Usmrkany Vilem

Mame v robotě krom Ladi jedneho takeho cypa. Vilem. Nastupil před štvrťrokem a asy chce nahradiť na stolku našeho šefa, bo robi jak stary Sakmar, všude se snaži byť prvni a jak je kajsyk shluk šefu, už se ometa kolem. Snaži se každeho poučovať, co je třeba zrobiť, jak može, robi přesčas a už aji naš šef nam ho dava za vzor. Taki oblibeny pajtaš.

Cely tyden mu teklo z rypaku jak z ďuraveho kastrola, chrchlal jak tuberak, kaj přyšel, enem se stěžoval, jak mu je zle a všude kolem sebe trusyl bacyly. Už aji šef ho poslal do dochtora, bo na poradě předved pětiminutovy zachvat kašla pravě jak šef rozdaval ukoly. Ledva se vul zas rozdychal, zakrutil palu a pry, že to je dobre, že on može robiť do rozervaňa těla. Sotva šef zmiznul, lozyl po kanclikach a škemral, esli mu kdosyk pomože, bo je na tym strašně zle. Tuž jak pravim – cyp jak lampa.

Akurat že z tych jeho chrchlu, kere něchal v každym kancliku na pamatku, pulka patra snoplila a kuckala. Ti, keřy horečku rozehřyvali umělohmotne sedaki na svojich stolkach, se zašli do dochtora, vyfasovali antybijotyka a maju klid. Ja sem se celu dobu snažil držeť a jezdiť slalom mezy tymi letajicymi bacylami, tuž sem kus chlopa a jakisyk ten virus mě něrozhodi, no ni?

Ve štvrtek sem začnul jaksyk vic kuckať a začlo mě boleť v krku, ale kupil sem se v Albertu třy pakly holsek a mineralku na kloktani. Roby z Jarunineho kancliku mi poradily, že se mam do ondrašovki nasypať štyry vrchovate lyžki soli a robiť se oplach mandli, to mi určitě pomože. Jak už sem měl z tych bombonu rozedřeny krk jak bravek, co zežral šmirgelpapir, a ze soli mě natahovalo, enem sem prošel kolem kuchiňske linki, rozhodnul sem se to vyhnať inač. Slivku doma němam, tuž sem se stavil za fotrem. Byl celkem rad, že se može s kimsyk podřystať o plejof a rad se se mnu rozdělil. Jak sme byli tak v polovině lečebneho procesu, dorazyla mama z obchoda a pry, čemu zas chlaščeme. Vysvětlil sem ji, že u mě je to ze zdravotnich duvodu a u fotra z preventyvnich. Hned mi začla hmatať na čelo a pry, že sem jakisyk horki. Dokoňca mi aji nacpala pod pazuru teploměr. Jak po pěti minutach mrkla na rtuť, jaksyk divně se zatvařyla a chtěla mě rvať hned do lužka, bo dom pry určitě nědojdu.

Jak sem viděl třycetosum pět, zrobilo se mi zle. Naraz sem měl vyschle v krku, němoh sem polykať, motala se mi pala a chvilu sem zauvažoval, že tam fakt zalehnu. Foter zahnal mamu, kera se přehrabovala v domacy lekarni, na kere byl přeškrkany napis Baťa a fixem tam byl načmarany červeny křyž. Foter pravil, že na co praški, šak sem po nim a to chce chlopske řešeni a začnul ve spižce shaňať med, že ho svařy s tu slivku. Přy přectavě takeho dryjaku sem mu rači pravil, ať mi oboje odleje, že se to vemu a zrobim doma. Mama mi nabalila jakesyk žradlo a paru plat s aspirynem a eště se raz přeptala, esli něchcu zustať u nich. Tuž či sem maly harant? Do druheho dňa se vyležim a budě dobře, no ni?

Dom sem se doplazyl utahany jak chřestyš s pětikilovym zavažim na chřestidle. Rači sem se hned přeměřyl. Třycetdevět jedna! Kura, umiram! Mrknul sem do te mamine igelitki na ty praški. Nejčerstvějši byly z roku devadesat sedum. No ja, mamine pravidlo, že praški se němožu skazyť, bo su lečive. Tuž rači scypnu přyrozenu smrťu.

