Štědry večer za vratami

Svět se kula z kopca. Ludě hlupnu rok od roka vic a vic. Na naměsti, kaj kupuju vanočni darki, zrobili zakopy, tuž sem kivnul Blance, že v sobotu zajeděme nakupiť paru darku do šokinparku. Asy sem měl zatměni, že sem suhlasyl. Pravil sem, že esli jet, tuž hned zrana, ať to mame za sebu. Temu sem aji přespal na Dubině, ať mam všecko pod kontrolu. Aji hromadki. Měl sem to fajně promyšlene, no ni?

Zmatek začnul už rano u snidani. Danek se nimral v idle jak nědostudovany ginekolog. Měl potem isť na dopoledně k segře, ale jak poblul přecyň aji ze špiglem, jaksyk nam docvaklo, že to asy něbudě dobry napad. Ja sem syce pravil, že segra je na to zvykla parurazy tydně od makaka, ale něuspěl sem. Blanka znervozněla, bo co pry jak ma v sobě tu bestyju bakanu teryju? Uklidňoval sem ju, že ta leze enem na oslabene jedince a tych, co žeru majonezove salaty a že Danek by se ničeho s tatarku nědotknul ani pohrabačem. Přemluvil sem ju, ať zavola babce, ta ho chvilu pohlida a my mezytym nakupime. Horečku neměl, enem pry ho bolel břuch, tuž sme mu uvařyli protiblucy čaj, kery měla doma segra. Ani mi to něpřyšlo divne, beztak se to vařy makak, jak přyjdě z knajpy po třech. Babka jak na sviňu byla s Miladku v Zabialkově, kaj se tak fajně nakupuje před vanocami, bo ji to tipla a poslala ji ezemesku. Tuž fajne.

Danek nechtěl čaj ani cytěť a ani se mu nědivim, bo to smrdělo jak fusakle vyprane ve stare vodě z kvitka. Nasypal sem tam pět lyžek cukra a med a skušal to před nim a robil, jake to neni fajne. Nakoněc se něchal přemluviť a vypil to. Bylo to tak tak, bo kdybysem skusyl eště jeden hlt, přydal bych na tepich do přecyně aji paru svojich mrkvi.

Dali sme ho potem ležeť a čekali na babku. Ta přyjela po jedne a deset minut nam vykladala, jak vyhodně nakupila a že bysme měli tež vyrazyť, dokavaď je čas. Potem se ptala, co sme to malemu vařyli a furt na mě čučela něduvěřyvě jak pav na vějiř. Jak sem se zoptal, co je, pravila, esli už sem zapoměl, jak sem raz robil pro všeckich večeřu. Tuž nězapoměl, ale ve Vlastě u mamy sem objevil fajny recept, tuž sem im chtěl zrobiť radosť a nědocvaklo mi tenkrat, že ni každy ma rad čili papryki. Danek se potem tyděń bal na sebe vyplaznuť jazyk ve špiglu. Včil sem v tym ale byl něvině.

Nakoněc sme něchali Danka spočivať s babku a vyrazyli kolem třeti. Už na Rudne mi bylo cosyk divne, ale jak sem vjel na ten kruhač, pochopil sem, že ta hlavni sranda deprem začně. Kružili sme s felinu po parkovišťu jak Apolo skoro štvrhodiny, než se našel jeden pajtaš, kery už nakupil a šťasny jak blecha nam zrobil misto. Jak sem viděl ty zastupy ludi, skusmo sem pravil, že zvyk davať se pod stromek darki je přežitek a že včil je v modě enem se potřasť pazuru a že bysme mohli zajet na zahradu a enem tak tam poseděť a počuměť do lesu. Blanka se na mě podivala jak šofer tyraku na drabant, drapla mě za pazuru a tahla ku vchodu.

V šokinparku to vypadalo jak v chamovodě přy odpichu. Ludě se mačkali jeden na druheho tajak by tam davali cosyk zadarmo, ale nic zadarmo tam něbylo. Vlezli sme do hračkařstvi, Blanka chtěla eště dokupiť Dankovi jakesyk auto na vysylačku, kere viděl v jakesyk reklamě v kisni. Fajne. Červene. S otviracymi dveřami. Kurnik šopa, čemu mi mama někupi tež cosyk take? Šak sem byl cely rok hodny, no ni? Hned mě napadlo, že u nich budu častějši přespavať a jak Danek aji Blanka usně, trochu se pojezdim. To vitě, jako maly gizd sem se hraval spiše s uhlim, bo teho bylo dycki dosť a zadarmo.

Jak Blanka zaplatila, položila mi zaludnu otazku za sto bodu: „Tak co potřebuješ koupit ty?“. Tuž to bych tež rad věděl. Pravil sem, že to eště němam ujasněne. Enem se tak divně usmjala a pravila, že možeme prolezť všecke kramy. Nakoněc sme fakt prolezli krom lekarni a děckeho kutka všecke. Blanka měla nove zymni buty, dvě fajne mikiny a slunečni brylki. Ja jeden ozdobny hrnek pro mamu, knižku V sedumdesati život začina pro fotra a taku pofiderni vazu pro segru.

Jak sme se vymotali po paru dňach ven, u feliny mě čekal posledni šok. Jakisyk pazgřyvec mi přy parkovani uvalil levy špigel a podřel levy předni blatnik. Ja sem večinu klidny synek, muše bych v mucholapce něubližil, ale jak sem viděl tu ryhu, naskočily mi na očach rude kontaktni fazole a v tu chvilu bych něpoznal brachu, natož segru. Tu seryju lidovych pořekaděl se dom odněs chlop, kery pravě vystupoval ze svoji kary vedle, bo to beztak zavinil on. Deprem jak sme s Blanku nastupili, mi docvaklo, že parkoval u jejich dveřy. Cestu dom sme se eště stavili pro stromek. Kupil sem se fajnu vanočni haluz.

Jak sme dorazyli na Dubinu, Danek už lital kvartyrem aji ze segřynymi gizdami a hrali se na Něvahej a bluj. Tuž to byla rano asy enem přehaňka. Blanka mě pozvala na štědru večeřu. Danek se už pry těši, jak budě vyhližať Ježiška se mnu. Tuž fajne. Celkem sem se těšil. Akurat nevim, jak to vysvětlim mamě.

V nedělu sem ji zavolal a pravil ji, že letos něbudu u rodineho ustředniho topeňa. Chvilu vyryvala, ale jak sem zahral na babkovsku notu, změkla jak želva pod parnim valcem a pravila, ať přydu aspoň na chvilu na cukrove.

Doma sem zabalil ty třy darki pro familiju (rači spiš, ať nězapomenu) a u fajne slivki, keru mi přyvez Kamil z Moravy, sem dumal, že letos to budu take trochu inši vanoce. Trochu sem asy aji zachrapal, bo v obyvačce určitě něbyl kopec sněhu, na vrchu vanočni topol, pod nim halda barevnych piksli, převazanych eště barevnějšimi špagatami a pod tym čivavy na kolečkovych bruslach s žraločimi plutvami na řbetě. U te hromady darku sem viděl chlopa, kery rozbaloval jednu pikslu za druhu a tahal z nich darki jak Koperfild střeva z roby po něuspěšnym kuzle s cirkulu. Z jedne piksli komputer, z druhe jakisyk počmarany papir, ze třeti knižku, z dalši cedečko, dalši knižku, z jedne male jakesyk kukatko, z jedne svazany balik gazet, potem tež jakesyk dřevěne lutki na špagatkach a z dalši staru televizu Merkur. Čim vic teho tahal, tym vysmjatějši byl. Kura, ten teho měl. To mi přypomělo, že mam malo darku.

Jak se znam, stejnak eště v sobotu večer vyrazym kajsyk shaňať zbytek. Ale pry na Masarykaču postavili paru fuseklostanku hned vedle teho plota, tuž sem klidny.

Tuž ať žiju svatki klidu, miru a laski mezy luďami.

No comments yet to Štědry večer za vratami

 • šemik

  A dočkal sem se:-)Dikes.

