Fronta tu, fronta tam…

Ni každy odbira Mladu Frontu a někerych by možna zajimalo, co neska psali v přyloze Vikend. Tuž tu to matě. Ti, kerych to nězajima, položtě ty kameně zas zpatki na zem, bo to dosť boli.

Dufam, že mě za to hlavni štajger Fronty nějebně ryčem mezy oči.

Pátrání Kdo je Ostravak?

Pro veřejnost nemá ani tvář, ani jméno. A přece je literární hvězda. Ostravak Ostravski. Píše legrační historky ostravským nářečím a kdekdo by chtěl vědět, kdo vlastně je. Neznámý chlapík? Vydařený mediální produkt? Nebo Jarek Nohavica?

Ja su Ruda z Ostravy, ale všeci chlapi v robotě mi řikaji jenom Ostravak, bo žiju v Ostravě,“ představuje se muž v černém tričku s nápisem hudební skupiny AC/DC a v džínové bundě. Na nohou vietnamky, za uchem startku, dlouhé kudrnaté vlasy.

V pořadu televize HBO – Na stojáka vypráví ostravským nářečím povídku Jak mama dodrbala mikrovlnku. Vtipný text má úspěch. Za smíchu publika se pětatřicátník rozloučí pozdravem: Zduř!

Ostravak Ostravski opět zabodoval. Ale kdo vlastně je?

Muž na pódiu těžko. To je herec Michal Kavalčík, který jen odvyprávěl jednu povídku z knížky.

Tajnosti budí zvědavost

Co víme o „pravém“ Ostravakovi? Možná nejpopulárnější český autor současnosti svou identitu pečlivě tají. Fenomén, o kterém se baví lidé nejen v ostravských hospodách, má svoji (ne)politickou stranu. Ta v ostravské zoo sponzoruje papouška a členové se zdraví: Do štajgrove řytě – štajgr znamená šéf. Jeho povídky kolují v knihách, na cédéčku, ale i po internetu, kde jeho blog navštívily na adrese ostravak.bloguje.cz už téměř dva miliony čtenářů!

Ostravak je úspěšný a zůstává utajený. I v tom tkví podstata jeho úspěchu. Neprozradil se ani při křtu své knihy, který sledoval ukrytý v davu fanoušků. Když na slavnosti potkal Jarka Nohavicu, prý na chvíli váhal, zda se nepředstaví. Byl se podívat i na veřejném natáčení CD Deník Ostravaka v Českém rozhlasu. „Před radyjem ani but, žadne nadšene davy, tuž depresyja dolehla. Nakoněc sem se dodal odvahi, bo už nejsem maly chachar, a vlez sem do rozhlasa. Potem chlop začal čitať a partyja v předni řadě se pochechtavala. Za chvilu se rozřechtal aji ten chlopek, co to čital. Potem se začli všecy fotiť kolem teho čitatěla a u teho sem byť němusel,“ napsal v reportáži ze své tajné návštěvy.

„Ostravak existuje!“

Kdo se skrývá za pseudonymem Ostravak Ostravski, je předmětem dohadů. Po internetu se jeho fanoušci na chatu trumfují – padají tu takové návrhy, jako že Ostravakem je ve skutečnosti tiskový mluvčí fotbalového Baníku Ostrava, nebo snad dokonce sám Jarek Nohavica. Možná Ostravak vůbec neexistuje a je to jen stylizace nějakého spisovatele, možná je spisovatelů i víc, třeba tu byly knihy dokonce dřív než internetový deník, který jen posloužil k reklamě. I to je interpretace, která se nabízí.

„To není pravda. Rukopis jsme dostali až poté, co deník vycházel na internetu. Autor rozhodně není spisovatel, neživí se psaním, není to ani žádná veřejně známá osoba,“ tvrdí Marcela Stehlíková, šéfka ostravského nakladatelství Repronis, kde Deníky Ostravaka vycházejí. Jeho občanské jméno je uvedené ve smlouvě a zná je pouze ona, osobně ho nikdy neviděla. „Spolupráci jsme konzultovali mailem, smlouva přišla poštou,“ říká Stehlíková.

