Planovany vajcovy vikend

Hned druhi den sem se byl udobřyť s Blanku. Danek byl kajsyk pryč, tuž sme mohli v klidu podřystať o vhodnych a něvhodnych darkach. Něchapu, co ma proti termofusaklam. Nakoněc sme se ale domluvili. Potem sem ji předněs svuj navrh, že bysme mohli straviť fajny vikend aji se šmigrustem kajsyk mimo Ostravu. Chvilu na mě hleděla jak svata dala nevěděla komu a potem pravila, že neni proti, ale že bysem to musel všecko zařydiť ja, bo ona jaksyk včil něstiha a potem se eště přeptala, esli to neni jaksyk nahonem. Tuž čemu ni? Šak ja sem organyzačni talent od přyrody, pravil sem ji. Podivala se na mě zas tak jaksyk divně, tuž že by ji segra vykladala o tym něšťasnym vyletě do Jeseniku s celu familiju předpředloni?

Kupil sem se novy čisty zešit, abych se měl kaj psať poznamki a podle Zlatych stranek sem obvolal paru chat. Pozdavaly se mi dvě, kere měly bazen aji volne třylužaki, tuž sem se ich zamluvil obě, pro zycher. Nakupil sem žradla na štyry dni podle Blančineho zeznamu. Kupil sem dva karabače, bo co jak tam nězeženu vrbu a nebo mě na stare kolena chitně Alzhajmer a ja se něspomenu, s kolika prutku a jak se vlasně robi? V duchu sem se přectavil, jak Blanku valime po dupě s Dankem karabačem zrobenym ze třy prutu, izolepy, kusku zvonkoveho dratu a dvuch hmoždinek a oklepalo mě. Ty dva karabače sem schoval ku rezervě.

Všecko klapalo jak hulki na abituryjenckim srazu po štyryceti rokach, až se mi to zdalo podezřele. A tež ja. K večeru volala Blanka, esli sem kupil beranka, bo jak idě o tradyce, Danek to ma naštudovane od a do zet. Tuž jasne, že někupil, ale šak to možeme kupiť v patek cestu, no ni? Začla uvažovať nahlas, že v patek každy budě v obchodach a že tam budu řady a že na tu chajdu přyjeděme pozdě a kdovi esli vubec eště beranek budě a že něchať plne auto bebechu na parkovišťu je něbespečne a podobne duperele. Roby zasmolene, pravil sem se cestu k felině, jak to enem robja, že dycki maju to, co chcu? Lapnu do feliny, strčim klič, zapnu světla, bo inač něstartuje, otočim … a ticho.

A do štajgrove řytě! Co se robi? Tuž děvucho moja štyrkolcova, přecy mě den před cestu něvykiveš. Tolik sme teho spolu zažili. Dychej, dychej! A jak včil zeženu tu velikonočni ovcu? Chvilu sem čuměl pod kapotu, krutil dratami od sviček, vytahoval měrku na olej, pohmatem skontroloval kabliki, jeden se mi tam zdal navic, tuž sem chvilu dumal, že ho vyrvu, ale nakoněc sem se to rozmyslel. Nic, ani ťuk. Rano na šichtu a odpoledně valime, tuž co včil a co potem? Zavolal sem tu novinu Blance. Překvapilo mě, že s ňu něbechlo o zem, ale pravila klidně, že se mi za chvilu ozve. Štvrhodiny sem chodil kolem feliny, střydavo oteviral kapotu, tahal za dratki, nastupoval, skušal startovať, aji kufer sem odevřel, ale nic. Potem tydlifon. Blanka volala, že to zařydila inač a že možu isť klidně dom chrnět. Jak sem se zoptal, esli mi něpovi, jak to zařydila na dalku, aby moja felda ožila, pravila enem, ať ju čekam v patek po šichtě nachistany s věcami doma. Že uvidim. A tež sem viděl.