 • Truda z Prajzke

  Nejen ty, Brute…………

 • Alena

  Díky:-))…a protože sotva už dneska vidím, tak si to zítra přečtu ještě raz!:-)..vlastně dneska…Ostraváčku, nejsi sám, co musí s robkou lítat po obchodech, neboj, my byli tež ..dneska s chlopkem, zavčas jsem ho varovala, že jestli bude zase prskat,tajak každý rok kvůli hafo lidem, tak až budem před pokladnou , ztratím se mu mezi regálama!!:-))).. neprskal:-)Dobrou noc a fajné sny, já je dneska mít budu:-)

 • V šokinparku to vypadalojak v chamovodě přy odpichu – tedy Ostravačku, ten poprskaný monitor mi vyčistíš! 😀 Skvělá hláška a neřeš, nejsi jediný chudák lítající z donucení po obchodech :)

 • Lidka

  Ostravaku,díky! Paráda jako vždy.

 • psycho

  Hej ostravak …jak vlastně vypada ježišek…??..je to maly gizd….nebo taki ten satan klaus..?

 • Jája

  Kdysijsem měla kdysi tolik elánu, že jsem dárky nakoupila v srpnu, pak jsem to nevydržela, rozdala je a šla nakupovat další. Teď bych nejraději všechny odbyla třeba těma termofusaklema. Ale děti by to asi neocenily. Ještě, že se můžu odreagovat u tvých dřystů ..fusakle vyprane ve stare vodě z kvitka.. nemají chybu :-)

 • mr.durex

  Paráda jako vždycky.Už se těším na další tvé zážitky.

 • Zbycho

  Devátý!!!!!! :-)

 • Edisko z Těšina

  Ostravaku dikes, pišeš fajně ten svuj denik!Dvě super hlaški tehotu dřystu: Koperfild, něuspěšne kuzlo s cirkulu a střeva z roby, muhehehe!!!S tebu je ostravaku svět hneda barevnější a aji ta bestyja bakana teryja snesytelnějša! Kich – nazdravi, dejme se po kropelce, dokuď vudka jest v butelce!:-D)))

 • Hafušo

  Slzy mi tečouže nevidím pořádně na monitor.Fajné čtení.Jen nevím,kde zrobili soudruzi chybu,ať hlasuju,jak hlasuju,tak hlas se nepřičte…Ostravaku,hezké svátky a hodně zdraví v novém roce.Pevné pero a dobrý papír přeje Ota s rodinou.

 • Dáša

  Děkuju Ostraváčku!Beru to jako dárek k mému dnešnímu svátku. Moc jsem se po ránu pobavila, zase jednou povedený „dřyst“. Už jsem se začínala bát, že ti dochází dech, ale Vánoce jsou jak vidět velmi inspirativní období. Tak šťastné a veselé!

 • eine kleine deutchlander

  jo joje to tak, darky je třba shanět nélip na posledni chvilo. A deš eště nésó groše. Já mosim v soboto eště odehrať jeden jšeft abe se pořešil mamino a bode to kopě.

 • ClanekAhoj,Moc hezkej clanek

 • mama

  Super…fajne…..hlasky…moc jsem se nasmala.Dik…:-).

 • vyžehliť ludě aji s darkama

  Ovečky ovečkytak mi připadaji ti šilenci, co mi vpadavaju po kola, když jedu přes mistecky rynek do roboty…pomali přestavam miť naladu na jakesik svatki, bo ti magoři, co kupuji kdejaku chujovinu jak šileni, mě do paly vštěpuji nazor, že Vanoce nejsou svatky klidu, ale nervu… kdyby to Džizis viděl… ten chamovod po odpichu

 • evva

  tipJá jsem zjitila, že nejlepší je chodit nakupovat ve všední den dopoledne. To je většina dárkůchtivích lidí v práci a nikde nejsou moc velké fronty. :)

 • a-c

  tip 2ja jsem zjistil, ze nejlepsi je nakupovat v Tescu non-stop lehce po pulnoci, pripadne pokud je nekdo ranni ptace, tak kolem seste rano. pres den je to ted vsude zabite. nastesti jsme letos zvladli vse jiz pred hlavnim naporem a brambory na salat koupim v samosce naproti.

 • duchodce taky vyžehlim

  ad 17tuž to něhodiš nakupovať na mistecke naměsti, třeba snidaňu nebo svačinu do řeznika… darkuchtivi lidi možna robi, ale duchodci lezu ven a smrdi…bych jim vyhlasil stanne pravo, jak za tatička Josifka

 • Alena

  Šemíku(20)..díky za ten odkaz.Byl to hezký rozhovor a ten poslední Ostravákův odstaveček mě moc dojal.Já mám Ostravu ráda a nenapadlo by mě se k ní nehlásit…Hezký den všem.

 • Zbycho

  Odrzito FelinaNiewiym czych cosi zaspoł, ale felina przeca w lecie zustała na Jiżni Morawie, ni? Jak se wracoł z Jugoszki, ni?. Totalnie niepojizdno ze zadrzitym motorym, ni? Kiedy że jom prziciongnył? Że bych cosi przoczył?

 • šemik

  Zbycho,jak sám říkáš, to bylo v létě :-) A teď máme co?

 • Zbycho (22)Neryp a baf se!

 • Edisko z Těšina

  Ostravaku, fajny rozhovor!!!Tuž ten beru jako předvanočni přydavek ku dnešnimu dřystu! Stara Blažkova a Němec s kastrolami, přyhřaty klokan a rodine album z radničniho spravodaja, muhehehe :D)))A vubec ostravakove dřystani o polityce ukazuje, že to je chlopek ze zdravymi nazorami na ten naš česki švajneraj, chmmmChecht, Šemiku, dikes za odkaz :)

 • Andula

  Vánoční perlaBylo to skvělé a drobet jsem se dusila smíchyHlášky:“bo to smrdělo jak fusakle vyprane ve stare vodě z kvitka““furt na mě čučela něduvěřyvě jak pav na vějiř““V šokinparku to vypadalo jak v chamovodě přy odpichu““změkla jak želva pod parnim valcem“jsou skvostné!!!!!!!

 • Zbycho

  Odrzito FelinaRe: 23, 24 – Kurde syncy, porzóndek musi być. A kor przed wilijom. Co na tym że to było w lecie. Móg to być fajny drzist, jak Makak cióngnył ostravaka z Moravy do Ostravy.A jo se bawiym. Bo jutro se uż używom orlapu. Także padła ostatnio w tym roku. Idym eszcze kupić do akwarystyki 40 skalrów na jednohubki :-) a wyzwednyć se do żelezarstwi darek pro mnie, kiery mi do pod strómek moja miło. Toch je zwiedawy co se kupi ona pod strómek, na razie mi nic niedała na zabalyniy.Walym, bo se ćmi.

 • Neva

  mrokarFajne fotky a ten čuraci panaček je tež dobry, to mi připomněl, že bych se měla tež zajit na 00 a idu do šokinparku cvičně nakupit…

 • Lidka

  Zbycho,to je fajn nápad na skalárové jednohubky :)

 • Edisko z Těšina

  Zbycho, ty pěruně, ……kaj ty skalary kupuješ? Na rynku? Albo u Šarowskigo na Dvořakovej? Jo ich roz kupił v Džabl-syty, ale były nagorskłe, němjynili im beztak vode. Cheche, ale heca s tymi jednohubkami! :)A něguň ostravaka, možne že num o tym smykaňu feliny roz napiše jakisi elaborat, co my vjymy…Ale jak se ćmi, tuž nalyj po kropelce, ni? Užyj se urlopu a spočni přez vilije. A byj tu čynściejšy, hrumščoku! ;)))

 • MasarykacTuz ja byl vcera na Masarykacu a je fakt, ze par stanku tam je, ale nic moc. Svaraka tam ale nalivaji, takze kdyz uz nesezenes fusakle, tak se mozes aspon ozrat :D.

