Jak sem se kdysyk hraval

Ostravak DNES

Semtam se mi zasteskně po te době, jak sem byl eště maly pajtašek. Po škole sem bechnul aksňu do kuta, oblek se modre vytahane teplaki a valil před barak. Tam sem buď lozyl po stare třešni a hral se na horolezca, nebo robil v piskovišťu cesty a potem se hral na cestovatěla, kery na Sahaře objevuje tajne jeskině a proliza ich.

Jak se nas zešlo vic takich, kere tata s mamu hned po škole něnutili sedět nad zešitami a drapať našim škrabopisem ty hlupoty, kere nam každe dopoledně leli do hlav ve škole, hrali sme se na policajty a zloděje, nebo v nědaleke polozbořene budě na kosmonauty. Ta buda byla kdysyk na popelaki, ale zakažtě děckam lezť na taku fajnu terovu střechu, no ni? Jak už v ni bylo ďur jak v Čejnyho kolegovi, jedna susedka, kera byla velka partajnica, zorganyzovala dobrovolně-povinu akcyju Zet a za vikend stala nova buda. Tenkrat eště něbyli sprejeřy, tuž ta bledě ružova barva vydržela celkem dluho. Už se něspomenu, jak se ta babka menovala, akurat vim, že po revolucyji se oběsyla na klice od kupelki, bo jaksyk němohla unesť naraz tolik svobody.

Semtam sme aji prolizali sklepy a hrali se na haviře, bo tenkrat se eště věčinu topilo uhlim, nebo koksem a každy neměl gamaty. Stara Kolouškova věčně něchavala odemknuty sklep. Nevim, esli za to moh jeji alzhajmer (tenkrat se temu pravilo skleroza) a nebo věděla, že tam lozyme a bo měla rada děcka, něchavala nam to odevřene schvalně. To sem se dycki vracal dom špinavy jak foter po šesnastce. Mama mě zvalila vařechu a ja sem se dycki nahlas divil, čemu tak aji něvali fotra jak přyjdě ze šichty. Jak přydala paru aji paskem, rači sem držel papulu a enem bečel.

Před barakem byla stara rezava žerď, na kere ludě klepali tepichi. Jak byla volna, semtam sme se hrali na cyrkusaki, keřy visa na hrazdě, nebo sme se na ni huštali jak opice. To něbylo moc bezpečne, bo ten spodek byl na štyrech mistach prožrany od železožrave mandelinki (to mi tenkrat kdosyk navykladal a ja sem temu fakt věřyl – tuž maly vul, no ni?). Parurazy sem přyšel dom s rozervanymi teplakami, s kerych crčela krev a mama mě zas valila vařechu a hrozyla mi jakimsyk tetanusem. Tenkrat sem se myslel, že to je jakisyk řecki buch. V prvnim patře meškal stary Valchař. Staval dycki za zaclonu a špijonoval, esli kdosyk neleze na žerď. Jak sme tam vylezli, začnul na nas řvať z okna, ať valime do dupy, bo to je na tepichi a ni na male gizdy. Věčinu sme na ňho smolili, ale jak vyletěl před barak s nasadu od smetaka, valili sme pryč jak Kocembova.

Male děcka maju taku fajnu vlasnosť, že se každy snaži přeřvať teho druheho, aby bylo vidět, že on je lepši. Jak to něstači, daju se do pysku a hned je jasne. Co sme se nalitali před barakem a naječeli, jak sme se hravali na „Posledni je blbec“. Divim se, že z teho susedy nětrefil šlak.

Neska su ludě, aji děcka ini. Paru mladežniku se sleze pod oknami a dřysta o tym, co noveho se kupili, komu dava foter věči kapesne a co včil davaju v kisni. Mluvja jak nasmoleny dlaždič a to někeřy deprem nědavno sfukli deset sviček na dortě. Chlop, keremu robja tu estradu pod oknem, se nasmoli a povi im od plic, co se o nich mysli a potem na nich vytahně gver. Tuž kaj se ten svět vali…

Něchce mi to isť přes pysk, bo sem mamě za tu větu dycki v duchu vyhrožoval, ať ju pohryzu ty jeji masožrave kvitka, ale musym to řeknuť: za našich mladych roku bylo na světě lepši.

