Nedělni řyzek u Blanki

Minuly tyden mi celkem uletěl, bo sem furt myslel na ten nedělni oběd, kery mě čekal. Což o to, nebyl sem ani tak nervozni z teho, že u ni budu poprve jest, jak spiš z teho, že tam budě aji ten jeji barabčik. Co jak se spomeně, jak se mě zleknul tenkrat s tymi haluzami? Nebo co jak nebude chcet jesť, jak tam budu ja? A nebo pozna, že sem byl člen te svate trojice?

Se stolovanim s cyzymi pajtašami němam moc skušenosti, krom segřynych gizdu. Dumal sem, čim se ho tak zyskať a napadlo mě kupiť mu jakusyk hračku. Vyrazyl sem do Pryjora, prolez hračkařstvi, ale nic se mi tam něpozdavalo. Jak sem šel kolem regalu s autami, spoměl sem se, jak kdysyk syncy ve škole nosyli angličaki, aby se pochvalili, kdo ma lepši a poštenkrovali nas, kerym mama s tatu nic take někupili. Semtam se mi zadařylo přesvěčiť někerych poťapanějšich na vyměnu angličaku za rozbity budik a nebo inu capinu. Chvilu sem uvažoval, že bych se sobě kupil paru tych malych piksel s tymi Buragami a doma se vynahradil děcke roki, ale potem sem to odložil. Šak tu nejsem naposledy. Vlasně už to planuju roki.

Už sem chtěl šahnuť po jakimsyk autě, ale potem mě napadlo, co jak se s autami něhraje? A co tak jakusyk stavebnicu letadla? Byl sem něrozhodny jak cygan před uřadem prace, ale nakoněc mě napadlo, že každe děcko ma rado sladke, tuž nic nězdrbu, jak mu kupim jakusyk čokoladu, no ni? V tym kramku vedle lazeňskich oplatku, jak tam maju ty ruzne žďorby z čokolady, sem vybral take fajne auto a měl sem aji hračku, aji žradlo. Hotove. Jak už sem byl v Pryjoru, vlez sem aji do drogeryje kupiť se jakisyk ten pitralon, ať na navštěvě něsmrdim jak břydok, bo stary mi už zas došel. Ja nevim, mi to snad kdosyk tajně upija, či kereho šlaka. Než sem vylez z Pryjora, kupil sem eště kvitko. Ja mam syce alergiju, tuž sem to držel co nejdal od pysku, ale roby to maju rady a co bych nězrobil pro to, abych se stal oblibenym.

V nedělu sem prolez šifoner a navlek na sebe to nejlepši, co sem našel. Tuž jasne, že se mi to nězadařylo hned napoprve, ale po půlhodině stravene před špiglem sem se aji sam sobě libil. Prohrabani te kisně mělo aji svoje plusy. Našel sem hadry, o kerych sem se myslel, že sem ich už davno vyhodil. Přyklad, take fajne tesylki, v kerych sem chodil eště do tanečnich. A nebo ten sveter, v kerym sem byl na prvnim a poslednim lyžaku v životě a po navratu sem se zařeknul, že ho nikdy něvyhodim, bo voněl po te robce, keru sem tenkrat popusoval na chodbě, jak vypli tu eletryku. Ta bestyja to syce druhi den před všeckimi zapřela a eště se mi vysmjala, že se vymyšlam, ale ja sem věděl svoje. Ten sveter syce včil smrděl jak by ho nosyl ze dva roki bezďak, ale co, spominki su spominki.

Po jedenaste sem se zebral a vyrazyl. Pro istotu sem se vzal aji dešnik, bo co kdybych zas zmoknul? To už by ten maly asy něudychal a možna by se vratil do plinkovych roku. Cesta fajně ubihala, lokalka byla poloprazna a za chvilu sem vystupoval na Dubině. Před dveřami sem se pět minut kontroloval, esli vypadam normalně a nakoněc sem zazvonil. Blanka otevřela fajně nastrojena a usmjata. Ani nevim, co mi vonělo lepši, esli ty řyzki, nebo ten jeji pitralon. Ve dveřach sem ji dal to kvitko a pravil sem ji, že mam cosyk pro maleho. Akurat že mi ten puget v tym kvitkokramu jaksyk blbě zabalili proti mrazu, bo kvitko po rozbaleňu vypadalo scyple a jaksyk ho to tahlo k zemi. Blanka se tvařyla, že to něvidi a vazu postavila šikovně ku stěně a kvitko opřela o zeď. Šikovna robka, no ni?