 • Šupčik

  Tuž ……to se zas sešla banda ichtylu :-)http://show.idnes.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A061220_102246_literatura_kot

 • Edisko z Těšina

  Šupčiku, na tamtej dyskuzy je vidět, že jak kerysyk zisti, že inši je chitřejši a uspěšnějši, tuž se buď zlekně a "bojimbojim"…anebo se svoju hlupotu snaži zamaskovať tym, že na teho chitřejšiho bokem a pokradmo spluve. Něni naš problem, že někeřy něchcu ostravakovi rozumět. Věčinu to byva problem lidi, keřy maju vybrane lidi kerym by radi lezli (a možna aji lezu) do řyti, enemže majitěle tych řytisek jich naopak jak na potvoru maju za chuje. A tak se ti boracy potem pohibuju v kruhu a su z teho celi doplaňtani, tajak ožralcy na ryngišpilu…Ti, keřy ostravakovi rozumja (a jeho styl srandy jim přytem nemusy auzgerechnet sednut) take problemy němaju. Ti se domluvja s kajkerym. A takym patřy svět. Tacy něpotřubuju na žadneho, kery němluvi akurat tu jejich řeču, spluvat svoje otrute flusance.Tuž se myslim, že ostravakuv blog už něsu enem barcjake dřysty pro pobaveni. Je to take měřadlo lickych natur, vime? Bo ostravak chitrych lidi osvěži a pozdvihně jim naladu, ale zamindrakovani se zachmuřa a maju z něho psychicki problem.Tuž tak asy…Gutenacht .))) zzz zzz z

 • Ježikača

  díky, ó díkyostraváku. řadím se do družstva prskačů, já mám akorát na monitoru spací pivo… přeji ti co nejpěknější svátky, pohodu, a návštěvy jen vítané. zdravím i všechny podotýkače, přání samozřejmě patří i jim. a viz 33 a 34: tak, tak. ale je to zajímavá zkušenost. obvykle se těmito lidmi nesetkávám a připadám si trochu jak v ZOO

 • Jája

  Šemiku,diky za ten odkaz na rozhovor. Ostravaáku – skvělý. A i tady vznikaly perly – např. ježek v kleci naproti kuturaku :-))

 • Neva

  Edisko……chlopě, Tys to zas akuratně vystihnul, sražka ze zamindrakovyma je dycky na chu.., ale ja mam taku jednu fajnu kamošku a jak na kohosik takeho natrefime, enem si sobě zahledime do oču, nazdvihněme oboči aj ramena a je nam všecko jasne, s takima nic a zme vlasně potěšene, že my take problemy němame…hahaha, tuž fajne, no ni?

 • Danijela

  Ediskovi….S tím popsaným jevem to není zase tak jednoduché. Stačí pohlédnout na český státní znak. Tam je zobrazen dvouocasý lev (felis leo bicordalis). Nic nemůže lépe vyjadřit českou povahu než tato heraldika. Neboť ten prvý lev je velmi úslužný a dovoluje každému mu lezt i do zadku. Ten druhý ohon pochází taktéž od lva, který zde znázorňuje výrazně druhou část české povahy – zvanou doprdelismus. Tak se ti dva lvi na tom znaku setkali, ten úslužný a ten druhý. Z toho druhého je vidět jen ten ohon…Poznámka k Nevě. Koukla jsem do knihovny a zjistila, že v dnešní den slavívala narozeniny jednoho pána. (Nebo to byl soudruh?) /1879/

 • Neva

  Danyjelko…A pravě o takych to je…ach jo…Dam to přečytať aj kamošce a budě to zas beze sluv s tymi zdvihnutyma očima, Ty zje fakt boračisko trošečke stukněnta…s tym synkem sem přece piť němohla, bo ani moja mama eště na světě něbyla, to da rozum, ni? Ale si mě rozesmjala děvucho, tuž ja se ale připiju hlavně na Tvoje urodzeniny, něch Ti služi aspoň to zdravi…

 • Edisko z Těšina

  Danyjelko, asy maš recht, …s tym českim kocurem z rozdvojenym ocasem.Ešče že my ve Slezsku němame dvojocaseho tygrysa, ale kohuta z eleganckym černym gefidrem, červenymi pařaty a ďubem, ze zlatu korunku na pale, ozdobeneho střybrnu šprunkfedru na hrudniku. Moravacy maju tež kohuta, ale ten ten ma červenobily kostičkovany gefider. A do třetice Těšinsko ma podle sydelniho města teho kohuta zlateho – syce něma korunku, ale zato je vymalovany nad těšinskym zamkem (čas od času mi to vyhliža, jako by naknap zofort vylitnul z kurniku, dyž tam po sobě gdakaju kury – to dyž se spomenu na ty ptaki, co seďa na radhauzu na tej naši straně Olzy, bleh, nech mi kury přeminu, bo ony su ganc chitre stvořeni)…Ale němyslim se, že by ti kocuřy a kohuti (či vrany, jak kdo chce) měli na lidi vliv. Jak to raz pověděl muj parťak z Alexandru Iřyk (co mu bolševik znarodnil koleje v pražskich Dejvicach): chuje su od Aša po Tatry a fajni luďe zasek v opačnym směru, pruser je, že su pomišani a jeden něvi, na keho z nich narazy… A je ganc egal, či se kdo narodil v haviřskej kolonyji kajsyk u Zarubku, pod mostem u Olzy anebo je „křtěnej Vltavou“.No ni? :)))

 • Lela

  Zdravim fšecky,kókla sem na ty odkazy, co tu nechale koniček Šemiček aj Šupčik. Je na tem vidno, že Ostravak je tvor inteligentné a pravi to, co si věčina z nas tež mesli. A ty, co sa projevele v diskusiji pod člankem néspiš žijó v inčim světě. Já bedlim v Práglu už skorem sedem roků a furt si tutaj nemožu zvyknót. Ale našla sem tu v poho prácu, což se o Veškově ba aj Brně nedalo řéct. Pravdó je, že nekeři Pražaci, zvlašť mladežnici, majó trochu specifické názor na život. Gdyž sem tu poprvně nastópila do práce, tož se mě nejaká děvčica, kerá měla čerstvo po škole, optala, jakó sem brala véplatu v minulym zaměstnáni. Gdyž sem ji řekla tu cifru, odfrkla si a pravila, že za to be ona nevelezla z betle. Pravila sem ji, že u nas be ji nic inčiho nezbelo, pokaď be nechtěla bet doma za menši peniz. A duchu sem si pravila – tebe tak poslať na par měsicu k nam na Moravo nebo do Ostrave, abes věděla, jaky to je, chtit pracovat, ale nesehnat skorem nic a gdyž už, tak za mizerné peniz… Dneskaj si fšeci mladi meslijó, že se na nich všade čeká s otevřenó náručó a že dostanó aspoň patnact tisic nástupniho platu. Zaráži mě to, a to přitem nésu zas až tak stará.

 • Lela

  Taky sem kókala,že se Danyjela vrátila v plné svojí sile. Nic protiva Tobě nemam, Danyjelo, ani nemožu mět, pač Tě osobně nepoznam a nemam ve zvyku urážet ostatnich, i gdyž nesdilim jejich názor anebo oni nesdílijó ten muj, ale občas mně só ty Tvoje encyklopedicky znalosti protiva srsti a lezó mi krkem. Ale každé sme holt nejaké… Tož nic ve zlym….

 • šemik

  ad [38]Že zrovna tady se bude vzpomínat Džugašviliho, to bych si nepomyslel 😀

 • Edisko z Těšina

  Lelo, dyť Danyjelka tu němachruje ze svojimi klopytyckymi znalosťami, ……ale je to taky kapku inši styl vypravjaňa humornych přyhod z hystoryje (pro kerehosy vice, pro inšiho meň zaimavy). Tys to něpochopila? Ale tajak praviš – tuž nic ve zlym:)

 • Danijela

  Díky Ediskovi za pochopení…Já tu občas plácám věci, na které může být také jiný pohled. Husem počínaje. Ale ten žil od Ostravakova rodiště daleko, takže o něm nebude už žádná řeč.Připomenu jednu krajovou příhodu. (Promiňte, jestli se opakuji…). Slezský bard Petr Bezruč (jeden z majoritní minority) byl znám svým antisemitismem. Viz jeho tvorba. Ale méně je známé, že aktivně pomáhal pronásledovaným židům. Na dotaz majitelky zámečku v Hnojníku (Gnojníku) odkud, že ten obrat… odpověděl P.B. nějak tak: básně jsou fikce, teď musíme zabránit skutečnosti. A jednal!Je to encyklopedie?

