Něadventni neděla

Kaj se ten rok tak honem stratil? Dyť to je tak tyděň, maksymalně dva, co sem tu spominal na vanoce za starych času. Jak tak hledim na kalendař, tuž mam nejvyši čas začnuť zhaňať familiji darki pod topol. Loni se mi zdalo, že im ty termofusakle moc radosti nězrobily. Nevim, kaj budu letos nakupovať, bo moje oblibene nakupni misto na Masarykaču je rozkopane jak krtinec, bo tam našli jakesyk ty pravěke cesty, či kereho šlaka. Tuž kaj ja včil na posledni chvilu budu bludiť? A jak k temu přydu ty robki z tych dřevěnych stanku? Že by se přestěhovaly na Kuřy rynek? Tuž to těžko, bo tam se zas budě brusliť u Oskaru. Včil to vlasně přemenovali na Vodafon, tuž ale v zymě by to mohli zas změniť na Ledafon, no ni?

Asy se ze mě stava na stare kolena ten rodiny typ, bo sem něuvaženě slibil, že se tež dom pořydim taki ten vanočni věnec. Pry je to romantycke, jak člověk zapaluje tyděň po tydňu svički. Dřysty prdy! Akurat je z teho maras na tepichu.

Tuž sem v sobotu k večeru vyrazyl do Komeňaku s nožem v jedne kapse a s tesko tašku v druhe. Chvilu sem se motal kolem křaku jak klubko polete rumem a čekal, až zmiznu ludě, taženi čoklami. Potem sem narval paru olezlych haluzy hned za Amosovym řbetem a valil dom. Ze sklepa sem dotahnul kus rezaveho dratu a potem sem se s tym v kuchini dratoval a cpal tam haluze. Sem celkem technycki typ, tuž na co navod? Šmigrust-praker sem raz robil podle navodu a vzniklo mi z teho take pokrucene bestyjstvo, kere přypominalo kosmodysk. Tuž ja sem byl dycki manualně zručny – už na zakladce v dilnach mi učitel přezdival Monter Pipla – ale buď byl ten drat moc kratki a nebo ty haluze moc zvadle. Po hodině sem měl na kuchiňskim stole cosyk, co vypadalo, tajak předni kolo od babety, ozdobene na besydku lesni školki. Ale co, aspoň sem ušetřyl paru chechtaku a z vlasnoručně zrobene věcy ma člověk věči radosť. Napichal sem tam štyry kupene svički, ale jaksyk mi něchtěly stať. Potem sem to omotal zbytkem mašle z velikonoc, bo sem doma nic inšiho něnašel. V nedělu sem chtěl zapaliť prvni, ale šlak to tref – v kisni jakisyk pajtaš dřystal o tym, že adventni neděla začina až dalši tyděň. Tuž či mi to vydrži? Smolil sem na kisňu, ať se tam dřystaju, co chcu, zrobil se svařak, zapalil prvni svičku, lapnul do křesla a nasaval tu předvanočni atmosferu.

Jak sem zavřel oči, naraz sem viděl mamu eště v Hrabuvce, v zastěře v kuchini, jak micha v lavoře kobzolovy salat. Fotra, jak zvoni u stareho Koblovskeho s flašu ruma, esli by mu něšel zabiť kapra. Fotra s Koblovskim v kupelce s polopraznu flašu ruma a s furt živym kaprem na dlažce. Segru, jak mě taha do ložnice a prolizame spolu šifoner a dumame, co je v kerym tym najzenym baliku. Jak ze segru užirame cukrove, kere mama schovavala dycki na stejne misto a dycki se divila, že sme ho našli. Mamu, jak něse smaženeho kapra na stul. Fotra a staru babku, jak se tajak dycki přydava jednu porcu kapra, druhu porcu kapra, labužnicki oblizuje všeckich deset a my už mame ze segru odřene řytě, jak se na tych stolkach nědočkavě krutime. Někoněčne pomyvani taliřu po večeřy, u kereho musa všecy pomahať, enem foter nikdy ni. Zvonek v obyvačce, my dva ze segru jak na zavodach, kdo spiš uvidi Ježiška, až porazyme fotra, kery pravě mizně narychlo z obyvački se zvonkem. Stromek. Baňki. Řetazy. Darki. Prskavki. Hafo prskavek. Přysahal bysem, že ich aji po tych rokach cytim. A do dupy!

Čmudicy smradlavy zbytek z advenťaka sem zabalil do teho, co zbylo z te dečki, na kere to stalo na stolku a hodil z okna. Šak stejnak sem chtěl na jaro malovať, no ni?

Tež vam přeju pěkny Advent.

No comments yet to Něadventni neděla

 • radegast

  Supeeeer!!!

 • Marek

  Super ! Tež sem pospominal.

 • Lucka

  Pěkná předvánoční melancholie :o)

 • Mirek

  Tež sem se zasnil, prostě parada

 • aaluskaa

  Díky za připomenutí :-))

 • krtek

  ostraváku skvělé, tak sem se dlouho nenasmál 😀 jen bys mohl trochu častěji psát :-/ ale dobré

 • Terinka

  Dobre, dobre! ;o) Tež jsem z ostravska, ale bydlím v Libercu. Je fajne, si tak počítať!

 • Edisko z Těšina

  Ostravaku, tvrde procytnuti ze spominek, …taky přyrodni věnec z Komeňaku jak začmudi, tuž to je pul bidy, hodrši bylo, jak mi raz dohořela svčka na jakemsi paskudnem PVC svičniku, tuž to potem bylo ne enem na malovani ale rovno na nove omitki, heh…Moc pjekně sy popsal ty fajne stare spominki na stare Vanoce. Ja sem tam ešče viděl aji sam sebe jako Jezuska, jak strkam pod nastrojenu jedlu Lybar pro muterlinku, nove obaly na knižki pro segru a hlinikovy kastrolek aji z deklikem tatovi, něch se ma v čem v robotě zohřat svačinovu polivku.A zdalki slyšim staru goralsku pisničku „Zahučaly hory, zahučaly lasy, kaj ste se poděly stare, zlate časy?“Jedla. Vlastně – smrki, smrk…:)))

 • Anna

  Skvela vzpruha po ranu Pekny advent i tobe a tve familii!!!

 • if

  Ohnivá znamení (Lev,Střelec,Beran) by neměla zakládat otevřený oheň v obýváku. :-))

 • ene

  Hezký, ještě že tě ty prskavky probudily. Jinak by další deník vyšel in memoriam :))

 • šemik

  Po konzultaci s Večernicí pálím svíčky už od minulé neděle. A od včerejška trénuju na pečení vánočního krocana :-)

 • Lidka

  Šemiku,jak to konzultujete, když minule říkala, že až tuto neděli!Edis to ještě zpečetil :)

 • šemik

  Lidunko,sic říkala, že advent je až od této neděle, ale z konzultace vyplynulo, že pálení svíček nepodléhá rituálním nařízením církevních otců. Alespoň já jsme to tak pochopil 😀

 • pina

  hézkéé, a při pátku, po tom celotýdenním pracovním stresu, ještě hezčí….asi už s tím dneska švihnu a jdu si koupit věnec, na stůl..né na krk:-)

 • Lidka

  Ostravaku,opět výborný dřyst.To opravdu nejde číst tajně v práci :))

 • Lidka

  Šemičku, koníčku,máš pravdu, vzpomínám si na to.Ale adventní až tuto neděli!

 • kuban

  NO konečně raz nějaky dřyst!

 • šemik

  Lidunko,já adventní stejně nepálím. Když devocionálie, tak z Ázie…

 • Anonym

  pyco blba ostravskapys casteji kura, gdo ma na tebja fur cakat

 • žehličkaz oukej - pravý dárek pod stromek

  Tuž to je nas vicco nasavame tu atmošku…akurat ze mě maji v robotě debila, že sem si vyvjesyl ten adventni kalendař na stěnu a žeru z něho čokoladu (dneskaj sem měl mašinku).

 • nobody

  To [23]Tuž Milan s Tvoji menem je naprosto pochopitelne, že Vanoce žereš ;)))Nic ve zlem, ja Te za debila nemam. Mi je to sympaticke, Ty Andelu jeden :)))

 • Neva

  Žehlička……je vubec andělsky božsky, když tak rad žehli a ještě nasava tu adventni atmošku…

 • Gizd

  VyborneJa tež přeju přymo nadherny Advent tobě i tvoji familiji čezt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Chachar z Ostravy

 • Měl bych dotaz na autora proč nepíše spisovně :-)Jinak bych chtěl všem ostatním doporučit můj blog: http://www.sachmat.blog.czJinak se mi články na tomhle webu hooodně páčí!

 • Zofka

  PredátoreNo protože vo tom to je, ne?Což pochopil i takový naturalizovaný pražák půvedně ze Sudet, jako jsem já :))Jen tak dál, Ostravaku, čte se to super!!

 • napaditě

  Adventní kalendáře mě frustrují, vždycky je sežeru najednou. Ale držím pěst těm, co to vydrží ;))))Ty Ostravačku, tak si na ten začouzený strop nalep hvězdičky z alobalu a budeš mít vánoční atmošku jak noha :DD

 • napaditě

  To 27Jo a mám dotaz na Predátora, proč nepíše čárky ve větě tam, kde mají být? A zdravím Sudetočechy! :)))

 • Edisko z Těšina

  Mistecka žehlička nasava atmosferu, ja nasavam rum……šak se každy najdě to svoje. :)))

 • Dejf

  PredatorePredatore, autor tu toho blogu PIŠE spisovně, enemže ni pro take cypy, jak sy ty.A svuj blog si mužeš strčit viš kam.

