Denik Ostravaka v kisni – 4. dil

Jak sem viděl ty stare lyže, ty řemeně a ty fajne lyžaki, naraz sem byl zas maly pajtaš, co se chista na lyžak, bo skoro přesně take sem měl. Tuž a kež by Jaruna vypadala ve skutečnosti tajak tamta Jaruna. No ale krom Rumburakove chvilkove Slovenštiny to celkem ušlo, no ni?

No comments yet to Denik Ostravaka v kisni – 4. dil

 • O-vak z Liptova

  ….Hele vole HELE, kaj maš JÚ. Nimaš, tuš di do pídele. Mezi šlepyma jednooky krulem..

 • Labus byl zatim nejlepsi!Labus zatim nejlepši se mi zdal :)

 • Cyp

  Zatím nej,zatím nejlepší,Lábus byl dobrý.

 • Edisko z Těšina

  Iřyk to dněska čital s cytem, enem co je pravda, … … aji šnuptychel před pysk nakoněc vytah, něch to jeho bečeni nad Jaruninu bojloversku uchilku vyhliža vjec duvěryhodně, checht…

 • Anonym

  no celkem se vytah, až mě to překvapilo

 • LRose

  Dyť jsem to předpovidal. Jak večerniček. Škoda.

 • O-vak z Liptova

  ???No aspoň jakasi snaha ….

 • Alena

  Mi se to líbilo:-)…a ten pyšček Jaruny – kuřy řyť , to nemá chybu!:-)))

 • Danijela

  Mám značně inteligentní televisiTa mi dnes ukazovala záběry z vietnamsko-českého tržiště Dragon. Vše co se tam prodávalo bylo zfalšované a mnohdy životu nebezpečné. Jako příklad se uváděla zubní pasta známe značky. No a ta poznámka o inteligetní televisi… Ta mi ostravaka neukazuje, neboť ví, že bych tomu nerozuměla. I když mám na stole OSTRAVSKÝ SLOVNÍK.

 • Jadran

  Danijele, proč se furt podepisuješ jako baba, ty babo?Koho myslíš, že tady zajímá tvoje inteligentní televiSe, ty trubko kdovíodkud?

 • Jana1

  Spíše mi připadá že si člověk na to zvyká. Lábusovi chvílemi nebylo rozumět jak to rychle četl, protože ti pražáci si myslí že to musí číst jako střelbu z kulometu když je to psáno krátce. Ještě pro 9 : tak co sem pořád chodíš když tomu nerozumíš ?

 • Jarda

  Bylo to dobréostravštinuSamozřejmě by to mohlo být lepší, ale to by musel povídat někdo, kdo ostravštinu používal aktivně. Nejlepší by to asi bylo od samotneho Ostravaka. Co když to ale může byt někdo, kdo neumí ostravsky mluvit, ale zatraceně dobře psát.

 • Večernica

  Toš to synku bylo dněs -špica!*No moše řecť, že sum i zemby držala Rumburakovi fest tu rozkryvku- ne enym všeckima pazurami..*DDD)…ale bylo to juž PODSTATNÉ !!!!! lepše…až sem si řekla KONEČNÉ!!!no…i jak se opřel do teho ten fajny Iřik..tak bylo viděť – že ČITA- i se sutřeďuje fest na to co muvi.I jak muvil ten počontek…tak fajně zřeltelně- pomalutku i s raznym akcentem—toš se mi to nejvěncej podobalo…bo sum mjěla na chvilečke pocit- že jest tu s nami na kidarni*D)))… no ja.. i jak by to nehrkotal potym… občas…tak byto bylo- napevno fantastyčne… vyslovnost juž byla ajkž takž…bylo viděť že paru sluv muvi jak rodily Vitkovičak.No…Podobalo se mi to… zatim to nejlepši…co juž v kisni šlo.Tak sum rada, že ti juž mohla řecť i o tym paru hřejivych slov…..juž bylo na čase.. no ni?*DDDDD)))))…toš Zdař Buch- synku….*DD)))

 • Radek

  Zaraž to!Ostravaku, pokud máš tu moc, zaraž to. Zatím se na to nedá moc dívat a obávám se, že sledovanost bude mít klesající tendenci. Snad kdyby to čital Broňa Poloczek.

 • čelisti

  chmmTak jsem se konečně stihla podívat na Ostravaka v televizi a moc nadšena sem nebyla :( číst to ostravak a ne pražák, bylo by to o něčem úplně jiném… možná mě to ještě naláká ze zvedavosti, ale jinak asi ne :(

 • aluska

  děsČtení Ostravaka v Tv se po dnešní zkušenosti budu vyhýbat. Lábus byl děsnej a úplně mi zkazil ten hezkej pocit ze čtení knihy. a to jsem prosím ze západních Čech. Proč to proboha nečte někdo, kdo opravdu ostravsky cítí a ne jen čte. Docela dobře si dovedu představit třeba J. Nohavicu. Ten by mi seděl zjevem, řečí , prostě typem.

 • stě všeci padli na hlavutuž něsertě mě tu s tymi vašimi byl dobry něbyl dobry jak to čital a něčital. jak može čitat pražak,jihomoravak,alebo jakisik iny cyzyněc ostravakuv denik to něni to prave ořechove, bo kdo iny než ten kery tu vyrost a žil řadu let, to podle mne nebylo vydařene, oni se to ani něpřečitaju předem co vlastně budu do te kamery klábosit a potem s teho vyjdě to co s teho doposavad vyšlo čus ostravaci probuďtě se

 • iřik

  Myslim……..že to ten muj menovec přečital fajně bo se mi to aji libilo.Aji sem se pochlamal.

 • džejn

  Pana Lábuse mám ráda. Ale deset minut po pořadu, jsem vzala knihu a povídání o Jaruně a Kinestaru, jsem si znovu sama přečetla v knize. 3krát za sebou. :-)

 • Ježikača

  taky si myslím, že to bylo dobré.určitě ve srovnání s předchozím. kdo je na řadě další?

 • Marcel

  Kdo další?Karel Schwanzerberg…..

 • Ježikača

  Marceli, to je super nápad!!!!to by ho zaměstnalo a neškodil by v politice a výsledek by byl minimálně komické číslo… bravo

 • Večernica

  Ježikačo…teš si myslimže Marcel trefil na hřebik do umjelecke pali *D)…bo Kaja nas vždy proslavil- ni jako fajny sinek z fajnym ptek hoře i vdul*DDD)))) ale tež aji jak Gott- …nemlich teprem by festovny Czechisen Main Gott -Kaja Schwanzerberg tu zkorumpovanu TV srovnal do – ostravske podoby…alespoň na tych 15 nimut ve vtorek…by to fakt něbylo marne….ni?..vyglonda- že pysčisko na to ma fajne- i gembu široku tež- toš by se ta ryzi fajna ostravština z´jeho pysku valila jak log čersve vody…až mi včiľ vyschlo…*D)…no ale bylo to s Iřikem Rumburakem lepše…to ja syk furt na tom stojim!…Bo nejvic synek se do “ teho opřel“…i citem i nechňapal knižku i něrobil z teho pul času čarliovic grotesku…toš to se mi na něm- tež podobalo…tuš tak***

 • Večernica

  kaj mam ty okulary – omluvam se-bo sum juž slepa…o tej poře*D)Jesuskote!taka važna „vjec “ -i ja poplantalam pismenka!ma byť v komentařu:…“bo Kaja nas vždy proslavil- ni enym jako fajny synek z fajnym ptakem nahoře i vdulek…*DDD)))) ale tež aji jak – Gott- … made in Bohemian…“(přebač Kajo – ty naš uľubjony fajny pražsky ptaku *DDD)))***…toš tak.. i fajna noc tu všeckim a enym super sny o tym švjetnym vtorku za tydeň…dá-li Gott… ja ja…- och main Gott…dodal by rozely Vitkowiczak.

 • Lela

  Nemožu usnót, tož zdravimfšecky, co tež ponocujó. Labus nečetl špatně. Pravda, do rodilyho Ostravaka to belo ešče daleko, ale z tech, co se ož předvedli, bel nélepši. V přištim dilu budó čist Vladimir „milionář“ Čech a Petr Pelzer storku „Poprava vanočniho stromka“. Su zvědavá, jak to dopadne. Nemoselo be to bet s akcentem tak špatny. Pač pokaď se pamatujo, Pelzer hrál v serijálu „Bez ženské a bez tabáku“, keré točila ostravská tydlivíza a keré se odehrával v Beskydoch v okoli Prostředni Bečvy.

 • pajtaš z Poruby

  DobréMyslím,že dnes to bylo asi opravdu nejlepší.Přiznám se,že mě zklamal Kaiser,Labuse jsem předčasně podcenil a on se s tím popral fakt statečně.Zatím byl nej.

 • Jája

  Dobréi pro mne. Čekala jsem, že to bude horší. Ale z toho, co zatím bylo, se mi to zdálo nejlepší :-)

 • Kolik bude ještě dílů?Nevíte, kolik bude ještě dílů? dík

 • Edisko z Těšina

  Pelzer jako Pelzer, něchcu hazat špuntovku do oseňa, chmmm…Ma přyjemny hlas a je vyborny herec, ale akcent – no, uvidime.To spiše sazym na Čecha. Aji dyž se to nězda, može byt tež dobry. Je pečlivy a na svoje vystupy se přypravuje dycki tak dukladně jak baňski inspektor na sfarani.Mimoto svoju umělecku karyjeru začinal v Těšině v divadle.Ale to nemusy nic značiť, začinala tu aji pani Květa Fijalova (byla potem aji v Opavě) a tu tak slyšet čitat Ostravaka, by moch byt ganc vyživny horor! Něpochibně by ARO na Fifejdach nahonilo na srdcařach pravověrnych ostravaku pjekny počet bodu, checheche!!!Ale pani Fijalove jeden dycki rad přemině, bo je to durchundurch osubka mila a pozytyvni, no ni?:)))

 • Brmboš

  Lepší v knize.Nevím, ale myslím si, že televize není schopna dát tomu takovou šťávu jako kniha, kterou si každý přečte. Hlavně mám více času si čtení vychutnat a pohrát si právě s tím nářečím. Stejně dobré to bylo na internetu. Zdravím.

 • Pavel

  AktéřiBylo to pěkné a taky mne hned trklo proč už nepíšeš další kidy, protože to vysílají v bedně a až skončí , tak se zase dočkáme nových dřistů . Jo jinak, takové lyže mám, jo a ještě mi nějak unikla role Kaisra . Chtělo by ho to trochu popostrčit , zařiď to .Čus bus.Taky kouknout na dokument o Čechomoru jak slezli do šachty stojí za to.

 • Dejf

  Zatim nejlepšiNo, jak to řecť, asy takle: zatim nejlepši. Chvilema mlel, že mu něbylo rozuměť, chvilema mluvil moc potichu, chvilema se moc vžival do „role“, ale z toho, co zatim bylo, byl určitě nejlepši. Esli to takle budě pokračovat, tak se z teho vylupne fajny serijal.

 • Je to k ničemuUž se na to nedívám. Až to někdo předvede po ostravacky tak povězte. Rád se podívám.

 • Mira

  okecSebelepší herec to nemůže zvládnot,bez znalosti věci. Byl jsem zesraný,když s toho Kaiser z Lábusem mačkali pohádku.Tuš to by něsved ani Broňa z Bohumina. Stále čekám na nějakého jasného kolíka. Myslel jsem že mě jebne,když jsem slyšel tu profesorku,jak se pohoršuje nad pravopisem. Rád bych aby mě předvedla jak by vyjádřila na papíře styl naší mluvy. Přál bych si další pokračování Ostravaka,neboť je to super čtení na dovolené,oddechovka na pláži a navíc úchvatny pohled na dva nahaté chechtajícíse pošuky. Dyť skus říct Řekovi „Tuž to je vedro jak cyp“ nepochopí synek,nepochopí. Mira

 • Helena

  Docela dobréMyslím si, že ze všech dílů byl s Lábusem nejlepší. Docela to ušlo, a taky jsem se zasmála. Uvidíme co dál. Snad to bude čím dál lepší, přála bych Ti to ostraváku!!

 • alex

  možnáto v ČT mysleli tak – kolik je v republice Ostraváků – a kolik ostravákových knížek se prodalo? Takže stejně spoustu knížek mají NeOstraváci, kteří si tu knížkou čtou tak jak umí – čili neostravsky. Proto i v televizi je čte někdo neostravsky, aby to bylo jako doma. Když tam pan Lábus mimo text vkládal předklady do obecné řeči, aby to bylo srozumitelné, bylo to v tomto duchu. Asi bych postupovala stejně – někoho kdo umí číst, trochu se bude snažit, ale vlastně to bude jenom jako. A nemusíme kvůli tomu mít kuřy řyť permanent, na světě jsou daleko horší věci naž spatně přečtená knížka. Mimochodem – vzpomíná si někdo jak četl pan Höger Lišku Bystroušku? Až se mi oči orosily, když jsem si to připomněla. Zdravím všechny pozůstalé čtenáře alex

 • moje české děcka mi nadavaju "hnusná maminkááá"

  Už teho bylo dosťOstravačku,vydržela sem enom do „dopolednéé sem poklidil chlivek“, pak šla kisňa do sklepa. Je to hnus, měl bys to zakazat, nebo si dat podminku, že to bude čist nefalšovany ostravak. Dyť jich je v tym šoubiznysu dosť, no ni?