V patek zvonek, dole beemve a vysmjata Blanka, Danek a ta chodicy reklama na slunečnicovy olej. A kurnik šopa, tuž to mam za to, že sem jako maly gizd tahal za copy na piskovišťu Mařku Tomisovu. Včil se mi to vraca. Snes sem dolu všecke bebechi, pozdravil se s Adamem stejnu kuřy řyťu tajak on se mnu a něnapadně sem přendal ty dva karabače od rezervy do jeho kary. Blanka mi nadšeně vysvětlila, že „bráška“ byl tak hodny, že nas tam zaveze a bo něma program, aji tam s nami zustaně, esli budě volno. Tuž to je fajne, hned sem se těšil vic. Ale co, pravil sem se, zrobime jakisyk ten vylet po okoli a neni boha, aby sebu nějebnul z jakesyk vysoke skaly, no ni? Než sem vlez do te jeho naleštěne kraksně, pohladil sem felinu a v duchu popřal, ať je zdrava, až se vratim.

Cesta celkem ušla, akurat mě smolilo, že sem němoh lapět vepředku, bo Blanka se vymluvala, že ji byva vzadku zle. Tuž jak možu zezadku navigovať, pravil sem? Na to Adam enem odfrknul a ukazal na jakusyk barevnu televizu tam, kaj ma každy slušny řydič autoradyjo a nebo ďuru po najezdu hromskich učňu. Danek celu cestu kontroloval, esli stryk nějedě rychlejši jak ma, bo nědavno dostal od mamy knižku se značkami a vypadalo to, že se ju naučil naspaměť. Jak sme dorazyli na misto, bylo aji na Adamovi vidět, že lituje, že sebu něvzal naplasť.

Chajda vypadala inač, než na tych fotkach na Internetě. Vypadalo to, že ten fotograf fotil inu a nebo od posledniho foceňa tak zedvarazy vyhořela. Bazen byl venkovni a ten zbytek vody na dně měl divnu barvu a smrděl jak vajcovy salat měsyc po velikonocach. Recepčni sme našli po pulhodině v šopě s uhlim, jak krmila jakusyk štyrnohu bestyju, co mohla byť pes, bravek a klidně aji mladě velbluda. Asy to byl pes, bo ho laskiplně oslovovala „Papej Ňafíku, no to je dobrotka, viď“. Chvilu sem zadufal, že buda budě plna a Adam povali zpatki, odkavaď nas přyvez, ale guvno. Krom nas tam byl eště jeden par na svadebni cestě, ale tym bylo jedno, kaj meškaju, bo ti vychazali enem rano nadychať se čerstveho lesniho povětřa a zas na cely den zapadli. To nejhorši nakoněc – dostali sme štyrlužak. Fajny, s dřevěnym obloženim, na kerym se tak fajně vyjimaly nožem vyryte napisy tych tisycu zufalcu, keřy tu přespali před nami. Ale co, Danek stejnak něumi čitať (no umi, ale enem tiskacym a rukopis někerych umělcu naštěsti přypominal vyblute špagety) a tych paru povedenych obrazku z knižki „Ginekolog amater“ Blanka zakryla baťohami.

Cely natěšeny sem se němoh dočkať…až budu zpatki na šichtě…

No comments yet to Planovany vajcovy vikend

 • Może przyszłym razem lepiej się uda.

 • Těžký paranoik

  Kurva , Ostravaku, ty seš ale smolař.. a kus vola. To jsi radši nezaplatil taxi? To ti přece muselo být jasné, komu zavolá jako prvnímu.

 • Pujcovna aut?Vsak uz aji v Ostrave pujcujou auta, ne? Ale po bitve je kazdy general – ted jsem jen zvedava, jestli Adam spadl z te skaly sam nebo jestli jsi mu musel pomoct :-)))

 • lol

  toz supr noni..??

 • PapaJohn

  chataJet na chatu a nevědět jak vypada – kdes dal hlavu…(to sem udělal enom jednu – objednat chatu podle reklamy)

 • Jana

  po bitvě každý generálOstraváku, nic si z toho nedělej, po bitvě je každý generálem. Přece jsi nemohl tušit, že to Adam nepochopí a zůstane tam s vámi. Doufám, že další pobyt již byl příjemný. Jen piš dál.