 • Alena

  DanijelkoNo, já to moc nepoznám, kdy encyklopeduješ a kdy , jak říka Edis, jsou to příhody z historie. Ale s tím snad žít dokážu.:-)K těm encyklopediím..musím ještě říct, že mě to tež ale nějak extra nebere, však když něco chci si najít tak si to najdu sama, no ne?:-)))a už vůbec by se mi nechtělo se o něčem takovém dohadovat, na to jsem lenivá a bere mi to energii, kterou potřebuju k jiným věcem než vyřešit nesmrtelnost chrousta, která už je beztak vyřešená Babička vždycky, když jsem se ji snažila přesvědčit o „své pravdě“to shrnula jednou větou:“To možeš děvucho kože povjedať“..a bylo po diskuzi..Tož taky nic ve zlém a přeju všem lidičkám hezký den!:-)Ps:ale Ediskovi tež děkuju za jiný pohled na věc, protože já už si po těch pár týdnech , co sem chodím,začínala myslt, že ta Danijela snad nemá žádného smyslu pro humor..

 • Šupčik

  Letos se těch Ichtylu jaksyk urodilohttp://www.tvcentrum.com/?action=show&art=3930„Chystá se i řada dalších pořadů…Každý týden se pak bude možné pobavit u Deníku Ostraváka. Tady se televize inspirovala stejnojmenným krátkým vstupem Rádia Impuls, kde budou glosovány vtipně události minulého týdne pohledem neznámého obyvatele tohoto města.“

 • radegast

  Ostravak z ImpulsuSouhlasím s Tebou Ostravaku, ten Ichtyl z rádia s Tebou nemá nic společného. Už když jsem ho slyšel poprvé, bylo mi jasné, že to není z Tvé hlavy. Zaprvé nemluvíš (nepíšeš) tak sprostě jak on a ty jeho glosy nedosahují takové kvalitativní úrovně. Navíc je to v tom rádiu stavěno do takové pozice, že Ostraváci jsou trotli a sprosté hovada. Což se mi nelíbí. Ale uklidním Tě, nesahá Ti ani po paty!

 • Edisko z Těšina

  Pro [47] Šupčika a [47] radegasta:Však už se ostravak vyjadřyl jasně:“Mistopřysežně prohlašuju, že ten pajtaš, kery každy den vyklada svoje capiny na Impulzu, něma se mnu nic společneho, bo kdyby měl, už davno se vam pochvalim, že sem dobyl dalši medyjum. Tam se chvali iny ostravan. Akurat že mi ty jeho dřysty přypadaju take, jak žradlo od nas z kantyny němasne něslane.“Je to nad každym dřystem.Spravně ostravaku, enem se nědej a jak budě třeba zbulat jakesyk radyjo nebo nězbednu televizu v Ostravě, tuž enem piskni, tych paru korun na vlak mi stoji, abych přyjel a helfnul!Bo sem synek z gruntu opozyčně založeny a chumajki, keřy loza navrch po cyzym řbetě, je třeba bit po pyščiskach.Bo parchant zustaně parchantem tajako zloděj zlodějem, něch už je v radyju, televizy, na radhauzu nebo v parlamentě…

 • Edisko z Těšina

  A esli, ostravaku, s tymi cypovinami, co chista ostravska tyvi němaš nic společněho, ……tuž to tudyk prosym tě napiš, bo potem se z naramnym gustem (ale ni husakem) podivam na ten umělecko-společenski vybuch!!!

 • Alena

  Já to ještě neslyšela..Ostraváku, když seš ta celer bryta, hold se Tě lidi snaží nějak napodobovat..No a sám vidíš, kdo Tě „zná“tak mu hned dojde, že to nejsi ty a ikdyby nedošlo, tak se to brzy dozví a za blba bude ta nepodařená kopie:-)))..ale jak píše Radegast, pokud tam dělají z Ostraváků trotly, tak to docela naštve..musím si to poslechnout, tedy ne že bych s tím asi něco svedla, leda že bych jim tam zavolala, at toho pazgřivca nepouštějí, bo jinak přestanu platit za rádio!!!! Ale je to dobře, žes to mistopřísežné prohlášení udělal..bo, pravda, nikdy nevíš:-)

 • Lela

  Edisku,chňápu to, enem sem ale nepravila, že Danyjela machruje, enem mi to občas přinde trochu přehnany a až moc vědecky vyprávjaní. Já se nechám ráda poučiť o věcech, kery mě interesujó. Navic si humorně vypravjany storky z minula představuju ináč (třeba v podáni Franty Kocórka), prostě na to mam ene,m inší pohled, to je fšecko. A teá mi přinde, že je Danyjela tak trochu „suchar“… Bez urážání, Danyjelo…;o)

 • Danijela

  Dotaz k Ediskovipíšeš, že v parlamentu jsou zloději. V parlamentu které země. Znám ji? Nebo ji musím hledat v mé knihovně?

 • Neva

  No jasne, zloději su i ti, co kradu baj aj cyzi myšlenky a sami nic něvymysla, tuž to je fakt take suche…

 • Edisko z Těšina

  Na ja, Lelo Franta Kocórek měl inči humor než Danyjela, …… přesně o tym sem pismenkoval, že nězme šecy stejni a od teho mame paly, v kerych to raz za čas cezvakně a pochopi teho druheho.Franta Kocórek byl fajny fik, něch jeho slava něpohasně!A Ostravak je tež fajny fik (šimnite se, že něpišu „ešče lepši“ bo ty bysem cyganil).A jeho kumšt tež něpohasně, bo aji dyby televizacy z mauzolendem dali dokupy zeštyry datly, dvacet barevnych kamer a zepět indyckyc haduv mužskeho pohlavja co maju divadelni zkušenosti, ostravaka něnapodobja. Tajak němaju šancu napodobit Kocórka.Temu je Ostravak origynal.

 • krmič

  Aleno [51]platí se za veřejnoprávní rozhlas. Rádio Impuls je soukromé, tomu je to jedno.

 • Lela

  Edisku,přiznám se, že potem, co sem vypla compl a mazala se svištěm na špacir, sem přeméšlela, esli si to v kidu [44] meslel opřimně, nebo ironicke… Negdy mévam dlóhy vedeni…;o))Franta Kocórek bel betálné borec, keré to dotáhnul daleko. S pichanim u srca vzpominam na ten pěkné pořad Sešlosť, keré tvořil Luděk Nekuda (těž už nebožtik…). Ti dva tam krásně předváděli, jak je ten náš rodné jazyk ve fšeckych podobach krásné. Škoda, přeškoda, že už tidle tva borci néso mezi živéma, meslim, že be měli z Ostravaka radosť…

 • Anna

  Pekne jsi popsal to predvanocni hemzeni.Kapka pozitivniho stresu k Vanocum patri. Nebo si dovedete predstavit svatky bez nej?

 • Jája

  Aničko,ale jenom opravdu kapka. Já ho teď mám asi víc, než tu kapku, takže už se ke komputeru asi nedostanu. Proto vám uže teď všem tady přeji krásné a pohodové vánoce :-))))

 • JAROŠU

  Tož ogare,huba Ti dobře jede a gatě držíš dobře v hrsti,jináč by tých kidů,keré Ti kolem ní mažú med aj tolik nebylo.Aji já sem léz do včelína a tož mám kerúsi sklénku a tož ti ju takej podmažu a podkúřiť Ti možu kúřem,kerý mně ostal,dyž sem rozháňal vykuřoval roj.A daj pozor,aby Ti neúlétly včely,šak sa jim dobře vede.A až budeš chtěť,tož ti napíšu,jak sem dovéz do pálenice namísto kvasu zkvasené kuřince.Tož se mívaj.

 • Ostrich

  Už jsem skoro zapomněl pravopisTedy, jak to čtu už hezky dlouho, párkrát se mi stalo, že jsem při psaní přehodil y-i zcela dle Ostravaka. Vysloveně jsem přemýšlel, jestli se píše „řy“ nebo „ři“. Tak třeba: kuřiť nebo kuřyť ? Vyjadřil nebo vyjadřyl? Neříkám, jestli je to špatně nebo dobře, prostě doteď jsem psal automaticky. A teď klidně automatycky. Já vím, je to jedno a navíc se mi to líbí, ale chudacy děti školou povinovane, až nadřystaju do dyktata třeba „cyzy“, tak .. si učitelka ….. třeba řekne: nejsou tupé, jenom čtou Ostravaka.

