Dankuv svatek

V sobotu mi eště něbylo moc dobře, aji sem uvažoval, že v ponděli zajdu do dochtora. Ale chtěl sem Blanku aji s malym překvapiť. Pozvala mě syce na nedělu, ale beztak to byla skuška, esli sleduju kalendař. Do obchodu se mi moc nechtělo, ale přecy něpřyjdu na svatek bez darku, no ni?

Dav ludi směrem na Masarykač mě varoval, že cosyk neni tajak ma byť. Posledni dobu moc nesleduju televizu. Že bych ja vul prošvihnul jakisyk převrat? Že by jakasyk demonstracyja? Rozhližal sem se po luďach, esli nenesu jakesyk transparenty, ale krom divnych uštvanych vyrazu v očach na nich něbylo nic divneho. Spoměl sem se na jeden stary film o patku třynasteho. Stahnul sem hlavu mezy ramena, bo byla zyma jak v ruske ledničce a ja sem jaksyk po te podzymni probirce hader němoh doma najsť šalek.

Jak sem dorazyl do Pryjora, došlo mi co se robi a v duchu sem se nadal do hovad, co se cpu o Zlate sobotě do obchodu. Ludě lezli dovnitřku aji ven, tlačili se jak sardynki, hračkařstvi narvane jak parlamentni bufik přy hlasovani. U stanku ze zlatem bylo celkem volno, ale zas tak dobře se s Danečkem eště nězname. Motal sem se tam asy deset minut jak po štyrech jizdach na husenkove draze, až mi zabylo horko. Šel sem rači ven trochu se schladiť na naměsti. Dav se mnu obkružil všecke stanki. Prvni kolo sem moc něvnimal, bo se na mě zezadu tlačila taka vyvinuta roba. Chvilu sem myslel, že ju přytahuju a už sem se chtěl na ňu mile usmjať, ale jak sem se otočil, cukla sebu a vytahla svoju ruku z moji kapsy. Rači sem se přendal šrajtoflu do naprsni kapsy. Druhe kolo už sem čučel na nabidku tych stanku, bo roba se ode mě s nadavkami v cyzym jazyce odpojila. Možna sem ji neměl řykať, co se o ni myslim.

U jedneho stanku sem potkal Dušana. Byl na vychazce s malym. Tež už měl paru koleček za sebu, podle praznych kelimku od svařaku, s kerymi se hral v kočarku jeho maly, bych řek tak sedum. Dušan mi poradil stanek, kaj pry maju nejlepši medovinu, tuž sme se dali po jedne spolu. Potem mě eště zlakal na punč, ale vymluvil sem se, že odpoledně jedu autem. Darki třeba nakupovať s čistu palu. Chvilu sme eště podřystali, dali se placek a Dušan potem už musel dom. Maly mu usnul a typnul bych, že to bylo z olizovani tych kališku. Stara ho zabije.

Ta medovina mě fajně zahřala, tuž sem eště raz obešel naměsti a furt žaden napad, tuž šup zpatki do Pryjora. Ludi tam bylo eště vic jak před chvilu, tuž sem se pomotal v přyzemi, zauvažoval, že mu kupim jakusyk knižku, ale tam byla tež řada jak na Lenina a tak sem se nechal davem zas vyvaliť ven, bo ten placek v břuchu vypadal, že tež za chvilu pujdě. Ja nevim, že se dycki přemluvim kupiť se ty stankove placki. Kdo vi, na čim to smaža, dycki mi je po tym zle, ale hlad je hlad. Vybral sem cosyk u prvniho stanku a šel dom do tepla.