Potem přyšel maly a prohližal sy mě jak sazkař listek ze štasnych deset. Snažil sem se nětvařyť jak zmokly nosyč haluzy, ani jak Mikulaš, abysme měli dobry začatek. Jak se zdalo, že se chce na cosyk zoptať, vrazyl sem mu do ruk to čokoladove auto. Poděkoval a valil pryč. To by moh byť začatek pěkneho přatelstvi.

Než Blanka přyněsla na stul, pomahal sem ji trochu v kuchini. No, možna sem se tam trochu motal, ale pravila, že ta sklinka už stejnak byla nakřapla. Jak sme lapli k polivce, přyšel Daneček s tu čokoladu a pry, že sy neni isty, esli to može jesť, bo emulgator, lecytyn a barvivo E 160 C nejsu jeho oblibene přysady. Blanka ho utěšila, že se može rozděliť s kamaradami ve školce. Zapnul sem radar a v duchu uvažoval, esli taki maly chlop už može umět čitať a nebo mu to složeni přečitala mama. Blanka mi pravila, že mlady už čita skoro rok a že nevi, kaj se to naučil. A vida, genyjalni děcko, tuž to je fajne. Už sem viděl v magazynach ty tytulki – „Vymyslel sem lek proti rakovině a za to všecko vděčim svemu nevlasnimu tatovi, kereho mam rad jako vlasniho“. Daneček to ale trochu zdrbal přednašku, jak su ty barviva něbezpečne v žradle pro děcka. Kurnik šopa, co tych malych barabčiku ve školce uča?! Asy sem to řeknul nahlas, bo sem dostal odpověď, že Daneček dostal od babički zajimavu knižku „Zdravá výživa malých dětí“. Trochu sem se spotil na krku.

Jak Blanka doněsla řyzek, Daneček zas nahlas komentoval učinki E160 na vyvoj plodu. Po řbetě mi už tekly čurki jak z třy dni stare pemprski. Povim vam, že mě potem potěšilo, jak sem viděl, jak temu malemu Ajnštajnovi musy mama pokrať řyzek. Potem se chvilu cpal a bylo ticho, bo nesmi dřystať přy jidle, tuž sem se chvilu věnoval řyzku a Blance. Vypadala moc fajně. A navic, řyzek s bramborovu kašu je moje nejoblibenější žradlo, tuž sem byl spokojeny.

Jak sme dojedli, chtěl sem umyt taliře, abych se ukazal ve fajnym světle. Guvno! Maly začal s přednašku, jak je myti v dřezu neekonomicke, jak maju myčku. Zatnul sem zuby a uklidňoval se pohledem na Blančinu bluzku (fajny vystřyh), kera enem krčila ramenami a pry, že to ho naučil jeji tata. Po jidle šel maly naštěsti do lužka, tuž to mi zas přypomělo, že je to děcko a ni maly veděc a zas sem ho měl chvilu rad.

Dvě hodiny sme v klidu dřystali o hlupotach přy kavě. Maly syce nespal, ale byl zalezly v jakimsyk domku z dek a čital tam jakusyk bichlu. Po svačině sem se chistal pomalu dom, ale umluvili mě na pekseso. V tym sem byval přebornik, bo mam paměť na obrazki. Ten maly žgol mě ale rozněs na kopytach jak šemik guvno. Jak potem dotahnul eště šachi, honem sem se vymyslel vymluvu, že už musym dom, bo se ma eště staviť mama s baňkami na stromek. Prohru v peksesu eště vydržim, bo to je děcka hra, ale kdyby mě zetřel aji v šachach, tuž to bych se aji pobečel jak Vladko na hajzlu. A navic šachi ani neumim hrat.

Večer potem volala nadšena Blanka, že sem se malemu celkem libil, bo se ptal, kdy zas přyjde stryk prohrať. Tak nevim – dycki sem se snažil intelektualně držet krok s robu a včil abysem dohaňal děcko…

66 kidu k Nedělni řyzek u Blanki

 • tož dneskasu první já. Kurnik už

 • Priste malemu prinestakovou tu hru jak jeden zastrka za strisku barevne stupliky a ten druhy musi hadat barvu i poradi (ten prvni mu radi co uhadl dobre a co spatne pomoci bilych a cernych stuplicku)… tak budete spolu hrat ale ty prohravat nebudes protoze hadat bude jen zgol sam :-)))

 • pax

  maly geniusDones malemu geniovi sudoku(hlavolam s cisly, prodavaji uplne vsude). To by mohlo zabrat a urcite se mu tim zavdecis:)

 • Milosko

  EhmTak toto teda nezavidim, maly Ajnstajn je vec neprijemna, ucil by som sa hrat tie sachy :-)

 • Ostravak má přehled :)tuž to bych se aji pobečel jak Vladko na hajzlu

 • Roger

  To su zas…kidy az se za bruch popadam!!Fajny dryst Ostravaku!