 • marcela

  peknefakt super super skoda, ze ja jsem takove poleno, ze moje vanocni zdobeni zacina a konci s miskou orechu a vanocnich pernicku-kdyz se chci odvazat, tak to podlozim vanocnimi ubrousky – pokud je nezapomenu koupit :-)

 • blizenec93

  Ostravaku, super adventTuž jsem měla zas vytlem jak cyp, keď sem to čitala. Drsny dřist. :)

 • KaRLiK

  malovat na jare ?heh, ja myslel, ze jsi maloval nedavno 😉

 • Toncek

  Joj!Teda super, málem jsem si nadělal do textilu.

 • Tylak

  VzpominaniDiky moc ty dylyno Ostrafska. Uz dlouho sem si neuvedomil jak moc fajne sem jako decko prozival vanocni atmosku. Je mi 3cet a nejak sem se nechal pohltit dobou….Vazne diky

 • Edisko z Těšina

  Tuž se se zrovna z radyja dověděl, že naš Jarek ma neska koncert v Bruselu.Tež tam pravili, že hejno sarančat može mět vahu až zedvěsta tisyc tun a že jedna včela može mět až dvacet fotru, přytym ma v hlavě jeden milion mozkovych buněk, v buňkach ma o třytisyce meň genu než komar a enem o jeden tisyc vic než vinna muška a stejnak je nejchitřejši ze všeckeho hmyzu. Tuž to su věcy. Ten vědec, co to vykladal, tym hned vysvětlil, čemu jedna roba uvařy bohovski fajny gulaš enem z paru zakladnich věcy a inši to nězvladně za nic na světě, aji dyž ma špajzku narvanu proviantem, hmm… :)Jak ti chitřy lidi hned všecko umja splantat dokupy, že?

 • Alena

  Ostraváčku....úplně jsem si zavzpomínala s tebou, to snad dělali všichni otcové, s tím přidáváním si kapra , nějak mi to ale hlava nebere proč..Asi se taky už poddám vánoční atmosféře, zkusím se nenechat rozhodit těma magorama, co nám vykradli a zničili auto a sklep v jednom týdnu , povalím si vytvořit nějaký adventní věnec a zítra rožnu první svíčku Třeba se nakonec u nás taky bude muset vymalovat..(beztak přemlouvám chlopka už půl roku a něčím ho přesvědčit musím!!!)Přeji všem krásný advent:-)

 • Edisko z Těšina

  Alenko, stařy se na taleř furt fedrovali kuski kapra a salata ……a tym protahovali večeřu a nětrpělivost malych nědočkavcu, co se třasli enem aby se užuž dorvali pod stromek mezy haldy tych baliku od ježiška, byla to taka mala ščedrovečerni škodolibosť, tuž temu, viš? :)

 • Lidka

  Edinku,představa, že si sarančata budou chtít sednout najednou, je dost děsivá.Já právě poslouchám, kam máme jet nakupovat vánoční dárky. Do Paříže na Šanze Lyže, do Bratislavy pro Lidovou tvorbu, prý jdou na odbyt panenky z šúpolia (reportér nedokázal přeložit, že je to kukuřičné šustí). V Itálii se máme zastavit v Rimini, Miláně i Římě. Tak toabych vyrazila.:)

 • demoliční četa

  taky to znám.brečelo mimino, šla sem ho znova uspat a usnula sem taky. za pár hodin sem se probudila a bylo mi móc divný, proč má prcek černej nos a proč sou na stěnách černý šmouhy. vprostředku stolu byla místo věnce černá šišatá díra plná žhavejch uhlíků. měli sme štěstí, stůl byl z nějaký dřevotřísky, nehořel plamenem, pomalu doutnal. vzbudila sem se dřív, než sme se stihli votrávit kouřem a než stůl prohořel skrz. eště byly seškvařený plastikový vopěradla židlí a dál se voheň nedostal. přežila sem ve zdraví i s miminem a pod stromek sem dostala hasičák.

 • Anna

  Lidus,to cestovani by urcite vyslo draz nez darky. A taky, kdo by doma vygruntoval?

 • Lidka

  Aničko,to je jasný, páč oni pak dávali ještě tip do Budapešti a Vídně a to už se nedá stihnout :)). Já to asi příští týden proběhnu v hanácké metropoli a to mi zůstane čas i na předvánoční úklid.

 • lojza

  Doufám žes ostravaku nezapoměl kdo má dneska svátek :-)

 • Lela

  Zdravim fšecky dřystaly aj kidařea fšeckym vinšuju pěknó bronzovó nedělu. A Tobě, náš milé Ostravaku, děkuju za pěkny vánočni rozjimání. Trochu na mě déchl ten vánočni duch, keré mě opustil před deviti rokama. Štyry dni před vánočnima svátkama tehdá umřél muj nejmilovaněši děda na světě a od tej chvile nebely vánoce to, co před tem. Loni sem poprve trávila vánoce jinde jak u našich ve Veškově, zato nas belo dva a pul…:o)) Letošni svatky zas budó troška iny, jedeme zas k našim, ale včilkaj aj s tym našim malym barabom. Ešče z teho sice nebude mět rozum, ale aj tak se těšim, jak se bode tvařit na ten vánočni křak. Tož – Večernico, Nevuško, Lidunko, Aničko, Alenko, Irénko, Edynku, Šemičku aj Ty, žehličko andělská – fšeckem vam přeju ešče jednóc krásnó prvni adventni nedělu…

 • Lela

  A ešče si dovolim přidatnejaké ten recepisek. Tendle je na domáci juice, u nas se vaři právě na vánoce, abe měli abstinenti a děcka co pit. Tož teda, co je k temu třá: 10 l vody, 60 dkg cukru, ščáva ze 2 citronu (može byt aj jeden velké kyselé pomeranč), 3-4 žičky kyseliny citronové, 1 flaša koncentrátu SUNQUICK (seženete třas v Globusu v ruznych přichuťách). A včilkaj, jak to zrobit: Vodu svaříme s cukrem a necháme vychladnót. Přidáme koncentrát, citronovó ščávu a kyselinu. Přelejeme přes cedník do flašek (možó bet aj pet flašky) a přechováváme v chladu.A pro tych, keři si potrpijó na novoročni dort, bech měla tež neco dobreho:Falešny tiramisuNa korpus je třa:15 dkg polohrubé móky, pul baličku prášku do pečiva, 20 dkg cukru, 1 baliček vanilkovyho cukru, 2 žice kakaa, 15 dkg másla bo inšiho tuku, 3 véca, 1dl teplyho filtrovanyho kafe, tuk a jemnó stróhanku na vymazání a vysypání formy, kafe s rumem na zvlhčení korpusuMóku smichame s práškem do pečiva a prosijeme do mísy, do tejto směsi vmichame kakao, cukr a vanilkové cukr. Máslo rozpustíme v kastrolku, necháme ho trochu vychladnót. Potom ho zamichame do móčne směsi. Rozšleháme véca a přidáme jich do těsta. Nakonec přimichame teply kafe. Menši plech vymažeme tukem a vysypeme stróhankó. Těsto nalijeme na plech a zvolna upečeme (asi tak při 150°C). Prochladlé korpus zvlhčíme kafem s rumem.Krém: 1 neochuceny pomazánkovy máslo, 6 dkg cukru, 1 smetanu ke šlehání, 1 ztužovač šlehačkyPomazánkovy máslo vymícháme s cukrem do krému (mšlo by vypadat tajak pribinák). Smetanu ušleháme se ztužovačem a jemno zamichame do krému. Takhle připravené krém namažeme na korpus, posypeme kakaem a dáme uležet do lednice.Přeju dobró chuť….

 • jana

  MizeroDoufam, ze jsi ty vetve opravdu nenarval, to bych te snad musela prestat cist… :-(

 • Lidka

  Lelo,vánoce s mrňaty a vůbec s dětmi jsou ty nejhezčí.Já jsem loni začala šňůru smutných uplakaných svátků. Jestli se říká do třetice všeho dobrého a zlého, tak můžu čekat nějakou pecku ještě příští rok.Ostravakovi a všem kidařům přeji krásný předvánoční čas.