No comments yet to Jak sem se kdysyk hraval

 • čurina

  Máš recht, de to všecko do pekel.

 • Honza (DC)

  PravdaPravda, pravda Ostraváčku….Ale jestli to třeba nebude tím, že jsme byli mladí?

 • hans hase

  No ja,aji ta trava byla zelensi a deset deka salamu, to bylo salamu… :o)Kaj tez!Kazda doba ma cosik do sebe a pravit, ze za Husaka bylo lepsi, svedci enem o hipertrofovanym sentymente pisatela.Toz tak..

 • Pěrun

  Ech myškal asik ve stejnym baraku

 • mjr

  Bezva sentiment! Hned su o 30 roků mladší. Znova cítím tatův řemen na řiti. Dik Ostravaku, drž se!P.S. rádio Impuls-téma dne-reakce v posledních dnech-jsi to ty?

 • Moc pěkneMoc pěkne čitani. Moc pěkne spominani. Mi osobně se to moc libilo. Chvilu ze mě byl zas maly gizd, kereho honi stary Šmaha s kryku v pazuře a řve cosyk o něpodarkach. A ať se pravi gdo chce a co chce, … maš recht … za našich mladych roku bylo na světě lepši.

 • za nasich mladych let…… je to stale skvele. Akorat starsi lide si nikdy nemohou zvyknout na „zlatou mladez“ :) Obavam se, ze jednou budu taky takovy :-/

 • Miron

  máš pravdumáš pravdu Ostravaku. Bylo hlavně klidněji.ale číms mě dneska dostal??? – už v ni bylo ďur jak v Čejnyho kolegovi :-) :-)měj se hezky

 • Pepík z Pepíkova

  Zašlé časy…Nevím, zda bylo dříve vše klidnější. Ale byly jiné zákazy. My jsme například nesměli chodit – na příkaz našeho ředitele gymnasia – k veřejným popravám v prvém poválečném roce.Už zapomenuto?

 • gotyš

  kurňahned je mi při pátku lip…a po celu dobu toho čitani jsem jsem byl o 25 let zpět..

 • micka

  jakseto vezmetuž dobře sy řeknul, že ste jini a proto pro vas určytě bylo lepši za tych starych dobrych času, ale to je enem tfuj uhel pohledu. pro ty děcka by to bylo za komanču asyk horši, co mysliš?

 • TrochaOstravačku, kratky zobačku, trocha nostalgie nikoho nezabije… Tak měj se. Kódl

 • mamča

  Vzpomínky……. ach jo, kde ty časy jsou???? Moc hezky se to četlo, a i ten taťkův řemen na řiti jsem chvíli cítila :o)

 • mama

  Tetanus..:))Ahoj,my jsme se s holkama pred 25 lety taky povesily na zelezne tyce hlavou dolu,kdyz pribehla jedna a poradne to rozklepala ,ja jsem sebou bechla o zem a s krvi na hlave pak valila pryc ,nastesti jel kolem reditel skoly ,poskytl mi prvni pomoc a zavezl do nemocnice,ja mu za to dekuji.Moc fajn cteni.

 • Antek

  Pravda bylo lepší

 • Laila.E

  Hlavně optymizmus!!!Vim, že to každy bere inak, ale ja sem, řekněme, pozdějši narozena. Nechtěla bych se vratit ani do doby utleho děctvi, ale ani do doby dřivějši. Ja sem rada za život, kery je teď.

 • Lenka

  Tak nevimNikde tam prece nepise, ze bylo za komunistu lip ! Co to kurna berete tak vazne… To Vam nezbyla trocha te detske fantazie??? :o) Co Hansi a Pepiku?

 • Rys

  No totoPopsal jste a pripomnel mi moje mladi. A to do posledniho pismene. Diky. Taky obcas premyslim proc jsem tehdy mohl cely mimoskolni cas stravit pobihanim venku a ted bych synka nepustil samotneho ani pred dum. Neni to nostalgie za socikem ale za mladim.

 • fred

  Dost bylo nostalgie!!Ostravaku, tuž ty mě začinaš v posledni době jaksik s.at! Jak se člověk přehupne přes třycet, najde se babu (ešče i s děckem – ani se s tym nemusi robit), tak dřisne ku bedni na gauč a v reklamnich chvilach začne sentymentovat. A sedi a hnije a zpomina jak v jeho mladi bylo fajně a že je to včil všecko v dupě. A přitom ma vic jak polovinu života ešče před sebu!Tak Ostravaku zvedni tydlifon, obvolej kamoše, a vyrazte při patku kajsi do města! Bo přisambohu, jak sediš na řiti tak z tebu je houby sranda.