 • Alena

  Jani (11)Taky jsem si myslela, že si zvykám a proto se mi to líbí víc a víc ale po shlédnutí prvních dílů a teď tom posledním jsem měla radost z toho, jak se to vyvinulo. Jsem optimista, tak věřím, že to bude už jen lepší, ale jasně, záleží na interpretech. Jestli to není všechno předtočené, tak doufám, že si pánové a dámy něco vzali z kritiky ..ikdyž, komu to prostě není dáno přečíst, tak mu nepomůže nic.Zvykám si na obrázky, na klipy.. zdají se mi bý t ale taky lepší…těším se na dodrbanou mikrovlnku…kolobuty…:-))..a tež na to, že si připomenu různé věcičky z dob tvrdé totality, jak tam ted byly ty lyže, synek na to jen nevěřícně hleděl a „mami, na tom se jezdilo, nebo to je jako??“:-))Zajímalo by mě, jestli Jaruna ví, že je tamta Jaruna:-)))..ale asi ví….borák..no aspon je slavná:-))Edis na Čecha jsem sama zvědavá a souhlasím, je pečlivý, mohlo by mu to vyjít.:-)Přeju hezký den!!:-)

 • vib

  Ludě,mě se zda, že ČT rozdava žebračenki vysloužilcum tak, jak invalidum z vojny Masaryk trafiki. To je děs, kolik tych čekatelu na zněmožněni Ostravskiho regijonu v kisni za „kunsek wurštu“ ešče stoji v raji.Taki Lesbus, ten to včera odhyrkal šusem jak urvany vagon v Pohybu ve werku.

 • alena

  39… to je to, jako by zapomínali, že Ostravština se čte normálně, pomalu, plynule prostě normálně, jako všecko :-)…ne rychle, asi to mají neostravští vsugerované, že čím rychlejší, tím ostravštějši..

 • TomK

  Bez obrazuTak jsem si na TV vypnul obraz a nechal jen zvuk. A bylo to o hodne lepsi – jenom obcas pauzy jak se cosi melo dit na obrazovce.Co takhle Ostravak v radiu, nestalo by to za hrich?

 • ach jo…O tom, že Lábus bude zatím nejlepší, jsem tušil už z ukázky a upoutávek (že Edisko? – http://az.bloguje.cz/469631-ostravak-v-bedne.php). Ale upřímně řečeno, když posloucháme ty Pražáky, rve nám ten jejich přednes uši tak, že se ani nemůžeme soustředit na text. Jak někdo v diskusi napsal, je potom potřeba si to „přečytat třy razy odnova“, abychom to spláchli. Je podivné, že těm čtenářům nikdo neřekl, že některá slova mají v Ostravě přízvuk na jiné slabice, než v Praze… Ach jo.

 • mako

  zas nic moc (nebo spíš nic jak moc)Mno myslim, ze to ma sestupnou tendenci a ze to je cim dal horsi… Nechapu proc to nenechaji precist nejakemu – treba byvalemu – havirovi (a hlavnne nekomu, co se z Ostravska cely zivot nehnul, aby jeho rec neutrpela). A co chvila vysvetluju nejaky vyraz, nebo se necemu divja, cypi…Z teho celeho stoji za podivani akorat ta jejich „Jaruna“ i kdyz sem si ju prectavoval uplne jinak, tady ta je jakasy mladsejsi a peknejsi 😉 I kdyz to neni hlavni postava, tak by ju mohla kamera snimat dele ;-))——————Pro Ostravaka:——————1) Ostravaku, nechtel bys to precist sam anonymne do radia? To by bylo asi nejlepsi. Nahraj to na computeru do MP3 a posli to do radia. Je to dostatecne anonymni a pritom efektni a my budem vedet aspon jaky mas hlas. Pokud si na to netroufas technicky, tak existuje spousta ruznych dyktafonku co to primo nahravaji v MP3. Udelaj to pro nas prosim, a autorsky se tu k tomu prihlas a bude konec s pokusama ruznych idiotu a konce kritiky.2) Bylo by dobre, kdybys nezavazne zas neco napsal, fakt 😉

 • Ale ta hodnocení nahoře jsou nějak divná. Ne a ne se trefit do jednoho.Podle mne to bylo sice „Lepší jak minule“, ale „Furt nic moc“, prostě „Jak smradlave fusakle“. No a co dodat, než to, že „Kisňa šla málem do sklepa“.Čeho se ještě dočkáme?

 • Jirka

  Konečně miluju JARUNU!!!!

 • Reiko

  Upoutávka na novou knížkuVšimli jste si nahoře té brčálově zelené vlevo?

 • Karel

  Ostravak rozdává bonbonykaždému, kdo po stodvacáté paté napíše, že to bylo hrozné, mělo by to skončit, dívat se nebude dál, měl by to číst někdo z Ostravy atd.? Proboha lidi napište už něco jiného, je to děsná nuda to číst…… Nebo si fakt myslíte, že hromada lidí prahne číst několikdesítekkrát totéž trochu jinými slovy vyjádřené?Co takhle slovo do pranice – připravuje se Ostravak jako kreslený seriál…… Něco jako Simpsnovi. Nevím to jistě, ale znáte, na každém šprochu pravdy trochu a logiku by to mělo – Ostravak už určitou výtvarnou podobu má, nemusel by si ho tedy nikdo spojovat s určitou žijící osobou, Jaruna by mohla být krásně groteskně hnusná, zvláště některé její grimasy, a všechny vtipné situace by se kresbou daly úžasně vygradovat. Třeba nás další díly televizního Ostravak už brzy překvapí…..

 • Petr.Ova

  Mno . . .Ale jo. Jura byl celkem dobry. :)

 • Ježikača

  Karle, taky dobrej nápad. že nás to netrklo dřív.že bychom udělali sbírku a v zájmu zachování dobré nálady si zaplatit autora Zeleného Raoula? nebo by to fakt mohl udělat Ostravak v rámci akce Národ sobě

 • Jotvor

  čtyřicetdevítko a tobě podobníJdi s tou reklamou do prdele!Tím spíše,pokud se ani neobtěžuješ něčím sem přispět!Všem ostatním se omlouvám za vulgarismus,ale tohle se mi fakt příčí v krku.Veš jedna zatracená!A teď už k tématu.Poslední díl jsem bohužel neviděl,tak jsem si myslel,že se něco dozvím tady,ale vím jen že to zas nebylo Ostravsky a že to bylo pdle většiny o fous lepší.Jinak Jarunu jsem si taky představoval jinak – trochu starší a řekl bych tak trochu tuctovější.Ale tahle je super!Ale stejně jsem zvědavý,jak v Čete vystihnou Blanku,nebo makaka.A nebo mojeho oblibenca,zneuznaneho alchymistu Kajoša.

 • Alena

  Ostravačku..ještě furt tě nenapadlo vytáhnout svůj ksychtík na odiv světa?..je to škoda, nemyslíš?…No, já tě mám ráda, bo sy taky fajny po pysku a tak…:-)))…ikdyž tě neznám…kua ale stejně… :-)))

 • Babka z Ostravy

  To by mě zajímalo, který blbec psal do Magazínu Dnes profil k pořadu Denik Ostravaka. Píše: „ Vše je založeno na tom, že dotyčný píše takzvanou ostravštinou. Řečí, která u obyvatel jiných částí země vzbuzuje smích a mnohým výrazům nerozumějí. Ale tak se na Ostravsku mluvilo a mnozí tam některé výrazy používají dodnes. Už ten název blogu: Ostravakovy dřysty. Dřysty rovná se řeči, vyprávění, žvásty……. Popisuje, jak jel do práce, jak se hádal se ženou, jak byl nakupovat………“No není to vůl? Aspoň je vidět, že napsal cypovinu, aniž by si zjistil další souvislosti. Jinak by totiž nemohl napsat: „Vyšly už i dvě Ostravakovy knihy.“ Prosím, nemohl by někdo vzkázat do té jejich pražské redakce, že také „pražština“ vzbuzuje u obyvatel jiných částí země smích a že nevyšly jen dvě Ostravakovy knihy, ale že zanedlouho vyjde už šestý díl????????????? Fuj, to jsem se hned po ránu rozčílila………..

 • Edisko z Těšina

  Babko, nědenervuj se zbytečně, bezteho to pisal jakysyk prahoostravak, kery se tam chce zapodobať a zapadnuť do jejich kolektyvu

 • emil

  Nejde mi to pod vousy,není to Ostravština,souhlasím s názorem,že to má číst rodilý ostravák,nebo ať to skončí! Já jsem ostravák 40let a Lábusovi jsem nerozuměl chvílmi vůbec.Ostravština je rychlá,ale není o drmolení!To si umělci z Prahy pletou pojem s průjmem!

 • Večernica

  Tak nám v té Praze jasnosti, zamordovaly Císaře Pána…řek by Kajoš a vlez do pervšej knajpky, kaj by se mohl zrubať do alelujá z teho žalu na srdéčku….i co z teho vyglonda…že každy inši genius( včiľ na Ostravak) ktery se něnarodil na pražskym rynku je vždy něpochopen svojum “ vrchnosťu“ i z jeho fajnych a interesantnych a modrych dřystuv zroben – „chujovy pasvil“- že potym vyglonda ten fajny moravsko-slezky kolik jak guvňař i buran z Řiťkobzolovic.Toš svěř taky SKVOST Ostravaku potym těm -napevno pravym -“ pepickym“ buranum, keři něpoznaju to ostravske zlate vajco v pražske DUPÉ ( přeprašam..kupce) sena…bo sum jak pohlupavě slěpy varioti a ganc fest jebnuti do ty “ umjeleckej“ pali…No… aji tak lěpše byť tutaj našim krajovym uľubjoncem „Ostravskym Baronem“- něž cypatym “ Kralem variotuv“ v pyskach těch – „farizejskych “ kolikuv“( zaprodanych aji fest zkorumpovanych) ..co praviš- naš synku ukochany… no.ni?….takže tak…*No i ten kresleny serial tvojich dřystuv by napevno byl vjencej interesantny- něž to chujove “ vrcholove dilko“ co z teho zrobila – TV.Asyk si mjěl inše představy- co ti s tym zrobja…něž ti to tak zdupu..co?Ech…co juž s tym …jak jest to juž v pazurach těch “ umjelcuv“…smoľ na to!Ja se juž těšim na ty pajtašky na šňurkach co budum juž napevno v REŽII naši Ostravěnky- i našich fajnych chlopkuv i robek co nimi ťongu na pľacu.-pysk jim šlape po našemu.. i toš si přijdum zalepiť tym ty rany na Duši- co se mi zrobily jak merčilam na to pľugarstvo těch šaškuv “ umjělcuv“ včiľ v kisni….*No tak zdruv tu všeckim dřystulkam aji dřystulakum- a eněm těho Anděla do srdéčka pro ty světle zytřky… budum juž – PO NAŠEMU…na tych eněm našim Ostravskym divadelku na provázku *D)))- „fajnych pajtaškuv na šňurkach“… toš tak…

 • Alena

  ..včera mě doběhnul můj mudrlantský synek..když sem došla domů…prý:“mami, já vím jak vypadá Ostravák!“řekl to tak věrohodně, že sem mu na to skočila, blb ze mě, heh,letím za ním do pokoje a onjen s potutelným úsměvem , s andělskou tváří, ještě chvilku napínal a pak ukázal na toho střapatého človíčka na obalu knížky..