 • šemik

  Lelo,ty si hodná přející děvčica:-)Lidunko a ty už teď víš, že letos navážeš na loňskou šňůru? Třeba to bude zrovna naopak:-)

 • Lidka

  Šemiku,právě že už jsem na ni navázala :((

 • zelená žížala

  LidcePokusila bych se polechtat Ježíška na šlapce, by Ti trochu rozveselil. Ale na to by potřeboval Tvoji majlovou adresu. (Tady v nebi beží vše přes Internet…)

 • šemik

  Žížala?A zelená? A v nebi?Ačkoli, dnes už je možné úplně všecko, mně už taky píšou i dešťovky 😀

 • Večernica

  zdárek všetci * * **při prvnim Adventu…svičku mam na vjencu červenu, bo fajně vyglonda… lepšej něž bila,… se mi zda*D))…No i mjěla sum včiľ voko na voko, bo sem se těšila na Elisu z R…na Primjě cely tydeň jak děťak na cukerke…a jak sem natěšena lapla do fotela v tu poru co vždy jechala k bedni – v pazure třymam blikočudel- mačkma a mačkam – a nic- Elisa nikde…merčym na zigary- nima moooožne- misto šumnej robky tam lice vartko jakasyk pohlupava roba (tchyně) a vali fajně po pysku jakehosyk odrosleho mladežnika…! Elisa juž byla v dupě-bo byla změna programu o dvě i pul hoďky… Toš terazky neznam, esli juž přivřely mordercu teho Fabricija- či ještě ni..či juž Kristijan dojechal za ňu – či eště ni… * jezuskote!…* toš to mně němjěli robiť…cely tydeň zas ja tu nejistotu co je s tu robku – zupeľně nevytřymam…!!!*DDD))))*Toš ještě že je ten adventny čas…i može fajně tak čučeť na tu svičku…i srovnať tak palu do enym andělskych litaniji * Bo by juž asyk napevno mně kamzik lez z pali rohatcemi…….*DDD)))

 • Večernica

  Ty fajne recepisy-třá vyskušať- tak napevno v tydňu od Ježiška po Novy Rok- cosyk pokoštuje z teho*D)))…*No i temu kruty aji krocany v ZOO ještě něchame kapečku při žitju- ni?…něch si ještě kvoknu*DD))…Toš temu sem si zrobila dněs fajny perkelt s kyblem cibule, česneku i majoranky i červenych papriček na sladko…mňamky…to bylo žradlo…fajne…eště cosyk v kastrolu zostalo …esli to nesfutruju ještě v absťaku do jutra *DDD)))***…Takže tak… i co vy dřystulky aji dřystulaci…ńima zas jakys plejmač fanfaronuv v kisni-že tu nima nikoho?….Co pravitě?…

 • Lidka

  Šemiku, Edinkupumpaři vyhráli na Bolkou 3:1!!!!!!!Jdu slavit. Jak vám vyšly sázky? :))

 • šemik

  Lidunkosázka na pumpaře mi vyšla, jinak ale nemám co slavit:-(

 • Večernica

  Lelotoš teprev včil pořudně čytam co tu kdo coš pisnul- aji tu překvapko!Děvčico děkuju za vinšovani k temu fajnemu Adventu * * *- tež sem si pravilaa, že bych ti to mjěla tu tež ešče pisnuť- zichr je zichr.ni?…*D)…No i tej smutnej Lidunce tež vinšuju mocno klidku aji viry že budě mdobře- v tej Dušince – bo jakesyk nedobre trable ji choďa furt paľu…No i v koňcu aji Šemikovi co kopytkem hrabe, že nima co slaviť!…Vždy je coš slaviť. ni?… jak jest Duša napevno v peřičku- tak jak by mjěla byť napevno u Adventu – to jest fajnych fajnych představach enym o těch světlych zitřcych…*D)…ja ja…tak temu bendě…

 • Zdenál

  No jo klasikVíš co, dívej se na zprávy na Nově. Každý deň. Ty si takový ten klasik že každou blbost kterou obyčejný městský chlap udělá, uděláš taky. O tech věncách tam bylo, že velkému procentu lidí zhoří i se stolkem v obyvačce… No a co sem se pak dočtl tu? Hele, bacha na silvestra, od pyrotechniky se máš držet minimálně 5 metrů. viz návod na obale pokud to nekoupíš od ťongů. Ne že nám budeš popisovať jak sis hodil petardu do kapuce (i kdyby se to stalo:-)

 • Irénka

  Je za námi první adventní neděle, a tak bych taky chtěla popřát Ostravakovi a vám všem tady, co píšete, pohodu, klid v duši a aby ten vánoční čas byl opravdu zase jen časem rozjímání…A pro Lelu a všechny fajne baby tady mám ještě jeden recept naVÁNOČNÍ CUKROVÍPusť troubu.Ukliď z linky umatlané skleničky, lego a papírky od bonbónů.Připrav mísu a suroviny.Vylouskej ořechy, odměř mouku a cukr.Vyndej z mouky puzzle.Odežeň děti a umyj z nich mouku.Vezmi vejce.Podej manželovi pivo.Vrať se, odežeň děti, vezmi hadr a utři rozbitá vejce. Vezmi jiná vejce a vyklepni je do mísy. Zvedni telefon.Odežeň děti, zameť střepy z mísy, vytři podlahu.Vezmi jinou mísu. Zadělej nové zěsto.Najdi rum. Odejmi rum manželovi.Odežeň děti a umyj z nich rozpatlané kousky těsta.Plech vytři tukem.Podej manželovi tlačenku.Vrať se, sundej z plechu ořechové skořápky.Podej manželovi noviny.Vrať se, odežeň kočku dojídající zbytky těsta. Zavolej veterináři.Vezmi prášek.Umyj podlahu, stůl, židle, nádobí, ledničku, sporák, zdi, děti a kočku.Vypni troubu, jdi do cukrárny a přines cukroví. KRÁSNÝ ADVENT

 • mama

  Ahoj.A dik Ostravaku,taky preji prijemny mesic pred vanocemi…:-)

 • Neva

  Lelo…a spol…Taky diky za milé přání, já sice nehraju na adventy a zapalene knoty, i bez teho sem tež rada mezi svoju fajnu familuju, bo jak sem se ich vychovala, take ich mam. Vyzkušam ten recepis na Tvoju šťavu, ež mame což na žizeň na ty svatky.Večernico, Duša v peřičku by mohla byť napevno ni enem v adventu, akurat že to dycky něide, bo jak Tě napřyklad kerysik zklame, tuž je duša spiše v dupě…Ale maš pravdu, třa se rači v pale přectaviť svjetle zytřki i zas je fajně, no ni?

 • Neva

  Irénko……dobre, dobre, tuž nězajděm do te cukrarni rači už před tym pečenim?

 • Irénka

  Nevo,já bych tam teda radši poslala toho manžela. Ať si to synek též užije, ne?

 • Neva

  Irénko…Jak mysliš, čemu ni, zajdu do cukrarni teda s Tvojim chlopem…hahaha…

 • Irénka

  Nevo,já manžela nemám…hahaha…:-)

 • Neva

  Irénko…Tak nevim, jestli je to dobře nebo špatně, ale já věděla, že to stejně zbude na nas…hahaha…

 • Irénka

  Dobře, Nevo, dobře,protože kafe se nemá kazit cukrem a láska manželstvím… No a co se týká toho cukroví… na to mě taky neužije, protože sladké moc nejím.Ale ať to tady nezavání feminismem…chlopa mám fajneho, žijeme spolu „v hříchu“ a pro cukroví bych ho nikdy neposlala.

 • Ája

  tež k vanočnimu pečeniLetos, jak sem už psala, moc teho času němam. Ale pernikovu chalupku sem pro nejmladšiho člena širši rodiny němohla něupecť. Mam dobry (po moc roku osvěčeny) recept na velice měke perničky. Zrobila sem letos hned dvě pernikove chalupky (eště pro maleho suseda). Bohatě nazdobila, přydala sněhulaka, stromky (v nově otevřenym Lasu měli fajne formički) a dala do chladneho a vlhkeho prostředi, aby ti mali to měli fakt měke. Chyba, chyba! Včera sem se chtěla pochlubit kamošce, jak se mi povedly. Vytahla sem krabice a tam – bóóóže! Zapomněla sem napsat, že ich dělam tak, že všecki dily maju ďurky v rožkach a ja to poheftuju červenu mašličku. Tak to fajně drži pohromadě. No a pravě (jak ten pernik v tym vlhku změknul), ty mašličky to prořezaly a chalupka – hlavně střecha, zatižena a nazdobena srdičkovyma perničkama a kočku za kominem, se cela zesunula. Nejdřive sme sy s kamošku řekly, že tam naaranžujem male auto, jako že naburalo do chalupki. Stejně se furt maly pajtaš hraje na havaryje. Ale jak sme s tym furt točily, tak to spadlo uplně. To by možna pomoh už enem naaranžovany buldozer u buraniska. Jak to dopadlo? Uvařily sme sy kafe a jednu celu snědly. Druha přydě na řadu něska večer.Šak chalupki se tež daju kupit, no ni?P.S. Irénko, Nevo nětřeba chodit do cukrarny, u nas doma je hafo měkkeho perniku (pro pana Ivana Doudu z centra Drop In – upřesňuju: pečeneho).

 • Irénka

  Ájo,fajny příběh… ale trochu smutný. Malí gizdi mohli mít z těch chaloupek radost a ty kupovane…to už neni ono. Tak to ale někdy na na tom světě chodí.

 • Neva

  Ájoa něbyl by ku temu perniku kusek klobasky či tlačenky? Bo ja beztak do cukrarni něchodim…

 • Ája

  IrénkoEště sem měla narobene pernikove sněhulaki, vlebloudy, koniki-Šemiky, ježki, tučňaki, žirafy, kočki a auta. To dycky peču enem tak, ze zbytku těsta z chalupek – k Mikolašovi. Ti všeci to přežili (a hlavně su fajně měcy).To malym gizdikum tež zrobi radost.

 • Ája

  NevoAji tlačenka a klobasky by se našly. A navrch eště i jitrnice a jalita. Aby sem zrobila i zaroveň reklamu – mam ich z Globusu z Opavy. Tam ich vyrabjaju sami a su moc dobre. Aspoň mi chutnaju. Kaj su ale časy, jak moja babka s dědou zabijali a zabijačku jim robil stryk Jozef! Tak chutny presvuřt sem už potem nikdy nějedla, i choť sem se ho pokušala sama vyrobit.

