Čemu nejsem Prastravak

Ostravak DNES

Znam paru ludi, keřy se narodili tu v Ostravě, zrobili školy tu v Ostravě, paru roku robili tu v Ostravě a – naraz chitli pražsku chřypku, v Ostravě scypla Lajka, hup na Manažer a valime do hlavniho města. Tam na nas čekaju s otevřenu naruču a hned nam daju šestinasobny plat, co sme měli tu, mobil a mercedes a konečně se buděme žiť jak pambuh v raju.

Taki cestovatel se potem vrati na rodnu hrudu umyt tatovi a mamě okna na vanoce, vybrakovať špajzku, potem podřystať s kamošami v knajpě a po sedmym pivu z něho naraz leze, že jak odečte životni naklady a hipoteki a podobne duperele, tak ma o chlup vic, jak měl předtym tu. Akurat že rano se može přyspať, žadne pichački na šestu a dom se vraca večer na zpravy. Jak se zadařy a v robotě něhořy plan. Šikovna asystentka v minysukni mu raz za čas měni fotki děcek na komputeru. Vlasni robu naštěsti eště poznava, bo ta už neroste. Po devatym pivu konečně přestava spivat a mluvi, tajak mu zobak narost. Akurat že to už mu věčinu neni moc rozumět.

Dalši zas odchod z Ostravy obeči, bo jak mu zrušili misto ve firmě, nic ine, kaj by se uchitil, tu něnašel. Chvilu se zkuša přeoryjentovať na jakehosyk ineho manažera, ale nakoněc mu nězbydě nic ine, jak se slzami v očach zbaliť kufry a kupiť se mistenku na hlavnim nadru. Časem se uchiti a včil chodi s celu familiju brusliť misto do Komeňaku na Letnu. Eště furt mluvi tajak mu zobak narost a fandi Baniku, tuž eště by se dal považovať za Ostravaka.

Potem su tacy, co enem vypravči ve Svinově mavně zelenym praporkem, už v občance škrkaju lihovym fixem misto narozeňa a začinaju mluviť tajak moderator v radyju. V žadnym přypadku něchcu byť spojovani s tym divnym městem u polskoslovenskich hranic, nebo kaj to vlasně leži. Jak slyša slovo uhli, tvařa se tajak Kavan u Ružoveho pantera a dumaju, esli to neni to, co se bere na boleni břucha. Vitkovice, Enhačko, radnica, Banik, Stodolni, Černa luka, Kuřy rynek, halda, nic – vubec nic, ticho po pěšině, jak by im kdosyk přeoral paměť, žadna reakcyja.

Co s takimi, keřy se něchcu pamatovať, kaj hrali jako mali gizdi kulički? Jak to zhrnu, někeřy chcu, ale je im potem smutno, někeřy musa a tež je im smutno a někeřy spichaju, už aby byli pryč, a su radi. Co se da robiť. Člověk je tvor stěhovavy, ale tež jak je kajsyk zvykly, nechce se mu indě. Deprem jak cosyk opustime, uvědomime se to.

Sam nevim, co bych robil, jak bych dostal jakusyk lakavu nabidku. Mam v Ostravě rodinu, partyju, robki, mista s paměťu, kere jak vidim, hned spominam, co sem tam zažil, ale na druhu stranu, co jak mě indě čeka cosyk zajimaveho? Šak to znatě – nikdy něprav nikdy.

Ale jedno vim istě. Ať už mě ten věter z Beskid odfukně kaj chce, na Ostravu nikdy nězapomenu, bo to se neda.

56 kidu k Čemu nejsem Prastravak

 • mihalka

  tuž fajne, akorat žadna sranda…spíš takové zamyšlení. Doufám, že nás tím ostravak nechystá na to, že nám odsud odejde….:-(((

 • Citron

  JOJOJOJKura Ostravaku musíš mi toto dělat?? Aj slzu jsem zamáčknul a nezbývá mi nic jiného než souhlasit.

 • radegast

  to 2: To same mě napadlo.Ale jinak: „…jak by im kdosyk přeoral paměť…“ je dobre

 • :-)Ostravaku, tak to je poprvé, co jsem na tvůj příspěvek narazila na hlavní stránce a fakt mi to zvedlo náladu! článek máš moc hezkej, jen doufám, že z Ostrau neodejdeš?????

 • Pepa

  NebrečRaduj se a trp. No ja, takova je Ostrava, je jak baba sere tě ale máš ju rád, no a co!

