Všecke skrypta spaliť!

Koněčně to mam za sebu. Kura to byl chaos.

Jak sem mamě něprozřetelně řeknul, kdy a kaj jedu, večer před odjezdem doma zvonek. Mama s narvanu igelitku. Ptam se ji, čemu mi nězavola, jak idě do obchodu, že bych ju vzal felinu. Pohladila mě po hlavě (fakt!) a pry, že ni, že mi cosyk přychistala, jak jedu na taku daleku cestu. A začla vykladať na stul hlinikovu pikslu, v kere sem kdysyk nosyl do školy svačinu, vevnitřku halda řyzku, v druhe – menši – hromada ogurek a rajčat a v take male umělohmotne štyry vajca natvrdo a slanka, pry kdybych měl hlad cestu zpatki. Tuž mamo, něhlupni, šak nějedu na vylet, pravim ji, ale byla něoblomna jak večerni rohliki z Kauflandu a pry že se to musym všecko vzať. Tuž co, šak mam velki ruksak, no ni?

Vlakem moc často nějezdim, tuž sem rači zajel eště večer poptať se na hlavni robki na informacyjach, kolik to stoji a esli se to možu kupiť den předtym. Robka mě moc něpotěšila, bo jak sem ji pravil, že v deset musym lapět na dupě na skušce, pravila mi, že buď Ostravan nebo Pendolino. To tam mělo byť až po štvrť na deset a bo svojim oryjentačnim smyslem sy nejsem od isteho turystyckeho vyletu moc isty, rači sem zvolil ten Ostravan, bo istota je istota. Kupil sem se listek, třyrazy se pro istotu přeptal, esli to fakt jedě ve štvrť na pět až už robka měnila vyraz a valil sem dom. Třa isť spať spiš. Natahnul sem se pro istotu budik aji mobil, ať nězaspim.

Zbudil sem se o pět minut spiš, promotal se kvartyrem na vecko, chvilku schrupnul v sedě, trochu se skulturnil a odmotal se na hlavni. V lokalce sem dvarazy schrupnul, ale na koněčne mě hodny šofer vyvalil ven. Akurat za mnu němusel praviť „Di dom ožralo“.

Ve vlaku sem se chtěl eště trochu poučiť, ale kolezy v robotě mě varovali, že před testem je třeba vyprazniť palu a že co sem tam nědostal za tu dobu, to už včil nědohonim, tuž sem se vzal dalši bichlu od teho Dana Brauna. Přečital sem se nadpis, prvni stranku a naraz slyšim „Praha hlavní nádraží“ a ja opřeny o okno, na okně pěna z pysku jak z male desytki a chlop na protějšim sedadle s divnym vyrazem. Tuž to sem teho moc něpřečital.

Vystupil sem, dav mě dovlek do te haly a včil jak ven? Tuž přecy ze sebe nězrobim hned cypa, no ni? Naštěsti ku mě zamiřyl taki starši fusaty chlop, ale než sem se stačil zoptať, pravil mi, že mu pravě ujel vlak a potřebuje se dostať do Sokolova ku segře, kera zytra rodi trojčata a chlop ju opustil. Tahlo z něho jak ze zengruby, tuž sem mu dal dvacku, abych měl klid. Eště dluho za mnu hleděl vděčně jak bysem mu daroval ledvinu. Nakoněc sem se dostal do te hlavni haly, tuž valim k temu listkomatu, ale už mi nězbylo, bo za moju posledni dvacku se pravě starši fusaty chlop kupoval krabicovu izdenku do raja. V trafice sem nechtěl, aby hned poznali, že nejsem ocaď, tuž sem se pokusyl o pražski přyzvuk, tajak ho znam od teho vola Ladi, ale asy to nědopadlo tajak sem chtěl, bo roba jak slyšela „Máátééé lííííístkyyyyyy na lokááááálkuuuuuuu?“, se prvni zoptala na co, potem se podivala na robu, co stala v řadě za mnu a ji se zoptala, na co chcu listki a nakoněc začla obsluhovať ju, tuž sem pochopil, že mě ma asy za retardovaneho a rudy jak zraly bercak sem se šel rozměniť vedle k bagetam a olysalym huskam s turysťakem.

Z taški sem vyhrabal listek s trasu, jak se dostať do testovacyho centra, kery mi den předtym pomoh zepsať Kamil. Bylo to paru stanic jednu trasu te hornicke lokalki a potem eště paru stanic druhu trasu, tuž to bych neměl zabludiť. Přestupil sem fajně, akurat že na te druhe trase sem lapnul na protějši spoj a valil na druhu stranu. Tuž staně se, no ni? Do centra sem dorazyl deset minut před začatkem. Než sem vlez dovnitřku, skočil sem se eště na vecko, bo sem měl v tašce plaskačku s Ručnim Udržbařem Mozku, tuž sem se dvarazy loknul, ať mi to lepši mysli. Jak sem vlez do te haly, nejlepši mista vzadku už byly obsazene a jak na potvoru na mě zbylo čestne misto uprostředka prvni řady. Štajger teho testa nam pulhodiny vykladal jakesyk dřysty prdy co a jak. Na cele přeskušani byla hodina a pul a otazek bylo jak na žadosti o azyl do u es a. Někere sem se musel přečitať zetřyrazy a stejnak mi muj blokly šedy kolega za očami odmital povědět, co to po mě vlasně chcu. Pravil sem se, sklidni se, šak co, horši jak zrobiť ze sebe cypa to byť němože a nězapomeň, že jak to nězrobiš, ten vul Laďa je ti schopny ten cesťak naučtovať. Pala dostala asy strach, bo se to tam začlo řadiť jak v sedum rano před dochtorem a aji mi jakesyk ty odpovědě začly naskakovať. Nakoněc sem aji cosyk zesmolil, odevzdal papir hlavnimu papirozběračovi, něchal se poučiť, že vysledki mi povi muj šef do tydňa a valil sem na vzduch.