 • jotvor

  Proboha Šupčíku(33),kam jsi mne to nasměroval?To už mi víckrát nedělej.Je tam nedýchatelný smrad!

 • Edisko z Těšina

  Pro [61] Ostrich" Řy se piše dycky s tvrdym Y!To enem někeřy, keřy loza barcjakym vrtošivym stařykum do řyti, pišu „řy“ z měkym „i“, bo se boja, že by po tym lozeňu měli místo „úsměvů ve tváři“ obyčejne vyšklebene pyščiska. Chmmm…Kaj zmizla večernica? Asy ma kupa roboty, bo včil kolem slunovratu mivaju věštkině a podobne egzystence žniva, heh…Lelo, nětrap se nad tym, co tu je nakidane, bo z teho se něstřila (kurnik, už aby bylo po sylvestru, bo mě ty přecpane ulice a buchacy kulički pod nohami dost seru. Ešče že sem sy na dnešek naplanoval vylet do Lomnej, tam se něstřila, a jak už, tuž je z tej střilaniny aspoň jeleni gulaš! Dneska se tam dame z paru dobrymi lidmi po vilijovej kropelce, mlazg!):)

 • Edisko z Těšina

  Ostrich – nězkracuj, bo vyraz kuřiť nebo kuřyť slušny člověk nezna, bo egzystuje enem relevantni kurvařyť, nebo kurvacyc…Ale to už je enem detajl. Vijóóó, jeděm do Lomnej, snad tam něbudeme muset zdolavat sněhove zavěje přes cestu, checht…:)))

 • šemik

  Edis,já znám enom vykuřiť a vykuřyť:-))

 • šemik

  Mluvil jsem, samosebou, o vytápěnía také o vyhánění hlodavců.

 • Lidka

  Šťastné a veselé všem kidařům :)

 • Danijela

  HlodavciČetla jsem příběh člověka, který nemohl v roce 1968 emigrovat. (nebudu ho zde opakovat – anžto by mi zase někdo vyčinil, že opisuji…), konec té ne-emigrace je takový: on , učitel na jakémsi gymnasiu se rozhodnul, že zatají (z pomsty za její zmarnění) dětem hlodavce. S tímto fenoménem jsem se několikrát setkala, jednoduchou smyčkou se dají překročit věky v dějinách, v matematice třeba inversní funkce, mnohý chytrák obešel etymologii slov atd. Já tomu říkám ZATAJENÍ hlodavců…

 • Šupčik

  Hlodavci a jiné bestyjeVysmolte se na nějaké hlodavce. Jsou tu vánoce, svátky klidu a míru. Tak dokoupit poslední dárky, nějaké to plovací zvíře do vany, paru tych baněk, nějaké ty termofusakle a šupšup do tepla rodinného krbu.

 • Renata

  Tož už šupšupuju dom, bo sem asi posledni hňup, kery dneska robi. Ale zato sem dala všeckym volno, bo dobre skutky se pry maju občas robit. Hezké vánoce všem…!

 • Lela

  Milé naš Ostravaku, a tež Večernico, Nevo, Irénko, Ájo, Aleno, Jájo, Lidko, Anno, Ježikačo, Danyjelo, Edisko, Šemiku, Šupčiku, Krmiču, Gorole, aj vy, keři sem enem nazízáte:Z CELÉ SVOJEJ HERCNY VÁM FŠECKYM POSILAM PŘÁNI KLIDNÉCH A PŘIJEMNĚ PROŽITÉCH VÁNOČNICH SVÁTKU, SPÓSTY PREZENTU OD JEŽULY A KOPEC ZDRAVI, ŠTĚSTI, POHODY, ZÁŽITKŮ A SUPROVÉM DŘISTU AJ KIDŮ V NOVYM ROCE 2007

 • asak

  Edisko,děkuji za vysvětlení a přeji všem pěkné svátky.

 • Irénka

  Přání všeho dobrého…Jelikož jsem se letos rozhodla, že budu trávit sváteční dny mimo dosah výpočetní techniky, bílé i černé elektroniky atd. atd. a získaný čas věnuji bohulibějším činnostem a navíc koncem příštího týdne odjíždím mimo civilizaci, dovolte mi, abych vám už teď všem ze srdce popřála klidné a pohodové Vánoce a v tom příštím roce jen to nejlepší…Lelo, tobě děkuji za přání a buď pořád taková naše fajna hanácká spojka, jako doteďka.A vám ostatním – nechci jmenovat, abych na někoho nezapomněla, prostě všem těm, kteří tady chodí dřystat a které Ostravak spojil virtuálním přátelstvím – bych chtěla moc poděkovat za toleranci, upřímnost, humor, kterým nás obdarováváte a za všechno dobré i zlé co jsme tady za ten rok zažili, protože i to zlé je vždycky pro něco dobré. Moc krásně ve svých kidech glosuje Edisko, chtělo by se mi napsat, že je to takový moudrý stařík, ale to by se mohl Eda urazit, tak to napíšu jinak…je v tom pravda, kus zdravého selského rozumu, asi máš chlape už něco za sebou. A tak mě napadají ještě dvě přání – važme si jeden druhého, učme se jeden od druhého… Tož ať se tady příští rok ve zdraví zase sejdem.

 • Danijela-

  Bohulibá činost?I. Kniha Mojžíšova. Kapitola III. Verš 16. K ženě pak řekl: Velice rozmnožím bolesti tvé a počínání tvá, s bolestí roditi budeš děti, a pod mocí muže tvého bude žádost tvá, a on panovati bude nad tebou.17. Adamovi také řekl:Žes uposlechl hlasu ženy své, a jedl si z stromu toho, kterýž jsem zapověděl řka: Nebudeš jísti z něho, zlořečená země pro tebe, s bolestí jísti budeš z ní po všechny dny života svého.18. A ona trní a bodláčí tobě ploditi bude, i jístibudeš plodiny polní.Kapitola V.1. Tato jest kniha rodův Adamových. V ten den, v kterém stvořil Bůh člověka, ku podobenství Božímu učinil ho.Kapitola VI.1. Stalo se pak, když se počali množiti lidé na zemi, a dcery se jim zrodily.2. Že vidouce synové Boží dcery lidské, any krásné jsou, brali sobě ženy ze všech, které oblibovali.

 • Edisko z Těšina

  Ludkovje zlati, dikes za vilijove vinšovani, ……a ku temu jak sem čital to posledni od Irenki, tuž mě skoro zasvrbělo kajsyk v očnim pozaďu po obu stranach, hmm, hmm – to spiše je třeba poděkovat Ostravakovi, že zme se tu na jeho blogu našli taka ganc fajna kidacy partyja, no ni?Vinšuju vam šeckym tež krasne Vanoce a kidařskym robkam posylam po ščipanej puse – le::-*)a Ostravakovi a ostatnim šeckim chlapskym kamaradum – kidařum po virtualnim achtliku fajně paleneho – le:cynk a gulg!A Ostravakovi mimo to posylam celu flašku, no – rači celu konvu, a co konvu – celu cysternu inspiracyje, něch nas ešče dluho bavi, abyzme měli furt o čem kidať, no ni?:)))

 • šemik

  Tož přeju všeckym taky k svátkům :-)Nechť vás humor a tolerance neopouští, ani kdyby se ty svátky nevyvedly zrovna tak jak jste si je vysnili. Tedy vzhůru na kapry a krocany!

