Patek třynasteho

Všecke prava: Jan Daniel - Repronis
Cely patek sem na šichtě byl tajak křeček na ježkovi. Rozvažoval sem, esli isť nebo neisť pokřtit sy první knižku v životě. Tuž tajak v každym, aji ve mně je kusek teho ekzhibicyjonysty. Abystě to zle něpochopili, ja nelitam v kabatě jak Kolombo po parku a něukazuju děvucham to, co mam na scani. Ale jak sem se viděl ve špiglu, pysk natekly jak cycki v šestinedělu, pravil sem sy, že budu robiť něnapadneho statystu.
Všecke prava: Jan Daniel - Repronis
Doma sem dřepnul před šifoner s hadrami a vytahnul co nejněnapadnějši kombinacyju. Předem sem zavrhnul černe tryko a ty barvene černe manžestraki z brusleňa, bo nejsem vul, šak tak by mě všecy poznali. Jak sem hazal na zem už sedmu kombinacyju, začal sem sy přypadať jak něrozhodna modelka. A či to neni jedno? Vzal sem sy stare ryfle a stare tryko, přes to bundu a vyrazyl sem do křtitelnice.
Všecke prava: Jan Daniel - Repronis
Chvilu sem měl strach, že tam nikdo něbudě, enem ja a křtitelka, tuž sem planoval, že něnapadně kupim jakusyk knižku a vypadnu do dupy. Překvapilo mě, že už se tam na tym malym prostoru tlačilo celkem dosť ludi, jak by tam cosyk davali zadarmo, tuž sem mezy ně vplul. Trochu sem se rozhližal a sondoval okolo sebe a tež mě potěšilo, že tam byli ludě tak věkově a aji socyjologicki (tuž něčumtě jak Kanaďan na česku vlajku, aji také slovo znam – z novin) ruzni, to sem fakt nečekal.
Všecke prava: Jan Daniel - Repronis
Chtěl sem sy poznačiť do bonzbloku, že začli o trochu pozdějši, jak slibili, ale hned mi zecvaklo, že by sem byl něnapadny, jak jeptiška v tangach. Konečně sem viděl svoju vydavatelku. Tuž povim vam, kdo stě tam něbyli, je to celkem fešna robka. Jak přectavovala autory a pravila, že jeden stoji před nimi a druhi možna kajsyk mezy nimi, zatnulo mi a naraz sem nad sebu viděl velku červenu šipku, kera miřy přymo na mě a otača se ve vzduchu. No ale asy sem ju viděl enem ja, bo sy mě dal nikdo něvšimal. Podruhe mi dupa cvakla dvojku drat, jak pravila, že ji jakisyk anonymni chachar poslal fotku Ostravaka, kera budě po chřtu vystavena u pokladni. Chtěl sem se zavrtať pod zem, ale to by asy něvyšlo, bo o patro niž je dalši knižkokauf. V duchu sem probiral, kery gizd by teho byl schopny. Kamil? Ten ma dosť problemu s novym harantem. Jaruna? Ta ma včil plnu palu Šlegra (aji ma novy plagat na stěně v kancliku). Ať sem dumal jak sem dumal, nikdo mi něvychazal. Tuž to je zahada. Chtěl sem se tam isť mrknuť, ale vrozena paranoja mě stahla za řbet zpatki do davu, bo co jak tam budě našlapna spušt a první vul, kery tam přyleti, budu ja a fotka budě hned, no ni? Kase se budu vyhibať jak čert křyžu.
Všecke prava: Jan Daniel - Repronis
Ukazki z Denika čital Marek Pražak. Než začnul, chvilu nahlas dumal, esli pry nejsem docent z univerzyty. Tuž to mě tak nadchnul, že sem chtěl vystupiť z davu a řeknuť mu, ať mi to da pisemně, bo bych to hned šel ukazať fotrovi a mamě, aby věděli, jakeho maju doma synka. A pry že hňupa! Jak začal čitať, napadlo mě, esli sy nědal paru štamprli, aby byl co nejpodobnějši autorovi, teda mi. Přy tym, jak popisoval problemy s Maju a mojim prašivym čoklem, sem se v duchu usmal, bo to už je tak davno, co se mi chtěla nakvartyrovať do bytu. Že bych sy zas nahral ten sapik do tydlifona? Kura, eště, že sem sy před křtem vypnul zvoněni, bo jak by mi tydlifon zakrakal jak vrany, určitě by sy mě kdosyk všimnul.

