Hranate kulatiny

Přes tyden sem se jakžtakž spamatoval z teho chemickeho utoku na moje vnitřnosti a už se bližil patek. Minuly rok na mě gizdi v robotě zapoměli a potem to nahonem dohaňali, tuž sem se letos pravil, že na nich smolim s flašku a něcham to prošuměť. A tež ja. Od rana nikdo nic, každy robil, jak bysem byl Jehovuv svědek. Na oběd sem šel sam, bo všecy měli jakusyk robotu a pojed sem zapečene kobzole, v kerych bylo tolik fajnych věcy, že by pokrutilo aji pejska s kočičku. Jak sem dovalil zpatki a odevřel dveře do kanclika, malem sem se zadusyl tatranku, keru sem se dal na spraveni te pachutě, bo na mě bafla banda – „Překvapeni“ – a začli mi přať jeden přes druheho. Stal sem tam jak svata dala něvěděla komu, pysk zašpiněny od te čokoladove polevy a hleděl do tych vytlemenych pysku, kere nězapoměly. Tuž ale co im nabidnuť? Naštěsti sem dostal od Kamila flašu ferneta, tuž sem ju hned bechnul do placu. Od Jaruny sem dostal jakisyk pokus o dortu – bylo to zelene a zulcovite – tuž sem to tež bechnul k temu fernetu a občerstveni hotove, no ni? Ale fajně mě letos nachitali na rybizu, enem co je pravda.

Dom sem jel v celkem dobre naladě, bo sem se něs v igelitce jakisyk denik od Vivega, na kery se mi složili. Dumal sem, že eště budu muset zajet do Kaufu nakupiť zas jakesyk to žradlo k našim, tajak každy rok. Šak znatě, jak slavivam narozki s familiju, no ni? Jak sem vystupoval z lokalki, tydlifon. Mama. Tu už sem dluho něslyšel – že by mi chtěla popřať spiš, jak víkend po narozkach? Guvno. Měl mě varovať jeji hlas, tajak když maže parkety lizolem. Pry že každy rok slavim narozki u nich a že musym tahať plno bebechu a zařyzovať a oni enem seďa doma, tuž se s fotrem letos domluvili, že to oslavime u mě doma a že ve třy su u mě a tipla to. Chvilu sem uvažoval, esli mi partyja nědala na šichtě do teho ferneta jakesyk svinstvo, z kereho se hlupně, bo sem to napoprve něpochopil. Potem mi to ale docvaklo s plnu vahu, tajak když dřystně urvany vytah na křečka.

Familija! U mě doma! Druhi den!! Do štajgrove řytě!!!

Aji kdybych poklizal kvartyr měsyc dopředu, aji kdybych vymaloval savem a vapnem, segra s mamu dycki najdu cosyk, o čim budu dřystať celu navštěvu. Povim vam, delši patečni večer spojeny ze sobotni nocu už sem dluho nězažil. Vyněs sem takich deset igelitek bebechu a sviňstva a vyhodil dva plne sački z vysavača. V ložnicy pod lužkem sem našel dvě stracene legitki do biblijoteki. Ta starši byla dva roki stara. Tak pěkně sem v kvartyře měl naposledy, jak měla přysť na navštěvu Zdenka. Skončil sem kolem druhe rano a šel chrněť. Rano sem stanul jak vyorany šťur a valil nakupiť žradlo a piti. Ve třy zvonek!

Nevim, esli měli sraz před barakem, nebo kaj, bo všecy dorazyli naraz. Přyšla dokoňca aji tetka Alžběta s chlopem, tuž bylo iste, že jeden darek budě cosyk zavařeneho. Trochu mě to překvapilo, bo oni choďa enem na vyznamne oslavy, ale pravil sem se, že to je možna v ramcy akcyje „Rodina ma držeť pokupě“. Zoptal sem se, kaj je upřymny, ale segra se zatvařyla tajak bysem ji pošlapal tepich v zablacenych butach, tuž sem se rači dal něvyptaval. Pozdějši sem se dozvěděl, že pry už přes měsyc stopuje kajsyk v cyzyně. Tuž teho už asy něuvidim, esli ma oryjentačni smysel po mě.

Enem se mama zezula buty, už začla prolizať kvartyr tajak krtek zahradu. Za ňu druhi taki kontrolor – segra. A čemu tu maš to, a čemu to maš tak postavene, a kaj maš ty moje hačkovane obrazki na stěnu, a čemu se něumyješ okna, a čemu maš v te špajsce taki burdel. Vypnul sem na chvilu uši a sledoval ty dvě špijonki, jak mavaju rukami jak dyrygent-začatečnik a cosyk vykladaju a bylo mi to jedno. Mali gizdi mezytym litali kvartyrem jak urvany drak. Trochu sem zněistěl, jak se ozvalo „Jeee stryk tu ma počitač“ a potem zvuki, tajak když navaleny bubenik hraje solo na okraj podyja. Naštěsti sem komputer rano vytahnul z eletryki, bo vim, co ti mali gizdi dokažu, a aji jak by se ho sami dokazali zapnuť, mam ho zaheslovany.

Foter s makakem využili teho, že obyvačka byla prazna a zapli se televizu. Mama se segru mezytym skončily s kontrolu kvartyra a podle jejich gzychtu sem pochopil, že prvni misto v sutěži „Byt měsíce“ a ročni předplatne magazynu „Bydlení a vy“ mi uniklo enem o vlasek – dva roki něstřyhaneho bezdomovca. Cosyk sem aji zaslechnul o planovane akcyji skulturněňa mojeho kvartyra, na kere se domluvala mama se segru na přyšti tyděň, ale možna se mi to enem zdalo. Jak už byli v obyvačce všecy krom gizdu, tetka Alžběta pravila, že ona začně, drapla tašku a začla mi třepať pazuru. Zdravi, štěsti a podobne capiny a tu maš cosyk k tym kulatinam, pravila a podavala mi cosyk měkeho a skleněnu zavařovačku („…tu maš vitaminy…“). Tetka tež pletě, tajak mama, tuž to budě beztak cosyk užitečneho na leto, pravil sem se a položil to na stul. Jak mi třepala pazuru segra, docvaklo mi, co to předtym vykladala tetka a pravil sem, že ja přecy němam žadne kulatiny. Tetka se chapavě podivala na mamu, ta enem mrkla, jakože jasne, synek teho ma v robotě moc, tuž ani něvi, kolik mu je. No chvilu sme se tam dohadovali, až sem nakoněc dotahnul občanku a koněčně mi tetka uvěřyla. Mama – ruda jak flek po přejetym ježkovi – valila do kuchině, kaj chvilu cosyk robila.

Po te male kulturni vložce mi koněčně segra předala za sebe a makaka darek. Mam na narozkach zakazane darki rozbalovať hned po převzeti, tuž sem tu malu hranatu pikslu položil vedle tetčineho balika. Potem mi potřas pazuru stryk Bedra a vrazyl mi do ruki liter jakehosyk moldavskeho červeneho vina. Pry se určitě pošmaknu, bo ho měli v Tesku v akcyji. Foter s mamu mi tajak každy rok popřali spolu a mama mi vrazyla do ruk tac s vlasnoručně zrobenu čokoladovu dortu. Dojem trochu kazyla ta šlehačku napsana štyrycytka, keru mama před chvilu v kuchini rozmazala nožem, ale aji tak byla viděť. Foter mi potem dal tež jakusyk pikslu, tuž sem se divil, bo foter darki od iste doby někupuje, ale hned pravil, že to vybirala mama.

Potem sme se přypili na zdravi. Tuž povim vam, stryk Bedra mi zrobil radosť, bo mě vratil o hromadu roku naspatek. Ten jeho tekuty prezent z Teska mi fakt zachutnal. Měl chuť, jak bystě smišali Jarynu s klasyckim jabčakem, kery tenkrat stal deset korun. Na žizeň dobre. Co sme se teho s partyju v době struhadlovych pysku naslopali, škoda mluviť.

Potem už sem začnul rvať papiry z tych darku. Tetka něsklamala. V baliku bylo červene pletene tryko s kratkim rukavem a s šikmym oranžovym pruhem z leveho ramena k pravemu boku. Teta měla pětiminutovy monolog, jak je těžke uplesť dyjagonalu, či kereho šlaka. Musel sem zrobiť aji přehlidku, přy kere ten vul od segry dostal zachvat smichu. Jak sem se prohližal ve špiglu, ani sem se mu moc nědivil, bo jak sem přyvřel oči, vypadal sem jak přežrany Superman. Kdovi na kim to přeměřovala… Eště, že se s tetku tak často něvidim, bo sem planoval, že hned jak ich vyperu po oslavě z kvartyra, nacpu to do dolni šuflady v šifoneře v přecyni a štvrlitrem ferneta to vymažu z hardyska v pale.

Loni sem dostal od segry a opičaka skladacy kolobku, tuž sem byl zvědavy, co to budě letos. Skladacy rybařski prut z uměle hmoty! Tuž to je super, dycki sem chtěl chodiť na Ostravicu chitať pstruhi a včil už by to aji šlo, bo kdysyk tam člověk moh chitnuť tak akurat revma a nebo kuski polistyrena. Syce němam rybařski listek, ale to segra němohla tušiť. Chtěl sem se ji zoptať, co včil stoja v Zabjalkově boruvki, ale vnitřni ostravak mi pravil, abych rači držel blomby u sebe.

Jak sem rozbaloval krabicu od mamy a fotra, přyšla mi potřepať pazuru kopija segry s brachu a dali mi jakisyk maly zešitek – pry na pisani denička. Maly na mě potem spikleněcki mrknul vičkem a zoptal se, kaj mam dyskety. Pravil sem, že na stole a ani sem nědumal, čemu se pta. Mama s fotrem překvapili. V krabicy byly třy darki v jednym. Cestovni žehlička, přenosny vařyč a fen na pačesy. Všecko v jednym kuse, velke jak menši puliter, přepinatělne jednym čudlem. Mama pravila, že se mi to budě hodiť, jak pojedu na dovolenu. Kurnik šopa, pravil sem mamě, co ti japončicy neska všecko nědokažu zrobiť. A ti šikovni syncy z Asoru maju čuch na to, co se budě luďam libiť, pravil sem se v duchu. Spoměl sem se na loňski darek od Zdenki a otřepalo mě.

Potem už sme rozkrali dortu, pojedli, popili, pustili jakesyk to cedečko, familija dřystala o všeckim možnym a ve mě se rozlival fajny pocyt, že to nakoněc ani nědopadlo tak zle, jak sem myslel. Ani sem se moc něroščiloval, jak sem slyšel cvaknuť vypinač komputera a za paru minut vykřyk maleho gizda „Heslo abcd? No strejdo!“. Koněc syce něvyšel na sto procent, bo stryk Bedra, kery se mnu prvni popijal muj moldavski teskoliker a potem to prokladal fernetem, se zaspominal, jak za mladych roku taňcoval v jakimsyk klubu u te tancmajstryně Calabkove a chtěl se skočiť. Tetka něchtěla, bo vi, jak on taňcuje, jak se přypije, mama ma posledni pulrok řbet v dupě, tuž to zbylo na segru. Tetka ho musela krotiť, bo skakal jak osel na trampolině. Potem se cosyk popsulo, bo začnul jakisyk slaďak a stryk se začnul na segru lepiť jak fusakla na kachličku. Tuž to vitě, druha miza. Nebo možna štvrta. Makak už měl tež upite, tuž jak viděl, jak stryk segře počita obratle, trochu ho přydusyl no a potem už akcyja jaksyk honem končila.

Ale jak to spruměrujeme, něbyly to zle narozki.

Večer sem eště musel volať segře, bo sem se němoh dostať do komputera.

Na druhi den sem se k večeru stavil k našim vratiť přenosku na dortu, bo jak mama šla po akcyji dom, kladla mi na aortu, ať ji to doněsu, bo by se to u mě mohlo stratiť. Tajak by dorty robila co tyděň. Jak sem odemknul dveře, docvaklo mi, čemu se muselo slaviť u mě. Foter začnul před třemi tydňami malovať kvartyr a idě mu to jak hladnemu smoleni. Obyvačka pod igelitem a mama ma zakaz prosyť mě nebo švagra o pomoc. Foter to zrobi sam a nejlepši.

Tuž jasne, už vim, po kim sem taki samostatny.

No comments yet to Hranate kulatiny

 • majk

  hezketoz taky vse nejlepsi o)

 • Pete

  mám pusu od ucha k uchu a vzpomínám na včerejší hesla Trudky z Prajske :-))

 • kuba

  PrutTož s tim prutem mužeš dotahnuť Blanku k oltařu, jak by se branila…Segry občas mivaju i taketo myšlenky…

 • Lida

  Ostravačku,nemá to chybu. Narozeniny s rodinou, ty vždycky stojí za to!!!!! :)))

 • baryj

  No dneska to se mnu dřistlo jak urvany vytah na křečka ….MUHEHEHEHE ! Málem jsem káknul do textilu – tož bylo to o vlas – dva roki něstřihaneho bezďaka !

 • matej

  nejlepsi kidfajneeeeeee, tak toto si zaslouzi byt v nejlepsich kidech !!!!!

 • Krleš 3 x

  TEMU SE PRAVI UROČYSTOSŤFamilija do domu, Bůh do domu? Ni, fajsel do ruki! A to zdrbane výročí, tuž to je cosyk, to by mě asy jeblo.

 • Inu to bylo skvělé. Vše nejlepší.

 • Kura

  Kdo spočítá obratle mně?Kdo pozve mne na narozeniny?

 • Krle3 3x

  KUŘEJen, aby to nepočítala Liška Bystrouška.

 • Mno narozky, jo no … to je vždy bomba. 😀

 • Neva

  Tak nějak si dovedu živě s přyvřenyma očima přectavit přežraného Supermana v červenym tryku s oranžovym pruhem…tak kdysi pletla moja tchyňa Jaruna jedne male pajtašce žluty neonovy sveterek s fosforovyma zelenyma fuskama a mam pocyt, že tež s oranžovu bluzku…fajne to bylo.

 • hela

  SUPER!!!Opravdu mooooc povedené, jedna z nejlepších. Díky. Vše nejlepší!!!

 • Věra, i jinak

  No vidíš,aspoň máš za sebou předpremiéru kulatin. Nemohl by někdo upravit tu stránku, čte se to jako štrůdl a až tu bude tak 300 kidů, tak strhneme myšikolo.

 • alca

  Opět a zase, super počtení.Též dávám za jedna. Jo a Ostraváčku, dodatečně, vše nejlepší. :-D)))

 • Ichtyl

  [15] Jak to myslíš upravit, Věrko?

 • Věra, i jinak

  Pro (15)z jakéhosi, mně neznámého důvodu, se aspoň u mne v počítači zobrazují dnešní kidy od shora dolů po jednom slovu na řádku. takže furt kmitám myší.

 • Šárka

  Pro 19: Vierko,někdy stačí dát aktualizovat stránku. Je to nějaká chyba, která občas zlobí.

 • Neva

  19Mi někdo jednou poradil zmáčknout F5

 • ctihodný kmete

  to 15Mi to robilo to same ale kliknul sem do skladišťa na srpen 2006 a skočilo to do normalu. Zkus to

 • Tati, manželi a tak...

  věk odhalen!!!Nepíšu nic moc nového, ale Ostravak povystoupil z anonymity a víme teď, jak je starý!! Je mu 39!! Jeho mama by si asi 40 nezopakovala a o 2 roky by se taky nešvihla. Jinak všechno nejlepší k narozeninám. Bohužel to bude už jenom horší…

 • Věra, i jinak

  všem díky,zas to maká normálně. Už se mi skoro dělal mozol na ukazováku. Tak dřístejte, ať ta středa odsejpá (to je slovo,co?) já dneska sedím v práci až do pěti.

