Kultura v kantyně

Po tym vraždicym večeru s komputerem kolem něho chodim po špičkach a malem se ho bojim zapnuť. Kura, taka mala krabica a ovladla mě jak to železne kolco Gluma.

Na šichtě sme s chlopami plkali přy obědě o všeckim možnym, abysme němuseli dumať nad tym, co je to hnědozelene na tym taliřu a řeč došla na Verna. Tuž jasne, že na teho francuskeho Bezruča, šak znatě kohosyk ineho s takim menem? Franta, ten s tu nejvěči uhlopřyčku, nas začal poučovať, že letos je to sto roku, co Žil dožil. A aby nam asy dokazal, jaki je macher, pochvalil se, že ma doma plnu knihovnu jeho knižek. Nechtěl sem se hadať, ale nědalo mi to a slyšel sem se, jak se posměvačně ptam, esli ma tych knižek meter, a nebo dva. Nafuknul se jak nešikovny plavec a pravil, že jich ma plnu řyť. Tuž to je možne, ale beztak ani jednu něčital, bo furt čumi na tu svoju kisňu. Ohnal se po mě a že pry jeho roba začla chodit na erobik a už neni taka spuchla. Tuž sem mu vysvětlil, že sem myslel televizu. Ja sem ty knižki jako maly gizd zbožňoval a mam kajsyk doma tež určitě všecke. Nakoněc sme se nad tymi karbošami s tu divnu mačku doštěkali jak čokli, kdo ma doma vic Vernu. Tuž jak mali cypi. Ale sme chlopi a hadki umime řešiť v klidu. Dohodli sme se, že každy nafotime svuj slupek verneovek a porovname. Kdo ho budě mět věči, vyhraje flašu ferneta.

Dom sem jel celkem klidny, bo mi bylo jasne, že v tym fernetu smočim pyščisko ja. V přecyni mi zecvaklo, že to možna budě trochu problem, bo ja němam knihovnu. Tuž ni že bych byl taki barbar, paru knižek mam hluboko v šifoneře, bo nejsem schopny si jakusyk normalni uschovňu na knižki kupiť. Ni, to sem něnapsal dobře, spiš v obchodach su same take hnusne police drahe jak cyp a žadna, co by mi pasovala do kvartyra. Ja, to zni lepši.

Zašmatral sem mezy tymi schovanymi knižkami, ale mezy titulami jako Dospíváme v muže, Vinetu, nebo Barbánek sem žadneho Verna něnašel. A do dupy! Přece sem sy to něvymyslel. Šak teho Nema sem čital, no ni? Aji to o tych harantach, co paru roku něchodili do školy, aji ten přes měsyc v baloně a tež to o tym děcku, co robilo štajgra na lodi. Nejvic se mi asy libil ten bazmek, co potem zrobil ten burdel. Tež něsmim zapomněť na tu rychlovku kolem světa, ta byla tež dobra. Fotrovi se moc libilo to Ocelove město. Měl to vystavene na čestnym mistě na policy, hned vedle jakehosyk tytulu „Udernik šichty“, bo myslel, že je to o Ostravě.

Foter! No jasne, knižki su u našich! Psychicki sem se přypravil a vyrazyl. Po kavě, babovce a paru vyčitkach od mamy jako dycki sem zaved řeč na knižki. Po pulhodině planych kecu sem se dozvěděl, že doma nic němaju, že ich zbalila segra.

