Vikendovy blucy hic

V tym hicu sem zapoměl aspoň paru slovami zhodnotiť předminuly vikend. Mama jak byla natěšena, že když už se ode mě nědočka vnuka či vnučki, tuž aspoň inženyra, pozvala mě na sobotu na taku minyoslavu. Že upeče kačenu ze zelim a enem tak podřystame. Jak sem slyšel kačena, ani sem ju něpřesvěčoval, že to byl enem test, esli možu dal robiť na svojim mistě a ni žadne inženyrske skuški.

V tu sobotu sem se doplazyl tych paru ulic k našim jak přežrana kobra. Hic jak na železnym lehatku na Sleske, na huře idu z ekstremu do ekstremu, jak by chtěli dohnať tu gancdluhu letošni zymu. Těšil sem se, že v klidu zežeru pul kačeny, zajim to zosmi knedlami a pulkilem zela a potem to všecko utěsnim vychlazenym radkem, tuž ale šak už to znatě, nic neni take, jak to na prvni pohled vypada. Jak sem zazvonil, ve dveřach mě přyvital vytlemeny gzycht jedineho mluvicyho egzemplařa makaka v Ostravě a možna aji v cele republice. Tuž jasne, mama pozvala celu familiju, aby se mohla naparovať, jak chitre ma děcko. Ku kačeně sem měl jako přylohu paru makakových ultravtipnych dřystu (přyklad „…tak ty budeš inža, hahaha…“ nebo „…jak tam teď budeš šefovat, to bys tam moh najit nějaky flek aji pro mě, co, hahaha, třeba v kancliku…“) a jak sem potem popijal v obyvačce radka, přydal aji storku o jednym inženyrovi v jeho včilejši robotě, že ten ma syce červeny dyplom, ale stejnak je blby jak tago, bo ani něvi, kdo s kim hral minuly tyden a kdo postupuje, tuž na co mu su potem školy, no ni? Už sem aji parurazy dumal, že bych švagra přyhlasyl kajsyk na experymentalni transplantacyju mozka. A jak už by měl ten tenysak venku, tuž by vypli prud. Ono to ale semtam vypada, že už na jakesyk byl sam od sebe.

Přetrpěl sem tych paru hodin otazek a odpovědi (bo foter otevřel svoju pamatečni slivku s ručně psanym napisem „Kamaradi, dolu sfarejme“ na listku), aji mamin navrch, že mi něcha zrobiť novu cedulu na dveře, aji litani malych gizdu kvartyrem, doprovazene řvanim „Strejda bude nyndža!“ a kolem pate sem byl doma. Za trest, že sem se něchal ku koňcu akcyje oslovovať „Pane inžinýre“, mě z te kačeny v tym hicu pokrutilo. Asy byla loňska, bo se snažila doplachtiť do teplych kraju aji se mnu – stejnak skončila ve stupačce.

To minuly vikend to byl inši turek. V patek odpoledně sem zabrzdil smykem na Dubině, natěšeny na vikend s Blanku a Dankem na jejich chajdě. Trochu mě zarazylo, jak Blanka bechla před dveřami kabelu, do kere by se vlez naporcovany bernardyn. K temu eště přydala Dankove kolo. Jak sem otevřel kufer, abych to tam narval, zoptala se, esli se na třy dni fakt beru sebu enem tu malu taštičku a co v ni vlasně mam. Jak sem ji vysvětlil, že mi stači v tym hicu dvě tryka a kraťasy, pravila, že v kapezetce by mělo byť aji šiti a březova kura. Hahaha, vtipna jak švager.

Cesta se nam trochu protahla, bo Danek donědavna dostaval na cestovani taki ten blucy prašek, ale pry se nědavno kajsyk dočital, že to poškozuje jakesyk buňki hlavně u malych děcek a tak pry už to něbudě žrať. Fajny zavazek, akurat vysvětlujtě to břuchu. Poslednich deset kilometru sme značkovali cestu co kilometer. Borak maly, vystupoval bily jak Goro a cely večer s nim něbyla řeč.

Chajdu maju malu, ale pěknu. Nědaleko je taki maly kačok, kaj se Danek chodi hrať na kapitana Sylvera a kusek odtamaď je fajny lesyk. Těšil sem se, že to budě fajny vikend enem ve třech (a večer ve dvuch, bo Danek usyna skoro…), ale v sobotu dopoledně přyjela Blančina mama. To by mi ani tak něvadilo, bo dycki fajně podřystame o novych nemocach, ale ona přyjela aji se svoju segru Miladku, keru sem poznal na Dankovych narozkach. Asy přyjely z tahu na Stodolni, bo byly rozežrane jak sveter od mol. Misto oběda se odtahly deku na vrchni časť zahrady a furt se enem chichotaly, že se musa pořadně opaliť, tuž ať ich něrušime. Blanka enem kulala očami a jak mi po chvili docvaklo, že se tam asy opaluju nahuře bez, rači sem honem navrhnul celodeni vypravu na kačok. V takim hicu ani člověk něma hlad, tuž sme se dali enem polivku a snažili se něposluchať cynkani sklenek ze zahrady a pokusy o spěv, kere končily vybuchami smichu. Tuž to mě šlak tref – jak se zejdu dvě roby v rokach a jakasyk ta štamprla, to by jeden něvěřyl.

Danek potem lapnul na bicykel, vyznamně mrknul na mě, že se eště spomina, jak sem ho učil před barakem jezdiť a po paru ujetych metrach sebu dřystnul přymo na helmu. Celkem mě překvapil, bo stanul, otřepal ze sebe hlinu a hrdině pravil, že to je pochopitelne, bo na tym dluho něseděl, ale že svaly maju paměť, tuž ať mu dame pět minut. Nakoněc sme se za pulhodiny ku kačoku dostali, akurat sem musel dvarazy vytahovať kolo z kopřyv, bo nam Danek vysvětloval „brzdicy efekt na štěrku“. Jak na sviňu se ale krom nas na kačok nastěhovaly aji jakesyk zelene svindury – pry synice – tuž sme enem poleželi na dece a sledovali Danka, jak skuša udržeť rovnovahu. Potem sem se s nim zahral na schovku a povim vam, to byl nejlepši zažitek z posledni doby, bo se mi uplně vybavilo, jak sem se hraval na schovku jako maly gizd. Potem už sme se pomalu vracali k chajdě, že opečem jakesyk ty klobaski.

Bestyja slunko jaksyk našemu malemu barabčikovi něsedla, bo jak sme navečer lapli k taboraku a jak ucytil opečene parki, letěl na vecko. To bylo ale střydavo obsazene sesterskim duem, kere to občerstvovani na přymym slunku přehnalo a nevědělo, esli spiš lečiť spalenu kožu, užeh a nebo opicu. Danek využil mista pod verandu. Tuž to se budě v nocy fajně spať přy otevřenym okně, pravil sem se. Blanka ho šla potem osprchovať zymnu vodu a uložiť. Před spanim mu musela vykladať o ozonove ďuře. Naštěsti maly ajnštajn hned usnul a celu noc byl v klidu.

Potencyjalni tchyni a jeji segře jak se trochu zrobilo lepši, namazaly se jogurtem spalene laloki a lapěly s nami u ohňa. Do špekačku se im moc nechtělo, zato dřystu měly jak opica scanek. Miladka je skryty Novotny, bo ku koňcu chrlila vtipy jak epileptyk sliny. Blanka mi potem večer v lužku vysvětlovala, že mama s tetu se semtam zrobja babsku izdu, ale inač su celkem normalni. Ja sem to moc něvnimal, bo se ve mě začlo to kilo opečeneho žradla dožadovať prochazki. Tuž co myslitě, přece se to něvyhodi, jak se to upeklo, no ni? Tuž jasne, že sem to zežral aji za Danka, aji za ty dvě, aji za Blanku, kera drži jakusyk předdovolenkovu dyjetu, či kereho šlaka. Snažil sem se to něvnimať a usnuť, bo na vecko sem nechtěl. Přectava, že lapnu na desku a vpadně mi tam Blančina mama, nebo Miladka, mě dosť lekala. Něvim, čemu maju vecko bez kliča, nebo aspoň jakesyk zapadki. A dveře su dosť daleko na to, abych zrobil svoju oblibenu hospodsku polohu „Sed na vecku – hlava na klině – noha blokujicy dveře“.

Ale zvladnul sem to aji bez vecka. Syce sem tym bublanim musel budiť jeleny v lese naproti, ale nakoněc sem usnul. Rano byl aji Danek lepši. Dokoňca zrobil babce školeni, že opalovani je něbezpečne a že ludě by vubec neměli lesť na slunko spiš jak odpoledně. Ta jak ho slyšela, vzala se dalši jeho jogurt a naplacala se ho na řbet. Miladka ju potem vkusně dozdobila tymi kuličkami z vička.

Odjižďali sme k večeru, jak už něbyl taki hic. Bylo vidět, že staršim robam už otrnulo, bo planovaly večerni vylet přes dvě putyki. V jedne se pry navečeřa a v druhe je jakasyk zabava.

Tuž povim vam, ta Blančina familija se mi pozdava čim dal vic. Zkraja sem byl syce vylekany, ale třa uznať, že k naši familiji se ta jejich budě hodiť tak akorat.

No comments yet to Vikendovy blucy hic

 • ander

  jsem prvni?nebo ne?:)

 • daba

  Tož Ostrvaku si glans dobrý.

 • Ája

  Ale ja ander, sy prvniA už pěkně dluho. Všeci už spja. Ostravak hodil svuj dřist do komputera, podival se na odezvu – nic – tak šel tež spat. Enem ja tu eště čučim. Chtěla sem po delši době (bo sem byla jakasi marodna) pozvat ku sobě paru ludi – no ale budit nikoho něbudu, no ni? Na čisi technicky dotaz uvadim, že muj obyvak ma rozměry 4,52 m x 6,81 m, na vyšku 2,62 m – měřene krejčovskym metrem -(ale 28 stupňu Celsia!). Tuž dosť prostoru i na velke myšlenky, ni? Enem po tym, co sem tak omarodila, budu muset zrobit jakesy hygienycke opatřeni a požadovat čestne prohlašeni o bezinfekčnosti.

 • Leňule

  😀Dobrá práce Ostraváku

 • orin

  SpicaSom sa schuti zabavil hned rano. To o Makakovi nemalo chybu :o))))

 • podvyživa

  Super!:oD!Bez komentáře…

 • Lida

  Ostravaku, opět prefektní !!!!

 • Edisko z Těšina

  Suhlasym s [5] orinemExperymentalni transplantacyja mozka a jeji pruběh něma chibu! Tež se mi podoba přectava Dankovym jogurtem natřenych spalenych laloku ostravakovej nastavajicy švigermuter a švagrovki (že by to bylo cosyk, jako cycoki? :-)))Ostravaku dikes, že si na nas nězapomněl, šak dluhe čekani se vyplatilo. Dufam, že vikendovych ale i tych normalnich hicu na zbluti něbudě moc, ale asy se robim marne naděje. Aspoň v takem počasy něbudě moc chuti přežyrat se a potem se cytit, jako ta kobra, checht, no ni? :-D)

 • Lida

  Edisko-Těšiňku těšinsky,tak nevím, jestli se víc těším na nové dřysty ostravakovy nebo na tvoje komentáře :) Zatím ale zůstáváš na druhém místě, ale je to hodně těsné.

 • Ja

  Cycok nejsou prsa, ale malé prase

 • Lida

  Cycoki už známe, tak by to chtělo novou hádanku.

 • Jara

  Opět výborné čtení, jen tak dal. Makaka si nevšímej, až budeš s Blanků tak mu sklapne.

 • Anika

  Skvělé, dlouho jsem se tak nepobavila. Večerní pohádka o ozónové díře nemá chybu. :o)

 • Danijela

  To je zatim ten nejlepsi pribeh.Ábr dí koncen – jak říkávala babička. Ten Ajnštajn mi bude v dalších příbězích chybět…

 • aja

  dneska byli kidy obzvláště povedené, pěkně si mě po ránu rozesmál. Díky, jen tak dál, už se těším na další :-)

 • strejda Pindo

  dovolenahele ostravaku, v predchozim blogu si psal, ze si beres na zbytek tydne dovolenou a pak jedes na chajdu. a ted pises ze si na chajdu prijel patek po sichte. tak jak to je, gizde?

 • Ája

  musim se eště raz vratita projevit uznani Ostravakovi, bo mu to patři. Je to naopak jak s tym vinem – čim novějši dřist, tim lepši. U mě vždycky vyhrava makak (nebo Makak?). Pro 11 – Lida. S tyma hadankama je to dobry napad. Napada mě, že co se tyka jidla – by se našlo dost inspiracije (kobzole, halečky, šimlena, kudlački, kvaky atd.), ale na druhu stanu je to oblast dost specificka. Tu by moh zasahnut Edisko nebo Gorol a pod.Edisko (ve staršim dřistu) mě dostal slovem „vtěpnuť“ a „kryka“. To su pjekne slova, myslim, že ich nepoužil eště ani Ostravak.

 • Ája

  musim se eště vratita projevit Ostravakovi uznani, bo mu to patři. Je to naopak jak s tym vinem – čim novějši dřist, tim lepši. Mě vždycky dostane muj oblibeny makak (nebo Makak?).Pro 11 – Lida. Hadanky, to je dobry napad. Myslim, že co se tyka jidla, by se našlo dost inspiracije (halečky, kobzole, šimlena, kvaky, kudlačky atd.), i když je to oblast specificka. Tu by moh zauřadovat Edisko, Gorol apod.Edisku by chtěla poděkovat za slova „vtěpnuť“ a „kryka“ (starši dřist). To su pjekne slova, myslim, že ich nepoužil eště ani Ostravak.

 • Lida

  Ájo,kobzole znám, to jsou brambory. Ale měla bys nám dát nějakou nápovědu, tak jako to udělal Edisko-Tešiňok s těmi cycokami (stejně nám to bylo houby platné).Podle mého nejen makak, ale u ostravaka platí: co věta to perla.

 • kmet

  fajnetak se honím z roboty do roboty v tym hicu robit za ty co valaju šunki stačí se začitat zavřít oči a vidět to jak ve filmu-a hned je dobře za chvilu jdu na šestnáctku ale cestou do roboty se budu hihňat -dík -jak pojedu kolem Jindřicha tak Ti symbolicky zamavamať se daří.

 • Není švagr jako švagrve dveřach mě přyvital vytlemeny gzycht jedineho mluvicyho egzemplařa makaka v Ostravě… a málem bylo kafe v klávesnici

 • Magda

  Jen se divím, že nikdo zatím nezareagoval na hlášku- „hic jak na železném lehátku na Slezské“. Pro vysvětlení – na Slezské je krematorium.

 • džejn

  to šlo přímo od srdce : „vytlemeny gzycht jedineho mluvicyho egzemplařa makaka v Ostravě“… :-)))Jinak jsem ráda, že nejsi ani inža ani nyndža. :-)

 • Lida

  Magdo,nediv se. Ostravaci ještě asi spí a neostravákům chyběla vysvětlivka k této hlášce.

 • Bobek

  hádankykobzole-bramboryhalušky- knedlíky (např.ovocné)šimlena – sladká omáčka ze švestkových povidelkvaky – gigantické kedlubny (dávalo se králíkům, ale jako děti jsme to na poli taky pojídaly

 • Bobek

  oprava a doplnění :halečky ne haluškykudlačky – angrešt

 • Re:hádanky

  jako by to nikdo nevěděl 😀

 • Ája

  Bobku, si hvězdaVšecko dobře. Vidim, že mě nic zvlaštniho něnapadlo, co by kdo něvěděl. Zkuste to tež kdo iny!Eště k tym kvakum. Moja babička, kera by za kusek svojeho polička dala dušu, řikala: „Jak budě ve městě hlad, tak na dědině budu aspoň kvaky“. No a potem ji to polo (poličko) zebrali do JZD.

 • žažulienka

  PerfektošZdareeec, jinak Ostravak je fakt borec. Ale s těma hádankama bych to asi moc nepřeháněla, páč mi tu na severu Čech budeme zas dutý jak bambusáci…. mi stačí, když občas vim vo co de :)) ale hlaška s tim železnym lehátkem je též vychytaná:D ale gizd je gizd 😀

 • Danijela

  Kvak=Brassica napus L.JInak také: dumlík, klaka, kolník, kvačka,vodnatka, ale hlavně jako TUŘÍN. To mám od dědečka…

 • nijak

  kačokJe to enom rybník, nebo na něm mosíja byt aj kačeny? (dyž už je to ten kačok…) :-)

 • Hlupy

  Zaklety vikendTož ten vikend byl jakysyk zaklety, bo ja jsem tež celu noc progrcal jak Amina.

 • Gorol

  Kvaknebolo turin je taki chudych ludi kerlub.To vim,bo to rostlo v havirske kolonii na Slezke a my decka zme to tam chudili krast.Ale moc dobre to nebylo.A dal pokracuju jako kum laude dostudovany odbornik.

