Po sto rokach v knihovně

V patek dopoledně mi volala mama do roboty, že ma byť o vikendu hnusně, tuž asi nikdě něpojeděm. Tuž moment, kaj bysme jezdili? Šak enem slibovala oběd, no ni? Aha, už to z ni leze jak z chlupate deki – oběd enem za zasluhi. Pokračovani galeji na zahradě. V duchu sem poděkoval Zakopčanikovi za počasy a smutně sem dodal, že to se něda nic robiť, bo jak budě let jak z konve, tuž to bysme teho na zahradě moc něporobili. V duchu už sem sy planoval klidnu sobotu a nedělu. Eště než mama zavěsyla, přypoměl sem ji ten oběd, ale dluhe ticho ve sluchadle mi potvrdilo, že oběd byl pevně svazany s robotu. Nakoněc ale v mamě zvitězyla laska k svojemu děcku a něochotně zavrčela, že jasne, že mě čekaju s nudlama s makem. Do řyti! Odpoledně cestu z roboty sem sy pojčal jakesyk dyvidyčka a přy tym mě napadlo, že enem čumim na bednu a dluho sem něbyl v knihovni. Šak nejsem žadny kulturni barbar, čitať umim, akurat mam problemy s vracanim knižek, bo ty jejich lhuty leťa jak bruslař z Bludovičaka. Kaj mam asy prukaz? Naposled sem tam byl tak dva měsyce zpatki, no možna eště pozdějši.

Večer sem mrknul na tu spuchlu bloncku, co sy piše ten denik, ale ten prvni dil, jak tam jezdila po te štangli, byl lepši. Před spanim sem eště pro istotu mrknul na předpověď a šel chrnět klidny.

V sedum rano mě zbudila mama, že se nikde nejede. Kurnik šopa! Tuž jasne, že se nejede, jak venku leje jak z praskleho strupa. Chtěl sem eště zalomiť, ale už to něšlo. Cely tyden, jak stavam na šichtu, sy dycki pravim, že bych sy eště chvilu přyspal a semtam aji zaspim, ale jak možu, tak němožu. Chvilu sem se převaloval, jak spluva v hubě a nakoněc sem stanul. Požral sem a v devět sem se přystihnul, jak sedim u druheho turka, čumim z okna jak zhipnotyzovana želva a přemyšlam, co robiť. Tuž zkusym tu knihovnu. Na prukaz sem se vysral, bo ten sem neměl šancu najisť. Chvilu sem hledal dešnik, bo sem nechtěl přylezť zmokly jak slepica, a vyrazyl sem. Ani sem nědošel k zastavce a už sem měl v butach vody, jak kanoista, co něumi robiť s laminatem. Asy sy budu muset kupiť nove.

Před desatu sem stepoval u Sykoraku a hledal vchod do knihovny. Tuž co je? Šak nejsem vul, no ni? Že by ju mezytym, co sem tam ten pulrok něbyl, zrušili? Jak pravil muj oblibenec Vladik Čech, jak něviš, zoptej se přytela na telefoně. Vytočil sem Laďu – novinařa a to doslova, bo ten pajtaš eště spal. Po paru něspisovnych větach mě poslal do haja. Tuž vlastně na luku. Na Černu luku. Kdo kdy viděl na Černe luce knihovnu? Vypada to, že sem tam něbyl dele jak pul roku…

Tuž sem se vypravil hledat knihovnu na Černu luku. Jak sem byl u te lavki, co vede na Slezki hrad, zavahal sem, bo cyvilizace ubyvalo. Znova sem vytočil Ladika. Hňup! Pyskoval jak mama. Měl hned řeknuť, že je to vedle byvale Lesanki.

Za chvilu sem byl tam. Posrandoval sem s knihovnicu, že bych rad jakesyk knižki. Jak začla skumať, esli sem tam přyhlašeny, zneistěl sem, bo sem nevěděl, esli sem ty minule pokuty zaplatil, tuž sem rači řeknul, že sem tam chodil kdysy, eště jako maly harant. Mrkla do občanki, zapsala sy paru capin a propustila mě sy vybrat. Tuž sem to tam prošel a omrknul a zystil, že skifiny su za přyplatek. Na chvilu sem lapnul aji k tym komputerum, co tam maju, ale jak sem ani na třeti pokus něnašel nic zajimaveho, něnapadně sem se zdvihnul a robil, že sem enem spočival. Potem sem u jedne police spozoroval taku pěknu robku. Přyšel sem skoro až k ni a ležerně lapnul do jedne ruki nejbližši bichlu, ať vidi, jaki sem sportovec a začnul sem listovať. Za chvilu sy mě všimla, ja sem se na ňu lehce usmjal, šak to znatě. Naraz k ni přyšel taki pajtaš v kvadru a šlajfce a odtahnul ju pryč. V pravy čas, bo už mě brala do pazury křeč. Dal sem knižku zpatki do regala a vybiral dalši. Myslim robki. Ale krom padesatilete babki s hulku už tam žadna něbyla a knihovnica vypadala něpřystupně, tuž sem se na to vysral. Nevadi, třeba přyště.