Segra! No jasne, du k nim. Cestu sem se ohlasyl tydlifonem. Segra byla nadšena a že sy pry, až přydu, na chvilu skoči na kafe s kamoškami. To viš, že ja! Žadne kafe, to bych ty male gizdy zas hlidal až do nocy. Asy proto mi otevřela s takim kunim gzychtem a bylo ji celkem jedno, čemu sem přyšel. Tuž ale nakoněc mi aji kafe uvařyla a mi bylo blbe ji řeknuť, že něchcu, že už sem měl jedno před chvilu u mamy. Srkal sem tu hnědu břečku (Kura, kaj to kupuje? Co je to za značku? A je to vubec kava?) a zoptal se na verneovki. Vylezlo z ni, že to dala upřymnemu synovcovi, ale v jeho pokojiku ať sy to najdu sam, bo ona tam něvkroči. Tuž nevim, čemu se tam tak bala, bo mi jeho pokojik přypoměl muj děcki pokojiček. Akurat plagaty na zďach byly ine, inač burdel a vrstva oblečeni na zemi stejna. Z police, kaj byly knižki, sem zdělal jakisyk hader, podle smradu dres a pysk se mi roztahnul jak temu kralovi syru. Mojich deset drahich knižek se tam na mě ščuřylo jedna vedle druhe. Pravda, byly jakesyk špinave a někere aji pokipane od žradla, no aspoň myslim, že ty bile fleki byly žradlo, tuž ale to je aspoň znamka, že jich ten baraba čital. Naskladal sem kominek, cvaknul paru fotek, něodolal a zebral dom na čitani tu o tym divnym kusku pevniny v mořu a valil dom. V přecyni se eště segra zoptala, esli něchcu dopit tu kavu. Trochu mě natahlo, ale pocyt buducyho vitěstvi to překonal a tak sem to u vytahu, bo mě potvora dohnala, vyglgnul.

Tuž jasne, že sem vyhral. Syce těsně o jednu knižku, ale vyhral. Jak mi Franta předaval tu tekutu vyhru, pravil že syce prohral, ale zas po dluhe době viděl všecki přybuzne.

No comments yet to Kultura v kantyně

 • peta

  peknejako vzdy SUPER!

 • pistolero

  tak hele……v podstatě mě to baví pořád, ale mám dojem, že Ostravák to má stejný jako já, když po několika dnech vlezu sem, abych si přečet, kam s tim pohnul, a…Ostravák sem musí, aby s tím někam pohnul…moc toho není a navíc je to nějaký rychlejší a bez zábavy…Ostravák by se měl odeslat do lázní, na dovolenou, nebo ještě líp na nějakou delší služební cestu, aby měl čas promyslet a domyslet, kam a s kým dál…za poslední měsím bylo největším Ostravákovým literárním kouskem nepsaní, protože se aspoň ukázala bezradnost čtenářů…zároveň chci, aby bylo jasno, že držím dál palce nejen Ostravákovi, ale i všem těm, kteří mají snahu jeho ( resp. jeho postavu ) povzbuzovat, sekýrovat a radit jí…pro ty z vás, kteří na Ostravákovu postavu nedají dopustit ( reakce typu "jako vždy super" ) mám otázku: Jakým foťákem Ostravák ty svoje verneovky fotil? Asi digitálem…Kde ho vzal? Jakto že o tom digifoťáku ještě nevíme? Co všechno Ostravák ještě tají?…nějak víc otázek…ale co odpovědi?…

 • magdalenka

  :-)Muhahaaaa :o)

 • karel.vpich

  tywolehej konečně příspěvek kerý má hlavu a patu…ale právě proto se mi ostravák libí bo píše i o naprosto obyčejných věcech….hákor je f tom, že ty hovna, keré každý znás deně zažívá dokáže napsat s takovou pohodou a nadhledem…..Hej ostravaku, esli to co píšeš¨doopravdy žiješ, tak rispekt tvuj život, a esli si to všechno vymíšlíš, tak rispekt tvůj talent….čau evrybády…

 • Henry A.

  Jako bychto už někde viděl: Řada vyrovnaných verneovek zaprášených i za sklem knihovny v dětském pokoji. Když se k nim člověk prohrabe přes kupy oblečení na zemi a zbytky od svačin na stole, vidí, že jsou už řadu let neposkvrněné. Zato všechny díly Harryho Pottera už mají pořádně omakané přebaly. Už vím, kde takový obrázek mohu vidět – v pokoji našich dětí! Ale dobre, kua, kapku nostalgije nězaškodi, ni?