 • Anonym

  Polovina ?Pro 19 – z matematického hlediska snad, z lidského hlediska bude určitě ta polovina horší a kratší. Nebo ne ?Krleš (3x)

 • Anonym

  Druhá polovinaPro 21Jen aby ! Jinak dík, už je mi lepši.Krleš (3x)

 • Jo…..to je dobrá vzpomínka, na dětství měl jsem to tež podobně ale není to zas tak dávno. Ale fajně se to čte. good

 • alex

  NOSTALGIEje touha navrátit se do míst, kde jsme nikdy nebyli. Souhlasím s Lailou.E, nejlíp je teď. alex

 • nijak

  Alex, zje spadnul z jahody na řbet, ni?Jak se možeš VRATIT do mista, kdes NIKDY NEBYL? To bys tam šel prvni raz, ni?

 • aja

  jo,jotak ti oatraváčku dík, za krásný čtení a za připomenutí bezstarostnýho mládí! Dík

 • Anonym

  SuperMaš recht,ja sem to taky zažil. Je to přesně. Kaj se ten svět obraca(asy v prdel).Pikaso

 • alex

  pro nijak (25)No to je právě ono – taky se dá říct „Takový snih už nepadá, jako padával za mlada.“ Trochu si to jako pamatujeme, že bylo líp; nostalgicky bychom se chtěli vrátit do mládí, ale ve skutečnosti mládí nebylo o nic lepší, než je kterákoliv jiná doba. To je ovšem jenom můj pocit, třeba to ostatní mají jinak. Tak to se potom omlouvám,

 • dědek

  omylTo je jen optický klam, že bylo dřív líp. Ve skutečnosti to stálo za hovno velmi podobně jako teď, ale když jsme mladí, tak to prostě nevidíme, protože mladosť = radosť. Aby se člověk neoběsil na klice, je třeba být pořád furt jak malé děcko.

 • Prišel mi k svatku gratulovat Olda.

  A baječki znoš?Bajka o apostolach:Jedli pili a-po-stolach řigali.Bajka o Emilu Zolovi:Emil zola ti odlazuje.Bajka o připitku:Opři pitku o strum.Bajka o skupine Alegro:Chujovo, ale gro.

 • Pětatřicatnice

  takova divna doba…Ostravačku fajne čteni. Vratilo mě to tež do dob meho mladi, kdy tatik důstojnik z povolani mi nastolil vychovu jako řemen. A vyrostla jsem a tež jsem furu z toho co ty přežila jako by tos vypravěl o mně. Se synkami sme tež litali po klepačach, po skelpach honily hoňky, bo v te době byly všechny skorem otevřeny durch, a do samošky chodili pro sladke mydelko za paru haleřu ni pendrek ,či kokosovu tyčinku za korunu, to byl už přepych.I taťkove a mamky v te naši době když děcko zaslužilo zvalili mu řiť paskem ni mu dali v pysk, po zadnici vařechou a byl klid. Děcko zaslužilo , vědělo za co a žadny se nepohoršoval z okoli. Vedle nas 10 let meška slušna robka co ma dospivajiciho 14 leteho synka. Chlopek ju něchal i s děcekm jak se narodilo a ona už potym nikoho nehledala i žila enim pro synka. Nekuři, s babmi nedrbe před barakem, nepije ,po knajpach se neflaka enim robi a stara se o synka aby se měl co nejlip. Do 13 roku byl to synek normalny, učil se dobře, občas dostal v pysk vychovně, když byl moc na mamu drzy. Potym s nim začala mleť puberta. Před půl rokem se dostal do party i začal utikat z domu. Matka si už s nim nevěděla rady a tak ho jeden krat zufala seřezala řemenem až malem dostala z toho infarkt. Synek zašel ju udať na linku důvěry, že ho sadisticky tyra a socialka ji ho odebrala během 24 hodin. Dali ho zatim na pozorovani do decaku. Řeknite jak je to možne. Sousedka chodi jak stin, straci se před očima a nevim či se na ty klice tež neoběsi. A to se děje v dnešni době. Děti se nemaji tyrať to je jasne. Ale co uřady zrobili z tohoto za připad tak z toho mi rozum zustava stat. Někdy si řikam, když to tak vidi, kam to ten svět spěje. Ja tomu už dočista nerozumim. Když to tak mam před očima ten smutny připad, tak si s hruzou řikam, že až ty moje děvuchy 8 a 10 let dojdu do puberty, tak si radši necham dať od nich v pysk, abych o ně tež nepřišla. Než dostanu rozum a hormony s něma už nebudu mleť…. Pro jistotu.