 • Prof.DRSc.. Herman Hormonalis

  Brassica napus L Vazena kolegyne,dovoluji si vlozit se do debaty o Gorolem vyse zminene debaty o turinu atd,cemuz vy rikate Brassica atd.Nejsem sice „kapacita“ v zemi ceske casto uzivany termin,ale dovoluji si poznamenat,ze po predchozim studiu vyse zminene Brassiky jsem dosel k nazoru /bezpochyby kontraversionalnimu /,ze se jedna o hybrid semena lidove zvanemu ….horcice….,ktere kvete zlutym kvetenstvim v dobe duben-cerven a jehoz semena se vyuzivaji a/ k vyrobe horciceb/k produkci nafty zvane bio dieselTakze zadne kvaki atd,coz dedecek predaval z generace na generaci.Ale…samozrejme,i kovar se muze…pokracovani prislovi mi vypadlo z hlavy…seknout/utnout? …omlouvam se,hlavu mam plnou ostravstiny,takze jsem plne otevren k dalsim diskusim na thema kvaki/bio diesel/horcice

 • Gorol

  Kvakmala oprava : ne presne kerub,ale jeho chudobna varianta

 • Danijela

  Kvak po druhé… (a určitě ne naposledy…)Ten se u nás prodává pod tuctem názvů a na našem trhu jenu jednoho stánku vedeného jakousi sektou. Kupují to převážně vegetariáni – nebo lidé takto odění (divně /jak ostravák kdysi popsal/). Chutná nemile, což mne neudivuje, jedná se totíž o hybrid z řepky. (Z té chcípou zajíci…). Zajímavá – leč neužitečná rostlina cenově eqiv. jablkům.Listovala jsem v Lexikonu a divila se co ta povora nechutná má jmen.

 • eine kleine deutchlander

  tak tebe se začéná lébiť ta blančena familija??!!! Tak počké až se zas objevi ten pobóchané Adam.

 • Danijela

  Kvak naposledyUdivovalo mne, že se to nejedlo nabízí jen u jednoho. I sáhla do knihovny a vytahla „Uspěšného pěstitele“ Tlusté dilo, vážící tři kila z roku 1942 – tedy z dob nedostatku. Pečlivé návody k pěstování cibule i králíků. S návodem jak je má nebohá hospodyně zabít a vykuchat. Ale na 800 stránkách ani zmínka o kvačce. Při tom tam nechybí ani majorán, nebo černý kořen…Zřejmě pro lidi nestravitelné.

 • Zbycho

  To 34Ni kowol, ale „I majster tesorz se utnie“. Kowol se tak maksymalnie jebnie kładziwym. A kaj, to podle tego jak se nie trefi na kowadline. :-)

 • krmič

  řepkaNevyznám se v botanice ani za mák, ale to co tu [34] popisuje je přece řepka olejka. Biologicky to má s hořčicí cosi společného, ale že by se přímo z tohoto druhu dělala hořčice, to snad ne? Kvaky jsme prý za války jedli a prý mi to nechutnalo, nepamatuju. Ještě po válce se to pěstovalo na blízkém poli.

 • Prof.DRSc.Hormonalis

  krmicovirepka olejna se pouziva podle poslednich/?/ mne znamych vedeckych vyzkumu k vyrobe horcice /uz jsem videl kus sveta,ale plnotucna ceska je nejlepsi…zkombinovana 1/2 na 1/2 s kremskou /lahudka/k prodeji bio diesel neboli nafta.Takze…doporucuji zakladani repkovych poli vsude,kde se daji zakladat a lisovani semen atd mohu zprostredkovat na mem :www.hormon .hormonalis.xy1.konsultace zdarma

 • Pieter

  FajneTy [39] mosz tez dobre kecy, pisz pyteczki wiyncej komentarzy

 • krmič

  to 41Ano, plnotučná česká je nejlepší. Zvlášť dokud byla Seliko. Teď vedou u nás v Albertu hořčici pod názvem plnotučná, ve stejném kelímku, ale jinou značku, která mi vůbec nechutná (moc ostrá). Naštěstí tam je i plnotučná od jiného výrobce s téměř stajnou chutí jako za stara. Smíchat s kremžskou zkusím, mám rád oboje. Zkusil jsem mezitím zagooglovat a zjistil jsem, že těch rostlin na hořčici je velké až nepřehledné množství druhů, ale přímo u řepky olejky tam nic takového nepsali. Ale já tomu nerozumím a je mi to celkem jedno.

 • alenec

  eště te kvakynejsem botanik ani zemědělec, ale že „brassic“ čili brukví je plno druhů, náhodou vím, jednou jsem cosi překládala. Takže třeba brassica oleracea je hlávkové zelí, pak do této čeledi patří i kapusta, růžičková kapusta, květák, brokolice; b. napus je řepka (ne řepa, ale řepka olejka), ale kvaky bych si tipla na kedluben, čili spíš – jak jsem našla – b. acephala, nebo nějaký poddruh, nikoli tedy b. napus, Danielo.

 • alenec

  jejku, proč mi to nepisse ss a zz?

 • gorol

  krmicoviMozu se zeptat nez prejdu k dalsimu bodu,co nebo koho vlastne krmis?Ale to neni dulezite,enem zajimave,bo uz zme raz spolu konverzovali a tenkrat slo o jakusi basnicku z Noveho Orleansu,remember?A co chcu napsat? Never Albertu!Cemu? Bo v mojich horach /ted pisu jako Gorol/ je to mistni dodavatel horalum===zlodej,az to boli.Tvrdi ze je dodavatel pro chudaki,ale je drazsi nez jine supermarkety a kvalita je horsi neboli spatna. /Mozna se uz vylepsil,bo minuly rok ho sudili v Ameryce pro cosi,cim te nebudu zatezovat./Ale cemu to pisu?Ani nevim.Sem enem trosku alergicki na Alberta.Plno lidi zkrachovalo na jeho akcijach.Ale to nepatri k Ostravakovi ostravskemuAle slo o horcicu.Tuz ted vidis,kaj se z horcice mozes dostat.

 • Jana1

  To 41Řepka olejka je jiná rostlina než hořčice. Hořčičná semena se přidávají mimo jiné také do nakládaných okurek.

 • Sarka

  kvakyTo je moc zajimava diskuse :-))).Maminka sveho casu jako kvaky oznacovala vsechny tatinkovy pestitelske pokusy kedlubnu gigantu. Ten se branil (ale marne), ze je vedle jak ta jedle. Kedluben ci kedlubna na vsechny mozne zpusoby je Brassica oleracea var. gongylodes. Je to blizky pribuzny (stejny druh, jina varieta) kapusty, zeli, kvetaku a brokolice. Repka olejka je trosku vzdalenejsi pribuzny a horcice jeste vic. Pro me je dodneska kvak nadavka susenym kedlubnum na topeni v kuchyni. I kdyz je to spis turin neboli Brassica napus subsp. napobrassica a to je opravdu bliz k repce olejce – Brassica napus subsp. napus.

 • Edisko z Těšina

  Zistil sem, že něni kvak jako kvak…Co su to kvaki či kvak sem se donědavna myslel že vim a bylo mi ganc jedno, jak se to odborně butologicki nazyva. Ale něni to tak dluho, co se mi stalo, že sem byl z teho vyraza absolutně vedle.Zoptal se mě totiž jeden kamoš, esli vim, jak se pozna taka ta robka, co chlapum dava radosť za peníze a je z Prahi od robki podobnych zalib z goralie. Odpověděl sem že je to pěkna cypovina, bo něvim, jak v Praze, ale v goralii že su šecky robky pobožne a choďa do kostela raz ku zpovědi, inši raz zasek na konfirmacyju, tu na mšu, tu na Boži tělo a podobne duševni mejdany. On mi ale pravil, že něch ze sebe něrobim mamlasa, že se něpytal, jake su ty robki přes den, ale jesli poznam rozdil mezy taku veselu robku z Prahi a z goralie. Tuž to mě dostal ganc a jak viděl moju otevřenu papulu (bo ja jako lajik – něodbornik na take zaležitosti se myslim, že rozdil može byt snad enem v cenach za voňavki), pravil mi, že taka děvucha z Prahi ma na přyrozeni, jak se slušně nazyva ten jeji zarabjacy aparat, přypichnuty brylijantovy pirsyng a ta z goralije ma na tym svojim kvaku klišče… Tuž sem z teho fakt hlupy, bo po tej naši rozmluvě sem se včil absolutně přestal byť jisty, jakeho je ten kvak vubec puvodu rostlineho či živočišneho…

 • Danijela

  Auvej!!! to 49To mne vzalo… Pomoooc

 • gorol

  EdysonoviEdys,nepovidej hlupoty o nasich devuchach z goralije,bo ja jako gorol na slovo vzaty ti mozu rict,ze nase devuchya:nemaju kvaki,bo kvaki jak uz zme to probrali su kerluby chudychb: a aji kdyby meli to cemu ty rikas kvak,tak by tam nemeli klisce,bo klisce dostanes,jak se prochazas po lesu a nase devuchi do lesa nedostanes at robis co robis.U lesa nacapes enem Ruski / co na nohach maju kruski,jak spiva Mladek/ a ty nemaju klistata ale filcki a ine neradstvo.A zase se dostavam k temu varovani o ochranych prostredkach doma aji v prirode.

 • Edisko z Těšina

  Gorolu, tuž něser do vody, ani ty si mi něporadil, jakeho puvodu može byť ten kvak…A co se tyka drobneho intymniho hospodařskeho zviřectva – ja nic, ja muzykant, to se mě na to pytal ten paznecht kamarad, bo mě chtěl nasrat, dyť sem mu mluvil, že v goraliji su enem slušne děvuchi…Ale po tmě každa kočka černa, no ni?:-D)))

 • krmič

  GoroloviKrmím venkovní (tzv. „toulavé“) kočky. Právě včera jsem vezl jednu na kastraci a čekám na zprávu, jestli se probudila z narkozy protože to bylo trochu komplikované. Musí zůstat na vet. klinice až do vytažení stehů, neměl bych ji kam dát, doma by mi kočky netrpěli. Jo, Albert je drahý, z těch řetězců možná nejdražší. Ale je naproti přes ulici. Nebudu jezdit někam kilometry kvůli rozdílu několika korun, to není můj životní styl. Kvalita taky nic moc. Ale některé druhy zboží jsou stejné ve všech řetězcích, v něčem si člověk musí vybrat a já nejsem náročný. Krmivo pro kočky v Albertu nekupuji :-)

 • Edisko z Těšina

  Pro [17], [18] – ÁjaAjo vtěpnuť = vhodit, kryka = klika, páka. Myslim, že Ostravak podobne vyrazyvo určitě užil (esli ni, tak by jich užil brzo – pokuď sem ho předběh, tak mě to kapku mrzi, ale němam na nich patent, abych se jich rezervoval enem pro sebe… )Idu spať, něch se konečně užiju fajneho nočního chladu a čerstveho lufta, gutenácht…

 • Edisko z Těšina

  Pro [53] krmič : Kuzlo něčekaneho……pišu tudyk, že po tmě každa kočka černa – a dyť ty jich rovno krmiš, ty zalivoku jeden jurny, muhehe!!!

 • gorol

  EdysonoviEste nez pujdu spat ,par poznamek.Kvak je od prirozeni puvodu kerluboveho,jak uz sem psal,tak to da rozum ze rostlineho.Ale kdysi sem byl svedkem ze kdosi komusi nadaval ze ma misto paly kvak.V tym pripade je kvak zivocisny.Tuz babo rad.Ale mala poznamka:A:pisel…pytal,slovo slovenske ,ne ostravske.Nebo se pletu a mam tez misto paly kvak?B.Uzivas celonarodni hnusne slovo srat,kere uz ani ostravak neuziva /nechcu napsat na moje prani,ale tak jaksi to bylo/C Goralia,co tym vlasne myslis,bo ja uz meskam jakusy dobu daleko od OstravyD.a ted uz musym koncit,bo se musym vyspat a prypravit na odpoved Krmicovi,co sterylizuje ty kocki.

 • Ája

  ode mě naposled kvaky – vodniceVodnice (Brassica napus var. napobrassica)Starodávná zelenina, která se v dobách před příchodem brambor často vyskytovala v kuchyních evropských národů.Dodnes je vážená ve francouzské, německé, skotské, švédské, ale i severoamerické kuchyni, také japonské a ruské. U nás se na ni zapomnělo. Přitom je to zelenina chutná, na pěstování nenáročná, může se vysít také v srpnu a do října se sklidí. Dá se jíst syrová i tepelně upravená. U nás se pěstuje na zahrádkách bílý typ, ale může být i žlutá, červená, černá. Chuťově připomíná něco mezi nepálivou ředkvičkou a kedlubnem.Bulvy obsahují pektiny, sacharidy (převážně glukóza, fruktóza, xylóza) a jiné látky. Vitaminu C je ve 100 g 30 – 65 mg, dále karoten, vitamin Bl. Z minerálních látek převažuje draslík a fosfor, dále hořčík, železo, mangan, zinek, síra. Obsahuje také sirnou silici s antibakteriálním účinkem. Dále jsou to steroly působící proti ateroskleróze. Má močopudné účinky, zklidňující nervy, stimulující srdeční činnost.Nedoporučuje se při zánětech jater a žlučníku. Vzhledem ke značnému obsahu vlákniny podporuje střeví činnost a vyprazdňování střev.Z vodnice je možno připravovat saláty, pojídat syrovou jako ředkvičky. Francouzi, Rusové a Japonci ji používají hojně do polévek, dusí se jako zelí nebo s kysanou smetanou a koprem, z bramborů a vařené vodnice připravujeme majonézový salát. Velmi chutná je plněná.

 • gorol

  KrmicoviEnem ve zkratce,bo musim ist spat at se proberu ze soku,ze kdosik kdesyk kastruje kocki a ne kocury.

 • gorol

  Krmicovipred spanim se na doporuceni Aji uvarym kvakovy odvar na sklidneni nervu.Tuz dobru noc

 • Edisko z Těšina

  Gorolu, nerob ze sebe arbitera elegancyjarum (či esli chceš – takeho malilinkateho, hodneho, bo mravneho cenzora, dyť idě o guvnŠavlozuby vypucovane, ulevne konani vykonane, gutenácht :-*)

 • Edisko z Těšina

  Spat vice než sedum hodin je hřych…Tuž sem se musel po rano, jak je mojim zvykem, podivať, esli nam amerycke a japonske trhi nězrobily přes tu dobu jakesyk paskudstvo, ale moc se to něhibalo… To je fajne a ja se dneska možu vydat do Karvinej. Ale neidu tam hledať holku nehezkou, ale zařyzovat elektronicki podpis, tuž čertvi, na jaku baryšnu na tym uřadě narazym… Fakt je ten, že mam ale radši robky, kere maju vice pozahibanu a svraščělu šedu kuru mozkovu niž silikonem vyšpanovanu skuru na dudach (jemnocytnějši damy, esli rozumite, tuž přemiňte :)))Gorolu, musym ti povědět (a možna to aji viš), že v ostravščině a vubec v tutejšim jazykovym prostředi se vyskytuju slova barcjakeho puvodu, dyť aji ostravak se v předposlední větě svojeho dřystu slovni spojeni liboval, že se mu Blančina rodina pozdava, přitem vyraz pozdava je stejnako slovenski než vyraz pytal. A bo chcu byt včil tak troška hnidopich, tak ti musym povědět, že jakbysem chtěl napisať slovenski vyraz, vpasyroval bych tam dluhe ý – pýtal (bo na moji klavijatuře mi diabetokrytyka funguje). Tuž v tym přypadě, jak ses včera něbyl jisty, či maš místo paly kvak, ti musym povědět, že se mi že tvoja hlava zda, že je něpochibně puvodu rostlineho, heh… No, obecně se mi to jevi tak, že ne enem děvuchi mivaju kvak, ale možu ho mět aji chlapi což mě ale vubec nětrapi.A jak to vypada, kvak može dokonca nahradiť ruzne časti lidskeho těla. Ale s tym, že každy sme inači chvalabohu nic něnarobime a myslim se, že to je tak spravne a ganc fajne. Jinak o čem bysme se tu pisali, jak bysme měli všecy stejne paly, gzychty či nazory, no ni? :-D)))

 • Lida

  Ájo nebo někdo z ostravaků,hoďte nějakou další hádanku, ať se od kvaků pohneme dál.

 • bába z Ostravy

  HádankyCo je to:pruzdňokmuňky

 • Lida

  Edisko,dobré pořízení na úřadech a dej vědět, na jakou úřednici jsi měl štěstí.

 • bába z Ostravy

  HádankyCo je to:hajdalakděpremsfukni

 • Lida

  Muňkaalias filcka, veš? Jsem zvědavá, co nebo kdo se vyklube z pruzdňoka.

 • Danijela

  muňkyVzbudila jsem dědečka. Ten když je nuceně buzen tak mluví latinksky. A vecnul jen: Pediculus pubis, Phtirius inguinalis. Léčí se rtutovou mastí…Nebo jak bývalo ve válce zvykem, dávkou DDT do rozkroku.

 • Lida

  U hajdalaka mám nějakou představu,ale nevím, jestli bych to dost dobře vysvětlila. A bůhví, co se pod tím může ještě skrývat. Kvaky se nám taky rozběhly různými směry.děprem = teprve?sfukni = sfoukni?