 • Greta

  Ahojky Ostravaku! Máš přece rezervované dvě chaty a vlastníš mobil. Třeba na té druhé BYLO plno … Ale co, s Adamem a Danečkem to jistě bylo dokonalé. Rychle piš, moc mě to zajímá:-)))))), NEMŮŽU SE DOČKAT POKRAČOVÁNÍ!

 • Jitka

  Tedy ty „hulki na abituryjenckim srazu po štyryceti rokach“ mě dostaly, ještě že jsem v kanclu sama.

 • Danijela

  Chtíče s domorodci vedou ke špatným koncůmA Blanka je domorodec. A nenech se ovádět pohledy na Adamovu pusu. A to je moje varování…Ach jo.

 • pařez

  Opět jsem se nezklamal a skočil na špek, až na konci jsem si uvědomil, že hotel se hodnotí podle hvězdiček a ne podle toho jestli má bazén:)))) Tak nevím jesli se směju ostravakovi nebo sobě.hromski učni, paráda, to neurazí ale skvěle vystihne situaci.

 • Docluk

  čekani na ostravakase vyplatilo. To bude skvělá akce, protože je na poslední chvili a na začátku je plno komplikací. Už se těším na dokončení. Tipuji, že se chlapci domluví, a Blanka potvrdí priority.

 • flagelvmdei

  ženský:-(

 • Snehurka

  Ahoj ostravaku!tož Ty seš vůl. nebylo by Ti líp doma s Blankou a Daňkem bez Adama? :)

 • mama

  Ach jo,....no to jste si asi moc neuzili?? :))

 • 16

  Ty vole, proč si nězavolal třeba segře??? A do Adama ždu chni rači z rozběhem aď to maš potuplovane :)))))))

 • lina

  tuž ja sem si těšila cely vajcovy vikend na přispjevek od Ostravaka :-)

 • Iwoo

  Danek neumi čitat?Super čteni tajak dycky, ale trošku si rypnu: Danek v drogerce studuje, kery prašek je bezfosfatovy a tak dal, značky se nauči. Pozna, kere jidlo je zdrave, a kere ni. Ale pak napišeš že neumi čitat? To je jakesi divne… Ale nechcu byt hnidopich:-) Hej, tež sem musel pro hlinu a trvau s moju novu stodvacytku! :-)

 • l@ci

  Kurnik neumi cist ale znacky poznaval?Toz dobre ale obcas ti uskoci nake ty logicke souvislosti.. toz jak mohl kontrolovat rychlost a znacky dyz neumi citat..

 • aaluskaa

  Noo,slabší povahy by to vzdaly už ráno při odjezdu, silnější při příjezdu na chatu :-) Je vidět,Ostravaku,že jsi chlap,kterého jen tak nic nerozhodí.

 • Danijela

  Cist neni totez co chapatHodne lidi dnes uz neumi cist. Ale chapou spoustu veci svou/svym prirozenim. Tak jednoduche to je…Predstavuji si jaky potomek by se mohl vyklubat z kombinace Ostravak@Blanka. V nehorsim kopie Adama.

 • dede23

  Danek neumi čitat?mam synovce asi stejneho veku a tak vim, ze na to, aby byl chytry jak radio vubec citat nepotrebuje, staci TV reklamy na praci prasky a pamatuje si vsechny vlasnosti, a znacky mu staci rict jednou, proc nam takove fajne vlastnosti nezustavaji

 • Nomad

  Zlate stranky nebo internetTak kdes tu chatu hledal? Zlate stranky nebo internet. Jasne, jsme rypavy narod. Cist budu dal, o tom neni pochyb.