Semtam sem Pražakovi něrozuměl, ale beztak to byl umělecki zaměr, kery ja – prosty občan, bo fakt němam s unyverzytu nic společneho – něchapu. Tež mě napadlo, že esli budě jakisyk iny chřest přyště, že by moh ukazki čitať čistokrevny pražak, aby byla jakasyk řyť, woe.

Něbyl sem si isty, esli Jana Křtitelka dokaže sehnať Pamelu, tuž sem ju předtym v emajlu poprosyl, ať vybere ku chřtu anonymniho autora anonymni robku z davu. Eště že sem to něchal na ni, bo sem sy potem prohližal každu robu a dumal, keru bych vybral ja. Tuž fajnu robku vybrala, syce něbyla v plavkach, ale co.
Všecke prava: Jan Daniel - Repronis
Knižka pokřtěna, parada u koňca, tuž možu isť dom. Jak sem se otočil a vyrazyl ku dveřam, naraz přede mnu Jaryn Nohavica. Otočil sem se jak na obrtliku a vratil se na svoje místo. Potěšilo mě, že měl pod pazuru třy Deniki, akurat co ja včil s tym jednym svojim s věnovanim, kere sem mu chtěl poslať? Jak po nim chtěl jakisyk kravaťak podpis do Deniku, tuž sem trochu znervozněl. Ale Jaryn rezolutně prohlasyl, že on nic podepisovať něbudě, bo to není jeho knižka. Kravaťak prosyl aspoň o třy křyžki, že pry je to smutne, také prazne místo v knižce, ale Jarek nědal ani křyžek, šak to něbyly piškvorki, no ni? Prazneho mista lituju, ale možna cosyk do přyště vymyslim.

Jarka potem od pokladni volal jakisyk jeho znamy, esli se pry chce podivat na fotku Ostravaka. Kura, ja sem na ňu zapoměl! Rozhližal sem se po regalach, že bych sy dal před pysk jakisyk velki atlas, ale asy bych zbudil věči podezřeni, aspoň u prodavaček, tuž sem se pomalu vydal mrknuť se na svůj gzycht. A fakt!

Byla tam obrovska fotka z teho zapasu Baniku, kaj byl jeden flek zvěčeny a přy velke přectavivosti bysem to moh fakt byť ja. A nebo kdokoliv iny, kdo stal za tym slupkem. Navíc sem byl na druhé straně na trybuně.
Všecke prava: Jan Daniel - Repronis
Jak kolem protaňcovala robka Karafiatkovic s tacem sklenek s vinem, zalitoval sem, že sem narvany tyma antyhisteriminykami, bo kdosyk mi radil, že to němam kombinovať s chlastem. Eště raz sem sjel pohledem po svych milych čtenařach a čtenařkach, zebral sem svojich pět švestek a šel dom.

Pozor, včil budě vyznani! Moji drazy, fakt sy važim, že stě něvahali a přyšli stě tam. Z teho, že mě něznatě, sy nic něrobtě, bo možna je to tak lepši, eště bystě byli sklamani, bo:

„He, tak on je to Fanda Moravec z Dolni Horni, kura tak už to vime. Super. Ty Maruno, ale on je jakisyk divny, ni? Co to ma na gzychtu? Esli on to vubec piše, ty a divej se na ty hadry, tož co je to za člověka…“ a podobne duperele.

Eště raz, všeckim co tam byli aji něbyli, diki!

A pozor, sme mistřy!!!