No ja, ale co včil a co potom? Naměstek slibil, že mě veme dom, ale ten konči až ve třy. Tuž jak už sem raz v Praze, třa teho využiť a trochu im to tam proskumať. Tuž co je charakterystycke pro Prahu? Taksykařy a Karluv most. Vybral sem se to druhe, bo tam sem už kdysyk byl, ale tenkrat lelo a tak sem se enem prohlednul sochi a valil pryč. Lapnul sem zas na tu podzemni drezynu a vystupil na Mustku. Po skušenosti z trafiki na Hlavnim už sem se rači nikoho něptal, šak to najdu sam. Ani něbylo třeba, bo jak sem se odmotal od metra, lapnul mě dav turystu a vlek mě sebu jak poma lyžařa začatečnika. Byl sem celkem hladny, tuž sem se chtěl před tym kulturnim zažitkem na Karlově mostě odskočiť kupiť aspoň bagetu, ale dav vysmatych japoňcu byl něuprosny. Dovlekli mě až k orloju, tuž sme počuměli na ty pajtaše, společně se posmjali te vyzablině s tym zvonkem, dvarazy sem přetahnul přes pazuru jakehosyk mladežnika, kery skušal, esli mi fajně funguju zamki na tašce a nakoněc sem se dostal z teho davu ven. Z Chuangche do Dněpru. Dav ruskich turystu, kery se vracal zpatki na Mustek, mě adoptoval za vlasniho Ivana a vypadalo to, že mě vypusťa až v metru. Zaspominal sem na stareho Krafinka, kery nas kdysyk učil ruštinu („…vy budete mluvit rusky jak když bičem mrská, vy zmetci, uvidíte, jak mi budete vděční, až budete dospělí a ruština bude celosvětový jazyk…“ – jaksyk mu to něvyšlo, ale včil mu je to už stejnak jedno, bo po revolucyji stačil přešiť podšivku a včil pry uči komputery na veešbe) a začnul sem kolem sebe vyřvavať „Pažalsta, pažalsta“, bo sem se myslel, že to je „S dovolenim“. Rusacy na mě hleděli tajak Gorbačov na Vanyš pod vanočnim stromkem a to ich trochu zbrzdilo, tuž sem se nakoněc prodral ven hned vedle šipki Karlova Brydžka.

Nakoněc sem se tam dostal a povim vam, to je ina atmosfera, jak štradovať přes poledně přes Sykorak. Tych ludi tam! Paru ich mam eště včil otisknutych na butach. Jakasyk polospuchla (opak plnoštihle) němka mě poprosyla, esli bych ju němoh vyfotiť s tym jejim jak drža pazuru na te soše s tym zlatym mistem. Tuž foťak to byl pěkny, ale ja sem slušny a poctivy synek, tuž sem cvaknul a vratil, bo v tym davu bych daleko něutěk. Potem sem mamě kupil jednu pohlednicu s mostem a Vltavu a pro Blanku se mi zalibil malovany hrnek, akurat že jak mi ten umělecki hrnčiř pověděl cenu a ja sem se přeptal, esli ten hrnek je zlaty, cosyk odfrknul a už se se mnu něbavil. Tuž sem ji nakoněc kupil u ineho stanku plechovy.

Ta prochazka mě celkem fajně naladila, ale jak už to tak byva, jak se moc dařy, hlavni štajger nahuře asy chrni. Včil se zbudil, bo mi zakrakal tydlifon a volal naměstkuv šofer, že se šef moc omluva, ale pry eště kohosyk přybiraju a že se něvlezu a že budu museť jet dom sam. Tuž do štajgrove řytě, chcu mě nasmoliť? Šak tam musa byť eště dvě mista, no ni? Nakoněc z šofera vylezlo, že naměstek pry sbalil jakusyk kosť a cestu dom se eště stavuju u něho na chajdě, či kereho šlaka. Tuž to je fajne. Co včil? Vymotal sem se z te lavki nad Vltavu a hrabnul sem do taški pro zešit, kaj sem měl vytisknuty seznam nahradni dopravy z Prahi dom. Tuž asy sem s tym tak jaksyk podvědomě počital, že se cosyk vysmoli. Nejspiš mi jel z Florenca ten cytrobus – za pulhodiny. Vystartoval sem na metro jak ghanski obrance před našu branku, smykem se vyhnul davu holanskich turystu v protisměru, vletěl na ty jezdicy schody, odžduchaval ludi tajak rodily pražak, na Florencu sem chvilu u prodeja listku dychal jak Dartvejder přy zapalu plic, potem sem se zoptal, esli eště maju listki do Ostravy a hlavni štajger na huře asy zas na chvilu spočnul, bo před chvilu pry propadla jedna rezervačka. Tuž valime dodom.

Až zas pojedu do Prahi, smolim na line Pindě, smolim na Intersyty, Eurosyty a kdovijake eště syty a jedu enem cytrobusem. Člověk se počumi na naučny film, naleje do sebe zadarmo pět kav a třy čokolady, zažije aji trochu teho klaustrofobniho vzrušeňa, bo to vecko je fakt těsne a jak ma chuť, aji se može poslechnuť jakusyk tu muzyku. A Ladika ať z teho cesťaka trefi šlak!

Ja a malem bych zapoměl – ten test sem zrobil. Syce těsně, ale zrobil. Tuž možna mě včil zvola ředitelem, no ni?

No comments yet to Všecke skrypta spaliť!