Po te medovině mi bylo celkově lepši. Doma sem porobil trochu vanočni uklid – utřel sem flek na lince, kery už mě dluho sral. Chvilu sem dumal, esli se něstaviť na oběd k našim, ale došlo mi, že mama asy budě eště furt robiť pořadek a tak sem se ohřal cosyk z mrazaku. Po obědě sem se oblek a valil na Dubinu. Jel sem Felinu, bo na zastavce a ve zmrzle lokalce by se mi ten bacyl moh vratiť. Před barakem u segry sem se zahral oblibenu hru všeckich řydiču „Najdi volny meter a vlez se tam“. Jakisyk vul v beemve stal tak, že zabiral dvě mista. Měl sem sto chuti ho odtlačiť, ale přecy se něbudu ničiť svoju krasotinku a stejnak sem se tam nakoněc vlez. Naknap ale vlez.

U Blanki mi otevřel jakisyk vlasaty špinavy blonďak s vypulenymi očami jak žaba s hadicu v dupě a s postavu zapasnika pět roku po ukončene karyjeře. Chvilu sme se měřyli a on potem procedil skrz zuby, že je Blančin bracha. Chtěl sem mu povědět, že sem tež bracha, ale z kvartyra odvedle, ale něvypadal na to, že by měl pro podobne srandy smysel. Spiš vypadal, že nema žadny smysel. Blanka se prvni divila, co tu robim, ale jak sem předal Danečkovi svuj nakup, enem se usmjala, přectavila nas s brachu (Adam, kura aji menem mi byl něsympatycki) a pozvala mě dal. Bracha na mě čuměl jak by mě rači viděl za dveřami a Daneček nevěřycně čuměl na ten balik, co sem mu doněs – termofusakle, česka vyroba za skvěle ceny! Pravil sem, že aspoň mu něbudě zyma, až pojeděme spolu na hory. Danek zdvihnul jedno oboči, Blanka se nervozně zachichotala a ten vlasaty gizd se enem ušklibnul – šak sem to moc dobře viděl kutkem oka. Honem sem mu rači vysvětlil, že to su zdravotni ponožki s povzbuzujicym učinkem aloe vera. To ho zaujalo, zoptal se, esli mam listek se složenim a začal se je skušať. Vlasatec se na mě dival podezřyvavě jak indyjan na huštacyho koňa a ja sem mu to oplacal. Přypadal sem se jak druhi kohut na smeťaku. Blanka pomahala malemu genyjovi, kery měl velke, ale fakt velke problemy se ty fusakle nazuť. Adam do mě začal ryť otazkami, kere sem se dobře pamatoval z doby, jak sem ja deptal segřyne napadniki. Za štvrhodiny sme se myslim ujasnili, co se o sobě my dva myslime. Za chvilu, jak dopil zbytek kofoly, řek že už pojedě (jeď, gizde!), rozlučil se srdečně s Blanku aji s malym, mi řek enem nonazdar a konečně vypadnul. Jak sme mu mavali z okna, ani mě moc něpřekvapilo, že lapnul do teho beemve, ale tym, že mi drcnul do Feliny, tym mě fakt nasral. Jak chceš gizde valku, maš ju mět. Uvažoval sem, že se stavim cestu od Blanki do jakesyk drogeryje pro paru sviček a špendliku, ať ma synek fajny večer.

Potem sme se s malym zahrali paru kol pexesa a bylo to celkem vyrovnane, tuž sem asy stupnul v jeho očach. Akurat mě trochu sral, jak furt dřystal o fajnym strykovi Adamovi, kery mu kupil k svatku fajny dřevěny hlavolam a k narozkam auto na vysylačku a k loňskim narozkam autodrahu a k předloňskim… Už tu něbyl a zas mě nasral.

Blanka mi eště uvařyla čaj, tuž sme lapli a ja sem vyzvidal, jake maju spolu vztahi, i když sem to tušil. Pry moc dobre, tuž kdybych to nahodu s Blanku myslel važnější, asy bych měl problemy s tym, že Adam k nam něsmi. Blanka eště chvilu vykladala, že ju podržel v době, jak se Dankuv bijofoter zachoval jak hovado. Jak popisovala, jak mu Adam ručně a stručně vysvětloval, že totok se segram něrobi, aji sem se chvilu myslel, že bysme se mohli spolu rozuměť.

Jak sem jel dom, už zas sem ho něnaviděl. Na narazniku byl dvumilimetrovy šram! Ty bestyjo, v drogeryji v Tesku maju nonstop!