Převlek sem se, zabalil se do peřyn a snažil se ovlivniť horečku pozytyvnim myšlenim. Tuž to něbyl pravě nejlepši napad, bo pod tu duchnu bylo horko jak na Enhačku přy odpichu. Jak sem se odkopal, zas mi byla za chvilu zyma. Tuž to je na guvno, střydal sem to a dufal sem, že to zaspim. Po hodině sem se probral z polobezvědomja a bylo mi horši jak před začatkem moji samolečby. Ani hlad sem neměl, tuž to je co povědět.

Chvilu sem dumal, co by mi asy zrobily ty mamine leki. V tym polospanku sem se sam sebe přectavil, jak se to ve mě genetycki pomicha a ja pojedu na šichtu se štyrmi pazurami, jednu nohu a tykadlem a nikdo mě něpusti lapnuť. Kura, neměl bych zajsť do dochtora? Vlez sem se pod zymnu sprchu, to mě trochu ochladilo a zalez sem zpatki do lužka – s domacym lekařem. Tuž co, to je dědictvi po prababce a přecy nejsem inkvizytor, abych se zbavoval starych bichli palenim, no ni?

Přeskočil sem ohmatane kapitoly, kere se mnu dospivaly a zastavil se na horečnatych chorobach. Rači sem přeskočil, co mi všecko može byť a přečital sem se enem lečbu. Dočital sem až k babskim radam. Pryznicove zabaly, to je moc složite a na to mam malo ruk. Ale posledni recept mě zaujal – tvarohovy zabal na nohi. V te bichli fakt radili navaliť se na nohi tvaroch, že ten horečku vytahně. Bylo to celkem jednoduche a dole v ledničce sem aji našel zbytek tvaroha, bo se semtam robim domacy pomazanki. Vlez sem do lužka, hodil pod sebe stare rozervane tryko, kere už němožu nosyť ven, navalil se ten tvaroch na hnaty a omotal tesko tašku. Hned mi bylo lepši a beztak ni enem tym, že ten tvaroch fajně chladil. Tuž to su věcy, fakt to učinkuje! Valal sem se spokojeně v lužku skoro pulhodiny, než mi došlo, jak asy ten bily zabal dostanu dolu. Jak mi bylo lepši, něrozpakoval sem se a odhopsal jak Skipi do kupelki splachnuť to do stupački.

Asy sem měl zehnať cely tvaroch a ni enem nizkotučny, bo nad ranem se ta sviňa horečnata vratila a v pul osme sem už lapěl u dochtorki (ten pajtaš, co mi chtěl loni kontrolovať hemerojdy, už tam něrobi, bo měl jakisyk pruser s špatnym receptem). Asy sem vypadal fak chory, bo jak mě viděla ve dveřach, už hmatala po něschopence. Cestu do lekarni a dom sem zavolal do roboty, akurat že tam byl enem Vilem. Stěžoval se mi do tydlifona, že je tam skoro na smrť chory a musy robiť za všeckich, bo zustal sam s šefem. Tipnul sem mu to uprostředka jeho dřystu a zavolal eště Blance. Starostliva robka. Slibila, že se večer stavi zrobiť mi kontrolu.

Večer mě přeměřyla, zrobila mi novy čaj a dokoňca mi aji uvěřyla, že ty bile stopy na tym šedym tepichu přes celu obyvačku aji přecyň su eště z doby, jak sem maloval (eště že něnašla ten zbytek obalu s tvarohem – kopnul sem ho pod lužko).

Tuž dufam, že budě zytra lepši.

No comments yet to Usmrkany Vilem

 • Viking

  Prvni:)))

 • Jihlavak

  PrvníSkipi :-)

 • Jihlavak

  Opravapomaly píšu, takze druhy :-)gratuluji

 • Viking

  Diky:)… bylo to o fous – jak malo staci ke stesti:)))

 • Pája

  Jihlavaku, ty vole, k čemu gratuluješ? Vždyť je nemocný…

 • Jihlavak

  to Pája: ale né, to bylo VikingoviOstravaka je mi líto :-(

 • pěkny dřystučitel na mě dnes jaksi divně hleděl, když jsem se chlémal ve škole 😀

 • pekne noja se lecim citronem a slivovicou.. :o) a pomaha to ..