 • menthol

  Tož super!Tož temu řikam narozky jak byk :-) Počteničko fajne, jako obyčejně… :-) Jo a abysem nězapomněl, všecko nejlepši, Ostravaku!!! :-)

 • Pete

  Věrko,já taky :-((((

 • Pete

  Ad 13Nevo, taky ty časy pamatuji. I to červené triko mi něco připomíná :-)

 • mojmir

  iny pisalekuž tu někdo psal o http://cypaty.blog.cznevim jestli kopiruje i když to popira, ale vic me zarazi jeho vydrz, zatim tam pise kazdy den. Neco je dobre, neco blbe, ale kde nato lidi berou cas?

 • lucinka

  no konečněuž jsem myslela že to snad letos s tou familijou neoslaví :-) jinak ještě raz přeju vše nej atd…a pac a pusu k temu :-)jinak skvělé čtení jen bych se rada pobavila častěji..

 • Lucka

  Skvělý! :-) Já si úplně představuju ty malý skřety u počítače jak umí udělat ze života mini peklo a to ještě s nevinným a sladkým )úsměvem…:o)

 • Marie

  ty se mášTy už to máš letos za sebou, tak to třeba já…

 • a-c

  tak uz vime, kolik ostravakovi jea jsem zvedavy, kdy pusti dalsi chlup. zatim svou identitu brani dost udatne :)

 • cenzor

  ad 28jdi už s tím do hajzlu… mít práva admina, tak hledám fulltextem a všechny příspěvky mažu.

 • Žehlíci prkno napařené teflonovou žehličkou

  Ostravaku ostravakutuž, to se čita tydeň od tydňa lepe a lepe. Že ses zapomněl na stodolni s jakousi muzou a ulibali ste se?

 • lucinka

  pro32s čím mám jít jako do hajzlu?o co ti jako jde?????

 • Romanovič

  Fajne jako vždyFajne, Ostravaku, fajne. Jsi opravdu srandista a skvělý vypravěč. Vydrž co nejdéle. Moc Ti fandím a těším se na Tvé nové dřysty.

 • Neva

  PeteNo, dnes mi Ostravak připoměl vic věcy. I tu mamu se segru, jak kontrolovaly kvartyr, bo moja tchyňa byla dycky nasrana, že sem ji nikdy nedala kluče od kvartyra, aby mi mohla přerovnavať ručniky…A vubec, pustit k sobě občas familiju na oslavy barzčeho, to ide o rozum. Mi malem jedni gizdi vysplachovali splachovač do vysplachovani a voda valila furt a toaletni papir bylo třa doplňovat každu hodinu…

 • Danijela

  Eletroncká pošta versus normální poštaDnes jsem na oblíbených stránkách našla popis průběhu oslav ostravakových narozenin. To došlo po kabelu. V mé poštovní schránce (jazykohlídači to nazývají schránkou pro poštovní zásilky…) leželo něco důležitějšího, zvláště po včerejším teplém sklonku odpoledne, které jsem strávila plaváním na místním koupališti. Tím důležitým byla reklama na zájezd k vánočním trhům ve Strassburgu a Colmaru. Tak už asi vím, co budu koncem listopadu činit. Neboť jak už Gorbačovov pravil: kdo příjde pozdě, toho potrestá život. Což nechci!

 • sconce

  ….Jak hladnemu smoleni, u nás sa říká, jak když sere a maluje:)

 • džejn

  Blahopřeju k narozeninám. Pamatuju si ten čas. Bylo strašné horko…:)

 • šemik

  Lidko,8.10. tady bude hrát béčko pumpařů, tož dojeď :-)

 • Pete

  Nevo,mluvíš mi z duše. Ty oslavy jsou nejhorší, to je nestačíš uhlídat. Ale i když mi je svěří na hlídání, nestíhám. Máš pocit, že jsi neustále ve střehu a pak ti bezelstná tvářička oznámí „já sem to otočil“ a ty s hrůzou zjistíš, že „plyn už syčí z touby ven..“ A o splachování ani nemluv – ta jeho touha zjistit, jak splachování funguje…

 • Lida

  Šemiku,fakt? No to určitě dojedu! Jak se poznáme v tom davu? Ostravakuv poslední díl v ruce? :))

 • Lida

  Lucinko, jak se daří?Hlavně se nedej vytočit, mě točili minulý týden. Papa :))

 • Neva

  PeteNo a pravě proto, abych nezaživala ty „dluhe patečni večery spojene ze sobotni nocu“ při uklidu před navštěvu, chodivam rači do hospudky než si kohosyk zvat dom. I když, tež si nakonec dycky řeknu, tuž nebylo to take zle…dnes to je fakt vystižne.

 • Pete

  Nevo,to jsme na tom stejně. A uklizet nejen před, ale hlavně po tych oslavach … Jen ať si to špinavé nádobí umyje někdo jiný, já slavím :-)

 • šemik

  Lidko,času dost, eště to domluvime. V 21.stoleti lze nalézti druhého v davu snáze než dle výtisku knihy v ruce 😀 Esli bude pumpařsky béčko hrát tak jak v prvnich dvou kolech, tak áčko muže klidně sestoupit, antož béčko jim tu ligu vybojuje zpátky :-)O měsic později, 5.11. tu hraje HFK.

 • Edisko z Těšina

  Ostravaku, žyvijó! A do dalšich roku hijó!!!Malem sem dopadnul stejnako jako [6] – baryj, bo vlasek dva roki něstřyhaneho houmelsa něma chibu!Ostravaku, s tym světrem se nělamej hlavu! Ale pozor – nězapomni, kaj sy ho strčil, bo až ti po kvartyře začnu litať take male něslyšne motylki tajakby se (ně)chumelilo, tuž abys věděl, kaj maš hledať přyčinu!Dostal sem sem tak ku temu mojemu svetru a mikrovlnce. Tuž to mi tež raz tetka Verunka věnovala jednoho roka sveter z vlny od vlastnoručně odchovaneho barana. Hryzlo to jako dyby to bylo zrobene ze sklenej vaty a ni z vlny a jak sem ho natahnul na sebe, tuž sem se osypal ni enem po řbetě a za krkem, ale asy aji po nohach a v ohaňbju. Taki to byl sveter zaškodnik. A tuž sem ho strčil kajsyk do spodni šuflady, tajak ostravak.Enemže sem na něho zapoměl. Jak ale po paru rokach začli moli organizovať svoje letacy dyskoteki už aji na chodbě před mojimi dveřami, byl sem zparurazy zdrbany susedkami. Jak se pozdějši přydal aji družstevni vybor vchodovych dveřy čislo 16 a o muj přypad se nakoněc začla zajimať poulični buňka vladnucy partyje, tuž sem se rozhodnul pro klid v baraku problem vyřešyť. Začnul sem postupně vytěpavat ze šeckich šuflad šecky stare bebechi do posledniho. Jak sem narazyl na ten sveter, bylo mi jasne, že sem konečně odhalil zaškodnicku centralu! Tam bylo tych potvor, že to zvrchu vyhližalo tajak strahovski stadyjon z vesmiru přy spartakijadě!Zofort sem cely svetr šibnul do igelitki a zapřemyšlal sem, jak spachať na tu moli zaškodnicku centralu co nejučinějši terorystycki utok. Měl sem vtedy zanovňu mikrovlnku, tuž sem se z přyručki ešče pamatoval učinki ozařovaňa na bijologicku poctatu živych organizmu. Hip a už sem igelitku aji z tymi zlatostřybrnymi zbujami cpal do smrticyho prostoru. Bo to byla jedna z nejvěčich mikrovlnek, tuž dveřka zaklapli bez problemu, na kolcu sem nastavil maksymalni vykon a na zygaru našteloval zepět minut intenzyvniho gigahercoveho protiutoku. A šel sem očekavať vitězne cynknuti teho vraždicyho aparata do obyvački přy uklizaňu tych roztahanych burdelu.Kurecpalec – žadne cyňknuti se někonalo.Za paru minut mi do chobota vrazyla taka rychna, jaku by něvyrobil ani deň hořycy a dva dni dutnajicy kontejner. Ze všeckych otvoru, co jich mikrovlnki maju, se valil husty bily dym a začlo to vyhližať, že ten svuj akt vlastni sebeobrany sam něpřežiju, bleehhh…Skokem plavmo do přecyně sem vyřadil jističe a s pevně stisknutym frňakem sem přeběhnul zamořenym uzemim kuchině otevřet okno, to samo v obyvačce, přetahnul se čim jak nejužšu šparu ven z kvartyra, zabuchnul dveři, pozotviral okna na chodbě a šel do Jurčika rozjimať nad svym štěstim, že sem ten dymovnicovy atak přežil. Tomaš mi musel nalivať ten večer na gebeno a na fajront ešče aji založiť, bo sem při tym defenzyvnim ustupnym manevru něchal v opuščenym kvartyře šecky penize, aji chuť se tam vubec vratiť…Nakoněc sem se nad ranem v asy třeti knajpě z nočnim provozem položil otazku, kdože tam v tym kvartyře plati najem ja či komunita tych motylich zesraňcu a rozhodnul sem se vratiť dom. Velike překvapeni bylo, že to tam ani moc něbylo čut (asy diky mojemu efektyvnimu skokovemu řešeni ze šaltrami a celu noc otevřetym oknam). V mikrovlnce sem našel kapku pomačkanu igelitku, a jak sem z ni vytahnul ten sveter, zasek to začlo smrdět, ale dalo se to vydržet. A až v tym momentě se zistil, že moja bojova strategyja měla uspěch, bo sem zlikvidoval hned třy stadyjony tych bestyji. Ve svetru byly vypečene třy obrovske kolca každa o velikosti ďury do tureckiho hajzlika, ale každa valka ma svoje oběti, no ni… A mikrovlnka tu zatěž naščesti přežila bez žadneho škrabaňca na karoseryji. A moli? Tuž časem jakysyk zaprovokoval, ale stačilo zautikat do kuchině otevřeť furtku od mikrovlnki a ztratil se mi z oči, muhehe :-)))Tuž tak. Teta Verunka už neska dvanasty rok spi na malym řbituvku na Podlesy u Třynca. Ešče že se cela ta bojova akcyja odehrala až po jeji smrti, bo jak sem ju znal, furt by se to vyčitala…Tuž d ej ji panbuch tam nahuře klidne spani, dluhe štrykovacy špajchle nejruznějši raže a furu kvalitniho něhryzlaveho štrykovacyho materyjalu :)))

 • cenzor

  ad 34 (lucinka)jde o to, že na místě tvého příspěvku s č. 28, byla dopoledne opět reklama na jistý nejmenovaný „cypaty“ blog, což už mě naštvalo… a zřejme „bůh“ (admin) měl podobný názor. ovšem odmazání bylo zřejmě provedeno tak, že došlo k posunu číslování – a tvůj příspěvek s č. 29 se tak dostal na pozici č. 28. takže to nebylo na tebe – a nyní už by vlastně mohly být odmazány i moje příspěvky…

 • Danijela

  To je ta nejhezčí přihoda kterou jsem kdy četlabez popisu vlastností příbuzenstva( kdo už nemá příbuzné????), bez +++, bez++++, bez+++++!Dík za tichý popis všeho.

 • Neva

  Edisko…Tuž dost dobre…až mam chuť it do hospy s takim dřystalem a třeba si položit otazku, esli tež doma nemam což do vypaleňa…

 • cenzor

  posun čísování…ještě jsem to ověřoval na přechozích diskuzích – rovněž došlo k posunu číslování. takže pokud tam zabrousíte, nenechte se zmást. (a já už budu vědět, že pro příště mám uvádět číslo i autora.)

 • mamča

  super!Po dlouhé době jsem opět v civilizaci a tudíž i u PC a doháním zameškané. Už jsem si ale musela dát pauzu, bo mne bolí od smíchu celý člověk. Ostraváku, díkes za usnadněný návrat do reality a dodatečně vše nejlepší k narozkám (jsi stejně mladý, jak můj chlop).

 • Pete

  Nevo, Edo můžu se přidat, až vyrazíte? A na vypálení bych možna něco našla i na zahradě :-)

 • Neva

  PeteJežiši, tak to já na tu pálenou přijedu hned…s Ediskem to asi neklapne, leda až zas pojede se stařykem do Ostravy na zdravotni prohlidku, do Češyna to mam daleko.

 • Edisko z Těšina

  Pro [50] Neva a [53] PeteDikes :) Ja mam furt co vypalovať, ni enem mole, ale taky chrobak tež často dokuči…Pete, a jak hluboko a jak dluho to na vypaleni chrobaka maš na tej zahradě zakopane?Mlazg!:-d)))

 • Pete

  Nevo,už se těším. I na to, jak podrbeme to příbuzenstvo :-))

 • Pete

  Edo,tak dlouho a tak hluboko, jak staří havíři asi ne, ale i tak nám určitě bude šmakovat :-)

 • Kokotko z Kokotkoviec

  Vy všetci čo tak strašne túžite vedieť kto je Ostravak, už stačí len jedno – ist na matriku do Ostravy a vyhladat vsetkych co su narodeni 11.8.1967 a potom ich vsetkych pekne obehat.

 • aja

  Taky Ti přeju Ostraváčku všechno nejlepší… a dnešní počtení bylo super, jako vždy:-)))

 • šemik

  Ediskovi s jablíčkyEdisko, přijal jsem dnes tvůj systém sázení za svůj. Běda ti, jsou-li to jen těšínská jablíčka!!! 😀

 • Lida

  Edisko-tešiňku,ráno s novým ostravákovým dřystem to bylo všechno hned veselejší. Hubu od ucha k uchu a jen sem přijdeš ty, je to stejné. Ti tví moli v mikrovlnce… hahaha. Musela jsem křížit nohy. :)) To já jsem kdysi dostala radu, že na škrabavé svetry od beranů pomůže, když se svetr dá přes noc do mražáku. Nevím, jestli to pomohlo té dobré duši, která to poradila mě, ale sem tam jsem pakovala maso z mražáku ven, aby tam mohl přesnocovat svetr kousavec. Všechno bylo marné, vydržela jsem v něm vždycky maximálně cestu do práce, zpátky už se nesl v igelitce a jednoho dne letěl do kontejneru. Co s ním? :)

 • Lida

  Šemiku,neměl jsi na mysli karafiát v knoflíkové dírce nebo v klopě? :)))Doufám, že dnes budeš sledovat poslední Pavlíčkův zápas :(Můj malý gizd fotbalu znalý je smutný už teď.

 • Danijela

  Když jdu kolem svetrů z těch čtyřnohých potvortak stačí, když na ně pohlédnu… a už se třesou. Ví, že je nenávidím. Ve věku značně pubertálním jsem vyškemrala rolák. Rodina už to škemrání nesnesla a usnesla se, že ho dostanu, s podmínkou trvalého nošení!Já bláhová netušila který ortel jsem tím vyslovila. Sobě.Ta potvora kousala snad i na šlapkách. Ale slovo bylo slovo… Polívala jsem ten zatrackaný svetr vším možným, chodila záměrně kolem nápisů: Čerstvě natřeno! aniž bych je brala na vědomí. Nenávidím od té doby vše z ovčí vlny. A ty svetry za výkladem to asi tuší…

 • Krleš 3 x

  PRO (58) KOKOTKA VON KOKOTKOVIECS tymi matrikami by to nebylo tak lehki. V Ostravě je matrik povícero, ni enem jedna. A čemu by se Ostravak Ostravski musel narodit ausgerechnet v Ostravě ? A v kere ? V Moravske anebo Slezske ? Pani Ostravakova tež mohla rodit třeba v Třyncu.Já v Ostravě též meškam roky, ale v matrice sem spíše u teho vodojemu, co o nim psal OstraFuck.

 • Krleš 3 x

  ZABJALKOVKidařy a kery vi, čemu se Ostravak pytal, co stoji boruvki ausgerechnet v Zabjalkově ?

 • Pete

  Krleši,můžu se nechat podat?