P.S.: ať sy kdosyk němysli, že ty fotki sem fotil ja. To je od pana Daniela z Repronisu.

No comments yet to Patek třynasteho

 • Jana

  Byl tam!Kéž by mu to tajemství vydrželo co nejdéle – ohromně mě to baví.

 • Paťulka

  J8 tam nebya :(No sice jsem tam nebyla, ale v ten den jsem si Ostravaka kupila v Praze. Prodavačky to hledaly 10 minut a pak jsem ho našla JÁ v regale :) Takže nějakého Ostravaka mám i v Praze a můžeš být pyšný, jsi vedle mně v posteli 😉

 • Peťas

  Jednoznačně!Seš na hundrt procent Jarek Nohavica! Každopadně: jedná se o dokonalé, řikám DOKONALÉ pokus o mystifikacu!!! Kemo!!! Přestožeses Ty sám trochu překombinoval, musim uznat, že seš king severni Moravy a jižniho Slezka!!! Klobók důle!!! Ale tento posledni článek Tě kurefsky usvědčuje… A to je nakonec moc dobry. Vic to nebudu veřéně rozebirat. Možeš mě klidně zamélovat a tam si to možem popsat sókromě… Zdarec a přeju Tě hodně sily do budócna. P.S. Řehtám se jak kuň, od prvniho do posledniho, a navic furt! Zdar! Kema z brněnskyho Štatlu-Komecu.

 • Ty debile!

  Kurňa dobre,NI?Ja teda nejsu ztudaj, teda něměškam na Ostravě. Už. Bo moja robka jeste z Frydku a tak už skorem děsať rokův chrapu v takej zgyzděnej kralikarně na Slezkej. Samy chajzel to tu je. No šak řikam – meškam tu. O tutym blogu sem čital pěrvši raz před chvilu na tej mistnosti, co tam i ten Koženy pješky musi. Doba posunulaš sje a tak na chajsel nosim namisto novin noutbuka a čitam ruzne nowiny internetove. No a na Idněše bylo o blogu Ostravaka. I potěšieo se serce moje :-) Jak dlugo ja nečital což takego fajnego. Brdzo dikec, Ostravak! Ty mne připomněl ten duvny čas, kdy ja přišel na Ostravu. Do pasťaku mňa tam dali, bo ja za mlada byl kurňa velky parchant. My jezďali makat šalinou na Vitkovice a pak dal kymsi busem do Fabriky, na Unimo. Mňa dala za udrbara a v ten čas ja niznal po ostravsky. Ja byl snad pěrvši raz na šichtě i jedna robka, čus, jekeš rakjeta to byla, zgladla na mňa i dřistla: "Kaj meškaš?". No ja guvno věďal co ona chce. Ja mrknul na godziny i poudam: "Půl desáté, paní". "Ni Ni" ona pravila. I znovu lkala: "Kaj meškaš?" Tuž kurńa co řyct, šak ja něrozumjal čego ona šuká. A tak sem čučel, no fakt jak debyl, či jak gdosy z parlamenta. Šak to na stejno vynde. I ta roba pochopiua, zadumala še, ale fakt gluboko, jak taxisova škarpa pro všistky kobili, ja snad nikogo neviděl tak dumať, i ona lkala: "Kde bydlíš?" "Jo kde bydlím", odvětil ja, "támhle v Přívoze, ono co je vcelku nedaleko, paní…". No to zas čučala ona jak buldok na físla. Asi taky nirozumjala. Nu – a v tuten den sem si pravil, že musim sje kurňa po ostravsky naučit. Niznam včil, či to umim, bo kolem karvinej furt něrozumjam, no su ešče celkem mlady synek, tak to snad jakš zvladnu. Ae na tu ostravštinu mysljam a su rad, že ostravak připomiňa ju. Ostravaku, ještě raz diky!H.

 • herdek frydekKurnik kukam, ze su taci zufalci co i po tom co vyhrajem tak idu na ostravaka. Zlity jak onegin se k nim pridavam, ale sme kuran mistri, tak co.