 • frettie

  chystas se odejit? :)v Třebíči te rad iuvitame :)

 • Je topřesně tak jak píšeš! Ale je to tak i s Českou republikou a Záéadním světem. Dojeb jak cip!

 • Ba, baba, ba. Taky to vidim tak, jen u me to neni Ostrava, ale Brno….

 • alex

  Už Halasnapsal I kdyby mi jen oči pro pláč zbyly, já se tam vrátím. A čím jsem starší, tím víc to funguje. Ať už doba člověka zavane kamkoliv, nejen do Prahy.

 • Jarek

  Jen to má malinký háčekZapoměl si eště napsat, že ti co odejdu anektovat Prahu, su v očach ostatnich ostravaku (frydečaku a karviňaku nevyjimaje) ty největši s***ě, co si žiju nad poměry a proto je jim třeba ukazat, že už mezi ně nepatři. Přitom je nás daleko vic tych, co maju radi svuj kraj a když banik či vitkovice rozdrti pražaky, tak zamačknou slzu. Potkal sem paru taky radobymoravaku, ale ti určitě nebyli tam od nas.PS: Sam sem odešel do čech kvuli baby a trvalo mi čtyry roky, než se přesvěčila o tym, že měla jit ona na moravu a ne ja do čech.

 • dav

  jj, jak nekde nekde prohodim, ze si musim(v moje IT oboru bohuzel) vydelavat v Praze, tak po chvili se vytahne nejaky „chuj“ s frazi – No jo, s tim tvym prazskym platem…. A pritom to v nekterych ohledech az takove terno neni. Ale kdyz u nas v Ove bych nedelal to co mne bavi, na solidni urovni….

 • xx

  Jednou jsemOstravou pred dvaceti lety projizdel ( vlakem ) a taky na to do nejdelsi smrti nezapomenu. Vidim to zive, jako by to bylo vcera rano.

 • radja

  PRAVDA PRAVDOUCÍMaš recht synku ! Tež sem z Ostravěnky odešel do praglu, no musym řyct, že nelituju, bo prace mě bavi a fajně živi. Jinač sou ale dalši věcy, a tych je vic, pro ktere bych rači zustal v ostravě, jenom gdyby ta prace byla. Klidně i za meně chechtaku ale byla. Nesnašim ty jedince, keřy emigruju do praglu a okamžitě nasadi tu jejich řeč a o ostravě nechcu ani slyšet. Ja naopak razim taky system, že při obchodnich jednanich schvalně mluvim co nejvic ostravsky, aby bylo všeckym jasne, s kym maji tu čest a ostravě dělam jenom fajnu reklamu. Akorat v tym hokeju se neshodnu s moju, ale to proto že ona je z třynca a ja fandim vitkam ! No a banik chodim pravidelne podporovat na letnu, ale tam nejsu taky hrdina abych pyskoval nahlas:-)

 • Martin

  Tak, takFajně, maš recht. Aji ja to tak vidim, furt do mě kdosyk ryje že „proč nejdeš do Prahy“ a ja furt řikam a jako naco? Či to tak ma byt že se všichni nakonec přestěhuju do Prahy? Tfuj…A eště aji ten [6] ma svatu pravdu!

 • Dejf

  To [14]Enomže od te doby se Ostrava dost změnila!

 • no nic mocnic moc, máš lepší :-/

 • Tonda

  AhojZdravim a musim říct, že je to moc pěkně napsáno. Já sám jsem z Hlučína a v Praze jsem od roku 1980, kdy jsem tady narukoval na vojnu. Potem sem se tu našel robu a už sem tu zostal. Za našima na Moravu sem tam zajedu ale jak je napisane: nezapomenu nikdy odkaď sem, kaj sem vyrost a robil největši capiny s partyju. Tonda

 • ostravaci v prazeto je sebranka..jeden nejmenovany manazer z becherovky se dokonce jmenuje Honza Banik, boha to je debil…kazdy at je tam kde je mu dobre, ostravak v ostrave prazak v praze…

 • Hafik

  Slezsko foreverSem v Praglu, ale beru to jak tovaryšsku službu a raz se chcu vratit. Furt tu do mě Pražaci ryju a opravuju mě, jak co řeknu po našem. Nebo že mam-pro ně-„divný přízvuk“. Tak se tam u nas držte, ať možu i dal, jak přijedu dom, slyšet tu hromadu lidi, co mluvi po našem. A nebuďte na nas, zatulane do Praglu, nasrani. Bo je nas hrubo, co na Slezsko nezapominame.