 • stanik

  Pár magorů co ani nespí aby mohli být první

 • VynikajícíOstravačku, kratky zobačku, máš to tentokrát vynikající! A vzpomenul jsem na svoji babičku, která, když na ni přišla chřipka, postavila k posteli flašku rumu a do rána byla flaška prázdná a chřipka pryč… Tak tuž se ! Kódl

 • Tez sem nachcypanyjak svina, u doktora lidi jak by tam bylo neco zadarmo, tak jsem se zapsal a valil zase dom (nastesti je to kusek)… hned se mi tam bude lepsi vracet, jak jsem si precetl, ze v tom nejsem sam :)))A slivka neni spatny napad, hned zacnu s lecbou :)

 • frettie

  prave mi prisla nova knihaa je vynikajici jako vzdy :)

 • Johnny_Cmoud

  to KódlNení div, že na babču jen vzpomínáš, jinači dobré kidy jak dycky

 • Anonym

  praški se němožu skazyť, bo su lečivetak to je presne nazor mojich predkov (rodicov); minule som im urobila raziu v lekarnicke a rekord zlomili tabletky s datumom expiracie zacinajucim na 8 (1980) Mas pravdu s tou prirodzenou smrtou:)

 • Zicher

  Kuryruj sa!

 • Zicher

  Kuryruj sa IINo nic, jeden Enter navic … Toz co se chtel pravit, u mna dycki zabral hrnek horkeho caju s trochu vecim panakem slivki, to cele na stolek k posteli, zalehnut a potit sa. Tak do hodinky sem zalomil, a jak sem se zbudil, dycki mi bylo o poradny kus lip. Toz to tez zkus, at se das do kupy :o).Jo a jen tak btw. Denik styrka – furt dobre!

 • Edisko z Těšina

  Hit tehotu dřystu: "ohmatane kapitoly, kere se mnu dospivaly" :-D)Včil to tu budě sam recepis na to jak se kdo leči, dyž je chrobalivy. Tož to ja něbudu robiť a vykladať tu svoje metody, ale rozhodně poděkuju Ostravakovi, bo sem byl tež zešly tydeň chory. A ten jeho dřyst mě potěšil, bo sem dycki rad, jak v takem marasu nělitam sam… A přiště prubnu ten tvaroh – jen se musym zapamatovat, že musi byt plnotučny, hehehe :-)

 • Edisko z Těšina

  A ten Vilem musy byť jaksepatřy pořadny cyp, kopnuť ho do řyti malo…

 • reggie

  Tvarohovy zabal jsem taky zkousela, jenze jsem do toho pridala i cibuli. Nebo cesnek, uz si to nepamatuju. Priplacla jsem si tu podivnou pomazanku na celo, usnula jsem, probudila se az rano a zabal opravdu horecku vyhnal. jenze ten cesnek me docela pekne spalil celo. Slivovici zdar

 • Laco

  LečbaNa teho Vilema pomuže jenom to SAVO – desinfekce a deratizace. A na chorobu FERNET, pěkně z hrdla do hrdla, no a když to nepomože, toš to zase něubliži.

 • Jan

  Na horečkuNa horečku platí namočit ponožky do rumu a navlíct na nohy a obalit tesco taškou. Teplota jde zaručeně dolů. Nešpiní to jako tvaroh a hlavně to voní.

 • nijak

  Pro ostravakaOstravaku, s tym kopnutím pod postel (a jinýma věcma v minulosti) mám pocit, že si pěkný bordelář 😉 ja sem tež bordelář, ale toto už je moc velký humík…Jinak, když už si tam měl tu Blanku, taks asi zapoměl, že nejlepší je sa vypotit na cizim těle, ne?