No comments yet to Dankuv svatek

 • babi

  druha a jeste jsem to necetlaSchovam si to na rano.Dobrou noc.

 • Czenda

  třetí…a mimochodem, vy loviči pořadí jste lěkné lamy!!!!

 • Super hlody,akorat jsem to nepochopila s tou posledni vetou … Help?

 • Czenda

  HelpViz: „Uvažoval sem, že se stavim cestu od Blanki do jakesyk drogeryje pro paru sviček a špendliku, ať ma synek fajny večer. „Pravděpodobně voodoo

 • To Czendahaha – uz chapu – diky … :-)))

 • hej ty

  „hračkařstvi narvane jak parlamentni bufik přy hlasovani“ super

 • harv

  superzase fajny dřyst jak vždycky

 • Wlada

  HustowarVelice džoukabily… thanxs, zítra mě to čeká taky:)

 • Anonym

  bombabomba, dik Ostravaku, sem se zprijemnila nocni prekladaci sichtuhračkařstvi narvane jak parlamentni bufik přy hlasovani :-Dbtw, vsadim buty, ze budete s Adamem nejlepsi kamosi

 • To [10]jo jo – nejlepsi kamosi budou, ale az po te co si s Adamem daji chlapsky do drzky :-)))

 • Fíbí

  http://www.czlit.cz/main.php?pageid=4&news_id=392Že by závist??? Nejspíš pražský pepík….

 • Jirka

  „trochu vanočni uklid utřel sem flek na lince, kery už mě dluho sral.“ Já myslel, že spadnu ze židle, fakt dobrý

 • Dejf

  TermofuskiOstravaku promiň, ale sy vul. Kupit malemu k svatku termofuski, si myslim, nebylo zrovna nejinteligentnějši.

 • Yarda

  to Ichtyje to názor nějakého pisálka z Pepanie. Kdo ve zdejším regionu nežil, neví, o co kráčí a čem je pointa

 • Yax Balam

  to IchtylChtěl bych vidět toho borce, co psal ty keci, jak by dokazal napsat o svem životě a každodennich zaležitostech, stejně dobře jako Ostravak. Pochybuji, že by dokazal najit jen na jednom jedinem svem dnu kousek usměvavého okamžiku.Je to jen ňákej zamindrakovanej chlap (aspoň podle mena)Jinak u toho parlamentniho bufiku si mě fakt dostal :o)

 • Peter

  To IchtylFuck – Josef RautenkranzMě se to co děláš Ostraváku líbí!!A nikdo nikomu nebrání aby si blogoval ať je odkudkoliv!!! A jestli mu to někdo vydá knižně nebo ne – to záleží jen na kvalitách autora. Ostravak RULES

 • Danijela

  Kdy dojde k soulozi ?To je prece to, co ctenare zajima

 • Michal

  To IchtylTa recenze byla strašně překombinovaná. Neřešil bych to…

 • ad RecenzeJestli někomu někdo něco vydá knižně nezáleží sice ani tak na kvalitách autora jako na tom, jestli to bude někdo kupovat, nicméně ať je to jak chce, recenzenti taky musí z něčeho žít:-) Bych se nad tím nepohoršoval…

 • Irénka

  Recenzenti by se měli především chytit pořádné roboty a ten Rautenkranz musí být cyp jak lampa

 • Fišta a Pišta

  To IchtylKura, ti pepici mě seru. Do všeckeho vrtaju, ale sami pořadně nic nězrobja. Stejně jak bolševici. A teď spisovně, aby tomu pepíci také rozuměli: tajemství ostravakova úspěchu tkví nejen v jazyku, který používá, ale hlavně v tom, jak ho užívá. Viděli jsme na blogu spoustu více či méně zdařilých napodobenin, ale žádná nedosáhla jeho kvality, která se pak pochopitelně odráží i v zájmu čtenářů. Jinými slovy: ostravak umí psát a díky za to!