 • alex

  všem všem všem1. Sice je venku pršlavo, ale na mém monitoru svítí slunce dobré pohody, dobrých myšlenek od dobrých lidí2. A jinak jsem si odzkoušela to kolečko, kterým se dají posunovat myšlenky lidí, kterým nerozumím – a ono to funguje – když se mi některé myšlenky náhodou nelíbí – tak je můžu přerolovat a číst zase jenom ty milé.3. Nejlíp je mi asi s Ájou v pokoji – mém nebo jejím, na tom nesejde.4. Kvak je podle mne citoslovce, kterým se ozývá žába na ostravsku, ale protože tomu nerozumím, nebudu to rozepisovat. (mile děti, ve slově žaba se piše dluhe a a vyslovuje se to tež dluze: žaba.)4. Přeju úplně všem hezký den, ať nám z toho nešibne.alex

 • bába z Ostravy

  Hádankyděprem – teprvesfukni – zhasni (světlo)muňky – malá prsa (muně – velká prsa)pruzdňok – lenochhajdalak – darebák, zlobivé dítě

 • Edisko z Těšina

  Nad Těšinem sviti slunko……ale jak se divam skrz internet na ty rozlete potoki v Čechach, tak mě až stiska! Ja sem dokončil povinne penzum rannich povinnosti na kompiku a hibaj do Karvinej…Muňki a muně – to je soft! Super vyraz, bábo z Ostravy, dikes, zase možu obohatit svoju obhrublu slovni zasobarnu :)))

 • ...

  kvakto:57 kvak je řepa, k požívání naprosto nevhodná…

 • lucinka

  tož opět supr!skvělé počteníčko ostravačku!a jestli blanka drží předdovolenkovou dietku,tak kampak se chystate na dovolenou????!!!!jinak dik,bylo to skvele jen tak dale:-)

 • Eliška

  BOMBADíky za to že jsi!!!!!!!!Nic mně tak nerozchlame jako tvoje dřysty.Jako správná ostravanda ti fandím,bo musím držet partu,ni?!Jen tak dale!!!!!!!!A hezku dovolenu!!!!!!!

 • gorol

  EdysoviTus synek,vidim,ze sem te trosku nasmolil,ale to bylo mineno v dobrym,bo u Ostravaka je prevazne babske publikum,bo aji ten krmic co kastruje ty koty je asi baba.Ale temu nepisu,bo jak spravne pises,ide o guvno.Ale potrebuju poradit jak dostat ty hacki a carki do svojeho klinokopcu bo inak je ta ostravstina o moc horsi.Kdo mi moze pomoct,temu dopredu dekuju,ale nesmi to byt vedecki.Napiste:prvni zmackni xxx,potem yyy.atdA jako odmenu mam hadanku:prvni zaryval a potem byl jak puctok

 • ostrafuck

  Tuž posluchajtě kvakeřy, nědavno sem musel kvuli vam naštudovať co su šmajchlicy, potem do teho ty smradrags a navrch ta historyja o flambovanych husach. To aby jeden vyslopal kybel čuňanu dvojlaločnateho a zežvykal pixlu MDH s acetylšulinem aby s vami byl in. PS: Edisko dik. Rači sem se cviknul v lokalce dva listki, jak sem se tu pochvalu nafuck. Aji mě bavi tvoje dřysty a tvoja ostravština je nadmiru vytřybena. A na jalce je nejlepši vzať v červnu třešňu.

 • kmet

  pro 75 gorolSem sice P.C. lopata .ale synovec mi gdysi radil,že -jak zmačknu šipku vlevo (co se mačká na velké písmeno) a pak k tomu druhým prstem přimačknut alt vlevo -tak se v klavesnici cosi porobi a přehodí se vrchní řádek = buď to píše ta čísla nebo malé pismenka s hačkama ..zpátky se to dostane tak samo.mi to tu tak funguje ale asi zaleží co máš za typ te psacostrojové desky.Jak Ti to nepujde tak ty háčky dopiš fixem na monitor znějte se fajn jdu spát.

 • ZVr

  VýbornéMoc se mi to líbilo a jen tak dál Ostravaku. Napiš taky někdy něco o emigrantech.

 • Edisko z Těšina

  Ostrafucku, tuž včil sem se zasek zařechtal, muhehehe (:-D)))Bo tvoje hlaški su stejnak vyživne, jako ty ostravakove, pry čuňan dvojlaločny něma to nahodu nic společneho s Blančinu mamu a tetku? Jak se u Blanki na chajdě spalily a potem se Danečkovymi jogurtami natiraly svoje laloki? Herdek, tuž to by ale potem bylo stereo na druhu to by musel byt čuňan štyrlaločny, muhehehe (:-D)))Gorolu, ani sy mě něnasmolil, ani něnasral, kaj byzme došli, dybyzme neuměli respektovať svoje nazory? Chvalabohu ostravakuv blog nejsu Novinki, chmmm… Esli maš vindouz, tak ti jako bonus poradim, aby ses lepši přizřyl (pro vyrazu něznale přeložim: líp podíval) ganc nadul na obrazovku (či LCD panel) vpravo do teho modreho pruha. Tam, jak je napsany čas, kery maš na komputeru naštelovany. Od něho kapku nalevo maš asy eště paru malilinkatych obrazku a nepochibně tam je aji eště paru pismenek esli tam kdesyk najdeš EN, tak je problem napul vyřešeny, bo to znači, že maš navolenu angličtinu, Klikni na ty dva pismenka hryzoněm (pro něznale myšu) a měla by se ti ukazat možnost volby jazyka zvoliš čeština (CS) a je po problemu. Esli ale maš anglicku, nělokalizovanu systemovu verzu (kurňa, tež bych se čehosyk loknul, bo mě suši, jak kobylu, zaparkovanu před knajpu), tak ti něni pomocy – maš po ptakach a my ostatní zustaneme odsuzeni čitat tvoje kidy bez čarek a hačku (a něvim, něvim, či to ausgerechnet potěši Danijelu, kera je naša mistni znama odbornica-husomilka, hehe :-)))Ja se včil asy pujdu zlokalizovať ku Lukašovi do knajpy, tam jak čas od času v sobotu nahlas čiceme nejnovějši ostravakove dřysty. Už před chvilku mi Lukaš volal, kaj su tak dluho, že je přypraveny, že akurat svoji pipě vypucoval trubki zprostředka (pozor, to něni nic sprosteho! :-D), Glogloglo kurňa, sekáči jdou… No a ku temu sem se ani něvšim a prazniny su tu! Tuž přeju všeckym kupu slunečka zlatotečneho, pivka pěnivotečneho, žadny užech ani upal, bo kdo by dupal v taky upal? Aji když su take dupaly, co by dupaly v ně take upaly, checht… To vam přeje od včerejška novopečeny držitěl eletryckeho podpisa Edisko! :-D)))

 • mišin

  tudyk tytu kidy su taky druhy popularis – pravidelnik plny samych fajnych užitečnych informacyji. tež cosik přidam – u nas se o kryku opiraju tětky, když idu na plac, pofutrova kury či na špacirgang po dědině.musela sem se podivat, jestli je možne, že by k nam zavitali i českomoravskoslezšti kvakeři, jak piše ostrafuck, a fuckt, maš pravdu – Naboženska společnost Přatel přišla mezi nas.

 • miszin

  tddntn, mam asi virusa v komputeře, ups

 • dědek

  Ahoj OstravakuUž Tě čitam dluho, ale včera mi tekly smichy slzy z čumidel, fakt to bylo cosik extra.PS. Druhy den čitam aji všecky kidy, co se tam ukažu a neska sem se u některych aji zasmal.Někteři stě skoro tak dobři jak Ostravak ostravski.

 • dědek

  eště raz jaKu tym hadankam: kaj se stavil stary Magdoň ? V Harendě. Kaj byla Harenda ?To je asy enem pro rodile ostravaki.

 • gorol

  cerne tfe vlasi se na skale chytli,bile tve ryki se zbarvili krvias splakala Marycka…Ja to vim ale musym tes cosyk nechat pro druhe aby potem nevyryvali a netvarili se jak puctoci.A jak mam dostat misto hacku na muj klinotop take stverecki jak kid 80,tus to uz nevim,esli sy nebudete k temu kurzu ostravstiny este pribrat kurz geometryje

 • gorol

  ruki a ne ryki

 • Danijela

  ediskovi (79)Mé zařazení do čeledi (e?) ediskem mne potěšilo víc než kdybych dostala podvazek = Order of the Garder…Danijela husomilka E.

 • Lida

  Pro dědka(83)…v bartovské harendě večer se stavil…harenda by mohla být hospoda, ale kaj byla, to fakt nevím…

 • mama

  Tuz,toz..zase moooc dobry,jen kidy prectu az zitra,pry uz s tim mam prestat,je prece fotbal,takze zitra.

 • Edisko z Těšina

  Evropa jedě!!!Tuž to je asy tak všecko, co vam možu ku dněšnimu večeru řect! Mojim tajnym favorytem je z jakychsyk něznamych syrdečnich duvodu Portugalsko. Frantikum sem dyržel nechty, přal sem sy, aby vyřydili obhajce tytulu. Bo nikdo nema dluho sedět na truně, aby se mu nezkratily žily – a vyšlo to! Frani byli lepši a nakoněc mě ani moc něpřekvapalnili, jak ty jihoameryke roščaki krasne a elegancko poslali dom. Evropa jedě, no ni? A něhledejte v tym nic polityckeho, mistrovstvi světa něsu česke volby, hip, hip!!! Idu spat, zytra se pujdu kuknut na jakesyk stuhi, co vytvarnicy natahli přes Olzu z leveho břeha na pravy. Už aby Těšin byl zasek jeden štadt, možna se aji tej tešinskej lokalki, co v ni muj stařyk jako maly synek jezdival s prababku na vylety za město, znova dočkame… Evropa jedě, no ni? :))) Idu se vypucovat šavlozuby, also gutenácht ;-*)

 • nijak

  Tak ruzně…..žižmarja, Lido [87], „v bartovske harendě“ – harenda v Bartovicach :-))) (omluva tě, jesi nezje z Ostravy)gorol [84] štverečki? Ja tam vidim otaznički… Jak řikal kmet [77], u mě funguje , ni …qak: Ája [57] to ma konečně v rychtyku, čuč http://www.agromanual.cz/cz/atlas/plodiny/plodina/turin.html ja enem doplnim tu hořticu: http://www.agromanual.cz/cz/atlas/plodiny/plodina/horcice.html , neni to řepka, ale je to stejny rod – Brukvovité – Brassicaceae

 • nijak

  Kura…Doplněk [90], bo to nema rado špičate zavorki:…štverečki? Ja tam vidim otaznički… Jak řikal kmet [77] (Shift)(Alt), no u mě facha cosik ineho: (Shift)(Ctrl).

 • Lida

  Nijaku (90)…nejsem z Ostravy, ale už si to budu určitě pamatovat :)

 • dědek

  nijaku, dikyNemoh sem dřive reagovať, bo to heblo mam enom na šichtě, zrobils to za mě.

 • Edisko z Těšina

  Gorolu, prubnul sys kompik poštelovat podle moji rady [79]?

 • Edisko z Těšina

  Ostravak přydal ku předchozymu dřystu dalši maluvki, co budu v knižce :)

 • Edisko z Těšina

  Petr Bezruč – muj oblibeny basnik!Ty a jáUhni mi z cesty:černé mám ruce a vlhké mám šatykovkopem já jen a velmožem dnes ty,z paláce ty, já jen z dřevěné chaty,frygickou čapku mám, přes čelo stín.A za mnou nelkají sirotků prosby,sežrali tvoji jim zajíci pole,bez srdce’s, bez studu’s – blesk tebe rozbi,z Beskyd jsem, hoře a poroby syn,robím v tvých hutích a robím v tvém dole,žluč vře mi žilou, a robím ti přece,chytám tvá drva na zpěněné řece,černý jsem, chud jsem, pot přes čelo letí,nepláčou kvůli mně v Beskydách děti,netiskl vdov jsem a nebral jim země,zato jsem žebrákem, velmožem dnes ty, -přijel jsi na hory? Vari ode mne,frygickou čapku mám, uhni mi z cesty!Škoda že se Bezruča bolševik ukradnul. Tajako by byl členem KSČ. A to same s Vančuru…

 • Danijela

  Ne Bezruč, ale časová báseňČervenec.Režný širák do týla,žatva na dohledu,dobrá každá posila,sedlák za dva v předu!Popřej slunka k zrání časuurčeného k seti klasu.Na mrak nehleď kysele,raději nastav mandele.Kdo se hrozíš potu,tož si stópni k plotu,v zimě ale budeš zpívatdrkotavou notu.Nelekej se žízně,kyška chutná řízně,žížeň v mžku zmírne.Prokopničky kuřata,snáší vejce kulatá.Nejlíp pojí, kdo jí skývu svoji!Na svatého Danijeleslož na pakos žitko směle.J. Šamalík. 1910

 • krmič

  Ještě k BezručoviJeho vlastní vysvětlivka: harenda = krčma. Jo, v Bartovicích. Proč bartovská? My bychom řekli bartovická. Ale on měl na český jazyk osobitý názor – opět jeho vysvětlivka:přídavné jméno osad Vítkovice, Blendovice, Pardubice, Ostravice atd., zní vítkovský, blendovský, pardubský (Božena Němcová v listech) ostravský atd. Tak mluvili naši předkové, tak dosud mluví prostý národ, mluvící řečí čistou a krásnou. „Intelektuáli“, kteří se nad lid vypínají, říkají vítkovický, blendovický, pardubický, ostravický atd. – už proto, že Němci praví Witkowitzer, Blendowitzer ap.Jinak podnik s názvem Harenda je v Ostravě v areálu hornického muzea (aspoň tam před pár lety byl).

 • krmič

  dotazKdy je svatého Danijele? Přiznám se, že ani nevím, co je to pakos…

 • Danijela

  sv. Danijela prorokaje 21. července. Pakos, také pokos = strniště.Fotografii HARENDY vlastní krleš třikrát…

 • gorol

  Bezruc a hackiBezruc byl nejenom slezki bard ale tez prvni ceski naturysta.Meli zme kusek od sebe chajdy na Ostravicy-zastavce a on furt sedel na kamenu u reki ne v adamkach ale na Adama.Trosku to mjel v hlave sibnute.Sedel tam sam a nekdy se svojim kamaradem a nikeho si nevsimal.A tu jeho basnicki su moooc vazne.Smeja je srandovnejsi.A moje hacki a kruzki su furt zaklete kajsik v tvrdym dysku.Konzultoval sem svoje synki,prvni rek at se pryhlasym do kuzru pro zacatecniki a druhi se na to vrhnul, zepsul co se dalo,vymazal,co nemel a uz nemozu ani hrat Slovni fotbal,kde se mel fajne vysledki.Zytra s tym du na hulp desku.

 • nijak

  No eště štěsti,(-> [100] Danijela),že už to nimame v kalendařu, bo bych byl Danijel 😉

 • nijak

  Gorolu, kukni do…„Start“ mačkatko – Naštelovani – Ovladaci prefabrikaty – Mistni a jazykove naštelovani.Tak to je v Oknach 2000 a XP v klasyckem zobrazeni, v inych Oknach to budě podobně. Dal tam je zaloška „Jazyky“ a v ni mačkatko „Podrobnosti“. Musyš tam mjet „Čestina“ a u ni „Rozkladani klavijatury Česke abo Česke (QWERTY)“. Ine roztahani klavijatury něma kružki, čarki, hački. Jak tam ty dvě němaš, zmačkni hryzoněm „Přydať“ a přydaj jednu z nich. Potem už by mjelo chodiť (levy Alt+Shift) = přepina češtinu/angličtinu, jak maš a (Ctrl+Shift) = přepina v jazyku mezi klavijaturama, jak maš vic (přyklad: v te češtině mezi Česke a Česke (QWERTY) ). Dycky přepina mezi tymi, co maš v tych „Podrobnosťach“ nachystane.Omluvam se za mimo-špicu, nale něněchame kolegu na kadeřnicach, no ni?

 • gorol

  nijakemuTy si mozna moje zlato,skusim to,problem je mozna ze bydlim kusek od severniho polu a pise se to tam trosku inak,tus uvidim co se mi podari zrobit.Su potem 2 moznosti:1.bud budu ode mne chodit same % a ine stverecky /to semo tamo dostavam od kamaradu/2.dolezu ze zufalstvi az na ten pol a skoncim ve stanu jak ten Radmunsen ci Skot ci jak se ty chlapi menovali a cemu uz ted konecne vim,cemu tam ty chlapi lezli.Nemohli dostat hacki a carki na ostravakove kidy.

 • Danijela husomilka E.

  102…Občas kouknu do staršího kaledáře. Tam bývá: koho co svátek : Danijela. Něboť Husův současník Reuchlin zavedl do latiny písmeno J. Cicero ještě psával maiius, což se nelíbilo Reuchlinovi. Ten říkal, podvojných písmen dosti! Basta!Pro gorola: Různé písmenka jsou věc jedna, ale psát je věc druhá. Vyřešila jsem to tak, že jsem do vrcholu klína (lap top) připojila druhou tastatůru. Přípoj přes USB. Čili nemám problémy s hledáním pismenek v tabulkách (jak dříve). Tastaturu jsem koupila asi za 5 Euro. http://www.geniusnet.com.tw

 • nijak

  Danijelo,sadim se, že gorol ma tastaturu s českyma pismenkama, ale mu něchcou vyskakovať na ekraně :)pokaď ide o 21.7., něměl sem problem s padem a rodem Danijel/Danijely/Danijela a s tym, esi s „j“ abo bez, ale šlo mi o to, že mam svatek ja a že Danijel už tam něni, je tam ine meno :)

 • Edisko z Těšina

  21. červenca maju svatek Viťove……a Danijelu sem v kalendařu něnašel vubec. To je tym, že se furt cosyk měni (a mě to jako konzervantyvca kapku nasyra).Idu vypucovat šavlozuby a hibaj do peřa, bo zytra rano vezu tatika až do Poruby do špitala na jakesyk vyšetřeni, tuž musym byť přypraveny, očiska jak slimak na patykach, paprču na plyně přyměřeně lechku a to šecko temu, abych něpřišel o papiry. Tuž servus, mivejtě se… :)

 • gorol

  klavesnicaNemam cesku klavesnicu,bo uz sem raz psal ze meskam za devateryma horama a dolama.Takze spisovna otazka pro Danyjelu.:U toho http://www.genius ti prodali cesky keyboard?A ten si zapichla do nejakeho otvoru v laptopu a bylo po ptakach?Pak uz to psalo cesky?