 • chachar

  ja jaKurnik šopa, mam taki dojem, že to namluvaně robek je čim dal věči boj.Ešče že maš jako chlop věči silu než maly. A z teho pexesa si nic nerob, děcka dycky vyhraju, bo maju iny typ paměti, kajsyk sem to čital.

 • …šachy jsou pekelný živý vobrazy……jednou jsem je hrál s kámošem/kolegou po třídních schůzkách, když ze školy vypadl i školník ( ačkoliv ten v tý škole bydlí )…dali jsme si jointa a přenesli si šachovnici do tělocvičny…takovej prostor nás vybičoval k velkýmu výkonu, ale trošku se nám to vymklo z rukou, protože ten kamarád ( jinak fyzikář a matikář ) hrál s bílejma figurkama a napadlo ho, že by mohl po čtvercích postupovat jako cortez při kolonizaci jižní ameriky…šach dostala druhej den při hodině tělocviku jedna studentka z druhýho ročníku, protože při dřepech s výskokem dopadla na zapomenutou věž a narazila si kostrč…

 • Jan

  …ale kdyby mě zetřel aji v šachach, tuž to bych se aji pobečel jak Vladko na hajzlu.Tak to mě dostalo

 • katka

  horsi ako predtym bobicekje ten mrnous…

 • … No, možna sem se tam trochu motal, ale pravila, že ta sklinka už stejnak byla nakřapla. …no špica :)

 • mama

  GeniusCaio Ostravaku,ja mam doma dva Geniuse….sladkosti a Cartooni vzdycky zaberou..:) moc dobry cteni….

 • Danijela

  Upaluj pryc jak ten Horymyrale napred dones tomu malemu prihlasku do Grynpiss

 • Danijela

  Upaluj pryc jak ten Horymyrale napred dones tomu malemu prihlasku do Grynpiss

 • Jitka

  Fajne, fajne, ale co to je břydok?

 • mihalka

  pro Jitku…a pro neostravaki :-) : břydok je take nejake prase, prostě někdo, na koho se ti dobře nedívá :-)Ale jinak zase – jako obvykle – bomba :-))). A souhlasím, že to by mohlo být horší než bobiček :-)))

 • Rezi

  KouzelneJako vždycky špica.

 • docluk

  Svobodná maminkaKdyž je láska na dětech nezáleží, ale je to zatraceně těžké. Mé životní zkušenosti to potvrzují, ale zase bych do toho šel, kdybych si myslel, že to má cenu. Třeba to někdy někomu vyjde.

 • Jirka (von)

  RO-zoumek DanečekTen Daneček bude pěkná prašifka, takovýho chytrolínka nepřeléčíš. A jestli je Blanka kočka, to budou smíšený pocity!

 • PH2005

  PochvalaNo, cype, tuším sa zase dostávaš do formy. Tento posledný príbeh bol najlepší za posledný mesiac, čo som od teba čítal. Je to síce len subjektívne hodnotenie, ale predsa len.

 • Anonym

  Břydok je moje nejoblibenější slovo. Velký respekt.Vypominam jak mama řikala „Kajz byl ty břydoku, gatě maš zgychane a buty zfifrané.“

 • Anonym

  Bachajak už se děcko pta gdy ten stryko přyde, tuž to je už dobre se pořadně zadumat jesli si je člověk opravdu jisty tym co robi, bo děcko ma na mamu velky vliv…

 • To byla zase povedená historka, nasmála jsem se pořádně. Být tebou Ostravaku, učím se hrát šachy.

 • džejnnnn

  tuž to bych se aji pobečel jak Vladko na hajzlu…. :-)))Chytrého mrňouse bych se nebála. Nedávno na mě čtyřletá příbuzná křičela, že si raději odměří kapky na kašel sama, protože bych ji určitě p ř e d á v k o v a l a!

 • Danijela

  Řízky jsou životu nebezpečnéTo už poznal můj dědeček, kterého chytla má babička na řízek.