 • Edisko z Těšina

  Nakoněc se budu muset tych pražaku zastat, ……bo su v tym kapku něvině.Hlavni a definytivni slovo ma dycki režyzer. V tymtu přypadku Janusz Klimsza, kery pochaza tu styl (tym myslim Těšinsko) a je to režyzer v Narodnim divadle moravskosleskem. Denik ostravaka mu vyloženě něsednul.Hm, z teho by mělo vyplyvať, že každy by se měl držeť svojeho kopyta. Divadelni režyzer divadla a televizni zasek televize.Přytem aji to je relatyvni, bo tež se pravi, že dyž dva robja to same, něni to to same.Stači se spomět na Radovana Lipusa, kery zvlada režyju v kisni (kaj auzgerechnet včil opakuju jeho „Šumna města“ – včera byl Krnov), aji v tyjatru (jeho „Těšinské niebo – Cieszyńskie nebe“ mělo zešly tydeň stu repryzu…A mimo majsterštyku je to aji kasaštyk, bo je furt ganc ausfrkauft.Tuž každy zme jakysyk. Asy ale něstači enem kohosyk postavit před ten filmovacy aparat, vrazyt mu do pazur ostravakuv denik, zařvať „Gamera? Ékšn!!!“ a zajst se na produkčni zinkasovať honorař…No ni? :)

 • Danijela

  Po přečtení Ediskova zamyšlení jsem to nevydrželaa skákla do obchodu s tekutinami – který leží zrovna naproti. By nám to Edisko nevyschlo. Čili, když něco dojde, tak to není bomba…

 • Neva

  DanijeloNějak jsem Tě nepochopila, Ty si jdeš koupit tekutiny, aby Edisko nevyschlo? Ty jsi v Těšíně???A Ty vybuchneš, když se nenapiješ???

 • Edisko z Těšina

  Muhehe…Nevo, myslim, že Danyjela v Těšině něni. Aji dyby byla, tuž co od ni vim, asy by mě něnavščivila, bo něrada lozy do přykrych, prudkich a šklhavych schodu, jake su do mojeho šarkaniho sydla nad Saksenberkem pro normalni smrtelniki postavene, checht…Ale to už zme tu raz na podzym přebirali.(:-D)))

 • Renata

  Nevo,tuž teď sy mě pobavila:-))))A hlavně sy mi přypoměla, že mam vypnut komp, nastartovat koště a letět do fajne knajpky.

 • Neva

  RenatoTuž včil Ti aj zavidim, bo ja musim dom, bo nam budu měniť měřyče na topeňu, inak mam kura tež absťak, už sem z paru dni něbyla z mojimi knajpkovymi chacharami a je mi za nimi teskno…no co už, tuž se to užij děvucho…

 • Neva

  Edis…Jasne, to už tu raz bylo o tych Tvojich schodach. Ale u Danijely jeden něvi co ho napadně, ja by sem se nědivila, kdybych ho potkala aj v te naši Ostravě…

 • Renata

  Nevo,tuž dam se aj na tvoje zdravi a že se to užiju, tuž to nepochybuj:-)) Koště už vrčí – čus:-))

 • Neva

  RenatoZytra se těšim na zažitky…čus…

 • Danijela

  Koukám na předpověď o počasía vidí, že nebude valné… Ta Safiánská zima má sílu. Čili, Edisko musíš se zavlažovat u následníka Lukáše. Než ta ¨“bomba“ dojde.Občas jásám nad takovými příspěvky. Které potvrzují naši rodinnou thési, že doma je tam, kde se mluví srozumitelně – tudíž tak, že tomu i dítko školou nepovinné rozumí. A Edisko tak mluví. Čímž ale nechci říct, že by Edisko nechodilo do školy.

 • Edisko z Těšina

  Po našemu "furt ganc ausfrkauft" = po pražskemu "stále zcela vyprodáno", checht…(;-D)

 • hej TY!

  a zas ?Lidi nemůžete na tu hvězdičkovou hororoskopičku někdo už hodit síť? —- Nebo radši granát!!!

 • Danijela

  Malý jazykový příspěvekZde napsané nepochází z plošťkových (…= ploštice…) knih, ale předávaných rodiných zkazek. Jde o výraz TROUBA.Vzniknul počátkem 20. století v tehdy ještě dost německém Brně. Dlouholetý místostarosta Rohrer ( na starostování mu chyběl přehled, ale vzhledem k tomu, že jeho rodina která po čtyři generace měla v Brně tiskárnu ve které se tiskl prakticky veškerý tisk pro Brno, byl místostarostou…) měl zvyk po pondělním zasedání radnice /tehdy ještě konaném v Staré radnici/ vyjít před bránu radnice a pokračovat v nekonečných monologech o zániků mravů, o nebezpečích pocházejících z lůzy, která Brno obchvatuje, o přehnaných cenách na blízkém Zelném Rynku (který byl od brány radnice vzdálen padesát kroků), prostě jeho hlasitá mluva daná už tím, že tehdy neexistovaly reproduktory, čili každý řečník musel řvát dost hlasitě byla slyšet i na vzpomenutém Zelném trhu. Na dotaz kolemjdoucích oč jde bylo slyšet standartní odpověď: staré Róra zase. (Róra = Rohrer). Jenže ono brněnské róra se dalo také říct česky. Backofenrohr = trrouba na pečení se tam místně nazývala tróbou. Odtud byl krok k záměně : staré róra = staré tróba. Vzhledem k tomu, že místostarosta Rohrer tróbil své litanije po leta, vešla záměna róra = tróba do povědomí brňáků, a tedy do řeči.

 • Večernica

  Edis zdruv – i k temu Práglu….Ja němuvila o fajnych ľuďach – plebsu- z Praglu- co sum taky ganc jak mi plebs v Ostravěnce…to si snad pochopil- ni?..*DDD)))Ja tym chtěla řecť- že ty dřysty s aktorami se natačely v Práglu – no i aktorama z Pralgu i tych co sum tam kolem angažovani…to¨sum viděla na vlastní voko kisni- tož, i mluv- kdě taka knajpa( Pasaž) je v OV- bo ju něznam..mu he he*DDD)))**** chicht…To OV TV němjěla dosť z ostravskych i slezkych divadel( Těšin)- hercuv- či zajemcu- kery by to čytali- no to mi -prav!A jistotně lepše- bo juž to majum za ty roky angažma “ v ušach“…i kaj by třá rodem něpochodily z tutaj… a to němluvim o tych co sum tu uroděni…ja ja…I tak mi řekni- čemu ten nas slavny TV OV- direktor dal ke svoleňju taku chujovinu- když mosel vjeděť- že to jest zupleňě “ krajovy “ problěm…To tym našim aktorom z tutaj něvěřyl- či co?.. ľub něbyly dostatečně dľa něj slavny či dobry.. toš to mi nějdě do pali…temu mam ty hlašky…že se chtěl “ zavděčiť“ – Praglu TV- i jest to asyk tak- že buď dosťal “ befel“ či v “ řežii“ popularně alibistickeho hesla- rasyk ruka ruku myje…To mně se něpodoba…i to mně sere.Ty alibisticke dřysty co pisnul na ty dema co sum tu vyrabjali – jak sem to v kisni zmerčili- ty něch si strči do dupy. Ty mně něpřesvědčily a to ani omylem….Bo by to moglo šecko s Ostravakem -jinak dopadnuť. Napevno.Juž vidim, jak nam Pepici tutaj strkajum do OV-namluviť našim synkum načečim Karlina či Dejvic jakusyk slavnu story…a sum zeslympany blahem- jak to tu dorobime- i bechněme taky paskvlil do TV narodu… coby tak fest domrvenu prezentaciju o nich samych- tak jak OV včiľ Ostravakum.Toš to bych chtěla vidět NA VLASNI VOKO- i sluchať na vlastni ušiska… HA!Toš se mi nediv, že tu vyryvam- bo mně – patriotičně -to něni ganc jedno…*I ten cypuškin – 69- co tu furt kvoka – juž napevno graduje k virtuaľněmu odchytěnju do sitě, juž se napevno tež dočka*DD))*** kaj juž krovky i zobak splasně- bo ma juž v pali gancz poplantane – šecki – z tutaj dřystarni – Hvězdičky….(radi jechajumce na metlach…hecht… Renato – co?…)ha ha ha…fajny deň šeckim… * * *

 • Edisko z Těšina

  Muhehe – Danyjelo, dobre, fajne a pjekne!!!Tuž temu pravim ganc slušny, přypovzdělavacy přyspěvek!Enem by mě zaimalo, esli by ten fertreterburgmajster „staré Róra“ stačil přeřvať takeho stryca Pepina, hmmm…Ty dva mět tak Hrabaluv fotřyk na jednym brauerajplacu, tuž to by něuvařyl asy ani zliter piva, checheche :D)))

 • Edisko z Těšina

  Pro [71] – Večer.: čitej pořadně: Hlavni a definytivni slovo ma dycki režyzer.

 • Karl

  Ostravak v pajtaškove podobjehttp://www.dlo-ostrava.cz/predstaveni.php?hra=ostravakpremiéra 23. 2., 2. premiéra 25. 2, hraje se i 26. 2.

 • Večernica

  Danjelko— " kochany"*DDD…chicht1/- a čemu to praviš Ediskovi?…na kerym sudu zasek sediš- že tě tak suši?…No nima nad šmakovnu šťavu z kvašnego zeľa- nechybi ti juž vitamin C?…hecht…2/“ tě péro, Dandy, to prej vočišťuje prudce volezlej sejrajt v intelikenci a dejou se v hlavince vopravdu děsný prdy…páč našinec je zasejc vocať pocať náramnej intelikent.no a vo tom to barde celý je, žejo?*D)))*V té druhé části si Danjelko pořiď slovník o pražské hantýrce v konce 19 století- -“ pokavaď bys péro lítala – v éru“… -tě bůh!..

 • Edisko z Těšina

  [74] Karl – dikes za odkaz :) Je to dobre – Ostravak někecal!No – ale na to, že premyjera budě až kajsyk v druhym měsycu už by tež tu anoncu mohli napisať kapku genauer, co se tyka počtu tych ostravakovych knižek (zvlašť, dyž jich tam vypisuju menovitě – to je kurňa každy mamlas, kery o ostravakovi piše, taka zhnila lemra, že se něumi podivat na jeho blog? Aby věděl, že dyž se robi taky chitry, o čem vubec piše? …Ja něvim, že dycky kdosyk musy cosyk zkurviť! Tu v tej naši republice to snad ani inači něidě, vrrrr…Snad umělecki dojem v tym pajacovym tyjatru budě stat za to, dyž to režiruje Radek Lipus (jak už sem ho spoměl v [58])!Přeju Ostravakovi aji panu Lipusovi tež aspoň zesto repryz (tajak v Těšinskem něbu :)))…

 • Večernica

  Edis- přebač- ale vdyť dřystam o tym samym- ni?* Karl- teš sem zvjědava- na ty pajtašky na šňurkach- bo asyk to budě juž dobre…dikes za befeľ – o tym času.*D)

 • Danijela

  Ten neva si zase plete rody…tak je to…

 • Edisko z Těšina

  Něda mi to, zasek se musym dlubnuť…Pry: „Jak si herci poradí s nářečím, jak si inscenátoři … poradí s autorovou podmínkou, že postava Ostravaka nesmí být na scéně nijak zobrazena? Na to se mohou diváci těšit do února 2007, kdy bude premiéra.“Tuž těšit se možem enem do unora 2007? A pozdějši už ni?Bože, keryžeto chumaj jim tam na tym jejich vebu robi stylistyku? Snad ti inseminatořy něbudu podobně jebli přes palu…

 • Večernica

  DanjelkoTa sedumdesatka se i mně zamluvala…toš pokračuje v tym tempu…a přestaněm napevno surfovať po netu jak coš něbendě znať…bo vidim že maš i fajne ( utajene)- zdroje*D)))němožeš pisnuť v jakym městě sediš na dupě?…

 • Edisko z Těšina

  Večernico, nědřystaš to same, co ja, bo brbleš na pražaki, ale režyzer pražak něni…Dyť sem ti napisal, něch se přečiceš pořadně kid [58]. No nic – valim do knajpki, servus…:))

 • Večernica

  Edis- a znaš jake sum pojěty v OS tidli- štabu- že napevno si přesvědčeny- že nimam pravde?…

 • Večernica

  jesuskote- to se mi odfajklo spiše, něž sum mohla coš opraviť i pisnuť dalejtoš eště raz.Edis- a znaš jake sum poměry v TV tidli fidli- štabu- že napevno si přesvědčeny- že nimam pravde?A kaj si přišed na to- že vyryvam na Pražaky, synku?*DDD)))…toš to si přečitaj ze dva razy to co pisla pervše zesej ja.Ja vyryvalam na teho umjělca, co zkurvil ten naše ostravsky Duch v pražske knapce s pražskimi zobaky, co sum angažovani v tym Práglu.Ni pražsky plebs- taky co sum v OV i ja a ty v Těšině.Tuš tak…I jecham tež si coš dať dobreho- bo mam absťak jak Prajzak na Žida*D)..toš třá zvlažiť pysk…napevno najvažnějša pora- to ti schalujem…teš to dum zrobiť.**DDD)))

 • Edisko z Těšina

  Něchce se mi zbyvať …a už vubec ni hadať o cypovinach…Dal sem sy fajne pifko a včil budu čumět na dyvidyčko, bo mam zaimavy polski film v českym zněňu „Muj Nykifor“ a to je pro mě lakavějša přectava, jak straviť večer, než se ho kazyť dyskuzu z Večernicu, co kaj kery napsal. Bo to mam v řyti…Tuž tak asy, paňatno?…

