Předvanočni uklid

Minuly tyden sem měl paru dni dovolene, bo sem se cytil jakisyk nascypany. Asy sem cosyk chitnul jak sem řezal ty zasrane haluze na zahradě. Byl sem na tym tak zle, že sem se aji zašel k našim na oběd, i když mi bylo jasne, jak to tam budě před svatkami vypadať. A tež ja! Mama litala kvartyrem s kiblem a hadru jak kometa a nasrany foter věšal vyprane zaclony. Všecko naleštěne, všude pořadek, enem v obyvačce eště bebechi vytahane z šuflad.

Pomalu sem v kuchini srkal nudlovu polivku. Mama vytirala otevřene šuflady a chvilu nědavala pozor na fotra, tuž se ku mě sednul a pry jak to idě. Bylo mi jasne, co budě nasledovať. Ani nečekal, co mu odpovim a pry, že tak mama hlupně už skoro měsyc. Včera pry dokonce myla okna a na ňho pry fukalo, tuž se šel zehřať do knajpy. Co je na tym pry špatneho? Tuž ale vysvětlujtě to mamě. Za trest ho neska schvalně nechala věšat zaclony, bo věděla, že mu to nězrobi dobře. A pry bestyja aji kajsyk schovala napečene cukrove a on ani němože skusyť. A tež ho pry nutila vysavať, aji jak vi, že on něsnaša hukot te sacy bestyje. Vymluva se, že to je od teho zavalu, ale cela familija vi, že to byl guvno zaval. Šak co je to za zaval, jak spadnu tak zeštyry kible uhla, no ni?

Ani sem ho moc něposluchal, bo za ty roki je to furt stejne. Navic to ani něstihnul dovykladať, bo naraz do kuchině vlezly nadavki – „Tuž ja se tam dřu jak šmirgelpapir a ten gizd šmatlavy tu sedi na řyti a vyklada!“ – a hned za nimi mama. Položila před tatu seznam (podle mě tak roboty na pulroku) a prstem ukazovala, co eště neni zrobene. Bylo mi ho chudaka skoro lito, bo „Novu přyčku do přecyně“ němohla mysleť važně. Ale mohla.

Na fotrovi bylo vidět, že kdyby měl před sebu hromadu pisku, narve tam hlavu a zbaběle se odšmatlal robiť. Ja sem ku gulašu přykusoval dalši vyčitki. Ni enem, že ji ten baraba s ničim něpomože, navic eště zdrhně do te zasrane putyki, napere se tam jak hovado a v nocy ji pošlape vydrhnuty tepich a ona to musy rano čistiť eště raz. Došlo mi, čemu sem měl vlchke fusakle. Potem spustila dalši vodopad, že všecko musy zrobiť enem ona, peče, vařy, smaži, pere, žehli, na všecko je sama, nikdo to něoceni, tuž se aspoň těšila, že na svatki budě vymalovane. Něrozvažně sem pravil, že dyť ten malbyt deprem zloňska doschnul. To něbyla dobra poznamka, bo mi za chvilu bylo jasne, že cukrove jako zakusek nědostanu. Než sem dojed zbytek gulaša, dozvěděl sem se, že sem něvděčny gizd, cukrove enem žrať, ale že bych pomoh s přypravu, to ni. Patnasť kilo muki, cukru a dalšich sraček musela odtahnuť v rukach a mlady pan se vozy řyť autem a ji ani něnakupi. Tuž a že by mi tak cosyk řekla? Sam od sebe sem se nabidnul, že ju zavezu na vanočni nakup do Kaufu. Něduvěřyvě se na mě podivala, trochu roztala jak Maryjanskohorska po posypu a naraz byl přede mnu tacek s cukrovym. Zas sem oblibeny synek. A ty jeji rohlički, to je jedna baseň.

Mama potem zapalila svičku a to přylakalo fotra, kery ju sfuknul, bo pry je to něbezpečne a přypoměl ji, že často nechava puštěny plyn. Mama zaječela jak syrena, že se to stalo enem raz a už je to osumnast roku, tuž čemu to furt přypomina. Foter cosyk zabručel a schoval zapalki na linku, kaj mama nědošahně, bo ona neni zrovna Tošenovski. Mama zrudla jak stranicka knižka a hlasem nasraneho Terminatora pravila, ať ji okamžitě da ty zapalki a co je to za něcytlive hovado, že ona chce zapaliť svičku za něboheho stryka Danyjela a on ji v tym brani. Foter se zarazyl jak vrtak v panelu, bo nevěděl jak reagovať, ale už bylo pozdě. Mama byla jak rychlovarna konvica. Pravila, že nevi, čemu žije s takim barbarem, kery ji ani nědovoli zasvitiť za mrtveho brachu a že je načase už to pořešiť. Foter začnul koktať, že to tak němyslel a že zapoměl, že je už zas vyroči a že… Mama enem mavla ruku, vzala stolek, zebrala zapalki a krom svički zapalila aji malu umělohmotnu haluz, kera byla ve vaze – asy omylem. Potem prošla kvartyr a pozapalovala všecke svički, co našla. Foter za ňu nešťasně šmatlal a daval pryč všecke hořlave bebechi, bo mama ve svoji nasratosti něvnimala. A nebo vnimala a enem tak fotra draždila. Kurnik šopa, za ty roki, co su svoji, sem se v nich něnaučil vyznať. Furt su na sebe tajak kočka s myšu a stejnak su furt spolu.