 • Anna

  Vyborne jako vzdyV praci jsem se pri cteni musela kousat do rtu abych se nesmala nahlas. Moc se mi to stejne nedarilo, protoze kdyz jsem si predstavila ten vyraz ve tvari ostravaky segry v momente, kdy ji nekdo poslape tepich zablacenymi botami a k tomu prezraneho Supermana v cervenem triku, tekly mi uz i slzy-smichOFFky. Kolegove ceske/ostravske reci neznali uz si o mne davno mysli sve.Ted uz ale bezim pocitat obratle, protoze jak Krles3x rano ( v minulych kidech) spravne poznamenal, je prece streda!!!!

 • Krleš 3 x

  66 PETEJasnačka, nesem šviňa, ale je to ešče moc brzo, ni ? Ostatni zicher budu vědět. Ale dam taku malu napovjedu – ONET.PL a ZABELKOW. Fajna je strana HISTORIA a tam rok 1922 a je to tam znat. Však Danijela ku temu nabeton napiše aspoň kus jakehosi vědeckeho pojednaňa.

 • Krleš 3 x

  JAK NA TY MOLEEdisko, moc dobré, šak Tě pochválila už aji Danijela a to je co řeknut. Já ty mole likviduje opačně, co mi ty chachary napadnu, to narvu do mražaku, tam moc kuřa nima.A jak spravně piše Anna, nezapomeňte všecy Kidaře na tu středu a tym padem na tu pultydňuvku. Ta glosa patřy hlavně mimoostravskym, bo Ostravacy to už vzali davno za svoje, aspoň ponikeřy.

 • šemik

  Lidko, myslel jsem kopretinu:-)To viš, že na Pavlikovu dernijeru budu čučet. Tvůj gizd fotbalu znalý nemusí fňukat – přijde generace nových talentů.

 • Edisko z Těšina

  Kurnik šopnik, Krlešu drajmal, …tuž tež mě napadlo, co tym naš spisovatělski idol mysli, bo něvim ani, kaj ty Zabjalkove su. Či ten Zabjalkov?Asy se pujdu poradiť z Lukjašem – on je syce vietnamskiho puvodu, ale je chitry, bo se musel naučiť po česku a pivo čepuje tak gryfně, že by se od něho někeřy naši pipomachřy mohli učiť!Tak možna na cosyk spolem přyjděm… Alebo už zanše řešeni? :-o)Šemiku, ale nězapomni dodržeť monej manačmeňt (to znači navyšovať sazki podle systemu a stanoviť se svuj stop loss), bo inakši to něbudu enem těšinski jablička, ale předevšeckim vytěpane prachi!A přy navyšovaňu se přy věčim sazkovym poolu řyď kurzami!Rano jedu zasek s tatikem do Poruby do špitala, ale na Ali Megbilovu se ešče počkam, to je fajny seryjal!

 • Krleš 3 x

  ZABELKOWZabelkow je tržnica podobna te v Cieszyně a je to nejbliž do Polske z centra Ostravy na nakupy. Ma dost komplikovanu historiu a divil sem se tam jak jakysi Divišek. Navštěvu obce vřele doporučuju. A maju tam aji presvuřt jak u Farnika.

 • šemik

  Lidko,až pojedeš na tu Bohemku, vem sebou svojeho gizda fotbalu znalého. To co zažije v hledišťu bohemáckyho Ďolíčku eště nezažil 😀

 • Edisko z Těšina

  Krlešu drajmal – drajmal dankešn!!!…sem teda dost hlupy, že take gejograficke věcy něvim, haňba mi!Zyšťuju, že mam v zeměpisně-cestovatelskim zdělani take velke ďury, jake zustaly v tym hryzlavym svetru po molach, ufff!!!BTW – ten napad z mrazničku se mi jevi jako efektyvni! Budu se museť podivať u Sikory na Saxenbergu po jakejsyk pořadnej, potem do ni z tak asy na tydeň preventyvně vtěpnu rači šecki hadry, co sem neměl zpul roka na řyti, no ni?Ale jak se znam – tuž enem aby se nakoněc nězačlo kuřyť zasek z kompresora u tej ledovatej kisně… Šlak to traf! :-D)))

 • Lida

  Edisko-tešiňku,jdi už raději na to pivo, já už se musím jít dívat na ty naše fotbalový kluky a nemůžu se tady pořád s tebou chechtat. Doufám, že to slyšíš! :))Do ledničky si narvi radši něco pod zub. Z hryzavých hader to nehryzavé neudělá, je to vyzkoušené. Akorát kdybys měl na kalhotech nalepené žvýkačky, tož to můžeš narvat do mražáku, prý se to potom dá z toho šatstva pěkně vydrolit. :)))Ale nezkoušela jsem.

 • Lida

  Šemiku,gizda určitě vezmu sebou, protože s mým cestovatelským a orientačním smyslem bych tam mohla docestovat i po sezóně. Nástup fotbalistů jsem viděla, potom se nám na chvíli nějak rozmazal obraz, mezitím už je tam gól, jdu se dívat, ať si to zítra nemusím číst v novinách. Můj gizd by mi to asi neodpustil. Tak zítra všichni zase tady! :)))

 • Krleš 3 x

  EDISKOVI (74)A ať Ti to z tym tatu dobře dopadne, sam sem to tež přežival a bylo to drsne. Ja, mladosť = radosť. Potom se nevypij, glog, glog, glog. Anebo se dej na slivku, jak pravil muj děda.

 • Edisko z Těšina

  Liduško, tak temu se mi furt třepe ten monitor!!!Tuž se kvuli mě rači dyskretně chlamej do šnuptychla, bo mi na monitoru šecke pismenka vyhližaju jakesyk roztekle! Tajak tydeň zapomenuty pudyng v zasuvacym tacku u moji kuchiňskej linki…Vědecke koncylijum u Lukaša na temat Zabjalkova se neska konať něbuďě, bo jednak už tu zahadu objasnil Krleš a jednak něchcu zytra přysť o body a papiry za zbytkačem naředěnu krev! Šak my z Lukašem se zasek jakysyk temat na egzaktni zkumani najděm!;-)))

 • Edisko z Těšina

  Krlešu, dikes, snad to budě dobre……on ten muj fotřyk je tež fajny aparat!Raz tu tež přykidnu zparu jeho přyběhu. :)

 • Lida

  Edisko-tešiňku,s tebou a chlámat se do šnuptychlu? To ne, jen ať se ti monitor pěkně třepe. Teď už víš, co je toho příčinou a řekneš si, až budeš zase neco kydat: nepíšu zbytečně, aspoň ta jedna baba pohlupava se tomu bude chlámat. Ale nás je tady určitě takových vychlámaných víc. :)))Zazvonil zvonec a Pavlíček šel do šatny. Dnes žádný rým nevymyslím.Nějak nám dnes blbne obraz na dvojce, zase se rozmazal.

 • šemik

  Já su tak šťastné!Skoro jak ten Venclovské, když přeplaval Anglický kanál. Přinejmenším se můj pocit štěstí rovná pocitu, kteréhož jsem nabyl, když jsem jako dítko školou povinné ztratil na jednom fotbalovém hřišti u řeky Svratky svůj červený svetr a uvědomil si, že už mě nikdy kousat nebude. Tentokráte mi ku štěstí stačí ještě méně – opět se mi vyplatilo, že mám zásadu téměř nikdy nesázet na zápasy, v nichž hraje můj oblíbený tým. Pročež jsem neprohrál:-)Íhahaha!

 • Neva

  PeteTuž stači řyct a idem do knajpy, tam je dycky veselo…

 • šemik

  Čekám,kdy sem Edisko, Krleš či Danijela napíší něco zábavného či poučného (neb Ostravak napíše zase až příští týden), a ono nic…

 • Danijela

  ŠemíkoviFotbalových hříšť u Svratky není zase tolik. A za hradem Veveří se už nepeče táč. Čili velmi krátký úsek.Švarcava pramení v Černém bahně na Žákově hoře a jest řeka daremná, která svými povodněmi až do roku 1848 okolní krajiny trápila. Celá délka řeky obnáší asi 20 mil. Tolik k požadovanému poučení.Co se týká mne – koupila jsem dnes rybíz. Odpoledne bude … . Heč!

 • Anna

  Semiku,pri tom cekani muzes napsat neco vtipneho a zabavneho sam at se i nam ostatnim lepe ceka na vsechny, kteri se jeste nevratili z dovolene.

 • Anna

  Pro 84Nemohu zustat pozadu a hned po sichte valim na trh koupit svestky. Odpoledne bude ….. s posypkou :-))))))

 • šemik

  Dámy, zvyšujete moje choutky.Dal bych si i ten rybíz i ty švestky.Danijelo, otázka byla odkud pocházela moje máti, ne kde jsem si hrál jako nevinný jinoch s balónem 😀 To hřiště bylo kousek nad jezem, pod nímž jsme chodili na okouny. Jednou nás chytil porybný, chytával pod mostem na protějším břehu. Museli jsme mu říct svá jména a kam chodíme do školy. Lhali jsme jak cigáni, jen abysme neměli průšvih. Stejně by to asi nikde nehlásil, ale ty okouny nám vzal. Když jsem pak chodil někdy přes ten most s máti do lesa na houby, schovával jsem se jí za sukni, by si mě ten porybný nevšim.Kolik je, Danijelo, na Svratce mostů?

 • šemik

  Délka SvratkyTěch 20 mil asi nebude správný údaj…

 • Danijela

  ŠemíkoviPoznatek tento, o délce řeky Švarcavy jest z díla Gregora Wolného: Maehren , topographisch, statistisch und historisch geschildert… A také z popisu města Brünn z roku 1835.Co se týká počtu mostů? Nevím zda mám do toho započítat také ten přechod pod zmíněným hradem.Ale na ten údaj bych se spolehla. Dřívější spisovatelé byli akurátní…

 • Danijela

  ŠemíkoviJedna rakuská míle je 7586 metrů. Krát dvacet = 151,72O km. Nejnovější údaje praví o 173,9 km.

 • šemik

  DanijeleJak dlouhá potom byla 1 míle dřívějších akurátních autorů? Neb řeka Svratka má dle dnešních autorů délku 174 kilometrů. To by potom jedna míle akurátních spisovatelů měřila 8.7km Myslíš-li ten most, co už mostem není, tak ten nepočítej :-)

 • šemik

  Danijelo,předběhla jsi mě:-) Odpovídal jsem ti a měl jsem načtenou neaktualizovanou stránku.

 • šemik

  Stejně vždycky znovu a znovu žasnu,jak ta Danijela všechno ví. Ještěže je jenom virtuální, neb bych měl mindrák. Takhle se můžu uklidňovat tím, že vlastně neexistuje 😀

 • potvůrka

  Lido,máš recht, že se Ediskovým kydům nejde smát do šnuptychlu. Do by se jeden udusil s kapesníkem na ksichtě. Já mám monitor pořád poprskaný, a tím pádem velkou spotřebu Ironu :-)), tedy jen na ten monitor.

 • Danijela

  Šemíkua co se stane poté, co Ti dodám obrok.

 • šemik

  Dodej obrok a uvidíme:-)Ještěže jsi to napsala tak jak jsi to napsala – formulace „co ti dám obrok“ mohla být zavádějící :-)))

 • Danijela

  Šemíku mateš mne!Jsem ochotná dát Ti obrok, a ne ob rok. Mimochodem, občas nemám pravdu. Spletla jsem si Tvé jmeno s tou herkou, kterou nejmladší sestra Dr. Kazi (dceři Šlapa) poslala s doprovodem, by hledala Přemysla. Víc o tom tuším v díle Libussa.(Už to její noční ječení nemohla vydržet). Dopadlo to, jak to dopadnout muselo. Libuše ji jako vděk za prokázanou službu nechala zřídit mohylu u Mže. Ještě Kosmas ji vlastnoručně viděl.Ale napadá i, co když nejsem virtuální, ale sudo a lichokopytníky (žádný strach – držím se striktně zákazu pojídání koňského masa, vydaným papežem Řehořem III, který to pojmul jako pohanský zvyk – praktikovaný u Germánů). Navíc, jsem dle úsudku jiných milá a pohledná, dobře oblékaná i dle módy (viz tanga). A přístupná svádějícímu harašení. Pokud je haraš inteligentní.

 • Danijela

  Šemíkovivypadlo mi (nebo se nenapsalo sloveso jím = tedy pojídám)

 • Danijela

  Šemíkureservuji Ti prvou stovku!Ten autor Libusse se jmenoval Musäus 1735-1787

 • šemik

  Danijelo,ty se mnou flirtuješ? Poněvadž pak bych se měl snažit seč to jde vypadat intelegentně by to k něčemu vedlo 😀

 • Danijela

  Zaplaťpambůprvá stovka je zde. Vítězem se stává – i bez dopingu známý Šemík. Huráááá.

 • šemik

  Tak nevim, jestli bez dopingu :-)

 • mama

  Moc fjne ctenicko.

 • šemik

  Johann Karl August MusäusJak jsem se právě dočetl, ten pán se málem stal farářem, jelikož však byl prý viděn při tanci, měl smůlu. Vzhledem k datu úmrtí, budu si ho od nynějška pamatovat.

 • carie

  To mě bylo hned jasnýže Ostravak musí být stejně jako já ve znamení lva. Ti jsou přece nejlepší BLAHOPŔEJU!!!!

 • Danijela

  Dotaz na EdiskaNeměla by být Tvá sestra už s medvědy zpět?

 • šemik

  ZávidimAničce švestkový táč a Danijele rybízlový. Já mám akorát tak herinky. A to když jsem si je jel koupit netušil jsem, že se opět nechám v krámě „vtáhnout do děje“ a udělám nákup, který se mi skoro nevejde do auta. A to jsem ještě před placením odložil z vozíku vak na rybářské pruty, muškařskou udici, 4 štangle salámu (každý jiný; ponechal jsem si jen tu pátou), 2 „exkluzivní“ (to tam fakt psali) čokolády, drahé jak sviňa (nechal jsem si jen tu třetí), asi desetilitrové (velmi výhodné) balení aviváže (byla by hloupost ji kupovat, když aviváž jsem koupil minulý týden) a „rodinné balení“ kondomů s ovocnou příchutí. Začínám chápat Američany – v jakémsi průzkumu, z něhož mělo vyplynouti, jakým zálibám moderní americký člověk holduje nejvíce, se na čelním místě neobjevil ani basket, ani americký fotbal (proč se tomu říká fotbal??), ani turistika či návštěva divadla, kdepak, první dvě příčky suverénně obsadily shopping & watching TV. Ale teď si jdu dát ty herinky.