 • Black_Arrow_CZE

  HalelulaDobre jak chleba s vazelinum…

 • choroš

  to [2] No já ti nevím, co ti vadí. Jak rychlejší a bez zábavy? To je prostě jeho život. Copak tobě se každý den přihodí něco, o čem by si dokázal napsat? A k tomu focení: kdybys četl poctivě předchozí články, tak víš, že si přece po té nehodě s ukradeným a přejetým mobilem pořídil mobil s foťákem (http://denik.ostravaka.cz/114648/), tak v čem je problém?

 • Karel

  to pistolero: podle mě je škoda, že svůj výrazný talent utrácíš v diskuzích pod článkem Ostraváka. Lépe by ses uplatnil v televizi, ve vysoce sledovaných pořadech, jako je např. Katovna apod. Ale podmínkou je plnovous, tak si ho někde kup. Mě se ostravákům dnešní příběh dost líbil, má to šmrnc a nápad.

 • taťka

  to Pistolero:Neblbni, zkus se znovu do Ostravaka začíst a zjistíš, že to má hlavu a patu a vůbec tomu nechybí inteligence a nápad. Karlovi: Co máš proti Katovně? Je jasné, že to zdaleka není pro ty, co sledují Rodinná pouta, Život na zámku (a v podzámčí) atd. Jinak, dnes mě dostala Frantova kisňa. Pěkné svátky všem, co tu zabrouzdají :-)

 • L-Core

  Dnes opravdu kultura: perlám typu "o tym děcku, co robilo štajgra na lodi" bohužel část čtenářů (díky své neznalosti) neporozumí… naštěstí mezi ně nepatřím a mohu se spravenou náladou (díky Ostraváku!) do dalšího dne :-))

 • if

  ostravakův životŽije přeci stejnej život jako my všichni, jde o to jak ho bere, v čem vidí vtip a co k tomu dokáže říct a kam ho to zavede.Vždyť pokecat s kamošama o Vernovi může každej. Jde o to, co z toho udělá!!!

 • PODLE SITUACE

  PRO DVOJKU!KDYBYS ČETL POŘÁDNĚ TAK VÍŠ, ŽE SI KOUPIL MOBIL S FOŤÁKEM!

 • kukal

  taťko taťkovidím že Tebe ta Katovna ještě pořád bere, hezky tu Rejžkuješ…mě je líto že skončila protože to byl neuvěřitelný pořad…….a pro pistolera-možná si ty lázně naordinuj Ty :-) , já Ostravakovi fandím právě proto, že dokáže i zdánlivě všední a šedivé věci podat tak že se u toho člověk pobaví i zamyslí

 • PODLE SITUACE

  Pro 13Naprosto souhlasím. Však asi málokdo z nás prožívá denně nějaké jó dobrodružství, spíš jde o šedivé všední dny. A já si myslím, že Ostravák o nich umí, na rozdíl od mnohých z nás, hezky psát. Však vstup je sem dobrovolný, no ne? To, že občas mnohým z nás zvedne náladu či nás rozesměje není snad až tak málo…

 • Já taky hledal a ve své skromné knihovničce jsem našel 3 Verneovky a další má skorobrácha. To bych neuspěl…. ale já fernet stejně moc nemusím.

 • slezan

  Katovna?…opravdu povedený pořad…moc jsem se u něj bavíval…vzpomínám si na díl, kdy dávali čočku Vieweghovi (čož bylo tedy skoro v každém pořadu) za Román pro ženy…prostě kouřící plkači…ale úsměvní……jinak z postavy ostravaka se stává pomalu modla…až se toho bojím…ještě že je jen virtuální…

 • ZávistPro všechny, kteří rozebírají tyto články do morku kostí, snaží se nalézt chyby apod. : Nezáviďte! Berte tyto (vymyšlené) příběhy s humorem a nadhledem, tak jak jsou míněny. Mají své kouzlo i styl a jsou příjemným zpestřením všedního dne pro každého čtenáře, včetně Vás.Ostravaku piš dál, vymýšlej nové zápletky a nenech se odradit :)

 • Petr.Ova

  FpohoJa myslim že je to fpohodě. Mista o kterych Ostravak piše vjetšinou znam, zaživam podobne "šede" vjecy, akurat s tim rozdilem, že jak rano vstanu, nevim co sem fčera prožil – pravě gvuliva teho stareotypa. Tak si přy čtitani občas aspoň něco vybavim. Ostravak umi z hovna uplest bič a myslim že v 99 procentach je to k zasmani. Tuž to je dobre skore, no ni ? Ostravak rulezz !