 • Danijela husomilka E.

  klavenisnica – pro gorolaMám lap top(co to je stojí výše) a ten je bez nabodeníček (poznámky k zatrackanému Hussovi si ponechám). Jelikož česká klaviatura má jiné umístění číslíček a znamínek /což mne mátlo i s tabulkou/ i koupila jsem přes známeho českou. Kdesi v Brně – Husovicích (zase Huss). Stála 130 korun současné měny. Čudlík strčila do počítače – a celé funguje. Když ji nepotřebuji, tak ji odložím pod pult, aníž bych něco dělala. Jenom musím přepnout zvolenou řeč. To je jeden klik.Tastatůry s českými písmenky se prodávají jen v Česku. Mimo ne!!! Na netu se dají přece najít obchody, které to vedou. I s obrázky. Ják podotýkám USB!Pro ediska: nové kalendáře nevedou jména, prý se to nesrovnává s lidskými právy. (Mohamedáni a pod.) Čili – žádné jmenování. Ale koukla jsem do kalendáře z roku 1809, 1868, 1910. Všude sv. Daniel prorok. Zpátky ke gorolovi. Jak to vypadá, když požiji české klávesnice a přeprnu na základní nastavení na lap topu. Příklad:Žlutá náměsičná žížala = 6lut8 n8m2si4n8 696alaBrrrr….

 • Ája

  pro 101 – Gorol (a ostatni)Gorolu, jak sem se raz přečitala vzkaz od tebe „u nas je 15 stupňu, zitra (už přesně nevim) to budě u vas“, tak sem se podivala na mapu a řekla sem si, že musiš byt kdesi v Laponsku. Tuž skoro sem měla pravdu.Jak zmiňuješ teho Směju, tak mě napada, že byl a je dost opomijeny. Jesli dovolite, rada bych o něm cosi napsala. Zvlašť pro mimoostravske. O našim kraju se teho moc v republice něvi, o Ostravě enem že je černa a o ľuďach – s prominutim – že su jednodušši. Nic z teho něni pravda. K temu Smějovi: Fran Směja je rodák ze Suchých Lazců, dětství prožil jako synek horníka v Ostravě. Vystudoval učitelský ústava a působil po slezských dědinách až do zatčení getapem. Po návratu z tábora, na pokraji zdravotního zhroucení, pokračoval v kulturní práci v Ostravě, Opavě a Hradci. Píše právě slezskou řečí (dodávam, že malinko odlišná od ostravštiny – ostatně nářečí se měnilo směrem k Opavě, k Frýdku /Lašsko/, a zase jiné bylo směrem k Polsku. Nechci zabíhat do podrobností, je to obšírné téma.Přepisuji jednu z básní Fran Směji (úvodní ve sbírce „Pletky“)SLEZSKA ŘEČTvrda je slezska řeč, kaj teho třeba,inač je měkutka jak střidka chleba.Posledňa z poslednich byvala zvana, a že je chudobna, k sudum tež hnana.Kdo ju chtěl zesměšniť, dělal tak smělo.Kemu by slezsku řeč braniť se chtělo!Něraz ju drobny lud plakať i viděl…Ten, kdo se panem stal, mluviť se styděl,tak jak ho matička učili volať.K Slezsku se něhlašil – leda o kolač!Ale to něvadi. I bez nich byla!V chudobnej chalupce řeč kera žila, dycky se držela, něpadla v boju…Řeč slezska – děvuška v narodnim kroju!Samozřejmě, jak píše Gorol, jeho básničky jsou převážně humorné. Kdyby byl zájem, můžu některou přidat.Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale za to může můj vztah k tomuto kraji.

 • Lumir

  Fran SmějaPletky mám, bohužel je tam hodně tehdejší propagandy. Ale je tam pár nezapomenutelných, které to vyrovnají.

 • nijak

  Gorolu, přeboč,…to mi uniklo, že tu tež nemeškaš, tajak Danijela. Kromje tastatury s českimi čudlami se daju kupit aji samolepki, co se nalepiju na ty spravne čudle na nečeske klavijatuře, stoji to tak 0,2 – 0,5 � v přepočitaňu. (Nale asi zas enem tu, v Česku :-( ) To mam ja, bo mam taky fajny těžky kejbord od Kompaqa v usa verziji a nalepki bohatě stači.Pletki znam a mam, suhlas ze [111].

 • mama

  To 25..moje mamka dela doma halusky po slovensku s brynzou a s osmahlim spekem,taky se delaji se zelim,takove male sulanky jsou to hl.surovina brambor.

 • gorol

  klavirsinica/za chvilku poroste na rybnikach/Konecne v tym nemam galimatyas.Kupim se cesku brnkaturu az tam zas budu.A do kere durki se to ma zastrcit?Edys,zustan bez komentara.A hned za chvilku vam poslu fajny http://www.o Smejovi,tak potem nemusite opisovat ty basnicki.P.S. zadna reakcija na mojeho suseda z Ostravice zastavka?

 • gorol

  Francek Smejada se najist pod http://www.suchelazce.cz/smeja2.htma tam je plno tych srandovnich ostravskich basnicek.A hned u te druhe..“Nestesti“se nemozu dockat az budu mjet tu pijanoturu.

 • Edisko z Těšina

  Pro [109] – ja a multikultiDanijelko, jak už sem pisal, sem konzervantyvni typ, tuž kupuju enem take kalendaře, kere mena maju natisknute a v tym přypadku celkem SERU (!) na licke prava a cele totalně pošahane „multikulti“ – nech už se to machometanum podoba či ni. Mam jich v paži…Dybysme robili enem to, co po nas pochtivaju jakesyk pofiderne cize elementy, tuž to bysme tež za paru roku mohli zepětrazy za den padat na gzychty do prachu, pyski obracene kajsyk na vychod ku Mekce a posylat děvuchi do služby šejkum do jejich haremu. A tuž to kurňa NI!!!A stejnako tak by sme dneska tak něvychvalovali slezsku řeč, ani ostravščinu, ale povině bysme z korana opisovali jakymisyk klikihakami pošastane cypoviny o tem, že musyme umřeť za viru a nechat se rozervat kdesyk na banhofě kapesni davku semtexa. A misto krasně zvonicych zvonu bysme posluchali vyti jebleho meluzyna, kery z tych jejich kominu řve, tajak by z hyca chitnul vlka do ohaňbja…Tajak bysme se neuměli poučit z takych přypadu, že už včil mame tu našu malu jinak šumnu zemičku už dost zamořenu bolševnikem (v obojim smyslu teho vyraza)…Tuž to KURŇA NI!!! Ani omylem, no ni?

 • Edisko z Těšina

  Gorolu, maš recht, něni ďurka, jako ďurka, ale marokera po zastrčeni umi pisat sofort česki :-D)))…ale vyjimečně tě poslechnu a podrobne komentaře se odpustim, checht :)))

 • Edisko z Těšina

  oprava: malokera…

 • gorol

  EdysoviFuj,fuj Edy,ty sy se zase rozvasnil a prytym sy zapomnej na par dulezitych veci:A.zase sy zapomnel,ze pises hlavne pro devuchiB.o tym kalendaru.:neska dava plno ceskich mam deckam mena,kere nesu v kalendaru a plno starodavnych,kere nigdo nedava,tam furt zustavaju.C.z mochametanama mas pravdu,ale sy raz v EU,tus se budes muset prysbusobit at chces nebo nechces.Este prijde chvila,kdy budes vspominat z nostalgiju na cigany.D.a do haremu ceske devuchi posylat nebudes musit,bo ty nesu tak hlupe aby vymenili svoju volnost za vezeni u moslimcu.E.bolsevnik nebo bolsevicnik?

 • Danijela husomilka E.

  gorolovi.Kup si „keyboard“ s českými znaky. S připojením na USB. (Pokud ovšem nemáš WINDOWS 3.1…) Vše ostatní zařídí počítač sám. (USB je to kam strkáš kameru, scaner, tiskárnu, mikrofón). Nalepovací znamínka zapomeň, za týden by ses rozčiloval nad špatným lepidlem. A navíc, na NORMÁLNI QWERTZ máš jiná znaménka, které na česke nejsou. Snad to zvládneš. Když ne – od čeho jsou přátelé v okolí…Pro ediska: situace s machometány je horší, než je. A bude hůř!Ten bordel v kalendáři (používám pomalu /ale jistě/ ostraváckou řeč) zavedl jistý pán který kdysi dělal placeného agitátora pro sektu své ženy.Srovnej stránku kalendáře, kterou jsem Ti poslala, s dnešním.

 • Anonym

  DanieleTed ne jako G.Prave na tom pracuji./ na tech hackach atd/.Kdysi davno jsem dostal od kamose cesky keyboard.Ale je na nem napsano pro windows 98 a 2000.Ja mam novejsi versi /xp /.Tak jsem nainstaloval cestinu na wordu a zastrcil drat s keyboardem tam,kam patri.Takze vsechno by melo fungovat.Ale at mackam jakou chci kombinaci,neotiskuji se mi pismena s hackem nebo s carkou,ktera jsou vedle cisel 1-0 .Tak ted uz nevim,jak dal.Mozna ze ten keyboard 98 nepracuje na XP.No zkusim konsultovat zname svetobezniky a kdyz ne,tak je to znameni,ze je cas prestat s drysty a venovat se uzitecnejsi praci.Ale kdyz ja mam zrovna tu ruku v sadre a stacim akorat sedet u PC a obcas neco tuknout.Zatim ahojka

 • Edisko z Těšina

  Gorolu, němaš zasek tak ganc recht, …… bo něni iste, že ty moje němravne kidy děvuchi čicu a když čicu, tak su zkažene tajak ja. A nesme v kostele a ja nejsu velebniček, ale normalni gaugan sprosteho slovnika, o myšlenkach němluvja… :)Co se tyka machometanu, tak sem kajsyk čital, že EU už začina procytať z multikulti – kupě lidi stačilo, jak vloni řadili v Pařyži, chmm… A ku temu je ešče jedna věc machometan a druha macho-metan!Bolševik, bolševnik nebo bolševičnik, vsjo rovno, sem take kurestvo něpatřy a fertik. Enem z teho rudně pokožka a křyvi se pysk (u někerych aji charakter).Pro vyrazu něznale: gaugan je cosyk jako je chachar :)

 • tež gorol

  To ście mie nasmolilibo mie na inszich forach tež przezywajóm „gorol“. No a tu to mo už gdosi obsadzene.

 • Edisko z Těšina

  Nechcu se robit chitry, enem tu ocytuju cosyk z wikipedie:„Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) je impozantní rostlina z čeledi miříkovitých pocházející z oblasti centrální Asie (Kavkaz a z jihu přilehlé oblasti). V České republice a v mnoha dalších zemích severní polokoule je vedena jako obzvlášť nebezpečný invazní druh, který rozvrací ekosystém a navíc může ohrozit lidské zdraví, neboť obsahuje fototoxické furanokumariny, které mohou u člověka způsobit těžké fotodermatitidy.“Tuž tak asy o bolševnikovi a bolševičnik je jen zkomolomeny vyraz teho sameho svinskeho křaka.

 • nijak

  pro ne jako GTo pro jaké windows je klávesnice určená je propaganda. Je to úplně jedno. Ta moje klávesnice (viz [112]) je z roku cca 1992, to byly tak Windows 3.1, spíš DOS – a v pohodě funguje (XP). Historická poznama: Akorát tak od roku +- 1998 se začaly vedle „Alt“ů objevovat tzv. win-klávesy a napravo vedle toho ještě navíc tzv. „application key“ (česky nevím). Ta moje je na obrázkutady (chybí pravá třetina, ale to je všude skoro stejné). Červené přelepky drží (nalepeny na očištěné plošky kláves) už několik let bez sebemenší známky „eroze“. IMHO čeština ve Wordu nestačí, je třeba udělat viz [103]. Jinak poznámka: USB klávesnice jsou podporovány od Windows 98 SE a měl by je podporovat i BIOS počítače (položka USB Keyboard Legacy), jinak by mohly být problémy. Sorry za offtopic, ale když ostravaček stale mlči…

 • nijak

  …tak zkusím ještě jednou…… ten link na moji klávesnici: http://www.volny.cz/cochee/kb.jpg

 • dědek

  pro EdiskoZe všeckym, cos tu napsal o machometanach a potym aji to srovnani bolševika s bolševičnikem obrovskym suhlasim, rovnu bych to moh podepsať.

 • Edisko z Těšina

  Dědku dikes za uznani…Ale ne za všecek maras u nas može enem bolšev(n)ik – stači se kuknut na take parchanty, jako je na těšinske radnici jeden vztekly, něnažranosťu zakomplexovany, pěnivy, vzrustem aji duchem maly Napoleon, kereho němožu menovat, bo beztak všecy v republice věďa, o koho ide.Včera dostal 160 tisyc pokuty za uplatek (nabidnul sto tisyc), propadnuti uplatku a něsmi byt pět roku v žadnym zastupitelstvu.Tuž – řeknu vam, že to je dost mala, skoro něviditělna zaplata na ten maras, co tu v Těšině narobil. Co to je takych 160 (s lapuvku 260) litru proti majetku za deset milionu, kery se tu on a jeho rodina pod ruku rozprodali. Co už tam, s takym gizdem, dyby aspoň z Těšina zmiznul kajsyk do tych svojich ropickich bažin, kaj meška, ale on tu budě prudiť dale, řygoň jakysy…Ostravaku, ty nas něchavaš pořadně vyškvařyt, jak tu musyme tak dluho čekat na tvuj dalši dřyst, ale myslim se, že je leto, čas urlapu, tak spočni. A možna si byl tež na tym konkurzu v radyju? Ostatnim musym přezradit, že jedna časť přeběhla minuly štvrtek a tež sem se zučastnil (něvim, kery z nas tam byl nejstarši, ale nejmladši učastnik ten deň měl z takych patnast roku, sympatycke synčisko, tuž vidět, že ostravaka čice narod napřyč věkovym spektrem :)))Ne abyses potem s nami ostravaku vyvadil, že tu s partyju z nudy zemeleme kaj co a že se z tvojeho bloga mezitym stala amaterska poradňa Receptařa na tema jak chovat keleruby, jak dostať česke znaki do kompa či jak likvidovať bolšev(n)ika :)))Pro něznale vyrazu: lapuvka: uplatek,řygoň: nechutny zjev, z kereho jedneho natahně,urlap: dovolena.

 • zatim ne G

  Pro nijakehoDik za off topic.Meleme vsichni z posledniho,topic zacina byt trosku out of order.Ostravak asi…lezi tam na dvore,nozky ma nahore,bojim se,bojim se ze umre …Anyway…1.klavesnici mam2.do wordu je pridana cestina /mam ale jenom 1 moznost cestiny/3.klavesnice je zastrcena do dirky v laptopu4.no a pak se nic nedeje at kombinuji alt n. ctrl s shiftem,nejdou tam ty pismena s hackyAle vsechno bude doufam vyreseno za chvilku,urcite vynechavam nejaky link.Muj helpdesk mi to za drahe penize vyresi.A pak,ze Ostravak je lacina zabava.

 • Edisko z Těšina

  Pro [129]Ostravak neni draha zabava, drahe su ty hački a čarki na tvojem aparatě, muhehe :-D)))

 • Danijela husomilka E.

  Nehořekuj. Tu drahou zábavu si vynahradíš dvěma dny volnaZítra je Konstantina a Methoděje, pozítří přiložím otépku sena. (Jak psáno..)Nechte ostravákovi také trochu klidu, náhradou je přece současná diskuse o kvákání, o cizorodých křákách a básnicích. Což mne těší…Teď jen čekám až se mi dovaří oběd a zmiznu v horku… Héč!

 • DOPORUČUJI VAŠÍ POZORNOSTI.Off-topic,ale doporučuji přečíst: Zajimavy clanek:http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2006070201Zajimava diskuze k clanku:http://www.dfens-cz.com/comment.php?akce=fullview&page=1&cisloclanku=2006070201Pokud LINK nefunguje,najdete clanek i diskuzi k nemu na serveru D-FENS WEBLOG:http://www.dfens-cz.com/Clanek: E-ZMRD .Myslím, ze stoji za precteni.

 • Danijela husomilka E.

  Tady si někdo koleduje o flámbováníHus to není!!!

 • tukan

  tož je toto možné??Mám takové pocit, že si tunaj jedete sami za sebe aj bez Ostravaka,..šak dobry,..v klidku,..je to dobre,..třeba sa tež pobavi,..