 • Edisko z Těšina

  Segra je zpatki, to je pravda…Segra je z Izlandu zpatki, to je pravda!Ona je tež pěkny aparat.Rano zme odvezli fotřyka do Poruby, a zatymco on tam chodil tych vyšetřeňach, segra klabosyla na chodbě z Helenku (to je druha tatova pani) a přytomnymi robami vubec. Segra je taky fest komunikatyvni typ, až mě to sere, bo isť z ňu po Těšině z jedneho obchoda do druheho je cela Kalvaryja. Zatymco ja z Mirem vyobzajtujeme dvě hospody a ešče se stihněme mlasknuť zparu blonďaku u Lukaša, ji ta doba něstači ani na přejiti z tržišča do pekarně.Bo tu je znama, tu je znama, tu byvala znama, tu zasek pani, keru dluho něviděla, tam zasek susedka, s keru na zhromažděni majitělu bytu nědodyskutovaly do koňca vyměnu oken v baraku a uklidovy rozpis v přyzemju a nakoněc jako bonbonek jakysyk maly v plinkach se dusycy pajtašek ve vuzku, kery tlači dcera od přytelkině byvaleho suseda, co se odstěhoval pět roku temu a včil meška na druhym patře tu druhu ulicu od naměsťa, „…no, tuž ten, jak se mu předloňskeho roku vysula ta ruža na noze, tuž němluv mi Edisko že něviš kery, dyť sy ho tež znal, ni? Něznal? Fakt něznal??? Tuž ty sy mi divny, chmmm…“ A mě možu mory zebrať…No nic – tuž nakoněc se tam tatika ešče nechtěli nechat, tuž zem jich všeckych přyvez do Těšina a ze segru zme šli vyřyzovať jakesyk papiry na poštu. Ona jich měla měť celu složku a ja enem jeden papir. Šak sem se ešče na něho rano dival, či je to on.Došli zme na poštu a ve vchodě mi blysklo v čepani: kurňa, dyť ja ho tu němam! Kukam poočku na segru a s ulevu vidim, že je na tym podobně.Enemže ona – roba plna emocy na cely vstupni vestybul vykřykla: „Ja sem sy ju rano vytahla!“A ja jak sem byl sam na sebe nasrany, tuž sem se ku ni obratil a tež ji nahlas pravil: „Kurnik – a ja sem ho tež měl rano v ruce!Zparu ludi co vychazeli z pošty se na nas divně podivalo, zakrutilo hlavami, čemu tu na veřejnym prostraňstvu bulčime take intymnosti a my zme chvilu na sebe kukali jak vyorane myši. Potem do mě segra dlubla loktěm a nasraně zasyčala: „Jak ja včil před nimi vyhližam! Jako jakasyk jedna z Karvinskej!“Ale nakoněc zme se temu oba rozchlamali. Tym zme ale vyhližali ešče podezřelejši a bo se z od podchoda bližil stražnik ze zarputilym vyrazem v gzychtě, že jedině on nejlip posudi, co je věči množstvi než male, otočili zme se a šli rači naokolo druhu stranu dom.Tuž potem choďtě ze segru kajsyk po uřadach! Ešče že to něbylo na gmině, bo ten maly ropicki knajtek, co tam temu radničnimu švajneraju do minuleho měsyca štajgroval, ešče moh usudiť, že by segře moh nabidnuť angažme v někerym z jeho slavnych tešinskich pajzlu kajsyk u tyče.A to by se segra fakt nězaslužyla. Aji dyž je to tež čas od času přypad pro Chocholouška, hehehe:-D

 • Edisko z Těšina

  Lidko, něprovokuj!!!Šak už od svojeho kompa lezu do peřa! A bo su něvyspaly, tak tym 7 milijonum, zrovna sexujicym ani nězavidim…Muhehehe (:-D)))

 • Danijela

  Na Ediska by mělo existovat předplatnéa na toho koně nejedlého také.Leč musím přispět také s naší rodinnou povídkou. Děděnou z kolena na koleno!Jedna naše předchozí (nějaká praprababička) pocházela z Plzně. Její syn byl ve městě znám – lid obecný ho zdravil na dálku. A prý si nežil špatně. Pár služebných se staralo o chod domácnosti, prababička skoro o nic. Téhle praprababičce byl den dlouhý, vstávala moc brzo – do¨oběda daleko. Chůze ji nečinila žádné potíže, čili vyrazila do města plzeňského. Dopoledne se tehdy moc nenakupovalo, to se musel připravovat oběd. Krámy, které nenabízely krmi byly prázdné. Do takových zamířila moje prapra(snad)prababička. Dům ve kterém bydlela, byl zařízený, nic nechybělo. Nic co by mohla moje praprababička donést domů. Až jedno zjistil, že její syn má děravou ponožku. To byl impuls pro moji praprababičku. I nechala si v příslušném obchodě předložit všechny druhy, vybírala a pak smlouvala. A smlouvala. (V době, kdy žila moje praprababička to bylo běžné.) To dělala skoro denně, když bylo pěkně. Jenže majitelé obchodů začali remcat proti babičce, nelíbilo se jim, že znervované prodavačky šly s cenou dosti pod hranici představ, které měli majitelé obchodů. Když tak zase jednou kráčel můj pradědeček Plzní, houkli na něj, že to tak nejde dál. Že sice ctihodná prapra.. je vítána, ale že co je moc, to je přespříliš. Můj pra… se s obchodníky domluvil, že doplatí zbývající částku, by netratili. A že mohou přistoupit na každou částku, kterou moje prapra… je ochotná vydat.Hra se opakovala, instruované prodavačky souhlasily s každou částkou, byť i směšně malou. Pro ně to byla jen hra, kam se dá jít.Ale zato moje praprababička přišla vítězoslavně domů (s ponožkama) a hned mezi dveřmi začala s monologem: tady jsem přinesla zase důkaz o tom jak málo si vážíte peněz. A jmenovala částku za kterou se tehdy nedaly koupit snad ani sirky. Mého přítomného pra… museli omývat, věděl, že ti zlodějští obchodníci si k levnému nákupu mé prapra.. přirazi slušnou částku.

 • Jája

  Ad 107Šemíku, to mi něco připomíná. Jsem na tom stejně. Jdu jen pro mlíko se slovy, že jsem „hned zpátky“. A taky se nechám vtáhnout do děje, přivezu plné auto věcí, které nemůžeš nakoupit, když jsou tak výhodné (časem zjistíš, že zbytečných), ale to mléko, to ne. A tak se to opakuje několikrát :-)) A rodina šílí a účet štíhlí :-))

 • Pete

  Ad 82 – Nevo,konečně i já jsem se dočkala a odjíždím za hranice všedních dnů. Pokud se ve zdraví vrátím, do knajpy určitě zajdeme :-)

 • šemik

  Lidku ta prohra národního týmu nějak vzala.Naposledy se ozvala, když odešel Nedvěd, pak už nic. Snad se kvůli tomu neotrávila houbami, revení či jiným neřádstvem?Reveň doporučuje se konzumovati toliko do svatého Jana, později narůstá množství kyseliny šťavelové nad únosnou mez. Jen nevím, který Jen je tím myšlen. Je jím Jan apoštol, uveden v katolickém kalendáři pod 26.6? Nebo je jím myšlen Jan Nepomucký (16.5.) Asi nebudou myšleni Janové Zlatoústý a od Kříže (13.9., 14.12.) a patrně ani Jan Evangelista (27.12. – kurňa není evangelista apoštol?). Ale co takový Jan Sarkander (6.5.) či Jan Křtitel (24.6.)?S přihlédnutím k poučce Danijelině (ta s ohledem na háčkovaná tanga a sklonem k svádivému harašení svatá není :-D), klonil bych se k Jenu Sarkanderu. Pročež, Lidko, pozřela-li jsi předloženě či nepředloženě reveň či obdobné neřádstvo, vypláchni žaludek, navštiv lékaře a dej se dohromady, neboť již zítra hrají doma pumpaři a budou potřebovat podporu každého hlasu, poněvadž Liberec je rozjetý – minule k mému zármutku přejel Slavii.

 • Anna

  Semiku,vcera nebylo co zavidet, protoze jsem ten kolac nakonec nestihla upeci. Mi chlapci si na nem pochutnaji az dnes. Konecne patek a sef uz ma jen 2 tydny dovolene!!!!! Hezky den vsem

 • Krleš 3 x

  NI A NI SE ODLEPIŤNo, dámy a pánové, koňové apod. Tak jsem chtěl jet ráno na chatu, bo je tam co ? Bo je tam pjekně a na chatě meškaju enem mravence. A co včil robím kvůli vam ? Místo nakládání vytuněné Felicie ? Obzajtuju okolo počitača a nemožu se odervat. Tuž mějte slitovaňa. Tolik fajného čtení a já včil mám jet tam, kaj se valaju enem ty moje černe bestyje? Dyť tam kvuli vam budu mjeť absťak. Ešče musim skočiť do Disconta, včera se tam stavkovalo, tak se jim na to mrknu, esy to pomohlo.

 • šemik

  Tak nám sem, Krleši, Krleši, Krleši, ještě něcopřed odjezdem přikydni.

 • ander

  Fajne,jen ať Ti to píše dál:ň

 • Danijela

  ŠemíkoviKolem toho Sarkandra bych dělala oblouk. On sice není v Cibulkových seznamech (jako spousta jiných také ne..), ale vím, že ve třicátých letech se moravští katolíci usnesli najít protějšek k českemu svatému, také Janovi (z Pomuku). Volba padla na Holešovského faráře Sarkandera. Doklady byly (tehdy) v Olomouci. Práce se zdála být snadná… Jenže, po půl roce komise naznala, že bude lepší spisy uzavřít a nechat vše přerůst travou. Tak se stalo.Až před několika lety přišel nějaký vembloud – trávu sežral.Šetření causy Sarkander mělo jeden následek. Byl u toho nastávající jesuita, po té co se dopátral „pravdy“ odložil hábit a…. odmítnul celibát.Šemíku, najdi jiného svatého. Nebo svatou. Zde malý výběr:Jöhannes Chrysostomus (Zlatoústý) (27.1)Jan Evangelista (27. 12.)Jan Křtitel (24.6)Jan a. S. Facundo (Španěl 12.6)Jan Gualbertus (Ital 12.6.)Jan Kapistránský (Ital, 23.10.)Jan z Boha (Potugalsko 8.3.)Jan z Mathy (Francie 8.2.)Jan z Monfortu bl. (Rakušák 24.5.)Jan Nepomucký (Čech 16.5.)Jan a Pavel (Mučedníci 26.7)Pak bych tu měla ješte Johanku z Arcu. (Pohlaví neurčeno… upálena 6.ledna 1412)

 • Jája

  AD 115 Krleši,svět je strašně nespravedlivý! Ty nevíš, jestli máš lenošit doma nebo na chatě a já v práci (a v pátek) neví, kam dřív skočit:-(

 • šemik

  Danijelo,tajně jsem doufal, že mi to objasníš, ale vnesla jsi do toho jen více tmy. Takhle, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, musím sáhnout po Nepomukovi, ale stejně radši tajně přestanu jíst reveň již od Sarkandera. Howgh!

 • Neva

  PeteOK, přeji super dovču, já už ji mám za sebou dávno, jakoby ani nebyla. Pak o tom dáme řeč.

 • baruna

  Danijelo,nechcí být hnidopich, ale s tou Johankou z Arcu jsi vedle jak ta jedle, neb byla upálena 30.5.1431

 • Pete

  Nevo,díky. Myslím, že ta má bude taky taková – jako by ani nebyla. Protože bude trvat jen týden :-((

 • Danijela

  BaruňěMáš pravdu. Bylo to skutečně 30. května 1431. Ooooh má hlava děravá (Jak ty tanga). Kaji se a jdu se stydět. Danijela

 • Krleš 3 x

  NENÍ JAN JAKO JANMilá Danijelo, dovolil bych si navhrnout ještě jiného Jana, ale ten by se Ti asi moc nelíbil, chmmm. Svatý sice nebyl, leč….GRRRRRRRRRBylo by to pěkné, no ni ?

 • šemik

  Panna orleánskáse v inkriminovaný tříkrálový den L.P. 1412 údajně narodila. Když ji potom Angličané od Burgunďanů koupili (byla za výrazně větší peníz než svého času jistý INRI, že by to bylo tím panenstvím?) a následně upálili (asociacím s dalšími upálenými bych se raději vyhnul – Danijela by tu mohla zvířit hladinu), bylo to vlastně takové odrostlé mládě. Tak nevím, Danijelo, stydíš se za Janu z Arku nebo za ty tanga?

 • šemik

  Krleši, Krleši, Krleši,tvého Jana předem diskvalifikuji – nejen proto, abych nejitřil staré rány, ale i proto, že 6.7. již bych mohl po požití rebarbory skončit nepěkně.

 • Krleš 3 x

  KONÍČKOVI ŠEMÍKOVII ty, Brute ?

 • šemik

  Krlešovi 3xJsa zaslepen háčkovanými tangy, nemám zbytí 😀

 • Krleš 3 x

  AD 119 JÁJALenošit ? Co to je ? Od kdy se na chatě lenoší ? Tam se chytají mravenci, jezdí pro vodu, čístí gril a padá hlady na ústa. A já taky i teď nevím, kam dřív skočit. Běhám od kompu k mikrovlnce a z balkónu do Diskontu pro Plzeň, celý říčný a schvácen.

 • Krleš 3 x

  ŠEMÍKOVI 129Na materiálu mi nezáleží, nejsem až tak vybíravý. Jaké má, také dá.

 • šemik

  Krlešovi 3xMateriál je důležitý. A ty háčkované jeví se hezkými i praktickými.

 • Neva

  131 Krleš, stačí jednouDobrééé…

 • Danijela

  Obraťme listTa paní co teď protestuje v OSN je z Ostravy a jmenuje se Gorolová. Je tu nějaká tajemná souvislost o které nevím. O ostatních – jinde a právem upalovaných pomlčím. Nebo se tu zase rozprostře vřava. Co se týká té kyselny oxalové… V Králově Poli byla továrna na chemické přípravky. Inkousty počínaje, až po čistící prostředky. Nejoblíběnější byl prášek do domác(t)nosti. Výroba značně jednoduchá. Do kulaté krabice se nasypal písek z křemene (jemně mletý) a nahoru se daly asi tři lžíce kyseliny oxalové. Fertig. Uklízečky v nemocnicích si ho moc pochvalovaly, s bílou kyselinou se moooc dobře čistily záchody, pískem zase mísy. Zlé huby tvrdily, že zákaz používání C2H2O4 byl útok konkurence. Fabriku pak zavřeli a není po ni ani památky.

 • Jája

  Krleši,chtěla bych mít jen problémy tebou popsané. Jé, to bych se měla. Tak ať se nstrháš běháním pro pivo :-)))

 • Krleš 3 x

  NEŽ SE NABALIMTuž všecky akce publikovat nemožu, bo sem charakter. Ešče, že neni ta středa.

 • Neva

  KrlešHlavně, že středa ještě vůbec funguje…tuž se měj

 • šemik

  Ras neboli pohodný či antoušekměl na starosti odstraňování uhynulých zvířat a odchyt potulujících se psů. Slovo (z)rasovat našlo svůj původ právě v označení pohodných, neboť tito neoblíbeni byli, ač užitečnou a důležitou práci pro dobro všech vykonávali. V té době nebyly kafilérie, takže díky rasům nešířily se nemoci vzniklé na tělech tlejících mrtvol. Slovo ras se stalo synonymem násilníka, kruťase či hrubiána. Odtud pak již krůček k rasování. Nemyslím si tedy, že pan Harpunář na výše zmíněných stránkách rasuje. Co se týče výrazu antoušek, ten prý vznikl z jména známého pražského pohodného, Antona Schecka. Což svého času vypátral E. E. Kisch

 • šemik

  A pořád nevim, co je s Lidkou…

 • Danijela

  ŠemíkoviMůj dobrý známý vedl archeologické vykopávky na místě, kde se dosud nic nestavělo (místo bylo po staletí označované za popraviště. Až moderní doba, která dbá spíše na peněžní hodnoty šáhla po něm a chtěla tam postavit barák. Což byla příležitost přenechat náklady spojené s vykopávkami novému majiteli pozemku.Výsledek byl překvapivý, nejen skutečné popraviště, ale také skládka pro rasa. Můj známý jásal nad nálezy, takové bohatství různých indicii se jen tak nenajde. Viděla jsem fotky kostí z nebohých herek, které byly skoro už bezzubé, s těžkými arthrosami, se zahojenými zlomeninami. Nu – nechtěla bych být v té době pracovním zvířetem. Jinak, popraveným setnutím hlavy se dával do hrobu jako přídavek chciply pes. By si uvědomovali závažnost jejích činů.Vzhledem k tomu, že rasi opravdu měli důežitou funkci, je nutno dodat, že to nebyll špatný obchod. Kůže chcíplých zvířat se dala zpeněžit. Zpracování takovéhož se provádělo na rasovišti. Jak to ti pomocníci rasa přežíval – je záhadou. Asi dlouho nepracovali…

 • Lida

  Edisko-tešiňku,zase něco pošlu :)))

 • Lida

  Šemiku,jsem na živu, neboť na houby nechodím, tudíž se jimi neotrávím. Revení jsem se také neotávila, zítra něco upeču, ale žádné heč-táče, bude to jen nějaká hrnkovka s rybízem. Odpoledne jedeme na naši „přepychovou chatičku“, něco opečeme, posedíme s návštěvou, takže k pc se dostanu nejdříve v pondělí ráno. Šemiku, ten tvůj nákup mi připomněl ten vtip, jak manžel šel koupit manželce vložky a myslím, že odjížděl s kompletní super výbavou na ryby, motorovým člunem a nevím, čím vším ještě. Já mám vtipy ráda, ale bohužel si je nepamatuji. Četla jsem ty vaše kidy velice zběžně, ty už taky háčkuješ tanga? :)))

 • Danijela

  Lídě / LideŠemík se MUSÍ naučit háčkovat tanga! Co kdyby mi je v rozvernosti, nebo z nemotornosti (přece víš jací mohou být ořové) rozerval (v záchvatu svého harašení).Mám dojem, že si Šemík ze zoufalství upeče táč s chobotnicemi…

 • Neva

  Šemiku……jak to tu čycu, Ty už sy synku chyceny, bo inak to tu nevidim než seznamku s Danyjelu…A Danyjelo, maš muj obdiv, bo nejdřyv Tě někeřy zatracali (včetně mje) a včil se bez Tebe nemožu obejit (beze mje) a s takyma chujovinama co tu s tyma chlopama robiš a oni to všecko žeru (no Šemik musi, aspoň ten obrok), tak na to tu nikdo nema…Ale bacha, hačkovane se ve vodě někdy rozjižďa, bo zaleži z jake te přyze je to zrobene, ale vlastně, to někdy fajn funguje…

 • šemik

  No o tom rvaní tang se mi dnes asi bude zdát.Lidko, neháčkuju, vím, kde se za 550 Kč dají koupit.