S jeho tvorbou se prý seznámila na internetu, oVánocích v roce 2004 tam Ostravak zveřejnil první povídku. Zalíbily se jí natolik, že mu napsala a přesvědčila ho, aby začal deník vydávat knižně. Loni v dubnu vyšel první díl, pak rychle další dva.

Stara bedla porazil i Zemana

Malé ostravské nakladatelství se tak proslavilo a přišlo si na zajímavé tržby. Všechny tři díly se umístily mezi dvaceti nejprodávanějšími tituly v Česku. Jen za minulý rok zmizelo z pultů 75 tisíc knih Ostravaka. Úspěšnější byly už jen Zemanovy politické šlehy Jak jsem se mýlil v politice. A nedávno vyšel čtvrtý díl, i ten jde velmi dobře na odbyt. Co je na Ostravakovi tak lákavé? Je zábavný – píše vtipné příhody. Je osobitý – používá ostravské nářečí. Je tajemný – nikdo ho nezná.

Píše o sobě i o vztazích v rodině. Je typický outsider, nedaří se mu námluvy, má „depku“. Pořád mu volá matka, štve ho šéf v práci, je nešika a bojuje s moderní technikou. „Asy sem už stara bedla. Něumim zbaliť robu, ani byť zbaleny. Za paru roku mi budě štyrycet. Zustanu na věki sam!“ stýská si v jedné povídce.

Čtenáře láká i jeho jazyk. Píše podle toho, jak se mluví v Ostravě a okolí.

„Autor vychází z lašského nářečí, dobře ho zná. V gramatice se jej drží důsledně, podle slovní zásoby jde o stylizovaný jazyk ostravských hospod s prvky slangu mladých,“ říká Oldřich Uličný, bohemista z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Horník, nebo novinář…?

Kromě vlastních slov vymýšlí často nezvyklá přirovnání: smrad jak v babske šatni po tělocviku či vysmati jak Koženy na madračce.

„Pro ostravské čtenáře trocha patriotismu, pro české exotika – jiný jazykový kód, který je třeba dešifrovat,“ říká Uličný. „Navíc je expresivní, taková řachanda – jadrný jazyk s vulgarismy. Přesto bych se Deníky Ostravaka nebál označit za uměleckou literaturu, “ dodává.

Ajeho pseudonym? Anonymita je výborným marketingovým tahem. Čtenáře láká tajemství. Obraz autora lačně skládají z drobných střípků z povídek: samotář, 30-40 let, bezdětný, zamilovaný do rozvedené Blanky s dítětem, baví ho internet…

I o jeho profesi můžeme jen spekulovat. O zaměstnání mluví jako o šichtě, do práce chodí brzy ráno. Rád odkazuje na hornické povolání. „Farame dal, no ni?“ oslovuje čtenáře. „Foter byl haviř,“ vysvětluje. Je po něm? Těžko říct.

Může být klidně i herec či novinář. Někdo o něm na internetu tvrdil, že kdysi psal do novin Horník.

„Sem jak schizofrenyk. Mam v sobě dva gizdy. Gizd ekzhibicyjonysta by lez aji tam, kaj ho něpozvali. A gizd introvert něchce nikdě chodit, bo kolem sebe vidi same špijony. Ale ni žadna paranoja, sem uplně v oukeji, jak pravja zapadně od Ostravy. Bo esli mě raz kerysyk gizd s dluhim objektyvem vypatra nebo prozradi, už to něbudě ono,“ říká v předmluvě čtvrtého deníku.

Jeho identita by se dala odhalit. Do redakce MF DNES poslal i mobilní číslo, na kterém je k zastižení. A nechyběla poznámka: enem ezemeski.

Co zkusit zavolat? Hlas třeba něco napoví.

Nedostupný…

Rozhovor Posylam, tajak mi slina do komputera přyněsla

Přemluvit Ostravaka Ostravského k rozhovoru není těžké. Přirozeně měl podmínku: zachovat si anonymitu. „Posylam, tajak mi slina do komputera přyněsla,“ začal e-mailovou debatu.

* Jak byste se pěti větami popsal?

