Konečně štědry den

Eště chibi paru dřystu o tym pondělku. V ponděli sme jeli s mamu do teho Kaufu, jak sem slibil. Na to, že do svatku bylo eště celkem daleko, tam bylo ludi jak na te pamatne akcyji v Kerfu Tlačil sem vuzek a sledoval mamu, jak do něho haza same žradlo jak basketbalista amater. Dumal sem, jak to ten foter robi, že se z teho předvanočniho nakupu dycki vykruti. Kdysyk se rači braval předvanočni šichty, potem se zas vymluval na bolavy řbet, hlavu, ruki, nohi a pozdějši, jak mi ledva doschnul řydičak, raz za rok mi milostivě pojčal auto, abych zařydil tu duležitu chlopsku robotu a odvez mamu do obchoda. A ja, mlady a hlupy nadšeně suhlasyl a to ježděni mi zustalo do včil.

Po dvuch hodinach vuzkoveho slaloma bylo nakupene pro cely barak aji s přylehlym okolim a ja sem skladal narvane přepravki do Feliny. Na posledni chvilu sem mamu odtahnul od te klece ze stromkami, bo užuž tam miřyla. Totak, eště stromek povezu! Raz sem to dopustil a jehliči sem měl ve Feldě eště v letě. Žaden stromek, šak matě ten uměly, ten vyhodny kup z Polska! Mama se na mě podivala tajak bysem vysal urnu s babku, bo furt tuži po živym, ale jak už raz kupili ten uměly, přecy něbudě utracať za živy, no ni? Navic ju v tym foter vydatně podporuje, bo je mu jasne, že z uměleho je meň marasu, kery on dycki musel sklizať. Tuž se aspoň nakupila paru haluzy, ja sem je obalil igelitkami a valili sme dom.

Ryby naštěsti němusym kupovať, bo to je jedina vanočni povinosť fotra. Ma kamoša rybařa, vlasně spiš ryboprodejca, byvaleho ryboprodejca a choďa kupovať dycki spolu. On dycki kontroluje ryby, bo zna všecke ty finty přy važeni a ma přy tym kupovaňu dycki pindy jak čojka. S fotrem každy rok doněsu male hejno ryb za vyhodnu cenu. Moc ale něušetřa, bo doma potem slavja vyhodny nakup. Něpamatuju se rok, kdy by foter zabijal kapra střyzlivy.

Tym pondělnim nakupem to ale něskončilo, bo sem eště musel zajet s mamu včera na „doplněni špajzki“, tuž sem se pro istotu rači vzal dovolenu, abysme to zvladli dopoledně vklidu, dokavaď budu prazne obchody. Akurat že stejny napad mělo třyštvrtě Ostravy, bo na parkovišťu bylo volnych akurat asy osum mist pro invalidy. Kružil sem jak rogalista ve vichřycy a naraz vidim rožnute světla spatečki, tuž sem hned smykem zastavil vedle a hazal vyhružne pohledy na ty dva gizdy, co tam byli o pulvteřyny spiše, aby pochopili, že to je moje misto. Chlop v kožene bundě za volantem se daval načas, vul jeden, tuž sem parurazy vyhružně zaturoval a mama na ňho robila něslušne posunki. Kaj se totok naučila??? Asy ji zakažu ty amerycke filmy.