 • Edisko z Těšina

  Tuž vám ty članki od [132] NĚDOPORUČUJU!!!Enem ztratite čas a nic přynosneho se nedozvite. Danijelo, přyložym se těž kusek na zahajcovani pod kymsyk, a Hus to něbudě… Pro [134] – tukan- tuž to viš, už se tudyk přypadame jak opuščena jednotka pod samostatnym velenim. Syce začyna dochazat žradlo aji chlast, ale srandičky ešče ni :)))

 • Edisko z Těšina

  Dneska dyržim pazuřyska Portugalyji…jak už sem tu pisal, z jakychsy něznamych srdečnich duvodu :))) A napul už mi vyšlo, že ve finale budu Talijani, aspoň to utěši, že naš česki tym vyřadili finalisti a ne jacysyk bryni… Cu se myslite? :-D)))Ostravaku, tuž esli to tu čiceš, jaky je tvuj tip? A co ostatni přykidavatele, jak vy to vidite?Možna se všecy uživate leta kajsyk na šutraču a nic se nědozvim, a včil vam možu přypadat, jak ti vědcy, co hledaju mimozemske cyvilizace, ale komunikovat je třa furt, no ni? :)))

 • Gorol je zpatki

  Ščěšči v něščěščiDěvuchi a synci,už něsem paryja.Mam aji hački aji čarki.Něbylo to jednoduche,ale na štěšti levne.A bo Ostravak furt eště leži v te komoře z noškama nahoře,a bo něni co čitať,a bo chcu vyzkušať tu klaviaturu,tak vam popišu moju kalvariju včera.Zebral sem svuj klinovrch a šel ku svojemu pomocnemu prknu.Ten se usmal,bo se už radoval jak na mně fajň zarobi.Jazyk česky uš sem tam měl na tym tvrdym dysku,ale to pry něbylo dostatečne,bo počitač je pry hlupa věc a potřebuje pry eště vic postrčiť.Tuž postrkaval,co se dalo,stal sem vedle něho z tušku a papirem,bo moja stara řikala ať všecko zapisuju bo jak pry přidu dodom už něbudu věděť co robil.Ale byl rychly jak Houdyny,kerak potřeboval rychle vylezť z akvarija a nic sem něstačil zapsať.Potem zapojil tu česku klaviaturu a jaksy se nic něukazalo.Tuž řeknul že je to špatny darek /bo sem mu řek že mi to dal dobry stary přitel / a že se mam porozhlednuť po inych kamaradach a že uš s tym dal nic něnarobi a ať se kupim v Česku novu a že bo to něspravil tak to něstoji nic.Tuž sem přyšel smutny a splaveny dodom,bo bylo 31 ve stinu.Moja stara sedla potem ku stroju bo chtěla hrat jakesy ty hlupe babske hry a vola,že se cosyk stalo,bo misto čisel ma same čřžš.Trvalo to potem eště cele odpoledne než zme tu hlupu věc naučili přepinať češtinu do laponštiny přes angličtinu a mexikanštinu.

 • Edisko z Těšina

  Hip hip. gorol se naučil po česku :)A to je v tym Laponsku 31 ve stinu? Tuž to je kurňa jaksyk moc! V Těšině mame enem 26, tuž zase sme dyksryminovani…

 • Danijela husomilka E.

  3 x sláva gorolovi.počítač potřebuje k přesunu k novým číslům prý 0,000 000 000 3 vteříny (dříve prý sekundy , dříve vteřiny). Já si ale všímla, že někdy potřebuje až půl hodiny než se zorientuje na nové… Což byl asi gorolův pád. Čili nix Houdýny. Vzdychám nad vedrem. Odpoledne se budu pohybovat jen ve vodě. Práce muže/musí počkat.Nechejme ostravakovi trochu tvůrčího času. Vždyť to nemá s Blankou zase tak jednoduché…

 • Gorol

  Husy milceDanijelo,chiba,bo ni pad ale vzestup Gorola, bo bez te pul hodiny čekacy doby by mě ta sranda stala 50 evropanu.Dřel se ten borak na tym pul hodiny no a moja starka spustila ty Pyškvorki o zasek pul hodiny později.Takže spěchej pomaly je pravdive přyslovi.Edysonovi: Něska už ta těpelna dyskryminacyja skonči,bo tu ma byť uz zas 24°Ale sem totalitně izolovany celu rodinu a zadni vnuci ku mně nesmi.Čemu?Bo mam tu sadrovu hnatu a všichni vnucy mi to zaviďa a tež chcu sadru.Tak ze mně robi děcka velkeho boraka,keremu je lepši se vyhybať a dali mě na 3 tydně do karanteny.Tuž mi už zbyvaju enem ty dřysty.

 • Lida

  EdiskoviMy u nás doma (můj chytrý a fotbalu znalý gizd) to MS vidíme asi tak: méně zajímavé fotbalové země jely na MS jen do počtu a musely by hrát fantasticky a nad své možnosti, aby vyhrály respektive, aby rozhodčí nepískal proti nim (viděli jsme v mnoha zápasech, že?). A náš pocit je takový, že Fifa usilovala o finále Německo-Anglie (jako odveta za mnoho let staré finále, které domácí Anglie vyhrála nezaslouženě brankou která nebyla nikdy dokázána že by padla) a protože Anglie šla ze hry ven, tak se směřuje na finále Itálie-Francie (jako odveta za nedávné finále ME). Jinak ze srdce jsme to přáli nám. A teď držíme palce gizdům z Portugalska co chytají bez rukavic, ale vyhrají stejně kucí opálení z Itálie, aby měli bolístku na tu strašnou ránu, která přijde se sestupem megatýmů do nižší ligy.

 • Ambry

  Lidě:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 • Ambry

  Ještě liděNO ale možna na tom něco je.Ale na jednom se shodnem všichni.Co se stalo s ostravakem,proč nepiše :(((

 • krmič

  Tak mi ta diskuzepřipomněla Opravu zgychaneho komputera odbornikem :-)Ovšem Danijelo, strkat mikrofon do USB, to jste poněkud přehnala, tak univerzální ten bus zase není! (Leda by ten mikrofon šel přes „krabičku“ plnou knoflíků, jaké dělá třeba firma MOTU, ale to už je o něčem jiném, ne?)

 • Edisko z Těšina

  Ostravak se beztak vala šunky kajsyk na kačaku……a bo nas bavi už pěkně dluho, tuž mu to popřejme, no ni?Lido, ja se v hodnoceňu fotbala něřydim rozumem, ale cytem. Němožu ale řect, že bych se nikdy němylil – to bych byl na tym finančně ganc kaj indě :-))) A jaksyk to tym pirenejskim darebum vice přeju, aji když Talijany mám tež rad (už enem kvuli jejich světovym filmum – na film „Nová strašidla“ bych se poradil kukat skoro furt a dycki je u něho taki chlamec, že uchcavam magi v kostkach)…A kromě teho sem na Portugalčiky vsadil v Betandwinu hned zpočatku tej fotbalovej srandy v rajchu zparu stovek v dost fajnym kurzu a už včil mi ti syncy portugalšči dost zarobili.Posledni typ, kery sem dal ešče před prvnim vykopem, že budu majstři, byl v kurzu 1:48, a to bych se aji dost fajně opeřyl, mohli bysme se všecy v knajpě aji dost dluho nechat obsluhovat. Tež by možna aji na jakesyk ty vesele děvuchi zbylo dost chechtaku (aji s umytim zad, checht :-D)))Ale jak to něvyjdě, svět se nězbořy, jakesyk ty ztraty přy celkově vzatym kladnym profitě se daju unest, no ni?Gorolu, zasek sme v Těšině dyskryminalizovani, bo je večer a na teploměru furt třycet, asy vlezu ještě do vany, než se zeberu a pujdu k Lukašovi do knajpy na fotbal. A potem se něvypij, no ni?

 • Edisko z Těšina

  Portugalšti synci hystoryju něpřepsali……frantici su ve finale. Aji tak jim děkuju. A v nedělu do finale! Myslim, že do tej doby se žadneho ostravakoveho dřystu nědočkame, bo něpochibně bude zabarykadovany u kisně :)A po finale bude zetřy tydny pauza, a pak Hijo! – rozjede se Gambrynus liga… Furt se cosyk robi, no ni? :)))

 • Danijela husomilka E.

  krmičovi ze 144Já mám opravdu připojený mikrofón přes USB. Stejně jako kameru a ostatní zbytečnosti jako je scaner, tiskárna a česká tastatůra. Jedině reproduktory (ve slovníku jsem našla TLAMPAČE) jsou připojeny /přes zesilovač/ přimo. To v Lap-Topu zabudované skřehotátko se nedá poslouchat.Co se týká ostraváka, ten asi přemýšlí jak má vysvětlit své rozčarování z Blanky.(Která je stejná jako Jaruna a všechny „roby“ ze šichty.)

 • Kondor

  Ostravaku,honem jakysi novy dřist, at si ty svatky eště vice zprijemnim:-)

 • Edisko z Těšina

  Danijelo, němaluj rohateho na stěnu…šak on ostravak napiše, co se robi, myslim, že za tym budě kombinacyja hycu, Blanki a fotbalu to všecko smišane do kupy…

 • Danijela husomilka E.

  EdiskoviRohaté na zdi. Tu zeď asi znám. Je ode mne 600,3 kilometrů. Tvoří část malého kostelíka. Jako varování před smrtelnými hříchy je tam neznámý umělec namaloval asi sto roků sto roků před Boschem. Čemuž se nedivím, krásný pohled na moře a stromoví svádí ke hříchu. Když je příležitost. Viz Mojžíš II. kap. 20. vers 15.

 • Edisko z Těšina

  Druhi svatek se překulal do druhej pulki…… vratil sem se z oběda. Jak už tudyk Danijela piše cosyk o hřychu, tuž sem zhřešil proti zasadam chudnuťa, bo sem zežral tajak ostravak v tutym poslednim dřystu, pečenu kačku ze zelim a knedlami a utěsnil to čepovanym radkem, přesně podle navodu :)Husa byla tež v nabidce, ale vzhledem ku svatečnimu lajtmotyvu sem se ju z ucty ku dnešni pamatce Mistra Jana nědal…

 • Danijela husomilka E.

  Dodržuji pranostikutak jsem si u příležitosti svátku upálení udělala pálive plněné papriky. A uhasila vodou.

 • Ája

  no tak zase nic …Už se mi to tež přestalo pozdavať. Tak sem se – vzhledem k Ostravakovym uspěšnym zkuškam – divala i na stranky „pražááák.pražskej. bloguje.cz“. Naštěsti tež nic.Danijelko – husomilko, když Gorol ma ty svoje (Husovy) nabodenička a už se tu všeci začiname nudiť, němohla by si aspoň napovědět, kaj to včil vlastně meškaš? Že by jako dalši hadanka?

 • Edisko z Těšina

  Pro [153] – Ája: Kaj meška Danijela…Danijela meška přybližně přesně asy 600 kilometru a třysta metru od jakehosyk kostelika (kery se asy nazyva roslynska kaple:))), na kereho načmaral jakysyk anonimni grafiťak obrazki rohatych potvor. Mohlo to byť asy tak sto rokuv před narozenim chlopa, kery vynaleznul kluč, keremu se řikalo zkraceně „boška“, či tež „bošak“ a kdysy sem ho jako motorysta potřeboval ku temu, abych moh nakopnuť svoju třyapulu Jawu, jinak bez teho kluča ta mašina nězabublala…Potřeba teho kluča se dala obejsť vyzkratovanim patřičnych dratu v hlavě motorki, ale to robili enem kraďoši. A něschopni mamlasy, keřy o eleganci technickeho razu neměli ani šajnu a už vubec nic jim němluvilo cosyk takeho, jako umělecki dojem na děvuchi, kerych se dycki kole takeho vystavniho stroja a jeho majitěla zlitlo, tajak much na kraviněc…Už je vam jasne, kaj Danijela meška?(:-D)))

 • Prof.DRSc.Hormonalis

  SOS pro potrebneVazeni a mili frekventni dopisovatele,se zajmem sleduji s uctive vzdalenosti vasi snahu udrzet naladu i konversaci v chodu ve chvili,kdy se vase inspirace „Ostravak“ mirne odinklinoval od ocekavaneho chodu zalezitosti,ostravsky receno …něpiše…Jinymi slovy /dovoluji si opet pouzit vaseho mileho nareci/ : motatě se po dvoru jak kury bez kokota.Ve vasi evidentne markantni snaze vyprovokovat vaseho idola ke znamkam zivota se projevuje typicky prvek obavy ditete z opusteni matkou ci otcem nebo i jinou obdivovanou osobou a neprijemnymi nasledky vyse jmenovaneho opusteni.Pro vas jsou tyto nemile nasledky charakterisovany obavou ze ztraty moznosti se castecne podilet na uspechu vaseho oblibeneho sepisovatele komickych pribehu,nebot i vy jste soucasti jeho uspechu.Ve sve dlouholete psycholo-psychiatricke praxi jsem byl casto konsultovan obetmi syndromu „opusteni“ a ze sve bohate sbirky zkusenosti s ruznorodymi therapiemi mohu z hloubi sveho presvedceni doporucit jen jednu:1.rano na hladny zaludek odvar z REPKY OLEJNATE2.o hodinu pozdeji /ani o minutu driv/ 2 jednoinchova /pro neznalce tohoto systemu doporucuji 2 1/2 cm/ kolecka kontraversni plodiny zvane KVAK3.pro damy s prevahou testosteronu /D.?/ doporucuji pravidelne proslehani rostlinou zvanou BOLSEVNIK4.pro pany s pocitem caste zizne /E z T.?/ doporucuji 2x denne KLYSMA Z MYDLOVE vody,neb po teto methode vas budou nealkolohove bublinky opustet nejmin 5 hodin vsemi moznymi i nemoznymi telnimi otvory.Doufam,ze po uplatneni me nezistne doporucene lecbe se vam pujde klikatymi stezkami umorne horkych a osamelych dnu lehceji.V pripade neodkladneho zasahu z me strany jsem k dosazeni pod tel 00-2X4%7$ 33-##1.konsultace zdarmaLoucim se s vami s pozdravem Very yours Herman

 • Danijela husomilka E.

  Kdežeto bydlím?Jak už psala, 600,3 kilo metrů (od kdy se váží metry na kila?) od kostelíka, kde se pranýřují obecné a časté hříchy. To odstrašování je výraznější, než by je namaloval Hieronimuhus Bosch. Jedu tam kolem místa zrodu Umberto Eca. A místa, kde asi žil tajemný plamen královny Loany.Teď se ale táži já: kde stojí roslínská kaple?

 • Edisko z Těšina

  Hormoňaliz radi……servus zygarek, cheche… Ale doktoře, jak tak čicu ty tvoje rady, tuž se nedivim, že jsi z tych svojich trunkuv cely zhlupnul, bo inači bvys tu něpisal take kokotiny, jako piti mydlovej vody, grc! Každy normalni chlopisko (aji roba) vi, co mu na žizeň nejlepši pomože, u mně konkretně je to smichov barcjakej hustoty. A je klid – však za chvilu vyfičim do Lukašovej knajpki na jedneho až deset blonďaku. Syce v Česku su svatki, ale bo robim v ukolu a ni v časovce, snažim se troška tu i tam porabjat na zakazkach, abych něvyšel ze cvika… Ale kdo by furt seděl u kompika, no ni?Danijelko, metry se asy něvaža enem na kila, ale spiše se jimi nasobja. A roslinska kapla stoji beztak v Roslinu. A něni rostlineho puvodu. Zato Loana byla v Přyboře, to je město na cestě z Těšina do Vidňa. Loana ale něbyla kralovna, ale fabryka, kaj se štrykovaly fusakle „…pro pány, dámy i děti!“Tuž tak asy… (:-D)

 • krmič

  Danijelo,fakt jste mi rozšířila obzory, a teď to myslím naprosto vážně! Co jsem v důchodu a starám se jen o kočky, tak už vývoj nesleduju. No jo, ani jsem si nevšiml, že se dnes dají koupit za pár drobných mikrofony s USB výstupem, tedy se spoustou elektroniky uvnitř. Furt jsem bral mikrofon jenom jako holý mikrofon (a do těch jsem dělal, i když jen částečně, skoro 40 let). Ještě tak bezdrátový, ale USB, to za našich časů nebylo, musím se kát. Co všechno se člověk nedoví na Ostravakovi!

 • Danijela husomilka E.

  Pro 157 a 158Strašně se stydím (až do červena) neboť jsem roslinskou kapli považovala za stejný jazykový výplod jako bolšev(n)ík. /Agresivní, kam příjde – neodejde. Až koukáním do netu jsem zvěděla, že se jedna o potvoru které se v mé řeči (a tudíž také v mé literatůře říká úplně jinak). Stejné to bylo u té kaple. Ten „můj“ kostelík se nachází na pobřeží Ligurie – kdysi liduprázdném. Jen pár rybářů tam žilo. Z rukou do úst. Tak musím s krmičem souhlasit, dík ostravakovi se jedna vzdělává. USB strašně zjednodušuje věci s přípoji. Když jsem měnila PC (což dělám ob dva roky) vznikaly vždy problémy s tiskárnou. Jednou chtěla serivý přípoj, jindy zase paralelní. By občas stávkovala. Teď mám klid. Dík USB. Přeji pěkný večer.