 • Kid

  Kid píše KidTo mi připomnělo, že taky musím ozdobit přední kolo babety. A vařím svařák… Ahoj

 • Neva

  PerníčkyDostala jsem na svoji adresu ukázku krásných perníčků – velmi originálních – holčičí prcky s kalhotkama a tangama…moc fajne…škoda, že to tu nemůžu ukázat, ale je to dobrý nápad – tuž dobre do dalšich recepisu a pfo inspiraci.Díky za poslání…

 • Verča

  Oleee…Tak ti píšu ten kid..:D..je to good, máme tu knížku..njn, bydlím v Ostravě a ani nevím že se tu tak nějak mluví no..:D

 • Ježikača

  perníčkyprosím, nebyl by ten recepis na perníčky? dědic je miluje a já umím jen tvrdé… dík a hezký advent.

 • šemik

  Ježikačko,jeden recept bych věděl, ale ten bys asi pro dědice nechtěla – jodovodíková redukce efedrinu, při níž za přítomnosti červeného fosforu coby katalyzátoru vznikne z uvedeného perníček, není postup, který bys mohla legálně doma uplatnit :-)

 • Večernica

  Befeľ o Mikulaškem sletu u Večernici*Toš zdárek drystulky aji dřystulaci * * *V minulem vlakně byla řeč otym Mikulašskem reji u mně- i byly tam zajemci na mezipřiystanje u me domovske Duhy*DDD)))…toš kdo chce na to vinečko, paru hřejivych slov ni i fajny segedyňaček v tom adventnim skotačeni- može se zabukovať na tym majlu co jest přiloženy. Enym vjencej než 8 Čertuv, Anděluv i Mikulašuv do meho kvartyra něvleze…toš robki i chlopci včas pisni – bo ten ma hokerlik u mně jisty jiste*D))…*PS- zapisne červene klašterni, ľub slivka, či barackovica, v nějhoršim připadku jakys zeleny Becherdym*DDD)))..*Srdéčko v peříčku no a enym Anděla do Duše všem- v tom adventnim času přeje – Večernica * * *

 • Večernica

  ještě dodatek- bo jest akčni uplněk!*Bo jasně že ten Mikulaš němože byť v puli tydne na tym sletu- bo je třá vyraziť do ulic i chřastiť řetězi- ni…( s tym andělskym usměvem*DDD(…tak ten slet budě u mně v taku poru, žeby to probľěm němjel juž byť…i to 9.12- v sobotu v 18 zero zero*D)…No i pamjěntajtě že dnes večer Milulaš, Čert i Anděl budu v mega nasviceni- akčniho UPLŇKU- na ose fest Střeleny Střelec- i fest rozvířeně ukecaný Blíženec…*DDD)…toš to teprem bude dym a sira*DDDDDDDD!!!… držte se juž včiľ za křidlo i kopytko i tu berle..*D * * ** * *Fajne uplňkové Mikulašske harašeni + dovadění- všemckim drystulkam aji dřystulakum – aji i TEMU NAŠEMU synku * OSTRAVAKOVI *- od Večernici * * *

 • Neva

  To teda budu mikulašske reje, venku dofrasa leje…Zvědava sem jak se ku temu Ostravak postavi, či zitra se počteme mikulašsko-dřystove kidani…

 • Šupčik

  A kura…Ostravak ma vedlejšák :)http://www.ostravak.net/

 • šemik

  Šukčiku,takovy odkazy sem ani nedávej. Skoro mi to pokazilo jinak poměrně slunečný den :-)

 • Neva

  Slunečný den???V Ostravě celý den prší, andělata budou mít mokrá křídlata.

 • šemik

  Nevo,no jo, no, není všude deštivo a pošmourno:)

 • Večernica

  Nevuš zdárek..asyk tak bendě…Bo si naš idol (Ostravak) zahra dněs na Mikulaša, Čerta i Anděla razem v jednej personě no i Daneček namisto teho že by byl z teho mega představeni naprosto fertyk…tak mu napevno zrobi přednaške, že v takych haderkach se juž ve 21 stoleti nechodi aji odkuď vylěz..no i i veme ho ještě vypleštěneho akčně od pali po ocas antyblešňackym sprejem….i budě po estradě*DDDD)))***- ni?…No myšle že potym nam tu juž napevno coš pisně…bo asyk něvytřyma to poniženi jak spravně dožrany Lev… D))

 • Ježikača

  pernik-Šemiktak to by spíš ocenila moje první poslední náděj. mohla by být v chemii důležitá… nebo o přestávce? včil nevim

 • šemik

  Ježikačko,od těchto zákoutí chemie radši držet náděj co nejdál 😀

 • Pitchus

  Hm,tak to tak vypada, ze muzy odletly hostovat nekam jinam. Z byvale slavy se tyhle stranky smrskly na misto, kde se schazi kafrat stale stejna particka dementu. Skoda :-(

 • Večernica

  Pitchusi*O tvé zářné inteligenci už naprosto zřetelně mluví tvůj nick- čili jak se sám vnitřně hodnotíš a presentuješ tady poté veřejně. Ten fonetický “ pičus“…ti jak vidno totálně učaroval. Nedivím se, dle tvé akční prezentace ti sedí na beton nejvíc.Takže vzkaz od “ pišuse“ že zdejší dřystulky a dřystulaci jsou dementi- byl jako výkřik ze tmy…. Jseš tu vskutku jasný autorský favorit v akčním nasvícení super maxi sexy Pičus Hvězdá Stár *DD)))…Naprostý mega „zázrak Pitchus v “ akčním “ dárkovém balení půl šesté „…- jak vidno i jinde silně nedokrven.dál no coment

 • Pitchus

  Ano, potrefena Vecernice, i o tobe jsem mluvil. A koukam, ze jsem zasahl :-))

 • No pochopitelně, zase ta potrefená husa tady kejhá. Že jsem sem (na kydy) zase lezl. Mr. Pitchus dávám vam zapravdu.

 • Lela

  Pro [93] (Pitchus ) a [94] (milacku)Vážení, gdyž vám to totkaj tolik vadi, tož co sem lezete a otravujete kyslik??? Máte si enem přečist Ostravakove dřysty a nekókat se na kidarňu, nigdo vas k temu nenuti. A pokaď se vam vubec nelibi tendle blog, čtite si ine a nam déte pokoj….

 • Ježikača

  ale přátelé,tady snad nikdy nešlo o vědecké sypozium, sem se chodí plkat a sem tam najít dobrej slovní obrat… pokud čekáte intelektuálno a vytříbeně vtipno, přelaďte na jiný program (akorát nevím na jaký, i ta ČT 2 upadá, hm?)

 • kurwa

  pičus inda haus!

 • Ája

  ještě jednou perníčky – pro Ježikaču 79Ostravak sice řekně, že z teho robime receptař, no ale jedna se přece o zdravy chrup dědica Ježikače! To un určitě pochopi. Je to z moji kuchařky, co mam v kompu. Možna, že to budě štverečkovane nebo s otaznikama. No, dobra vula tu byla.

 • Ája

  tak ten receptPERNÍK Těsto:250 g mletého cukru100 g másla500 g mouky polohrubé (výběrové)2 celá vejce2 lžíce medu1 lžička jedlé sodyperníkové koření (skořice, hřebíček, anýz jednodušší je použít perníkové koření namíchané již ve správném poměru v sáčku dá se koupit a dávkování je uvedeno na tom sáčku)Zpracovat těsto a dát na 2 hodiny (minimálně) odpočinou do lednice. Pak rozválet (nejlépe mezi dvěma kusy potravinové fólie) a vykrájet tvary.Poleva (ověřená, podle časopisu):160 až 200 g moučkového cukru (podle velikosti vejce)1 bílek1 lžička citrónové šťávy přecezené, nebo hotového koncentrátu (osvědčil se koncentrát)1 lžička SolamyluMoučkový cukr nejméně 2 x prosejeme. Přidáme k němu Solamyl, bílek a citrónovou šťávu. Všechno třeme větší, plochou vařečkou až do úplného zhoustnutí a zbělení polevy.Pozor, trvá to většinou až kolem dvaceti minut (a bolí z toho ruka)! Hotovou polevu (neteče, nekape, je se jakoby táhne) hned překryjeme fólií. Nesmí se k ní dostat vzduch, jinak začne tuhnout a po krajích vytváří malé krystalky, které potom ucpou otvor k malování.Rada: Je-li poleva tuhá, zřeďte ji několika kapkami citrónové šťávy, je-li naopak tekutá, přidejte ještě trošku cukru.Perník je ověřený, vláčný hned druhý den po upečení. Důležité je použít polohrubou mouku a ne hladkou, jak uvádějí některé recepty.

 • Ája

  jsme hraví a veselí a všichni ještě nehajáme! Kdo si urve stovku! Že by já?Ostravak beztak tež něspi. Kdo vi, možna už pro nas zepisuje zažitky z Mikolaša! No ale v taku hodinu? To už tu budu určitě sama.

 • Večernica

  Ájo -fajna si děvucha- zdárek * * **Ten recepis je super…určitě ho letos zkusim.Fajn, že si to tu pisla. Dikes.I snad ten naše ulubjony synek juž to coš do patku pisně tež. …*D)…Ostravaku, Lelo, Nevo, Lidunko, Šemiku, Jájo, Alenko, Edisku, Irénko no i všecky dobre Duše z kidarni- * fajny a supr slunéčkový deň přeju z Ostravěnky i enym Dušinku v peří při tom Adventu * DDD)))***- pá

 • Gigi

  93 a 94Večernice?Spíš čarodejnice,hadice prorokowa.