 • skolak

  "…kaj byl jeden flek zvěčeny a přy velke přectavivosti bysem to moh fakt byť ja…" tak tahle fráze mě pobavila nejvíc :-) že by paparrazi už i na fotbalu? :-) Asi jo, seš už hold celer bryta 😉

 • Takže zme v tej academyji utřeli pysk tajak ty tehda v kerfůru

 • Anika

  MystyfixaceJe to úžasné, nicméně se domnívám, že to Jarek Nohavica není. Tento blog nemá jeho poetiku, je jiný ostravský

 • Anonym

  Kdyby byl J.N., musel by mít zvěda, který by mu přesně popsal, jak to probíhalo než přišel. Jinak – ten Pražák mě otrávil tak, že jsem odešla v půl šesté (doufám Ostravaku, že ty nejsi Marek Pražák, i když tobě bych snad odpustila všechno)

 • hezky

  Ostravaku, jsi nejlepší, úžasný, náš! Hlavně nepřestávej psát! Mám knížku i slovník a doufám, že vyjde pokračování! Těším se na svoji oblíbemnou "Vikend s harantami na sněhu"!

 • jakgdy (poctivá čtenářka)

  SuperTy fotky jsou skvělé zpestření blogu …. mohla se udělat nějaká hromadná Tvých příznivců :-)) To ale na dalším křtu … snad bude pokračování ?

 • mulder

  Narvany antyhisteriminykami… tuž něčumtě jak Kanaďan na česku vlajku !!!

 • fajnfajna mystifikace, jen tak dal.. a zajdi zas nekdy na stodolu, o tom se cte taky fajn :)

 • tomXX

  hladajtePozrite na fotky co ste tam nafotili. Ked stal vedla kameramana pri krste, tam by ste ho mohli mat odfoteneho ! >:-)

 • Martin

  Nohavica to není, bo ostravak podle toho jak píše odkud kam jde bydli někde v této oblasti a Nohavica zde nebydlí :o) http://www.mapy.cz/search.py?&sz=1&lo=65836608&la=179428384&zm=34&my=-108

 • Anonym

  lochneska z OstravyNejlíp to vystihl sám Ostravak, jak se zmínila paní vydavatelka, že Ostrava už má taky něco jako lochnesku- všichni o něm mluví ale nikdo ho neviděl.

 • Juzzy

  Je toten gizd, co stojí za Jarkem na poslední fotce a je mu vidět čtvrt gzychtu. Dokonalá kamufláž. :-)

 • Pat B.

  antihistaminikaTo Ostravak: Někomu kombinace s alkoholem vadí, někomu ne, já na prášky klidně chlastám a nic, je potřeba vyzkoušet …, navíc není jeden prášek jako druhej

 • něpovim

  Ostravak na kabelovceTak jsem byl včera na natáčení pořadu Na stojáka pro HBO a ono se tam vystupovalo s povídkou Ostravaka. Tož dobře poblbnul lidi. I na kabelovce bude :-)

 • Curin

  Hustej hlod –jeptiska v tangach :-) ROFL

 • jarda

  Byl jsem tam, dokonce se vidim na te druhe fotce, ale Ostravaka jsem nehledal, je lepší že ho neznáme. Jen to čtení mě zklamalo, přemýšlel jsem jak by to četl on.

 • Greta

  Zdravím O.,na prášky na alergii můžeš klině chlastat, mám to vyzkoušené a nic to nedělá!!! Jenom půjdeš dřív spát, ale blbě ti nebude. A jestli jo, tak jenom z těch jedů, co piješ, ale ty prášky na to vliv nemají. Cpu se tím celoročně a v pohodě. Až budeš mít další křest, klidně můžeš slavit!!! Třeba křest toho CD, které podle mě určitě vydáš, neříkej, že o tom nepřemýšlíš. Jedině, že bys fakt byl Jarek Nohavica,to už by fakt ta tvoje identita vyšla najevo. Ale mně se to tvoje spisování na Nohavicu nezdá … i když, co my víme, jaký je Nohavica mystik.

