Tolik litaňa kvuli jednemu dňu v roce

Ostravak DNES

Zytra to vypukně. Z radyja budu cely den vyhravať koledy a cela Ostrava budě taka inši – taka melancholicka. Možna aji trochu sněhu napadně a jak se zadařy, večer budu vzduchem litať vločki jak vši s padakami. Rano děcka stanu, věčina budě strojiť stromek, někere už ho maju nastrojeny, dopoledně budu čučet na pohadki v kisni, fotřy budu mezytym zabijať a porcovať kapra, mamy budu chistať cukrove na stul a v někerych rodinach aji děcka skusa vydržet bez jidla, aby viděly to zlate prase. Večer zazvoni zvonek, děckam se rozzařa oči jak vrany nad Černobylem a potem enem budu brať jeden balik za druhim, rvať balicy papir a za dveřami člověk uslyši „Je, Nokija, supr!“ nebo „Mami, ty sy zlata, skvěle hadry!“ a nebo tež „Třeti papuče? To sy snad ani nezasloužim“.

Ale včil je eště patek a ja sem tajak každy rok zas v dupě. Cely rok se dycki přemluvam, abych darki pod stromek pro familiju nakupoval pruběžně, ale nakoněc to dycki dopadně tak, že eště třyadvacateho večer litam po Masarykaču a zhaňam cosyk na posledni chvilu. Tuž jakesyk ty bebechi už mam, ale eště třeba cosyk kupiť mamě, aby něvyryvala, co za něpodarka nevděčneho to přyvedla na svět a aji cosyk pro segru, bo ta je schopna mi každy rok přypominať ten kopačak, za kery dala kdysyk štvrťročni kapesne.

Spominam, jak to bylo kdysyk, jak sem byl maly pajtaš. Ludě tolik něhlupli, bo něbylo tolik peněz a tež děcka něbyly tak rozežrane. Přyklad u nas. Mi stačilo, jak sem pod stromkem našel Merkur a nebo jakusyk stavebnicu letadla. Pozdějši mi tata zrobil radosť Malym chemikem. To byl tenkrat velki hit. To byla taka velka černa kisňa, plna sklenek, v kerych byly ruzne praški a ruznobarevne vody. Duležity byl u teho navod. Pamatuju se, že mi ta krabica vydržela enem do druheho svatku vanočniho, bo den předtym sem kajsyk založil navod a něnapadlo mě nic ine, jak slet paru tych vod a prašku do jedne sklenki. Rana jak z Aurory, zaclony modrozelene, tepich červenooranžovy a mama modrofijalova. Mama sprdla fotra a ten to musel isť hodiť do popelaku. Eště, že tenkrat něbyli bezďacy, co šňupaju včil v popelakach, bo to eště ze štvrhodiny iskřylo.

Tež sem zažil haldu srandy s Mladym elektronykem. Piksla plna dratku a žarovek a odporu a kondenzatoru a baterek. Jak se to pospojovalo, fajně to blikalo. Jak sem raz mezy ty draty skusyl zapojiť našu andulku, esli se ji postavi peřy, tež mi zablikalo a dva dni mě bolela hlava od te mamine facki. Ja ja, tenkrat mi stačilo malo.

Neska su děcka inši. Jak ide vidět pod darkami stromek, hned se mysla, že tatu vyhodili z roboty a mamu přeřadili do skladu. Ve škole se chlubja, kdo dostal lepši gejmboj a dražši mobil. A nejlepši je, jak su v rodině dva barabčicy, keřy už umja počitať a navzajem se trumfuju, kdo dostal darki za vic peněz. Hamba mluviť. Ale co, taka už je doba.

Až pujdětě neska večer na svatečni prochazku, nahodu zabluditě na Masarykač a uviditě tam jakehosyk něšťasnika v modre bundě, jak lita od jedneho zavřeneho stanku ku druhemu a zkuša aji dratem otevřet Pryjor, rači se ho něvšimejtě, bo ten šileny vyraz v oku a ta slina u pysku, to neni enem tak.

Na Sylvestra se dam zavazek. Přyšti rok začnu nakupovať darki už v lednu.

No comments yet to Tolik litaňa kvuli jednemu dňu v roce

 • Krleš, Krleš, Krleš

  Enem sem zašel na oběd a už nejsem první

 • WertriK

  zase jsem se dobre pobavil …

 • chachar

  analytikčitam pravidelně Hospodařské noviny a atku dobru analyzu sučasnoho stavu sem něčital. Jinak myslim, že tych zufalcu bude vic. Ja němam ešče stromek o darkach ani nemluvim. A na zavěr Tobě Ostravaku i všickym čitajicym přeju ščasne a vesele a kupu novych zažitku přy čitani, bo tak je to spravne a tak to ma byt, no ni?