 • Večernica

  Edis- ja se něhadam…kaj to vidiš?… enym sem si vyjasnila situaciju..toš na teho je diskusija..ni?Maš rech, cypoviny sum na guvno…paňatno…a ja dum teš čučeť na coš interesantnego…bo temata asyk tu napevno vyschly.Možbyť ti ale ktoš budě robiť ltutaj lepšu společnost- něž moje cypate dřysty…možbyť…tuš tak…servus

 • Truda z Prajzke

  Ostravak jako komiksedice KOKODAK – Kreslene Ostravakove Komiksy O Dřistech A Kidech…….. Chlopi si to budu rvat z ruky v knajpach, děcka to ve škole budu měnit za nejlepši empetrojky, stařici budu spominat s Ostravakem jak to bylo v Ostravě za jejich mlada, babky uroni slzu nad šikovnym synkem…Dojetim to je jasne….A pani Repronisova zrobi v nakladatelstvi asi uš aj siň tradic, vytapetovanu zlatyma listkama…… Jedna polica – Ostravak jako kniška. Druha polica – dyvydyčka s televiznima epizodama. Třeti polica – komiksy. Čtvrta polica – dividyčka s pajtaškovym divadlem….. Pata polica – Ostravakova urna. Šesta polica – dyvydyčka se zaznamem Ostravakoveho zmrtvychvstani. Zřejmě se to staně na velikonoce, uš je to taka tradice že. Šak na vanoce umřel – gdě se asi inspiroval, že?……

 • Ježikača

  Danielo, to jsi mě neobyčejně potěšila,u nás v rodině se zas tradovala prvorepubliková říkanka: Já že jsem trouba? no dobře. trouba, ve které se buchty pečou. ale ty jsi trouba, kterou hovna tečou… tož tak

 • Ježikača

  Trudo, i tobě děkuji. mám radostže se idea ujímá. a znovu připomínám: Cimrmanologové měli mrtvého velikána… jsme ve výhodě, využijme toho

 • Luďa

  Už to tasy zase houstne :-(dokuď tady nebyly ty dvě, tak byla pohoda …Na štvrté díl sem se díval enom tak jedním očkem, ale po tech názorech tady sem na to musel hodit čučku na infernetu – no přiznám, že Rumburakovi sem moc nevěřil (to mě spíš nezklamal Kaiser), ale musím uznat že byli stejně dobří a Lábus možná eště o trochu lepší. Je to divný, ale ta televiza se mnú asi pěkně manipuluje, protože si ňák začínám zvykat na to Ostravakovo televizní zpracování. I to doprovdoný dějový snímky temu dodávajú šťávu.Jak se tady nekdo rozepisoval o Jaruně, že je to betelná kóc, tak su zvědavé co tam nalifrujó za špicový hajfy za Zdenku a Blanku. To si možná chlapi eště užijeme, né :-)

 • mam doma knižku ostravaka, stoji za to ji cist?———————————————————http://www.thatslife.blog.cz

 • Večernica

  Luďa- 89- co ti tu zas hostně- baj dotud kaj nebyly tu ty dvě, tak byla pohodatoš ser na moje dřysty- i přeskakuj je, jak pišum k vejci aktuaľně- k Ostravakovi i to co snim porobily v kisni ti umjelci.Je to eněm muj nazor- a možbyť to i jakys kolik v TV přečita i poťongně se za nos…jak muvila moja fajna babča… i temu to robje.No a to tu mam řvať enym připostrany aplaus – jak sje to super a totališ špica- jak se mi doš fakt nebači- a pokdrytecki lězť tym tajtrlikum co to zdupali do – řiti?… či može si tež tady pisnuť svuj nazor?- tak jak ja to čujem- jak kukam do tej kisni i nevjeřima vlastnim očiskam- kaj sme se to dostali – och bože! s tym svěntnym dřystajucim Ostravačkem, fajnym a tak exotyčno Ostravsky- enym ostravsky-ponašemu pisal tu ni?,…no z toho vyrobeny umjelcem reginem navic z tuď ještě z OV- přes Prágľ- taky paskvil.A čemu ta dřystarna na to je- či něna take kidy- by byl Ostravak v obraaze- esli se nam to podobalo i čeka že tutaj pisněme svuj nazor- každy sam za sebe…Tak o co jde- o guvno… asyk , jak si tum i babča Večernica – němože v klidku coš k temu pisnuť popravdě- jak to dla něj vyglonda… ten „zazrak“ -co z teho tidlifidli zrobila… no to mi pravtě- čemu ni!…aby zasek jacysi pohlupavci vyryvaly jedovate sliny…čemu to?- HA! jesuskoóote!Že temu tady včil nima pohody-a houstne to?…co houstne – ja ničeho nemerčim?…že sum se tu enym v klídku “ přetahovala“ nazorově s Edisem?…to jest normaľně- i nic něnormaľnego…toš o co obchodi- moralobijcum?Němušete žaden ľubiť ty moje dedukcije a nazory- bo sum eněm moje- ja je nikemu neperu do pali kladivkem- ale teš tak samo se neposeru z druhych nazoruv , kere tu zasek kdoš inši pisně k temu tematu – to ni *DDD)))…i něcham zas zasej spokojno jeho žiť- ať si smoli ty sve pismenka v klidku a v pohodě ale tež proše- by něchal ty pismenka smoliť v klidku a vpohodě aji mně…- to je tak těžke???. Diskusija stojik na demokracii- -posvatneho FORA ROMANUM pro plebs…toš to je napevno přeci jasne i dla našich maľutkych českych pomjěruv..tutaj iteligenti- co pravitě?… * * * no a včiľ juž držim pysčisko, bo juž ode mně to k temu jest v te poře jak merčim na zigary- fertyk!….*No a jak se mmně budě chceť tu do dřystarni coš akčně pisnuť k tematu- toš pisnum- aji by se třá kdoš do řiti tu ugryz.Svoje sum si řekla.A esli se to něbendě teprem paru typkuv podobať- to se včiľ se možu třá objesiť ľub utopiť– je mi to ganc jedno!- no i mam to tež juž včiľ u dupy.takže tak – *DDD)))****Dobra noc tutaj všem i fajne sny * * *

 • Alena

  Danijelo…bych se tě chtěla zeptat, jestli nevíš..Kdo vymyslel ranní vstávání….?:-(..to musel být nějaký hňupakus.

 • Večernica

  Aliněznam kaj meškaš, ale tu u Duhy to bylo do teho mrazu -brutaľně…až mně otřepalo…nima nad ranko v těplutkym kvěrtyře i goronci čajik ľub svařaček v pazuře…i klídek a žadne – s lejstrama poskakovani po uřadech …* Fajny deň tutaj všem

 • Neva

  Danijelo…78No, v 64 mi to nějak šlo samo, bo od te doby, co si v podezřeňu, že zje chlop, se mi vic libiš…A o te „tróbě“ to bylo fajne a trefne, bo eště ku všeckemu si tež taka hlasna truba, bo furt tu cosyk hlasiš…Tuž možeš mi sim Tě pěkně zystit, čemu se mi včeraj zlamal něhet na palcu u prave ruki, když sem se ho tak hlidala a něuhlidala? Kery vitamin mi chybi…? Co se mam kupiť v apatyce…dikes předkem.

 • Danijela

  NeEvě, či anoEvěPodívej se na zkušenosti z dřívějších dob. Třeba na románské stavitele budov. Těm se zdařilo stavět za použití oblouků prostory, před tím nebývalých rozměrů. Jenže ty oblouky časem praskaly. A byly ohyzdné. Žádná malta to nespravila. Nastalo velké hořekování… až nějaký nápaditý stavitel přišel na nápad stavět oblouky už od počátku prasklé.Tak vznikla gotika. Která se osvědčila, jak se dá vidět dodnes.To je popud k Tvému nehtu. Žádné vitamíny = malta, ale hned od počátku lámat. Třeba zavedeš novou módu. Jde jen o zvyk (okolí a pečovatele…).

 • Lela

  Ostravak v kisni 6.2.2007Ktery tydlifon si vybrat? Dnes s Alexandrem a Simonou Postlerovými… Kóknite na http://tv.sms.cz/index.php?P_id_kategorie=56456&P_soubor=%2Ftelevize%2Fporad.php%3Fdatum%3D2007-02-06%26id%3D850046171

 • Danijela

  Aleně. Ranní vstávání…Kdo tu blbost zavedl nevím. Můj dědeček mi vypravěl pohádky o zemích kde rajtují princi na dracích, o chobotnících v rybnících … pak mi vypravěl o zemi odkud pochází, ve které se muselo vstávat už kolem sedmé hodiny ranní.Brrr. Draky nemusím, chobotnice jen na talíři (pro zpestření jídelníčku) a budit se před sedmou? Nikdy!

 • Neva

  94 – Dane-jelo…Zavedu novou módu, zavedu, všecky nehty si zodpovědně, ale až po obědě, ohryžu a nahodim na ně ňákej bryzolit…dik…

 • Pražak (pražski)

  Ty pražaky nam tam strka ostravske studioChtěl bych se tu tak trochu zastat nás pražáků :)Ostravaka televizuje ostravské studio ČT, které je celkem samostatné. Některé jiné jeho pořady (šumná města, bydlení je hra, pod pokličkou, …) jsou naprosto skvělé oproti těm, které tvoří zakonzervovaná TV v Praze, ale tohle…Ostravaka jsem zprvu moc nečetl (přiznávám blbě se mi to četlo a písmenka mi skákala před očima – prý se na to dá zvyknout, ale já si zatím tak úplně nezvykl). Obsah i mluvená forma se mi ale moc líbily a tak jsem s nadšením přivítal (zatím dvě) audio nahrávky.Když televize oznámila, že budou ostravaka dávat, měl jsem radost a těšil se na ještě fajnovější předčítání každý týden – takový dospělý večerníček. Dokonce jsem na první díl nastavil i video.Něco takového jsem ale od ostravské televize nečekal. Takhle kazit „svůj“ materiál. Založit to na nepřipraveném jakoby předčítání, kdy hlavní motiv není zajímavý obsah textu napsaný zajímavou formou, ale to, „že se to blbě čte“. To přece vím, to o tom nemusí dělat seriál. Výběr „čtenářů“ je taky pochybný. Krajča bych ještě možná pochopil jako „domácího“, ale Zedníček s Paulovou? Kaiser s Lábusem trochu lepší, ale hlavně proto, že jsou geniální komedianti a číst líp než to předvedl Zedníček snad zvládne už každý. Ale ani jim to, co čtou nevěřím. Vždyť se ani nesnaží číst to pro diváky, ale čtou to pro sebe.Jsem z toho zklamaný a nejen, že video už dávno nastavené není, ale už se ani nedívám. Proč? Koukat na to jenom abych zjistil, jestli to bude horší než minule?Ostravaka jsem oblíbil. Nebylo to ale proto, že by mě zajímalo, jak si s náročnou četbou poradí někdo, kdo to neumí. Dřysty v tom pořadu prostě nemají hlavní roli, ale slouží jenom jako rekvizita.Má to pro mě asi takový smysl, jako kdyby tam nechali Verlainovy verše slabikovat děcko, co se sotva naučilo číst.Omluvil bych se vám za „nás pražáky“, ale tohle spískalo opravdu „vaše“ ostravské televizní studio. Ani ti herci-čtenáři nejsou často původem „pražáci“ – jenom pro „televizní“ herce je tu prostě víc příležitostí.Takže si tam v té „své“ televizi udělejte pořádek a pěkně jim to vysvětlete i za nás „pražáky“. Protože jinak nám ostravakolačným nezbyde než čekat na další audio nahrávky a nebo si v úterý večer místo televize pomalu a trpělivě číst tady v archivu.Zdař Buh z Prahy.

 • Neva

  98Fajně napsane…

 • Neva

  Ježiš, ja mam zase stuve???