 • mama

  Najdi volny meter a vlez se tamJako vzdycky,skvele….:)

 • BrachaTen bracha, to neprejde, ja mam stejneho debila – nejlepsi je lehce ho ignorovat, a strucne odpovidat na co se pta. A ta felina by me teda poradne srala, jeste od takeho kretene. Jaj a lidi, nechte prazaky prazakama. Vsak to jsou prazaci…

 • j

  supr vetasupr veta, musel jsem si ji precist na vickrat :-)U Blanki mi otevřel jakisyk vlasaty špinavy blonďak s vypulenymi očami jak žaba s hadicu v dupě a s postavu zapasnika pět roku po ukončene karyjeře.

 • džejnnnn

  Pěkné… moc pěkné… :-))))))))))

 • hanka

  :-)))))Supr! poslanecky bufik:-))

 • Miron

  DobréHezké Ostravaku, já jsem taky brácha :-)To Pišta Fišta – miluju debily, co vše obracejí na národnostní otázku — takže ty blbečku, já jsem taky od Prahy. Přesto mám Ostravaka rád a čtu ho už hodně dlouho. Co povíš mě???

 • mihalka

  to 29Dejte pokoj s blbečkama atd., že to furt nekoho bavi…Holt to tak prostě je – spousta pražáků a spol. rýpou do moravy ( a hl. do té severní) a ti to vrací stejně, tak to bylo, je a bude.:-)A vykašlete se na rádoby intouš recenze a prostě se bavme, ostravak je BOMBAAAAAAAAA!!! :-)))

 • PražákNo mě ani moraváci ani ostraváci nevadí, mám je rád, pořád kalí :-)

 • Dybych nevěděl, že stary Ler je po smrti, ……tak bych se myslel, že to piše on sam. Byl to strašně fajny stařik, co v osumdesatych rokach robil přy duchodě na vratnici v Kunčičkach na Alexandru. A ta jeho ostravščina aji hefty jak by našemu Ostravakovi z pyščiska (či vlastně z filfedry) vypadli! Měl sem ho rad a fčil mi ho Ostravak nahrazuje, dikes!!! :)

 • Smad

  SuperTak totok je dalsi adept do rubriky „Nejlepsi kydy“ 😉

 • Danijela

  Jsem zvedava jak dlouhou ma vydrz.+ Blanka, cistotna a uhledna+ Blanka svobodna a z Chacharova, cili dostupna…- Blancino premoudrele detatko- Blancin bratr s BMWkdyz se to secte: nula od nuly posla

 • Fišta a Pišta

  To MironBuď jsi potrefená husa, nebo výjimka. Existuje samozřemě obojí a já Ti dávám svobodu volby…

 • Ostravaku , to chce klid-stejnak ten pajtaš zhoři v plamenech pekelnych 666krat :)))

 • Neva

  Mě se Blančina rodina zatim libi, i když to přemudřele děcko bych na moji naturu asi trochu krotila, ale co už teď, když se take chytre narodilo. U popisu brachy Adama jsem se s chuti zasmala, bo mame v rodině tež jedneho, ni ale takeho svalovca. A ja su zase segra co spiš pomaha brachovi.Posledni předvanočni kidy mi fajně zvedaji naladu.Přeji Vám všem krásné Vánoce…

 • hellowsh

  Klid, blba má v příbuzenstvu každý 😉 – ale ten šrám by mě hrozně vytočil!

 • Squelch

  Tuz nevim, asi su nejaky nablbly, ale ta veta se svickou a spendlikama mi moc do paly neleze. Co tim chtel basnik rici ?

 • Strejda a strejda si nerozuměj,tak to bude ještě zaujímavé. Sme zvědavý a těšíme se…..