 • d

  congratulations

 • jamy

  rovnez blahopreju Ostravaku :)

 • Goral

  srdecne prani k uspechu,ALECemu te ted zrobi z vola reditelem?

 • Jurin

  gratulujua včil možu jiť spať

 • Skříťula

  Taky tak :)Gratulace i ze západu Čech, kde čteme, smějeme se, dokonce jsme si pořídili „česko-ostravský slovník“, takže občas i rozumíme ;o)

 • David

  Zengruba ?Tuz, z Ostravy sem, pravda, v Praglu jsem tez nejaku dobu zil,ale co je to zengruba ?Ostravaku, povez ….

 • Martx

  Zengruba, tez senkrubna nebo senkrovna…neznas, kulatnte receno, sberne misto odpadu?

 • trošku zvýrazněna ostravštinav ostravě se tak uplně nemluvím, spíše takto http://radovan.bloger.cz/pribehy/modelky-bez-kalhotek

 • Inszy Zaolziok

  Zengrubaje z niem. Senkgrube (=zumpa :-)

 • Zany

  Citrobusteda Ostravaku, ten fígl jak dostat v citrobusu zadarmo „pět kav a třy čokolady“ nám musíš prozradit, mě dají vždycky jenom jeden :-) I když je fakt, že do Ostravy jsem s nimi ještě nejel, tak nevím, třeba tam mají nějaké speciální akce…

 • Libb

  to [9]: kryple, děláš si reklamu na vlastní blog? Navíc jsi idiot, vypláznout za ženskou tolik peněz, když se znáte týden, a ještě na ni nadávat – nadávej sobě, že jsi krypl :-)

 • Marek

  GratulaceDoufám, že coby budoucí ředitel budeš mít víc času na nás, věrné čtenáře. :-)

 • nena

  Taky gratulaceTaky blahopřeji a taky doufám, že na nás své věrné teď budeš mít více času, i když třeba nebudeš ten ředitel (ale to ředitelování bych ti přála a hlavně tvým podřízeným, šéfů se smyslem pro humor totiž moc neznám :-))

 • Edisko z Těšina

  Konečně, muhehe! Podzemni drezyna, …mladežnik, co zkuša, jak fajně mi funguju zamki na tašce a cytrobus, zasek nove a něotřele! Tež se mi zapodobal ten dvojzmysel, kereho bych se sam něvšim, nebyt [4] Gorala – zvola ředitelem, muhehe :-D)))Valim, bo mě čekaju na bernim uřadě a to něbudě žadna sranda, ešče že sem se pro spraveni nalady stihnul počitat ostravaka, no ni?

 • ira

  Hoj! Gratului k úspěchu, jen tak dál:-)

 • Pé eS

  Gratuláciaa/ gratulácia k úspechu !b/ buď rád že máš mamičku ktorá Ti pripraví šnicle a uhorky a vajíčka… !!!!

 • zgzg

  Hlavne ze jsi to udelal. Kazda dobra je vyborna!!!

 • Danijela

  Hurrra, ostravak je zdeNeoblomny jak rohlik z Kauflandu, … Gorbacov na Vanys pod vanocnim stromkem¨Je videt, ze ta tvurci dovolena udelala ostravakovi dobre. Nebo to byla ta Karlova bricka?Kuckam po ranu…

 • Gizd fusaty

  GratulaceEšče z Tebje cošik bedě chlopě…

 • LOLek

  jak je to s tim veešbe?Ostravaku jak se jmenoval ten ruštinar u těch kompjutru? Bo na baňi kvazi-studuju a nedavno tady jednoho odvězli v svěraci kazajce… ta jesli nemyslime stejneho.

 • kvetra

  jooooooo, , gratulace, ted povýšení, první dovolená v Chorvatsku, … :)

 • Oravka-Ivanka

  Zdravím vás všetkých, Ostraváka zvlášť! Ostraváčik, som taká rada, že to už máš za sebou a hlavne dúfam, že si už nebudeš dávať také dlhé pauzy,že nam nebude hroziť ďalší absťák… vieš ako je bez tvojich kidov človeku smutno na svete? Tvojim drystom sa ništ a nigdo široko-ďaleko nevyrovná!!!! Tak papa a píš píš píš, lebo ťa zje myš! :o))

 • FAJNEPANIE OSTRAVIOK,KRASNĚ NAPISANE.CHCI VÁS DO TĚŠÍNA NA MĚSTSKÝ UŘAD JAKO ŠAŠKA…

 • mama

  Gratuluji....je mi to docela blbe,ale jelikoz ziji v zahranici nevim co je to ten citrobus? A proc se mu tak rika,kdyby mi to mohl nekdo vysvetlit.Dekuji.

 • vychodňar vprahoj

  Tak tak pocity som mal,kedz som tu prišol perširaz i ja.Taže še ci ani nečudujem.Inakši gratulujem ku skuškoj.A našmial som še,pri tym „šedy blokly kolega za očami“to bulo fajne napisane.

 • dáša

  CitrobusV zahraničí sice nežiju, ale citrobus jsem slyšela dneska taky poprvé. Řekla bych, že to je originální název našeho milého ostraváka pro autobus Student agency, a to podle jeho barvy (žlutá :-)) Fakt originální, pobavila jsem se.

 • Arkady

  gratuluji ke zkoušceovšem tohle bolelo…“Vystartoval sem na metro jak ghanski obrance před našu branku“

 • Jasan…Budeš ředitelowatt v Práglu :O) a pak zajdeme konečně na to pivko

 • Mary

  "pažalsta" …začnul sem kolem sebe vyřvavať „Pažalsta, pažalsta“, bo sem se myslel, že to je „S dovolenim“.Ruštinu jsem se neučila, mohl by mi někdo prosím říct, co že to říkal? Díky

 • MINA

  ostravaku, sem ti chtela dat jednicku za supr drist, ale nejak se ten muj hlas nepricita :( co s tym teraz?