Dojed sem cukrove a mrknul do obyvački, esli tam cosyk něhořy. Tam na gauču dvě hrlički, kere se mačkaly pazury a spominaly na stryka. Pravil sem, že už pujdu a přypoměl sem mamě ten pondělni nakup. Přykivla vodnatymi očami, foter se vysmrkal, takže bylo všecko tajak dycki a moh sem valiť dom. Cestu sem se přečital ezemesku od Blanki, že včil před svatkami moc něstiha, ale esli něchcu přysť v nedělu aspoň na kafe. Tuž snad do te doby vyzdravim, pravil sem se.

Doma sem potem tež zaspominal na stryka. Spoměl sem se, jak mě raz na Ostravicy učil plavať, malem mě utopil, potem mě malem nechal vykrvacať, bo se něvšimnul, že sem šlapnul na dně na kus rozbite flaški a on furt ať šlapu vodu. Raz mě s nim naši pustili do Vitkovic, jak tam eště bylo kupaliště. Nechal mě sameho na dece, bo tam oblboval jakusyk robku a šel ju odprovodit na chvilu na jeji deku. Jaksyk se tam zdržel a ja, maly pajtaš sem ho šel hledať, ale něnašel sem ani stryka, ani potem už našu deku. Tuž sem šel dom v plavkach a s brekem. Stryka potem policajti dusyli paru hodin jak hovězy, než se vyjasnilo, kaj sem. Potem už sme spolu dluho plavať něšli. Vlasně už nikdy. Akurat nevim, čemu mama zapaluje svičku včil, bo vyroči teho jeho neštěsťa je přecy v letě, no ni?

Asy bych měl napsat, že mi to zecvaklo v pale okamžitě, ale to bych kecal. Deprem večer sem se uvědomil, čemu ty svički. Před vanocami přecy mival stryk svatek! Vyhrabal sem se z lužka a v kalendařu se ujistil, že mi zeply spravne kolca. V sobotu je Danyjela. A kurnik šopa…

Jak měl svatek stryk, tuž to budě mět asy aji Daneček, no ni?

44 kidu k Předvanočni uklid

 • Mishino

  Ze by prvni?…opet pekne pocteni, Ostravaku :)

 • mqm

  zaujimave……ze sa o to prvenstvo tak tlciete :-)

 • Milosko

  HehKed som si predstavil hlas nasrateho Terminatora, tak som to uz nevydrzal. Dufam, ze som nezobudil susedov :-)Ale inak je to presne ako u nas doma, ja som tak rad ze domov pridem az pod stromcek a vyhnem sa tomu sviatocnemu stresu.

 • prahák ostravski

  Ostravaku,to je asi všude stejné! Naši jsou spolu 33 let.. Tom a Jerry hadr, gh! Jinak fajne počtení, už to má zas grády. Díky a pokračuuuuj.

 • To je opravdu jak ze života. Pěkné počtení.

 • jo chlapce …… bacha na Danečka 😛 na holky s detmi musis pres ty jejich ratolesti 😛

 • Anonym

  ZabrehakTož pekne čitani

 • venca

  Tak nevim, esli si se něbyl podivať u nas doma, bo to je ganc to same – mama si přigotuje milijon vjecy co se musi zrobiť, nejde to sťihnuť ani při domacih šichtach dvanactakach, všecy nervozni, nasrani, ponorkova nemoc buji – tož ale něvim, kaj su ty svatky klidu a pokoja..?

 • Rebeka

  Jak u násTo s tými hrdličkami, to je jak u mojéj tetky se strycem. Ti sú též spolu sto roků, je jim oběma přes sedumdesát, vrčá na sebe v jedném kuse, žalujú na sebe se slzama v očách, robijú si naschvále a do teho jich potkáš v parku, jak se držijá za ruce jako deprem za svobodna a hrkotajú jako holúbci. Tak sme si říkali, esli to válčení není enem komedyja pro rodinu, abysme jim nezáviděli to klidné pěkné stáří. Asi je. Jinak já nestresuju a radím to všem. Vánoce sú moje najoblíbenější svátky a nemožu dojít na to, proč si je všeci kazijú takými blbostmi jako je mytí oken a vytírání šifonérů.