 • ostrafuck

  Srpnovy vycuc pro mišinaDovčilejška sem se snažil hra na dulni kombajn a prohryzava se všema 1500 dřystama, ale bo mi asyk za ten měsyc atrofoval mozek, musel sem zapnu filter – něrozumim, něřešim, něčtu – a zbyly mi naraz enem asyk take dvě vesele kopy dřystu. Zhrnu – dřystališče ma nove posyly, Truda ze Sleske ma novy infernet a temu se reinkarnovala jak Gandalf v sukňach, Gorol odjel lovi s Bobulku mrchožruty, pak byla basnicka sutěž Puškinuv pamatnik na tema Spravny cyp ma svůj IP, mezytym se hledalo meno pro bublaninu, někere děvuchi se mi pozdavaju zamilovane do koňa a do teho se chvilama partyja davala po virtualnim pysku tajak dycki, dyž Ostravak smoli na psani. A baby celu dobu furt pletu trenki, kere pro Ediska rači zrobily velke jak šapito a ja z teho mam vlka, jak se enem ty trenki na dupě představim. No a Ostravak měl už zase přyrozeniny a vybulil nejen Kolorski. Štyrycate přyrozeniny na krku a už z něho rostě stary papuč, co je shnily vylez dal jak k popelaku před barakem.

 • krmič

  šemikuAmerický fotbal – kdysi bylo vysvětlení ve VTM, nevím co je na tom pravdy: není to od slova foot jako noha, nýbrž foot jako stopa = délková míra (12 inches). Ten míč prý měří jednu stopu.Svatý Jan Sarkander byl svatořeřečen teprve před několika roky, při návštěvě papeže. Takže určitě nemůže figurovat v různých lidových pranostikách apod. Myslím, že půjde o svatého Jana Křtitele, to datum 24.6. se myslím považovalo za něco magického, proto například (nesmyslný) český název Shakespearovy hry Sen noci svatojánské.A pro zajímavost, prý časté jméno Burian vzniklo z búrný Jan – období červnových bouřek kolem svátku sv. Jana Křtitele.

 • krmič

  samozřejměsvatořečen :-)

 • Danijela

  Jan SarkanderTohodle umučedníka blahoslavil už Pius IX. Svatořečen byl až tůdlenc, po 136 letech rozpaků.Ale byl na Moravě uctíván – jak dokazují tiskoviny – už před blahořečením. Ale čertví jak to bylo ve skutečnosti. Prý se už tehdy tunelovalo.

 • ostrafuck

  Ostrafuck´s codeNo a esli chceš najisť šifru mistra ostrafucka, klikni nahuře na čudel zobrazyť, kodovani, Středoevropske jazyky (Windows) a budeš to měť bez štvercoveho bacyla. Ale žadnemu to němluv.

 • šemik

  Pro NevuNeboj se děvčico, já se jen tak chytit nedám. Poněvadž jsme my muži ve své podstatě testosteronem naplněné schránky, působí na nás každá estrogenem nabitá bomba (byť virtuální). No a protože Danijela je dosti chytrá a dokáže svého virtuálního estrogenu náležitě použít, ví jak v mužích roznítit chtíč a pak s nimi dokáže cvičit tak, že jí virtuálně zobou z ruky. Možná je v reálném životě jen ošklivou ušlápnutou puťkou, která si nedostatek příležitostí styku s druhým pohlavím kompenzuje virtuálně, ale taky to může být po všech stránkách šikovná děvčica od přirození projevující svoji nadvládu estrogenu nad testosteronem a dělá to s lehkostí sobě vlastní bez ohledu na to, je-li to v reálu či virtuálu. Z čehož pro nás virtuálně „lapené“ vyplývají dvě věci: 1)Je-li skutečná Danijela onou puťkou, vůbec to nevadí, testosteron nám ji vykreslí v naprosto jiných konturách, a protože jde o virtuální realitu, je to lepší než předem naprogramovaná počítačová hra, ale člověk stejně ví, že jakmile přepne na jinou stránku či vypne počítač, vypnul hru.2)No a je-li Danijela i v reálu estrogenní bombou, čili sexbombou, wow – jen pomyšlení na to zvyšuje hladinu testosteronu o trošinku výše, stále ale platí, že tady je to pořád jenom ta virtuální hra, která se akterům v ní účinkujícím líbí.Tož nemusiš mět o nás strach:-)

 • Danijela

  Jenom prstíček…Šemíčku můj zbožňovaný!

 • Danijela

  Co tu hledá ten blboun z 147??

 • šemik

  Danijelo, přitvrzuješa vzbuzuješ ve mně neklid 😀

 • Anna

  Buh obdaril muzeprirozenim a take mu dal mozek. Zapomnel mu vsak do obehu dat dostatecne mnozstvi krve, cimz mu de facto znemoznil pouzivat oba tyto dulezite organy soucasne.Kazda inteligentni zena, teto trivialni pravdy znala, ji dovede pouzit ke svemu prospechu. Tak proc ne Danijela at uz putka nebo sexbomba.

 • šemik

  Gridiron, neboli americký fotbalKrmiču, s tim fotbalem (foot coby delkova mira a od ni odvozen nazev hry) se mi tomu nechtělo verit. Zavítal jsem tedy na stránky NFL do sekce historie NFL. Tam je popsáno, jak se od roku 1869 z evropského fotbalu přes ragby postupně vyvinul „moderní fotbal“ s prvními pravidly již v roce 1876 (asi si to chtěli dát jako dárek k výročí nezávislosti či co). Na stránkách historie NFL uznávají samotní vyznavači této zvláštní hry, že více než fotbal, připomíná tato ragby, evropský fotbal byl však zjevně onou hrou, již si pomocí ragby přetvořili k obrazu svému. Už v roce 1892 měl „moderní fotbal“ svého prvního profesionálního hráče. Byl jím jistý William Heffelfinger, přezdívaný Pořízek. 12.11.1892 obdržel svůj první honorář ve výši $500 (na tu dobu nemalý peníz) za účast v zápase, v němž následně po pětatřicetijardovém sprintu zaznamenal tačdaun. Jeho tým tenkrát zvítězil 4:0, ty čtyři body byly ohodnocením onoho tačdaunu. Podle pravidel je velikost té věci, s níž se hraje „moderní fotbal“ 11 palců, do celé stopy 1 palec tedy chybí. Tu věc s níž se hraje nazývají ball, tedy míč a neplatí tedy to, že míč je kulatý. (Ball coby sloveso jinak slangově také znamená míti s někým pohlavní styk). Slangově se onomu míči říká pigskin, tedy prasečí kůže, a to bez ohledu na materiál z něhož je vyroben.

 • šemik

  Tak nevim, co to blbne :-))Jednak se nezobrazilo, kolik činil Pořízkův honorář a navíc mi usnul vrchol klína (vysvětleno dříve Danijelou), neb mu došla šťáva. Opětovně probuzen po připojení ke zdroji, mohu napravit výše zmíněný nedostatek:Pořízek dostal za zápas 500 dolarů.

 • Danijela

  Kdo mi tu dá kopýtko?Když už ne kýžený prstíček…V téhle pěkné hře…

 • šemik

  Danijelo, jsi neřestná.Co bys s tím prstíčkem asi tak dělala?Virtuálně si mě vem třeba celého 😀

 • Anna

  Pro [160]Potrebujes si z nej virtualne vyhodit? :-))

 • Danijela

  Když už vyhazovat z kopýtkatak snad oba. Pro krmíče: Těch Janů bylo v roce moc. Počítání dnů v měsíci byl privileg čtení a psaní mocných. Koukla jsem do “ Obnoveného zemského pořádku“ vydaném Pferdinandem II. /slyš Šemíku, slyš!/, platném v Uhersku od desátého máje roku tisícího šestitého dvacátého osmého, a platném v Bohemii jedenáctého máje téhož roku. Lid obecný se držel variabilních, či pevných dat. Které se dobře pamatovaly. Rozvázání služby se dělo na sv. Martina – taktéž placení dluhů. Jenže Janů přespříliš, tudíž od sv. Jana Světlého „jemuž sú Burjan vzdělí“ tedy v den sv. Jana Bur Jana. Zde ten zatrackaný Huss ještě své nabodeníčka neprosadil! V Burianovi také ne. Zaplaťpambů (ne za toho Hussa)!

 • Luke

  Všecko nejlepšy!Tuž sem tu jakusyk chvilu něbil a co sa mezyťym stalo. Tuž ostravaku šecko nejlepšy, vyrtualňy dort ťy poslat němožu. Ale ty tve kidy su fakt spravne! Držym ťy palce! Valach co umy po ostravsky.

 • šemik

  Zatrackaná Danijela,nedá si pokoj a pořád bude s tím Jenem z Husi dotírat. Nakonec ji odtud Husovi stoupenci poženou jak lišku ryšavou a já tu budu smutit a litovat, že jsem si s ní nevyhodil z kopýtka, dokud to šlo.

 • Danijela

  Šemíkovi!Nežposmutníš tak přečti zcela vědecký výklad původu Tvého jména.Úzkokolejní češtináři vypráví, že jméno bájného koně Šemíka je odvozené z německého Schimmel, t.j. plíseň. Karl Ignaz Tham (bratr Jiráskova Tháma) uvádí ve svém slovníku z roku 1837: pobělavý kůň. Tudíž víme, jakého koně koupil „strýček Nimra“ Za půlpáta tollaru…Ovšem vysvětlení pro Šemíka je asi jiné. To pochází z přídavného jména šemný = ošemetný. A schemec = stydlivý /Scham = stud, také ohambí – bez ohledu na pohlaví/. To slovo pochází z germánského Skemming, Schemig. Facit: kůň Šemík je od přirození stydlivý. A já jsem asi upejpavá panna. (Jak bůh mým soudcem jest..) Při tom uvažuji, proč se ve jménu Daniel vyskytují dvě souhlásky. Že by zase Hus? Dřive se psávalo Danihel, Daňhel (dle vzoru kokrhel). Ale to je něco pro Kuru.

 • Anna

  Danielo,pokud jsi v beznem zivote tak sobestacna jako na techto strankach, pak k tomu vyhazovani z kopytka vlastne ani toho druheho nepotrebujes. K tomu facitu: myslela jsi samozrejme samohlasky?

 • šemik

  Bůh je Tvým soudcem, Danijelo,možná jsi i panna, ale upejpavá? Jako kura možná, ale i o tom mám vážné pochyby.Co se mne týče, jsem od přirození stydlivý, ač se to může zdát v rozporu s mou dříve zmíněnou zvídavostí. A stud mi nedovolí to dále elaborovat.

 • Edisko z Těšina

  Vlak se rozjel, …on doň skočil. Nebyl to tedy Daňhel ale, Ondoň, jeho žena byla Onadoňa a jeho děti ondoňata… O >?OBL 4>;3> 8 3@>3;0A=> E>E>B0NA… CMEMEMEB!!!(:-D)))

 • Edisko z Těšina

  ???(B> 2K 745A AM3>4=O @>7@MH8205B5?

 • Anna

  Nic zvlastniho,jen mlatime prazdnou slamu jako podestylku pro Semika.

 • šemik

  Edisko s jablíčky,my si tady spolu krásně harašíme. A večer bude štrůdl, ftt!

 • Danijela

  AnněNemlátím prázdnou slámu, ale mlátím do bílků. Dělám z rybizu (rebarboře se vyhýbám – neboť po Janovi…) moučník s meringuée. Občas si pletu hlásky mezi sebou. Což přiznám. By Tě život tolik nechmuřil, posílám Ti virtuelní kus udělaného.

 • Edisko z Těšina

  Štrudel, tuž vy se matě!Včera zme měli v knajpce třeti letošni štvrtletni vědecke kolokfijum. Esli se z teho spamatuju, a spomenu se, o čem zme kolokvali, tuž vas z jeho zavěrami seznamim. Bylo to myslim cosyk o chrustach a chrobakach a eliminacy jejich pusobeni v utrobach přytomnych vědeckich kapacyt. Gulg, gulg, gulg…Včil mě prosym omluvtě, idu zažgarat do kalekski, měl by tam kajsyk nadule fajně vychlazeny kefir (esli sem ho v nocy už něvycucnul, checht)… ;-)))

 • Anna

  DanijeleDarovanemu koni na zuby nehled, ale na ty me opravdove chmury kus virtualniho moucniku, bohuzel stacit nebude. Ale i tak je to od tebe mile. Trochu te to polidstilo 😀

 • šemik

  Dámy, víc vám sluší estrogen než testosteron,ale na druhou stranu, se teď od srdce řehtám, íhahaha! 😀

 • Anna

  Vazne?A cemu jako se rehtas, ze jsi dostal obrok?

 • šemik

  Nedostal jsem ani obrok ani obden.Ale dá-li pámbu, i motyka spustí 😀

 • šemik

  Řehtám se jak kůňNo včil to vyznělo jinak než jsem zamýšlel :-DVýrok s motykou se váže k mému řehtání, nikolivěk k dávání obrok či obden.

 • Anna

  Semiku,ono to vzdycky druhym vyzni trochu jinak, nez clovek zamyslel. S tym se neda nic robit, musim koncit bo navsteva je pred vratami.

 • Danijela

  Asociace. A co s tím souvisí…Začnu motýli. Což je relativně jednoduchý živočich. Ale rozmnožuje se pohlavně. By taková motýlice přilákala motýly – vypouští do vzduchu lákadla (malé očička motýla moc daleko nevidí). Tato lákadla (zvaná feromon) fungují v okruhu dvou kilometrů. Je zapotřebí si představit váhu motýlice, kolik může upustit pachů, kolik kubických metrů má sloupec vzduchu o průměru čtyř kilometrů a výšce, dejme tomu jënom dvacet metrů (v té lítají motýli). Na kubik vzduchu připadne jen něco málo molekul. By motýl našel motýlici.U lidí je to komplikovanější, tam už nejde jen o rozmnožování, ale i o předávání informací. Partner hledá partnerku se zárukou, že jeho choroby nebudou předávány dále. A jiné drobnosti. Tudíž prvý impuls ANO/NE přichází přes nos. Vzhled je v tom okamžiku vedlejší. A to se děje v okruhu o průměru asi 20 metrů. (Znáte přece úslovi, toho nemohu ani cítit). To je moc feromonů. I u zvířat celkem myšlenkově vysoko stojícich to funguje. Třeba u prasat se dnes používá feromon, který zapřičiňuje u prasnice ztrnutí. Neboť kanec nemá ruce, čili věc je mnohdy obtížná, když uhýbá. Proto tento feromon.Koňské feromony jsou podobné lidským, nikde se tak moc nekopulujie, jako v blízkosti hřebčinců. (Viz princezna Diana a její přátelé).Jenže mnohdy funguje také asociace, pohled na citron stačí by jednomu se začaly sbíhat sliny v puse. Já když čtu slovo Šemík, tak si vybavím zdatného oře… a zcepením. Jak ta svině…

 • Danijela

  Motýli, motýlyMám v tom trochu zmatek.