 • Večernica

  ad 102*Fajn,tak už sis tady chuděro zapšklá ukápl hned po ránu jedovatou slinu, tak snad se ti už konečně ulevilo a už tě celý den – doufám nebude trápit ten spropadený žlučníček.Pokud jo, tak tě ještě můžu akčně ZAČAROVAT na pavouka…ten ty problémy s jedem fakt nemá.*Servus! -DDDDDD))****.

 • vib

  to [102]Gi gizdě něpodskakuj, až tě ero něpřiběre.

 • Edisko z Těšina

  Chvalabohu už mame po tym mikulašskym blbnuti……včil už enem jaksy přežit Vanoce sylvestra a po novym roku inventury a ten naš maly hlupy česki švajneraj zas budě normalně fungovat…Nehněvějte se lidi, že něvychazam z moji sluje, bo dycki v prosyncu se mi to venku něpodoba! Dycki mam strach, že esli mě neotravja do omrzeni obehravane koledy (kere se přecy maju hrat až o Vanocach, ni?), něokradu dyskryminovani spoluobčane (či spiše jejich mali hajzli přečkolniho věku) tuž že na mě spadně kajsyk na naměsťu vanočni strom (nebo minimalně inši eletrycke paskudstvo). Tuž sy spominam, že za bolševika žadne take pajadla něbyly nastražene. Chodil sem do Hutnika, do Asa a podobnych obchodnich zařyzeni vybirat darki, v ruce zeleny papirek s udernickym parkem a odkudsyk do omrzeňa zpival zlaty slavik „dyž vanočni strom do tmy zařy“…No – ešče že mam kamarada Luboša, co mi nosy rum, pivko a objedy(to něznači, že sem každy druhy den v poledne otruty:)))P.S. Pitchus je fajny nyk, tak zme nazyvali jedneho kamarada v děctvi a byl to docela fajny kolik, dycki z nim byla sranda. Kurňa – štvrt nadevět skoro v dupě a na navenku tma jak v řyti. Dyby aspoň nafujalo! Musym počkat zparu měsycu, včil v radyju mluvili, že by to mělo byt lepši :)))

 • Neva

  VečernicoTen slunečkovy den sice něvyšel, ale i tak nětřeba dumať nad tymi elementami co enem štěkaju. Bo oni to stejnak něpochopja a nejlepši recepys proti nim je ich ignorovať, nebo im řeknuť, „jo, jo, maš pravdu jako dycky…“ a vezměš im větra z plachetky. Bo oni si stejnak mysla, že všecku mudrosť zežrali enem oni, no ni?

 • Neva

  Franta Dymal měl psa Pičusa…

 • Večernica

  Nevo*maš recht…co ja vůl tu se staram…to mam zato, že sem se tu zastala kidařuv, že tu nejsu enym sami dementi… když ten “ fajny nyk, kolik a srandista“ se tu v tym duchu literárně odmocnil…*Jdu vařiť ten čaj co ma nazev „Dobrá nálada“…ještě jsem ho nezkusila a mam ho doma juž tydeň*D)…

 • šemik

  Večernico,eslipak ty si vaříš čaj s obsahem THC?

 • Večernica

  Šemikua co to je THC?

 • Večernica

  Šemiku -ale ten čajik Dobra nalada byl fajňacky.Na krabičce jest maluvka Slunečka a nazev SonnetorA dalej tam coš mluvja – krautertee herbal tea the aux herber erbe aromatiche per infuso * bylinný čaj…toš ale co v tom jest přesně za košty- nima jasne.Ale fajně zabral – aji na paleni žahy…*-DDD***

 • Edisko z Těšina

  Večernico, ale tuž tak, snad sy se něurazyla?Pitchus je fakt fajny nyk. Aji bez literarniho umocněni, checht… (:-D)))Jeho nosytěla hodnotit něbudu, bo je mi fuk.:)

 • šemik

  THC, neboli tetrahydrocannabinol je ve větší míře obsažen především v konopí indickém, z něhož čaj připravený dobrou náladu přivodí

 • Večernica

  Edis…juž je dobře*D)*Juž zabral ten čajik Dobra nalada*DDD)))****- robim si juž třeti hrnek…a enym ho chvalim!*Šemiku- tak to valim voko na voko jaky ty maš přehled. Nejesteš civilem alchymysta?*DD( v převleku za koňa *D???)Terazky si robym srandičky…aby si se zasek ty – něnakrknul * * *

 • Edisko z Těšina

  Šemiku, koniku, ……každy, kery se chtěl vyškrabat po ostravakovych plecach tym, že semka jebnul odkaz na svuj blog, mě dost sral (třeba esli se spomenete na ostravskiho cypa).Ale ten odkaz, kery ti pokazyl deň, mě naopak potěšil.Přynejmenšim tym, že autor v textu něrobi pravopisne chiby.A o čem tam piše je tež zaimave.O uvodni fotce s lokalkami před burkteatrem ani nemluvja, je moc pjekna, je vidět, že synčisko ma Ostravu rad…No – něvim, jak ostatni, ale ja sy ho hneda dam mezy oblibene. Už enem temu, že autor tam piše cosyk o tym, či tež na Stodolni zrobja cukhaltštele či ni. Bo Ostrava střed je pro nas starych cypu z centra od Imperyjalu (kaj po flamu rad chodim na snidani na šveckem stolu za třy kila :))) dost něpřystupna. A jak sem se ešče ku temu v kerymsyk cajtunku dočital, že budu eletryfingovat štreku z Kunčic do Přyvoza, tuž potem už to vubec něbudě mět chibu, bo něbudě co řešiť – budu jezdit fajne aufrechtrove šlenderny na přyme lince Těšin – Stodolni (aufrechtry Těšin – Opava už pry jezďa). Potem mi stači na Stodolni enem vlezt do vagona, usnut v sedačce a něchat se v Těšině štiplistkem vytěpat na peron. Pokuď ty spoje nebudu jezdit až do Žiliny, bo jak sem včera slyšel, pry mame napřezrok byt v jakemsyk ženšenu či šengenu. A za bolševika, dyž ešče něbyly na Mostach za Jablunkovem hranični kontroly, se mi tež zparurazy stalo, že sem misto piva v těšinske jitřence slopal jakysyk Urpin v žilinskem bufetě, heh…:)))(pro vysvětleni vyrazuněznalym: cukhaltštele – vlakova zastavka, aufrechter – přymy spoj, šlendern – courak)…

 • Pierre

  Ani něvim čemu mě to to napadlo…přy čitani kidu o Pitchusovi:Stopuje mlady synek u cesty a zastavi mu šikovna robka. Synek nasedně a celu cestu nepravi ani slova. Enemže je fakt štramak a tak děvucha něvydrži, lapně mu ruku a strči ju pod svoju minisukňu. Synek zčervena: „Co to tam matě slečno““To je přece pi.a““Něpravtě – tuž to mi ju honem ukažtě, bo tak mi pravja v robotě!“

 • Edisko z Těšina

  Pierre. ty dyž cosyk kidněž, tuž to sedi jak prdel v naruči, muhehehe… (:-D)))Dobry forek, moc! :)))

 • Anna

  Vecernice,srdecko v pericku a Andel v dusi a presto i tobe obcas ukapne jedovata poznamka napr. [103] Copak nezijes podle toho, jak kazes?

 • Neva

  PierreJa, jak řyka Edis, moooc fajne…

 • Neva

  Edis…Tuž tos mě překvapil s tym Imperyjalem, bo sem se myslela, že dal jak do Lukaša něchodiš. Až buděš zas po jakymsi takim fajnym flamu ze snidaňu ze šveckym stolem, tuž o tym hneda dřystni.

 • Večernica

  Aničko*snažim se- vždy aji mně se to něpodaři- tak jak si dam předsevzeti*D) …su taky eněm enym člověk chybujici – ni Buh *DDD))) …vždyť to znaš…no ja…

 • Edisko z Těšina

  Nevinko-evinko, ja mam v Ostravě zedvacet roku odrobeny aji odflamovanych, heh…A v tym Imperyjalu sem bal raz po tahu, kdy zme z jednu kamaradku vymetli kajkery lokal v Ostravě od Sykoraka až kajsyk po Jindřycha. Kamaradka se menuje Jana a my zme ji přezdivali Čaubela. Robila dluhe roku vytvarnicu na Černej luce a je to moc fajna baba, chitra a ostra jak břytva, take mam rad.Na tej snidani zme byli po celonočnim tahu, bo ona jak se na cosyk uvezme, tuž to musy mět aji dyby tragače litaly luftem. A bylo to moc fajne. Po tej snidani zme samozřejmě ešče zapadli ku Křižankovi (neska tam je myslim Radegastovy vyčep či co a je to cele přerobene na noblovějši podnik) na škopek a ona furt neměla dost! Ja sem už vyhližal jako tolaetni papir po použiťu, ale ona, pěrun furt, upravena a ve špičkove nasavacy formě!Tuž taka stihačka je ta naša Čaubela, s ni se jeden fakt něnudi!!!:)))

 • Gigi

  118 AnněA musím myslet na ty jedovatiny,kterými vypudila Gorola.

 • Večernica

  123Gigi- a to ve 102- byl od tebe kompliment jo? – to nebyl ošklivá jedovatost – hmmm …A nefantaziruj, kdyby tady Gorol chtěl byť tak tu juž davno coš pisně…na mně to nezaleži…enym na něm.