 • Večernica

  k 98-Ty pražáky nám tady strká ostravské studioDěkuji za velmi podnětný a zajímavý příspěvek- od rodilého Přažáka -z Prahy.Jako Ostravák z Ostravy- si toho pochopitelně- oc cením- kvůli přirozené objektivitě- neb je to zase fajn pohled“ zvenčí“( od jinud).Jesli je to tak, že o celé koprodukci zpracování rozhodovala pouze Ostravská televize, mimo nějaké “ tzv. zavděčující se“ manévry a úlitby Pražskému ústředí– tak je to samozřejmě pouze její VIZITKA a dovolím si tak teď už i napsat- OSTUDA!Vidím, že i samotným Pražanům- kteří teda přirozeně nejsou patrioti- tak jako my tady na Ostavsku-protože my řeč z prostředí našeho dialetu známe velmi dobře-RVE ono fonetické zpracování uši- a není to tak v pořádku- jak BY MOHLO BÝT- kdyby dramaturg a réžiséer v OV který to svou persónou, zušeností a umem zašťiťoval- NEPODCENIL – naprosto jasný přincip přednosti domácího prostředí- a vložil osud zpradování Ostraváka do “ rukou a úst“ – hercům a nehercům zdejšího domácího prostředí- kde úspěšná dramaturgie onoho pořadu- jedině patřila.Tady se stala- obecná chyba- na kterou vlastněě celý seriál Ostravakových originálních povídek- DOJEL… bohužel.I když známe pouze zlomek předvedeného – čili dosud natočeného- nějaké výrazné změny tak už neočekávám- neb větší část je vlastně ( jak někde proběhlo už avízo)…už natočena.Rádá bych věřila, že se snad stane Boží zázrak- a někdo to namluví lépe, “ ostravštěji“…prostě – skutečně PO NAŠEMU…čili se podaří tady – skoro neproveditelné u neostraváků- předvést pořádný kus odvedené práce v tomto osobitém ryzím krajovém dialektu.Tak se nechejme překvapit…. i když tomu sama už moc nevěřím…Škoda té nevyužité a zbytečně “ zahozené“ šance“… prezetovat Ostraváka tak- jak skutečně !!! – MOHL BÝT.*Zdravím všechny fandy Ostraváka v Praze- kteří si oblíbili náš specifický nářečový kolorit a nalezli v působivém “ převyprávění“ OSTRAVY – přes dřysty našeho Ostraváka – zalíbení…*Fajny deň všem* * *

 • za co

  Nevo (se stuvkou ) :o)beztak tu trčiš schvalně aby si ju měla….PS: ozvi se kvuli těm narozkam na muj meilin ..bo s tim pajtaškovym představenim to nebude tak jednoduche ( podrobnosti mezi čtyřma pazurama na emaijlu)

 • Edisko z Těšina

  Z pražakem pražskim se zhodujeme ……kuknitě na [58] (a to němam ve zvyku trapně se opakovať).Ale na [98] je vidět, že jak kdo chce, tuž to poradi aji ni enem přečitať, ale aji temu porozuměť a dokonca to aji straviť.A němusy přytem robiť kvasne gzychty, heh… :)))

 • Neva

  za coTys mě odhalila, kura, to viš že mam očiska enem na tych čislach…Jasne, už pišu…

 • Edisko z Těšina

  Večernico, co se robi, ty sy deprem včil s tym ostravskim studyjem objevila Ameryku? 😀

 • Edisko z Těšina

  Več.: A ja nikeho nězdravim, bo to bych se uzdravil a mě bavi byť chrobalivy, kdy se mi zachce, checht…Bo sem natury od přyrozeňa spurnej, několektyvni a indyvidualistyckej!A pijonyrske tabory sem něnaviděl!!!:)

 • Večernica

  Klídek Edis…chce to asyk blonďaka, bys se ti srovnala svatozař- i…něrobilo ti mega problěm se na mně fajně zasť kuknuť – z podpalubí?…To viš- mariňaku*D)))- sum taci co muše mjěť v pazurach i v pali enym Ameryku a sum i taci- kerym stači kuknuť na Hvězdy i maju v tym jasno…- checht…Toš Edinku- kochanje…dopluj s jakumsyk fajnum historku, z ty Emeryky kaj majum tego fantastyčneho kubanskeho ruma( napevno ho nevychlastal všecek maestro Kastrol*D))))…. bo po Danjele mi tu juž ganc vyschlo…takže tak…. Těšinsky Bardě…no i zdárek k Piastu*D))))

 • Neva

  Edis……ezy Ty zje synek několektyvni, tuž potem ja sem hraběnka Marica (Dane, maš ukol zystit, kdo byla ta baba…).Přyrozeni se spurne třebas něchej jak Ti to robi radosť, ale jak pravi Večernica, pisni tu cosyk srandovniho…

 • Danijela

  Nový úkol pro EdiskaBude Tassilo. By uspokojil Maricu. Hraběnku navíc!

 • Edisko z Těšina

  Včil sem z teho jakysyk doplantany…Fotřyk ze segru po mě vrešča „Už něchlastej“, Večernica vrešči „Dej se blonďaka, něch se pošteluješ svatozař“, Neva zasek piše o cygaretlach, bo na papiroskach Maryca sem se kdysyk naučil huliť (kurňa, tuž to byla značka, ešče včil mě po tych rokach natahuje, bleh… :)) a Danyjelka mě zněklidňuje jakusyk tajemnu tassemnicu, či co, huh!Robki, asy poslechnu Večernicu, bo chrobaka třeba truť permanentně a bez slitovaňa, aspoň se kapku pošteluju trubki, předstich, zažech aj spalovani. A aji na tu svatozař možna dojdě, esli zeženu jakehosyk odvažlivca, co poradi vlezt do věže a ma zkuški z padesatki.Bo moja svatozař je vysokonapjeťova a tu němože štelovať barcjaky hejhula, kery se zmoh tak nanejvyš na vadasku a v hospodě machruje, jaky něni borec, bo kdysyk byla na pijonyrskim taboře jeho nejoblibenějša hra „Vyděržaj pijaněr“…A za ty roki mu z teho všeckeho zbylo už enem to „pijaně“ chicht!A když řykam zkuški z padesatki, tuž tym myslim odbornika, co zvladně ni enem obsah vyhlaški padesatki, ale aji obsah flaški ze slivku padesatku.Tuž tak asy – dost bylo řeči, je třeba přykročiť k činu!(Kurňa, to budě čina, checht… :)))Servus!:)

 • Výškovičák

  Zlepšuje seLábus byl zatím nejlepší, i když si myslím, že Ostravak tento text píše víc monotóně a ne jako divadelní hru. Ale supr, těším se na další díl, kdylž už nemám co číst.

 • Anonym

  Dane, spravně, zahrajem se s Ediskem na operetu…maš zas za jedna.Edisko, ni cygaretle Maryca, enem roba Marica. Ale maš recht, ja večer tež idu na blonďaka, bo to je asyk tak nejlepši co se da večer robiť.

 • Neva

  112 sem jaJo a čemu se musi furt potvrzovať tyma pismenama odeslani kidu?

 • Dědek

  Edis, nabízím své služby.Na VN. mám ze šachty 23 roků praxe, slivovici si vozím z Vlčnova (ten jistě znáš)bohužel má jednapadesát procent. Ale to snad nebude až tak na závadu.

 • Ježikača

  Pražákovi, Edisovi, a spol.děkuji za kultivovaný a přesný příspěvek. Edis, já to chodila kupovat sploditelce – marice s filtrem, tehdy jsem ještě nekouřila, ale smrad to byl děsný, to trumfly jenom BT. přesto, že řeč byla o hraběnce, představte si ji na jevišti, Maricu s maricou, jestlipak by to dozpívala? aha! teď mě to přivedlo na myšlenku, že až bude příště Ostravaka číst nějaký pražák, mohl by mu k tomu Pastrňák napsat pár not a hned by se problémy s přízvukem ztratily. jo. kdo nejde na blonďáka, ať jde na Jak jsem obsluhoval…, super. sice hlavní hrdina zamlada se nepovedl až tak zúplna, ale jinak vydařená menzelovina

 • Večernica

  No Edis- a vidiš ho_ a mam zas po ptakach!!!*DDD)))To je temu, že někuřim i cigaretlam i Maricam, Tasilum a Moricum v baleni OFF i ON se se vyhybalam jak čert křižu….chechtNo i tak mi zostal enym ten čert v těle *DD¨***D)))- no i tak tu licum v diskusijakch jak “ prskoplet“..no- každy mame jakusyk uchylku ni?…,ale jak mi kdoš teš řekně paru hřejivych sluvek do uška.. a možbyť enym*D do uška…žeby mi trošečke ty rožky obrusil…Toš Jeřikačo, Něvo, Edinku – to sum těprem zaraky…co se u Duhy robja…*)))…No i o tom jest život…sranda muše byť- baj by i ty cigančata z něba -padaly…toš tak…no idum teš na lepše….

 • Večernica

  Ještě by k temu Tasilovi dodala, z kereho si zrobil tasemnicu*D))))Tasilo a Móricko byy dvě srandistické postavičky – hlavní aktéři dětských vtípků v 60 až 70 ti létech velmi polulární na východě Slovenska, teda v Kešavároš( Košice)…jestli i jinde – to nevím…znala jsem jich jako dítko školou povinné snad desítky…Už si je dávno nepamatuji, pouze mi utkvěl v paměti jeden, který jsem slyšela jako první- a ještě coby čerstvý prvňáček… a byl pro mně v té době „omračující “ ….No já v té době neznajíc- co to obnáši…jsem ho zčerstva převyprávěla chlubíc se ním u večeře rodičům a takovou jakou mi poté otěcko ubalil…jak maminka pohoršeně převrátila oči ve sloup…jsem už pak co se pamatuji dlouho nenafásla…*DDD)))…no a tak vám ho tady napíši…je ve slovenštině- ale mám českou klávesnici…tak se na mě nezlobte, když tam budou nějaké nedostatky…*Hádali sa traja šraci kdo má najtučnějšiu mamu.Karči hovoril.No moja mama je taká tučná, že ocko musel všadě zrobiť širokánské dvere, lebo sa nevládala prepchať cez futrá.Móricko sa ušknul a vraví.No moja mama keď sa chce okúpať tak miesto vani jej museli urobiť bazén, lebo sa do vani vonkoncom něvošla, taká je tučná.Tasilo se potmehútsky usmial a vraví.No moja mama keď mi dala do čistiarně odniesť veci, tak mi tam na jej podprsenky povedali, že stany berú až po sezóně….No a jazykovědný hlavolam pro neználky:po Košicky se řeknou kluci- šraci( v Blave -chalani)a holky – čaje ( v Blave – baby)takže tak.Tak hezký večer tady všem*D))))

 • Nebaví mě to……ty kydy mě nebaví a nebavily, ale když se to někomu líbí…TV má kouzelný knoflík a ten jsem použil :-)

 • Pierre

  Smradlave BT Ježikačo, něchcu dysputovať o kvaliě cigaretli bo nam puberťakum v te době šmakovalo všecko co enem trochu dymilo :), ale pamatuju, že BeTki (BT) kuřyly hlavně děvuchi, bo byly pry jemnějši. Tež byly jedny z nejdražšich cygaret (8 Kčs) co šly u nas kupiť. (kromě amerik, ty staly lauter všecki dvacku). To by sem spiše hlasoval za MARSki, kere škrabaly v pysku a pravilo se jim Kosmicky prach :)A to němluvim o takich Partyznakach či Lipach, bo ty byly ganc ina sorta, myslim, že desitka tych bezfiltrovych zazraku byla za korunu. Ty už ale pozdějši z trafik zmizly, akurat na Slovensku jakusy doby přetrvaly jejich segry Detvy.Inač sory za ten maly nykotynovy ekskurz, něbertě to jak skrytu reklamu tabakovehu prumysla, ostatně mi už tež su ty „Tuberyho Teple Valce“ pěknych paru roku ukradene….