 • Erzin

  Tak takNezapomeňte, že se Ježíšek narodil ve chlévě. Takže se vykašlete na vánoční úklid, ať se u Vás cítí jako doma!

 • Biňa

  SUPR:-)Tuž zas fajna relaxaca při čitaňu tychto paru odstafcu předvanočniho dřystu. PS: Jak to vypada se snihem v Ostravě? Je to už na zimni olimpiadu na haldach?

 • Danijela

  Sacy bestyjeTrefneji to rict nemohl

 • Zbycho

  To: 11 ErzinMosz recht, też żech to chcioł napisać, ale byłeś „PRVNÍ“ :-)).

 • Zbycho

  To: 13 Sacy bestyjaMój bracha też dóma niewysawo, bo prawił, że tyn lux warczy jak pies a ón se psów boji. Ale ja, jak mu było trzi roki, tak na niego skoczył wilczok a kapke go pomuchloł. Akurat dzisio uż niewiymy, czy se chcioł bawić tyn pies, czy se bawił bracha, jak go cióngnół za ocas (tyn chłupaty, co mo na zadku).Jedndusze mo wymówke, aby nimusioł wysawać. Akurat zajimawe, że se tej sacy bestyje nieboji, jak wysawo swoje votunidlo :-).

 • Danijela

  Pomoc!!!! Zbycho se zblaznilMuzes mi to prelozit do nejakeho kulturniho jazyka; treba do latiny nebo starorectiny?z-bych-o tomu rozumela

 • Rebeka

  Danijelo,cemu nerozumis? Ja jsem ze Slovacka a nemam problem :-)) Proste Zbychuv braska nema dobry vztah k vysavacum, nebot mu pripominaji pseka, co ho kdysi pokousal v sebeobrane. Proste vymluva. Tak a ted si to zkus precist jeste jednou. Ze to de?

 • 17 – DanijelaMno… vsak vis, cemu vznikla pšonština? Pro srandu cechum :D(jinak sorry polaci, berte to jen jako vtip)

 • Lenka

  hele ostravaku ses famozni. hehe ctu ty tvoje dristy aj za oceanem v robote. tak se mi aspon dobre pracuje . Doufam ze bude aj treti dil.

 • Danijela

  Slovensko-Slovinsko-SlovackoTady mne nekdo pekne mate. Ty prve dve jmenovane lezi kdesi na Balkane, ale ta treti????

 • ad 20Zopákni si zeměpravu rodné hroudy a přijdeš na to:-)Jinak, hned je vidět, že dnešní počteníčko nebylo dělaný pro Mladou Frontu…

 • mihalka

  pro Danijelufakt by sis měla zopáknout, co kde na naší rodné hroudě je…:-))) Ti ze Slovácka asi skřípou zubama :-)a AD ZBYCHO – super, tvoji (nejen)ostraváci ti rozumějí :-)

 • Nejlepší vánoční úklid na světeza 836 Kc, to je vazne nejuzasnejsi vanocni uklid na svete..never more hadr a kyblikhttp://www.kafe.unas.cz/?p=100

 • No tak to aby se strejda Ostravačisko pochlapil s dárečkem pro malého. Copak to asi bude tentokrát? Nafukovací panna nebo ferrari na dálkový ovládání? Jak tě znám, tak zase nějaká hovadina!

 • Vlastek

  Jen tak pisej dal. Bo temu nařeču zachvilku nebudě už nikdo rozumjeť. Sem už dřivše narozeny a ešče se pamatuju jak se tu fajně mluvilo. Včil nas enem poznaju jindě podle kratkeho „zobaku“ , ale firhoněk či fornefla, brutvanka to už mladym skoro nic neřekně.Děkuju

 • to snad neni možnýýý!!!

  zase x-tý v pořadíJak vidím, nejsem sám, kdo se ocitl jakoby doma. Naši jsou spolu 39 let, furt se štengrujou, ale jak řeknu, aby se nehádali, hned mám zpátky, co furt provokuju, jaký hádky?, a končí to mamininým: To snad není možný, ten kluk by nás byl schopnej pomlouvat, že se snad hádáme. Folklór. Ostravaku, nejsi náhodou Velkej brácha, že to máš tak v malíku, jak to v domácnostech chodí? Ač se mi od Tebe líbilo skoro všechno (to, co ne, nestojí za vyjmenovávání), tohle považuju za nejlepší. Kam se na to hrabe storry s mikrovlnkou a další fakt dobré věci, tohle je jednička. Už jenom proto, že po těchhle předvánočních křečích přijdou ty klidné a pohodové svátky klidu a míru i v takovýchhle roïnkách, jako je ta Tvoje, moje a všech, kteří jsou na tom podobně se svými rodiči, ktaří se pořád mají rádi, a hlavně mají rádi i nás. Už jen – neprošvihni koupi něco pro Danečka, uvidíš, jak Blanka roztaje. Měj se a bacha na kosti.