 • Edisko z Těšina

  Tuž sem dokukal Posledni sezonu.Po hodně dluhe době slušny seryjal. Možna temu, bo mam rad Dejdara. Nejpjeknějša děvucha tam byla Tatiana Pauhofová, ta co hrala Kaťu. O ni možna ešče uslyšime. Kurnik, co to mam za hemzy – dyť bych ji mohl robit možna už ni enem fotra, ale…Checht – rači teho něcham :-D)

 • Lidka

  Edinku,dnes už se na nějaký věkový rozdíl nehledí :))

 • šemik

  Edis,ne enem fotra, ale aj milenca :-)

 • Večernica

  Toš zdruv tu všetci- moji uľubjonci * * **Juž sem tu dluho nebyla, partyjo…Něbylo času, motala sem se furt dokola s robotu po kvartyře, bo nam tu coš vyrabjaly se stupačkami- na posledum poře…varioti!No ale su svatky tak dikes Lelo , Irénko i všeckim tu za meldunek i vinšujem to same- i ja všeckim tutaj.No i jak merčim, tak mega absťak tu ma asyk po mně ľub tej tej mojej metle Brumlě Edis- že nas tak vyhliža*DDD!!!* * *..Toš pocalunek ti davam virtuaľně na čeličko- cukrik *CMUK * * * -od takej šikovenej babči- jakum sum ja enym… no ja!No i valim ještě pisnuť recepis na ten fajny rok 2007 pro Orion i potym su enym vaša… TU – napevno!…. ´toš zatym se tu mnějtě fajnovo…i sum tu vartko zasek za chvilečke…*D)))

 • Večernica

  No a jak sem tu- i mam času..tak tu zasek nima nikoho…toš tak…Dobra noc všeckim tutaj – i fajne koľorkove sny * * *.

 • Ježikača

  abychom nebyli jen sentimentální… Pavlowská za svých lepších let vykládala historku, jak jim tatínek dával pod stromeček papírky s dopisem, co by jim dal, kdyby na to měl. moje kamarádka má tatínka, co si půjčoval na dárky od dětí našetřené kapesné

 • Sergej

  zitra to budou dva roky…Myslite na to, na co ja? :-(

 • Gorol

  30.prosynce temu budu dva roky…esli mysliš na to na co myslim ja.Fajne svatki všeckim aRumu zdar!

 • Edisko z Těšina

  Jaja, Sergej ma recht!Před dvuma rokami přesně na Ščedry den se objevil v internetě jakysyk blok, kery zahybal domacy i zahraniční internetovu scenu ze skromnym napisem „ostravak“ a podtytulkem „O jednym cypovi z Ostravy“. Prvni članeček měl zepět řadku aji z nadpisem, kery byl kratki a vystižny (tajak jeho autor): „Uvitani“.Dalši članeček byl stejně dluhi, ale už daleko vyživnějši, bo se nazyval „Šavla na schodech“ a od tej chvile zme už v tym jeli…Ale Gorol ma tež recht: „Rumu zdar!!!“%-)

 • Alena

  Taky Vám chci všem popřátKrásné Vánoční svátky, v pohodě a ve zdraví prožitéBohatého Ježíška a dobré jídlo do bříška.:-)Včera jsem si vzpomněla na Ostraváka, když jsem nakupovala posledních pár dárků a najednou se dívám a vidím velkou ceduli s nápisem – termoponožky:-)))Já jen, že furt neměla představu, jak takové ty termofusakle vlastně vypadají:-)

 • šemik

  26.12. to budou dva rokyEsli myslíte na to na co ja…

 • Alena

  Tož na co všichni myslíte???..se picnu..či sem telepat????

 • Alena

  Aha…:-)..už vím na co Edis a Sergej…ale na co Šemík a Gorol..No to je fuk,nemusím vědět všecko:-)Hezký den:-)

 • Edisko z Těšina

  26. 12. před dvuma rokami ……byla v Azyji ta obrovska vlna – cunami…

 • Alena

  Edinkudíky za vysvětlení..

 • krmič

  Je to možnéže by to byly už opravdu dva roky?A krásné svátky všem!

 • Gorol

  89 AleněMoje vysvětleni je jednoduche.Kliknitě na prosynec 2004 a zaostřytě se na datum.Je ale možne že na mojim 6.poledniku to přyšlo o tyděň pozadku.A na jakesyk Su za nami něskaj němyslim.Včera ani zytra teš rači ni.Znovu zdravim2.Rumu zdar !!

 • šemik

  Zaostřytě se na datum....no jo, ale nikoli posledního, ale prvního příspěvku z prosince 2004 :-))(Pro méně nadané: Kliknitě na prosynec 2004 a kolečkem myši či posuvníkem sjeďte směrem dolů).

 • Gorol

  94Kura…Posuvnik…to mě ani ve snu něnapadlo že cosyk takeho mam,no tak ja, /interpunce v pořundku?/,sem doma.Dobra rada nad zlato ty moje zlato.

 • šemik

  Cmuk patřil samosebou Gorolovi,špatně čísluju.

 • Gorol

  Cmuk 97S teho se nic něrob,každy ma kajsyk ukrytu svoju osobni slabši stranku.:-(( :-))By the way,co je to cmuk?Třa by se mi to mohlo hodiť do stolniho fodbalu.Je to fajna hra na cvičeni češtiny.

 • Lidka

  Šemičku,sem se zaostřyla, a co dál?Nějak nechápu, co tady hledáme, hledáte? :))Jdu si braději zasukovat ruky do vánoček :)

 • šemik

  Lidunko,toho si nevšímej:-))

 • šemik

  Cmuk jest citoslovcevyjadřující sladké políbení 😉

 • Gorol

  101Nic pro mě,počitaju se enem podsatne mena.Ale dik za nezištnu pomoc.

 • Anna

  Pre dvemi lety to byla poradna smrst. Dodnes jsem se z toho nevzpamatovala.

 • Edisko z Těšina

  Ja tu račiu z nikym něcmukuju… – a fertik!To vitě – budu se tu cmukať a ešče chitnu jakusyk nakazu lysterororazu.A vy – emigranti – se dejtě do pořadku svoje budiki v palach a v kompach, bo ostravak patřy na naše rovnoběžki a ni na vaše šibnute časy…(A čitejtě pořadně, něž mě začnete posylať do dupy, že enem vy matě spravny čas, bo už zetřycet roku žyjetě kajsyk ve šfarcvaldu anebo v inši kači řyti! Kurvacyc :-))))

 • Gorol

  EdysDva a aji vic rumu je v našim staro věku syce nic moc,ale v moskovicy to zrobi pěknu paseku.A v tam přypadě je lepši isť kusek dal od počitača bo co je psano to je dano.A druhy deň se řykaš jak se to po sobě čitaš,tuš neni moje pismo.Ale je.Jista naděje tu dycki je že Ostravak cosyk dřystně a všecki naše hlupe kidy zmiza.Rumu ni zdar!!

 • Edisko z Těšina

  Tuž samozdřejmě, jak inač, ……jak se jeden dobrovolně cykně po pulce (o achtliku němvluvja), tuž ni že vidi švarcvald, ale ja hneda pendolino, jak přejižďa rychlym poklusem a kličkuje mezy tuňakami, kolem same tajicy ledovce, glajzy pokračuju kajsyk do mořa, vypravči vyhliža jak čivava, ma misto klobuka uměle žraloči plutvy (jak to nazval ostravak) a do unikajicy pary z pendolina vřyska, že to něsu žadne tryki!Tuž se gorolu nědiv, že jeden bazyruje aji na takych detajlach, jako su zeštelovane hodinki, no ni?(Někecam, cosyk podobneho se mi neska přysnilo kolem pul třeti na dvě. A či ja vim, kolik vlastně vubec bylo? A poptem se něvypij…Pozdni advent miva rozmanity vliv na obyvatelstvo muskeho pohlavja…(:-D)))

 • Anna

  Edisko,ve [104] jsem te jaksi nepochopila. Co jsi vlastne chtel rict?

 • Edisko z Těšina

  Tu Anči – tuž sem chtěl řect, ……že něni nic lepšiho, než mět na palubě (nebo v pale) pořadnu, festovňu kotvu…A tak podobně :)

 • Edisko z Těšina

  3. Rumu flaško zduř!:)

 • Anna

  Neztracej nadeji Edisko,treba tu kotvu najdes zitra pod stromeckem 😉

 • Anna

  …a k tomu rumu,jeden moc chytry pan kdysi davno prohlasil, ze KAPKA STESTI JE LEPSI NEZ BECKA RUMU. Myslenka vhodna k zamysleni ve strizlivem stavu.

 • Lidka

  Edinku,půl třetí na dvě :)))Tak nějak počítají hodiny Angličani, ne? Něco málo se mi vybavuje z nedávno navštěvovaného kurzu. Kdo je dnes tvůj taneční favorit? Vydra nebo Vojtek?