Chlop. Vysoki. V nejlepšich rokach. Z Ostravy. Se zachovalu Felinu.

* Jaké je vaše povolání?

No mohlo by byť lepši placene, s lepšim šefem a bliž baraku, bo cesta lokalku stoji za psy štěk, a tež by mohli davať svačiny zadarmo a v kancliku by mohli čepovať jakesyk to pivo, a jak by měl člověk chuť, moh by se projsť po městě a tež by raz za tyden mohla byť defenestracyja hlavniho kuchařa v kantyně, enem tak pro vystrahu a … to sem ale v inym statě. No spiš na ine planetě.

* Jak se oblékáte?

Tuž mam na to taki postup. Zevleču se pižamo, sprchnu se, navleču se trencle, fusakle, tryko a ryfle. Jak je zyma, tuž aji jakisyk ten sveter se vemu. Navrch eště bundu, buty a už valim. Jak přydu ze šichty, tuž to same v obracenym pořaďu. Akurat jak raz za čas s bandu cosyk slavime, semtam ten postup potem domotam.

* Jak pokračuje vaše hledání nevěsty? Letí teď na vás holky víc, co jste tak populární?

Jak možu byť popularni, jak sem anonymni? A navic, šak mam včil Blanku a jedna roba mi stači.

* Když se inkognito účastníte veřejných akcí, nebojíte se prozrazení?

Kdysyk sem měl pocyt, že nade mnu visy obrovska zelena blikacy šipka, na kere je napisane „To je on!“, ale po tych sedatyvach a paru štamprlach už ju něvidavam.

* Jak reagujete, když se o Ostravakovi baví lidi v hospodě? Třeba u stolu, kde sedíte?

Tuž povim vam, že moc teho po putykach něslyšim. Ludě dřystaju o fodbale, hokeju, o volbach, koho roba doma přepere a podobne capiny. A že by se mi chtělo posedět u každeho stola a špijonovať a potem se zas přesunuť, to zas ni.

* Co bylo pro vás impulzem, že jste začal vydávat knížky a psát blog?

Moja skleroza. Zapisoval sem se, co se zajimaveho robilo. Abych to nězapomněl a ušetřyl za zešity a prupiski, hrknul sem to na internet, bo to bylo zadarmo. Raz to našla pani Repronysova a dostala napad, že by z teho mohla něchať zrobiť bichlu.

* Kolik ještě vydáte knih?

Tuž to mě podezřyvatě marně – něpišu svoje dřysty prdy, abych vydal co nejvic knižek a kupil se co nejvic domku. Bavi mě spisovať deni zažitki a potem čitať, co se o tym mysla ludě. Kdo by se pomyslel před rokem, že z tych mojich dřystu padně paru stromu na štyry knižki.

* Mluvíte stejně jako píšete, to znamená ostravským nářečím?

Jak kdy. V robotě mě stejnak nikdo něvnima. V obchodach mi nikdo něrozumi. A v knajpě po zaviračce už něrozumim ani sam sobě.

* Jak si rozšiřujete (ostravskou) slovní zásobu?

Dumam, ale asy už nijak. Ostravsku zasobu do mě navalila babka s dědu, jak eště žili, tuž včil enem vybiram dyvidendy aji s urokami.

* Kde jste byl nejdál?

Parurazy v Praze a raz sme měli z roboty zajezd do Lodži. Chtěli za to enem padesat korun, ale to bylo chvilu po tym, jak na chvilu zahnali komanče zpatki do preryje – tenkrat bylo všecko levne. Jelo se staru rozvrzanu Karosu a přypadalo mi to jak tydeni zajezd. Inač moc něcestuju.

* Zkusil byste psát třeba brněnským hantecem nebo pražštinou?

Kdybych žil od maleho gizda v Brně a nebo v Praze, tuž jasne, že bysem to zkusyl. Ale něbudu fušovať do řemesla inym.

* Nechybí vám v Ostravě metro?