 • Gigi

  VečerniciPo tom,co jsi předvedla v kidech ze 17.10. /ve 293 jsi byla na topu svého umění / jsem přestal číst kidy.Dneska jsem tam jenom mrknul a hned jsem litoval.Ve 103 jsi svůj rejstřík rozšířila o jedovatou slinu,lepšíš se.

 • Večernica

  125*No jo Gigi- to maš teda synku fakt těžke…Promiň že žiju *DDD))))…Dej si mega panáka a v klídku přeskoč me dřysty. Potym juž buděš napevno v poho* * *Třymam ti pazury!!!!!!!!!.

 • Večernica

  Barborky*Mluvi se, že na Barboru ( 4.12) se maju nařezať vetěvky třešně bo potym na Štědry deň su haluzky samy květ.Ja to zrobila, ale nima nikde pisnute, esli se do te vody coš ještě dava, či enym se doliva čerstva.Tak nějak si vzpominam, že babča kdysyk mluvila, že se do te vody dava troche sody bikarbony. Že potym napevno fajně vykvitnu. Je to ale juž davno, tak nevim esli to nima jakasyk hlupota, ja si to dobře juž nepamjentam…Toš tak… nějak …při tom dnešnim večeru…

 • Edisko z Těšina

  Do vody se nědava sonda bikajbomba, ……ale koluško acylpirynu. Tuž tak…,-)))

 • Večernica

  No vidiš Edis- malem sem kvitka zamordovala*D)))– ešče že sem to tu pisla.I to koluško acylpirinu se dava jak často?…To temu, že by mi misto kvitku na Štědřy deň nekvitnul na haluzkach penicylin DDD*!Díkes * * *

 • Alena

  Tak dneska už asi nic ..Ostravák nedřistne..de se spát..Edinku…díky za vysvětlení s tím kaprem a salátem, sice je to divný zvyk, ale co se dá dělat:-)Večernice moc díky žes to tu napsala, já se na ty haluzky chystala, ale úplně jsem zapomněla..Jinak, do vázy dávám jen odstátou vodu, slyšela jsem i o tom, že se dává rozpuštěný aspyrin, aby byly déle čerstvé..ale jestli to pomůže aby určitě vykvetly, to se budem muset asi nechat překvapit:-)

 • Irénka

  Baby,myslím, že letos nic nemůsíme trhat – při současném počasí nám „barborky“ vykvetou přímo na stromech!:-)) Včera jsem u nás v parku našla hnojníky (výborná houba, mňam) a taky rozkvetly sedmikrásky (ty jsou zase dobré do salátu).Ještě k těm barborkám. Ja jsem vždycky po natrhání větvičky namočila přes noc do vlažné vody a vždycky okolo Štědrého dne rozkvetly. Edisko, pro tebe mám dobrou zprávu -tradice je zachována – z Radegasta je zase hospoda „U Křižánka“.

 • Neva

  Edis…V Ostravě se dycky fajně pařylo a jednu taku podobnu Janu znam, je fest ostra až z ni kolikrazy strach šel. Svět je maly, už Bardotka pravila, že se všecy raz zejdem v jednym lužku, tuž se ji zoptam, te Jany, či něni Čaubela.Tuž jak zas přyděš poflamovať, dej znať…

 • Edisko z Těšina

  Hnojnik je fajny hřyb a do Hnojnika sem chodil na měščanku.Robki, Irenka, pověděla tež jednu zasadni informacu, že baraborki se po natrhaňu maju na zparu hodin dat do vlažnej vody a ešče předtym se maju ty odtrhnute konce kapku – asy tak zetřy, zepět centymetru rozklepat kladivkem, to temu, aby se jim lepši bumbalo, bo tym zyskaju věči plochu.S tym acylpirynem asy tež polechku , jedno koluško a halt! Tajak Irka se ale tež myslim, že baraborki vykvitnu na stromach, kajsyk sem už viděl fotku celeho pola včil rozkvitnuteho rapsu (řepki), kery normalně kvitně až v maju.Svět sa v pizdu obraca. A my zme teho přyčinu.Ešče že ten Křižanek funguje zasek jako normalni knajpa, heh :-)))

 • Edisko z Těšina

  Nevo – a ešče se ji zoptej, či robila na vystavišču a budeš mět jasne!:))

 • Edisko z Těšina

  Pro [120] – Neva: Jak se ptaš na někeru z mojich ostravskich navštěv, tuž jednej takej fajnej předčasnej snidani sem pisnul o ostravakoveho dřysta z 23. 6. (Zapas mezy Čechami a Italami rozhodnul Polak – to su věcy!) v kidu č. [48].(Nakoněc sem ten muj kid našel, ešče že mi pamatovak funguje :)))

 • šemik

  Edissvět se v pizdu obraca a my zme přičinu akorat tak teho, že mu nepatrně, téměř zanedbatelně, napomáháme. Klimatických změn tu už bylo i bez lidí, ale tenkrát se to nedalo na nikoho svádět :-DMěli jsme tu moře i ledy a zase to tak bude. Příroda si to vydupe.

 • Edisko z Těšina

  Šemiku, až na to, že to moře a ty ledy něpřišly během padesati či sto rokuv ……ale trvalo jim dycki z pěknych paru milijonu roku…Ale přyroda je mocny šef a jaksyk se poradi. Teho se asy ani ty ani ja nědožijem.A naši potomcy to asy něpřežiju, hm…Tajak pišeš – přyroda sy to vydupe.

 • Neva

  Edis…48 – No fajně, i to jest podobne, občas sem se tež kupila za pajdu ten stejkovy hambač, taky fajny mlady prodavač mi dycky řek, „dobrý večer slečno, už jsem vás dlouho neviděl…jak se máte…“, no nekup to. I když asi špatně viděl…hahaha…

 • alex

  Večernicové barborkyVečernico moja milá, když Ti rozkvitne třešňa na Vánoce, budeš se muset vdávat – počítáš s tím? Kdybych chtěla, aby mi barborky rozkvetly, nedávala bych jim žádné pilulky, ale každý den bych je postřikovala vodou – aby jim pupeny nezaschly – nějakým kytičkovým nebo tomu podobným ostřikovačem. Mimochodem – je mi líto, že se tu do kidalů pořád kdosi naváží. a.

 • Boba

  OstravaVčera vyšel v magazínu MF Dnes mooooc hezký článek o Ostravě. Je tam citován i Ostravak. Doporučuju všem, kteří mají Ostravu rádi – je to pohlazení po duši. A ti, co ji neznají, ať čtou aspoň 3x !!!!

 • Boba

  Á, žehlička mě předběhla :-(. Tož čtěte :-).

 • Irénka

  Bobo,taky jsem jej četla…a aji slza se mi v oku zaleskla. Opravdu pěkné…

 • Irénka

  Edisko,v Hnojníku je fajna pštrosí farma. Měla jsem od tama 2 pštrosí fešáky. Už jsou ale bohužel sežraní. Jmenovali se Bohuš a Matuš. A to byl konec… další už jsem pak nechtěla, protože mi je bylo moc líto je nechat zabít. Jenže pštrosi jsou v dospělosti dost agresivní a co potom s nimi. Podruhé bych to už nedala…ale masíčko mají fakt dobré.

 • Neva

  Žehličko…Máš jedna s hvězdičkou, článek je super, a ano, měl by si ho přečíst každý neostravák, který sice hned tak třeba nepoopraví svůj názor na naše město, zvláště když je negativní, ale přece jen by mohl mírně prohlédnout. Fakt skvělé.

 • Neva

  OstraváciDnes nám ale vyšel den, co? Oskar vali jak ďas. Ať už se ten svět obrací v co chce, bo možná hlavně někteří lidi v něm jsou dost divní a zlí, dnes mi to počasí absolutně vyhovuje. Nechala sem se zrobit jarni učes, odpoledne idu na mikulašsku a možna se pak protahnu i tu Stodolni na stejka.

 • Alena

  Slunko je fajn!Už mi chybělo, tež toho jarního počasí využiju a vytáhnu chlopky doma na procházku, naposledy když jsem je vytáhla vloni v mínus nevím kolik, remcali, že jsem se zbláznila..No, tehdy mi byla zima možná víc než jim, ale či jsem jim to mohla přiznat??!:-)Přeju hezký víkend :-)

 • Večernica

  Alex*Jesuskote! Vdavať- to to ni*!!!DD)))Nestraš! …To něcham juž enym mladym aji šikovnym robkam *Co by si se mnu včiľ juž počnul jakys akčni chlopek jak jestem juž obrostla kapradim mechem aji pampeliškama ?! *DDD)))))))Ale fajně- dikes tu za ty info o barborkach a možbyť aji ja rozkvitnu jako ten zazrak Boží aspoň na Štědry deň s tymi haluzkami*…Nejlepe v tom zdravičku…bylo by juž na čase…ta rýma byla fakt strašliva…To slunečko jak pisla Neva juž cosyk pro to robi, tak je hned vjencej poho v Duši a hřejivo v tym srdéčku- no fajně je!….