 • Gorol

  EdysoviKlid,klid,klidEdys,myslim teď trosku za tebe.V našim věku se nesmiš rozčiliť každu duperelu,bo kaj byzme došli?Už nam zbyva enem par roku,ni?Bo ten profesor to němyslel s tebu špatně,ni?A ta mydlova voda něni tak uplně hlupy napad,bo se potem cytiš tak fajň lehki,ni?Už sto raz skusil něbo ni?Maš často žizeň nebo němaš?No tuš jak vyněchame žizeň na chlast,tak pry možu v našim věku byť problemy s cukrem,ni?Maš cuker v pořadku?Ale něchcu se michať do tvojich sukromych zaležitosti,tuž si něvšimej,co sem řikal.Děvuchi a synci,mi se tak fajň piše s tyma hačkama a čarkama že němožu přestať.Ale už musym bo moja stara co hraje ty Pišvorki řyka že musym napsať Danyjele že jak měla chvilku čas od tych Piškvorek tak hledala kaj meškal ten cirkus Umberto Uco či co to bylo a pry to bylo kajsik v Alexandyji či tam kajsik.Tuž sem z teho cely hlupy bo pry ten kostel je zas kajsik v Rozlinu kajsik ve Skocku.Tuž ať mam teď chvilku klidu dam sy včil jednu skocsku a potem ten profesora nalev.Robim dobře,Edy,co mysliš?

 • nijak

  Danijelce:…ale je vcelku možne, že po takich 2 obmjenach zas klid odejde, diky odchazejicimu USB 😀

 • kapitan kid

  vsem poslednim prispevkum:vy se asi hodne nudite, co?

 • krmič

  K Hermanovi 155Zase ňák nechápu. Jak může působit klysma proti žízni? (Ta mýdlová voda se přece nepije :-)) Naopak následné pochody způsobují dehydrataci organismu, a tedy je žádoucí zvýšený přísun tekutin! Ne?

 • Prof.DRSc.. Herman Hormonalis

  krmiciVazeny kolego /-vy kastrujete,,ja prevazne sterilisuji, taky vetsinou “ kocky“/Jsem velmi potesen vasim profesionalnim zajmem.Klysma nepochybne dehydratuje.Ale pozor!!!.V pripade zaplneni a vyplneni nekolikanasobnych telesnych otvoru mydlovymi bublinkami dojde k SUGESTIVNIMU pocitu totalniho uhaseni zizne a tudis snazsimu odolani touhy sede mozkove kury po moku.Jakemukoliv….Vetsinou je predstava vhodneho svlazeni zizne vyvolana vidinou nejblizsi hospody / viz E.v T./K odolani teto predstavy je zapotrebi temer nadlidske sily a v pripade stresu je i nadlidska sila malo platna.A mohu jen potvrdit,ze Ostravakova absence vyvolava pocit stresu u mnohych osob,cekajicich a doufajicich v Ostravakovo znameni zivota.Proto,vazeny kolego,pripojuji me nezistne rady vsem postizenym nestastnikum v teto pratelske rubrice.Dekuji za pozornost a neuhasitelnou touhu po dalsim a hlubsim proniknuti do nekonecneho nitra vedeckeho tajemna.Mam neurcite urcitou predtuchu,ze v dnesni noci cas oponou trhne.Sincerely vas Herman

 • Gorol

  nadporucikovi ze 162Ne,nenudime,bavime a ne malo

 • simply Herman

  157Nejedna se o PITI mydlove vody = grcale o KLYSMA s mydlovou vodou = prc

 • dědek

  pro Edisko(136)U nas v knajpě to po vypadnuti Brazilakuskomentovali tak: skončilo MS a začlo ME.

 • Edisko z Těšina

  Předtuchi se Hormonalizovi něnaplnilyNo nic – aji majster mydlotvorny se tu a tam jebně, ale co už tam, dyť z teho se něstřila, no ni?Pani učitelka se v hodině zoptala malych, ji do vychovy svěřenych knajtku ve třydě, co robja, když se rano rano probuďa. Maly Juzek pravi: „Jak vstanu, idu na hajzel a vyseru se!“ „Ale, ale Pepíčku, ty máš ale slovník, čím je tvůj otec?“ „Dlaždič!“ „No, dobrá, dobrá, a co děláš po probuzení třeba ty, Aničko?“ „Síííím, já ráno, když vstanu, tak si čtu knihu…“ Pani učitělka cela měka a rozradostněna pravi: „No vidíš, Aničko a čím je tvůj tatínek?“ „Sím, můj tatínek je lékař.“ „Vida, no prosím!!! A jak dlouho si takhle po ránu čteš?“ vypytuje se pani učitělka dale. „Sím, než se vyseru!“Ja sem se na ten frk vzpomněl, jak tu krmič pismenkoval, že do mikrofonu dělal štyrycet roku, tuž to ja sem kdysy ešče jako maly „dělal“ do plinek, potem mě to mama naučila do nočnika a později až do včil do robim jako ten Juzek, muhehe :)

 • Edisko z Těšina

  Ešče jak se tak kukam, tak se bližime ku čislu 170……myslim, že Ostravak chce, abysme zlomili rekord a nakrutili na kidoměru aspoň ze dvěsta kidancu, tuž zrobme jemu aji sobě tu radost, dyť je to potěšeni tu byt pěkně spolem, je to tu taka fajna partyja, furt lepši niž na Novinkach či v čekarni u zubařa, no ni? (:-))))

 • Danijela husomilka E.

  Tak ať jsem stosedumdesátázwar, číslo na nic. Ani prvočíslo, ani biblické, prostě jen číslo v nekonečné řadě. Ale lepčí než být třetí. Nebo kolikátý v tom kopancování

 • dědek

  ku 169Mam taky matny dojem, že si se trefil.Tuš ja začinam dalši desitku.

 • Goral

  EdysonoviK te poznamce o jebnuti Hormonalisa.Ty eště něviš,že každy vědec se DYCKI musy něchať unikovu cestu pro připad že by se jebnul?..A ta ďura je přecyk ve …“něurčitě určitou…“ Bo kdyby napsal …“určitě neurčitou …“ moh bys měť pravdu.Edy,Edy,že ti ešče při tvojim zdělani aji to musym vysvětlovať!Ale obraťme list.Jaksi zme zapoměli pokračovať v te Danijele domovině.Tak se myslim že aby se nejspiš dostala k tym rohatym tak tam vali bez oklik.A dostaneš se tam buď přes Curych a potem by musela meškať kajsyk kolem Študgartu / sedi možna v Heidelberku ve škole a čumi na ty stare mapy – to bysem dal na prvni misto/anebo musi přes Inzburk a potem je to tam kajsyk okolo / a može seděť ve škole tam / Tež može byť ale hyst o/e ryk amater a potem sedi doma.To pišu enem na rozviřeni debaty,abyzme ukazali temu kapitanovi Dřystal z č. ? /němam to teď přy ruce/ že se něnudime ale fajň bavime.Přyšte vam napišu,co mi zasek vymamlasyl muj počitač.

 • Danijela husomilka E.

  Goralovi… k 172Třikrát špatně! Nejsem hysterická, na škole nesedím. Nebydlím v Innomostí, ni na borůvkovém kopci. Ty údaje jak daleko k těm rohatým mám ze vzdálenostníka v autě. (Musím ale přiznat, že je to kousek dál – kus cesty jedu vlakem spolu s autem.)Na další komentáře nemám čas…

 • Orlosup

  SuperJa čumim na Ostravaka jak vajco z hrnca, bo něco takeho se jen tak něvidi. Jsi super, Ostravaku, a i lidičky okole těbe.

 • Goral

  Mama mia,mama miaS tu babu potem hrejtě Geocaching

 • Danijela husomilka E.

  Goralovi & EdiskoviMá náklonost k nářečím je dána dědičností. To je tak…Z rodinné kroniky znám příhodu jedné příbuzné. Ta žila za Protektorátu v jakési vísce kdesi u Zlína. Vískou procházela silnice, která nikam nevedla…, ztrácela se v polích. U té silnice bydlela v domku. Před domkem byla cesta velmi strmá. Byla válka, místní obchodník už neprodával chleba, čïli každy ho musel péct sám – u pekaře, který ale zase jen pekl pro cizí. Mouky nebylo.Jednoho dne ta má příbuzná poslala své dítko k odnešení už upečeného chleba. Dítko se loudalo s pecnem pod paží… až konečně dorazilo k domku. Jenže ce¨lou šířku silnice zabírala horda otrhaných úbožáků. V dřevácích. Pro stoupání cesty se potáceli po celé šířce. Vedl je nějaký německý poddůstojník. Kam šli nebylo jasné, jak psáno – cesta nikam nevedla.Tak stálo to dítko najednou obklopené děsivými postavami, které jen tiše mumlaly … chleb, chleb! Ta má vzdálená příbuzná už čekala na svoji ratolest, vyběhla před dům na silnici, chleba vzala a předala ho těm úbožákům. To ovšem neměla a nesměla. Za poskytnutí potravy válečným zajatcům byl tehdy trest smrti. Poddůstojník, který tlupu vedl reagoval hned. Namířil svoji zbraň proti příbuzné, udělal jakýsi pohyb rukou a začal řvát řečí, které dítko znalé říského jazyka nerozumělo. Má příbuzná byla také hlasitější a odpovídala nějak, co se podobalo čínštině nebo afričtině. Pak se výraz v obličeji onoho vojáka rázem změnil. Řvaní přešlo v rozhovor, při kterém si ti zajatci rozdělili pecen. Nakonec podal ten voják mé příbuzné ruku, zasalutoval a vše se dalo do pohybu.Vysvětlení té záhady? Má příbuzná trvávila školní prázdniny kdesi u Fulneku. V době jejího pobytu tam hovořilo asi je tisíc lidí divným dialektem – který byl záhadou pro germanisty. Dokonce o tom píší Lexikony z dávných let. Ta má příbuzná se ten dialekt naučila – by mohla ukazovat po prázdninách svoji vyjímečnost. A ten poddůstojník – v rozčilení zapomenul na své školní znalosti a začal v jeho „mateřštině“. Tisíc kilometrů od místa kde žil trefil na někoho, kdo znal jeho důvěrně známý dialekt.Proto mám úctu k dialektům, ty mohou zachránit život.

 • Edisko z Těšina

  Danijelko, tož nechcu byt stary šťural, ale……ale Fulnek od Zlina aji s jeho vesničkami s cestami, kere nevedu odnikuď nikde, zasek tak daleko – tisice kilometru – neni. To je možna tak zedvěsta kilometru. Ale možna sem cosyk v tvojim dřystani přehlidnul…Ale s tymi dialektami maš recht, bo ty fest možu pomoct při učeni cizych jazyku…Jaksyk mi tu chybi ostrafuck…

 • kapitan kid

  165:jo to pozoruju….

 • kapitan kid

  zajimava diskuze….se tu vyvinula z obycejjneho okecavani ostravakovych vyplodu (vyplodu v dobrem smyslu receno)….

 • Danijela husomilka E.

  EdiskoviMáš pravdu, jenže ten voják se koncem prb¨vé světové války přestěhoval z Fulneku kamsi za Hamburg. Proto mu v jeho zoufalství ze zbloudění kdesi u Zlína (odkud šel a kam se nedá dnes zjistit, prý v tom okolí žádné tábory nebyly) mu mu ta má vzdálená příbuzná – která mluvila jeho dětskou řečí mu musela připadnout jako zjevení.Chtěla jsem zjistit jaký dialekt to byl, leč marně. Vymřel, nebo byl vymřen…

 • nijak

  (ináč já sem sem psal jakožto nijak už ráz, ale tady sa vyskytuje jakýsi jiný… tož nevím)Diskuza žije svojím vlastním životem už dlúho, to už s Ostravakem nemá společného nic, akorát místa původu…Ale taky by mňa zajímalo z kama ta husopaska teda je (teda kde včil bývá, né z kama pocházá).

 • nijak

  Ináč kdybyste ně náhodú nerozuměli, tož sa optajte, ale šak když vám rozumím já… :-)

 • Danijela husomilka E.

  Divné řeči.Já louskám ostravaka jen za pomocí slovníku. (Bez něho bych byla utopená). Takové Edisko to má snadné, ale potomci jeho potomků nebudou vědět o čem byla řeč. Dám přiklad. Starý jen 150 let. Z pokračování Orbis pictus od Komenského. Díl druhý:Úkazové komítání č. čeření.Nejen silina může čeřiti , jak se již svrchu podotklo, ale i hmota sama, nechť již plynná neb tekutá aneb tvrdá. Čeření hmoty vzbuzuje v nás cit tónu neb zvuku vůbec, čeřeni pak siliny cit tepla a světla, velikost,rychlost a zvláštní spůsob vln dělá zde ten rozdíl, největší jsou vlny u čeřící vody, menší u zvuku, nejmenší u světla, ano u světlových barevzase jsou stupně velkosti a rychlosti.Zákonové, dle nich čeření se děje, platí u čeřící hmoty, ale i u čeřící siliny.Což se čeřením rozuměti má, dá se smyslně představiti.: 1. Když do tiché vody kámen hodíme, 2. když strunu silně napnutou u prostřed zachytíme a stranou táhnouce, zase rychle pustíme, 3. když na provaz silně napnutý silně uhodíme.V první případnosti dělají se kolem kamene samá kola t. kulaté vršiny mezi nimi se nalézají dolinky, kola napořáde se šíří a slábnou t. všecka jsou menší, slovou pak úhrnem čeřepy. Vdruhé případnosti dělají se příční čeřiny č. tetelení. a v třetí případnosti podélní čeřiny, ježto čeřijemi slují. Jasné?

 • Goral

  DanyjeleTuš to byl přyběh zvany Ščěšči v něščěšči.A bo to je přyběh chmurny,tak se zdržim komentařa.Ale bo je to přyběh poučny pro cvičeni v jazykach,/bo už Tomaš Garyk řikal,kolik jazyku umiš tolikrat sy člověkem/,tak zase ja se ptam,čemu něpišeš ostravski,bo to je fajne cvičeni,syce v jazyku stejně mrtvym jak latina,ale na druhu stranu cvičeni je cvičeni.Temu tu ja teš přyspivam.Bo ja sam sem nikdy ostravski němluvil,přizvuk sem syce měl,bo sem se narodil na Slezke,ale to bylo všecko.Ale musym se pochlubiť že teš přyspivam na činskym weblogu kantonskeho dijalektu,bo v zemi stovek ruznych činštin je dobre aspoň jednu ovladať ve formě dijalektu.Tež tu keresyk razy přyspivam / u Ostravaka / jako vzdělany člověk,bo jeden musy cvičiť všecki extremy.Bo nikdy něviš…,jak je vidno zřiti / řikal dycki muj tata a mama se mohla potrhat smichy a na to muj tata dycki řeknul..pozor na zaklopki…a mama se chitla kajsik v rozkroku a řekla…ja se pochčim a všeci zme se smali až zme se tež museli chytnuť v rozkroku.Už buděm pomaly u tych dvuch stovek?

 • Ája

  Pro Danijelku husomilku EVčil sem dorazila a vidim, že Ostravak pořad NIC a Danijelu tež eště nikdo v tym širym světě něnašel. Danijelko – malo indicii. Jak vyjeděme od teho zastrašujiciho kostelika, s kresbama, kerych by se i HieronimuHUS bal (no, mě by Ligurie spiše svaděla k inemu hřichu – viz. 2. Mojžíš kap. 20, verš 14), potem miněme Umbertovu Alessandriu, tak se dostaněm akurat do pořadnych kopcuv ze samyma serpentynama (Edisko – to něni nic sprosteho!) a to potem ten vzdalenostnik v autě klame. Tuž, eště bys nam měla trochu pomocť.P.S. Kaj su všeci Krleši? Co Ostrafuck?

 • Edisko z Těšina

  Kurňa, Danijelo, včil změ dostala, checheche!!! (:-D)))Tvuj přyspěvek budě zitra jednim z hlavnich bodu programu v kulturni vložce našeho previdelneho jednani klubu latentnich alkoholiku, už to valim vytisknut!!!Nijaku tuž tež přyspivej a kidej tu na kupu, však aji ty ses dluho něozval! A to je škoda pro nas všecky, no ni?:)))))))

 • Goral

  Kurnik šopaDanyjelo,ja sotva zesmolim jednu odpoveď a už mě zase provokuješ,abych začal studovať literaturu na nove dřisty.Eště že mam tu pazuru v sadře,inak bych se smykal v tute době kajsik po Pyrenejach a EDY !!! ty neleži u Portugalska.

 • Danijela husomilka E.

  Tomáš Garyk plácal…Njsem hysterická, ale ze zdědených knih vím, že Tomáš (který se tehdy nazýval Vlastimil – pro jednu slečnu, které vyprávěl, že studuje na universitě, ačkoli chodil tehdy teprve do sexty… Té slečně se ten podfuk s falešným jménem a falešnou adresou nelíbil, z sexuelních radovánek sešlo, což Tomáše přimělo k rozhodnutí: bude držet celý život celibát…). Tak tenhle Tomáš sehnal místo na právě zřízené pražské universitě. Po prvých přednáškách protestovali studenti proti přednášejícímu, prý neumí ani slovo česky a té primitivní moravské slováčtině prý nerozumí. Stejné to bylo s franštinou. Řeči neznalý Tomáš začal tvrdit, že jeho čerstvá žena pochází z královského rodu, rodu Garyků. Smůla spočívá v tom, že Francouzi mají velmi pečlivě zmapované dějiny. To za a. Za bé: nějaký předek garigue odešel z nouze z jihu Francie, tam nic nerostlo, jen křáky zvané garrique. Když tak zvážím že se ten pán nazýval druhým jménem křovák…Ta slečna, která odmítala sex se jmenovala Anna Chotěnovská. Byla o něco starší než Tomáš.