Šak mame metro. Akurat že je enem pro vyvolene, směr neni horyzontalni a jezdi enem na začatku a na koňcu směny. Ale jak by na to vletělo paru chitrych architektu, přyklad ti, co robili tu našu ostravsku přypojku na dalnicu, tuž do deseti roku tu mame metro jak v Bangladežu.

***

„U nás ve Stodůlkách je všeobecným tajemstvím, že Ostravák je ufoun na útěku před zákonem. Hledají ho bezpečnostní složky několika galaxií za prznění jazyků, což je z pohledu západní civilizace zcela nepřípustné porušování lidských i ufouních práv. Z tohoto důvodu mu byl udělen politický azyl, kde jinde než v Čechách.“

No comments yet to Fronta tu, fronta tam…

 • Jenda

  YdentitaMam tenhle blog velmi rad, ac su z opacneho konca Moravy… Sem zvedav, esli se ta Tvoja identita raz odhali.. Ale snad radeji ne… Farame dal!

 • milda

  Ostravaku rad čitam to tfoje psani. vždycky mně pobavíš. No ale podle mně je to z velke části všecko zinscenované a ty jsi JN. čauky D

 • Jani

  Ta ja to čitam v Košicoch na vichodňim Slovensku a je mi jedno chto to piše, bo to ňema vplyv na to, jak še pri tym fajňe šmejem.

 • woody

  NEprozraditJa doufam že Ostravaka nikdy nepradi bo je to ten nejlepši spisovatel co znam!!!! A piš dal Ostravačku 😀

 • david

  myslim ze je lepsi kdyz jsi takhle v anonymite….az te jednou odhali (a to se jednou urcite stane) tak uz to nebude ono….ale zatim pis… : ) chodim sem moc rad

 • korálka

  tak jo, ode dneška začínám číst Ostravaka…

 • Jo noRadši se neprozradit, bo by to potem nebyla taka řiť. a ani by jsi neměl klid.

 • Edisko z Těšina

  Něska ten intervjuk v MF Hojte čitali kamoši v knajpě……a všecy byli na ostravaka velcy odbornicy! Faktycki ale že nebyt Miry, kery mi dal asy před rokem k nahlidnuťu ostravakovu prvni knižku, tak by mi trvalo dele, než bysem se ku tak fajnemu čitani dostal. A jak mi něvoňa všecy ti jazykozpytni fajnšmekřy, keřy hodnoťa ostravakuv styl, vyjimečně suhlasym s panem Uličnym, kereho musym pochvaliť za jeho odvahu, s keru se něboji označiť ostravakovu tvorbu za umělecku literaturu, a ma recht! Umělecke musy byť aji podivani na ostravaka, jak semtam domota postup oblikani, ale to se musyme všecy čitatěle už enem přectaviť… Ale tak to aji podle mojeho ma byť, no ni? :-)

 • Nie ma to jak tajemniczość. Coś mi to nawet przypomina, hmm….

 • kojan

  Nechte ho bytNechte ostravaka ostravakem, bo myslim ze neni ten typ co by touzil byt na titulu blesku. A myslim ze Blanka by asi taky mela radost…

 • tocra

  A vi vubec Blanka ze si ostravak?

 • Danijela

  Jak mluvis s DaneckemUcis ho vybrana slova po c?Cycek, cyferspion, cyganit, cygoc!, cymrunkar,cynsnura, cypaty cyp, cypovina…

 • David

  TO: DanijelaTo do me meli drystat v logopedyji, rychlejc bych se naucil sykawki… :-)))

 • Pavel

  Ostravak, bravo!!!Zdavim všecki fanuški a fanynki Ostravaka :-) Ostravaku, tobě bych chtěl vzkazať, jen tak dal!!! A Je to fajne šiřiť ten naš ostravski jazyk mezi gizdama v celym Česku. Ja su odstěhovany na Vysočině a je to strašna prča když s kamošami v knajpě mluvim tajak mi zobak narost a oni na mě čumiju jak ryntyntyni :-) Jen tak dal, baviš cely narod a mojemu srdičku oddaluješ infarkt!!! :-)))

 • mama

  pokracovaniAhoj Ostravaku,diky ,ze jsi me dneska zase rozesmal,opravdu jsem to potrebovala,zvednul jsi mi pokazenou naladu.:)

 • mama

  to 11Urcite nevi.