V obchodě bylo tak štyryrazy vic ludi jak počet aut na parkovišťu krat počet sedadel a na mě začla padať klaustrofobija. Mama zas plnila vuzek, jak by čekala hladomor a jak bysme v ponděli nikde něbyli. Tuž nema ona Alzhajmra? Pry ni a berem enem čerstve potraviny. Jak sem viděl tu frontu u salamu, snažil sem se ji vysvětliť, že sem vegetaryjan a že by to cela familija měla tež zkusyť. Asy sem něbyl moc durazny, bo mě postavila na koněc te řady jak maleho synka, vepředu zkontrolovala, co tam všecko maju, potem na mě vychrlila, co mam kupiť a šla pro dalši věcy indě. Eště byla na dohled a ja už sem nevěděl, co to vlasně mam kupiť. Ale co, beztak za chvilu přyjdě a než se dostanu na řadu, zahraju se na mobilu. Jak sem se za štvrhodiny dostal konečně na řadu, salamova roba se mě zoptala, co chcu a ja, zblbly z teho mobila na ňu – hada! Asy už teho měla tež moc, bo mi s klidem odpověděla, že už němaju. Tuž sem ukazoval na salamy a že teho dvacet a teho třycet, podle teho, kery se mi libil. Jak na bestyju, jak sem se odrazyl spokojeně od pulta, dorazyla mama, zkontrolovala co sem kupil, zle se na mě podivala a tlačila mě zas na koněc řady. Pro změnu sem se zle zatvařyl ja a asy pochopila, že ji musa stačit ty salamy, co sem kupil.

Spoměl sem se, že nemam nic pro gizdy a tež sem chtěl eště cosyk kupiť Blance a Danečkovi, bo mě pozvala na prvni svatek vanočni na oběd, tuž sem v hračkařstvi nahazal do vuzka jakesyk autička a panenku. V duchu sem se usmjal, ludě blazňa tak dluho s nakupovanim a ja to mam hotove za paru minut.

U pokladni byla řada jak na listki na Pendolino. Začnul sem nahlas vyryvať, čemu su někere pokladni prazne a asy to slyšel kerysyk ten manažer s tym sluchatkem v uchu, bo za chvilu pomalym krokem došla odpočnuta pokladni. Akurat že mama už vytahala pul vuzka na pas u te, kaj sme stali, tuž přecy to něbudu davať zpatki.

O tym, jak dluho sem vyjižďal z parkovišťa ani nema cenu psat. Jak sem jel krokem, aspoň sem se moh prohlednuť ostatni auta. Moja Felda je stejnak nejkrasnějši.

U mamy sem pojed, domluvil detajly na Štědry den a jel pomaly dom. Potem sem zrychlil, bo sem se spoměl, že mam darki akurat pro gizdy. Hodil sem auto před barak a valil na Masarykač. Dal sem se jedno včeli žihadlo, nakupil všeckim prověřene termofusakle, pro Blanku sem kupil jeden taki darek, kery se mi libil na prvni pohled a valil sem k Sykoraku kupiť upřymnemu taki ten maly bazmek, co se da na krk, nahraje se tam cedečko a poslucha se to. Tuž furt lepši, jak to loňske autičko, na kere se tvařyl jaksyk divně. On upřymny se mnu moc němluvi od te doby, co se kamaradim s Blanku, tuž to beru trochu jako uplatek. Vlasně se mi spiš vyhiba a ja sem eště něnašel čas se s nim chlopski promluviť. V tym kramu daval osobně šef ku každemu bebechu, co kdo kupil, tašku darku (mi dal nejvěči – fajne – zas mam cosyk navic pro gizdy), tuž sem slušně poděkoval, popřal fajne svatki a valil dom.

Neska od rana čučim na pohadki v kisni, misto oběda sem se dal jakesyk cukrove, bo chcu vidět zlatu sviňu a včil už valim za familiju. Přyjedě tajak každy rok aji segra s malymi, ale jak na sviňu aji se švagrem, tuž to budě tajak dycki – rodina pohoda…

No comments yet to Konečně štědry den

 • milda

  ščastne a vesele ostravačku ostravski. ty chachare jedyn :-))

 • monitor

  Pohodove svatkya hodne bebechu pod Tannenbaumem, ostravaku :)

 • ajka

  VanoceKrásné vanoce hodně darku pod stromkem

 • mouse

  pekne ty svatky oslav barabo

 • malcor

  Hezky vanoce a blognarozky :)No tak pekny vanoce preju, no a nejenom ty vanoce kdyz uz dneska slavi narozenini i tenhle tvuj digitalni platek. Tak hodne spisovatelske sliny i do dalsiho roku. Jedu ted na dva mesice pryc tak se tesim jak toho pak budu moc prelouskat spoutu najednou :)