 • oculist

  Vrstva oblečenína zemi a burdel – jako bych vkročil do wigwamu svého synka, k tomu zaprášené knížky. Je to ze života, je to živé. Pro ty, co skuhraj, že úroveň stagnuje nebo upadá, jediná rada: Nečtěte to.

 • Neva

  Ještě pořád Ostravaka čtu a čtu taky všechny komentáře. Jistě, že každý máme svobodnou volbu něco číst nebo nečíst a něco k tomu říct nebo neříct. Souhlasím proto bez bázně a hany s "Pistolero", je to jeho názor a mám podobné pocity. Možná jsme nároční čtenáři a Ostravaka máme stejně rádi jako Vy ostatní, jen asi od něj čekáme něco víc. Prostě každý jsme nějaký. Taky Vám všem přeji hezké a pohodové Velikonoce.

 • cype stary

  Vostravak je mnohem lepci nez vonlajn vozy vozborn

 • clee

  posledni hlaska naprosto nejlepsi:D verneovky mam taky dokonce komplet, ale ostravaka ctu radsi:D

 • Barunka Panklová

  Malý citátFilozof A. Schopenhauer to vystihl skvěle, dovolím si citaci: "Zatímco například mnohý jinému závidí zajímavé události, které se mu v životě přihodily, měl by mu spíše závidět jeho vnímavost, kterou oné události udělil důležitost, jež v jeho psaní mají: neboť tatáž událost, která je v duchaplné hlavě zobrazena tak zajímavě, by byla, vnímána hlavou nenápaditou, jen mělkou scénou všedního světa."Ostraváku, těším se na tvé barevné a barvité zážitky po konzumaci vyhrané flaše!

 • Aglája

  Škoda že mě do te soutěže o flašku ferneta nezařadili. Fernet mužu a Verneovek má tatík dvě police, teď už je to rodinný poklad. Taky jsem je zamlada všechny přelouskala. Zajímavý je, že tatík nedávno chtěl jednu přečíst (nevím kterou) a tvrdil že mu to nejde, že to je děsně zdlouhavý!! A to je prosím v důchodu! Nemáte někdo čerstvou verneovskou čtenářskou zkušenost….?

 • poctivá čtenářka

  Úžasně milé a ze života … občas se taky děsím vkročit do pokoje mých dětí a knížky, jako je Neználek nebo Brouk Pytlík, posvátně oprašuju :-))

 • pan Prošek

  Dobřes jim to, Barunko Panklová, řekla, dobře. Jseš bystré a vnímavé děvče, když to takle půjde dál, nic bych nedal za to, že z tebe vyroste Božena Němcová. Jen tě prosím, abys potom nechlastala tolik, co ona.

 • holmes

  jen tak dal,ale chtelo by to knizku.urcite bych si ji opatril.

 • ad 2Mě se to naopak až teď začíná pořádně líbit:) Možná jenom konečně začínám pronikat do ostravštiny, ale taky mi teď ty poslední příběhy připadají tak nějak plynulejší..

 • le@

  pro č. 2- TAK HELETy máčo, ty to asi moc nečteš, když ti uniklo, že Ostravák má digiťák v mobilu, kterej si kupoval a dále používal – viz slipy s hezkým nápisem- takovým způsobem že jsem se málem smíchy potento. A nebo jsi Ostravak ty a zkoušíš nás jestli to čtem?:-))))

 • Mystique*

  To 24 – AglájaZrovna pred tydnem jsem docetl "Podivuhodna dobrodruzstvi vypravy Barsacovy" a je to jak rika taky, trosku zdlouhavy, ale hrozne pekne napsany, teda spis "prevypraveny" :)))Jinak tenhle popis nazvu knih je nejlepsi co sem kde cet :)))) Šak teho Nema sem čital, no ni? Aji to o tych harantach, co paru roku něchodili do školy, aji ten přes měsyc v baloně a tež to o tym děcku, co robilo štajgra na lodi. Nejvic se mi asy libil ten bazmek, co potem zrobil ten burdel. Tež něsmim zapomněť na tu rychlovku kolem světa, ta byla tež dobra. Fotrovi se moc libilo to Ocelove město. Měl to vystavene na čestnym mistě na policy, hned vedle jakehosyk tytulu "Udernik šichty", bo myslel, že je to o Ostravě.