 • ostrafuck

  Dycki sem chtěl napsať knižku o době, kdy nam nadavali do malych gizdu, urvišu a pionyru, bo aji my, mali Ostravačcy, zme měli svoje šakali leta. Enem jaksyk něbyl čas a ja sem se zaboha něhom spomenuť. jak to s tyma babama tenkrat vlastně bylo. Spominki su znakem starnuti, tuž na tebe už to taki leze. Za chvilu už buděš mjeť real s retrem pul napul jak ja. A skončime jak naši, keřy maju real jen na myti kupelki. Temu ty retrodřysty su moje nejmilejši, bo každe slovo mi drnka na tajnu strunku ukrytu kajsyk pod pajšlem. Kera leta byla lepši? Aby sem řek pravdu, rana po pysku mě bolela, laska hřala, kamoš byl kamoš a cyp byl cyp stejně za Husaka jak za Klausa. Fajně sem se bavil v každe době, bo všecy paloni mě mohli dycki tak akurat pocalovať v dupe. Enem se mi libi, jak největši bojovnici proti komunystum su byvali Kalouskovšti kolaboranti, Tlusti poučeni komunysti a pak odbornicy, keřy v 89 za sebu ešče tahali gumoveho kačera. Tuž a k těm děckam? Ja ani něvim. Všecke su očkovane a zabijaju ich klišťata, piju dobru vodu z igelitovych flašek, cpu se vitaminama a su alergycke aji na vzduch. Maju všeckeho plne dupy, ale k smrti se nudi. V každem stanku nahe cycki, v telce porno, ale s porodnosťu je to take, že za deset roku budu patřyť v Ostravě k česke narodnostni menšině. Možna, že mi pak ten švarny a hodny Ind tež postavi jakusyk vilku.

 • Ježikača

  návrat do dětstvímy holky ze znojma jsme potkávaly kluky z ostravy často. byli to potomci těch, co odtud odešli, aby si vylepšili kádrový profil. taky na kolejích nás bavily hlášky typu: „Cyp jak byk.“klepače a prolízačky „glóbusy“ a přeskakovačky popelnic máme všichni. Pamatuje někdo ruskou schovku s kolíkama mna prádlo? jinak jsem skalní fanda

 • Já nejsem zase o tolik starší než ti mládežníci o kterých tu píšeš, ale i za těch pár let se mnohý změnilo. Až kolikrát nestačím zírat, když se některej ten mladej rozpovídá…

 • ady

  pro JežikačaFčil sem si vzpomněl,že cosyk takeho sme hrali, ale už si pamatuju enem nazev,ale jak se to hralo-tuž to ni :-0.Ešče sem si vzpomněl,jak kerysi baraba vydumal americku honičku :synci meseli honit děvuchy a naopak a vitě kaj si museli placnuť?:-Da ešče to 30:Bajka O povidlachO po vidlach je v plucach ďura!Bajka ManifestMani fest rostu cicky tak čus-

 • Anonym

  to OstrafuckPlný souhlas s 32. Mluvíš mi z duše. P.S. Ty, Ostrafuck, něsi ty bratranec Ostravaka? Naladěny na stejnu strunu? Musim ti ale řect, že jakmile přečitam Ostravakove dřisty, hned hledam tvoje kidy. Bavim se stejnak.