 • Hanák

  tož fešné svátky Ostravaku jeden ostravsky, je s tebó fajn :)

 • Boba

  DíkOstravaku, díky za to, že nám už rok zpříjemňuješ život :). Přeju Ti pohodové vánoce :)

 • andynka.n

  pěkný:-)krásný Vánoce a hodně dárečků pod stromečkem;o)a ať ti to vyjde s Blankou:-)

 • pražanda

  Mám Tě ráda, Ostravaku. Hodně zdravíčka Ti přeju. Těším se na další vyprávění.

 • Yarda

  Zdravim Ostravaka,přeju ti krásné a snad i klidné Vánoce a doufám, že budeš mít příští rok dost inspirace, abys mohl psát.Hodně zdaru s Blankou a Danečkem :-)Krušnohorec

 • Královsky se bavím, ale viděl jsi teďka někdy jet Pendolino? Cestujících v něm jak mikroorganizmů v hajzlíku posprejovaným tím dezinfekčním drekem z reklamy… nějak se to soudruhům z ČD s tím pendolínem nedaří…, Tobě to jde rozhodně lépe! Hezký Vánoce!

 • Ty zdechláku..

  Šťastné a veselé..Vivat Ostravak.. Přeju pěkné svátky a hlavně domácí pohodu s rodinou..

 • Yarda

  Pozor na kosti!!Přijemne svatky Ostravaku a hlavně pozor na kosti. Kdyby se ti cosik stalo, kdo by hrome pokračoval ve psani?!

 • Hezký Vánocekrásné Vánoce a hodně štěstí a zdraví do nového roku 😉

 • dodo

  Krásne sviatky vianočné prajem všetkým čo čítajú tieto stránky a hlavne Ostravákovi.dodo zo slovenska

 • babi

  rada! rada?Nazdar Ostravaku,jak tak ctu uz mesice tvoje /vase?/ pribehy,a ctu je s radosti,tak dnes se musim ptat,je to fikce nebo skutecnost?A ted mluvim o pribezich z mamu /s mamou/Pokud je to fikce,jsou to pribehy komicke,trosku mi pripominaji Saturnina,ale pokud je to realita,bylo by na case se od te despoticke mamy odpoutat.Mam 2 dospele syny /32 a 33 /a neumim si predstavit ,ze bych se k nim chovala jako tvoje /vase / mama k tobe .Asi by se na mne brzo vykaslali /vys….i,jak rad uzivas/.Pokud jsi v tvych 39-40 letech porad zavisly na despoticke matce a tvoje psani je REALITA,je nejvyssi cas navazat kontakt s psychologem,pokud je to fikce,pis tak dal a vsem pribehum se zlou /nic jineho neni / matkou se budeme od srdce smat.Hezke vanoce a mnoho dalsich fiktivnich pribehu preje BABI

 • kakina

  díkyostraváku díky za příjemné prožití toho velkého večera. klasika: přežrání, rozbalování dárků a trapné díky ježurovi a nuda. vlítla jsem sem a zasekla se asi na 2 hodiny. paráda. pomalek se svalím do pelechu a zaspím

 • vasek

  vyrocizdar ostravaku,ke tvemu dnesnimu blogovacimu vyroci vsechno nejlepsi.diky za trochu toho optimismu co svymy drysty prinasis do zivota :-)vasek

 • Šťastné prožití svátku Vánočnícha pod stromeček od Ježíška ten největší dárek,co si ke štěstí jen člověk může srdcem přát a to konečně tu opravdivou a velkou Lásku na celý život… * * *Veselé Vánoce – synku ** Večernice

 • Stanďák

  Pěkkné svátky,Ostravaku!Přeju Ti pěkné a pohodové prožití Vánoc,ať jsou krásné a se vším všudy!!! Moje přání píšu sice pozdě,Vánoce jsou v plném proudu,ale tohle je moje nemoc – tak mě omluv.A kromě přání Ti chci také poděkovat za tyhle stránky.V téhle uspěchané době je čtení Tvých článků hodně blízko takovým těm občasným posezením s kámošama,kde se každý vykecá a je nám spolu skvělě.Pokračuj v tom,spousta lidí Tě má kvůli tomu ráda.A i když mne neznáš,stejně jako já Tebe,ujišťuju Tě,že máš na Valašsku kámoša.Tak šťastné a veselé!!!