 • Karolína Světlá

  Barunko, chlastat si třeba chlastej, ale s těma chlapama to, prosimtě, zmákni nějak líp. To bylo peklo, ti povim! Před 14dny jsem seděla v hospodě s dvěma kámošema a ti dvě hodiny řešili verneovky. Pro mě trochu nuda. tež jsem to kdysi četla, ale jakou barvu má který přebal a jména postav už fakt nedávám. každopádně: "Žilovo" výročí v Ostravě prostě jede. Ocelové město rules!Jinak bych ráda vypíchla "ovladla mě jak železne kolco Gluma" – pohoda hned na úvod.

 • pistoleropistolero ty asi nečteš denně OSTRAVAKA co?Ják jakým foťákem to fotil?Má ho f mobilu asi né?Ostravaku něněch se otrávit- my tě čitame dnes a denně :o)

 • zychi

  Jak hned někdo netáhne se stádem, tak je špatný!!!Na tomto diskuzním fóru se mi nelíbí, že jak někdo netáhne se stádem (nepolichotí Ostravákovi že to má super), tak je hned špatný. Každý má právo na svůj názor, jsme v demokratické zemi a pokud se liší od ostatních názorů, neznamená, že je ten názor špatný. Možná kdyby si stádo sundalo růžové brýle (stačil by jiný úhel pohledu), tak by zjistilo mnohé nové skutečnosti. Svobodu slova!Navíc negativní kritika je pro autora konstruktivní, protože se z ní může poučit. Z názoru: "Je to super" si žádnou představu neudělá. No nic, předám slovo dalším.Přeji všem pěkné svátky….

 • Pomóc!!!Už asi 10 minut marně vzpomínám na všechny knihy, které jsem od Verneho zhltal. Asi už mám LAHOSIP. Pomozte mi prosím někdo! Která kniha je "bazmek, co zrobil ten burdel"? Že bych něco nečetl? Tak se mi zdá, že ten můj nick sedí jak prdel na hrnci…No nic, od humoru je tu náš Ostravák, já na to nemám nadání.Všem hezké svátky jara!!!

 • c. r.

  ad [33]jdi doprčic s demokracií a právy… tohle je soukromý blog a diskuze, do které každý přispívá dle libosti. kdyby byla plná konstruktivní negativní kritiky, tak by to s náma vypadalo špatně.

 • le@

  Vole"pomóc"[34]Jsi mě rozesmál. I já tady v Praglu jsem z toho "bazmeku, co zrobil ten burdel" pochopila Vynález zkázy…:-))), chytrý vojíne…

 • Kid

  BarbánekJé, Barbánek – na něm jsem se naučil číst:))

 • CYP

  jak předchozí díly slabší, tenhle byl fakt povedený a dobrý !!!!! :-))… Žil dožil :-))))… bíle fleky … šak je to od žrádla :-)))

 • LUKiO

  To zychi: vlastni nazor ano, ale pistolero rekl nazor, ktery je uplne scestny a ktery o nem rekl jen to, ze necetl vsechny Ostravakovy clanky zde (viz. fotak). Na druhou stranu, i kdyby ten fotak v mobilu nebyl nikdy zminen – no a co? Je to tak podstatne? Berte to s nadhledem, bavte se…A doporucovat nekomu aby to psal jinak, aby si dal oraz apod., tak pro takove lidi mam jedine tohle: Nectete to, nikdo vas nenuti! A pokud uz chcete kritizovat, tak vecne a k tematu prosim, a predtim si prostudujte vsechny potrebne materialy.A to, ze se to vetsine lidi libi a davaji to najevo, to je jen dobre. Kdybych narazil na neco, co se mi nelibi a co stoji zato sdelit, tak to napisu, ale musim si byt jisty ze nepisu zadne kraviny. Ale bohuzel, vlastne bohudik, teda ostravakdik :) se mi to tady libi.