 • Dost nostalgyje!Na fšecky asi leze zimni depka, jarni unava a omrzeni světem. Každy vzdycha, spomina jak by byl buchvijaky pamětnik……. Kurňa Ostravaku trochu akce je nam fšeckym třeba!Venku pere slunko jak sedlak cepem, jaro buši na vratka aj na rampouchy na střeše, psi rano dělaju čim dal tim dřif budiček ve stylu Uš je světlo vstavej chceme ven, sněhy taju tak že mam imrvere furt mokre buty – tož je třeba cosik robit a ne sedět doma a vzdychat že dřif bylo krasně.Konec přednašky, idu ven. Podivat se na ptaky kolem Vrbice – a že jich tam fčil je – a tipovat kery ma chřipku, kery anginu a kery tak divně kraka normalně a furt.Zdravim fšecky a přeju hesky vikend.

 • PXV

  Děkuji, vzpoměl jsem si na lovy krys, co byly potkani šípovkama a plíškovanou,…jednou za čas není vzopmínka na škodu.

 • Jirka

  to joooJe to přesně tak jak popisuješ . jen kompjutera si nezminil, ten take dost leti :)

 • ...

  Za jednaTed mi volal znamy,ze se mam podivat na http://www.nohavica.cz.Tak me napadlo,ze kdo ma rad Ostravaka ma rad aji Nohavicu.Pisnicka „Ladovska zima“ je tez na jednicku.Jo a este me napadlo,ze by bylo fajne kdyby Ostravakovy dřisty četl Jarek,ale to asyk neklapne.Mejte se fajne a hlavne ty nas Ostravacku…

 • Edisko z Těšina

  Paru baječek navrchBaječka o tepichu:O – te pichum s brachum (Koukej, tuhle babu píchám s bráchou)Baječka o sexu, matěřinstvě i muzyce:Kurva mať, tu cosyk něgra…Ostravaku, fajny chlopě, dobré maš ty svoje spominki a podoba se mi, že se pišeš furt po svojimu a něněchaš se zviklať ani odradiť zdravu sudružsku krytyku od někerych kidařuf tu stel. A pravda – stejně tak rad čicu kidy od ostrafucka. Na wwwnohavica.cz sem kuknul už před dvuma tydňami, Jarek je fakt eso, ale ten napad s tym, aby ostravakovy dřysty četl on nse mi nějevi optymalni. Myslim se, že by to Jarek asy odmitnul, bo ostravakuv styl je taka charakterystycky, že spojit ho s Jarkovym hlasem by bylo tak trochu svatokradežne pro obě strany.Osobně když čicu ostravaka, tak se mi vybavuje dykca od jedneho kamoša, s kerym sem robil před třyceti rokami po vyučeni na Donbase, menoval se tež Jarek a měl tež mohutne fusisko pod nosem, ale byl tmavši, než Nohavka. Ale ten jeho nězaměnitelny styl ostrafštiny byl něpřekonatelny a nězapomenutelny, stejně jak ostravakuv a stejně jak nězaměnitelny styl ma Jarek N. Proto se myslim, že by to něbylo ausgerechnet nejlepši, kdyby Jarek N. čital ostravaka. Jinak včera zme v knajpě posluchali Ladovu zimu a jaksepatřy zme se u teho řezali. No a bo naš hospocky pořydil ganc novy klepetař na empetrojki, tak zme měli cely večer veselo.Fajnovy dalši tydeň přeju fšeckym ostravakovym přyznivcum :)

 • jimi

  teď je líp…Je mi taky pětatřicet a dětství jsem měl krásné. Ale taky vzpomínám na to, jak málo bylo možností, co všechno jsme mohli a co nesměli poznat a hrozně závidím dnešním dětem jejich možnosti a jejich rozlet. My – místo studia na západě tábor v NDR… A s tou drsností to bylo ještě horší než teď – skoro každej ve škole rozvedený rodiče, kriminalita jako hrom, všude bordel… Jen mě osobně během dětství několikrát přepadli, těch požárů kolik jsem viděl, kolik bylo sebevražd, sám jsem viděl ženskou letět z 13. patra. Drogy se braly taky, včetně takovejch pohod jako okena, chleba s indulonou… A sociální rozdíly byly taky, skřípět zubama proto, že tamhleten může víc než já jen proto, že jeho rodiče jsou v KSČ… Taky samý nemoci, protože vzduch byl otrávenej…Já vím, taky mě občas přepadne sentiment a chápu to, ale nesmíme zapomínat. Ale hezky se vzpomínalo, to zase jo. Ale s dnešníma dětma bych měnil hned.