 • Zuljin

  Ostravak jsi fajny chlop, ve tride te ctou vsichni

 • FelinaTož to s tim autem by mně tež fakt nasralo. A taky tos tomu synkovi nemohl koupit neco lepšího, termofuski-fakt sranda

 • babi

  Ctu te radaOstravaku uz od zacatku tveho psani a ctu te v daleke cizine,diky Internetu ne tak daleke.Uz se sice nesvijim smichy jako v prvnich mesicich,presto se casto usmivam.Obdivuji tvoji ostravstinu a s jakou radosti to sam spisujes.Podle mne v kazdodennim zivote nepromluvis ostravsky,ba naopak.Je mile te cist.Akorat ten vyraz „sere“mi nejak vadi.Doma moji ostravsti rodicove pouzivali „smoli“,znelo to min hrube.To je jenom mala poznamka,neukamenujte mne proto,spoluctenari.Jinak vam vsem preji hezke vanoce.

 • Laďa

  Blanka1. Aká matka, taká Katka.2. Jaká žena, taková celá rodina.3. Než se oženíš, pusť uši mezi lidi4. Promluvil bych si s géniovým otcem (jeden negdy čučí, co se doví)

 • Laďa

  Bledá česká závisť»To skutečně až teď s tím cypem Ostravskim laskavý čtenář objevuje, že v různých částech Čech se mluví trošku jinak?« ®Josef RautenkranzA já jenom dodávám, že esi je tu negdo cyp, potom jedině jakési Rautenkranz (to méno sem viděl poprvni: a že mám přehled! a připominá mně tak akorát žranicu), keré si mysli, že Velkočesko šahá až kajsik za Valachy a ono se zatim zarazilo o Vysočinu. Češti blbečci ani neznajó zeměpis; navic závistivec ani nevi, že pražti Pepici už só všeci dávno na krchově nebo vyletěli Fučikem 5, takže by asi těžko co mohli zepsat.

 • soňa

  dotaz…Ahoj, co to jsou stánkové placky?Hranolky???

 • Krleš, Krleš, Krleš

  To 46 – Laďa – malinká poznámka, ne Fučíkem 5 – to byla Žofie, ale Fučíkem 7, to nebylo nic. Pro mimoostravské – jedná se o krematorium na Slezské, na tym kopečku, naproti burdelu.To 47 – Soňa – stánkové placky jsou bramborové placky, neboli taky stryky, pochoutka, někdy podezřelé konzistence, prodávaná na stánku. Hrozně lákavě voní, majoránka, česnek..

 • Rebeka

  To 47, 48Placky jsou tu bramboráky, ale pozor pozor, v bramborových krajích je rozdíl mezi bramborákem (smažený, ze syrových brambor, s česnekem a majoránkou) a bramborovou plackou (pečená nasucho, výjimečně smažená, z vařených brambor a mouky). Nemohla jsem pochopit, proč v Olomoucu říkají bramborákům placky… Halt jiný kraj, jiný mrav……..

 • Krleš, Krleš, Krleš

  To 49 – Rebeka – určitě ano. Já ty placky z vařených brambor ještě nejen, že nejedl, ale v Ostravě ani neviděl. na předváděčce struhadel Pražáků v Ostravě byl jediný rozdíl v technologii hrubosti strouhání syrových brambor. Pražáci měli dlouhé tenké odřezky a tady jsem spíše zvyklý na velmi hrubou kaši, neodborně specifikováno. Aby se vlk nažral a koze se nic nestalo, tak děláme ty stryky ze směsi půl na půl.Dobré je obojí.

 • myx

  K 47,48,49.U nás to je zase „cmunda“. :)

 • Krleš, Krleš, Krleš

  Fajný název, znám jej, nicméně mám u něj i jiné asociace. Ale za to cmunda samozřejmě nemůže.

 • bella

  to si teda nenech libit

 • mišin

  dvumilimetrovy pidiškrabaneček?… ten sis zrobil sam, když si svou milenku felinku pucoval :o))) přiště miň tlačit.

 • Tak to budeš mít těžké s ochranitelským bratrem, budeš se muset hodně snažit. Ale nemohl jsi koupit lepší dárek než ponožky, myslím, že je spousta věcí, které by mohly malého kluka potěšit.