 • banikovec

  co nas všichni cpu do teho praglu sak ostrava je este lepsi az na pamatki

 • rrr

  JoTež sem to zažyl, v Praglu mi nadavali do naplavenin. Měl sem to štěsty, že sem se moh vratit.

 • Danijela

  Laska k OstraveOstravaku precti si vyznani lasky k rodne Ostrave (psane nemecky) od Fritz MachaDas Haus am Quai (to je kousek od radnice)Tyka se let 1933-1955ISBN 3-89811-329-9A pochopis mnohe co Ti zatajovali.

 • Eben

  Máš pravduDobře, že nejsi Prastravak, neměli bysme takového fajnového OSTRAVAKA !!! A jsme na tebe hrdi !!!

 • Karl fon Banhoff aus Teschen

  Pro Tondu z PrajzkeHlučin němože byt Morava * I když si 25 roku v Praze, neměl bys zapominat na kořeny * Vim, že lidi z Prahy jezdi na Moravu, což je označeni pro všechno „za Hradcem Králové“… Těšínsko je společně s Opavskem součást SLEZSKA. Stejně jako polovina Ostravy, historicky součást Těšínského Slezska!

 • Když chce mít člověk práci,vydá se kamkoliv, aby ji získal: do Prahy, Kolína, Hradce Králové, to je jedno…Znám lidi, co se vypravili do Prahy z podobných důvodů, které uváděl Ostravak – s vidinou, že se tam budou mít líp. Ale za nějaký čas se zase vrátili, protože neuspěli.

 • a kuraty se chceš stěhovat či co že vedeš take reči, to vypada ako taka bylanca, no dufam že ni bo to by nebyl tvůj stááájl:-)

 • foxiik

  ZmutovaniOstravaku abys nam nezmutoval na prazsky zobak jinak mas pra

 • paradokz

  o ouhmm,tak to vypada jak by se ostravak nekam chystal…:((

 • Dotóre

  Nikam!Hlavni věc jsou peníze a ty můžeš (krzevá bursu, špekulace, investice, prostituce) vydělat aji v Ostravě :-)

 • eště nepřestali

  Už se bojimAž sem potlačil slzu. Skvěle. Ale bude to rok co nam začal psat a z toho kidu nějak pociťuju strach jako by chtěl přestat. Určitě se mylim.

 • Ostravak se chysta do PrahyA je to jasne. Ostravak se chysta do Prahy bo tam dostaně lepši misto. Šef si ho konečně fšimnul a z pobočky v Ostravě daju teho šikovneho synka na ustředi do Prahy. A on si teť akorat připravuje pudu pro take přispěfky jako Jak sme s malym gizdem plavali na lodičkach po Vltavě, Jak sem potkal v parku prezidenta s boxerama, Zažitky z nacvakaneho metra (oj zlate ostrafske lokalky)…. a tak.Začně to zajimavyma zažitkama z pendolina, budě pokračovat s ukrajinskyma dělnikama na ubytovně a koněc to vezme na jaře – děcka měl sem vas rad ale vona už mi ta vostravština moc nejdé vííš?A budě to jak se fšeckyma takovyma podle hesla – gde je konec Ostravaka? V Praze….. Žadny pamatnik na Sleske ale skromna deska na Olšanech, srazy fanklubu ni v Bastyle ale na Pankraci….. Zakladaci fanklubova pražska baba už něbudě Truda z Prajzke ale Tonča z Platnéřský….. Au kam zme se to dostali ani ni rok po začatku…… Béééééé…. Opravuju Beeeee…..Jak by něstačilo že tam utekla Rotrova, Heidi Janku, Špinarka dostala rozum a je naštěsti doma, o hercach rači němluvit, Bohdalka sice vydržela v Ostravě rok učit ale ani užasny chlop ju tu něudržel, Dobeš utekl do Hradce, Dietl do Prahy a aj stary Lička si musel skočit zakopat do Francie a vratil se aš po par rokach…..Tak fčil asi Ostravak. Za par roku budě jezdit dom za mamu po nove dalnici českym hundajem a v Praze budě chodit na VIP večirky s Vivegem a tak…….