 • fx

  [3] NohavicaJarek Nohavice neni ani Ostravak ani ostravak. On je z Tesina.

 • Maxicek

  Pcha z TesinaZ Orlove je … v Tesine jenom bydli :)

 • Neva

  Akce se mi moc líbila, dokonce se vidím i na fotce, ale taky mi celkem vadil pan Pražák. Nevím kdo to je, ale chudák má zřejmě problém číst vůbec, natož po ostravsku. Ale Ostravakuv nadhled překoná i tenhle nedostatek.

 • PetrJ

  jarek nohavicaJarek Nohavica bydlí, aspoň co já vím, v rodinném baráku za prodejnou Alfa computer v Ostravě- Mariánských horách. Několikrát jsem ho tam viděl.

 • Karl fon Banhoff

  JarekJaromír Nohavica se narodil v Ostravěnce 7. června 1956 (1953?), dluha leta žil v Těšině s ženou Martinou a 2 dětmi (Zelená ulice, tel.: 56109-nikdo to nebere). Teraz už delši dobu bydli v Ostravě.

 • if

  mysticiMoc se mi líbí, jak všichni dumají nad Ostravakem, všichni přesně vědí, kde bydlí Jarek Nohavica a nakonec nikdo neví nic!!!! Ale je to bezva živý a tajemný! Ať to zůstane tak! Zdravím vás všechny!

 • Anika

  FotkyJeště by mě zajímalo jestli jsou ty fotky Ostravaka a nebo mu je poslala nakladatelka, protože potom by se dalo spekulovat.

 • cyp jak hřib

  KURVA TO JE MASLOTak to teda cumim a vim kdo si ty gyzde a bud rad, ze to nepovim, bo bys mel po pyci! :))) PS: že?

 • cyp jak hřib

  KURVA TO JE MASLOTak to teda cumim a vim kdo si ty gyzde a bud rad, ze to nepovim, bo bys mel po pyci! :))) PS: že?

 • všetečka

  A ja vám To prozradim,kdo to je. Ostravaci jsou v podstatě dva.Jeden je muj davný spolužák Miloslav ŠEBELA, psycholog, a druhá polovina je Doc. Tomaš Staněk. Jejich literárni schopnosti pořádně umocněné pivem na vysokou hodnotu, jsou legendární. Zapírat budou, ale já vím…………………………………….

 • Lilian

  Z novinPsali o tobe v novinach, tak jsem si to prisla prohlidnout.

 • Lump

  Si vyser oko chachare…:-((

 • Emílie

  No……teda vysoká literární hodnota….. Kdybych Ostravaka dala k posouzení naší češtinářce z gymplu, asi by jen zavrtěla hlavou a pronesla něco v tom smyslu, že o mě měla lepší mínění. Doc. Hubáčkovi z Ostravské univerzity bych se tímhle výtvorem taky nechlubila.Co by z celého Ostraváka zbylo, kdyby se přeložil do češtiny bez nářečí a vulgarismů? A fakt je taková hvězda, že ho tisknou ve kdejakých novinách, natáčejí do televize a vysílají v rozhlase? Mám takový kacířský dojem, že to, co je na něm jedinečné a zajímavé, je jen jeho tajemnost. Kdyby ta praskla, zbylo by pár nářečných výrazů, přeházená I a Y a něco popisu pití, zvracení a průjmů.