 • krmič

  168 (Edisko z Těšina)To mě napadlo, hned jak jsem tu větu napsal. Uvažoval jsem, jestli to napsat jinak, ale pak jsem to schválně nechal – bude to někdo komentovat očekávaným způsobem? Ovšemže ano, nezklamal jsem se!

 • Goral

  Křovak neboli bushA když si uvědomim že kvuli němu sem před třema rokama opustil moju chatu na Floridě,ja ….druha emigraca byla horši než ta prvni..ale prin cypy su prin cypy …Edy pozor

 • nijak

  dvústovkaTož vidím, že tú dvústovku dáte. A jak tak na vás pozízávám, tož tipuju, že tú ščasnú osobú, kerá sa dostane na to jubilejní číslo bude (jak takéj jináč) zaséj husopaska. :-)

 • Goral

  keru větu?bo to de tak rychle,že sem stratil přehled

 • boba

  Tož si tu dneska snad podesáté pročitám příspěvky a čučim. Už si skoro nepamatuju, o čem tu psal Ostravak, ale už vim, kde najdu, co je to kvak, kus Bezruča, jak nastavit českou klávesnicu, kdo zrovna hraje fotbal včetně historických kurzů na vítěze, kde je jaký rohatý a jak se tam jede, co se dělá s mýdlovou vodou a jak psal Komenský. Jako bonus k tomu mám, co dělá Edisko, že Goral má zlomenou ruku a manželku, co hraje ráda pišiškvorky, že Ájin obyvák je prostorný, aji odkáď má Danijela předky.Smekám před vama, bavíte mě i vzděláváte současně, díky a pokračujte!!

 • lucinka

  uz chybi jen kousek:-)tuz abysme dali tu dvustovku do kupy tak pisinkuji..zdravim Ediska z Těšina..super se mi citaju tvoje kidy,aspon kdyz ma ostravak absenci,tak se mam nad cim zasmat:-))

 • Goral

  AjeBodejť by Danijelu kdosik našel,když vynechala cestu vlakem ….x km…

 • Goral

  LucincePisinkujes?Kdybych ti řek překlad v mojim jazyku,tak se podiviš.196

 • gizd od Lidy

  Orbis přečtusDanijelko, mě nedělá žádný problém porozumět OP starému 150 let, i když OP je z roku 1833 (jen detail) já myslela že bude ještě starší. Druhá věc je taková, že dialekt v období mezi panem Ediskem a jeho potomky se moc nezmění narozdíl od toho jak se změnila čeština za 2 století :) A že čtete ostravaka se slovníkem? Nechápu, na jaká slova ho používáte? My tomu doma rozumíme v pohodě akorát se nám kroutí pusu když si říkáme na hlas knyžki a podobné věci :))) A ten kostelík v Ligurii bych ráda viděla, třeba se tam zajedu mrknout, tak u čeho je to blízko? Ligurie je široký pojem a kostel je v Itálii minimálně 5x v každé vísce.

 • Danijela HusoMILKA

  PodotýkámMILKA. Jako¨každá správná fialová čekuláda. Pro Lidku: říká Ti něco Alassio… A Orbis Pictus stupeň druhý napsal Karel Amerling. 1851.

 • Danijela HusoMILKA

  Že bych byla dvoustá?To by byla náhoda…

 • Prof.DRSc.Hormonalis

  všem postiženýmVaženi přátelé a jini milí,blíží se historický meznik našeho společného úsilí…200Ze všech sil se budu snažit vás připravit na tuto metu ve vašem životě.Jste první!!!První v počtu reakcí na Ostravákové kidy neboli dřisty..Není to lehké být první.Mnozi z vás budou mít dlouhotrvající poruchy traktu dýchacího,jiní zažívajicího/ -neuhasitelné žízně-/, jiní sexualního / nutnost navštěvovat „rohatce“.Přátelé,jsem v těchto težkých chvílích s vámi.Jsem vám kdykoliv a v jakoukoliv hodinu k disposici pod tel 00/WC/ 56 4ěíá09.Vzhledem k tomu,že jsme v čase WEEKENDU,tarif je dvojnásobný.1.konsultace stále zdarmaVery váš Herman

 • Edisko z Těšina

  A ja dvustyprvni?Že bych načal třeťu stovku? Hmmm… :)))

 • Edisko z Těšina

  Tak dvusty druhi, tež pěkne numero, no ni? :-)))

 • Prof.DRSc.Hormonalis

  do prkynkaUž mě zas ta baba předběhla

 • Danijela HusoMILKA

  Druhá Kniha Mojžíšova, Kapitola XX. vers 17…Nepožádáš domu bližního svého. Aniž požádáš manželky bližního svého, ani služebníka jeho, ani děvky jeho, ani vola jeho, ani cožkoli jest blžního tvého.To s tím volem a tou děvkou nám Luther zamlčel. Lotras!

 • Edisko z Těšina

  Ad [187] – Gorol: male upřesněňiPireneje něleža u Portgalska o tym se něda dyskutovať, ale Portugalsko leži na pirenejskim poloostrovu, ni? Ta jako Švedi, Norcy aji Fini su Skandynavcy, bo je to na skandinavskym polostrovu, tak sem to myslel…Ale mam kapku bordel s tym Tochcanskem, či s tu Liturgyju, něni to z jakehosyk romana o tym cestovatělu, jak byl nejdřyv mezy prckami a potem zasek mezy obrami! Jedna ze se tam menovala Liliputania, druha Litania, či jak je to vlastně, kurňa?Včil se idu kukat do kisně, bo tam hraje muj oblibeny pan Karel Kamelka, či Heřmanek, či jak se vlastně ten vyborny pan herec nazyva… :-)))

 • nezáleží na tom

  poznámkaTa Daniela nemá klid a nedá pokoj.Už aby byla u těch rohatých.Ale co budete dělat potom?

 • krmič

  věta (pro 192)Šlo o moji větu? V tom případě to byla tahle: „a do těch jsem dělal, i když jen částečně, skoro 40 let“.A 200. byla skutečně Danijela!! (Jak jinak? :-))

 • Ája

  pro Danijelu-husoMILKU2. kniha Mojžíšova (Exodus), kapitola 20, 17: Nebudeš toužit po domu svého bližního. Nebudeš toužit po manželce svého bližního ani po jeho otrokovi ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu ani po ničem, co patří tvému bližnímu. Je to z anglického překladu, a to do „novodobé řeči“ (jak píšou). Nějak se mi tam vytratila ta děvka (Angličané zřejmě ten pojem neznají). Místo vola tam mám býka a navíc jednoho osla. No připadá mi to jak ta tichá pošta – z hebrejštiny nebo aramejštiny do angličtiny, pak do češtiny … Čeho se má pak člověk držet, když i ta kniha knih je zavádějící, že.

 • pako

  prezrany ?tus co, uz sas napakoval ostravsky gizde ? Hos na to kalis, co ?

 • Je to fuk

  pro AjuTa vam vsem dava zabrat ta Daniela.O 1/2 4 rano!!! hledat v Mojzisove knize.Daniela hodi vzdycky do placu nejake tema a vsichni se muzou pretrhnout aby nasli spravnou odpoved.Jaka byla vlastne otazka?Nebo proc byl vlastne ten Mojzis zapleteny k Ostravakovi?Nejak to nechapu.

 • ted ne jako G.

  DanieleTak jsem si všimnul,že nikdo nereagoval na Danieliny blebty o Masarykovi./ kid 188 /A jedna se o dost hrubé urážky.Taky se divím,kde bere odvahu / drzost ? / něco podobného napsat.A nebo byl jeden z jejích předků příbuzný pana Hanky?

 • ted ne jako G.

  ještě malý dodatekPan Hanka byl „vynalezce“ Rukopisu královédvorského a zelenohorského,o jejichž“odhaleni“ se Masaryk zasloužil.Možná proto zdědila Daniela všechny ty divne a starodávné mapy a nenávist k Masarykovi.Daniela Hanková?

 • krmič

  ještě ta bible2. kniha Mojžíšova (Exodus), kapitola 20, 17:Nebudeš dychtit po domě svého bližního. Nebudeš dychtit po ženě svého bližního ani po jeho otroku ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu, vůbec po ničem, co patří tvému bližnímu.Tzv. ekumenický překlad, cit. vydání 1996, vydala Česká biblická společnost. Na překladu se pracovalo v letech 1961 až 1984. Jenom výčet překladatelů zabírá tři čtvrtě stránky. Jazykověda i biblistika se vyvíjí, jako všechno.

 • Edisko z Těšina

  Sem se fajně přespal, juch!Tuž co řect na poznamki [188] a [212]? Asy to, že se Masaryka moc važim (aji když sem něni buhvijaki vzorny vyznavatěl českich republikanskych pořadku, stači se kuknut na ten dnešni mrdnik v prdlajsmeňtě, to se něbohi TGM musy v hrobu převracať), ale něma smysel se denervovat nad každym podobnym dřystem. Bo na velike lidi se da dycki lepši miřyt a pro žadneho boraka něni problem se trefit, aji dyby byl napul slepy, no ni?Idu narvat gabel do řepy a hibaj do těšinskej džungle :)))

 • Edisko z Těšina

  Bo jak řykal už stary Konfudyjus:„Šlechetny se něženě do pohlupavych řeči, ale spicha se cosyk užytečněho zrobit“…Tuž tak asy:D

 • Danijela HusoMILKA

  Ostravakova žena asi zakročilaKdyž zjistila, že příběhy s Blankou nepochází z pisatelovy fantasie, ale jsou reflexem na skutečnost. Je dost možné, že se také v popisu bab z okolí poznala. Teď stojí ostravak před volbou: Blanka – nebo ona. Jsem zvědavá jak z toho oba vybruslí.Co se týká poznámek k Maszarikovi (jak se ten pán půvopdně jmenoval). Nechtěla jsem urážet, ale všímla jsem si, že ošahávat světce se v ve vaši zemi nesmí. Tak úvodem: Hankovy podvrhy byly rozeznány nejdříve na základě jazykového rozboru. Kolem roku 1850 se chemickým zkoumáním zjistilo, že Hanka použil, by dodal svým rukopisům nádech stáří -čím černější písmo, tím starší. Použil k tomu berlinské/pařižské modři synthetisované někdy kol roku 1770. Hanka byl postaven před volbu, buď bude do smrti mlčet, a dostane místo ředitele národního musea, nebo…Rukopisy zmizely v archivu a nepsalo se o nich. Ani o motivech v nich použitých. Masaryk který ještě v době svého studia velmi často provokoval psaním kontraversních článků (pod pseudonymem kterých se napočítalo kolem 170). Masarykův vstup do politiky začal vlasteneckými články hájící staré Čechy, jeich boj proti Mongolům. By na to pod „správným“ jménem poukazoval na podvrh. Masarykovo jméno se nachází v seznamu vypujčovatelů na sedmém místě. (Dodnes se počet zvýšil na dvojnásobek, reprodukční technika je dnes dokonalá). Masaryk neznal paleografii, jeho jazykové znalosti byly rudimenterní, čeští studenti opravdu protestovali proti M. který neznal češtinu. Poslechněte si zvukové záznamy z dvacátých let. Tedy po půl století snahy naučit se češtině. Zmínka o té slečně je z díla jistého Nejedlého, který si M. všimnul už kolem roku 90.Je zajímavé jak je nesnadné bořit legendy. Třeba o snaze M. založit republiku. V memorandu zaslaném britské vládě 1915 navrhuje vytvoření /šlo o změny ve střední Evropě/ českého království. Totéž opakuje 1917 (válka byla už rozhodnuta) tam doporučuje Habsburky na českém trůnu! (sic). Velmi opovržlivě se vyjadřuje k fantastům snícím o republice.Stejné memorandum zaslal M. 1915 také Rusům, tam doporučoval rod Romanovců jako možné krále. Jenže, Rusové zásadně nejednají s lidmi, kteří stojí v jejích námezných službách. M. pracoval jako špionek pro Rusy 1915 – do doby než mu na to Švycaři přišli. Pak byl konec. To vše je ale něco, co s ostravákem a jeho poznámkami ke dni nemá nic společného. Teď mi spílejte…

 • Edisko z Těšina

  Danijelko, co by ti tu kdosyk rudymentarně spilal, nesme v Ostravě na rudymentalni Rudne……ale co se tyka Masarykovych hřychuv z mladi, može se na to hodit z Bible cosyk takeho, že pambuch budě mět v něbu věči radost z jedneho napraveneho hřyšnika než z kupy spravedlivych. To na TGM ale pasuje z teho republikanskeho pohledu. A jak sem už napisal, nejsu extra vzorny vyznavatěl českich republikanskych pořadku – spiš se myslim, že se stara, dobra austryja měla reformovat a federalizovat, ale to je asy tak všecko, co se tak neska može ku danemu tematu řect. Amen :)Myslim, že spiše než ostravakova robka (keru podle mě něma, bo inak by něuměl tak absolutně dokonale a s něskryvanym potěšenim popisat spokojenu a klidnu domacnost osaměleho občana – vim o čem mluvim, checht… :-))) zauřadovala jeho mama a pod jejim verbalnim tlakem, kombinovanym s přyslibem vydatnych svačinek aji obědu, se ostravak něchal zapřahnut do pracovnich radovanek na rodičovskym zahradnim gruntu. V takem přypadě mě napada otazka, esli tež dosahněme dalši mety v počtu kidancuv?(:-)))

 • Danijela HusoMILKA

  Může být neznaboh hříšníkem?Nad tím dumám… Ještě něco jiného. Posílala jsem různé texty do Teschen (jméno velmi neutrální od T. a Cz. na E.P.) Došlo něco, nebo to polknul čas..

 • Lida

  Danijelko, husoMILKO,k hříšníkům a neznabohům jsem ti našla toto:“Ó by hříšníci vyhynuli z země, a bezbožných aby již nebylo.“ (no comment)Edisko, Gorole, nastratujte nějaké lehčí letní téma, toto je moc ubíjející. Ediska se zeptám, jaký je jeho dnešní tip na vítěze. Vlastně že se ptám, od srdce určitě Portugalsko, že?

 • Danijela HusoMILKA

  Opustíme toto nelíbé théma týkající se rodiny M. Když jsem o to slyšela poprvé, tak jsem myslela, že si ze mne dělá někdo pitomce s rohama. Leč, v zemi kde žiji neexistuje politická a náboženská censůra. To bylo mnohým panovníkům a presidentům proti mysli. Jejich vyslanci nic nepořídili. Naštěstí.Zpátky k ostravakovi. Mám opravdu dojem, že mu to psaní jeho (zda také jim)milovaná žena zatrhla. Indicie:Blančin bratr (brrr). Ten malý Ajnštajn trpící všemi alergiemi. Chování Blanky na výletě a po něm. Já to vidím asi tak, že ostravak najde sedmdesát řádek výmluv, proč Blanka NE!!!Pak můžeme začít od počátku. A já budu zticha.

 • Gorol

  labuti pisničkaSbohem a šátečeka kdybychom se už nikdy nevidělibylo to krásné a bylo toho dost.1.řadek se pojčala basniřka od Nezvala,ale to neva.Mi se to jaksi před 45 rokama zalibilo a zustalo mi to v lebě.A teď se to vyrojilo.Pro mně nastala chvila se rozlučiť s kidarnu a přyspivateli.Čemu?Bo němožu meškať s Danijelu pod jednu střechu.Zvlaště ni po tym poslednim tematu „Masaryk“.Bo robiť z něho negramotneho špionka a polodebila ze sexualnima problemama /posledni otazka pro Danijelu: už sy se začala švihať tym bolševičnikem?/je pro mně znameni že je čas zbaliť kufer a změniť hotel.A to něsem vlastně ani Čech ani tam něbydlim ani něni Masaryk moja modla.Uš se mi něchce skakať k mapam a hledať kaj leži ta či ina kravina a hledať co napsal Mojžiš ve veršu 170 odděleni 150.Naučil sem se tu uživať hački a čarki a to něni malo.A to libilo se mi tu.Ale teď idu.Beru sebu tež svoje přibuzne profesora Hormonalisa a předtym Jožina z Bažin.Čisť vas budu dal,ale už něbudu partycypovať.Luči se s vama Gorol.