 • Pierre

  Nevo (113)To opisovani liter se generalně praktykuje, aby se zabranilo někerym šikovnym gizdum napsať skrypt a v libovolně dluhe smyčce automatycky prať do dyskuze ty same teksty. A jak se eště přectavim, že by to byly take specyficke přyspěvky, jak tu radši nejmenovany dřystal(ka) občas produkuje, tuž to mě obleje …Inač suhlasim, že jak to člověk večer s blonďakami kapku přepiskně a večer chce na blog cosyk kidnuť, možu ty pismenka fest otravovať :)

 • Pierre

  A eště naposledy jaNevuš, něber se prosim tu posledni poznamku osobně …

 • Edisko z Těšina

  Tak, tak, cygaretle znački BT (Bulgar Tabac)Tuž to byl přecy taky fajny, v tej době už dost olezly forek, jak se pta puberťak trafikantki: „Jebete na skladě?“ A taky forek može vzniknuť enem tam kaj se mluvi kratkym zobakem, bo kdyby to mluvil pražak, tuž to by se ten efekt stratil: „Máte bé té skladem? Hmmm??“Muhehe :DJinak betki patřily tak ku koncu šedesatych roku k tej lepši sortě, bo kapku voňaly po amerykach a byly moc oblibene aji mezy synkami.Pozdějši, když už sem byl v učeňu, se zkurvily. Ale to už nastupovala značka Clea – tu kuřil naš majster v odbornym vycviku, smrdělo to jako bobki z capa zmišane s chlorovym vapnem.Na tu rychnu z nich po tem kamarad Luďa z Poruby vymyslel slogan:“Nekuřte kleje, po nich se bleje!“A druhi kamoš Honza z Přybora zasek dycki dodal hlasem, kerym napodoboval Slavka Šimka, když čital ty jejich Š+G povidki:“Kuřte radějc Bridge, po nich štěstí pridge!“ přyčemž to „bridge“ muselo byť povědene fonetycki, aby se to rymovalo, heh :)Ešče je třeba spomnět na popularni Letki, ale ty zmizly kajsyk ešče před 68. rokem. Staly tajak Startki dvě koruny, jinak kuřyvo obecně bylo v tej době lacne.Vrcholem odvahi před kamošami na enhačku v učeni bylo prasknuť se ligeroski! Ty byly přymy export z karybiku jako sudružski pozdrav od kompaněra Fidela. Papirki byly z třtinoveho papiru a na pysku po nich zbylo přetivne sladko, hehe…Do dněska nězapomenu, jak mě kamoši vyštenkrovali, esli přejdu ze zapalenym vajglem krz hlavni branu. Vtedy tam hlidala Zavodni straž, což byli až moc zaslužili sudruzy a barcajacysy dědcy, kerych už mladšy sudruzy nechtěli mět na sekrateryjatach, aby jim tam stali za řyťu, bo ti fotři byli zvědavi a přetivni jak vřed na řyti. Tajak už jich ty padesate roki naučily – čim věči bonzak, tim vic se jim tam do tej do zavodni straže hodil.Tuž sem se taku ligeru frajerski zapalil ze synkami v křaku u rourovni nědaleko na hlavni brany a jako macher sem maširoval ku braně. Tam, z vajglem v pysku, sem zamaval v luftě zavodňu prukasku.Naštěsti se mě ten stary cyp ani ani něvšim, bo auzgerechnet chytil jakehosyk boraka, co něs solvinu, kera mu zbyla, dom a ten stary, duležity chuj momentalně telefonem u svojich nadřyzenych patral, esy se to može a esy ma vyplniť formulař hlašeňa o nědovolenym vynašaňu materyjalu z podniku. Hned ale, jak sem vylez z podniku, musel sem zrychliť až nakoněc sem to musel lechkonohym klusem ohnuť doprava. Bo v tym směru bylo nejbližši dyskretni misto – za zmeterapul vysokim mramorovym soklem, na kerem v nadživotni velikosti stal v bronzu odlety sudruh, po kerym se cely ten kunčicki burdel do převratu nazyval.A tam, v jeho stinu, skryty před slidivym zrakem kamošu, sem mu ten jeho vyblyskany mramor odzadu jednim elegantnim oblukem omitnul. Padnul na to vtedy popularni „remaplatek“ z rajsku a knedlikem, zkonzumovany asy hodinu před tym v zavodni kantyně za dotovane třy kački padesat…Ivoš z Maryjanek – muj nejlepši kamoš v tych rokach, se mě pry potem chtěl zoptal, či sem chtěl staremu Klemovi lezt do řyti, ale jak pry viděl, že vyhližam, tajak by mi ta rajska chtěla vylezt ni enem z krku, ale aji z oči, tuž rači držel pysk. Pěrun jeden!Ten chlopek s tu solvinu mě vtedy ale s tym svoim pruserem zachranil. Přectavtě sy, že dybych misto mramoroveho soklu pod nadživotnim bronzovym sudruhem omitnul služebni mundur na vyslužilym živym sudruhovi!Vim ja? Možna bych vylitnul z učeňa, dal se na spisovatělsku drahu, nosyl vytahane svetry a dneska moch machrovat, že sem dyzydent…Anebo až do dněska byl zarostly jak santusak, snidal čas od času dobroty z pudlice, chlastal bryn a lihal v papundeklach kajsyk pod mostem.Jedno je iste – od tej doby sem ligerosku něvzal do tlamy. A ni enem z polityckich duvodu :)))

 • Anonym

  REMA platek za třy padea polivku za korunu. Zjesť se to dalo, žaludek byl mlady tuž cosy vydržel aji gdyž v kombinaci ze zkvašenu zelenu žabi vodu (sodovku), co tekla z kohutka na ocelarni a valcverku to musel byť pro něho pořadny zahul. A tak se to pro zicher musel často něutralizovať. V ten raz byla tušim akurat v kurzu Seliko vodka z modrobilu vinětu a jak byly jakesyk premije, pila se Hanacka (ni kyselka, ale vodka).Co bylo ale fanje, to byla čepovana sedmička v kantyně na ocelarně. Je fakt, že pivo to něbylo, ale taki „slepak“ – jak mu pravil kamoš za korunu po ranu ve funkci vyprošťovaka něbyl vubec marny.Pamatuju, že chlapi vykladali, jak se raz gdosyk v pivovaru poplet a na čepu se v kantyně misto sedmičky (pro něznale: sedmistupňove pivo) objevila dvanactka. Teprve až se soudruzi z vedeni zamysleli nad duvodem dluhe fronty tahnucy se z kantyny až kajsyk na Hloubkovu (centralni ulice skrz Enhačko) tuž to rychle zarazili. Jaku měla ta zaměna vliv na produkivitu a zmetkovost něvim, bo tenkrat se to až tak něžralo. Jak se něplnil plan tuž se to trochu upravilo v papirach nebo se vyhlasila mamulovka na sobotu…. (O Mamulovi už tu raz pisala Danijela, tuž přypadne dotazy laskavě směřujtě na ňu)

 • Pierre

  Anonym 123 je muj

 • Večernica

  Tip k fanemu večeru pro OstravakyDněs v Luně davajum v 17 a 19,30 ten Ježikaču avizovaný super film : Obsluhoval sem anglického krále.Teš se hodlam jít kochať – tym fajnym dílkem.Po dvuch rokach absence střebrnego plateňka co znači – švět.*D)- juž se aji mocno těšim…

 • Večernica

  no zas ty okulary i němotorne prstiky..*D)..toš ještě razTip na FAJNUM randke mladežniku ale i te kuľturny chtivych senioru – kery meškaju tu v Ostravě.

 • Večernica

  Ja ze svych ladežnickych rokuv mam enym zafiksovanu čepovanu kofolu, z kere sum řyhala ještě i u Večorinky v tidlifidli *D)

 • Edisko z Těšina

  O Mamulovi sem psal ja, ……to enem pro přesnost, bo se moc něchcu chlubiť, bo co se tyka Mamule něni čim.Danyjela je ze socrealijami ně moc zgruntu obeznamena. :)Hehe – a jak už zme u teho enhačka (keremu se tež mluvilo „donbas“), tuž němožu něspomenuť ten obrOFFski napis na dyrekcy – „KOMUNISMUS – MLÁDÍ SVĚTA“. Rudym světlem to tam dost dluho narod nasyralo, jedno pismeno bylo zepět metru vysoke a šlo to přečitat aji ze Stareho Zabřeha.Potem za převratu sem viděl v jakychsyk povstaleckich novinach fotku podobneho napisu o komuhnizmu, jak ho sundavaju z jakejsyk fabryky a pod tym byl vtipně umistěny dost vystižny cytat jakehosyk bolševickeho bafuňařa: „Těmto silám jde o demontáž komunismu…“Tuž – zdemontovalo a rozkradlo se teho od převratu stejně, ne-li vice, než za bolševika. Ešče že nam vyvařuju aspoň to pivo, bars už třeba osmičku, no ni, Pierre? :)

 • Pierre

  Aji gdyž mi ten Donbas robi kraval a čudi na obzorutrochy te nostalgije se zbaviť němožu. Bo kromě mojich učňovskich a paru dalšich roku tam stravil muj tata a dva strykove skoro cely život. Němožu temu řeknuť že kgdyž sem do Kunčic na učňak nastupil, že sem nevěděl do čeho idu. Stejně se ale pamatuju, jak sem prvni den ve druhaku na praksi na provoze (zavod 14) seděl na hajzliku a čital na škarede zelene stěně naproti:“Nad Donbasem tahnou mraky, vyser se a tahni taky“Tuž to sem kapku zapochiboval esi sem vstupil do teho praveho budovatelskeho prostřeďa :)Eště dovětek ku čislovani zavodu:Gdysyk to začinalo zavodem 10 – koksovna, potom vysoke pece, ocelarna, štrnactka byla valcovňa profilu a patnactka valcovňa trub. Gdyž sem se jak hrdy blby učeň vytahoval před strykem, že už tež robim na Donbase, hned mě zkušal esy znam ty čisla zavodu. – Tuž jasne, machruju.A on na to:- Dobre, tak co je zavod 16- Taki neni, pravimA stryk:- Guvno viš, zavod 16 je valcovňa kuli …

 • Danijela

  O Mamulovi psalo Ediskoja jsem znala jen to jmeno a pojem….Ale Edisko vedelo, ze skoncil po chlastu kdesi v prikope.

 • Lukáš z Ostravy-Hrabůvky

  Kaiser lepší než LábusLábus četl dost dobře, ale myslím si, že Kaiser byl o něco lepší. Doufám, že to nebyli výjimky a že tento pořad už nebude ztrácet na kvalitě.

 • Alena

  Večernico, moc díky za tip!!Lunu mám kusek, tož se asi taky půjdu kulturně vyžít…a dneska radši jinak než blonďákem:-)Toho nechcu po včerejšku tak změsíc vidět!!..no, jestli neusnu, bo na probrání místo kávy jsem dostala jakýsi vývar z ponožek, či co to bylo..fuj.Hezký zbytek dne:-)

 • alena

  ..Edisko vědělo..Edisko psalo…..:-)…Danijelo, tys je nezmar hehe :-)

 • Janek

  zasmradění plynu v dole Tuš synci zdař Bůh, jak se motě? Mohl by mi někery z vas řeknuť jakym tym smradľavym plynem horniky upozornují , že je tam nebezpečno –Je to merkaptan , bo něco jiného, sakra nemohu si vzpoměť přesně, bo Švermu už zavřeli ( myslim ten důl) a kamaradi z let 1968 až 1969 už asi nebudu žiť- no to už móme dobrych, no kurňa slabych skoro 40 let. Bimak mi pomoště v tem gizdovskim přemyšĺaňu. Janek z Valach

 • he TY !

  Večernico,to nejsou nemotorné prstíky ani to není očima, to je prostě vylágrovaná palice z chlastu a jsi jeblá kometou … minimálně.

 • Neva

  Kino…Večer v 19.30 idu s děvuchu tež do Luny, bo to tež mame kusek. Škoda ale, že si ze sebu němožu vziť blonďaka, no, chvilu to bez něho vydržim, no ni?Pierre, dikes za vysvětleni a neboj, nezlobim se, Tebe tež čitam rada. He Ty – a něco vtipnějšího by nebylo???

 • Danijela

  Jankovi z Vlach: MerkaptanyNázev pochází z latinského „corpus mercurio aptum“ protože se snadno váží na rtuť (Mercurium).Patří do řady thioalkoholů ve kterých je OH skupina nahrazena sírou. Ke značkování plynů (vzduchu) se používá aethylmercaptan. V tlakovém potrubí se umísťovala skleněná nádoba s merkaptanem, která se v případě nebezpečí v dole /na dole/ rozbíjela nárazem na sklo. Bez přístupu z venčí. Pro větší důl postačovalo 5 litrů… Smrad při výrobě kyselého zelí je způsoben právě merkaptanem. Při kvašení vznikájí různé alkoholy, a každá zelenina obsahuje stopy síry.

 • Pierre

  DanyjeloZrovna sem chtěl Janka na tebe odkazať, že mu to fajně vysvětliš bez ohledu na to kolik maš odfarane, ale gibko sy mě předběhla:)Zkusym se typnuť zdroj tvoji informace: Mam doma po dědkovi Panyrkuv Přyrodozpyt z roku 1923, tam se tež eště misto etylu piše aethyl. ..čímž ale – abych použil tvé stylistiky – nikterak nezpochybňuji relevantnost a veritaci tvé informace. Akurat mi eště ku dokonalosti chybi vzorec teho plynu (da se s tym pohrať aji ve znakovym režimu, bez grafiky).

 • Danijela

  Pro PierreÄthylmercaptan (tak je to v mé řeči správně) se dá opsat jako C2H5.SH nebo CH3.CH2.SH. Musíš si to odvodit z thioalkoholů (jak jsem byla psala) což se dá psát jakoCnH2n+1.SH Jak se dá vyrobit poznal už Kekulé. (To je ten co popsal formuli benzénu).Merkaptan není plyn , ale tekutina (thioalkohol) s bodem varu kolem 37 C. Čili níže než jiné alkoholy.