 • directy

  Ostravak se chysta do Prahy #2No ja bych rek, ze dostal nabidku aby sel psat o Praze a ni furt enem o te nasi zakopane dure. Bo jak nam ho zavida, tak ho tam samo chteji mit. Jeho kidy pak budou prodavat na te Kajove lavce slepene vajcami turistum :)))

 • Kuba

  hmmmmm…jak tak o tom přemýšlím, byla by to dobrá soda, kdyby Ostravak na chvilu přesídlil do Prahy…

 • mama

  vubec nic ticho po pesine..skvele Ostravaku,ziju 13 let v zahranici,domu se ale pokazdem tesim jako mala holka,pomahas mi citit se tu jako doma.Diky :)

 • Zbyňa

  NEBLBNITE FŠECIFurt musite za fšim neco vidět. Nepochybuju o tym že ostravačisko zustaně. Po članku o politykach se take nestal primatorem. Tož nechapu co plašite blboni??????????????????

 • lostravak:-)

  So what?Tuz sem v tym Londyne a na Ostravu sem nezapomel. a co mi potom co si o me me mysli mysli naci cypi, nu ni? Keep up the good work!

 • pitomce

  Mozna by nebylo tak zle, kdyby se Ostravak vydal do „Prahi“ na par tydnu na zkusenou – to by byly zapisky o tych prazskych „cipech“ :-)

 • Rija

  Taky jsem v Praze,ač jsem se narodila v Ostravě. Pražsky nemluvím ani nepíšu. Vybrala jsem si víceméně spisovný jazyk, protože pražsky se naučit nechci. Myslím si, že téměř každý Ostravák zůstane navždy Ostravákem. Já, manžel i naši kluci zásadně fandíme Baníku, Vítkovicím, potom Olomouci, Třinci, Vsetínu a Zlínu a tak by se dalo pokračovat. A velmi nefandíme pražským klubům. A vždycky, když jedem tam k nám „nahoru“, tak se smějeme, když je kolem nás plno aut s pražskou SPZ a mezi sebou se ptáme: Kam všichni ti zas*aní Pražáci jedou? A odpověď zní: „No přece domůůůůůůůůůů!!!“ (:-)))

 • docluk

  Přemítání předvánočníTuž, tak to je, že někteří ostravaci idu za lepším. Ale náš Ostravak to cítí tajak my. A libuje si v ostravském životě. A fajně o tym piše.

 • andynka.n

  pěkný…sice nejsem z Ostravy,ale souhlasím s tebou ostravaku…já bych zas nikdy nezapomněla na Děčín…žiju tu od narození a kdybch se měla odstěhovat…pořád bych spomínala…

 • Víc měst má něco do sebe …Su rodilé ze štatlu (Brňák), aj tam studuju, ale momentálně su na půl roku na studiích ve Vídni, tři zastávky vlakem, hodinka a půl, je to blízko, jednou za měsíc doma, ale stejně se občas zasteskne. Na druhou stranu tady je taky fajně, jak psal ten váš Slezský bard – “ … na Dunaji stavějí paláce z krve mé a z mého potu …“ no museli jste tam fárat náramně, bo ty baráky jsou tady fakt náherný. Aj by se mě tu mohlo zalíbit, u Dunaje je moc pěkně, a Vídeň je pronás Brňáky vždycky blíž a sympatičtější, než Praha. Bydlet a mít to tam rád bych mohl ve víc zemích a ve víc městech, ale NIKDY nezapomenu na Brno. A rád se tam vždycky vrátím. V Ostravě jsem nikdy nebyl, ale plno spolužáků na VUT je odtam, asi jim cosik nevonělo na Bani, tak někdy musím s něma zajet k nim dom na Stodolní. Eště můj blog, kerej ovšem Ostravákovi nemá šanci konkurovat, je v políčku „Matě akesik internetove stranki? Tuž jasne že mam :-). Lebe wohl Ostravaku und alles gute.