 • Neřeknu

  Dříve líp??? Haha…!!!Dříve vřeštěla na hornom koncu, na dolnom koncu Jarmila Šuláková. A přivolávala tak myšlenky na její zavraždění.Doufám že ta hrůzná bába už nežije.

 • Anonym

  ad 43Žije

 • Neva

  No, mě se moje dětstvi libilo tež vic, než co měly moje děvuchy, bo když im vypravim, jak zme si děcka robily před barakem kluziště a jak zme měli fajne bunkry z rozestavěnych panelaku a jak se syncy šermovali mečami zrobenych z vanočnich stromku a my děvuchy im vyrabjaly z bahna kule na hazani jako dělovych kuli a jak zme chodili na rybniky a jaku zme měli klubovnu…tuž mi nevěřa a zaviďa.

 • mako

  pro [43]Nevím co máš proti Jarmile Šulákové a též nevím jak tento Tvůj názor souvisí s článkem Ostravaka. Rozhodně si nemyslím že lze JŠ spojovat s minulým režimem – nebo vůbec něčím jiným než folklórem. Jen tak mimo jiné – veřejně vystupovala dřív než vůbec komunardi přišli ;-)Já ji obdivuju a její písničky a hlas mám rád. Eště jsem toho moc nezažil (je mi jenom 30), ale myslím že málokdo udělal pro folklór a jeho „nezapomění“ tak moc jako Ona. Jsem hrdý na to, že je z Valašska jako já.Propagovala Valašsko nejlíp ze všech (ne jako ten kretén – samozvaný „král“, který s Valašskem nemá nic společného a spíš mu uškodil. A hodně dalších rádoby valachů – Zedníček, atd.).Zatím žije, jsem tomu rád a až nebude, potom ji budeme mít aspoň na CD, LP a MP a samozřejmě taky MP3 ;-))

 • Houbi!Ja sem mladšy generace, a žije se mi dobře, nehulim, neberu drogi ani nefetuju. Abych řekl, myslim, že vinu na tom maji i dospeli, televiza a dalši cipoviny. Ale dobry clanek Ostravaku.Hoj!

 • mara

  děkujuMilý Ostravaku – děkuju Ti. A taky, mám nějak vlhký oči, co jsem si to tu přečetl. Ale ne od smíchu…

 • babi

  Hezke,hlavne ta temer bez chyby mila ostravstina.Ta tvoje matka byla hrozny krutas.Biti varechou a pak jeste remenem.Na to bych asi romanticky nevzpominala.Ale co,vzdyt je to jenom fikce,jak doufam.

 • Baruška

  Zamáčkla jsem slzu, jsme tak stejný ročník tak asi proto stejné vzpomínky, jen jiné město, jiný klepač a jiné sklepy :)

 • eine kleine deutchlander

  Kamaráde, jsem sice o něco mladší než ty, asi tak o osm let, jsem ročník 79, a ty předpokladám tak 70 – 71, protože kdesik jsi psal, že pri sametovce jsi byl v prvaku na výšce, ale přesně takhle si pamatuju dětsví, akorát mě chodil fotřík dom ne od uhla, ale od šmíru a oleja, ale navalenej byl vždycky zhruba tak jak ten tvuj.. ale jinak bylo všecko tak jak jsi to tu popsal.

 • Anonym

  ….doba je urcite jina, to at nikdo nevyklada, segra tych dvoch drystou ven samotne radsi ani nepusta, bo by nietrvalo dluho a nejaky stastlivec by je seznamil s pervitinem a vsema jinyma vymozenostma dnesnej doby……..a ty vzpominky? Proc by nemoch nekdo zavzpominat….jsem o deset nebo jedenact let mladsi ale taky jsem si to jeste prozil, na kopcu, za kopcem, v deset let nedostavenem bazenu….., este co tu nigdo nezminil…delali jsme si s klukama strilacku….kus hokejky, guma z teplaku, prazdna fikska, dva hrebicky, klamerka, dratek a spejle…nerikalo se tomu prazska…a ne to bylo zas s balonem mezi klepacema

 • mama

  Ať žije OSTRAVAK – si čim dal lepši! Tabaček, Tancovani s vosami…Rezavy klepač, kamoši z dvorka, vytahane teplaki aj. mi přypomněli aji moje chacharske roki.

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>