 • kocka

  Gratulace!Ostravaku, gratulace i od nas z Vidne! Drzeli jsme ti vseci pesti! Ses frajer!!!

 • bill

  to 31pazalsta=prosim

 • Ráček

  pažalstaPažalsta znamená prosím.

 • džejn

  Blahopřeju k úspěšným zkouškám. :-)Krásné čtení o Praze. :-)

 • kenguruu

  au!Au! To fakt bolelo…ten Ghansky obrance.Jsem vcil na chvilu zas tam,kaj se narodilo male miminko Fotbalek proto,aby mohlo vyrust v Brazilii a Argentine a odpovidat tem krizakum na ty debilni dotazy a pripominky ohledne zapasu me nebavi.Vsak uvidime,jestli dokazou po 38letech zase jednou zitra sejmout ty tri korunovane skakajici do rytmu `Ty krasna,ty svobodna`.Gratulace k vitezstvi ve Tvem minimaxizapase a jen doufam,ze te ve ctvrtek napodobi to Valasske Pendolino (jak mu do ctvrtka spravi kolecka a CDromy ) a da se v jidelnaku par Makaronu k veceri.Neoblomny rohlik z Kauflandu byl skvely.Mam pro tebe tez jedno prirovnani,tez trochu smutne – neni nic horsiho,nez byt osamely jak cesky utocnik na Africkem kontinentu.Mej se fajn a pis…at tu nejsme osameli.

 • Milla

  Fajne.. Dík, Ostravaku, už dlouho jsem se tak nezasmála, pozdravuj mamču a Blanku.

 • lucinka

  a co odmena?gratuluju…semhned vedela ze to zrobis:-)a cos za to dostal od mamy a blanky????si zasluzis odmenu nebo ni?ja ti posilam pusinku:-))

 • PeP

  gratulacetož, to ja sem se taky musel šrotit – a dneska se mi to vyplatilo – včil su bakalář :)takže taky gratuluju. jen tak dál…

 • Marie

  ŠkrťoTeda, plechový hrnek. Nevím, nevím. Blanko, už víš co koupíš ty mu?

 • GratulaceMoc gratuluji, žes to všechno přežil a pozvládal. 😎

 • *

  nojo, jazyky…kolega si tak dlouho opakoval Cynvald před nástupem do busu na hranice, až nakonec podával řidiči 3 marky se slovy Zumvoln…čuměli oba.

 • aja

  Gratuluji ostraváčku, a taky doufám, že brzo povýšíš:-) Čtení bylo fakt super, úplně jsem si tě představila, jak tady ( v Praze) běháš s těma turistama v davu :-)) Kidy vynikající už se moc těším na další, díky:-))

 • Zdenál

  Synku, jsi genius..…, a dokonce jsi na jednom z nejčtenějších blogů udělal zřejmě zdarmo reklamu Student agency. Mám oficielně potvrzeno, že minimálně poslední odstavec o „cytrobusech“ četl majitel Student agency a líbilo se mu to!Kdo ví, možná, že dostaneš na příští cestu do Práglu „volnou“. :-)Jo a piš, jednou týdně je žalostně málo…!

 • děvucha z Prajzke

  Toš – hlavně že si doma synku, bo neni jak ta naša stara dobra Ostravienka. Ja sem si raz chtěla v Praze na školnim vyletě kupit sodovku (to ešče vladnul tvrdy totač), tak řikam prodavačce, že chcu tu červenu sodovku a ešče ukazuju prstem a ona na mě tupě zira a pak řika: tóóó jéééé limčáááááá. No uznejte – jak muže někdo řikat sodovce limča! :-) Ešče že je dneskaj všude kola a hamburger! Ináč – moje velke gratulace!

 • eva

  ostravaku, moc gratuluju :-) jenom skoda, ze jsi nemohl zustat v praze trosku dele, libilo by se ti tady :-)

 • eva

  a jak se libil blance hrnicek? :-)

 • Neva

  Mě se líbí hláška „…a ja opřeny o okno, na okně pěna z pysku jak z male desytki…“ a řehoníc jsem si vzpomněla, jak jsem jela jednou v zimě do práce v tramvaji, dáááma v klobouku, a trochu jsem taky usla a hlava mi klimbla, až mi klobrc málem spadnul z paly. Vykládám ten trapas kolegyni a ona, „…což o to, vy jste si jen klimbla, já jsem si tak jednou ale i slintla…“ – Ostravaku, dost dobrýýý, úplně to vidím…

 • Phate

  GRATULACE!No prostě paráda, moc gratuluju k úspěšným zkouškám;-)A dřisty o Praze moc pěkný a trefný:P

 • Tom

  Ten Dartvejdr pry zapalu plic me opravdu dostal :) Po dnesnim dnu v praci vim, jak to asi vypada 😀

 • uraaaa

  gratulacetaky se tesim az spalim secky skripta

 • Iveta

  Gratuluju ke slozeni zkousky a zdravim z Bulharska :-)

 • fakt hustesice jsem kulturní barbar a čtu (sice jedním dechem) teprv prvni díl té knížky co se jmenuje Denik ostravaka, ale musím říct,že to nemá chybu a čte se to parádně….rozumím naštěstí všemu bo jsem z Nj a to je od Ostravy kousek.S pozdravemJens

 • na mě hleděli tajak Gorbačov na Vanyš pod vanočnim stromkem… to je naprosto geniální, kam na to chodíš?