 • Danijela

  Anne: To s tou kapkou neplati pro Ostravsko. Jak figura ukazuje…

 • Edisko z Těšina

  Tuž držim pazury Vaclavovi, ……bo je to statečny rytiř bez babizně a Hanki.Hlasovať ale něbudu, bo dycki, jakmile mě zasvrbi ten telefoni robertek v pazuře, že bych měl hlasovat ezemesku za 6 korun, tuž se ve mně šprajcně a zarebeluje lakotny kutek moji okoralej pneumatyki a začně vyrblovať, že ta eventuelni vyhra za tych šest babek něstoi.A jak už mě to ve mě zarympluje tak pošeste, tuž se spomenu na vjec potřebnych ludi a rači pošlu de-emezku třeba Svěrakovi na parazol nebo na inše ušlechtile cyle.Vyjdě to po tych pěťu svrběňach na stejno, enemže misto jakesyk stardance možna dostaně jeden maly opuščeny špunt do svojeho opuščeneho lužečka aspoň termofusakle, nebo novu zubňu pastu.No – abych se vratil ku stardancum – držim pazuru V.V, aji dyž Vojtek ma asy věči šance …:)

 • Anna

  Danijelo, myslis kapku stesti nebo kapku rumu?

 • Neva

  Mi včil vyhovuje ten naš čas, bo už je večer a ja sem se koněčně sedla ku kisni cela urobena z vařeňa rybi polivky, bigusa, porcovaňa něšupinača a robeňa salata. A čitam se tu jakesi cmukaně, rumovaně a vinšovaně. Tež by sem se rada přydala ku temu přaňu vam všeckim tych fajnych volnych dni a všeckim Evam i Adamum všecko dobre ku zytřejšimu svatku. Bo na ty se někdy přy tym shonu na Štědry den zapomina. Edisko, tež sem se na Tebe včera spomněla, bo sem byla na vygylyjnym věčurku v moji knajpce a byl tam taky jeden mlady sympatyčny Polak, fajny bas ze sboru v našej opeře, tuž mam šance z nim trochečke pogadač po polsku. Fajně bylo a misto ruma zelene se popilo…

 • Krleš 3 x

  BLAHOPŘÁNÍ EDISKOVIČus Bus Edisko Synčisko !Tuž dovol, synku, abych Ti ausgerechnet neska povinšoval všecko nejlepši ku temu Tvojemu datumu, co Tě potkal.Zdviham sklinku fajne gořaly (žadna made in garage) a virtualně se s Tebu na dalku přyťuknu a moc se přeju, abys byl furt pravě taki, jaki si, bo ausgerechnet takeho Tě mame všecy radi. Aji já sem take datum už kjejši zažil a bylo to pěkné. Nevím, esli mě ešče včil vnimaš, ale pokud ni, tak se to přečitaš, až bude skřizlivějši čas.Tak mačkam slzu, vytahuju šnuptychel, mocně trubim a idu to splachnut. Grrrr a glogloglo a mlask, jak bys napisal Ty sam.Měj se moc pěkně doma, u Lukaša aji na Saxenberku a drž se textu Karla Gotta a jeho hesla Zůstanu svůj.To všecko aji vjyncej Ti vinšuje Krleš

 • šemik

  Edis slaví abrahámoviny?Tož všecko nej, chlape!

 • Edisko z Těšina

  Krlešu drajmal aji koniku, tuž dikes za fa… a… fa… fajny vinš, škit…Přežil sem to slaveni bez cytovej havaryje, bo šecko vnimam, enem sem už cely ospaly, xrrr… zzz… zzz, včil ešče přežit do takeho 7. ledna, kdy už zasek bude šecko normalně fungovat a skonča aji ty inventury, no ni?Akurat zytra ešče je třeba jaksyk bez ztraty hvězdički přežit dopoledni jednani našeho hospockeho vědeckiho kolokvija… n… než roby nasmaža ty plovacy zviřata (salaty už su beztak všudě .. n… amišane a spravně o… odležele) a nezaplantat se do eletryckych šňur přy nasvicovaňu vanočniho křaka, heh…a vubec…Škit, zzz… zzz… z:):)):)))

 • Anna

  Ediskovi pekne probuzenia vsem STASTNE A VESELE!

 • mame svatki, tuž něžehlim

  Chvala bohu, je pryčta šilena doba reklam a nakupu, je klid a vhodna chvila ostravakovi a všeckim tudy popřať fajne kaprovo-stromečkovo-ježiškove svatki…

 • asak

  prosím o překladCo je BIGUS , možná mi to chutná!

 • Lidka

  Edinku, všechno nejlepší!!!Doufám, že nám pošleš aspoň po štamprličce :))

 • jotvor

  Milý Ostravakua milí všichni co sem chodíte plkat,nebo třeba jen číst.Přeju Vám všem krásné vánoce,hromadu dárků a hodně šťastných svátečních chvil.Chodím sem denně a tak nějak jste mi všichni přirostli k srdci. Edis,Jája,Neva,Gorol,Šemík,Lidka,Danijela,….i ten cyp Cyp!Prostě všichni.Tak ŠŤASTNÉ A VESELÉ!!!

 • Krleš 3 x

  BIGUSNejvíce se bigusu blíží BORŠČ. Každý BORŠČ a každý BIGUS su inakše a všecky su fajné a všeck mi šmakuju, bo sem polevkovy.Všeckym a aji každemu kidařovi v čele s hlavnim dřystokem přeju Fajné a Ščastné a Veselé Vánoce !Celu partyju zdravím třy razy, a to je potem celkem devětrazy, esli to dobře počitam. Podobně jak to robila ta Nerudova milionova baba.Krleš 3 x

 • Edisko z Těšina

  Asaku, Nevě se tam vtisnul přepazurovy klep, ……bo něpochibně myslela „bigos“ – to je polske narodni idlo, je tam hodně kysaneho zela, listoveho kořeňa, možna aji kusek klobasky, jakysyk zemak a je to fest dobre! Ale aji dyž to včil podle mojeho popisu vyhliža, jako obyčejna zelna polivka, neni temu tak, bo bigos ma uplně inši šmak (esli bysy chtěl kdy tej dobroty koštnut oryginal, tuž přyjeď do Těšina, na druhej straně Olzy na malem trhu je bufet a tam bigos dostaněš.Stejnako – ani ten ale něni tak dobry, jako ten od naši babki Karolinki z Křyžovej na polskej straně Oravy, mlazg!!!(:-d)))Lidko, Anči dikes za přani, vstal sem už o šestej, tuž se už fakt přypadam jak penzysta, co ma guvno na robotu a němože spat, tuž štracha po nocach. Ešče že nětrpim nadměrnu zvědavosťu, jak někeřy, keřy po nocach od něspavosti musa čumět z oken. Vinš všeckym – viz [75].)

 • šemik

  No asi nevtisnul.Viz odkaz ve [124].

 • gizdos

  souhlastes me ty drysty toho cypa na impulsy pripadaji take trapne…

 • Edisko z Těšina

  Tuž nechcu byt ščural, Šemiku, ale o pravdivosti tam teho odkazu ……se može s uspěchem pochibovať, stači už enem tvrzeni, že jeho puvodní kuchini teho recepta je Česka republika – dřystu chlastu až ku mjastu…Spiše bych věřyl odkazum typu http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/116183-bigos (to je wikipedyja) nebo http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&id_desc=9613&s_lang=2&title=bigos (inši enklospedycyja).Hmm – nejvic ale věřym aji po rokach tej šmatě, keru mě baka Karolina švacnula po řbetě, dyž sem ju jako rozmazleny frocek chtěl nasrat, že žadny bigus jest něbudu: „Na stul dostaneš do taleřa bigos, co z tebe potem vyleze, tuž temu se potem mluv jak chceš, gizdě…“Tuž tak asy, vime?(:-D)))

 • Edisko z Těšina

  baka = babka, jak inači, že… :)

 • Edisko z Těšina

  Temu by se tež mohlo věřyt …už enem temu, že spravny bigos se ma robit zparu dni:http://mlsaci.blog.cz/0605/bigos:)

 • šemik

  Bigos, bigus…asi v tom bude takový rozdíl jako mezi zemiaky a zemáky, nebo mezi okurkem a okurkou. A včil mužem mudrovat, co je správně…

 • šemik

  Btw wikipediaje encyklopedie, do níž vkládají příspěvky sami uživatelé webu, takže tam možná vložím bigus, abysme příště mohli mít další odkaz z autorizovaného zdroje :-))

 • Danijela

  Bigoš?V mé kuchařce se nenachází. Ale je tu návod na Bikavu.Předávám všem co se učí vařit.Biakava instant6-8 kávových lžíček Bikavy instant, 1/4 l vody Do hrnéčku dáme odměřené množství Bikavy instant a dolijeme horkou vodou. Uvedené množství je pro jednu osobu, což je Ediskův případ.Opsáno z kuchařky vydané Avicenem, zdravotnickým nakladetlstvím n.p.