 • Tatošek

  Slávu OstravákoviTěším se na každý nový příběh Ostraváka. V patnácti letech jsem se z Ostravy odstěhoval a teď mi Ostravák vrací dětství. "Před těmi čtyřiceti rokami mi kamoši v Porubě řikali cyp ušatý." Napsal jsem to dobře?

 • Tatošek

  Slávu OstravákoviTěším se na každý nový příběh Ostraváka. V patnácti letech jsem se z Ostravy odstěhoval a teď mi Ostravák vrací dětství. "Před těmi čtyřiceti rokami mi kamoši v Porubě řikali cyp ušatý." Napsal jsem to dobře?

 • Unaveny Joe

  tak i taksouhlas s Barunkou, popisovat takhle zabavne bezne zazitky ze zivota, to je kumst!

 • Nový Jičín

  Hoj Ostrvaku!Hoj ostravaku. Kura kupil sem si komputer aji s internetem. A teď enem čtu ty tvoje pisani. Je to dobre jak cip. Jen tak dal. Zdar a silu

 • Nový Jičín

  Hoj Ostrvaku!Kura včil jsem četl, že ti chcou zrušit kerfur. Toš kde potym nakupovat. Ale pry to enem nekomu prodaju, takže to budem myt enem jiny nazev. Ale mohli by tam dat zakaz vstupu duchodcum.

 • Modráček

  ŽilJako malý jsem byl velký Verneův fanoušek. To mě fakt dorazilo – ta věta – co Žil dožil. Dávám za jedna. Kritikům Ostraváka vzkazuju jen jedno: Když jste takoví bouráci, napište to líp. Tak co, hned je ticho po pěšině?

 • Gizd

  PraglZajimalo by mňa jaky ma zkušenosti Ostravak stymi luďami co žiju tam v te obloasti bukvic okolo Praglu. Ja temu hovořim " údolí dutých hlav"

 • Eithlinn

  ludě, nehadejte seOstravak je super. První, co po ránu čtu, to nejlepší na netu. Ale už jsem taky párkrát měla pocit, že zrovna nějaký článek se nepovedl nejlíp. Tož nechte ostatní, aby řekli svůj názor, i když není jen pochvalný, konstruktivní kritika vylepšuje. Samozřejmě, pokud někdo přijde jen nadávat, tak ať táhne jinam, nemusí to tu číst, ale takové ty dnešní příspěvky nebyly.

 • Bobino

  Perla !!!Tak toto je zase perla:ovladla mě jak to železne kolco Gluma.

 • Tomik

  Slabé :-)Tedy ta sbírka. Tu soutěž bych vyhrál 2x :-) Opět skvělé počteníčko. T.

 • žbožňuju tě jak OzakaNemám žádný a přitom kopu.Připomínáš mi mládí,vystihuješ přesně ostravskou mentalitu.Mládí jsem prožila bez úhony ve Vitkovicach a to je co říct!Kdyby muj tata věděl v jaké společnosti se pohybuju,tak ho trefi šlak!Beseda,park Jožki Jabůrkové,altánek,ten by mohl vykládat.První poznání písniček od Kryla,seznámení s kriminálníky,dneska už to musí být dědci.Bože jak plodné období.Třešňové víno a jabčak,jeden tam měl přezdívku jabčak.Seděli jsme před kostelem na naměsti,jabčak byl navaleny a vylezl farař,taky pěkny,mlady a jabčak řika,co chceš cype a jeho kolega navaleny pravi,ty chuju to je svaty muž.jenom diky tobě sem si vzpoměla a musim se chlamat.Asi to pišu panu bohu do oken,bo posledni přispěvěk je stary jak svět.Nejsi žadny mlady smrad,budeš okolo mojho věku,mám 48,tuž stara ryna,ale pro tebe mám slabost,píšeš i o naši době a to mě hřeje na komoře.Chtěla bych byt tvoja segra. Čus

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>