 • Jarmila

  zkoušky v PrazeBlahopřeji ke složení zkoušky, věřila jsem, že to uděláš. jinak jsem se tvým vtipům zasmála jako vždy, když čtu tvé skvělé povídání. Piš jen dál. Těším se na další knihu a doufám, že nebude poslední. Přeji povýšení a pokud k němu dojde, doufám, že nezpychneš a že budeš psát stejně skvěle dále.

 • Ája

  Tuž jasne, že zrobil!Nic ineho sem ani něčekala. No ale něbylo by zajimavějši počteni kdyby nězrobil? Vim, že fčil budu defenestrovana, ale uznajtě sami! Už vidim reakce mamy, Ladika, segřineho makaka, Blanky (to by byla prověrka!), Danečka, upřymneho a hlavně DŘYSTALU. I když – my by zme tě podrželi, no ni?

 • Miron

  A co Blanka??A za Blanku si nebyl celý týden??? Nebo si na ni zapomněl?? :-)

 • Edisko z Těšina

  Pro [56] – ÁjaRobko, to by mě tež zajimalo, dyby naš ostravak zkuški nězrobil, chmmm, fakt by to bylo zajimavějši… Ale to by se už musel vymyšlat a asy by to něbylo ono (:-D)))

 • Ája

  pro 58 – EdiskoCo když si vymyšla fčil? :-)

 • Edisko z Těšina

  Pro [59] – Ája: Myslim, že se něvymyšla… bo ganc věrohodně popisuje realije, heh… :-)))))))

 • Ája

  pro 60 – EdiskoMaš pravdu, enem sem chtěla trochu zažgarať, bo už tu byl dluho klid. I když na druhe straně – „naš“ Ostravak by uměl všecko.

 • SUPER!Gratulace!..mimochodem sem pravě byla na http://www.casradio.cz a tam je nějaký konkurz na namluvení cd ostravak2-nač?Dyť číst umime ne?:))

 • Rumcajs

  Pro AjuRadsi defenestrovana nez deflorovana

 • Rumcajs

  pro PodvyzivuCist sice nekeri z nas umi,ale v aute je lepsi posluchat nez citat

 • Rumcajs

  pro PodvyzivuV aute za volantem se lepsi poslucha nez cita

 • Rumcajs

  chybkanejakym omylem tam 64 nevlezla a pozdeji vlezla,omluvam se

 • pařez

  Oj synku, v Praze se nejezdí lokaaalku ale krtkem na Slintááák a místo na Karlovu bryčku jsi měl vyrazit do Perlovky.

 • Ája

  pro 64 – RumcajsMusel by si zažit oboji, abys moh porovnavat.

 • Vlaďka

  Pro Áju (68)Tak tohle mě dostalo úplně ze všeho nejvíc, ta odpověď má neuvěřitelný šarm. A stejně tak souhlasím s Nevou (48) – podobnou situaci mám za sebou, ale i dáááma je jen člověk, ne?

 • Rumcajs

  Pro Aju,68dyt to prece pisu,no ni?

 • HURAA3 x HURAA. za slozeni zkousek! za to ze se ti libila nase kraaaaasna Praha, za to ze uz te nemori uceni a muzes nas zas bavit svymi kidy :)))))

 • holka moje

  pro 62-PodvyzivuDik za informaci o namluvene CD.Mam krasny darek pro tatu,/ 90 leteho Ostravaka /,ktery lusti noviny a krizovky s brylema 8 dioptrii,pred nima velkou lupu a vidi stejne guvno,jak rika on.Urcite se s chuti zasmeje ostravsky namluvenemu textu.

 • Haryn

  PraglTuš to je fajne že ses v tym Praglu neztratil! Mi se velke města moc něpodobajum, samy hluk, smrad…Gratulujym ku zkušce!

 • grco

  Do pěruna pěkně pišeš ostravaku

 • Greta

  Skvěle, gratuluji. Vidím, že z tebe přece jen bude inženýr, přihláškuuž jsi podal??? Myslím přihlášku na VŠ:-)

 • řediteNo doufám že te nepošlou dělat ředitele do Prahy to by ti pak nebyla tak vzácná :-)

 • 45: Děvucho, sodovka je sodová voda neboli sifon neboli to, co si dřív dělali lidi doma pomocí vody, sifonové lahve a bombičky s CO2 – výsledek byl sifon neboli sodová voda. Jak je to barevné, je to limonáda neboli limča.:)))

 • blondyna

  A co je zodofka?

 • Krleš 3 x

  Pro 77 ZidanaSynku, to je asi uzus. Narodil sem se a dost dluho aji meškal nedaleko sodovkarny v tym našim Slezsku. Ale, choť byla sodovka (čita se zodovka) bezbarva, žluta anebo červena (sladka jak cecek), dycki to byla sodovka, ale nikdy limonada. To ani nahodu. Limonady byly v Čechach. Autosifon sme doma tež měli, ale robili sme se v nim dycki syfon a šampaňo, ale ne sodovku. Nevim, esli to je enem subjektivni pocit, ale obsah CO2 byl v te sodovce cosi větši než včil, bo jak sem to odevřel, dycki mi to pralo do nosa silu, až sem se zakuckal. A take to bylo fajne. Sodovka 0,50Kčs a houska 0,30 Kčs s vuřtem (Paříž, 30 Kčs/kg). Stačilo. Ja, a ta sklinka byla na obyčejne otvirani ruku, žadnym otvirakem. Ešče ju mam v kanclu ve vitrině hned vedle struhatka na tužky, pohaněneho enem vlastni ruku pomoci kličky.