Nakoněc sem sy pojčal Tomaša Klancyho, bo sem sy spomněl, že o nim mluvil ten muj sečtěly kamoš Franta z roboty a Štefana Kinga, bo sem od něho viděl už hafo filmu a něčital ani jednu knižku. Jak sem byl maly smrad, horory sem měl misto čitanki. U vydeja knižek mě překvapili, bo mi dalši bichlobaba vydala prukazku enem s mojim menem a čarovym kodem, nikdě žadne kolonki na datumy a knižki. Kurec, jak budu vědět, co sem sy pojčal, jak to neni nikdě napsane? Naštěsti mi vyjela papir z komputera, kaj to bylo přesně podle abecedy aji s datumama, do kdy to třeba vratit. Musym sy to doma založiť na viditelne misto.

Nechtělo se mi isť na oběd ven, tuž sem sy v Delvitě kupil kilo hrancli (ten rambo tam furt robi). Doma sem to narval do fryťaka a pouvažoval, či sy dať dalši dyvidy a nebo knižku. Vyhrala střybrna placka, bo u teho možu jesť a navic mam uctu ku knižkam a s masnymi pazurami by to dopadlo zle. Film stal za guvno. Jakisyk Šoking hazard, sami zombicy, Dada, co spiva harantum ty přyhluple songi, tam valila jedneho do paly šutrem a potem mu brokovnicu zrobila plastycku operacyju gzychtu. Vypnul sem to, dožral hrancle a vytahnul teho Kinga – Osviceni. Čital sem cele odpoledně. Tak sem se do teho zažral, že sem sy ani něvšimnul, že už se venku setmělo. Jak už sem němoh vydržet scani, mrknul sem do temne přecyně a v duchu sem sy nadal, že sem jak maly cyp. Ale fakt tam byla tma a vypinač tak daleko. Aji bych se vsadil, že se tam cosyk pohlo. Chvilu sem čekal, esli se samo něrosviti, nebo se mi přestaně chceť, nebo cosyk vyskoči a rafně mě do dupy, ale nic. Kura, asy mi šibe – a nebo ta tatarka byla stara. Jak už sem myslel, že scypnu jak Tycho de Brahe, popadnul sem Klancyho, mrsknul po vypinaču, utikal se vyscať a zas zpatki do bezpeča obyvački.

Po osme sem sy pustil ku Kingovi Misky bez zvuku, aby mi bylo veselši. Kurnik šopa, ten chachar musel mět děctvi jak cyp, jak piše take knižki. Dal sem čital a semtam mrknul na ty kraski v bedni, ale žadna se mi tam na prvni pohled něpozdavala. Eště že sem měl vyply zvuk, bo ten pajtaš, co to každy rok uvaďa, je mi rok od roku protivnějši. Ani něvim, keru robku nakoněc vylosovali, bo z te kultury sem byl tak unaveny, že sem těsně před koncem dostal Kingem do pysku a usnul.

No comments yet to Po sto rokach v knihovně

 • Anika

  BrzoJá musím pracovat, ale nechápu, proč dobrovolně vstáváš, nicméně článek mě těší.

 • taťka

  KnižkiAhoj, ostravaku a všichni! Těší mě, že ještě existují návštěvníci (i mladí) knihoven. Jinak: plastycka operacyja brokovnicu nemá chybu :-)

 • Jina kultura na te stodolniZdarec, sem byl na vikend v ostrave a mozu rict ze su tak smutne ze sem musel zpet do haku do praglu. Sme aj stodolni pochodili a ja si vzpomel na ostravaka. kery z tech pajtasu to mohl byt. ? Jinak dneska zase jako vzdy fajn pocteni na zvednuti nalady. Ja si z ostravy dovezl 3 Patricky O`Briany v anglictine. Taky se dokazu zazrat do knizky ale v anglictine ?