 • Tužcoje to maly gyzd něbo maly anštajn? Na take chachary přemudřele bacha!!!!!!!!!!!

 • Neva

  Takym chytrym gyzdum řikam přechytřela Vasilisa (nebo Vasil). Na vlastni ajnštajny zme hrdi, bo su naši, enem ti cizi pravě věčinu lezu na nervy…

 • Neva

  Takym chytrym gyzdum řikam přechytřela Vasilisa (nebo Vasil). Na vlastni ajnštajny zme hrdi, bo su naši, enem ti cizi pravě věčinu lezu na nervy…

 • Dejf

  Maly AjnštajnNo, ono hodně zaležy na tom, jaka je Blanka. Esli teho maleho Ajnštajna v těch jeho rozumach podporuje či ni. Jak ni, tak z teho vyroste (ten Ajnštajn). Ale jak ty cypoviny o „zdrave“ vyživě tvrdi aji Blanka, tak od ni rychle ruki pryč.

 • mirin

  Nebuj, to nejak to pude. Chetré je sice jak ta sviňa, ale dokavaď se při pohledu na čerta posere, tak možeš bét klidné.

 • Gumby

  Pro [30] DejfTo by nesmažila řízky. Asi.

 • prahák

  Blanka a pajtašHola Ostravaku, Blanku máš dle mého pomalu v kapse bo baby se stroja a navařaju jen když jim o něco doopravdy jde. S pajtaškem to bude horší, ale nezoufej. Jestli už čítá jaks pravil, kup mu místo pamlsků nějaku fajnu knižku hlavolamů. A ty šachy bych zkusil, bo děcka v tomto věku se naučí tak maximálně tahat figurkama, ale hrať neumí. Případně se můžete učit spolu. Držím palce!!!!!!

 • dycki sem se snažil intelektualně držet krok s robu a včil abysem dohaňal děcko…Ten maly žgol mě ale rozněs na kopytach jak šemik guvno.To jsou zase perly. Hned mám lepší náladu po tom odporným dni.

 • lupo

  nevimSákryš to jsem sám, koho pobavilo „Byl sem něrozhodny jak cygan před uřadem prace“ ?

 • niceTyjo, já z toho nemožu 😀 😀

 • Bacha na bejvalyho..Zda se ze to byl taky nejakej chytracek (viz neekonomicke myti) ten malej to bude mit po nem…

 • john

  @16, brzydok je „kouzelne“ sluvko, tak mne kdysi rikala babicka, pro mne vubec neznamena „urazku“, a s laskou vzpominam na toto osloveni…. / stejne jako na valassku ogar, rek bych… /se divim, ze toto sluvko se objevilo tak pozde…no, ostravaku, pokud „malej gizd“ nebude chtiti tve oblibene „papu“, pouzij jine sluvko „gamlaj“ :)

 • Doktore

  Tož čitalo se mi to tak dobře, jak se mi fčíl pije ta Skotská :-) Vladko na hajzlu – kaviárový tousty 😀 :-D: -D

 • Katik

  jo joostravak je jako vzdy informovany o všem ( tuž to bych si aji pobrečel jak Vladko na hajzlu ) a snaží se dostat do hlavy harantum – einsteinum a to by se nepodařilo ani temu Einsteinovi tak hlavu navrch a snaž se spiš o robku jek o teho prcka.

 • Bingotak to vypadá že jsi měl úspěch, no uvidímedobrá povídka jen tak dál

 • tomas

  Bajecnybajecny, pohodovy cteni…, krasny prirovnani, proste super. diky!!

 • RUDA

  BŘYDOKpro všechny- BŘYDOK = velké prase, naproti tomu je CICOK = malé prase (sele). To jen pro ty mladé…:-)

 • Naďa

  DANEČEKje podle mne normální dítě, pouze Ostravákovi na něm připadá všechno úžasné, neboť se s takto starými dětmi běžně nesetkává. Já mám v rodině 6 letou neteř, a i když jsem vychovala 2 dnes již dospělé kluky, vždycky mne překvapí svými názory, logikou a upřímností. Někdy také neúprosností a tím, jak dokáže být pěkně zlá, hlučná a rozpustilá.

 • Miron

  Nebojto má to malé zvíře naučené ze školky a z domova. Neboj, na další návštěvě už tolik moudrostí nebude!Držím palce!

 • Ivan

  Šach matEnem ho nechej v klidu vyhrať, enem to nesmi byt moc napadne, bo nejhorši by bylo jak by maly měl pocit že se na něho vytahuješ, tož to by sis to u něho profaral. Na baby třeba isť přez děcka.