 • Edisko z Těšina

  Motyle, motyle, a co deprem take mole!Jednemu paru stači jeden sveter a jedu po vyrobě tajak Danyjelka a hnedka narobja potomku, tajak strahovskli stadyjon – no něpisal sem to tu? Ešče že ja němam žadnych feromonu, bo jak čicu slovo Šemik, něstrnu, ani něscepenim, ale dostanu šmak na pivo! Bo přyjeť na koňu až ku baru bylo dycki mojim snem (a to sem viděl enem paru dilu Vinetua a Koňsku operu, či jak se menovala ta sranda s tym kofolovym Joem, hehe :))) Zcepeněni se kona až kolem zavěrečnej a to ešče ně dycki…

 • Danijela

  EdiskoviNa koně bych nesedla, ten nemá air back a bezpečnostní pruhy.To jen ta asociace, že jsem v blízkosti …, Nechám si poradit od Anny. Až vyhodí návštěvu.

 • šemik

  Motýli, svině, koně a DanijelaMotýli zřejmě souvisí i s kopulací lidskou. Alespoň mne už pár motýlů vykreslených na dámském spodním prádle dokázalo rozvášnit.Svině a zcepenělá není zrovna asociace, která by mi odkrvila mozek. Nicméně Danijela vlivem feromonu ustrnulá jak ta svině, hmm… No a Šemík nemusí být vůbec zdatným ořem neb vychrtlou herkou, íhahaha!

 • gargamelka

  K nejpodnikavějším vzduchoplavcům živočišné říše patří drobní pavouci z příbuzenstva našich běžníků. Spřádají si zvláštní „padáky“ a nechávají se unášet na obrovské vzdálenosti. Pro mnohé není překážkou ani otevřený oceán. Vědci je našli i na ostrovech, které předtím zcela „sterilizovala“ sopečná erupce. Pavoučí vzdušní cestovatelé byli často první zástupci fauny, kteří na tyto mrtvé výspy uprostřed oceánu dorazili.Drobní pavouci dovedou na „balónu“ usoukaném z jemné pavučiny urazit vzdálenosti přes 300 kilometrů. Fyzikové spočítali, že tak daleko by doletět neměli. Pavouci ale závěry fyziků celkem nevybíravě ignorují. Teprve nedávno vzali vědci v potaz i pružnost pavoučího vzdušného dopravního prostředku a záhadu rozlouskli.

 • gargamelka

  Na první pohled nehraje pavučina v životě pavoučích vzduchoplavců významnější roli. Běžníci nespřádají sítě pro lov a kořisti se zmocňují skokem podobně jako velké šelmy. Pavučinu využívají jejich samice. Ukládají vajíčka do pavučinové „peřinky“ zvané kokon. Nejúžasnější trik s pavučinou však předvádějí mladí pavouci za prosluněných poklidných dní „babího léta“. Nejprve vyšplhají na nějaké vyvýšené místo, např. ostrý hrot stébla trávy, a pak vystrčí zadeček do vzduchu a vypudí ze snovacích bradavek lehoučké vlákno. Vytvoří z něj velice lehký a jemný „padák“, k němuž se připoutají pevnějším pavučinovým „lanem“. Když se pavouk pustí své startovací základny, vynese jej vánek vysoko do vzduchu. S jeho pomocí dokáže pavoučí vzduchoplavec překonat vzdálenosti kolem 350 kilometrů.Pavučina je sama o sobě pozoruhodný materiál. Je například třikrát pevnější než kevlar, z něhož se vyrábějí neprůstřelné vesty. Pavoučí vlákno o síle zahradní hadice by uneslo na každém konci plně naložený obří letoun Boxing 747. To však nejsou jeho jediné přednosti. Mnoha tajům pavučiny dosud nepřišli biologové, chemici a fyzikové na kloub. Patří k nim i vlastnosti pavoučího „padáku“. Ať fyzikové počítali, jak chtěli, vycházelo jim, že pavučina nemůže přenášet pavouky na vzdálenost stovek kilometrů. Měla by klesnout k zemi podstatně dříve.Této záhadě přišel na kloub tým britských vědců vedených Davem Bohanem z Rothamsted Research v Harpendenu. Ti vzali v potaz nejen hmotnost pavučinového „padáku“ a odpor, jaký klade vzduchu, ale i jeho fantastickou pružnost. V té chvíli začaly dávat fyzikální rovnice popisující pavoučí let smysl. „Padák“ nezůstává během letu jen pasivním dopravním prostředkem. Pod tahem vzduchových mas se neustále napíná a opět smršťuje. Pracuje jako jakési jojo. To pavouka neustále „vytahuje“ vzhůru a brání mu klesnout na zem.Bohanův tým zatím představil na stránkách vědeckého časopisu Biology Letters fungování pavoučího „padáku“ jen ve formě fyzikálních rovnic. Vědci už ale začali měřit pružnost pavučiny jednotlivých druhů pavoučích vzduchoplavců a pokoušejí se tak stanovit jejich maximální dolet. Ten je důležitý pro posouzení schopnosti pavouků šířit se krajinou. Na mnoha místech kulturní krajiny byla populace pavouků drasticky zdecimována používáním insekticidů. Pavouci přitom patří k významným přirozeným nepřátelům hospodářsky významných škůdců, např. mšic. Z parametrů pavoučího „padáku“ chce Dave Bohan určit, jak rychle se mohou někteří pavouci do krajiny zase vrátit.Převzato z Českého rozhlasu Leonardo

 • šemik

  Nu, Edisko s jablíčky,po prvních čtyřech odehraných zápasech jsem 3 koruny v mínusu. Jsem jen zvědav na celkovou bilanci zítra večer.

 • Danijela

  Na háčkovaná tanga se nedá kreslitTudíž je Šemík asi mimo můj dosah.

 • krmič

  gargamelkoČím se vlastně živí pavouci v domácnosti? Mouchy nechytají, pavučiny mají na nepřístupných místech,nebo občas jednotlivá vlákna visí ze stropu.(Já se ovšem pavouků štítím a hubím je.)

 • gargamelka

  Papají drobný hmyzík…a jsou to moc užiteční kamarádi. Jejich pavučinky sice někoho zlobí, zvlášť, jsou-li na zdech, ovšem většinou jsou ukryti ve škvírách a tam číhají na svou kořist.Mám ráda pavoučky, i když nevypadají zrovna sexy :)

 • gargamelka

  A co vy ostatní? Rozhlasové poplatky – máte zaplaceny?Televizní taky? …

 • šemik

  Háčkovaná tanga mají vzory.I s motýlky. Ale nemyslím, že by Danijela nosila výhradně háčkované prádlo. Pokud však ano, už teď po ní dychtím neb na fotkách to prádlo vypadá k sežrání, íhahaha 😀

 • šemik

  gargamelko, ty jsi paní od rozhlasu?

 • gargamelka

  Nikolivěk, jsem mimorozhlasová,…ovšem ctím zákony a řádně platím daně poplatky i pokuty! I když mi to nevoní, leč u rozhlasu platím ráda, protože jej ráda poslouchám.A můj příspěvek je ze stanice Leonardo.

 • Edisko z Těšina

  Přybram zatym remizuje, hmhmhm…74. minuta a Sparta, hmmm – no, tuž jak to budě? Typujeme?

 • Edisko z Těšina

  Šemiku, kaj sy?Nebo čučiš do kisně na fotbal?

 • šemik

  Že to je zkopírováno z Leonarda jsi nám již jednou řekla :-)Poslouchám rozhlas přes internet, tudíž platím za internet. Bude-li chtí například Český rozhlas poslech přes internet zpoplatnit, učiní to jednoduše – kdo si zapaltí, ten se připojí. Podobně jako třeba na stránky různých časopisů. Edisko, ta Sparta docela tlačí na pilu, asi bych tipnul, že to ještě za těch cca 10 minut zvládnou vyhrát. Naštěstí je v portfoliu nemám:-)

 • Danijela

  Co si mohu za tři koruny tuzemské, či tamzemské měny koupit?

 • Danijela

  Krucityrkn!!!

 • šemik

  Tak Edisko, já mám druhou stovku a Sparta druhou branku, íhahaha!

 • Danijela

  Kolik obroku Šemíkovi?

 • Danijela

  I to slepé kuře zrno najde.Což se týká i jiných živočichů

 • šemik

  Danijelo, já to věděl 😀Tušil jsem, že budeš číhat na dvoustovku, chtěl jsem se tam vecpat s Tebou, ale oba tam nemůžeme. Z tři koruny české můžeš myslím použít veřejných záchodků, ale ani tím si nejsem jist, možná jich musí být pět. Za tři koruny české si asi nepořídíš nic.

 • Edisko z Těšina

  Tuž Sparta za pět minut dvanast!!!

 • krmič

  Mohuse ještě vrátit k diskusi o těch Janech? Danijela to jistě bude vědět, i když to téma je spíš pro Večernicu:Proč vlastně ten Sládek přejmenoval hru A Midsummer Night’s Dream na sen noci svatojánské? Zní to krásně poeticky, to jistě, ale jednak se svátek sv. Jana kryje se slunovratem jenom velmi nepřesně, jednak ve starověkých Athénách o nějakém sv. Janovi nic nevěděli. Tuším, že to převzal někde z německého prostředí. Ale stejně, proč?

 • Edisko z Těšina

  Ja němam nic, bo sem měl špatny tip!Tuž tak to chodi na tym světě…Danyjelko, za třy koruny česke kupiš v deBili třy rohliki gumojidniho typu, a dyž přydaš devadesatni, tuž se možeš kupiť jednu kajzerku (ze sezamem aji bez)…

 • gargamelka

  Americký Bizon ( American Buffalo)
  Bizoni se zdají pomalí a nemotorní, ale dokáží běžet rychlostí až 35 mil/hod. Jejich zbraní jsou rohy, které mají jak samci tak samice. Období říje je od června do září. V tomto čase se starší býci připojí ke stádu a bojují o své místo s ostatními býky. Bizoni mají slabý zrak, dobrý sluch a výborný čich. Je to obr mezi suchozemskými býložravci. Má neobyčejně úzké boky a mohutnou hrud‘, na bedrech má mohutnou hřívu a na bradě a na hrdle mocný vous. Základní barva kožichu je šedá hněď, rohy a kopyta jsou leskle černé. Bizon žije ve velkých stádech, která se v létě potulují po prérii a před nástupem zimy táhnou do lesa, aby ji zde přečkala. Mláďata bizonů jsou velmi hravá a dají se snadno ochočit, s časem se však jejich povaha zhoršuje a v dospělosti a stáří je bizon nevrlý a neurvalý. Je-li napaden ve větším stádě, může být nebezpečný téměř všemu živému, co neumí létat.Bizona, symbol amerických pastvin, čekají zlé časy. Kvůli nemocem bude v následujících týdnech čtyři a půl tisíce z nich utraceno.Skupina 4500 bizonů z národního parku Wood Buffalo patří mezi jedno z největších volně se potulujících stád. Západní pláně Severní Ameriky obývala tato zvířata v ohromném množství až do příchodu evropských přistěhovalců v 19. století.Negativní reakce na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat, protože pro Kanadu stejně jako Spojené státy je bizon již dlouholetým symbolem. Vědci a ochránci životního prostředí se současně obávají dopadu, který bude mít vybití stáda na život ostatní zvěře v parku – především vlky, jeleny a losy.

 • šemik

  Svatojánská nocNěkdy se krmiču překlady přizpůsobují prostředí, do něhož se překládají. Proto ta svatojánská noc. Ani Šejkspír se nedržel tématu starověkých Atén, ale přizpůsobil svůj příběh středověkému prostředí.

 • Edisko z Těšina

  Ale devatesatnik něbudě stačit, ……bo v Česku se už ze třy roki, myslim, plati na paďoše nebo cele korunki…

 • šemik

  Tři korunyNa rohlíky jsem zapomněl: jeden rohlík stojí 1,90Kč což u pokladny zaokrouhlí na 2Kč neb nemáme desetníky ni dvacetníky. Takže za tři koruny je půldruha rohlíku.

 • gargamelka

  American Buffalo – nová zlatá minceNávrh zlaté 50dolarovky je replikou niklového pěticentu, který Spojené státy razily v letech 1913 až 1938. Zlatá mince má podle návrhu na jedné straně postavu bizona na travnatém pahoru a na druhé straně profil indiánského náčelníka. Návrh je přesnou kopií kreseb, které pro peníz z roku 1913 vytvořil proslulý umělec James Earle Fraser. Bizon bez indiánského náčelníka se na pěticentové mince nakrátko vrátil v minulém roce, kdy si Spojené státy připomínaly 200. výročí expedice Lewise a Clarka na Západ. Oproti minci American Eagle se jedná o první minci z ryzího zlata 24 karátů – .9999 Au. Mince je vyrobena výhradně ze zlata vytěženého v USA. American Buffalo se vydává ve dvou provedeních. Běžném a sběratelském, tzv. proof. Sběratelské provedení se razí v omezeném nákladu a k minci se navíc dodává certifikát. V roce 2006 bude ražena pouze 1 Oz mince. Později se počítá i s ražbou mincí 1/2, 1/4, 1/10 Oz.

 • Edisko z Těšina

  Šemiku, jak kaj – za třy korun se v deBilli daju kupit třy rohliki,…ale kdesy indě stoja třeba tu kačku pade, nebo dvě…Ale take vyscani přidě na dvě kurunki a vyhnani hnědki z maštale v tym samym zařyzeňu na pětikačku. No. Tak asy.V Praze na Wilzoňaku budu za taky ukon ceny asi inši, než v třeba v Těšině. Němožu to posudiť, bo se řydim radu mojeho stařyka Jurka, kery dycki pravili, že dobry gazda sere doma… :-D)))

 • Danijela

  Šejk -spírovise moc věřit nedá. Jednak dosazoval do vyloženě ženských rolí muže!!!A pak, Čechy hraničí s mořem. Což podnítilo české politiky v roce 1919 a poaždovali… Ale budu mlčet, Gorol jistě už číhá.

 • šemik

  Liberec už vede,což mě činí šťastným, ale Lidka bude smutná.

 • šemik

  A mě by to zrovna zajímalo, Danijelo.Jak to bylo v tom roce 1919?

 • Karl fon Banhoff

  Ediskovi – dotazA neni ta tvoja segra učitelkou na gymplu? *** Bo to je tež duležite vědět.