 • Edisko z Těšina

  Neni nad čim mudrovat, ……bo bigos je jidlo a Bigus je baskedbalista (vlastnim menem Rafal). A pochibuju, že Nevě by se taky pivot vlez do hrnca (o dobrovolnosti nemluvja, checht… ;)Stači naučit se vyhledavat v internetě a něplantať ne kobzole ze zemakami, ale jabka z hruškami.Tuž tak :-)))A bo se za chvilu zetmi, tuž se dejtě majzla na rybju kost v krku.

 • Danijela

  Bigosuž jsem to našla. V Google. Je tam asi osumsettisíc přípěvků na toto théma. Kdo by to chtěl znát, tak ať si najde heslo: Bigos poswiateczny.Jenže autor píše: polprukt vynosiemy na balkon. (Může to být něco jiného?A pak: pozerac s pieczywom. (Nežeru! Co teď?)

 • asak

  bigosmi tomu říkáme grenadírmarš

 • Gorol

  EdysonoviTuš kura Edys,neš se zalknu tu rybi kosťu zapichnutu v chřtanu,tak ti chcu teš povinšovat všeckeho nejlepšiho k temu vyroči.Je to krasny věk / :-((( ,/ale co se da robiť!/ ,sy v plne syle ,tuš co ti chybi k temu,abysi tu furt fajň kidal a my to z radosťu čitali.Užij se to v pohodě u Lukaša a zytra poreferuj,,jak se divaš na svět pohledem Abrahama.Rumu zdar !! / ??/Gorol

 • Edisko z Těšina

  Tuž dněska kajsyk kole pul třeti odpoledňa……sem dostal krasne peefko z odzadu namalovanym autoportretem na startovni čaře na začatku roka 2007!!!Pjekne, že se tu na kidaře nězapomina, zahřeje to pod vaťakem, tajak ojiněne slivki ve flašce, moravskim ornamentem ozdobene, no ja!Gorolu, děkuju za přani, syce se čuju v plne syle, enem někeřy kamaradi mě přesvěčuju, že včil už do budě enem horši…Ale co – to mi mluvili, aji dyž sem před třyceti rokami měnil koňcovku „…nact“ za „…cet“Ale to už sem tu myslim psal, ni? Žeby tamti měli recht?:-D)))

 • krmič

  BigosVzpomínám, že moje teta říkala opravdu bigus, jestli je to totéž jako polský bigos si netroufám posoudit. Asi existují mnohé krajové varianty, podobně jako u boršče, jak tady někdo správně připomněl. (Boršč, který děláme u nás doma, je opravdu pochutnáníčko!)Nevím, jestli někdo z vás zaregistroval před mnoha lety na polské TV žertovnou píseň „Lubě bigos na dvorcu PKP“, našim dětem se tehdy moc líbila. Takže když byl syn nedávno ve Varšavě, tak si neopomněl dát bigos opravdu na nádraží . Ale prý mu moc nechutnal. Tak nevím.

 • krmič

  Polácimi doufám prominou fonetický přepis názvu písně – polský pravopis neovládám :-(

 • I PO.I po štědrém dnu je možné dát si dárek. A já jsem si ho dal. Zavítal jsem v tom vánočním shonu na Tvé stránky a potěšil jsem se jako vždy. Díky za PERFIŠ články. Hodně zdravíčka a štěstí v roce 2007 DědaLebeda. —(:-§o))).

 • Dasa

  100% za to může BlankaBylo vidět, jak se jeho psaní postupně změnilo. Ach ty baby…..

 • JP

  No teda..Tak mili (nebo snad myly) severni moravane, vzhledem k tomu, ze jsem studoval v Brne, kde vas bylo dostadost (az moc),tak me vas „“tzv. humor“““ jiz neprekvapi-podotykam, ze ten mate s brnaky dost podobny, protoze tem take pride legracni vymyslet si jakysi dialekt a vydavat ho potom za neco autentickeho a vtipneho. Nicmene jsem si myslel, ze ten porad „vola ostravak“, co me rano co rano otravoval pri preladovani autoradia, je jen produktem nejake extratrapne moravske naplavy toho casu ze Zizkova. Bohuzel se ukazalo, ze to neni pravda a ze podobne kydy nekomu padaly z huby skoro dva roky. Puvodne jsem vubec nechtel na tento radobyvtipny blog reagovat, nebot ze zkusenosti vim, ze spouste vypitych chacharskych mozku to opravdu muze prijit jako dost slusny odvaz-asi tak stejne jako ty smradlavy knajpy ve Stodolni, ale tahle samochvalna „diskuze“ me prinutila preci jen neco oskliveho napsat.

 • Ivet-Pinzet

  Ahoj, Ostravaku. Právě dneskaj sem slyšela, že chceš ukončit psani tych užasnych kidu. No to vubec něrob, to je take fajne čteni, že to by bylo fakt škoda. Bydlim daleko a blbě a ty Tvoje knížky su tak užasne, že Mě drži nad vodou. Su svatki a tak o tom pouvažuj. Tak pa a přeju krásný Nový rok, plný dalšish inspiraci. Ivet-Pinzet

 • Neva

  JPPíšeš to blbě a na blbém místě, zkus o patro výš…

 • Lukas

  Pekné Snad nezkoncis, mam rad tvuj blog i celou nasi ostravu (zejmena slezkou)tak pekny rok 07 vsem.

 • Milda

  Pražský ostravakV útery sem se dival na telku na teho PSEUDOOSTRAVAKA a bylo mi do breku a na grcani… Sice mam rad někere ty gizdy z prahy, ale až se něseru do teho čemu něrozumja. Narvu se všudi, jak Hitler ku Stalingradu, a potem se divja že ich všeci vala po ušach. Všeckym doma sem se na to zakazal divať až do doby, kdy budě ostravak ostravski OSTRAVAK. Přidě mi to jak kdyby Gotta nadaboval Ander z Košic, aby se jeho pěsničky zapodobaly i Slovakum. Už se těším, jak se ostravak staně bescelerem v novým jorku. Bo nejpěknějši ostravština je z anglickym přizvukem, nebo angličtina z ostravskym? Tuž včil něvim… Dyť to je vlastně hanobeni ostravskeho jazyka a ostravskeho naroda.- ZACHRAŃTE OSTRAVAKA OSTRAVSKEHO !!!

 • Šháde zklamalaVesely HoraTož včera jsem jel s našima na Veselý kopec. Moc veselý to nebylo pač fukalo ako kdyz se na vas pusti 5D tchyne z radia no prijeli jsem tam a ja oteviram dvere u ty nasi Šháde 120 a vykročim jak se to dělá pravou haksnou a slapnu do blata. tatík mne hnedka probil jaky sem to Mega,giga,maxi,spešl,contra krypl a ať se koukam chovat normalne bo mne vycvici. Ked jsem tam prisli a zjistli ze se plati stup tak sme hoo fofrem podlezli ze si ani vratni nepsúúškl. Ako sme sli dal zacal vietr fukat az tatovy odfukl cepec k zpatky k nasi Šaháde aj zacalo lit a padat stromoviska tak sme naskocili do Šháde a jeli jsem dom. Bo den to byl narocni jak šihta u balzamovače mrtvol , ja jsem to prežil ve zdravé. Ked sme prijeli dom tak sme videli jak se na sídlišti u panelaku pasou 2 činská prasata. tož jsme doma mněli zabiječku.to víte do Šháde se vejdou 4 tchýně bo proč ne 2 prasnice.

 • Fakt škoda, že jsem sem nechodil dřív. Bylo by to celkem fakt si přečíst toto přání k Vánocům:)

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>