Co bylo ve Frontě

Tuž ni, že by něbylo o čim psat, ale myslim se, že ne všecy ludě čitaju Mladu Frontu a nebo Idnes a tak sem se domluvil se štajgrem z ostravske redakcyje MF, že to tu přepišu pro tych, kerych by to mohlo zajimat.

Vaše knihy Deniky Ostravaka jsou nejprodávanějšími knižními tituly v České republice. Dokázal je porazit jen světový hit: Šifra mistra Leonarda, což je dílo, které boří knižní hitparády po celém světě. Udivil vás takový zájem o vaše „dřysty“?
Udiv neni to spravne slovo. Jak se to poprve objevilo v te desytce, byl sem z teho trochu vedle, ale potem sem se pravil, šak co, jak tam možu byť take kidy, jak ten Zeman, tuž čemu ni moje?

Ano, prodávají se hrozné „kraviny“, ale vaše knihy lidi i čtou. A je vidět, že nejen „našinci“. Deniky Ostravaka leží hned u vchodu jednoho obřího knihkupectví v Praze. Myslíte, že máte co říci pražskému čtenáři? Že se vůbec může pročíst přes dialekt, ve kterém se vyjadřujete?
Tuž jasne že ja. Šak všecy vime, že polovina Ostravy šla do Prahi za lepši robotu, no ni? A temu zbytku, kery tomu něrozumi, to kdyžtak ti Prastravacy vysvětla.

Taky mne napadlo, jestli to nečtou bývalí Ostraváci z nostalgie. Myslíte, že „nás“ už je v Praze fakt tak moc?
Podle teho, co semtam čitam v dřystach, to ale čitaju aji pravověrni Pražacy a němaju s tym problem.

Jak vás vůbec napadlo začít se vyjadřovat k dění ve městě a ještě ostravským dialektem?
Co to je za otazku? To je jak bystě se zoptal přyklad premijera, jak ho napadlo byť premijerem.

No, to bych se klidně premiéra zeptal, co ho to napadlo stát se premiérem. Ale zkusím se zeptat jinak – dneska už ostravština není tak slyšet, jako ještě před pár lety, kdy v televizi, když promluvil někdo z Ostravy, byl hned slyšet „kratky zobak“. Proč je podle vás ostravský dialekt slyšet čím dál méně?
Ja bych neřeknul, že je slyšet meně, šak se projditě po Masarykaču a posluchejtě. Enem v medyjach se preferuje čista čeština a hlavně jeji odnož – čista přažština.

To s vámi souhlasím. Docela mi vadí, když pražsky mluví moderátoři, kteří by měli přece jen mluvit spisovnou češtinou. Celou dobu jste v anonymitě. Proč to?
Bo sy myslim, že pro moje dřysty neni duležite, esli se menuju Kamil Hovorka a nebo Juraj Pištěk.

Jasně, ale takto si lidi myslí, že jste kdoví kdo. Slyšel jsem už několik zaručených zpráv, kdo asi ve skutečnosti jste. Vystoupíte někdy z anonymity?
Tuž řeknitě mi, co se pravi. Kdo vlasně sem?

No říká se, že by se pod Ostravakem mohl skrývat Jarek Nohavica nebo dokonce, že by to bylo podobné primátoru Zedníkovi… Co vy na to?
No to o tym Jarynovi to aji zahřeje pod vaťakem. Ale k temu druhemu – to je třeba dement, dementovať honem a zavčasu, než se teho kdosyk chitně. A s tu anonymitu. Jak mi povitě jeden rozumny duvod, čemu vystupiť, tuž vystupim. A dyť ja už sem vystupil. Každy den vystupuju. Z lokalki. Krom soboty a neděle.

Řekněte aspoň něco málo ke své osobě tak, abychom vás více znali, ale přitom nepřišli na to, kdo jste.
Tuž lovim v paměti cosyk, co by potěšilo čtenařu, zvyklych na ty dřysty prdy, co maju každy den v tych svojich bliskavych a šipovitych gazetach, ale nic němožu najsť. Tuž snad, že piju rad červene vino. A meškam v Ostravě. Už sto roku.

Ale no tak! Kolik vám je let?
Jak rano stavam na šichtu, to je mi šedesat, ale jak potkam na ulicy dvě mlade robki v uplych trykach, hned je mi třyadvacet. Ale nejrači bych byl, jak by mi bylo zas tak šesnast sedumnast. S takimi zkušenosťami, co mam včil.

Pracujete manuálně nebo duševně?
Nědavno sem na zahradě ryl hektar a to bylo fest manualně, ale přytym sem dosť dumal, jak teho zrobiť co nejvic přy nejmenšim použiti syly. Ale stejnak mě řbet bolel eště dva dni potym.