 • pecan

  enem 1 vectoz ogare, fayne clanki pises, ale chtelo by to namluvit, mi sa to nechce furt cist :)

 • Eithlinn

  Pro 4:To je nápad za všechny prachy. Ostravak by měl mít vlastní rozhlasovou show. Nebo televizní, ale to už je celkem jedno. Tak bychom mohli tu naši krásnou ostravštinu i poslouchat.

 • clee

  heh, dobrej vkus, po shlidnuti shining sem se bal i hajzlu:D

 • Kaderas

  Chachare VAL do RADIA!!!Kura, to neni vubec špatný nápad!!! Val hlsit ty svoje capiny do radia!!! Vis kolika lidem by si zlepsil den??!!!

 • Zeus

  InspiraceOstravaku, nevim, jak ten King, ale tys musel mit take zajimave detstvi, kdyz pises takove hlody -:)A nebo jsi precetl spousty knih (a vsecky tluste), abys zjistil, ze nejlepsi je kratke a uderne sdeleni – spuchla bloncka nema chybu. Nepolevuj !!

 • Bloody

  Chocking HazarTak ten film byl super! A jaké dětství by potom měl mít David Lynch?

 • Ben

  MUHEHEHE :-)))… dostal Kingem do pysku …. :)))))))

 • Black_Arrow_CZE

  HalelulaJde to……… ale dře to občas, co ostravaku?

 • magdalenka

  "bichlobaba" nema chybuuuuu :o)))Ale inak – klasika – dokonalost sama jak dycky, ostravaku, enem tak dal :o)))

 • Nejlepší hlášky…..ostatně jako vždycky:)) Ty prostě nikdy nezklameš.

 • Mira

  Kera bije?Kurva, vysvjětlitě mi někdo, na co ma byť ta naražka na "zpuchlu bloncku". Ja na bednu moc nečumim a nějak mi proto unika, o čem je řeč.Zdař! A pijte s miru!

 • jidas

  Re: Kera bije?je to deník bridget jonesové ona je ta "spuchlá bloncka"OSTRAVAK RULEZZZZ

 • gigos

  SkveleNad slovesem "požrat" nepřestanu nikdy žasnout, i když jsem kovaný Ostravák. :)Jo, a při "Osvícení" jsem měl taky boby. Dobré je "To", Ostravaku, ale než těch 1000 stran přelouskáš, tak už zas bude knihovna 3x přestěhovaná…

 • jj, kinga ti schvaluju, můžu ti od něj doporučit Misery a Pavučina snů. Na mě dej, páč já tomu hrozně rozumim.

 • Pé Es

  ŠKŠtefan King _ :-))))))))))))))))))))))))

 • Pepa

  drsný vtipJaký je rozdíl mezi Ostravákem a Vietnamcem?Vietnamec pracuje a mluví česky.

 • Jožinek

  štefanTos po dluhe dobe sem zavital a štefan je nemilosrdny :o) pripojuji se k davu co chcou nejakou shov do radia :o) vis jak lidem zvednes naladu !

 • Do radija ni!Stači že su po cele Ostravě aj po světě poprskane a poplivane monitory ot počitaču. Gdyby Ostravaka vysilali v radiju toš to by se šiřila kapenkova nakaza ostravackeho humoru mezi lidima. Druhy problem by byl že pulka Ostravy by přestala v době vysilani robit a posluchala by co Ostravak gdě spachal či zažil. Žaden by nic něrobil, produktivita prace by šla nadul a rust hrubeho domaciho produktu by byl ohroženy bo každy vi že ten robi v naši republice z velke časti Ostrava že. Vitkovice a Huť by měly vypatky, Škodofka by neměla s čeho robit auta, pul Evropy by chodilo pěšky, dohonili by nas Čiňani na bicyklach a Američanum by satelity hlasily zastaveni života na severni moravě a v pulce Polska bo by se jim to pletlo gdě to vlastně je.Toš rači teho Ostravaka dal na internetě.Zdravi Vas fšecky Truda