 • Kača

  DikyTož ja su ta, kera z Ostravy odjela do dupy… Moja cesta něskončila v Praze, ale eště dal za zapadnimi hranicami. Muj mily Ostravaku – tvoje bichle sem nahodu objevila při svoji posledni navštěvě v ČR a možu Ti řict, že mě už dluho nic tak něpohladilo na duši. Dokonce mě to i donutilo zbaliť si kufer a po svatkach se pojedu do Ostravy podivať aspoň na tři dni. Je to sice vic jak 1000km, ale aj tak… Co by člověk pro sentiment nězrobil, no ni! Diky za to. Dufam, že ti to pisanie dluho vydrži. Fajny den a krasne svatky Kača

 • Michal

  Odkud kdo jeV Ostravě jsem se narodil a vychodil jsem tam mateřskou, základní a střední školu. Do Prahy jsem odjel v 18 na vysokou a postupně mě následovala celá rodina. Po 15 letech už je doma v Praze. Ještě se nechystám do hrobu, takže moc často neslzívám nad vzpomínkami na místa, kde jsem hrál jako děcko kuličky. Spíš si vzpomenu na post-pubertální první zážitky, které se všechny odehrávaly tady. Za svůj ostravský původ se nestydím ani se jím nijak výrazně nepyšním. Prostě je to tak… narodil jsem se tam, doma mám tady. Mluvím jak mluvím a moc to neřeším. Ale tenhle blog mám rád. Píšeš skvěle a jsi pro mě pojítkem s městem, kde jsem strávil dětství. Díky.

 • Já bych taky nejradši zůstal kde jsem, přestože jsem se tu nenarodil a jsem tady vlastně taky jako poloviční naplavenina. Znám to tu ale už odmalička a neměnil bych. V Praze bych asi scípl ani Brno mi nevoní dýl než 2 dny v tahu….

 • Martin

  Je to jinakNekvalifikovana sila po zajezdu do Prahy velmi rychle vystrizlivi, protoze to pro ni opravdu neni zadne terno. Ale kvalifikovana sila v Praze si na rozdil od Ostravy muze praci VYBIRAT z nekolika desitek nabidek a ne jak v Ostrave, kde bud praci ma nebo nema a o moznosti nejakeho vyberu nemuze byt ani rec. Samozrejme se to pak ihned odrazi na nastupnim platu, ktery je o 30% vyssi nez v Ostrave a neni problem se po par letech dostat na nasobky platu v Ostrave. Misto nadavani na Prazaky sednete na vlak a jedte jim ukazat, jaci jsou v Ostrave pracanti.

 • Laďa

  [48] Je to jinak (Martin )Je to tak! Coby Hanák sem se přiženil do Ostravy. Nikde předtém sem si nezmršil svoju hanáčtinu, až tam. V Ostravě se mně libilo, ale Ostravaci na mě hleděli (asi pod vlivem pražské televize, gde dyž je potřeba udělat z něho hňupa, mluvi psedudohanácky: jak si Pražák přectavuje hanáčtinu) jak na blba. Až jednó sem cosik napsal a kamarád se mě nekolikrát nevěřícně optal, esi sem to opravdu napsal já (perfektně spisovně, aji stylisticky). Potom teprve sem u něho stópl v ceně. Inši Ostravaci ale na mě furt hleděli zvrchu: ja su haviř (hutnik) a gdo je vic? No, řekni mně, kolik máš?! Já šest a pul tisica! Bo sem nebyl haviř (hutnik), byl sem nefachčenko. Až na tyto ostravsky hňupy sem tam byl spokojené a libilo se mně tam.Při rozvodovym řizeni se se dostal na Jižni Moravu. Skoro dvacet let sem si zvykal. Dyž sem se po 18 letech optal kamaráda, esi se skoro po 20 rokách ve Zlině možu považovat za naturalizovanyho Valacha, jenom se zasmil a řekl mně: Ty?, ty vole? Ty jsi Hanák jak poleno a nigdy nic jiného nebudeš!Vymněnili nám ředitela a postupně se mně snižil plat na 8500 čistyho. To už sem se nakadil, pohledal na internetu, sedl sem do autobusu a jel do Prahy. Su tu rok, mluvim a dělám furt stejnak. Su kuriozita, protože se nesnažim popražťovat. Naopak jim řikám, že doma mně otec řikával, že se ňórám (su moc pomalé, dyby negdo nerozumněl) a o nás, Hanákách, se řiká, jak zme pomalí, ale že aji ten népomaléši Hanák (=já) je furt eště aspoň štyřikrát tak rychlé, jak nérychléši Pražák. Čistyho mám vic, jak dvakrát tolik, co ve Zlině, v práci úplná spokojenosť: toto fšecko mnělo byt ve Zlině a byl bych uplně spokojené.Na Pražáky si nemožu stěžovat (só to ináč dobři lidi) a aji dyž do Zlina jezdim jenom oprat prádlo a rozčilovat se s blbéma a arogantnima uřednikama, rád bych se jednó vrátil zpátky, jenom nevim, gde budu bévat. No, eště se uvidi.