 • Anonym

  18coooooooooool

 • wef

  :))ginekolog amater…:)))))

 • Pěna

  Ostravaku, tak ty jsi dopadl. Neni nad vajcovi víkend s Adamem. Ale z toho jeho béemvé nemusíš mít midráky, to je dobré tak akorát na dálnice na západ od našich hranic a né na naše cesty ala samajama, vím o čem mluvim. Hlavně brzy napiš, jak to dopadlo, mám takový pocit, že v období kdy jsi zalaskovany ti to píše nějak méně. Tři dny po velikonocach a my nevime, jestli Adam žije nebo ještě letí z té skály nebo to ma už za sebou. A jak je to s tim Dankem, umí číst nebo né?

 • Johanka

  Vajcovi víkendNic si z toho Ostraváku nedělej. Já nebyla na chatě, ale doma jak tys chtěl, ale nestálo to za mnoho. Možná, že mi chyběla Blanka – či Blaňák.

 • Kros

  Po každe se těším, jake špeky zas ostravak napiše, tuž dobre…

 • A do cypa

  Ste cypyOmg, to tu rypaju zajebani prazaci? no comment

 • pes to sralOstravaku, mna by uz natiahlo styrikrat. Si format, ze drzis jak hluchy dvere. Paradne citanie.

 • Pepe

  DanekVíš co je zajímavé. Když ses seznamil s Blankou tak si uváděl že Danek umí číst už v pěti letech. Tak jak to je?

 • Zafira

  A hele! Změna předposlední věty!Ostravak konečně vysvětlil ten rozpor.

 • terezka:o)

  nevim…Tohle cteni mam rada, ale nedokazu si predstavit, ze by nekdo na sed chaty ryl neco psacim…:o) takze tohle bude asi nejaka bouda..;o)…ale jinak faaajn…

 • OCG

  PovidkaČím dál tím víc souhlasím s těmi kritiky, kteří tvrdí, že Ostravák je kalkul. Patina autentična stejně jako přehršel vtipných metafor jsou pryč, klasická výstavba jako pohádka podle Proppa. Objevila se nejasná figura škůdce – macha Adama a náznaky krachu předpovídají konec vztahu Ostravak – Blanka. Ale vsadím se, že přesně podle toho, jak to Propp popsal, přijde něco jako deus ex machina a našemu hrdinovi dopomůže. to ovšem nemění nic na faktu, že čtení je to dobré. Přesně podle Barthese – autor musí umřít!

 • Kremilek

  ChicagoTady v Chicagu je to daleko od rodne Ostravenky. Tvoje drisy vzdycky pobavi a zvednou naladu. Moc se tesim na pokracovani.

 • Reiko

  [34] Co to meleš? Jaký kalkul? Jaká patina autentična? Přehršel metafor je pryč??? Čteme oba dva stejného ostravaka?

 • tomas

  štyrnohu bestyju, co mohla byť pes, bravek a klidně aji mladě velbluda – Jupiii, to je super hlaska!! :-))))

 • Edisko z Těšina

  To 9 – JitkaJituno, mame asy podobne humorne cytěni, bo „hulki na abituryjenckim srazu…“ mě dostaly stejnako jako tebe (mame mět v květnu sraz po třycetipěti rokach, tak sem je tež zvědavy, jak moc to budě klapať tam, hehe :-). A krom teho bylo ščavnate popisovani dyagnozy felininej choroby (nejvěči sviňa byl beztak ten kablik, kery se zdal navic… :-D). Kidy „zasfěceně dřystajicych“ cypu už ani rači něčicu, vubec mě nězajima, či je „ostravak kalkul“ či „patina autentična“ – pňok zustaně pňokem a vul volem stejnako jako jakysik šibly OCG zustaně šiblym OCG, no ni? A těši mě, že to plati aji u normalnich lidi a tak podle stejnej poučki zustaně aji ostravak furt stejnym, normalnim ostravakem :)

 • MJR

  Tož pravda, Edisko, pravda!

 • OCG

  Ano, a to, že najednou píšete po ostravsku je nahoda, davová internetová psychóza nebo odraz fanatickeho revivalismu dialektu, ktery pro mnohe znamenal socialni stigma? Vždyť je to tak romantické, že? Nebo snad budete na Vašem srazu abiturientů hlásit počet vnuků v jadrné ostravštině a hlásit se k odkazu Bezruče? Hoj hoj, taťko, tož totok na mně nehré… Jak seš staré, tak seš blbé :o) Je to tak lepší?