 • Neemílie:-)

  EmíliiEmílie, docent Hub. je dobrým příspěvkem do diskuse v tom smyslu, že je Ostravakovym pravým opakem: jeho spisovná čeština je vybroušená (nikoli však už nabroušená) a neskrývá se za ní žádný obsah :-)

 • svině

  Už zasejedna kritička!Věřím,že kyby češtinářka a Doc.Hubáček měli smysl pro humor,tak to přečtou a pobaví se.Ale je možná i reakce nadzvednutého ramene a proneseného Pche.Nám obyčejným lidem se to líbí a jestli ses Ty Emilko přepracovala do vyššího levlu zábavy tak tam zůstaň. Marek Volf Frýdek-Místek

 • ostravak

  všetečko, ty sy hlupy jak jednodeni kotě :-)

 • Jim

  Na OSTRAVAKAToš kdyš sem tam viděl tu mapu, tak mi napadla jen jedna vec – to už možem udělat na Ostravaka hon jak Vontové na Široka :-)

 • Je to bombaKurňa to rachot. Škoda, že nějakej ten "ostravak" není i u nás na Jižní Moravě. Možná je lepší, že se neukázal.. aspoň bude dál sranda s tím, jak ho všichni hledají.

 • Je to bombaKurňa to je rachot. Škoda, že nějakej ten "ostravak" není i u nás na Jižní Moravě. Možná je lepší, že se neukázal.. aspoň bude dál sranda s tím, jak ho všichni hledají.

 • marťánek

  já su z města, tak mám taký technický dotaz – jak hlupé je jednodenní kotě?

 • onder

  to martanekjak cyp :)

 • bobek

  Pozor, pozor všetečka si hraje na columba…

 • ostravak

  A čemu bysem volal jakimsyk dvum luďam? Šak to pišu ja, no ni? A to, že tu davaš čisla jejich tydlifonu, za to bysem tě kopnul do řyti, kdybych byl jimi dvumi.

 • hroch

  všetečka by zasloužila pověsit do průvanu…. Ostravaku, piš dál co nejčastěji, bez Tebe a Neviditelného psa by mně den začínal hůř. A mystifikuj co nejvíc a co nejdéle, je to senzační.

 • jakgdy (poctivá čtenářka)

  to VšetečkaTož jsi normální ? Pokud tady zveřejňuješ t.č. cizích lidí, muselo Ti jebnut v pale. Jsem zvědavá, až si někdo zjistí Tvoji IP a zveřejní tady celou Tvoji adresu i s rodným číslem. Ty musíš být prudce inteligentní :-/

 • Pallando

  to ostravakNemůžeš ty dvě telefonní čísla odtud vyhodit? Jak k tomu ti chudáci přijdou, že tu nějaký ťulpas zveřejňuje jejich mobily?P.S. Tvoje stránky jsem objevila teprve nedávno a výborně se na nich bavím. :-)))

 • Anonym

  to všetečkaNa křtu jsem byla, M. Šebelu znám, ale neviděla jsem ho tam. Ale možná ho tam byla jenom půlka a tak jsem ho nepoznala…

 • Anonym

  Tak abyste věděli, Ostravak před zahájením křtu lítal nad náměstím na motorovém rogalu (žlutém).

 • Bob

  Tak se koukám na tu fotku Jarka Nohavicy a zdá se mi, že má sennou rýmu. Nemohl by to být on?

 • mama

  Sennou rýmu má teď kdekdo, navíc Ostravak to utlumil claritinem, spíš to chtělo koukat po lidech, co jsou tak trochu mimo.

 • Nohavica … je to on!!!Hlasuju pro nohavicu:- ma talent- kdesi napsal ze planuje napsat knihu ale nikdo nevi o cem- umi uzasne ostravsky- ma onen rozhled ktery tady vidime- nema vysokou skolu- byl na krtutot muj nazor. http://www.tricet.bloguje.cz/

 • Homeless

  Nohavica to neniVsichni co si mysli, ze jde o Nohavicu jsou na velkem omylu…! Proc by se teda Nohavica nepodepsal do toho Deniku na tom krtu? Asi proto, ze neni autor a nechce aby mu bylo autorstvi prisuzovano… Neco na tom bude ne?

 • kašparek

  Ai z Czesina a ani z OrloveAni z Czesina a ani z Orlove city! Zrovna sem se vratil z navštěvy Jarka v jeho fakt dobre zelene vilce v Marijankach a ty jsou v Ostravě.

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>