 • clovis

  připomělo mi to spolužačku z gymplu. jednou dostala v pololetí knížku, za to že byla furt ve škole. knížka se jí asi líbila, tak se rozhodla, že si vykoleduje ještě jednu. angína ani chřipka ji nezastavila, takže když to na ni přišlo, vymírala naše třída v kruzích. rekord byl 7 přítomných z 34 (inu husákovy děti …). a happy end? druhá kniha a pochvala navrch a prvenství třídy v počtu zameškaných hodin. inu, není nad správný motivační faktor

 • docluk

  AKTIVISTACo s aktivním a hlupym spolupracovnikem řešime na šichtě furt. Nevím, jak je to možné, že vždycky v každém kolektivu se jakysi hlupy aktivista najde. Musí se mytit, ale aby to nebyl nějaky aktivní virus, kéž bych byl odolny… Třeba pomůžou praški. Tež to k nam přišlo jakasik chřipka či co. Diky fajne tajak dycki.

 • Dejf

  Bacylysu svině. A mam na ně svuj recept: hrnek horkeho čaje, ze dva aspyriny a zalezt do spacaku, ni enem pod peřinu. A fest se vypotit. A rano možu zas vesele na šichtu.

 • Choroba je sviňatež nemám rád jak jsem nascypaný, ale co se dá robitP.S Ten pryznicový zábal fakt pomaha

 • mamca

  toz me dostal chrestys s petikilovym zavazim na chrestidle … cha cha …!!!!Jinak se lecim slivovicu s citronem, aj dneska.

 • uhni se ty......

  super cteniOpravdu ostravacku pises dobre kidy cela rodina se temu v jednom ku chlame hlavne ta tvoje prirovnani ta sou senzacní!!!!!!!!!

 • Fero

  superZ receptu babci:vyvarit 2velke cibule a ten odvar co nejrychleji vypit (jinak to ani nejde).Jinak pod kaucem uz mas asi svoji mini skladku odpadu ne-:)

 • eine kleine deutchlander

  Eště že tak!!!Celó dobo, co sem to čtl sem enem čekal kde ož zavoláš to svojo novó dochtorko, to Blanko. So moc rád že sem se v tebe nezmélil, žes jo zavolal. tak ať se na tebe kočena vezne paragraf a možeš bét nemocné do aleluja. A eště k temo se nemosiš báť teho jejiho oplégra Danečka. Co vubec ten seneček malé robi, ožs o něm dlóho nemlovil.

 • Samuraj

  Prvni:))) Prvni:))) (Viking )

 • jihlavak

  ad dřyst 9například jeden magor, co po práci ještě maká do noci doma, aby uživil ženu a tříměsíční dítě…má RSS čtečku, takže se dozví o novém kidu prakticky ihned…krom radosti z nového kidu a jako vždy báječného zážitku ze čtení se chce taky pochlubit, že to četl první…je to taková nevinná hra, pro niž nevidí důvod, aby mu někdo hned nadával :-(

 • Siz mjel v Tesku kůpit takety tabletkove šumakiz vytaminem cé. Hodíš jednu tabletku do hrnka z vodů, chvílu počkáž nech to vyšumí a pak to mosíš vypit. Já to včil chlasču.

 • Nie158

  na chripajznu namornicky svarakten zabere dycky pul napul rum a cervene vino radne osladit a spotis se jak vrata od chliva a je zas dobre:-) jinak se drz a bacila vyhanej co se do nej vejde

 • Anonym

  sem tež chra a nudim se jak da Vinci bez pláta aspoň tuto ě povzbudilo v mim boji s chorobou

 • taková recenzija a zamyšleníDovolil jsem si pod dojmem toho, co jsem za poslední dny hltavě přečetl napsat takové zamyšlení a recenzi Ostravákova dílka. Pokud se chcete připojit do diskuse, budu rád. http://www.odblog.cz

 • fotr

  cypa víš kolik takich cypu jak je Vilem běha po tomto světě a ja kse mají dobře???

 • To Johnny_CmoudNáhodou, moje babička se dožila 84 let.

 • Bbop

  To KódlNeznáme se?

 • zamrdany vikendLokalku jedu do roboty, budu tam až do soboty. Pak se budu bat zajit do teska na nakupy jak maju na tych střechach sněhu kupy.A pak jedu domu a ožeru sa k tomu.Slivovica chutnala byla dobra nalada.V nedělu stanu rozlamany jak cyp a ješte mi neni lip.A boli mě hlava dokonce i zada.Tak sem si vzal dečku a obědnal si bečku.Tet chlastam o dušu s manželkou marfušu.

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>