 • Danijela

  ŠemíkoviNerada odpovídám, protože se zde zase strhne vřava. Masaryk napsal v roce 1915 dvě memoranda. Se stejným obsahem. To jedno adresoval na Brity, to druhé na ruského cara. V obou navrhoval zřízení českeho království, u Rusu navrhoval Romanovce…Britové ještě neměli žádnou představu o poválečném Rakousko-Uhersku. To se rozhodovalo mezi lety 1918-19. Rusum vyprávěl, že by bylo pro nové české království dobré, kdyby mělo přístup k moři. Varianta z roku 1915 hovoří o koridoru na Srbsko a k Jadranu. (Čímž nakrk Rusy, ti měli vždy zájem na teplém moři /viz okupace Krymu/. Varianta z roku 1918 hovoří o koridoru z Moravy na Terst. Zmatky nastaly 1919, poražené Německo mělo kolonie v Africe, Masaryk se zcela vážně dožadoval alespoň kousku /Československo MÁ nárok na kolonie. Nějaký blboun (asi Beneš) začal hovořit o úspěšném jednání s Francii a Britanii, ČSR prý dostane Zanzibar. Dobové kuplety o tom dost pějí, český humor se zde vyžil. Po celé zemi vznikly bary se jménem ZANZIBAR. Nu – z celého nebylo nic. Přece nebudou dávat někomu dáry, za nic. Příspěvek ČSR k vítězství byl velmi marginální. Ale to je věc jiná, která sem nepatří.Záplatou za požadované kolonie byl „Žitný ostrov“ a kus Těšínska. Ale o tom, zde kdosi velmi zasvěceně psal.

 • šemik

  Už jsem myslel, že se odpovědi ani nedočkámŽe TGM měnil své názory není přeci nic, co by se nevědělo. Taky se myšlenkově vyvíjel, vždyť po většinu života byl stoupencem zachování Rakouska. Někdy dříve se tu zmiňovaly jeho problémy s češtinou – není divu, vždyť ty měla i jeho maminka a on sám prý tvrdil, že se Čechem nenarodil, ale stal.Co mě spíš zaráží je to, že se z toho všeho dělá taková „věda“. Pro mne jsou to například zajímavé věci, chápu ale že to někoho nezajímá. Nevím, proč se kvůli tomu hádat. Až na něco podobného zase přijde řeč, budu rád, když se nebudeš takovým kontroverzním tématům vyhýbat jen proto, že Gorol či někdo jiný si to nepřeje. Má kolečko na myši nebo „posuvník“ na touchpadu, tak to může s klidným svědomím nečíst.Nebo to hoď někam na web a já si to přečtu tam:-)

 • Lida

  Šemiku,ne smutna, ale nasrana. A to fest. Muj fotbalu znaly gizd ocenil prohru jen jedna nula, pro me je prohra porad jen prohra. Ale je pry videt, ze to bylo brankarem. Tak jeste vymenit trenera a jedem.

 • šemik

  Lidko, ty nejsi na chaloupce?Já měl na ten Liberec vsazeno. Poté, co přejel minule Slávii, jsem nepochyboval, že vyhraje.

 • Lida

  Ostrafucku,(148)mozna by stalo za to, kdybys vzdycky udelal kratke shrnuti z kidu, je to vystizne a zabavne.

 • Lida

  Šemiku,vratila jsem se z chaloupky, dnesek byl narocny, ale o tom az nekdy jindy. Dobrou noc.

 • šemik

  EdiskoviTak už jsem 19 Kč v plusu. Myslím, že se to dobře vyvíjí, napoprvé. Ještě to musím postupně přivést k dokonalosti, udělal jsem pár strategických chyb.

 • zuzka

  Plodná sobotaTedy na práci. Odcházím chcípnout do houští, o reveni již ni slova nenapíšu, ba ni koláče nepožiji, neb tuto dnes noha řemeslníkova v zem zadupala a tato nikdy více nepovstane, ať již Janův svátek proběhl čili nikoliv. Schopna pouze přelouskat kidy zdravím všechny a přeji dobré noci.

 • šemik

  Avonský bard a Sen noci podletníPosílen žempiony (a vzpomínaje Danijely, jež po nich málem skonala), vyhledal jsem něco o překladech a překladatelích A Midsummer Night’s Dream od Shaxpera Williama do češtiny:1866 – Doucha František, Sen v noci svatojánské1896 – Sládek Josef Václav, Sen noci svatojanské1930 – Štěpánek Bohumil, Sen noci svatojanské1938 – Saudek Erik Adolf, Sen noci svatojanské ?? – Šolc Antonín, Sen noci podletní?? – Valja Jiří, Sen noci svatojánské1963 – Nevrla František, Sen letní noci1969 – Renč Václav, Sen svatojánské noci1977 – Bejblík Alois, Sen noci svatojánské1980 – Hodek Břetislav, Sen noci svatojánskéSnad jsem neopomenul nikoho. Jsem si téměř jist, že seznam nám doplní DanijelaA, antož ví vše lépe než ostatní a když neví, tak ví, kde to dohledat. A protože je zřejmě z rozvětveného rodu, je docela možné, že se dozvíme, že na některém z překladů pracoval někdo z její rodinné přízně. A selže-li i toto, tak to aspoň zajímavě a vtipně bude glosovat.

 • Anna

  Ad [184]Danijelo, zde je nejlepsi ridit se vlastnim usudkem a hlavne citem. Ja bych vsak po vcerejsku potrebovala trochu hloubeji objasnit vyvoj narodnostnich problemu na Balkane.

 • Danijela

  AnněBalkán je neřešitelnou otázkou. S tím se už zabývalo staré Rakousko-Uhersko. Slovanofilští Češi (tedy malá část českého národa) oslavvali hrdinné Srby. Za jejích postoj k okolí. Zamíchal se do toho tehdy málo zaměstnaný Masaryk a nabídnul zprostředkování ve sporu mezi Rakouskem a Srbskem (který nezačal zastřelením Pferdinanda). Tehdejší ministerský předseda vlády (jehož jméno mi zrovna nepřichází v mysl) řekl tehdy (1911): s podvodníky jako je pan Pasič (předseda srbské vlády) a pan Masaryk nejednám. Tečka.K Šemíkovi. Zde mi tane na mysli vyprávění mého dědečka z dob kdy horníci byli víc. Byl přítomen debatě dvou potomků starých šlechtických rodů. Šlo o to, čí rod je starší. Jeden vyrukoval s trumfem….. můj předek byl dle svědků buzerant už v prvé křižácké výpravě. K tomu není co dodat.Já tak daleko nemohu jít, jakýs praprapra se prý produkoval v ženských šatech v oné hře. Zda byl…? Asi ne, takové věci se dědí, a já obdivuji víc oře, než ořice.

 • šemik

  Vzhledem k danému roku 1911tím vládním předsedou mohl být buď BIENERTH-SCHMERLING nebo GAUTSCH von FRANKENTHURN.

 • Edisko z Těšina

  Tuř přy nědeli přykidnu tež cosik chitreho…Všelikterak se o to staral Ferdinand, aby jakým pak koli spůsobem skroceni byli ti, kteréž heretiky býti uznával. Protož i jezuity, novou tehdáž sektu, do Prahy uvedl a slavné jim a bohaté collegium vyzdvihl, jako i brzo potom v Chomutově, v Krumlově a v Jindřichově Hradci. Kteříž pod barvou cvičení mládeže k podvrácení církve i politie české spůsobu hledali, a tomu ohni, kterýmž nyní vlast shlcena jest, podněty zakládali.Tak! A včil se přypadam jako naš pan velebniček, kery tež mluvi taku krucenu řeču, že mu ludě něrozumja a stare babki v prvnich lavkach usynaju. Ameň!;-)))

 • Lida

  Šemiku,Kapli Jana Sarkandera jsem navštívila v nedávných horkých dnech při návštěvě Olomouce.K těm tvým sázkám. Na prohru pumpařu těď sázej dál, já to vidím beze změny. Edisko by mě za takovou podporu meho oblíbeneho klubu nepochválil. Omlouvám se za písmenka, ale píšu to na gizdově notebooku a to mi moc nesedí.Pěknou sluníčkovou neděli všem. :))

 • Lida

  Edisko-těšiňku,sledoval jsi včera na dvojce OLZU? Moc se mi to líbilo, nejdříve jsem tě hledala mezi účinkujícími, potom i mezi diváky, ale nikde jem tě neviděla, to znamenalo, že jsi byl zrovna asi u Lukaša. :)))

 • Danijela

  EdiskoviKdybych byla kura, tak bych mohla napsat, že mluvím tak, jak mi zobák narostl. Ale, když už jsi vzhůru, tůdlenc jsi doporučoval knihu o Judasovi od Siegrieda Obermeyera. Marně jsem hledala v „Knihy“. Nic. Ani škyt. Mohl by jsi býti tak neskonale laskav a uvest zde o jakoužto knihu se jednati má???Pro Šemíka: Byl to Bienerth, pozdější vrchní policajt, jehož podpis se dá vidět v návštěvní knize Franze Josepha, která je vystavená na začátku jeho „Bytu“ ve Vídni.

 • Edisko z Těšina

  Lidko, ani bych tě něchvalil, ani nězatratil, …… bo pro mě fotbal něni cytova zaležitost, ale enm technicka. Nic vice.No – a jak se už tu bavitě o Janu Srkanderovi, tuž enem na okraj musysm připsat, že Jan Sarkander pochazy z Těšinska, přesněji řečeno z města Skočov (neska Skoczów v PR) :) asy 20 km od Těšina.Tuž tak, no… Jedu na Stonavku! :)

 • šemik

  Lidko,sice nejsem Edisko, ale Olzu jsem po očku sledoval. Taky jsem si na něho při tom vzpomněl, ale asi opravdu seděl u Lukáša. K laptopu je vhodné pořídit si externí klávesnici, píše se na ní lépe.Pumpaře mám v svém portfoliu jako ty, co prohrávají a prohrávat budou. Dnes hraje Slavia a Bohemka, na ně nesázím, jim fandím:-) Sluníčko se schovává za mraky a netváří se, že by se mu chtělo ven.

 • šemik

  Danijelo,ta kniha je od Obermeiera a je česky k mání zde:http://www2.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE01409472

 • Edisko z Těšina

  Na Olzu sem kukal z mosta, pak sem šel do knajpy, ……ale to tam ešče vladla Dana, kera tu knajpu deprem asy za třy měsyce prodala Lukašovi. Tak sem syce něbyl u Lukaša ale u Danki, aji dyž to je furt stejny lokal. A stamtuď sem aji slyšel rachoceni z fajerwerka, kery střilali nad Olzu po tem představěňu…Danyjelko, knižka se menuje Jidáš Iškariotský, autor je Siegfried Obermeier a je vydana v Knižnim klubu za 229 korunek českich a najdeš ju na adrese http://www.knizniweb.cz/jnp/cz/ctenari/e_knihkupectvi/katalog/data-tituly-J-JID-Jidas_Iskariotsky.html:) Abych vyelimiňoval učinki tej z křesťanskeho hlediska něpochibně zavadnej literatury :)), tuž sem se neska objednal knižku od Josefa Kolačka Dějiny Těšínské rezidence Tovaryšstva Ježíšova (Annales Teschinenses), vydalo ju nakladatělstvi Refugius, objednať se ju možeš na http://www.refugium.cz/?id=kniha&vyber=159bližši informace o ni je na biskubskim sajtu http://www.doo.cz/view.php?cisloclanku=2006062101Jedenast, valim…

 • Danijela

  Móóóc pusinek EdiskoviKnihu od Koláčka (ten sídlí ve Vatikánu -ale pochází) jak sám říká, z Kartouz. Ty leží, k nelibosti Šemíka na řece Ponávce a ne na Švarcavě. Pro neznalé: Kartouzy jsou v Kr-poli = Králově poli. Což je Brno.K těm zatra(covaným/ckaným) Jesiutům. Prvé logaritmické pravítko sestrojil jeden brněnský jesuita. Víc než sto let před tím, než se jeho výrobou zabýval James Watt! To jsou takové drobnosti, nad kterými se dá kuckat.Edisko, dík.PS. Asi před dvaceti lety se na knižním trhu vyskytla kniha s (podobným?) námětem. Šlo o to, kdyby Jidáš jednal jinak, INRI neskončil na kříži. Co by následovalo. Prý (bohužel nečetla) dost dobře fundované.

 • šemik

  Teda Danijelo!Jsem zdrcen.

 • Danijela

  Snad rozplácnutý

 • šemik

  Snad zbědovaný

 • Danijela

  Ještě jednou koláče.Syrový překlad. Skutečných lidových slavností má Brňák pomálu, k nevýtečnějším náleží kolačová (Kollatschefest) v Komárově. Včase, kdy zbožní poutníci z Brna vyráží do Alpských údolí Štýrska, do Mariacel k modlitbám Královny nebes, koná se v blízké vesnici, jejíž část s kostelíkem se malým Mariacelem zove, odpoledni zpěvy drženy jsou, po jejímž skončení čisťounké selky proudícím návštěvníkům jistý druh pečiva (Kollatschen) ke koupi nabízejí. Nečetné je množství lidí, kteří v hlavní a také ve vedlejších ulicích se promenují, u vchodu do vesnice musí ty četné Equipáže stavit a čekat na navrátivší se panstvo, které teprve s počínajícím soumrakem toto bezvýznamné dějiště jejích zábavy opouštěti je hodno. Při této veselici, která plných 14 dní, to je během nepřítomnosti poutníků Mariacelských, trvá, není v popředí rozjařenost, ale soutěživost ženského podílu populace Brna v drahotném vyšňoření se jeví, ačkoli v oněch dnech, vměsíci srpnu, kdy cesta z města do Komárova, k vůli pálícímu slunci a prašné cesty ne vždy příjemná jest, tak je zde vše nabízeno co horující sestra, mnohé děvče, mnohá žena, která do Komárova putuje, by jen mezi lidmi jako slušná a zůsobná se ukázati mohla, jako živoucí příloha módního žurnálu. (1832!)Měštan (brněnský) má navíc ke své potěše tak zvané solné, či kralovské střílení, jehož prvé se v měsíci květnu, druhé pak v červenci svůj počátek mají.

 • šemik

  Historie fotbaluAntož jdu popatřiti na fotbal a o této hře se tu často mluví, rozhodl jsem se ji i neznalým trochu přiblížiti.Syrový překlad.Historie fotbaluČást prvá – před rokem 1863Hra zvaná fotbal započala poněkud skromně, měla však jisté neměnné vlastnosti, které daly jejím vyznavačům vzniknouti jistému druhu zarytého nadšení. Hry nyní známé jako fotbal a rugby započaly v Anglii někdy na půli cesty k současnému století. Existují záznamy ranějších jejich podob v Číně, nejméně dvatisíce let nazpátek, v starověkém Řecku a v Římě. Bylo to však v Anglii, kde fotbal počal nabývat svojí nynější podoby a zde také naši historii fotbalu započneme.Hrubá surová podstata hry této nalezena byla v polích a ulicích pomezi mládeží učňovskou a na farmách – hra to lidová a spontánního vývoje. Patřila lidu. V očích úředních a těch dobrého rodu byla jen vulgární sprostou kratochvílí a počínaje 14. stoletím ji bezúhonní a zbožní sledovali s nevolí a činili stálého úsilí k jejímu potlačení. Zdržovala muže od nácviku jejich křesťanských povinností a od řádného vykonávání jejich zaměstnání. Mrhala časem, jehož mohlo být patřičně a užitečně použito k nácviku lukostřelby a dalších vojenských dovedností. Ač se zákona dbalí starostové, policejní úředníci či klerikové snažili o její potlačení, mělo to malého či žádného účinku. Co tomu lid říkal známo není, v hraní však pokračoval.Tato hrubá podstata nebyla však ještě správně řečeno fotbalem a bylo vskutku pravdou, že byla kratochvílí rváčskou a nebezpečnou. Z hry učedníků v Smithfields vzrostly pouliční hry v místech Cheapside, Covent Garden a Strand. V Derby, Nottinghamu, Kingstonu nad Temží i jinde hrály se v masopustní úterý tyto hry známé jako „fotbal lůzy“ a byly něčím více než jen násilnými pouličními boji. Fotbalovým hřištěm byla rozloha města, hráčů mohlo být i na pět set, utkání pokračovalo po celý den. Množství oken a končetin bylo rozbito a zlámáno a došlo i k několika úmrtím. Avšak i toto údobí malé či žádné kázně jest hodno stručného připomenutí, jelikož tato vřava dala nakonec vzniknouti systému a řádu a z nich povstala tato hra.Tato divoká a chaotická pouliční hra se posléze počala podvolovati pravidlům a našla si přes veřejné školy cestu do měšťáckého světa synků stavovských a obchodnických. Ze škol veřejných pokračovala do universit v Oxfordu a v Cambridge, z těchto škol a universit ji mladí mužové vzali do světa Londýna a Sheffieldu a v těchto městech a kol nich vznikly první fotbalové kluby. Tento proces započal někdy ve dvacátých letech století devatenáctého. V roce 1863 existovaly tyto hlavní sféry vlivu – veřejné školy, university a kluby. Všechny byly nakaženy enthusiasmem, všechny si byly vědomy, že toto jest počátek období růstu a změny, přesto neexistoval žádný obecně přijatelný soubor pravidel jak tuto hru hráti.