 • Anonym

  Tak Ostravaku pěkné svátky a ať Ti Ježíšek naježí…

 • Cyp

  Je to tak,……bývaly to Křesťanské svátky,ale to co z toho udělali rychlokvašení obchodníci,to je židovina nejhrubšího zrna.Hezké Vánoce všem.

 • Miuan

  VanoceTo sem rad že nejsem jediny gdo si připada tak nějak jinak bo darky shaňa na posledni chvilu. Ale hlavně to sou svatky klidu, tak neni třeba při tym shonu přijit k uhoně tajak jsem viděl včera auta se pusinkovat u přechodu bo řidiči spěchali beztak za darkama.Ostravaku Šťastne a vesele, klidne prožiti Vanočnich svatku, plno dárků a hepy ňú jýr ;o)

 • dřystaš mi z dušeZažívám každý rok to samé, shánění dárků na poslendí moment a každý rok si říkám, že ten další začnu shánět dárky dřív. A zas to nevyjde.

 • MazeGen

  😀Takže andulka je nevodivá?

 • Wlada

  ThnxJo to pomohlo, chtělo by to aby si tohle uvědomilo víc lidí….že to nejni jen o penězích ale hlavně o pohodě…klidu, míru a nevodivých andulkách:)

 • vánoce, vánoce…cheche, vrány nad černobylem:D moc pěkný…

 • A tak…..….hlavně že je sranda :-)

 • segin

  vši s padakami…díky Ostravaku za tu spoustu humoru po celý rok a přeju Tobě i všem čtenářům tohoto blogu pohodový Vánoce a do novýho roku žádnej stres a hodně lásky a srandy! :)

 • děvče z hor

  Ac mě to překvapilo, přepadla mě dnes vánoční nálada (rozněžnily mě vši s padakami). Přeji všem krásné vánoce a v novém roce dobrou náladu.

 • Miron

  Hezké VánoceAhoj Ostravaku,měj hezkého Ježíška, snad nemusí být bohatý, ale hlavně hezký. A dík za Tvé články. Zlepší mi pravidelně náladu. Vím, že nemůžeš každý den dát stránku, ale já na ni každý den fakt čekám… A hodně veselých historek v Novém roce 2006!

 • frettie

  😛super 😛

 • mama

  Zmena je zivot….Vesele vanoce……

 • Michal

  VeseléVrány nad Černobylem jsou super!Apropos, jedna známá mi předvedla dopis, který její dvě dospívající dcery posílají jejím prostřednictvím temu chacharovi v plavkách nebo jaks to psal. Za každou obsahoval asi dvacet položek včetně specifikace značky každého artiklu, přibližné ceny a instrukce, kde má zakoupit případně se kterou z nich konzultovat. Tak to bych jim asi nadělil toaletní papír značky Vyser! Naši tři psi nic nechtěj a když dostanou maso z polívky, budou mít vánoce ještě tři dny!Tak šťastné a veselé!

 • upir

  Taky vsechno shanim na posledni chvilu. Ale nechapu Novu kde minulou sobotu v reportazi ve zpravach ukazovali, jak lidi delaji „posledni“ pripravy na Vanoce, a dokonce tam uz i delali BRAMBOROVY SALAT…. Tak nevim, jestli se jim ta majoneza do tydne nezkazila…PS. Doufam, ze Ostravak pekne oslavi Vanoce a hlavne vyroci zalozeni tohoto blogu.

 • Squelch

  Sakra chlope, to je neco :o) Jen tak dal !

 • pěknédnes se mi to líbilo, a souhlasím s tebou…

 • Kateřina

  Veselé Vánoce!Milý Ostravaku, přeju ti krásné Vánoce, hlavně klid a pohodu a hromadu dobrého jídla a ať se ti v příštím roce daří tak dobře jako letos! A hodně piš!Jinak čtení bylo jako vždy skvělý! A souhlasím s tebou, děti jsou šílený! Teda můj syn ještě ne, jsou mu teprve 4 1/2.

 • Jarous

  Fajné těsně předvánoční čtení, čtu to až večer přes den byl v práci pěkný zmatek. Přeji všem čtenářům prožití doufám klidných vánočních svátku a nového roku. Doufám že Ostravák nepřežene novoroční oslavy a v novém roce nám bude rozdávat radost a chvilky rozptílení v naší hektické době.

 • Biňa

  Vanoce- Svatki otravne a zabiteho času.Tuž zas tak dobře porovnane doby. Je to dněskaj horši. Maš rechta. A eště mam pocit že je to rok od roku odflaknutějši. Honem honem nakupit hovadiny a nepřemyšlat nad tym co by sa komu možna aj lubilo a nebo zešlo. Potem sa to stejnak zašantroči na prvu boži žranicu a je po darku. A nebo jeden surozenec da prachi druhemu ať neco kupi rodičum a rodičom da prachi na darek pro surozenca. A hotove nakupene:-)

 • jedna robka

  Ostravaku, chtěla bych Ti popřat krasne svatky plne pohody, lasky a taky darku nejen v podobe ponozek. Jeste bych Ti chtela moc podekovat za rocni prisun povidek plnych zlepsovaci nalady. DEKUJI

 • Martin

  Krásné VánoceVážený Ostravaku, drazí spolučtenáři. Přeji Vám všem krásné Vánoce a šťastný nový rok 2006.