 • jitysek

  nechte ho utajenýmzdravim ostravaka a doufam, že jeho tajuplna identita zůstane neporušena, protože to je to co je nejzajímavější.Pokračuj dál, protože stále bavíš národ a zvedáš náladu k lepšímu, piš piš piš.

 • Tuž fajne …… tajak dycky…

 • Přemek14

  aaačtu to pravidelně a ostravaku bacha bydlim na Dubině kusek od Blanky.

 • Dejf

  TO 20Hele, a jak muzes vedet, ze bydlis kousek od te spravne Blanky?

 • Rymovane intervju s OstravakemS laskavým svolením Ostravaka přikládám odkaz také na rýmovaný rozhovor:-)http://www.basnik.bloguje.cz/306110/

 • Johanka

  PohodičkaOstraváku, objevila jsem Tě před dvěma týdny, bo jsem dostala počítač, bo jsem na vozíku, bo mi nohy nechtěj sloužit. Piš dál, pomáháš mi. Moc. S Láskou Johanka

 • Kajinka

  povolaniTeda ja nevim, ale nepsal nekde Ostravak neco o rysovani, a casto o sezeni v kanclu a tak? Pokud se mu ma verit ;), tak nevim, proc by mel byt povolanim po otci havir? Autor clanku to asi moc peclive necetl… Ostravakovi drzim pesti a doufam, ze bude psat co nejcastejc 😉

 • aja

  Po delší době opět píšu, a jako vždycky, jen samou chválu, jsem moc ráda, že ostravák „existuje“ a že díky jeho článkům se vždy skvěle pobavím a zasměju. Doufám, že Tě nikdy neodhalí, a že budeš ještě 100 roků psát. Moc Ti držím palečky:-))))))

 • Jenda

  BóóóžiSem z opačného konce republiky… v Ostravě ani okolí jsem v životě nebyl, a asi se tam asi jen tak nepodívám… ale budu se snažit to napravit, abych viděl, v jakem městě to žije ten suprovy Ostravak Ostravski!Piš dál!

 • gyzde, pjerune, apod

  RPNe že bych měl něco proti Nohavicovi, ten je tež fajny, ale spíš než on by to podle mě mohl být Rosťa Petřík (nehledě na to, že Jarinovi věřim, že to on neni)

 • MasakrVůbec nevím co píšeš, není ti rozumět, ale pokračuj, je to soda :DDD

 • Johnny_Cmoud

  Nohavica těžko, ten by se o sobě kladně nevyjadřoval, jak to bylo v blogu

 • Hanka

  Ja nechcu nic vedet !!! (Myslim, co se tyka tfoji identity…. a spousty dalsich veci.Nektere veci proste nechcu vedet)

 • myskamiki

  Jelikoz jezdi na sichtu tramvaji a chodi pres branu (viz prvni drist) a do Kefiru se musel vracet smerem do centra, tak bych vyloucil smer z Marianskeho namesti na Porubu bo tam zadna brana v blizkosti neni. Tuz to tipuju na Vitkovice, ale proc do boha jezdi tak slozite pres marianky, lepsi je dvojka? Ze by robil nekde na Pohranicni ci jak se jmenuje ta ulice kde byl dopravni inspektorat? To by vysvetlovalo jizdu pres Marianky.

 • OstravákMyslím že kdyby se prozradila identita Ostraváka už to nebude tak zajímavé, ted si každý představuje někoho jiného a proto je to tak zajímavé … a třeba by někdo mohl bý sklamaný že to je například obyčejný dělník nebo naopak třeba známý politik :-)

 • marti

  Je to Jarek NohavicaDala bych za to ruku do ohně,že je to on.Znám důvěrně texty jeho písní,některé slova a spojení se tu již vyskytly,dále styl smýšlení atd.Může využívat i příběhy svých dětí-má dospělého kluka a holku,ví jak myslí tahle generace.Každopádně je skvělý.

 • Küžá

  Howno, woé, je to Jarin Rukavyca, tož to je jasné toto! 😉

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>