 • lucinka

  goral 196toz ja se rada podivim,tak mi to napisinkuj:-))

 • Danijela HusoMILKA

  GoroloviJá se budu také loučit. K tomu M. V prosinci 1914 dal čestné slovo ministru rakouského školství, že nebude při své zdravotní dovolené pracovat proti Rakousku. Jako protihodnotu bude dostávat jeho, v Praze žijící žena nadálé jeho plat.Už v lednu vstoupil M. do služeb ruské špionáže. Ale už na podzim téhož roku byl švycarskou rozvědnou službou odhalen. Švycarsko bylo na straně Rakouska, které bojovalo s Ruskem.Památku na tuto akci nese v Praze jakási ulice s názvem pluku, který dík Masarykově zradě přišel o spoustu vojáků. Český tisk nemlčel, a všë s chutí kolportoval. Pražská lůza se vrhla na Charlottu (nevalného zdraví), ta se z to pomátla a nikdy už se nezotavila. Doklady o M. mohu kdykoli dodat. Jsou součástí vědecké práce o činosti rakouského vojenského atache v Bernu. (Jeho vnuk je rakouskym ministrem za SP).Mimochodem, M. byl placeným agitátorem tak zvané Volné myšlenky kol roku 1910. (Volná myšlenka propagovala atheismus.) Co jeden neudělá pro peníze.Teď definitivně mlčím.

 • Edisko z Těšina

  Včil se všecy odmlča a mame po rekordě…Nevěšajte hlavu, to je možna z tych hycuv…Aji ja včil už idu do bezpečněho přytmi moji oblibene knajpki…Prozatym servus…….

 • Ach jo…tak mi palu včil šlo že….naš popularny synek je totalně asyk fertyk a leži kajsyk ve špitale i němože tu tak ani ten chlup prdnuť do kompjutera. Ma boročisko buď pazuru v gypsu, bo co nědajbože ješče jest horši, je s nim zle, či možna s jakymsi přybuznym z jeho familii. Potym se nedivim, že aji dřystnuť se mu moc o ničem juž nechce. Bo se mi zda, že s Blanku to asyk něma nic společneho… Byla bych radši za jinu verziju, a to tu, že se smyka kajsi u mořa i na nas tu smoli. Kež bych mjěla včiľ recht -akurat s tuto verziju…Ale jak ho zname fšetci, je to synek akuratny aji fest zodpovědny i něněchal by nas tu tak dluho bez jakehosi dřystu prdu o čemsi fajnym z poslednich dňu, no ni ?… Toš co včil co vy na to…jak dumam, tak dumam..aji enym to mi z teho fšeckiho faktyčně vylyza… ¨Jak jel do Praglu, dal befel o tym že tu meškať paru dňu něbudě -aji čemu.*No ale fajně se čytaju ty super hlašky aji srandisticke kidy od vas fšeckich. Synek napevno jak zas přijdě budě betonovo rad, že ma take fajne přyznivce, keři se věďa rady aji včil jak ho tu paru dni nima. No a jak si interesantně podřystaju ba co vjencej, maju se radi, bo je juž včil jasne, že je spojuje – super -blog Ostravaka.Jen tak dalej.*DDD …***

 • Juzek

  DanijeleSi krava

 • lucinka

  zajimave myslenkove pochody:-)fakt se bavim,jak tu čitam jak fšeci lamentuji nad tim co asik ostravak robi…zavislost se projevuje:-)a tuz tez se pridam…no co by asik tak robil,kdyz nepise??přemyšlim,přemyšlim….no posledně skončil zamyšlenim nad blančinu familiju,tož se ju třeba pokuša bližej poznat:-))asi mu tchyně dava zabrat:-)a nebo naopak blance představuje tu svoju rodinku:-)))

 • hej..

  …“Toto by měl provádět ten, kdo pokročil v dobrotě/ a zná cestu klidu:/ ať je schopný a přímý, jemné a jasné řeči/ pokorný a nedomýšlivý, ať mu stačí málo/ a ať je spokojený, nezavalený povinnostmi/ a pečlivý na svých cestách/ klidný a mírumilovný, moudrý a obratný/ ať jeho povaha není pyšná a vyžadující./ …. Neklamejte jeden druhého, nepohrdejte druhým, ať je jakýkoliv, nepřejte nikomu v hněvu a zlosti žádnou škodu a trápení. …“ Danijelko, nedej se odradit… :)) Neklamejte jeden druhého,/

 • Juzek

  hejovisi vul

 • lucinka

  juzkovijedna krava,jeden,vul ty tu z toho zachvilku udelas stado..jeste mi napis ze su tele a mas tu prvni prezvykavou rodinku…:-))

 • Juzek

  Lucinceale tele enem hubu melemaš hubu?bo jak si tele co hubu nemele,si potem furt eště tele?

 • Lida

  večernico, co kdyby ses podívala ke hvězdáma zjistila nám, co doopravdy dělá náš ostravák a jestli už něco píše? Nebo se to tady všechno doštěká. A přitom tady bývá tak fajn….

 • lucinka

  tele?tele je mlade kravy,hubu nemam mam pouze usta:-)))ale jinak hezka rymovacka:-))

 • Radenka

  Tož o těch telatáchNěco na odlehčenou….. Jedno tele přemýšlelo, čímpak by se státi mělo. “ Chtělo bych se asi státi, geometrem s dlouhou latí, nebo bych si přálo, inu, vystudovat medicínu !!! “ Ach Ty tele, nepřej si, bude s Tebe telecí……Moje nejoblíbenější už od školky :-)))))

 • Kondor

  Danijelo, jdi do prdele!!! A ty Ostravaku uz neco napis, at je konecne klid!!!Tohel uz se fakt neda cist!

 • Edisko z Těšina

  Včera sem byl na narozkach jednej malej rockerki…mjala dva ročki. Potem sem se dival v knajpě na Portugalce, jak dopadnu (ale něbylo to u Lukaša, bo temu se vratila po tydňu roba a přestalo to tam byť tak fajně rozpustile – dojčland vyhral, ale taki je fotbal – ti syncy němečti byli faktycki o fuseklu lepši). Tuž sem se sem nědostal až včil, co sem trocha vykřyzběl, heh…Co to čicu, goralu, ty se už něchceš zučastňovať našich kidancu a s partyju cypovať na všeobecnym veseli? To nam něrob, viš co raz pravěl TGM? S vaším názorem nesouhlasím, ale udělám všechno pro to, abyste jej mohl hlásati i nadále… Tuž se tym zkus řydiť, aji dyž tě tu kdosyk svojimi nazorami nasyra, co mysliš?Večernica tu vyrabja roslinsku kaplu, bo maluje rohate na stěny, chmmm. Možna ma pravdu, dyť esli se pamatujetě, tuž v zymě měli oba dva kohosyk z familije ve špitalu. Blanka mamu, kera vykrutila eleganckeho řyťbergra na chodniku z ledem a ostravak tatu, kereho mama našla u sklepa, kaj ho poslala pro kompoty, jak tam leži ze šramem na hlavě. A potem, jak ho doktořy přesvitili, tuž se im na tej fotce vnitřni hlavy cosyk nězdalo. No a včil v tych hycach – jeden něvi, jak se mu asy dařy… Ale ausgerechnet s ostravakem se němyslim, že by s nim bylo take zle. Enem co by všecy u nich aji on byli v pořadku.Možna je ale přyčina ostravakoveho absenterstvi ganc indě, bo jak znamo, jedno tutejši sukrome radyjo vyhlasilo konkurz na toho, kery budě čitat ostravakove dřysty na druhym cedečku. A přyhlaški se beru až kajsyk do 14. červenca. Přitem idě o najvěc posluchane radyjo ve všeckych okolitych farnosťach u Ostravy – od Těšina až kajsyk hluboko dolu na Moravu, tuž něpochibujtě, že tam budě přihlašenych hafo ludi. A tak se myslim, že oni ty dřystaly nakruťa a potem to možna posylaju přes glazuru ostravakovi v empetrojkach, něch se to poslechně a vyjadřy se. A to tež može zabrať kupa času, bo ostravak něni enem razovity typ, ale tež zodpovědny charakter…Idu vařit nedělni papu, polivka z kury hotova od včera, kobzole naškrabane, řyzki naklepane aji obalene, včil jich už enem oškvařyt, tuž všeckym přeju dobre šmatlani mezy zubami (:-)))

 • mama

  Toz co se deje..??????Zrejme si na dovci,tak se ti ani nedivim,ze nepises,tesim se na dalsi psani :).

 • Kde si užíváš dovolenou?Snad nejsi u nás v Prazééé? 😉

 • zatim eště nijak

  nijakovi [181]jj, už sem tu čmaral asi tak před rokem, že sme tu dva razy „nijak“, ale že pišem oba malo, taxe snad něbuděm zavazať… no, vidim, že zavazame, takže se změnim nyk, ale eště se rozmyslim, jak… inač co se tyka E.Danijely, kdovi, či ju tu eště uvidime, ale ja sy myslim, že je ze Švajcu.

 • kaňka

  Nevím jak vám ostatnímMě se hrozně líbí, jak se kidy spustily svojí cestou. Každej přece potřebuje dovolenku a takhle Ostravak ví, že jeho blog je na tolik rozjetej, že dokáže jet dost dlouhou dobu i bez něj. Tím, ale vůbec nechci říct, že už neni Ostravaček potřeba. Naopak, každý den zoufale čekám na další dávku jeho příhod. Nevím, jestli je tím taky někdo postiženej, ale já jsem asi vážně závislá. Nemám absťák jenom díky těm, co tu rozvíjej překvapivý témata, je zbytečný menovat :-))

 • Vincek nebo Pepek

  sam mam někdy pochibnost2Tuš ani něvim co mam napsať.Tež to něpišu sam.Bo bydlim v take male ďuře kera nima ani mena a psať něumim bo němusim.A kery vul by se učil cosik co se němusy učiť / kromě Ostravaka řikala ta dobrovolna knihovnica ale ja znam enem jedneho Ostravaka a ten umřel davno na jakisi delirijum tres mě ale co to je něvim bo u mně se nikdo nětřese.Bo tam nikdo něbydli enem ja a moje dvojče a to je muj brater Vincek,bo ja sem Pepek.A bo se tam dycki chodim pojčavať furt stejnu knižku co němaju v rejstřiku a ta se jmenuje ..Dobrovolnici od Zborova.. a bo mi ta dobrovolnica něrozumi bo něumi dobře česki tak mi řekla že je tu kajsik jakysik cosik u jakehosik Ostravaka a tam že mi řeknu kaj tu knižku seženu.Tež se mi doporučila že se na to zepta..Něvim keho ale to něni duležite bo ja tu knižku ani něchcu.Bo co mi vic leži v pale je ta knihovnica.Bo na hlupoty mě užije.A co vam zbyva když němatě nic ineho než to hlupe dvojče Vincka.A to dvojče je hlupe bo mame bravka .A temu řikame už přes dva roki Lojza.A moje hlupe dvojče chce teho bravka zabiť.Čemu?Bo je tak tluste že se nevleze do chlivka.A mame z teho velke těškosti bo nam kdosik od hejtmana řek,bravek něbo přispusobiť barak na bravka.Tak sem to probral s tu dobrovolnu knihovnicu a ta řekla že se zatim něda nic robiť bo uředni hodiny su enem v ponděli a ve štvrtek a to ja zrovna němam čas bo ten bravek je zvykly chodiť do přyrody.Tuš sem ji řek ať napiše tym Ostravakum co s tym bravkem.Odpraviť nebo přestaviť barak?

 • Regiiii

  Daniele a jinym histerickam23. cervence 1932 byl zrizen „Ustav T.G.Masaryka“ pro vyzkum jeho del. Tento ustav prekonal vsechny vlady a existuje pry jeste dnes…Nadacni listina je dlouha, tyka se sidla v Praze, uchovavani pamatek na TGM, redigovani spisu TGM = jiny pojem pro vyrazovani nevhodnych publikaci o TGM, platu zamestnancu (prebira stat) a venovaneho jmeni. 10’259’000 Kcs.Vyvstava otazka: odkud vzal Masaryk 10 milionu, kdyz jeho rocni plat byl uzakonen na 1 milionu kcs rocne. Zamek v Lanech mel prumerne 180 zamestnancu, k tomu prisly zamky v Zidlochovich a Topolciankach s dalsim personalem. Osobni straz, pozustavajici z jednoho rotneho byla placena statem. Stejne tak prezidentska kancelar (naklady na ni se pohybovaly kol pul milion kcs). Odkud vzal TGM penize, kdyz jeho majetkove pomery byly v roce 1918 velmi neutesene… Treba nam to Daniela vysvetli.

 • Anonym

  taky jsem zvedavna odpoved,zvlast kdyz doklady o Masarykovi muze Daniela kdykoliv dodat.

 • lucinka

  rekord?tak co?dotahnem to nakonec pres 300?

 • Tož dneska jsem si koupila všecky štyři deniky naraz. Jsem zjistila, že už bez toho nemužu žít, tak jak nebude přístup k netu, mám to vykompenzované 😉 Ostravaku díky za tu ryzí Ostravštinu, která mi tu v Práglu tak děsně chybí :)

 • Edisko z Těšina

  Lucinko, dotahněm, dotahněm, ale dneska už asy ni,…… bo se beztak všecy kukaju na fotbal aji ja a sem se enem nakuknul před prodluženim. Možu tak napoly zajuchat, bo sem v kurzu 2,85 vsadil třy kila na remiz v normalnim hracym času… A vyšlo, včil už enem počkat celkoveho vitěza!!!Koněc dřystaňa, prodluženi začlo…

 • raz Vincek raz Pepek

  dodavkabo sem zapomněl napsať -ale bo ja něpišu tak to piše ta dobrovolna knihovnica, že pry mam pozdraviť jakehosy Edysona ale ja stejně žadneho neznam tak ať se ho pozdravi sama bo to stejně piše sama.A bravek kviči bo chce isť do chlivka a něvlěze se tam a Vincek řve ať se du divať na fodbal,ale mě to něbavi bo tam mam same stiny a ja něvim esli to hraje 22 hraču na jedne straně nebo 44 na obuch.Tak se zytra zeptam te dobrovolne knihovnice,kolik se mysli že bylo vojaku u Zborova kdyby sem je mel v moji telce na dynamo tahane našu staru kobylu a to ona rada slyši bo aspoň vidi jak sem hlupy a možna že z teho cosyk pjekneho može vzniknuť.

 • lucinka

  ediskovitoz ja tez kukam,za vyhru v loterii gratuluji,dufam ze ji patricne investujes:-)p.s. pozvani na veceri prijimam kdykoliv a kamkoliv:-)

 • Edisko z Těšina

  Francuzi zdesperovani – koniec!! I nastempujam řuty karne!!! ("pokutové kopy")„Finau mundialu jest nervystargujancy!!““ No – je to transkrypca polskich komentatoru, bo němam dobry sygnal četedvojki, tak sem odsuzeny kukat na polaki… Ale ti maju zase senzačni dřysty jeden se u teho něstači chlamať… Zidano se něchal vyštengrovat, fasnul srcove eso, CHMM…Klidek, iděm na to!!!

 • Daniela HusoMilka

  EdiskoviTo máš za to, že se rouháš proti patenosteru=otčenáši. MuhehéTalijáni zvítězili. Huráááááá

 • Edisko z Těšina

  Pienć do zera na řuty karne a vienc Vlosi mistřami śviataJuch! Čisty vynos ze sazki v kombinacy remizaxtalijani robi 4 litry 530 babek, juch!! ! Danijelo, to mam z toho, že sem vsadil jaky vyscany Čech hneda dvě kombinacyje za třy kila, no – vyšla ta z nižšim kurzem, ale to vubec něva!!! Kurka, bylo to „nervystargujance“! Ale vynik jest to śvietny!!!(:-D)))

 • Edisko z Těšina

  I popatřmy na dekoracje zvycienscuv…Ti Polacy si senzačni, jejich komentovani zme ze segru milovali už jako mali hajzlicy, checht… !!!Kapku mě sere ta Zidanova bolševicka placka, ale ani on se němože dovolovať všecko enem temu, že je cylebrygyta…Tak – a možu vesele sazet dalej, na učtě přibylo pěknych paru chechtaku, tuž, už aby začla Gambačliga, bo jak zpiva těšinsko-ostravski bard Jaryn N. „liga je liga“, muhehe!!!(:-D)))

 • Edisko z Těšina

  I fantastyčna kvestja v ulicach vuoskich…Ešče dokukam ty dřysty tych ekspertu a idu do peřa, bo ně enem fobalem se jeden živi, dobru a spokojenu noc všeckym, keřy na fotbal tež kukali…:-*)

 • Gumman

  Cely tyden jsem se na vase kidy tesila. Co k tomu dodat? Trvalo mi to nejmin 2 hodiny, nez jsem je vsechny precetla a dosla az k rekordnimu cislu 254!!! Blahopreji k uspechu. Ostravakovi preji krasne leto plne slunce a pohody a vam vsem „kidalum“ samozrejme take.

 • Rudik

  ale tuž Danijelo i Gorole !Kurňa, nerobte problemy! Nekdo miluje Masaryka, nekdo bolševika, nekdo sam sebe! Nekdo nemiluje nic a nikoho! Ja to miluju tady fšecko a fšechny! Tož berte rozum do hrsti, bo jinak se nam to tu zapleveli takima inteligentama , jak cyp Juzek. A to by bylo na prd, no ni ? Ať se tež přidam , ja zase něsnašam partyje jako Studenti v Kristu a jehovisti. No a vadi jim to ? :) Rudik.

 • HPFakt dobre, ma to hlavu i patu.

 • tom

  co ježelezné lehátko na Slezské ?

 • Vojta

  ….…. Na posledni vander tě na něho v kremačce položa. V Čechach je to v Pelhřimově. V Ostravě na Slezske.No a včil je to venku taka demoverze krematoria, to je fakt.

 • Martinvydim ze se tu bavite dobre

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>