 • Naďa

  My slunko nemáme !V Šumperku nesvítí, momentálně je světle šedá obloha, ale jinak je to tu také krásné (město, okolí, příroda). Tím chci jemně upozornit, že nejen Ostrava je milována.Pěkný víkend přeji všem

 • šemik

  ad 139Nebýt to město tak mizerně situované, člověk by tam i zavítal. Jenomže geograficky je trochu mimo. Tož snad až budu v penzi…

 • Ája

  k 150 – mizerně situované město?Šemíku, a co „Jantarová stezka“, která spojovala (přes mizerně situovanou Ostravu) Pobaltí s Adrií? Ano, Ostrava je asi mizerně situovaná – vůči Praze. A nebo je to naopak? Praha je mizerně situovaná vzhledem k Ostravě? Vždycky záleží na tom kdo, jak a odkud to posuzuje, že.Jo, jo – tam kde snad již době „bronzové“ vedla významná stezka, teď (zatím) není ani dálnice.Tuž včil něvim… Ale Šemiku zrob sy čas, přemluv se a přyjeď, buděš tu vitany. U nas se bili koni němorduju…

 • šemik

  Ájo,koho dnes zajímá Jantarová stezka? A tu relativitu je třeba vztahovat k dané době a prostředí: pro dnešní dobu a místo platí, že špatně situovaná není Praha, ale Ostrava. Vzhledem k zbytku republiky. Praha má to štěstí, že leží víceméně v centru republiky (nebudeme puntičkáři). Ostrava k své smůle leží kdesi na výspě. Narozdíl třeba od Hradce, Brna, Plzně, Budějovic se přes Ostravu nikam nejezdí. To není nic, čím bych chtěl na Ostravu útočit, ale to město je fakt dost z ruky. O tom, že se tam nedá dojet po dálnici jsi se zmínila sama. Sám jsem byl překvapený když jsem v předvolebním spotu ČT (v létě před parlamentními volbami) viděl, jak je Ostrava (alespoň v televizi) pohledná, ale jak říkám, zatím je pořád tak nějak z ruky. Možná až vyjde víc článků propagujících dnešní Ostravu a mazajících z povědomí lidí tu starou, špinavou, hornickou socialistickou děvku, zjistím nejenom já, že Ostrava z ruky není, že ji na tu pomyslnou výspu jen odsouvá naše mysl, ale já osobně bych musel mít k návštěvě Ostravy více důvodů než to, že na Stodolní jsou hezký bary.

 • žehlička při patku "místo vody na paru par panaku na opicu"

  150 a 151šak jak zpiva ten kryštofuv synek v te nove pisničce Ostravaczech: „Praha je dal než vi, Stodolni Dežo ví, buh je Radegast, banik je kral“

 • Ája

  ještě k 150, 153Šemíku – je to smutné, že v podvědomí lidu českého je Ostrava… a pak „hic sunt leones“!No nic, musíš přijet. Je to pro tebe taková dálka? Do Prahy 380,51 km (mapy.cz) – přece už jsi byl i dále, ne? Nechej si překovat podkovy se zimním vzorkem a přiklusej!

 • zelená žížala

  Jantarová stezka měla významný podíl na toleratním chováním Moravanů k přišlým cizincůmNeboť obchodníci s jantarem vzdálení stovku denních pochodů od svých žen a dívek sídlících někdě u Théb, Athén či Marathonu bývali postižení touhou po hebkém a voňavém těle koupajících se v Moravě. Touha byla o to větší neoť se jim zdařilo prodat své výrobky kterými Thessalie jen oplývala a které Gothové potřebovali k dennímu životu. Proto byly jejich měšce plné elektronu, který byl nezbytný k uklidnění přemnohého řeckého božstva. A tak mnohá, moravskou vodou očištěná děva získala za prokázané laskavosti kousky jantaru, jak se elektron v těchto končinách nazýval. Lid moravský si zvykl na krajinou procházející bezvousé muže. Bezvousé proto jelikož obchodníci s elektronem vlastnili tehdy velmi vzácné bronzové nože, které jim umožňovaly doma předepsané holení vousů.Na rozdíl od kmenů v Bohemiai, kteří nepoznali cizince rozdávající neznámou krásu, která šlechtila panny a dívky…Proto jsou dodnes moravské dívky daleko svolnější, neboť nemájí špatné zkušenosti.

 • Ježikača

  díky Ájo,perníky vyzkouším. …má padat, tak se těšme. hlavně se těším, až bude ostravak učit lyžovat malého intoša. to budou zkazky.

 • ostrafuck

  Děkuju paně TomašuTuž ať to ma Hatatytla z Vaclavaku dal či bliž, ten synek Polaček to fajně napisal. A ty rybki v Ostravicy něsu enem take ledajake čudle. To su pstruzy. Je fakt, že su semotamo zbluti, bo ta nova lavka, co ju zrobili z Hradu na Černu luku se mi dycki jaksyk divně hušta pod nohami a tak se mi zda, že to pivo mi enem pojčali, ale to je jedno. Taku Ostravu šumnu mam skovanu pod pajšlem.

 • šemik

  Ájo,ani ne tak v podvědomí, jako v povědomí, ale jinak je to asi ještě horší než s těmi lvy :-D380,51×2=761,02 … a to je pěkný lán cesty. Pravda, jednou jsem byl i dále, ale to jsem měl i jinačí motivy než výše zmíněných 100dolních barů. Ale třeba mě zlákají tvé svody:-))

 • Ája

  pro 158Máš pravdu, díky – v povědomí (nečtu po sobě – možná chyba… na druhé straně – kdybych to přečetla, tak to kolikrát nepošlu) ;-D. Šemíku, třeba jenom 380,51 km! Možná, že by ses už nevrátil zpátky:-)))))) Nakonec – myslím, že ani nejsi z Prahy. Nevím – mám nějak zakódováno, že jsi snad od Příbrami… nebo z Posázaví… Já jenom, že by to bylo i blíže. Proti Pražákům, či obecně Čechům nemám vůbec nic, mám tam hodně přátel. Je to opačně – o postoji zmíněných k Ostravě. Pan Poláček to napsal opravdu hezky, ale pro tu atmosféru, to kouzlo, co Ostrava má – pro to si musíš přijet osobně. I přes ten lán cesty.A také… Ostrava není pouze o barech. A opravdu musíme hodně, hodně poděkovat Ostravakovi, že hlavně díky jemu a jeho „dřistum“ se Ostrava dostala (i když s nadsázkou) do POVĚDOMÍ i lidu přespolního. Kdo ví, zda by jinak pan Poláček vůbec přijel!

 • Edisko z Těšina

  Ostrafuck opět zabodoval :)))Ešče že v Těšině němame taku rozhuštanu lavku, tajak v Ostravě, ale dva festovne olzabryki. Diky temu se žadne pivo němusym enem pojčavat.Aji co tam na druhej straně može byt za pivo, bleh…:)))

 • N

  Ostraváku, myslím, že pomalu a jistě to něják vyčichá. Ale ani ten svět není co býval.

 • Zvědavec

  155 Žížale,Teda Žížalo D.,máš vytrvalost a odezva žádná,škoda,že se nemáme šanci se poznat blíže.

 • zelená žížala

  Zvědavému zvědavci ze 162Psala jsem o tom fenoménu jen stručně. Ten nejpodstatnější rozdíl mezi obyvateli české kotliny a obyvateli povodi Moravy spočívá v toleranci, či netoleranci k cizím.Ne náhodou se nazývá poslední demokratické „klání“ mezi „ČECHY“ a Němci moravským vyrovnáním. Které skončilo úspěšně pro obě stany. (Dnes se tomu říka WIN WIN situace). Obyvatel Povltaví znal nanejvýš do Prahy putující řemeslníky. Nic víc. Transfer (krásné to slovo) myšlenek obohatil celou Evropu (Alpy byly do XV. století i v zimě propustné), zde stačí kouknout na krásu sousedních měst, ale kromě Prahy a Kutné Hory vznikala všude myšlenková poušť. Ne že by v české kotlině nevznikalo nic vzrušujícího, stačí pohlédnout na prvá evropská děla, ty jsou produktem jedné – velmi netolerantní doby. Jeden pán, který velmi netolerantně zamával Evropu měl české předky. Co se jeden v mládí naučí… Ale zde se dostávám na pole, které s původními kidy nemá nic moc společného. Což mne přivádí k úvaze, že za povodím Moravy hlídal vstup do země vilných dívek kastel Ostrava. A ze strany druhé hrad Děvín… Mezi tím byl ráj to na pohled. A skutečnost.

 • Zvědavec

  Žížale D.A. ..E-LeNa štěstí jen stručně :))Zajímalo by mně,odkud se bere to nutkání popisovat,to co popisuješ.A proč tak vytrvale zrovna u Ostravaka,blogu to prostého lidu,který nemá rád žížaly zelené ani jinak zbarvené.Já bych se na to vykašlal a hledal jiné publikum.Ale kdo jsem já…

 • šemik

  Zvědavče,pakliže tě nebaví číst Danijeliny glosy, tak je nečti. Pakliže ti vadí, že píše, tak ji k dalšímu psaní nevybízej.

 • Zvědavec

  165Vás jsem se neptal,maestro.

 • nounejm

  161,já myslím, že nás pomalu připravuje na blížící se konec deníku. Ostatně, který webloger vydržel psát na takové úrovní dva roky?

 • šemik

  ad 166to ale neznamená, že nemohu reagovat, vaše blahorodí.

 • Neva

  Je zajímavé, že nejvíc jedovatých myšlenek a kritik je hlavně od přespolních, co to tu vůbec neznají. Jsem teda fakt ráda, že my ostravští se umíme bavit i jinak, ne jen na Stodolní.