 • Greta

  Tohle mi nedělej, že si zaslzím u Ostravaka bych fakt nevěřila … Nestačí ty svátky? Teď fakt nevím, jestli mám číst dál (jako vždy čtu několik dní pozpátku najednou), rozjímající Ostravak, to je nezvyk.

 • hrabuvjak

  k [44]No, pro ostravaky je Videň taky bliž než Praha.Nezapominajte, že ostravaci to maju do dvuch metropoli bližej jak do Prahi.

 • Thor

  fajnebo po našemu se da psat aji bez tych nadavek, ni ?

 • Byla sem hrda, že sem ostravak.Bylo to v roku 1997 v Turecku. Chtěla sem si kupit peněženku, kdy moju blonďatu hlavu po německu oslovil mistni Turek. Anglicky sem mu řekla, že sem z Česke republiky. Rovnou na mě vypalil, esli sem z Prahy. 2000 km od rodne hrudy jsem nesměle řekla, že sem z Ostravy. V tu chvilu mi Turek cely šťastny řeknul, že ma rad BANIK!!! Začnul vymenovavat banikovske hrače a ja ten seznam doplňovala. V ten moment sme byli kamaradi a Turek mi za to slevil z ceny. Umiš si představit, jak sem byla extra hrda na to, že sem OSTRAVAK.

 • Mirajs

  Netušil jsem, že napíšeš i o mně.. :-)…poznal jsem se jako v zrcadle v tom druhem typu a musim priznat, ze z cele duse se mi treti typ hnusi… jsem v Prase uz 5 roku a furt mluvim stejne jako kdyz jsem odjizdel ze Svinova (a to nemluvim o tom, ze za doma povazuju jedine Ostravu), ale znam chachary, kteri po pul roce mluvi jak rodily pepik a na Ostravu z vysoka s*rou……ale takovych jako ja je tady vice, takze abych se se svou situaci psychicky vyrovnal, tak jsem si to musel vysvetlit tak, ze Ostravaci se uz nasrali a zacali kolonizovat tu popletenou Prahu, neni mozne, aby se tu za par let nemluvilo ostravski… 😉

 • Lucass

  Je a neni to pravdaKdyz jsem pred 4 rokami, pred maturitu, uvazoval co dal, tak jsem si rek, ze jak me nevezmou na zadnu vysokou skolu, ze pujdu kajsik makat. Jsem z Boguna a skolu jsem robil v Ostrave a tak jsem hledal v Ostravence. Par pohovoru jsem absolvoval, ale nic. Problem byl, ze se nemel praxi a nikde me nechteli. Segra meskala se svym chlopem u Berouna, tak sem se k nim nakvartyroval a zacal hledat v tu Praze. Po mesicu jsem mel smlouvu a uz se robil. Ve firme jsem vydrzel 3 roky, pak jsem presel jinam. Uz jsem 3 a pul roku zjistil jsem: v Praze mluvim spisovne a v Bogune normalne (sice to ten prvni den chvilu trva, ale pak se preklopi a je to v poho)Nemam rad, kdyz mi nekdo vycita, ze se tu mam snad nejak nad pomery. Neni to pravda. Takovych, co tady berou ty tezke desetitisice neni mnoho. Rozhodne se tu nemam blaze. Mam co mam, jsem za to rad. Jestli se chci vratit? Vratil bych se, ale musel bych doma robit to co tu za umerny peniz.Docela me sere moje tetka, se svoju otazku: Tak co v Praze, prazaku? Bych ju musel zabic.Kdyz ji reknu kolik vydelavam, tak se chyta za hlavu, ze tolik ona z vysoku a 15 lety praxe nema. Ale taky neplati za tezke love za byt, za lokalku, krtka…. Take porovnavani fakt nema cenu, ja se za Bogun nestydim, hrde se k nemu hlasim, a fakt, do Prahy jsem odesel bo sem nechtel byt na socce a brat prachy nasemu uz tak chudemu statu. Estli s tim ma nekdo problem, tak je to jeho problem, ze to nepochopil.

 • ouki

  fňuktuž co slovo to perla.sam sem valil za robotu do prahy tuž mam zkušenosti z prvni pazury.Love su love ale Ostrava je enem jedna!

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>