 • nijak

  pro 79…chot neboli manzel? /t a s s hackem/

 • Ája

  pro 80 – nijakNo, nejdřiv sem se myslela, že si robiš srandu. Ale že z Krleša – tuž to by si se asi nědovolil, bo to by byla 3x sranda, a to už je trestne! Takže to beru, jako seriozni dotaz. Tuž „choť“ je v tym připadě „i když“, popř. „byť“.

 • :o)Perfektni – je videt ze v praze neni zrovna blaze.

 • fidel

  LokalkaZdravím po dlouhý době! Ale dneska musím reagovat. Umím si představit, když se tady v trafice zeptáš na líslty na „lokálku“… :-)Jinak já jezdím naopak k vám do Ostravy těma Pinďama apod. Je to rychlý, pohodlný (v Cytrobusu je strašně málo místa na nohy…) a v 10 můžu bejt ze Stodolní doma v posteli.

 • nijak

  pro AjuJo,to byla sranda,bo sem tez Ostravak,ale v tu chvilu mi to pripadalo,ze by se to dalo vyuzit na dva zpusoby.Krlesa se nebojim,bo mi doma rikaju slavik lupeznik,ale nechtel sem se tym chlubit

 • carie

  hedka mam lepší náladu :-))

 • JSEŠ STEJNĚ JAKO JA DOBRÝMĚLI BYCHOM SE KAMARADIT,JAJ JSEM TAKOVY „TĚŠÍNSKÝ“OSTRAVAK SSTRAVSKI

 • RADEK Z RADOVANEK

  ZODÓWKAU NAS NA TĚŠÍNSKU,DYCKI NA RADOVANKACH BYLY ZODÓWKI-ŽLUTA -ČERVENA,BILA A KOFOLA

 • Anonym

  Pro 3 krleše 79Ach ta nostalgije po starych zlatych casech, kdy rohlik stal tricetnik. Aj toho CO2 bylo vic. No ty mas dost…

 • Krleš 3 x

  To 87 RADEK VON RADOVANEKJasne, to se nebije, ale Kofola se objevila na československym trhu cca v roce 1966, co ja pamatuju, poprvni sem ju pil na koleji v Praze, zato ostatni sodovky tu byly asy už za prvni republiky a kdo vi, jak to bylo před tym. Možne, že už aji temu se včil už z teho sortimentu prodava akorat ta Kofola, ale je sviňski draha. V Domě potravin v Ostravě prodavali aji jakusi kofolovu esenc, z kere se robila Kofola po domacku pravě v tym autosyfoně, co sme mluvili před tym. Akorat to strašně lepilo. Kdo s tym robil, vypadal tajak babuť anebo břydok. Tež se pila voda ze šťavu (od teho je tež meno malinovka) a voda z cukrem a cytronem.

 • Krleš 3 x

  To 88 ???Prdlačky, prdlačky, prdlačky. Čitejte, co je napisane a nedomyšlejte po svojemu. Ja cituju to, co se pamatuju a nemluvim, co mi lepši vyhovuje. Ja piju Radegasta za 11,50 Kč a CocaColu ve skle za 10 Kč s citronem ze siťky za cca 12 Kč nebo z limetku, cena je dost volatilitni. Mě dost smoli, že sem se zapamatoval cosi z historyje obecně, ale těžko shaňam podrobnosti o takim obyčejnym životě. A potom sem jak ten divišek. Kaj ste přišli na tu nostalgiju, to nevim. Jak potom napišu, jak sem měnil pokladničku z drobnymu penězami před šachtu v letě 1953 a jak už potem nebyly listky, tak mi napišete, že mam absťak z nedostatku měnovych reforem? A tuž, to snad ni.

 • Edisko z Těšina

  Pro Krleš drajmal + allKrlešu, ty draku, kaj čepuju take lacne pivo, dyť 11,50 je nakupka v Nošovicach a to ešče desitki… :-o)A dotaz pro ostatni milovniky zašlych času: čemu stě zapomněli na tež taku fajnu žiravinku, jako bylo chito. To bylo fajne a němohli to pit mali pajtaši a roby v inšim stavě, bo v nim byl chinin a v pyščisku bylo hořke tajak by se jeden liznul žluča, brrr :) Tež stě něspoměli rybi salat za dva deset (ale ten byl fakt dobry!) a hafo inšich kladu bolševizma, jojo… A listek v lokalce – kdo by se pomyslel (!) – byl za padoš, měděny! Až počatkem sedumdesatych sudruzy zdražili lokalku na plnu korunu. V prvni lokalce se korunki hazely u šofera do takeho kolovratu, natřeneho šedozelenym kladivkovym lakem. Z druhej strany byla šiba, aby šofer viděl, že cestuji něojebal republiku, reprezentovanu dopravnim podnikem a že vtěpnul dovnitřka pravu korunu a ni knoflik. Potem cestujicy zmačknul kryku s bakelitovu kuličku na koňcu a ten ukon vypudil ze špary navrchu teho podivuhodneho aparatu červenu jizdenku (kolikrat ta kulička chiběla, bo vtedy byla mezy mladežnikami sylně popularni hra ze dvuma takymi kuličkami na provazku, co o sebě třyskali a robilo to rachot jako dyby ruski kulometčik spatřyl partyzana – řikalo se tej srandě kliklak).Ve dvojičce (jak byla špička, tuž to jezdila přypojena druha lokalka, což byl v tej době revolučni krok, učiněny stranu a vladu ku zvyšeni komfortu cestovaňa pracujicych občanu) zasek po levej straně seděla na svojim truně, co vypadal spiš jako plechova polni kazatelňa, kvočna pani pruvodči. Ta ale neměla ku ruce ten automat, ale pěkně postaru kleštičkami štipala původni listki, co jich zparu metraku v DPMO zbylo ešče z ery před zavedenim tych krykovych automatu. To aby všecy dlubalove viděli, že zavaděni technickich novinek je revoluční počin a žadna revoluca něni jednoducha, a tež aby viděli, že ani stare listki něpřyjdu do šrota, dyž už su od koňca valki natisknute. A cvakala jich tež z teho duvodu, aby bylo pracujicimu lidu jasne, že jeji robota je naročna a společenski prospěšna a němohli ji kvuli temu spilat anebo se stěžovat kajsyk na uličnim vyboře či v robotě na odborařske buňce.No, pracujici spilali a nadavali stejně, bo lokalki většinu – věrne svojemu nazvu městská hromadná doprava dluho nejely a pak jely všecki hromadně, tuž to nadavali nahlas a podle oficialnich mist aji opravněně. Take oficijalni postoje se ale tykaly enem nadavaňa na zdrbane lokalki a řykalo se temu konstruktyvni krytyka, bo se tym stejnako změnilo akurat velki guvno. To nadavani na režim mělo ale kapku inači režim – potichu se mamralo na zastavkach, zato hospodě – to zme většinu všecy byli jinši jury, že :-)Ale to už je inši, a ně moc slavny přyběh, tuž co už tam…