 • Přeju vám všem…pěkné svátky a šťastný nový rok, a pěkný dřyst, chválím 😉

 • Re: Rada!Rada?Nic mi do toho v podstatě nic neni, ale i kdyby to byla pravda, nemusí být matka hned zlá a despotická. Já bych to viděla úplně jednoduše…potřebuje pomoct s nákupem. Nedokážu si představit, že bych ty nákupy měla tahat sama. Tak se mnou chodí partner (a taky to nesnáší)…jsem proto taky zlá a despotická?

 • Fišta a Pišta

  MamaPodle mě mama existuje, ale příběhy jsou nadsazené, aby to bylo čtivější. A tak je to spravne, tak to ma byť. Díky, ostravaku, a hodně zdaru v novém roce, jak v životě, tak v psaní, ať z toho také něco máme my ostatní!

 • sniper

  Krutim tu zatačku,saně se zvrhli,darky sou na sračku,sobi mi zdrhli.Vesele vanoce přeje Ježišek.

 • Tonda

  AhojPůjčil jsem si milion, měl jsem dárků kamion. Neplatil jsem splátky, vzali si to zpátky. Nezbyl ani dáreček, vzali mi i domeček. Neplatil jsem daně, vzali mi i saně. Nevím si už rady, sob mi chcípnul hlady. V lese mám teď pelíšek, seru na Vás- Ježíšek! Hezké svátky ostravakovi a všem co mají rádi srandu.

 • mami

  Pro ostraváka i ostatníCo vám přát do Nového roku? Říká se prý, že když máš štěstí, máš v něm vlastně všechno – i zdraví, i lásku, i peníze. A tak vám tedy do nového roku přeji plnou náruč štěstí! Štěstí tomu, kdo ho nemá. Lásku tomu, kdo je sám. Zdraví všem, kdo nemocni jsou. Něhu těm, co za krásou jdou. Slepým sílu slunečních paprsků. Opuštěným srdce, která pro ně budou bít. A všem na vánoce a v novém roce pocit, že je krásné žít.Ostraváku je to bomba,už rok to tu čtu, knihy máme taky. Tak jen tak dál.Gratuluji k výročí. Tuš tak do teho.

 • Jirka (von)

  Muj mili Ostravačku, šťastne a vesele. V novem roce hodně zdravička a ať ti to pořad tak krasně piše. (Omlouvám se, že neovládám tvůj jazyk, ty mi jistě rozumíš)

 • Hezký svátky všemČlověče, v Brně to vypadalo stejně a o Kauflandech ani nemluvit. Už se těším na ohlasy od gizdů a taky od sousedky 😉

 • Kateřina

  A je po srandě!Dneska už je po Vánocích – naštěstí, z toho všeho jídla už je člověk úplně zblblej, ještě že se jít ven na dloooouuuhou vycházku, jinak bysme shnili u TV celá rodina.Napsaný jako vždy super!Doufám, že sis Ostravaku svátky užil a nabral síly na další psaní! Moc tě zdravím!

 • Anonym

  neuvěříš jak se mi zvrtly Vánoce. něco mi to připomnělo,zřejmě Tebe .Nevadí,není všem dnům konec .ČTU SI TVOJE KIDY A JE MI LÍP ,JE VNICH SPOUSTA DOBRA,KTERÉ LIDEM CHYBÍ

 • Filip

  superSi super ostravaku, uz dlouho mňa zpřyjemnujes nudu. Mas usper hlasky a to je na tobe skvele… Hezke svatky ostravaku ostravski

 • Naďa

  DíkyJá mám sice pořád fofr, ale vždy si najdu čas na přečtení tvého blogu.Doufám, že se ti Vánoce vydařily jako mně. Já jsem po 3/4 roce opět objala mého staršího syna, který přijel z Madridu na dovolenou domů. Co víc si člověk může přát. Takže přeji i tobě hřejivé objetí od někoho, koho máš rád.