 • Alena

  to kino..jsem nakonec zaspala :-( Nevuš, byl to fajny film? určitě jo, viď.. poděl se prosím o dojmy, at vím, jestli se mám těšit…zítra si zajdu stopro..a beru synka:-)..ten sice radostí do vzduchu neskáče, bo už je domluvený s těma chacharkama odsud, ale však s nima bývá furt a ještě si po večerech ajsíkjujou, jako by toho neměli dost přes den…to za mých mladých let……..sme byli ještě horší… a však on to dožene…No..a včil tu budu do rána strašit…není ze mě mamlas?:-(..a tak lepší, než kdybych začala zabírat v tom kině..to si ale člověk tak řekne…na chvilku si lehnu..chachá..Ps…Nevo, já myslela, že seš z centra..ani nevím jak mě to napadlo…no ale tu je fajně, no ni?:-)

 • Ježikača

  Partyzánky jsem zas chodila kupovatdědovi, tehdy nikomu nevadilo, když pro cigára chodili školkáči. a doma bývalo často pěkně zauzeno. to byla tedy fakt síla. ve školce si ke mně učitelky čichaly a významně se ušklíbaly. tehdy se vůbec kouřilo plošně. pobavilo mě, jak budou vystřihovat kouřící scény z Toma a Jerryho a prej i z vlk z Jen počkej… bude nekuřák, kam ten svět spěje.

 • babča

  Dobru noc pro ty moje fajnedžecka, zasej mi můj haviřisko zmoženy vínem i pivem – dvojbojem-usnul a ja sem se přišla počešič Ediskem, Večernicum a spol, něskaj hevej za Opavum fajně fukalo, o berliskach sem se šla s tum mojum fenulkum přejišč a furt se češím jak se dostanu na compu do tej partyje co mi baj ten věněc kupi mušela sem to luštič v slovníku, bo se se učila enem rusky, ale s Váma všeckuma je tu taka fajna bajanda, že bysem Vás všecky rada naložila do autobusa a zavezla na ten naš fajny zamek, kaj rad ježdí Jarek Nohavica a ja tam muším byč dyby sekyrky padaly,šak ho znam jak synka, jak tu trampoval, ale s Vám s Váma to by bylo moje stařecké šou, mam paru korun na pohřib, ale ráda by je s Vama puščila moji mili, něni na svěče ten jazykovědec, který doceni našu fajnu řeč, znala sem pana Bezruča jak tu byl tak meškal vedle nas a ten mi pravjel děvuško nikdy nězapum svoje rodne, tuž tak sem to ale senilita, že

 • Teda zklamáníto bylo dost velký, ale snad se to časem i zlepší… Teď se ukáže, jestli je tam k tomu i prostor.

 • Edisko z Těšina

  Pierre – a zavod 45 byla automatyzace, tež ni moc švarny švajneraj pro paru vyvolenych, chicht…Inač o praktyckem využiťu merkaptanu psalo tež kdysyk Edisko.Bylo to tež tam kajsyk v tych kidach, jak psalo o Alexandru a o Mamuloviskovi (ešče že mam tu Danyjelo (bo ta jak už co něvyškartuje v tych svoich encyklopedyjach, tuž se aspoň pamatuje)…Inač musym poděkovat Krlešovi drajmal, bo mi naskenoval a poslal moc pěkny članek o tej moji šachtě v Kunčičkach…Pěknu nedělu vam přeju, idu na špacyr ku Olze (tym myslim tu našu pěknu řeku, ni tu našu furt zamrčanu susedku z prvniho patra, checht :)Třeba kapku vykřyzlivjět a potem na oběd do Piastu, kdo by se trapil z vařenim, no ni? :)

 • Edisko z Těšina

  Checheche – Čicu Panyrkuv přarodozpyt a sem z něho ganc zpit, chicht …Pierre, ty sy ale kus, ty tvoje hlaški čitat, tuž skončim v Kateřynkach na osumnastce, muhehe :-D)))Už sem se oblik, tuž valim! Kidařum zduř-buch!!! :)

 • Danijela

  Edisko se vyjadřuje jako můj dědečekTen na otazku zda má hlad odpivídal, že jedl užofky… Nikdy nebylo jasné zda se jedna o Colubridae (užovky) nebo o paní Kolowratovou (Žofie).

 • krmič

  užofkyTo je známá scénka z divadla Spejbla a Hurvínka. Teď jde o to, kdo to převzal od koho.

 • Danijela

  Doba, kdy se dědeček mohl zajímat o paní Kolowratovou patří už do historie, kterou nikdo z nás neprožil. (Pojem dědeček je opisný… pro upřesnění – jeho pravý dědeček zažil Marii Theresii. /Oral history/)Dovedeš si krmiči představit někoho kdo by měl napsáno v občanském průkazu Sophie Kolowrat ?

 • krmič

  Sophie KolowratProč ne? Zvlášť v dnešní době, kdy se vrací šlechta, to možná někdo v OP opravdu má. :-)

 • Alena

  Veselá šichta:-)..tak jsem si právě přečetla o té omylem dodané dvanáctce na Enháčku…:-)))

 • Krleš 3 x

  DOTAZScénku ze Špejbla a Hurvínka mám na desce a znám, ale robku Kolowratovu ne. Stejně se myslim, že to dědeček řeknul skoři, před tyma dvěma mařkonetama. Edisko, nemáš za co. Mám taki dotaz, umí ta Tvoja (jejich) Olza Olga tež taki gryfny kuřy pysk jak Jaruna ? Nemoh sem se to furt pořadně přectavit, choť z praxe mam enom take podobne poznatky, každa baba je kvašna po svojemu, ale to, co zrobila v TV Jaruna, to bylo fakt fest napadite. Boži. Kereho tež to byl napad. Režisera či Jaruny ?

 • krmič

  Užovkynamluvil na desku ještě Josef Skupa, myslím že někdy v 50. letech. V reedici na CD: Klasický Sejbl a Hurvínek Josefa Skupy 1 (Bonton Music)

 • Krleš 3 x

  SCHWANZERBERG A MASARYKČemu by take meno nemohlo byt v OP ? Co tež tam ma Schwarzenberg nebo měl Šternberg ? Akorát bez titulu. Kajsi tak okolo roku 1968 byl natočeny film o potomcích české šlechty a mluvili tam potomci třeba i Jana Žižky a staré šlechty. Jan Hus byl, milá Danijelo, tuším bohužel bezdětný.A ještě poznamka zejména pro rozvrkočenu Danijelu – v TV sem viděl fajny pořad o kostele, kaj dodneška přežila Masarykova socha z 20 tych rokuv. Přes všecki režimy. Raz se mazaně vydavala (ta socha) za Jiraska a raz za Vladimíra Iljiča. Málem ju vytěpali po roce 1989, bo se jim ten udajny Ladik moc nepodobal. Mam ten barák kusek od svojeho bydlišča a tež sem se teho nevšimnul.

 • Pierre

  Ten užovkovy soubojmezi Spejblem a dědkem Kolowratem by zas tak jednoznačny byť němusel. Malokery se možna uvědomuje, že ti dva dřevjeni chachaři maju už hrubo přes osumdesat rokuv.Čital sem kdesi, že Spejbl zezačatku vubec něbyl určeny pro male pajtaše, ale pro dospěle. A asy i temu gdyž se mu o paru roku pozdějši narodil synek, měl se puvodně (bo byl nemanželsky) menovať Kurvínek :-)To ale něprošlo bo mravy za prvni republiky něbyly tak uvolněne jak dněska. A možna aji diky temu S+H bavili a dovčilka bavi hafo děckich generaci po celym světě.

 • Krleš 3 x

  ŠPEJBL, HURVAJS, MANIČKA, KOLOWRAT A MOJI TESTIOVĚJasně, maju už svoje roki, synci. No v tym čase, jak pani Kolowratova debužyrovala s panem Danyjelem staršim a ešče staršim, tak profesor Skupa deprem začinal. Se myslim. Ale je to z moji strany enem taka dedukca a la Ivanov. Mam to v pale tak zafixovane, zvuk te plotni, ale moje děcka to tenkrat dost smolilo, že to nema taki inči čistějši zvuk, na jaki byli zvykli od Kirschnera. Ocenili to až pozdějši, že je to už vlastně taka rarita. Enem tak mimochodem, oto mi tchan spominal a dřystnul, že byl s Kirschnerem na vojně na šachtě na Hedvice. A ešče s kymsi znamym, ale to se už nemožu momentalně spomnět. A aji s jakymisi letcami z Anglije. To ja byl na vojně z Vychodňarami a tež to bylo dost dobrodružne. Vyhoda byla, že na vlastnich vreckovy nožik netahali.

 • Danijela

  Jméno v občanském průkazeCopak by tam měl majitel aloviálního Frýdeckého panství Arcivévoda Bedřich? To by mohlo Edisko vyšetřit, byl přece také Těšín lénem koruny české se stejným majitelem.Co by měl ten v OP?

 • Krleš 3 x

  HABSBURCITuš já se myslím, že to samé co ten včilejší poslanec evropského parlamentu Otik. Kdyby našu občanku měl. Tzn. Bedřich Habsburk, či Habsburský. Jak sem moch já ztratit jedno meno ze dvuch (50 %) a to sem až ten pounorovy, tak ten předřijnový poztracal, co se enem dalo. Ale zase, to je moje diletantska uvaha. Za prvni republiky to zicher měli jaksi legislativně ošetřene. Nejlepši by nam to řekla pani matrykařka, bo z nimi se těžko diskutuje, maju svoje fortštyfty.Danijelko, co je to aloviální ? To nezná ani Google a slovník mám v robotě.

 • šemik

  alovijálníV Praze se takovým říká „náplava“ či „naplavenina“.

 • Neva

  AliFilm jsem viděla, ale odcházela jsem patřičně zklamána. Představovala jsem si ten příběh úplně jinak, knihu jsem bohužel nečetla, ale mám dojem, že by mě nezaujala ani ona. Pak jsme šli s mladou na blonďáka, bo žizeň byla velká a zážitek možná lepší než celé kino. A jak jsem tak sledovala lidi kolem sebe, a bylo jich teda cefetně málo, tak nadšení nevyzařovalo z nikoho.No, možná ta reklama předčila celý děj.A v centru pracuju a docela společensky žiju, ovšem v Zábřehu bydlím. Měla jsi správný dojem. Cítím se doma spíš v tom centru.

 • Danijela

  šemíkovi…Písmenko sem, písmenko tam. Jenže Alluvium (z latiny naplavené/ naplavenina) /viz kvartér jako geologická doba/ není totožné s aloviální.Čeština má pro to jíný pojem. Alovialní statek je statek zpupný.Více o tom: J. Čelakovský, Právo odúmrtné k statkům zpupným. Praha 1882.Alovialni statky ve Slezku (blahé paměti) byly / pár jmen/Albrechtice, Bílovec, Bitov, Bludovice Dolní, Bludovice Horní, Bludovice Prostřední, (u prvého je majitelem Guttmann, u druhého Schindler, u třetího rakouská důlní a hutní společnost), Hnojník, až po Životice… Ale už Hus psal o statcích zpupných… Bych zavedla řeč na Husa.

 • Neva

  Danijelu……se mi libi, jak si z teho Husa cela paf, ať začneš baj aj s jakusyk chemykaliju, tuž dycky skončiš u Husa…ale si fakt chytry synek, to se musi něchať.

 • Danijela

  Neve (ě)Parkuji na místech pro NÁS vyhraženém. Zvlášť když je v „Parkhausu“ HUSto!

 • Neva

  Danijelu…A to je dobře, tak Tě aspoň vždycky najdem.

 • Danijela

  Statky… spíš velkostatkyStatek bylo na Moravě už stavení s chlévem a příslušným dvorem. A deseti měřicemi. Nebo tak nějak. Velkostatek byla PRODUKCE. Později základ pro JZD. Vekostatky se rozlišovaly na statky s v ě ř e n s k é. To jsou nescizitelné statky rodinné, určené pro všechna budoucí pokolení. Jinak také známé pod pojmem fideikomisní. Pod ochranou říšské rady. (Bývávalo…)Statky zpupné či aloidialní jsou zcizitelné, a majitel s ními může volně nakládat.Statky tak zvané mrtvé ruky (statky obecní, kněžské, nadační) jsou zapisovány do zemských desek. (Ví ještě někdo, jak důležitá instituce to byla?)Rustikální (selské – vzniklé přikupováním menších usedlostí) nejsou zapsány v zemských deskách a nemají privilegie volební. Teď to bude pro mnohé divné. Volební právo (tedy ne všeobecné zavedené později) mají jen statky uvedené nahoře, které platí daně (od jisté výše). Majitelé deskových statků mají jen jeden volební hlas. I při více statcích. By to bylo spravedlivé, velkostatek mohl v českých zemích koupit jen kdo měl v českých zemích občanské právo. (Těžko získatelné – ne jako dnes…)Konec nudění…

 • Večernica

  Ještě že mam guvnol, bo by mně z teho co tu Dnějelek piše kleplo.

 • Večernica

  Ještě že mam guvno, bo by mně z teho co tu včiľ Danjelek pisnul -kleplo.