 • Kamikaze

  90+91Cau kronykari,uz ste zapomeli,jak ste nadavali na svoje a jine straryki a ine stryki,co furt vzpominali,jak by rohlik za Rak.-Uher. a aji za 1.republiky za 2 grose a omilali to do nekonecna a jak ste se jim vyhibali velkym obloukem abyste byli usetreni tych cytatu?Zestarli ste synci,bo uz ste tez tak daleko.

 • Kamikaze

  NepozornostAz ted sem se vsimnul ze se opakuju a ze to uz 88 tez komentoval.Ale co,Krles to stejne chce 3x.A Edyson bude met aspon o cim psat

 • Anonym

  Já sem nepisal, že čepuju, ale že kupuju. Z roboty jezdim kolem Penny Marketu a kolem Discontu Plus a tam stoji jeden Radek 11 až 12 Kč, jak kěj. Prazdroj Plzeň koštuje necelych 18 Kč, v plechovce cca 20 Kč. A bo jezdim z roboty pozdě a autem, tak už nestiham kajsi čekat, až mi to načepuju, navic sem ešče aji hladny. Desitku nepiju, bo děda pravil, že se mi z teho zrobi v břuchu žaba. A čepovane je nejlepši tak o vikendovi, bo to chce čas a klid a ne se furt za cosym honit. A jak tam nakupuje aji pan OKD, tak čemu ne aji ja. Akorat kontroluju, abych neměl v košiku vice flašek piva jak on, bo to by se jaksi nehodilo. Nebylo by to stylove.Na chito sem pozapomněl, ale včil je to Tonic a s ginem to neni zle, ale tež to dost lepi. Chito se objevilo tež až po kofole.A ku te lokalce – podobala se mi ta lokalni lokalka (čislo 12 ?) z Fryštata do Ostravy či do Hlučina anebo do Bohumina, nejlepši s kondukterku. Moc se mi podobalo, jak vyskočila a naskočila do lokalky, pěkně po směru jizdy, dveři tam nebylo, enem taka fajna železna zavora, přes keru se tež mimochodem moc fajně grcalo, tzv. technicke zvraceni, jak sme se jako synci v Orlove lizli vice druhu kořaly a bluli až do Pičvolda, to měla mama radost. Pyščisko opuchle, vička jak Čiňani nebo Novotny, na licach silnični lišaj, lepši škola jak cely docent Skala, od te doby se držim a už to neopakuju, bo ten pohled do špigla mi tenkrat uplně stačil na cely život. Takoho něpodara z rozvalenym pyskem sem ešče neviděl.A ku čemu byla ešče taka lokalka dobra ? Viděli ste už nikedy pětadvacetnik přejety pomalu taku lokalku ? Ďuru do teho a každa baba byla v te chvilce vaša. Anebo šest naboju do poplašňaka položenych pěkně za sebu, tak to byla lokalka jak kajsi v prerii. Drogy nebyly, tak sme se bavili po svojemu. Už mam strach napsat aji cenu jizdenky, bo jakysi chujoplet napiše, že se nemožu zbavit nostalgie, pěrnik. (Stala 0,60 Kčs, 1 Kčs a ta nejdražši 1,40 Kčs, nech ho pokruti, bezkuryju). Nastupni plat sem měl 990 Kčs.

 • Anonym

  To 92 a 93 KamikazeZestarli, ja, ale nemusime se ešče věšat, že ni ? Ale měl bych taku otazku, na čim stoji kupř. Hašek a Hrabal ? Těž se myslite, že oba bečeli o RU a 40. až 60. roky 20. stoleti ? Jak sem už psal, tu ide o tu atmosferu doby a ne bečeni nad poměrami, že včil je to take a že to bylo kějši inači. To sem tu nezaznamenal ani raz, to se trochu vymyšlaš. Enem je škoda, že se nikedy trati ta kontinuita, co zachovava kupř. Ostravak Ostravski a evokuje tak dalši navazujici myšlenky, všimnite se. Třeba ta diskuse o kole Ukrajina. Čemu ste tam nepozvedli hlas proti stařikum. Tu se jedna skutečně o hluboke, ale opravdu hluboke nepochopeni. Ostravak a jeho partyja je fakt spiše Hrabal a Hašek, než Pilchova.

 • pepík

  Proč ostravak nejel na ty zkuški „vytuněnu felinu“?