 • OCG

  To bylo pro Ediska z Těšína :o) Edo, taky jsem se blýsknul znalostí svého dialektu… Ale mluvit jím neumím a nebudu :o)

 • Edisko z Těšina

  OCG – šak dobre, dobre, ……němusiš se robit nasili s tym dyjalektem, nam to ide z pyščiska bez problemu a neměli zme z teho žadne „stigma“ (byli zme doma všecy celkem zdravi a nakažlive choroby nas mijaly… :) A možu tě uistit, že na abiturienckym srazu budem šecy mluvit tajak nam pyski narostli – po našem. Nejvic se to nařeči uživaju kamaradi, keřy su dal od rodnej chalupki, tam v tych krajinach, kaj včil žiju tak po našem nemluvja (asy se za to hambja, ale něodsuzuju jich), ale tu se to dycky vynahraďa. A tajak piše ostravak pisalo už aji stare dobračisko moja mama, a přectav se – aji někeřy moji kamoši, s kerymi sem se učil na enhačku, tuž mi to něni cyzi. Akurat maš recht, že indě se tak fajně po ostravski něpopišu tajak tu. A ku tvojemu dyjalektu němožu mět přypominek, tež fajny. Chodi sem jeden stryk, co mluvi po hanackem a je škoda, že něma podobny blog – něskusyš to třeba ty? Jak se udržet anonymitu se možeš přyučit u ostravaka, ten je na to šajbr, enem se něbať… :) Tuž tak asy, viš? :o)

 • Ste cypy

  Ste cypyEste ze neumim cist bo bych z tech nekerych rypalskych poznamek grcal.. jak se vam to nepaci tak nectete

 • OCG

  To Eda: Edo, tož deť ja sem neřikal, že je Ostravak špatné. Rád zvedno hlavo z tech knižek, co só napsane tak, že be se z teho jeden posral a přečto si oddechovko od Ostravaka. Tož ale co sem chtěl řéct je, že ož me to nepřende takovy svěži, dějová linija jedneho dilu směřoje k dilu drohemo. Tož deť se podivé, jak se toť ledě těšijó na dalši děl, to ož néni „Blog,“ to ož je internetovy čteni na pokračovani. Kontenoeta je patrná a to je to, proč ož k temu co toť „dřysta“ přestopojo ináč. Nepopirám kráso a zajimavost ostravkeho dialekto, ale to mně nepřenoti, abech jim take mlovel. Posozojo to taky trocho z ohledo literární teorije, ož mám dost načteno (e kdež te bes mohl bét muj fotr), abech se stál za tim, co toť řikám. E kdež mě všece posilajó do řetě. Přende mi to trocho, jak bech sáhl malymu děcko na hračko (viz Ste cypy, Reiko a te). Ostravak přece neni dogma, e kdež chápo, že kdebe se provalelo, že to piše banda dejalektologu z Baně, kteři se snažijó vzepřit se vlevo obecne češtěny, tož beste sem ase ož nechodile… Muj názor je kritické, ale to neznamena, že se to rád nepřečto. Tož tak…Jinak jsem normálně člověk, na němž zanechalo stopy studium češtiny, obzvláště lit. teorie, teorie populární kultury a literatury obecně. A tak to taky posuzuju :o)

 • OCG

  A s tím dialektem: u nás doma se hanácky nemluví a nikdy nemluvilo, ale znám to od báby. A další věc je, že moje znalost dialektu pochází ze studií. Ale z huby mi to nejde. Vyrostl jsem na mluvené češtině (nikoliv obecné) a znalost hanáčtiny je z knih a od báby. Nenutím se k tomu, dokážu v dialektu psát, ale ne mluvit :o)

 • AnoOstravačku, kratki zobačku, máš to moc pěkné. Moc fajn. Kódl

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>