 • Gia

  RokTak gratuluju… Pokud dobře pamatuju, před rokem s tu přydal jakkysik ten prvy dřyst. Už rok tě uspěšně čtu… Jen tak dal!!! A do dalšího roku nazdar

 • Stanislav

  Prosim raduMile obecenstvu, co znamena gizda ? Jsem stredocech a to slovo neznam. Dekuji. Preji krasny den !

 • Pro 34 StanislavaSynku tak ty chceš vědět co je to gizd. Ne ta gizda, ale ten gizd. Vy češi to rozumite jako rošťak, zaškvara, lump, takovy trochu jako gauner ale slaby, potvora, poněkud sviňa, robi věci kere něma nebo něsmi, jako pořadny vylupek opčas kerehosik zaskoči, vytoči, připadně aš tak moc že se postiženemu protoči panenky, zatoči hlava a struhně to s nim. Toš take hnusne věci robi gizd.

 • Neva

  Konečně jsem si přečetla další zážitky v práci, doma se mi to nějak nedařilo nastartovat. A dobře jsem se opět pobavila. I když je po Vánocích, přeji taky Ostravakovi a všem Vám hodně dobré nálady do nového roku.

 • if

  pry despoticka mamaOny všechny ty mamy jsou nějake, jedny despoticky nařizují, jiné vyzvídají, další vyčítají….některé se snaží nedělat ani jedno, ale pak zase dělají kyselé ksichty. Mám to štěstí, že jsem i máma i dcera, takže to znám z obou stran a zaplať pánbůh zato….Milý Ostarvaku, mám tě ráda, vydrž ještě dlouho!!!!

 • Ostravačku, už jsme ti na stopě.Všeckym přyznivcum tych přepečlivě zapisanych Ostravakovych kidu přeju hodně fajnovych a pohodovych chvil v tom Novym roce 2006.

 • Bobo

  Ta jak u nas domaTys mňa mosel špehovať, bo to neni možne, žebi, to bylo v šeckych familiach uplne rovnake…?Šťastne sviatky vinšujem a pohodu po celý nový rok.

 • su1

  Dík…Čau pane…tak jsem se pobavila na těch tvojich dřistech:o))) Echo na tuto stranku mi dal bracha…je rodilý OSTRAVAK..ale teď žije jak PEPÍK v ŽATCU ještěže tam je pivo neurekom:o)))a asi když mu je smutno, tak se tu přijde povbavit…a se mu nedivím!!! Jen tak dál…*su1-z OSTRAVY*

 • Šarina

  Dik za ty fajne keciTož Ostravaku, jsem v praci a nemožu se odtrhnut od te fajne knižky, co sem dostala pod stromek. Chlamu se u teho jak hňup. Doufam, že na mě nepřileti šef. Hodně zdaru v životě přeje Šarina od Ostravy

 • všelijak

  PoděkováníTuž děkuju za fajne kidy,čet jsem jich už fšeski,no má to šťávu aj říz enom tak dalě,svatky bly fajne ale ja sem ich prožil v rachotě,no co se da robiť aj na svatki kdosyk musy robiť.Tak přeju hodně zdaru v blogovaňu.Věrny čtenař

 • flagelvmdei

  PřáníPražský čtenář zdraví všechny spřízněné duše. Přeji úspěšný a šťastný Nový Rok.

 • Squelch

  Ostravaku kura je to pekne ale nic noveho uz styry dni ? Co to je za poradky ?

 • Ichtyl

  No třeba se mu zasekla kost v krku a teď dodýchává na JIPce na Fifkách :-)

 • Jakgdy

  Fajně se mi čyta bo němusim přemyšlať o tym chachaře co to spisuje a přeju mu všicko fajne i v novym roku. Děkuji!!!!!