 • prani :)Krasne vanoce, bohateho Dedu Klause a Santu Mraze. Je cas zabalit kapry, upect darky a zabit vanocku. Hlavne to v tom shonu nepoplette! :-)

 • Kráťa

  Tak asi za hodinu už to bude rok !Nebo plus mínus nějaká minuta. Tak nezbývá než zopakovat: „Ostravaku, dík !“

 • ivanica

  krásné vánoce všemS darkama si nevybereš. Poprvé v životě se mi podařilo koupit dárky spoupracovnicím na jaře – zas jsem je nenašla, tak jsen tradičně koupila náhradní na poslední chvílu. Drž svůj styl. Plno zážitků a nápadů nejen v Novém roce!

 • Karlos

  Chuj jak lampaZdar Ostravaku,jeden z nas je asi chuj jak lampa. Bud ja, ze to nakupovani nechavam na posledni chvilu nebo Ty, ze jsi tych knizek natisknul tak malo. Dneska jsem prosel v Brne snad kazde knihkupectvi(no asi nebyly vsecky, ale pres 10 jich bylo) a v celym tom Brne nemeli ani jeden vytisk teho Tvyho denicka. Nakonec jsem zehnal aspon druhy dil, tuz ale jak by se ti libilo cist o breznu a nevedet co se stalo v unoru? No snad u nas na venkove nejsi tak proflaknuty a zezenu i ten prvni dil.Praci cest!

 • Podařený příspěvek, to jsem se zas nasmála. Prý ti stačilo málo ke štěstí..týrat andulku!!!!:o))

 • a-c

  ze jsou Vanoce horsi nez byly?mozna na to ted vice lidi kasle a flaka to… driv to bylo jednodussi – min penez, mensi vyber darku, min komerce, vic casu na tradice. dnes to neni o tom, ze je vice darku a jsou drahe (v prepoctu bych rekl, ze to vyjde nastejno), ale ze je jednodussi poridit cokoliv, nelamat si s tim hlavu, ostatne ani s tradicemi… takze jak pravi klasik: jaky si to udelas, takovy to mas!

 • Zicher

  Vanoce …Toz chlope, beres mi slova z klavesnice … Jak jsem tez byl skolniho veku, mel jsem radost z kazde hlupoty, keru sem nasel pod tym jehlicnanem. Ta radost mi nastesti vydrzala aj do tychto roku, ale ty Vanoce su uplne o cemsyk inem … Vanocni vyzdoba pomalu v ryjnu, a prve koledy sem na jednem kramu slysel uz zacatkem listopadu, a to me mohl cyp strelit … Tez kupuju darki pro ty fsecky ostatni az na posledni chvilu, no ale jak poslucham ty lidi na tych kramech, radsi nahodim do usi sluchatka a poslucham cosyk fajneho, spis nez ty cypy okolo … Kura, Vanoce maju byt svatku pokoja, ale mam taki pocyt, ze vsecy jsou z nich vystresovani az (s prominutim) predposrani mesyc predem … Nejak mi ty Vanoce uz nesedija …Toz ale co uz. Ostravakovi predevseckym, ale aji ostatnim drystalistum preju, at pod tym stromkem najdu aji cosyk ineho nez spadane jehlici, nezaduste se rybami ci zkazenu tatarku v salatu, a nez pojdete na pulnocni, moc se nezrubajte, at potem nerobite v kostele burdel :o).Jo a PS Ostravakovi: Pred dvema tydnami jsem sy zrobil prveho teho gimnastu v trenkach, dyz sem ulovil v jednym knihokaufu vsecky try dily Denika Ostravaka :o).

 • Boris

  OstravakoviHromada dareckov, co srdce pohladi,rodinu, robu, co nikdy nezradi.K bohatstvu krocik a k stastiu skok,carovne Vianoce a stastny Novy rok…

 • "..tenkrat něbyli bezďacy, co šňupaju včil v popelakach.." ??Nevim jak v tehdejší hornické Ostravě, ale v Praze se popelnice vybíraly už tenkrát…

 • Sniper

  supertak to je fakt maso, uplně sem se z toho rozbrečel smichy

 • Já to letos taky doháněl na poslední chvilku. Taky tradičně! Ale už jsem se aspoň polepšil v tom, že většinu dárků jsem měl nakoupenou předem…akorát ty dva poslední ne a ne vybrat…

 • Junij chimikTak opravdu dobrý článek. Měl jsem mladého chemika ale jiskřičky jsme dělali z cukru a travexu.

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>