 • Neva

  96…bo by se němoh dat teho Ručniho Udržbařa Mozku…

 • jak gdy

  zdarzdar ostravaku , to je zas hyc jak cyp , tak hlavně dodržuj dobry pitny režim ať tě z teho nejebne , bo gdo by nam potem psal takove hlody , dřystum zdar

 • ander

  Moc gratuluju:)))sak jsem Ti drzela palce. A „dychal jak Dartvejder přy zapalu plic“ bozske, mne byto nenapadlo.Tak ať ti ta slava nestupňe do hlavy a piš dál. Moc se těším na příště

 • Kamikaze

  to ()…1.Nechcu vyhnat Krlesa do ilegality za ty zavorki ani evokovat dalsi navazujici myslenky /cytat 95/2.Kera Pilchova?Ta z radija nebo Jolanda z Prodejci krmiv pro chovatele ?3.To prirovnani k Hrabalovi a Haskovi,neni to trochu moc odvazne?4.Ale synku,nic ve zlym,to je jenom trochu popichovani z moji strany,at je postarane o trochu teho adrenalinu v kidach ,nez se zase ozve nas vseckich ctenaru vyvolenec.4.Uz musim ist,bo nasi uz bojuju 14 minutoxoxox

 • RADEK Z RADOVANEK

  PRO KRLEŠJASNĚ TEŽ JSEM PIL JAKO DĚCKO „VODU ZE ŠTAVOU“:) A LIZAL VITACIT……

 • Danijela

  SodofkaTak se opět hlásím ke slovu. První sodofku vyrobil jakýsi Thurneisen už 1560. Po něm se to zdařilo Benelovi, který mícháním roztoku sody (odtud to jméno) s kyselinou solnou získával kysličník uhličitý. (Chemici jiste odvodí reakce…) . Do povědomí se ale sodofka dostala dík Priestleymu. Ten – jak jméno vypovídá – byl mimo jiné také theologem. Poprve objevil kyslík, čpavek, kysličník uhličitý. Moc zajímavý pán který se věnoval elektřině i Ježíši Kristovi. V té době byly ztráty způsobené skorbutem u anglického námořnictva velké (kyselina ascorbová byla k disposici jen v omezeném množství a cesty trvaly měsíce. (Dnes se vyrabi denně tuny kyseliny ascorbové a cesta z Evropy do Ameriky trvá jen několik hodin…). Priestley navrhoval jako lék proti kurějím pití sodové vody. Kterou sám vyráběl.Zhoubný účinek alkoholu se kompensoval (údajně) léčivou sodovou vodou. Whisky and soda!!!!A teď mi opět spílejte.

 • Prof.DRSc.Hormonalis

  SodofkaAz do skorbutu je to pico bello.Skorbut neboli kurdeje / mezi nami profesory/ znamenaji nedostatek vitaminu C.Takze kdyby pan Priestley doporucil vzit na lode sudy s kyselym zelim misto sodove vody ,pro piti cehoz mel samozrejme taky komercni zajem / navic trosku neprakticke,tahat s sebou sodovku, nicht war?/,neumirali by namornici na kurdeje ale na jine priciny,ktere na prani zajemcu rad vyjmenuji.

 • Danijela

  Sodofka po druhePan Priestley delal pokusy, ti mrtvi namornici ho jako theologa rmoutili. Z dobovych zaznamuanglicke admirality ale vyplyva, ze voda nasycena kyslicnikem uhlicitym opravdu zmirnuje potize. Zoubky vypadavaji pozdeji, namornici se nepohybuji po palube jako muchy. Nesmi se zapomenout, ze k vyzbroji tehdejsich plachetnic patrila take staj pro kravy. A kozy. (Mleko!!!).Nezapomenme, ze to bylo v dobe, kdy se verilo prevazne na flogistonovou theorii. P. jako prosazoval ale prvky! Kyslik… Jak jsem uz psala.

 • Krleš 3 x

  Pro 100 Kamika(d)zaadl 1) tuž, to se mi ulevilo, ani dospat nemožuad 2) Rosamunda Pilcherova s tu svoju kamošku, to su ty nejlepši spisovatelky (:=))ad 3) Včera sem se dival Perličky na dně a bylo to ganc take stejne, protipol Rosamundy. Ale odvažne, to ja, to už holt tacy sme. S tym možete nesuhlasit, s tym možete polemizovat, ale ,,,,,, však to znate, ni ?ad 4) A smajlik je kaj, nepotkal sem ho

 • Kamikaze

  Pro Krlesa 1051.Dospavat v 10 vecer?2.Rozamundu neznam,enem z te pisnicky jak je skoda lasky.A hned zme u bodu 4.,Kerasi Rozamunda z Ameryki mi psala a posilala xoxox,bo to sem este neumel americky a ma to byt vyznani jakychsych kamaradskych pocitu.Tuz tak sem to pripsal,bo ty kidy maju byt pratelske,ni.

 • Ruda

  Zangrubaje často používané slovo na Prajské. Znamená to zkomoleninu z němčiny. Je to pískovna Sand = písek…to pro 7, 8, 10…

 • Pozvánka na E-55No pozívám Vás na návštěvu na naší krásnou trasu E-55 kde máme ty nejkrásnější děv-y.O těch by jste mohl vyprávět hotové romány až by se všici za břich popadali.Stačí jedna noc o které Vaše žena nemusí vědět.S pozdravem dubský Ludvoš.

 • nijak

  2 [107] (Ruda)to se ale pleteš. Zengrubu už tu vysvětlovali [8], [10] a je to tak.

 • kolok

  kdoc siostarváku kdo si?

 • ty bejku

  nevim si radyskoro všechny slova vyluštim ale co je to capar?

 • mi nenadavaju

  Po našimuTak co ty bejku, už víš, co je to ten capar? Já ti to nenapíšu, když taky hraju o auto!

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>