 • Fišta a Pišta

  Štyry dniOstravak, kurec palec, rob cosik! Dyť my už všeci mame absťak! A tež sme zvědavi, jak si dopadnul u Blanky!

 • Anonym

  Nechte Ostravakovi aspoň na vánoce klid, gizdi jedni :) Šak on nám ten chachar povi, jak sa na teho Sylvestra namet a poblul Blance parádní tepich :-DVšecko nejlepší do nového roku, Ostraváku :)

 • Greta

  No???????!!!!!!!!!!!!!!Zdravím všechny po Vánocích! Ostravaku, nenapínej, už je 28., tak neblázni a piš! Všichni ti drží palce a ty pak ani nedáš vědět, jak to všechno proběhlo!

 • děvucha z prajzke

  Toš synku, kaj seš?

 • Anonym

  Tuz kaj je?Chachar jeden ostravski…Uz sa mi chce cosik noveho citat….

 • u2

  hadzdar ostravak, to s tym hadom bolo fakt dost dobre, uz som sa davno tak nezasmial:)

 • zdar Ostravo! super čtení!spravnyblogger.bloguje.cz

 • Bo jo je puvodně z TřincaSuper čitani! Teraz už se nikdy nenudim.Tož to ja sem raz ešče jako maly gizd neměl co robit, no nudil sem se často, bo hraček u nas vtedy žadnych nebylo, ja měl enom jeden leskly obal od masla, kery sem furt lizal, abych se v něm odražel a měl aspoň kamarada. No nudil sem vtedy jak vysokopecař po odpichu, tak ti mě začaly do hlavy lozit take zvrhle ideje, no nesměj se, ni také, na jake isto teraz mysliš, dyť sem byl maly, jo ti to všecko řeknu po pořadku. Bylo vtedy strašne vedro, a furt mě jakesi hejno pěrunskych much oblitavalo a dodžygovalo. Tož sem se nasmolil a řekl si, že se tym gizdum musim postavit. A hned mě napadla ta zvrhlo ideja. Ty muchy byly asi familija, či co, bo se furt sedaly tři společně na jedno misto, tak sem je přiklopil sklenicu od zavinaču, zadekloval a šup s nimi do mražaka. Za tyn čas sem si rozřiznul zapalke podelne na dva dile, slepil z nich taky křiž jako letadlo a zase ty muchy vyndal. Kapnul sem trošku lepidla na přiď teho era a další dvě kapki na skřidla. Muchy byly trošku zmrzle, tak se s nimi fajně dělalo. Prvy motor sem přilepil na špicu era a další dva na skřidla. S vysledkem sem byl spokojeny. Enem ty muchy byly jakesik moc zmrzle. Tož sem na ně pore razy chuchnul jako Stvořitel a vdechnul jim život. Bylo to neuvěřitelne! Muchy zapnuly motory a vznesly se nad sul. Udržovaly sice nizku vyšku, ale to semchapal, letadlo ešče přeca nebylo zalitane.V tu chvilu sem si uvědomil, a byl to jeden z nejdůležitějších okamžiku meho dětstvi, že misto, abych muchy surově pozabijal časopismem Mateřidouška, naučil sem ty muchy novou, užitečnou věc. A tym se vlastně dostavame k prospěšnosti takeho pokusu. I pro ty muchy tobyla velka vyzva, ukol, kery musely splnit společně. Doteraz ony sice určitě měly podobne přani a sny, ale nikdy ještě nemohly pracovat v tymu. Fajny tym, to je zaklad pro plneni planu, mluvil dycki tata. Teraz musely mět ty muchy respekt jedna ku druhe, bo inačij by v připadku neradostnych okolnosti mohly kvuli jedne nepřizpusobive zhučet z vyšky. Proto se rači vznesly jako kluzak na gumicuku, dluho letaly jako meseršmit po obyvaku a potym, když přeletavaly nad terarkem z pakobylkami, promenily se v děsuplny, střemhlav padajici bombarder&

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>