Co děláte, když zrovna nepracujete ani neblogujete? Jaké máte zájmy?
Tuž ja sem taki něnapadny pajtaš, kery přyjdě z roboty, kukně na zpravy, semtam na jakisyk ten film na dyvidyčku, raz za čas zajdě s partyju na jedno dvě, vymete kdejaku kulturni akcyju, stavi se k našim, pojezdi na kolobutach Komeňakem. No ale včil už začina byť zyma, tuž asy se budu muset mrknuť po běžkach, ať sem tež moderni jak ti pajtaši, co tam každu zymu brusa travu.

Když jsme u těch filmů na DVD – kam dnes člověk přijde, slyší o Vyvolených a Velkém bratrovi? Jaký je Váš názor na reality show, kde jinak neznámí lidi se najednou stávají skoro „celebritami“, aniž by cokoliv dokázali.
Tuž co, každy chce měť tych svojich patnast minut slavy. Aji tacy ludě, keřy pomalu nejsu schopni dat dohromady větu, no ni? Šak ono to raz skonči a ludě na ně zapomenu. Temu humbuku kolem moc pomohly gazety a magazyny. Člověk se na to ani němusy divať a stejnak se druhi den dovi, co se robilo a kdo s kim. Až to skonči, ludě zas zasednu ku knižkam, či spiš k čemusyk inemu v bedni misto teho, aby čučeli každy večer na bandu, kera je schopna se za hromadu chechtaku aji pozabijať.
Na jednu stranu je to fajne, bo každe utery, štvrtek a sobotu su někere hospody prazne. Ale nevim nevim. Přes tyden se partyja na šichtě bavila o tym, že už se chista druhe kolo.

Co se vám nejvíce líbí na Ostravě?
Jak řeknul klasyk – to, že je to regijon razovity.

Co se vám naopak nelíbí? Měli bychom se nad něčím zamyslet?
Posledni dobu se mi nelibi ten burdel, co je ho cele centrum, ale to asy každemu. Člověk jak idě po obchodach, tuž aby se na to vzal monterki, bo to je jak na taksysu. Samy vykop, sama překažka. Škoda, že tam něskaču šemicy od měsckich cajtu, to by bylo dokonale. Tež dufam, že chitřy pajtaši na radnicy přemluvja ty hlupe a na Karolině postavja cosyk smysluplneho, přyklad jakesyk zabavni centrum misto dalšiho šokinparku.

Jak hodnotíte současnou politiku? Co byste těch chlapíkům nahoře poradil?
Poradiť? Vy sy myslitě, že oni by se něchali poradiť od kohosyk takeho, jak ja? Šak oni su tam přecy temu, že su nejchitřejši a žadnu radu něpotřebuju, no ni? A k te sytuacyji – on to neni včil pravě život na zamku, ale furt lepši, jak poslednich padesat roku. Enem dufam, že se to jaksyk nězmrvi a ja něbudu museť na stare kolena kupovať velki kufer a zhaňať kajsyk vizum…

Ještě k ostravštině – jak víte, že některé výrazy jsou přesně podle ostravského dialektu. Používáte nějaký slovník nebo jste dostal od někoho „nalívárnu“, co se jak říká nebo dokonce píše? Když vidím, jak používáte tvrdé y po ř, říkám si, jestli to tak v ostravštině fakt má být.
Slovnik něpotřebuju, pišu jak mi zobak narost. Co se tyka tvrdeho i po ř, tuž skustě se keresyk slova řeknuť nahlas a potem sy to přectaviť napsane.
Přyklad:
„Tuž to je řyť“ a „Tuž to je řiť“.
„Měl sem přysť v devět hodin“ a „Měl sem přisť v devět hodin“.
Nebo: „Jakisyk pajtaš mi ukrad kolo“ a „Jakysik pajtaš mi ukrad kolo“.
Tak ja k temu přystupuju.

Kurnik šopa, to včil bylo jak v bedni, jak byvaju take ty vyukove lekcyje angličtiny. Tak mě napada, to by mohla byť celkem sranda, taki „Televizni kurz Ostravštiny“, no ni?

Zdař buch

S Ostravakem mailoval Petr Žižka

29 kidu k Co bylo ve Frontě

 • Michal

  první :-)a jsem první

 • jarek

  druhýbohužel jsem druhý…

 • Malvína

  Uhni z bronzovýho ;))Chlapi, děláte, jag dybyste to běželi po svejch! :/ … Ostravaku – nedal by se sem nasadit takovej "Pacman", co by žral příspěvky tohodle debilního typu?Sorry – možná jsem netolerantní … ale jak moc jsem infantilní … toto přesahuje i moje meze. Navíc opakovanej ftip … žejo … P.S. Kdo napíše "jsem poslední" a fakt bude poslední ;)) … TO je borec! ;))

 • roger

  Jsem z Ostravy…Jsem z Ostravy a jsem na to pysnej!!!!Jsem hrdej na to,ze jsem Ostravak!!!!