 • Alergen Fetka

  blanka je posvatna nebo co?super super!! flek na lince je nejvic!!! nicmene, ostravaku, co s tou blankou? nenatahujes to, abys mel co psat? (ale i kdyby jo, jen tak dal). na jednozancnou otazku dostanes vicemene jednoznacnou odpoved:) tak do toho prasti! daniela ma pravdu: ctenare zajima taky to jedno… zdar, AF

 • Petr.Ova

  Babka v Karvine . . .Babka v Karvine dycky robila stryky (tomu sem dycky řikal stryky, bramboraky, bramorove placky) . . . A pak robila placky na blaše (na pecu na sucho, jak řikala pani Rebekova) . . . no ale to je celkem u kulele, bo je to z brambor a je to placate :-)

 • Rebeka

  To 57 – blašokyTak když už tu máme takú erteplovú rozpravu, tak blašoky znám taky, ty sa robjá nasucho na pecu, ale je to též lité těsto ze syrových erteplí, kdežto placky (patenty, na Slovensku lokše) sú z vařených s hladkú nebo aj s hrubú múkú. Lokše nepléct s moravskými lukšami, to sú domácí polévkové nudle. Hernajs jdu si dát aspoň topinku…

 • Smety

  Svičky a špendlíkyjak resp co bylo myšleno s těmi svíčkami a špendlíky

 • Linda

  Ty spendle a svice jsem taky nepochopila :-( snad priste…

 • Svíčky a špendlíkyTak ještě jednou pro ty, co nepochopili. Jde o woodoo, neboli ubližování vybrané osobě na dálku.Některé domorodé kmeny provádějí tzv. kult woodoo, kdy se z vosku vytvoří malá figurka, do které se před ztuhnutím zakomponuje něco z osoby, kterou chceme týrat (např. vlasy, chlupy, nehet). Jakmile figurka ztuhne, vezmeme co největší špendlík, případně jehlu a bodáme do vybraných míst figurky, načež osoba, kterou figurka představuje, zažívá pekelná muka, jakobychom bodali přímo do ní.

 • babi

  woodooIchtylovi.To je neuveritelne,zrovna jsem to chtela napsat.

 • ostrafuck

  Aby to něpoplantali. Každa opichana panenka něni vudu. Inak mě synek trochu smoli, bo už se zasek začina šprajcovať. Daneček je moc genytalni, švager moc tupoleby a partyja ho budě za chvilu lečiť z depki. Esli on se enem něvymluva, bo je plachi a ma z tych robek kypku bobki.

 • LokšeRebeka no moja mama robi lokše z hladkej múki, na platni. to je taká liatinová sranda čo sa dáva na šporák (trúbu), nepotrebujete pec. Inak robia sa suché lokše, tie su dobre namiesto chlebu k polievkam a potom sa robia mastne, tie sa omastia. podaktorí dávajú aj kakao alebo niečo podobné, ako moja babka.inak dobre sa čítaš ostravák :-)ja mam švagra ale vychádzame celkom dobre spolu, asi to bude tim že je psycholog.

 • david

  ach jo…čet jsem to tu už tolikrát a zatim jsem se vždycky udržel, ale přece jen… dyť tady ty nesmyslný přestřelky češi vs. moraváci nebo pražáci vs. ostraváci vždycky začnou z vaší (moravský) strany. proč? my češi to tu prostě čteme, protože nás to baví. nikdo z nás ostravakovi nenadává, že píše ostravsky. máte s tím nějakej problém?

 • rob už něco

  supr darekcelu seriu tvych supr kidu sem dostala na vanoce a hned po te kalbě, kera nasledovala, to byla druha nejelpši věc v tom dni. Si fakt borec, klobouk dolů

 • všelijak

  toš ostravano toš ostravaku super čteni čitame si to s babama na privatě a to maš viděť jak ide učeni stranu! zdravim a enem tak dalej!

 • Thomas

  Pozdravhoj gizdi

 • Mirka

  Rodina Blankyta Blančina rodina bude jakási divná, všichni mají svátek v prosinci a k tomu jeden přímo na vánoce…

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>