 • Nijak

  Tri dny stara pemprskaJak to ostravak muze znat….

 • Děcko se beztak pilně připravovalo na tvou návštěvu… toš ta dnešní mladeš, to za nas nebylo…

 • Dejf

  Šachy ?Ty neumiš šachy? Kura, chlape, ja ti zavidim. Maš jedinečnu přyležitosť si ho zyskat. Nestyď se za to a chtěj po něm, ať tě to nauči. A sy jeho. To [32] Gumby – Jo, maš recht. To sem sy neuvědomil.

 • terka

  zavděčit se i …pro toho maleho pajtaska (mj. už tak říkám děckám ve škole) co nesnáší éčka -vem ho do Slunečnice (zdravá výživa) na obed a bude š´tastný :) a taky jsem pro tu hru s těma barevnýma puntíkama = Logik !a ty přirovnání to by měl ostravak někde učit!bylo to zas super

 • Kateřina

  StručněJe to naprosto dokonale napsaný!!!Díky Ostravaku.

 • Milan

  ŠachyJak to máš s tyma śachami – v březnu jsi psal „Dycki sem měl hlavu na šachi“

 • PETER

  MF DnesDneska(15.12) v MF Dnes v časti „PRAHA – Příloha pro hlavní město a okolí“ na straně C/4 konečně prolomil Ostravak regionalni mutaci člankem ČEMU NEJSEM PRASTRAVAK. Sam se tim citim osloveny bo jak by pisal i o mě (ti co musa a potem je jim smutno). Diky Peter

 • Nobody

  To PETERČlánek v dnešní MFD je sqělý !Akorát se pleteš Peter, je to o mě :)No dobrá, dobrá, tak je to o nás všech Prastravacích, kteří ale v duchu zůstanou navždy doma v rodné Ostravěnce ….Doufám, že ten článek výjde i na webu, ať nejsou ostatní lidičky ochuzeni !

 • Traged

  naozaj na piču!!!!!!!! (Chcete abi zpychl???)

 • Zbyňa

  Ej drsne, dobre. Přectavil sem si jak ta tvoja opira kvitko o zeď a mam dost:-)) Tož Blanka musi mět radost, když ma synka-geniusa a navic ma za přytela znameho ostravskeho spisovatela…

 • Efi

  SUPERNadhernej clanek a super kecy … No proste super

 • Zicher

  Toz sy to chlope zaryd …Kura, gyzd je pry maly Ajnstajn, citat umi od trech roku, a pritem cita take hlupoty? Toz ho nauc citat poradnu literaturu, pryklad Ostravaka :o)).

 • Laďa

  [46] Šach mat (IvanNa ženský je potřeba it přes děcka, dyž mám zájem já o ňu. Tady je zjevný už dávno, že si vybrala ona Ostravaka, takže všecko kolem je jenom komedija. Clap si mysli, že si vybirá babu, ale ve skutečnosti si dycky vybirá ona jeho a dyž ho nechce, chlap nic nenadělá. Tady v témto přypadě de o to, aby se gizd co némiň šprajcoval. Připravené od matky dávno je, de o to, esli jeho dojem z Ostravaka bude sténé, jaký má informace od matky.Co se otca týká, teho bych z úvah vynechal, esli o něm dává informace ženská. Ty mají na chlapa pohled takové, jaké se jim hodi. S objektivitó to nemá ani zbla společnyho. Přesvěčit se o tém dá poznánim teho chlapa. Dyž to néni na první pohled ožhrala, člověk se nestačí divit a pozná uplně inšiho člověka.

 • Laďa

  [57] (Zbyňa )&a navic ma za přytela znameho ostravskeho spisovatela… Tož toto dyby věděla, tak už to vime všeci, kdo je Ostravak doopravdy.

 • Béďa

  Je to vyborne počitani, dycky gdyž si cosyk přečitam v tej naši řeči, tuž hneď je mi lepi. Dufam že buděš pisať dali. Budu se těšiť na dalši dřysty

 • david

  supermoc pekny cteni ostravaku : )

 • Pája

  Jsem z Vysočiny, ale do Ostravy na tuhle láhůdku chodím moc rád

 • pajtas s ostracy

  Dost drsneTeny tvoje dristy posluchat to je jak nevim co nevim esli nejsem nazrany s te knajpy ale jo to drsne!!!

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>