 • None

  Hustej Ostravak, dobre sis ho podal.

 • Antek

  Jsem sesty…

 • puliter

  tak, tak, na karoline by bylo nejlepe udelat nejake zabavni centrum pro mlade, nez nejaky kafulando-sopink-DUCHODCOVSKY parkobchodu je tu vpysk, kaj se podivas samy kseft s cenama jak od Bati.tuz, ale take zabavni centrum …alespona nejaka zmena.

 • jarek

  to 3 Malvínamáš pravdu, jsi infantilní. A ta Tvá čeština, která je střihlá nevím čím /snad nějakou magorštinou/ je opravdu debilní.

 • Rija

  Ostravak má pravdu.Pravdu v tom, že je v Praze spousta Ostraváků. Já jsem taky ostravský Pražák. Nebo pražský Ostravák?. Vždycky, když jedeme tam k nám "nahoru" a předjíždíme auta s pražskou SPZ, tak si říkáme: Kam všichni ti "zas*aní Pražáci jedou?" "No přece domůůůů!"

 • Televizni kurz ostravstinyTen kurz ostravstiny uz kdysi v televizi byl. Mala ukazka: "Ty, kaj je ta fornefla?" (Prosim te, nevis, kde je ta naberacka?) "V dupe" (Nevim…) :)

 • Kuba

  to [8] jarekjsi pako

 • Soňa

  Televizní kurz by byl super. Až vyjde slovník, tak si ho koupím,bo občas fakt něrozumim….

 • Vava

  Hele, Ostravaku,nejsi náhodou ten redaktor, který kdysi psával články stejnym jazykem do Moravskoslezského dne a podepisoval se Lojzek…… dál nevím?Ale stejně si super, čtu to a nepotřebuju slovník, i když jsem nedaleko Vysočiny….

 • docluk

  celerbritaJsi ta celerbrita, ostravaku.

 • boule

  píče seceler bryta

 • honza

  Ostravakumomentalne jsem uz delsi zas ve Vidni, tvoje kydy si tu ctu pravidelne. Tady je fajne, ale nejlip je doma v Ostrave. Uz sem tam nebyl mesic a tesim se tam. Jeste ze uz se mi to krati. Jenom pis dale.

 • pěknýpěkný rozhovor

 • Anonym

  bezvadobrý rozhovor. a co se týká dialektu a problémů s jeho přečtením – průměrný pražák s tím absolutně nemá problémy – a při některých výrazech si myslím, že se zasměje ještě víc, než rodilý ostravák, pro kterého jsou tato slova normální. vždyť je to pořád jeden jazyk a nejsme tupci, ne?

 • DarkLady

  Ale no tak…nějak to natahuješ :-) Napiš zas nějakej normální článek, prosím

 • Quanti

  nedelejte z Prazaka tupce… :))

 • Ivan

  DemonstracyjaTuž Ostarvacy, valime přd radnicu demonstrovať za ten zabavni centr, bo kura s tym je fakt třeba cosyk robiť!!!Ostravaku Ostravski, nahoď termin!!!, My splašime stare vajca (aj zelene nemyte salamy) z tych kafšopu:

 • (Malvína )som PRVY posledny … 😀

 • jarek

  to 11 Kubamagore

 • Anonym

  demonstracyjajsem všemi deseti pro, aby se udělalo něco pro tu Karolinu, protože tady v Ostravě fakt není moc kam zajít. Ty tzv. atrakce-hrad,miniuni? ZOO je dobré, ale celý život chodit jen do ZOO?Jinde mají aquaparky a různá centra, jenom tady nic není.

 • Hezký pindy, akoda, ze teho na sebe neprasknes víc. Snad se brzo dockame zase nejakyho zverstva ze zivota

 • Neva

  Plně se přikláním k demonstraci za plnohodnotnou Karolinu…a mám dojem, že teprve s pomocí Ostravaka by se nás před tou radnicou sešlo víc…Rozhovor je parádní, však tajak ma spravně poostravsku byť…

 • Divani

  V Praze je nas hafo a mas recht, ze prazakum radi vysvetlime patrycne… Sak ich tez vzdelavame! Ja sem na blog naucila dva prazaky, jedneho srba a sama ho citam az z indie…

 • skalara

  Jak musí být pro Tebě těžké, Ostravaku, odpovídat na takové otázky, takové novinářšké klišé. Obdivuji Tvoji trpělivost.

 • Lajla

  Ostravaki ?Tuž ty neni ostravak, bo ty takaj nedřystaju. To babka vždy pravila: du do masařa na jatru, nebo du do doktora…ale takaj mluvyš ty, to je třynečina.No ni ?

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>