 • zelená žížala

  Obchodníci s jantarem a bronzovými předmětybyli při prekročení nové řeky (dnešní Ostravicí) varováni Appolonovým sloupem. Ti kteří přichazeli od severu, že se nemusí dále obavat o své životy a zboží, ti kteří putovali severně, že mají být obezřetní…Neboť hned za varovným znamením se usídlil kmen nekalých mravů. Zvaný chachaři. Odvozeno od výkřiků chechotu ze zdařeného vražení kopí do zad oběti.Potomci tohoto kmene se nacházejí dodnes v místě zvaném Stodolní…

 • Anna

  Nevo,mas pravdu, ostravaci jsou fajn lidi. Ani lepsi,ale ani horsi nez lide kdekoliv jinde na svete. A tak trochu ustepacni jsme obcas vsichni :-)))

 • Neva

  AnnoNo jo, jasně, trocha uštěpačnosti ještě nikomu neublížila.Ale koukám, že D opět úřaduje a musím uznat, že vydržela docela dlouho v ústraní, a už tu máme zas trochu opsané literatury. Co zajímavého nám zase budeš předkládat? Tuž vitej děvucho. Už ses napekla te tangove perničky?

 • Alena

  Ostraváčku ....dřystni už prosím něco , bo už tu začíná být tak nějak pochmurno chjo..

 • Alena

  Zlatý slavík..koukali jste?Já fandila Jarynovi, byla jsem napnutájak struna, ale že vyhrál Kája mi zas tak nevadí:-)

 • Alena

  …asi mám takovou jakousik podivnou náladu, ale …je na houby, jak si my lidi umíme udělat pakárnu už i z toho, odkud kdo je…

 • šemik

  ad SlavíkAsi stárnu, neb Slavíka v kategorii skupin vyhrála kapela od nichž zřejmě neznám jediný song. A pokud znám, tak nevím, že to zpívají oni :-))Podobně v kategorii zpěváků – ani od Bárty ani od Koláře si nevybavím jedinou skladbu. No a u ženských jsem rád, že to nevyhrála ani jedna z Vondráčkovic rodu či Lucie Bílá, kterou celý rok štvalo, že se o ní před rokem napsalo, že to loňské vyklizení 1. místa neunesla :-))

 • Neva

  Jaryn o takové soutěže ani nestojí, ten to vyhrává na celé čáře na svých beznadějně vyprodaných koncertech. Ale úspěch byla i ta nominace, že?

 • Edisko z Těšina

  Jaryn ma myslim zlateho ptaška v paži, to Neva utrefila.Ale ganc naisto by ho ten skřyvan tež potěšil, každy je kapečku ješitny, ni? Enemže jeho publikum něni z tych, co daju na pozlatko jakejsyk pofiderneho oceněni.Šak šecy zname to uslovi o starej travě, ni?A na na tej Horačko-Hapkovskej novej desce ta jeho věc je senzačni – Prvni noc v novem meškaňu, či tak jakosy…To je uplně inši Jarek. Překvapivy! Bezva!To je to Jarkove uměni, bo dycki překvapi a dycki je o jeden šlepřyk vyše, hm…Enem se to poslechnitě…Enem se boim, že to budě taki hit, že to budu ty zesrane pryvatni radyja zasek do omrzeňa hrat zepětrazy do hodiny, až se to normalnim liděm bude zaidat. Temu pryvatni radyja z pryncypu něposlucham…:)))

 • šemik

  Edis,nejsou všechna privátní radia stejná. Jen si v nich jeden musí umět vybrat.

 • Neva

  Edis……že Ty dycky na všecko tak kapněš, lepši bych to něřekla, v tych radyjach je fakt se těžko vybrať, ja už sem ich vystřydala vic, bo někere se nědaju posluchať. Včil sem u žurnala a sem spokojena.

 • šemik

  …jen si v nich jeden musí umět vybrat. Ale je možné, že v některých koutech republiky není z čeho vybírat. Až na jednu výjimku já jiná než privátní rádia neposlouchám, přesto neznám současné pop hity. Prostě si vybírám a stanice, které hrají do omrzení to, co zrovna letí, v mé selekci nejsou.

 • Edisko z Těšina

  No – němyslim, že je duležite, kere radyjo poslucham, …ale že Jarek ma novu, bombovu pisničku.A dyž už zme u tych radyji, tuž něrad furt šteluju na kneflu u klimperkastliku, kaj kere radyjo co hraje, tuž mam krz tyden nastaveny žurnal, o sobotě a v nedělu přešteluju na Prahu a semtam po internetě poslucham Vltavu nebo Leonardo – to jak sy v programě najdu jakesyk zaimave dřystani, nebo radyjovu hru, bo sem synek konzervatyvni…Pisnički vřyskaju v kajkerym obchodě, ale fajne licke slovo je uzki profil (temu tež tu chodime na ostravaka, ni? :)Tuž tak mi to to vyhliža…:)

 • Neva

  Ja se Jaryna někdy pušťam na CD, radyjo mam hlavně na zpravy, Ostravaka na vzpruhu, ale dřysty z oču do oču kajsyk mezi partyju su tež fajne. I tu je ale kumšt se vybrať, bo všude se najdu divni patroni.

 • Anna

  Nevo,myslim,ze bez tech „divnych patronu“ by byla na svete nuda.

 • šemik

  Aničko,mluvíš mi od srdce :-) Kdybychom byli všichni uniformně stejní, tak bychom se z toho brzy zbláznili :-))

 • Danijela

  Pinochet zemřelKdyby české země měly v čele v době její moderní existence podobného jednatele, tak by Česko nemuselo být tam kde dnes je.Půjdu mu zitra položit kytku k vojenskému pomníku.At teď mi spílejte! Odkudsi přišlí Ostravaci!

 • Lidka

  Šemíčku,vítěznou slavičí skupinu Divokýho Billa mám na CD, až pojedeš na Moravu, stav se, půjčím ti je. :))A objev roku – Ewa Farna – se mi líbila.

 • Zvědavec

  186 ŽížaleKvůli Česku pojedeš do Chili?Ale pozor,v Santiagu se přepadává za bílého dne.Nechoď raději sama,Cerru Santa Lucia se vyhýbej velkým obloukem.

 • Neva

  AnnoNo, bez některých divných se teda určitě obejdu. Danijelo, je to s Tebou ještě horší než před tím, ale máš to dobrý, věrný koník Ti bude opět klusat na pomoc, tak vzhůru k nenudu.

 • Anna

  Nevo,vsude se najdou vyjimky, ktere potvrzuji pravilo a je mozne, ze Destovka mezi ne patri. Neznam, nemohu posoudit.

 • šemik

  Lidunko,až pojedu na Moravu, nebudu mít asi kdy nahánět Divokýho Billa kdesi po moravských luzích a hájích. Ale i tak díky :-)

 • šemik

  Danijelo,já bych s tou kytkou nespěchal, 3000 mrtvých a nezvěstných není něco, za co se lidem kladou květiny, nicméně souhlasím, že razantní vůdce, který by zametl s komunisty nám po tzv. revoluci citelně chyběl…Nevo, řekl bych, že Danijela ničí pomoc nepotřebuje. A nic na tom nemění fakt, že se občas vyjadřuju k tomu, když na ni někdo slovně útočí „jen za to, že je.“Zvědavče, za bílého dne se přepadává i v Praze či Ostravě, ale to tě asi trápit nemusí, bo si tipuju, že jsi odněkud z hor (a to nejen proto, že podobně jako Gorol neumíš používat interpunkci)…

 • Zvědavec

  192Mám takový neurčitě určitý pocit,že ty sám bys leccos potřeboval vypunktovat.

 • šemik

  To mluvíš opravdu k věci.

 • Krleš 3 x

  VLAKOTRAMVAJZdravím všecky a hlásím, že v Horníku byl ve čtvrtek malý článek, že orlovští zastupitelé spolupracují s Českými dráhami a chystají projekt na využití starých báňských kolejí k provozu tzv. vlakotramvaje. Měla by se prohánět mezi Orlovou a Ostravou a Rychvaldem a Heřmanicemi a Havířovem a Bohumínem a Karvinou. Beru to napřeskáčku. Tři miliardy korun na to chtějí získat z dotací z EU. Jak jsem přečetl, tak prodávám.

 • Ježikača

  perníkyanžto jsem podnikla pokus s novým recepisem, byla doma zábava. fólie se skutečně osvědčila, to těsto je jinak naprosto nezvladatelné. trošku se roztahovalo na plechu, takže první várka vznikla jako souvislý plát. chyby byly včas odhaleny a poučena z počátečních nezdarů, vytvořila jsem dostatek srdcí na zdobení… než jsem přišla ze psí procházky, rodina mi půlku sež…konzumovala s angreštovou marmeládou. takže díky, recepis se osvědčil. k povídání s exoty: miluji je. nic nedá člověku lepší pocit jistoty, že je to s ním ještě dobré a trochu snahy se o ně postarat.

 • Ježikača

  viz 196… nedá zas tolik práce a člověk zjistí zajímavé úhly pohledu na všední věci

 • croxx

  Ostarvaku – ne že skončíš se psaním na internetu – nebudu mít pak důvod platit internet.Nemůžeš přestat v nejlepším – předpokládám , že brzy bude svatba a jiné významné události – takže NEKONČIT ALE POKRAČOVAT .Hodně úspěchů

 • OstravákŠkoda že už ostravák nebude vydávat svoje kidy…..

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>