 • šemik

  Proč se to takto zformátovalo je mi záhadou.Nebyl v tom úmysl.

 • Danijela

  Proč se Ti to tak zformatovalo?To asi dělá ta samá potvora, co mi krade z textu písmenka. Ba i dvě.Ách jo…

 • šemik

  Myslel jsem, že si tu po návratu z fotbalového klání počtu,jenomže sem nikdo nic nenapsal. Kde jste Hynku Viléme, Jarmilo? Krleši, Edisko, Danijelo? Lidko, Aničko, Ostrafucku?

 • Danijela

  ŠemíkoviKdyž Ty do nás fotbalem, tak já do Vás Hystorye O Zázračným Obrazu Blahoslavené Panny MARIE Křtínský.Kapitola Prwnj.O Místě a Audoly Křtinským.Místo na který tento Zázračný Obraz Blahoslawené Marye Panny giž pr¨řes 500 let, totížto od roku 1210, až do běžícího 1738, se cti a a s Zázraky se stkwy / gmenuje se: Křtiny w hlubokem Audoly na spůsob Audoly Josafath mezy třema welkýma kopci dwě Míle od Králowského Města Brna w Morawě welmi zwelebený / a negenom w Okolečnjch/ ale giných zdálených Kraginách slawně wyhlássený. A snad proto se nazywa : Křtiny že zde ge křtění Swědomy / anebo Křest Swatého Okanj: Nebo Blahoslawená Panna Marya nad mnohy a nespočitedlný Zázraky / které zde činj bídným Lidem na Těle / proukazuge neyswetssým hríssníkům na bídné Dussy, že…pokračování na požádání!

 • šemik

  Danijelo, Ty jednoho nezklameš:nejenže vyslyšíš mé volání po zajímavém čtivu, ale ještě to podáš tak, aby se jeden doprošoval pokračování :-DMám pro Tebe slabost, pročež žádám pokračování :-)Přes Křtiny jsem jako mládě několikráte jel – i se školním výletem. To však bylo v době, kdy vyjímečnost onoho místa byla nám vyšší mocí zatajována. Stejně bych z toho neměl rozum.

 • Danijela

  ŠemíkoviKřtiny byly opravdu vyjímečné… V blízkých jeskyních, ve kterých se už za války vyráběly zbraně (místní nomenklatura hovoří doposud o V2) byl po roce 1950 vybudován protiatomový kryt, ve kterém se mělo údajně skrývat vedení té nejlepčí armády světa. Prý zákaz zastavení v blízkosti vchodů existoval ještě v loňském roce. Jinak Křtiny jsou architektonicky zajímavé – neboť vystavěny stejným tvůrcem jako je Zelená hora. (Santini). Já považuji Křtiny (tedy kostel) za jednu z nejpěknějších staveb v okruhu sto kilometrů. Jednolitá stavba, žádná náhodná splácanina jako je místo Tvého skoku.Doporučuji návštěvu, ale ne v době Mariánských svátků (těch je jako Janů), a také ne v zimě. V kostele se netopí! Jako u všech Santiniho staveb – hraje při pohledu také světlo.

 • kuban

  OstravakoviNo tentokrate to je fajny. Jako dycky. Skus ale dakdy vymislať i daco nove, originalne. Držime ti palce i s partyju!

 • šemik

  Někdy Ti, Danijelo, Tvé vědomosti tiše závidím…

 • kuban

  šemík, šemík….To si ty Šimone??????

 • Anna

  Kdepak Kubane,to je nas Semik, co dostava obrok a Danijela mu do nej patrne pridava jakousi omamnou smes, pac ji zacal zobat z rucky jako ta kura. A my ostatni octovky/tuctovky jen tise skripame svymi protezami (zubnimi)

 • šemik

  Nojo, Aničko,když Danijela je na mě nejhodnější :-)Znal jsem kdysi jednu Aničku, ale to byla asi jiná Anička. Měla manžela Jirku a holdovali prostopášným radovánkám do nichž vtahovali jinochy a děvy sotva odrostlé pubertě.

 • Danijela

  ŠemíkoviKdyž už pojedeš do Křtin, udělej si výlet také trochu severněji. Ne na Macochu, ta Ti – pokud se v okolí nevyznáš, moc neřekne, v dnešních jeskyních chybí imaginace – vše zorganisováno na minutu – včetně osvětlení. Tiché zíraní není možné…Jeď dál, do Rájce. Tam bylo sidlo Salmů, starohraběcího rodu, povýšeného do knížecího stavu. Zásluhy jsou nebetyčné, nejen, že jakýs předek zachránil Vídeň před Turky (ale co už čítají zásluhy tak staré..), ale Salmové se zasloužili o železářství, v době rozvoje průmyslu tak důležitém. Salm povolal do Blanska Karla z Reichenbacha. Výsledkem jeho prací byla destilace dříví v retortach a ne v milířích. Objevil kreosot (jestli Ti to něco říká…) parafín. Reichenbachovy práce o meteoritech (ty spadly v „blízkém“ okolí ho udělaly slavným. Bohužel se vrhnul na modní „živočišný“ magnetismus. Ód je jeho výmysl. (A nesmysl). Tuším, že K. v. R. je prvým autorem, který nechal své geologické mapy tisknout barevně. (Tehdy!)Tolik jako pobídku pro čas, kdy se nehraje fotbal.Poslední, v Rájci narozená Marie (správně Marilies) Salmová kandidovala neúspěšně za monarchistickou stranu Moravy.Jěště další poznámky???

 • šemik

  A jak to bylo dál s tím obrazem??

 • mišin

  diky ti, mistře O., a to dvakratesem už zase o kousek chytřejši, moje komputerova lamovist se zmenšuje. ne že by na ty tvoje čtverce moje šede buňky nestačily. ale zvědavost a touha po novych obzorech zvitězily navzdory me myopii, strabismu a astigmatismu.a zustavem v obraze, co se v dřystališti děje – takovy menši babylon jedniček a nul. cenim si tvych pruvodcovskych služeb. jen prosim drž svuj paryzol pořadně vztyčeny, ať nezmizneš z dohledu.

 • Edisko z Těšina

  Brno nakleplo Slavku tajak nedělni šnycel…Zytra sem zvědavy na Banik, hraje s partyju od stařečka Matúša Pagáča, a to tam ti pazuřy umja jedneho svoju slivoičku aji vinkem pořadně vyvesť z formy, mlazg!Cosyk hodně o tym vim chmm…:-)))

 • Danijela

  ŠemíkoviO zázračném obraze Křtinském Ti budu psát zase zítra. Teď Tě přenechám zoubky skřípající Anně.Mimochoddem, ta divná slova nejsou překlepy, ale tehdejší mluva. Však víš jak zmateně Libusse mluvila, když mluvila.

 • Anna

  Semiku,humor je koreni zivota 😀

 • šemik

  Danijelo z Alijotů, podceňuješ mě.Ta divná slova jsem kupodivu identifikoval. Těším se na pokračování.Edisko, Bohemka deklasovala Vitkovice, prima zápas:-) První víkend sázení dle tvých pokynů nedopadl špatně, ale musím to ještě rozpracovat.

 • spaisee

  sice pozdě, ale jo…tož dodateczně fšickno nejlepčy a hodně dalších podobně vydařených akcí :)

 • šemik

  Danijelo, v Rájci – Jestřebía přilehlých spanilých místech jsem jako malý usmrkanec byl. Ale i tak díky za tip, až pojedu do těch končin, asi tam zavítám. Postupem času člověk všechno vnímá jinak než dětskýma očima. A zavítat do hezkých míst, která má v paměti skrze ty dětské oči je dvojnásob potěšující.

 • Jája

  Danielo,odjíždím ve středu ku Praze a pak dále ku hranici německé. Potěš mne informací, co úžasného lze tady spatřiti :-)

 • Danijela

  JájiPíši jen o oblastech s civilisací. Zbytek je jen pro tvory s XXL hlavou

 • šemik

  Zasáhl admin,smazal tady nějaký příspěvek, patrně na přímluvu Danijely a ta mi tímto nečestným způsobem vyfoukla dvoustovku :-))

 • Danijela

  Admini…Kůň míní, pambů mění, tak je to šemíku.

 • šemik

  DanijeleTo znám. Francouzi to od časů Dumasových nazývají cherchez la femme.

 • Danijela

  ŠemíkoviNe Dumas (Otec, či syn) ale Richelieu to byl, co stále hledal viníky. A měl pravdu. Mnohdy…

 • šemik

  Richelieu hledal viníky,ale ono rčení se traduje od okamžiku, kdy ho použil Saša Dumasuj starší v Les Mohicans de Paris, 1864.

 • Danijela

  ŠemíkoviPoslední Mohykání nebyli (z důvodů mizerné kvality) přeloženy do běžných jazyků. Ale české (jaký div) vydání existuje. Osum kilo tiskoviny… Nic víc.

 • šemik

  DanijeleNečetl – nemohu posoudit. Dumas patřil v mém jinošském věku k mým oblíbencům především pro Tři mušketýry, od té doby jsem však změnil literární vkus. Jsem si jist, že bys mi mé oblíbence měla snahu znechutit, ale nemám Ti to za zlé. Nevadí mi, že růže má trny, raduji se, že trnitý keř má růže.

 • Jája

  Ad 267 Danielo,míněno tím, že možno potkati tvory z jiných planet přilétnuvší? Tak byli vždy zobrazováni – s velkou hlavou, ne?

 • šemik

  Jájo,nech to koňovi, ten má větší hlavu…A když jsme u těch koní:Koni, psu a žence nikdy nevěř.Ale taky se říká, že veškerá ušlechtilost pochází z koně, tak včil nevím. Asi opravdu rébus pro Danijelu.

 • Jája

  Šemíku,máš pravdu, nechám ..

 • šemik

  Tak tohle potěší Lidunku:Paličku vyhodili a místo něj bude pumpaře trénovat Petržela. A já mám po sázení na prohry Olomouce.

 • Danijela

  JájiVeškerý popůdce ušlechtilosti leží v sekretorický nervech – což poučka světoznámého profesora Pavlova jest. Bez této ušlechtilosti není žádné trávení, bez trávení žádné zdraví, žádné žití. Omrzení života,blednička, chudokrevnost, zlatá žíla,slabost, rozdrážděnost nejsou řídícím nástrojem , jak mnozí koňové zde k věření předkládaji, naopak, čím víc žena, tím víc Danijela, neboť ona jest neúnavnou vzpruhou k všedním úspěchům. Neb na svatého Hippolita (13.8.) zvíš co dá kopa žita.Teď si jenom zazpívám – zamlasknu na koně,kam by Danijelu vedlo, trápiti se pro ně?

 • Lida

  Šemíčku, koníčku můj zlatý,teď jsem tu radostnou zprávu slyšela v rozhlase!!! Sice neznám pana Petrželu, ale snad se konečně blýská na lepší časy. Uvidíme. :)))))))))))))))

 • šemik

  Nedalo mi to.Pátral jsem po zmizelém příspěvku a vypátral – zmizel „ten blboun z 147″. Na jeho místo se posunul ostrafuck a teď to podle [154] vypadá, že tím blbounem je on. Možná by měl admin namísto smazání celého příspěvku propříště smazat jen jeho obsah. Pro zachování kontinuity. Mizím. K mému zármutku mě nyní čekají důležitější činnosti.

 • šemik

  Lidunko,Petržela je jedním z nejúspěšnějších našich trenérů – po působení v Bohemce odešel do Petrohradu, kde se mu po tři a půl roku dost dařilo.

 • Lida

  Šemíčku,mám radost, šla bych se opít, nemám ovšem s kým. :))

 • šemik

  Lidko, nepij.Déj� vu?

 • Danijela

  Šemíku, konec hry!

 • Miuan

  Kura dobre jak cypAkorat nevim, co maji ty dřisty tady společneho s tvym denikem, asy sy to něgdo poplet…

 • Reiko

  286Naprosto s tebou souhlasím. Plkají tady o kravinách. Kdyby radši šli někam na veřejný chat. S ostravakem to nemá nic společného.

 • lucka

  teeéééééééda……..tady je větší diskus, než kdysi kvůli azbuce….:-)))))))),nestačím kroutit očima a kolečkem……..jsme s Danijelou z jednoho regijonu (ne teda razoviteho), ale ty znalosti, rozhled a sebejistota…..budu muset asi poprosit o školeníčko, příp. o vyšší odborné vzdělání ohledně………..čehokoli….:-))))))))

 • Pierre

  How to become DanijelaJak se stát Danielou (for dummies)1) Obklopit se co největším počtem naučných knih (historie, biologie, politika, atd..)2) Při zavřených očích jednu publikaci otevřít a náhodě vybrat odstavec3) Vybraný text zmodifikovat, například pokusem o staročeštinu či hrabalovský styl4) Velmi decentně přimíchat něco erotiky, abych nebyla za suchopárného intoše5) …a pak už jen hurá na blog, nejlépe na takový, jehož téma má s mými příspěvky co nejméně společného

 • Neva

  Tak nějak vždy pookřeju, přicházejí-li noví dřystalové, jako Pierre, Ostravak nepiše a nic nového pod sluncem…

 • Edisko z Těšina

  Kukam, že Gorol to už taky vzdal…:)

 • Neva

  Edisko……k potěše nás ostatních…

 • šemik

  ad [285] Danijelo?

 • šemik

  To 286, 287, etc.Zpestřujeme si čekání na další ostravakuv kyd. Čtení těchto plků o kravinách je nepovinné.

 • Anna

  Pro [285] a [291]konecne

 • Lida

  Aničko,mě osobně Gorolovy kidy hodně chybí, ale samozřejmě je to věc názoru. A žebříček sestavovat nebudeme, abychom se zase nazačali štěkat. :))Někomu sedí Danijela, jinému Edisko s jablíčky nebo Šemik. A proto máme kolečko a točíme a točíme….

 • Anna

  Lido,nezlob se,ale nerozumim o cem mluvis. KONECNE pro [291] bylo vyjadrenim radosti nad tim, ze jej supi tak docela nesezrali, zatimco pro [285] radost nad ukoncenim nesmyslne a nepochopitelne hry.

 • Jája

  Aničko i ostatní,i já si myslím, že některé emoce jsou naprosto zbytečné. Vždyť by to byla nuda, číst tady 289x “ Ostraváku jsi nejlepší, úžasný skvělý atd.“ Takhle má člověk alespoň šanci, že tady narazí na vtipné kidy. Není jich sice na knihu, ale i tak potěší. A to, co mě nebaví, k tomu se chovám jako k politickým komentářům – přeletím očima, nic víc. Ještě se mi nestalo, že bych tady točila kolečkem :-)

 • Jája

  Ad 299tím jsem ovšem nechtěla říct, že Ostravák takový ( skvělý atd.) není :-)))) Jinak bychom tady nechodili v tak hojném počtu, že?

 • Kurňa zase tolik lidi……Fčil zas jedeme na rekord kidu?

 • šemik

  To na rekord nevypadáBude-li se ostravak držet harmonogramu, tak sem dnes hodí další dřyst.

 • Držka dřysta hihTak to mě dostalo,stejně jako všechny články tady.Fakt dobrý!

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>