 • to snad neni možnýýý!!!

  zase x-tý v pořadíJak vidím, nejsem sám, kdo se ocitl jakoby doma. Naši jsou spolu 39 let, furt se štengrujou, ale jak řeknu, aby se nehádali, hned mám zpátky, co furt provokuju, jaký hádky?, a končí to mamininým: To snad není možný, ten kluk by nás byl schopnej pomlouvat, že se snad hádáme. Folklór. Ostravaku, nejsi náhodou Velkej brácha, že to máš tak v malíku, jak to v domácnostech chodí? Ač se mi od Tebe líbilo skoro všechno (to, co ne, nestojí za vyjmenovávání), tohle považuju za nejlepší. Kam se na to hrabe storry s mikrovlnkou a další fakt dobré věci, tohle je jednička. Už jenom proto, že po těchhle předvánočních křečích přijdou ty klidné a pohodové svátky klidu a míru i v takovýchhle roïnkách, jako je ta Tvoje, moje a všech, kteří jsou na tom podobně se svými rodiči, ktaří se pořád mají rádi, a hlavně mají rádi i nás. Už jen – neprošvihni koupi něco pro Danečka, uvidíš, jak Blanka roztaje. Měj se a bacha na kosti.

 • MazeGen

  Toto jeNejlepši kid!:D

 • Wlada

  Je to rozdíl….

 • postřehjo to s tym svátkem to je dobrý postřeh, fajne čtení

 • Iva

  Pravé vánocePoložila před tatu seznam (podle mě tak roboty na pulroku) a prstem ukazovala, co eště neni zrobene…. jó, těžký život manželský :)

 • Michal

  to 18 – polstinato nebylo polsky ale šlonzácky… :-)

 • gart

  gradyFajn čtení, závěr jsi vygradoval slušně, řekněme až profesionálně. Do toho ještě ten nový strýc ausgerechnet Daniel…

 • Laďa

  [20] Slovensko-Slovinsko-Slovacko (Danijela )Ja to, že to neviš?! Dyť Slovácko vymyslili Češi z Česka (za Vysočinó západně od Moravy né řeky, ale země). U nás na Moravě dycky bylo jenom Horňácko, Dolňácko, atd. Jenomže Češi z Česka se v nás, Moravanech vubec nevyznajó, takže kraj pomenovali (moravské) Slovácko, bo jim to připomina slovenštinu.

 • Laďa

  [25] (Vlastek )záclona, pánev (brutvan)

 • Rebeka

  To 35 – LaďoviTak tak, ja jsem se vdala na Vysočinu a radši říkám, že pocházím ze Slovácka, ono tady sa nekeří v tých regiónech zas tak neorientujú a toto jim přinde srozumitelné…

 • O-vak z Liptova

  Pro DanijeluÚvodem budu citovat Tvúj příspěvek ,,,Slovensko-Slovinsko-Slovacko …….Tady mne nekdo pekne mate. Ty prve dve jmenovane lezi kdesi na Balkane, ale ta treti???? ,,,, Moje milá to že nevíš kde leží Slovácko, nad tím bych mávnul rukou, ale to že tvrdíš, že Slovensko leží kdesi na Balkáně….. k tomu mohu jen podotknout že jsi asi tak chytrá jako Kačenka z Vyvolených, a to jsem asi nezdolný optimista. To co jsi řekla už nikdy a nikde nahlas neopakuj, protože si nahněváš hned 5 mega bratří a sester na východní hranici…. :-)

 • mihalka

  odkaz na 39…takové mám nejradši…co na to říct…

 • Nespi a běž cosyk zrobiť

  Škoda, že to tu nikdo nepřipomnělale jedno z nejlepších přirovnání co jsem tu za tu dobu přečetl bylo dneska: „zarazyl se jak vrtak v panelu“. Moc pěkné (jasně že i ty ostatní).

 • upřymny smych jasny

 • SemenačiZkušenost ze života: radši si maluju a překopavam byt sama, než bych to chtěla po nějakem semenačovi, keremu bych musela tyden vysvětlovat pracovni postup, a znova kupovat material na opravu – vlastnimi rukami.

 • Pavel

  To 41)Tahle hláška je stará jako Metuzalém. Doma ji používáme minimálně čtyřicet let. :-)

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>