 • Stephen KingSkurvené dětství neměl, ale život neměl žádné peříčko než se prosadil.Prý psal když měl největší "depku"Údajně začínal s psaním blogů a tak….(;o)Stephen KingStephen Edwin King se narodil roku 1947 v městečku Portland ve státě Maine, USA. On a jeho bratr David prožili většinu svého dětství mezi Fort Wayne v Indianě (kde žila rodina jejich otce) a Massachutsetts v Maine s jeho matkou a její rodinou. Nakonec se bratři usadili u jejich matky v Durhamu ve státě Maine, kde chlapci navštěvovali školu. Vychovávala je hlavně jejich matka, otec jednoho krásného dne odešel pro balíček cigaret a už se nikdy nevrátil. King dokončil střední školu v roce 1966, poté odešel na universitu v Oronu v Maine. Na koleji poznal svoji budoucí manželku Tabishu Spruce, oba spolu pracovali v knihovně ve Folger Campus. V roce 1970 King dokončil studia a o rok později se oženil se slečnou Tabishou. King nemohl nikde najít práci jako učitel a spolu s Tabishou žily z toho co vydělal jako laborant v průmyslové prádelně a z Tabishiných studentských půjček a úspor. Příležitostně King prodal nějakou krátkou povídku, která přinesla nějaké peníze. Bylo to však až po mnoha odmítnutích za strany vydavatelů. Jeho první publikovaná povídka se jmenovala "I Was a Teenage Grave Robber" (Byl jsem mladý vykradač hrobů) která vyšla v časopise "Comics Review" v roce 1967. Tvrdá práce a nepřetržité psaní se nakonec vyplatilo, King začal vydávat povídky častěji , hlavně v pánských časopisech. Později vyšlo mnoho z nich ve sbírce "Night Shift " (Noční směna). Stephen King začal v roce 1971 učit na vysoké škole v Hamden Public ve státě Maine. Psal po večerech a o víkendech. Stále produkoval krátké povídky a romány. Žádný z románů však nebyl přijat k vydání, až do jara kdy se mu to konečně podařilo s románem "Carrie". Román "Carrie" přinesl Kingovi finanční úlevu a umožnil mu odejít ze školy a věnovat se plně jen psaní. "Carrie" byl obrovský úspěch a následující dlouhý seznam románů a povídek udělal brzy jméno Stephen King známé po celém světě.

 • Tek Tek

  Neflakej to!!!Cus Ostravaku, jsi porad vpoho, ale nejak nam to zacinas flakat, driv to bylo co den to jedna stranka, a ted??? Pis!!! Ale jinak porad valis!!Tak hodne elanu do budoucna!!!

 • bobik

  Kaj je ???Kaj je ta včerejši reklama, kua …???

 • taťka

  To Tek TekTaky jsem rád, když je co číst, ale myslím si, že u Ostravaka je snížení kvantity je ve prospěch kvality – a ta je v našem životě v poslední době stále nedostatkovějším zbožím. A proto: Jen tak dál a těším se na každý nový dřyst!

 • LOlnebudu komentovat tento clanek bo to nima ani zapotrebi, ale taxem se nachlamal jaxem kliknul na brigosa z ostravy (ten kus cypa co se snazi pisat to co ostravak.) a tak cumim do komentaru a co nevidim LOL…ostravak tam taky jebnul odkaz na svoje stranky…ale hafokrat vic…toz ostravak jesli 100 byl ty..tak tvoja hlaska "jak ty, tot ja tez" a pod tym tolyk otkazu ze sem u tego malem zesivnul….toz parada

 • Kapis

  Bruslař s bludovičakaNemá chybu, z bludovičaka na bruslach, to bych rád viděl, co by z tego killera zůstalo:-DDD

 • Anonym

  zrovna sem byla na ostravskem brigošovi, a to vám lidi povídám: nuda jak cyp!! Je to jenom ubohá kopie ostraváka………..vyserte se naň ho!!

 • bobek

  Od Kinga je fajne:OSVÍCENÍ,RUNNING MAN aj.Mam vetšinu jeho knížek,ale za poslední 4 roky to nestojí za nic.

 • pet

  Tuž kurnik, Ostraváku, mám absťák, kde jsi??????????????????????? :-))

 • shalina

  Bludovicakja bydlim uplne navrchu a jednou byla pekna ledovka a ja musela pesky do centra – to byl horor jak od Stefana Kinga!

 • Modráček

  Za jednaTedy Ostraváku, ty se fakticky překonáváš. Spuchla bloncka, Tycho de Brahe…dávám za jedna!

 • Hele, Ostraváci, zajděte do tý knihovny, koukněte na datum a zjistěte, kdo se v tu sobotu zaregistroval a máte jeho jméno:)

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>