 • Večernica

  … no a aktuaľně…Jaksyk to 165 odjechalo včešněj, něž sum mohla coš zrobiť s tym..tošpřeprašam- za ten paskvil.No i Danielku- nejseš ty jakyš fajny NKARNAT te husy, že seš furt zalezla v tym prachu i pavučiskach- že tě to tak obchodi?….Nic ve zlym…ale mi to tak šlo päľu- jak sum čitala ty perly co tu zas liskaš nam borokum ,co juš ty švějtne časy – z kerych tě jak vidno asyk bere festovny šľak- – mi juž mame u dupy. Nas obchodi co se robi včiľ na placu stare dobre Karoliny( koksovny),potym co budě s Ostravicu( OD)- keru dorobil Kolek- i v keru poru juš dajum do kupy ten rynek před Baťu- by sem si třá ja mohla vraziť dupu na lavku i čučeť na golomby i jine ptaky- jak jim šmakuje…( možbyť se to može kdoš dosadiť do teho vyznamu co kdo juž si chce mysleť- ni?*D)))…No ale to ti asyk nic nebudě muviť- bo bys tu svojum dupku musela byť v Ostravě- ni b bebechach i jinšich kolovratkach po starkych i banderovcach…*DDD)))…*No a VAŇE!!- včil… mocno pozdravujem BABČU- ( dřyst 142) kera tum včil za nami chodi – jest NAPEVNO – mojak krevna skupina… checht… No i tej fajnej děvuše od nas( muvi tak bembu jak asyk ja…s um…) specieľně posilam same šťastne * * * na zrovje… virtuaľně k temu aji * * * * *( pěti) hvězdičkový koňak… kery ľubil a smakoval mojemu fajnemu pradědkovi Rudolfovi…*Tak fajny večer tu šeckim*D)))PS.Tak to mně Aleno smoli- že ti nešmakoval v kině ten film.Ja sum viděla počontek- jak ten pajtaš vylezl ze šatlavy… i potym napevno si fajně schrupla,- i toš nemože ti řecť esli se mi to podobalo- či tež ni..asyk juž nimam chodiť do Luny- baj mam zostať juž enym u te Duhy…toš tak…checht*D))) ja ja…

 • Večernica

  …no i zaludna otazka pro Danjelkaesli viš kaj ma svojum slavnu hrobku familija Laryšuv z Karvinej. Něobchodi mně ale že pisněš město- ale to speciaľně MISTO…checht…Esli zas začněš olizovať bichňu Branicke rytiře a jine linearne brněni*D¨)))- toš je třá ti řecť- že s Husem to nima nic společneho.To byla na Slezku familija uhlobaronu i baby od nich byly slavne tym, že byly fajně pošajtane…toš i terazky se – vyťongni“…jakysyk – FRAJER…toš trymam ti pazury…sevas!…

 • Neva

  VečernicoTys usla v Luně???Ale ani se Ti nedivím. Možná si byla unavená z te daleke cesty od Duhy, bo to je cestování na šlaka tref, když jedu za děvuchou k Duze. No a Danijel nemuže přestat, páč se živí vsoukáváním infa do interneta. Už sem na to přišla, a protože nas ma rad, tak dycky s tym, co zrovna vpisuje do neta, nas zeznami. Tuž to je hodno poděkovani.

 • Večernica

  Ja ..usla…si představ- jesuskote- a jak sum se na ten tyatr Vaška těšila..

 • Neva

  VečernicoTy si dobra…hahaha…doufam, že si nechrapkala…za mnu v řadě zas seděl děda a furt šustěl s bonbonama a jakysik pajtaš tež beztak unuděny furt buchal nohu do mojeho sedadla. Fajně bylo…

 • Danijela

  Láriš…Nevím kterého Larische máš na mysli?Zda zemského hejtmana hraběte Jindřicha Larisch-Moennicha, svobodného pána z Karviné a Lhoty, tajného rady. Císařského komřího, dědičného pána panské sněmovny, čestného rytíře řádu Johanitů, rytíře ruského řádu svatého Stanislava III. třídy, II. třídy s hvězdou a velkostatkáře (co to je – viz nahoře) nebo hraběte Dr. Hanuše Larisch-Moennicha, taktéž velkostatkáře nebo toho Larische co vzal ženu křtěnou ve stoje?Upřesni!

 • Lysenko

  Alluvium a jiné Kokotinyumí vyhledat,ale o krávě Poslušnici ví guvno.Z toho zklamání sem nasel jařyn místo ozimu.

 • Večernica

  … zasek to odjechalo včešněj…kuranima možne, sum coš ještě chtěla pisnuť i bylo to v dupě…*D)No esli se Danielek na važno živi takum fajnovum robotu- toš se mu němože diviť, že ma absťak na ty naše pohlupave palice…no ni, Nevo?..i masyruje nas tudyk hlava nehlava…by do nas narval trošečke te kuľtury baj i historije- bo z nas napevno tym zrobi festovne narodovce ala Karel Havlíček Borovský- kery seděl v šatlavě za Meternicha až se z něho dymilo…No ale jest to moj ulubjoněc- Danjelku, našpicuj ušoplesky- bo jeho nesmrtelne veledilo: Křest Sv. Vladimira-… leži na posvatnem mještě u meho lužečka i jak němoge usnuť..toš si stupněm na valendu , v pazure třymam bojovně zigarovy poplašňak i recuju procítěne ony slavné bohatýrské věty:Vladimír Car když seděl na trůnu,poslal vzkaz k Bohovi Perunu.Hřmi Perune na můj svátekmísto kanonády,pak si přijdi se mnou vypít šálek čokolády….atd …..no zasek mačkam slzu v oku nad tym- * * *( hvězdnym) typickým národním Kájou a gerojem i tutyk v tu dobu i Orlico-bijcem…… *No juž taky kolici- se juž napevno asyk v Česku něrodi…ale ty bys o tym mohl Danjelko- coš bližšeho vědět…no ni?*DDD))))…toš- díkes tu za to -kuľturne okynko- i servus…

 • Krleš 3 x

  ZEMSKÉ DESKY A BETEČKADíky za vysvětlení. Svobodný a dědičný statek ? Tak jó. Když se tak dívám, keré obce byly tymi statkami či naopak, tak mi z teho naskakuje HUSi skura. Přes někere z nich denně jezdim a dovčilejška se tvařily dost skromně.Loni sem se nechaval zrobit vypis z katastru, chtěl jsem vědět cosy o našim už zburanym baraku, přes 200 roku starym, no a tam mi už hlasili, že to bude těžke, že pujdou až do zemskych desek. Sice mě tam nepozvali, ale vypis sem po čtvrtroku dostal.A k tym cygaretam BT – neberte mi jich, bo do jakesi doby byly dost fajne. Už sem to tu kdysi pisal, kuřyl sem 2 ks BT v tvrdym, 1 ks Sparta v tvrdym a 1 ks Mentolky v měkym. Na střidačku. To byl zahul. To byl šmak. Šachetni komin se se mnu moh klidně utkat v socyalisticke soutěži o standardu ministra FMPE, kery vypusti do luftu vice dymu. Komin zvitězil, ale enem o prsa. Multyfiltry s uhlikovym filtrem, co kuřil s. Husak, ty tež byly dobre, ale dva razy tak drahe. Ja sem se to dovolit moh, ale Husaka mi bylo lito. ( : = D

 • Krleš 3 x

  EVŽEN LARISCH MONNICHKterý Larisch ? Evžen Larisch Monnich. V Petřvaldě a okolí měl doly a robili tam moji předci.Rozvoj obce na přelomu 19. a 20. století byl značně ovlivněn těžbou uhlí, které se zde začalo těžit od roku 1833. Dobývalo se několika nehlubokými šachticemi. Postupně se těžba soustředila do šachtic Jindřích a Evžen. Obě se staly v roce 1859 majetkem Evžena Larische – Monnicha. Patřila mu rovněž větrací jáma Mariánka, vybudovaná v roce 1878. V roce 1899 byl otevřen důl Alpinenschacht, od roku 1927 nazývaný důl Václav. Důl Evžen byl vybudován v roce 1862. Důl Albrecht, od roku 1920 nazývaný Důl Hedvika, vznikl v roce 1872. Důl Ludvík byl vybudován v roce 1898 a Důl Žofie v roce 1871. V roce 1850 byla částí obce Petřvald zvané Březinka založena u jámy Evžen továrna na výrobu běloby zinkové, jejimž majitelem byl původně rovněž Larisch – Monnich. Zanikla v roce 1932. V meziválečném období zde byla továrna na nábytek firma Richter a spol.

 • Večernica

  tak to sum zvědava*DDDDanjelko- celum familiju Laryšu- bo na Karvinej byla nemlich enym ta hlavni větev…ja ja…Toš kde jest ta jejich slavna hrobka?..i němuv mi že na cmintořu- ha ha ha…tam nima! HA!!!…no i na mně kochanjě něplati ty mega tituly…co tu si pimenkovala, bo moja linija po babči pochodi ze stare poľskej šlechty..toš to enym abys věděla,,,že to nějest to hlavne…v tom dnešnim žitju..napevno tak.No i portret mojej praprababči visi ( pořád)¨)… -ve Waweľu..*D))

 • Neva

  KrlešuFajně si spomenul ty mentolky, ja sem začinala na clejkach, ale pak sem přešla na ty bile mentolky, byly take jemne…

 • Večernica

  Ja Krelšu- Evžen to byl…o teho chodi…i ten zbudoval slavny Laryšuv lesopark- v kterym bylo na tu dobu zřyzono špicove arboretum…i dovezeny i přesazeny vzacne stromy z celeho švěta… paru z nich stoji v nich i do včiľ i majum cedulečku jak se zovum i sum přisně chraněne.To enym taka perlička…*D)

 • Danijela

  Láryš, fáryš – jeminéChtěla jsem odpovědět Lysenkovi=šemíkovi na položenou otázku o té krávě. Ale nějaká censůra mi v tom zabránila. Ale znám jméno její dojičky: Sofia Maximovna Josifova. Dojila současně dvě vemena…!!!Co se týká těch Laryšů, stačí kouknout do „Brünner Genealogisches Taschenbuch“ z roku 1884 a 1888 vydaným Rohrerovou tiskárnou (staré róra = staré tróba) a tam se dá o nich najít téměř vše. Larischové se stali českými svobodnými pány 1654. Před tím byli fojtové v horním Slezku. Do hraběcího stavu povýšeni 1748. 1791 dostali svůj erb. S pštrosem který drží v zobáku podkovu. Když se sjednotili s Moennichy. Nebo jak se té patalii říká.Ráda chodím koukat na věci ke koukání. Ale v Karviné není na co koukat. Čili nix Karvina! I kdybych jela k Ediskovi.

 • Večernica

  To je proto Danielku, že se NEUMÍŠ koukat na ty SPRÁVNÁ místa- ne ty " správná" čili – katastrální… hech..když už máš ráda- ty slovní hříčky děvčico…no,ale alibističně si vyconvala z teho mojeho dotazu…toš to robi SPRAVNY česky emigransky kolik?!!! jesuskote…kaj se ty naši “ pohrobci“ českych barduv co gerojsko – odtahly za lepšimi zytřky do Uher, či Emerky…doplazily…toš to nima moooožne!… to mi ani nemuv!!! “ děvucho“… checht…No by tě chaňba nefackovala či ˇšľak nětrefil z teho že to na netu něbylo…toš ta jejich slavna hrobka jest v tym parku- u zdi košťola – i starych městskych hradeb…kaj byly předtym, koňske staje…i potym z teho přebudoval Laryš dľa svoju familiju rodove sidlo ve starym Fryštatě- včiľ centraľny plac Karvine.Každy kraj i mjesto ma svojum fajnum historiju i jest tam- kdo to CHCE- vidět i mnoho interesantneho- enym se třá – divať…to je nejvažnějše… ně enym pyščiskem ohrňať… že to nima Špiľberk( jak Brno*DDD)))…to pisla by pozdravila fajnych Brňakuv…tuš tak

 • Krleš 3 x

  CYGARA A KARVINAMentolky,Glóbusky, Lipy (Lipa-pro každeho cypa), lahodné Džunky, Tatry v kovové krabičce, Egyptky se zeleným filtrem, MT, rumunské zboží, albánské zboží, Clea, Sparty, Slávie, Ligeros, dutinky, doutníky, viržínka pro znalce, nazesRání tabáku.A že v Karviné není co vidět, to snad nemůžeš myslet vážně. Kde je v Česku kostel a la Pissa ? Kde jsou hromady dřevěných kostelíků ? Louvre to není, ale komplex Starých lázní a Nových lázní, zámek, zlatá ulička, kousek odtamtud obrovské rekultivované haldy a doposud činné šachty, velmi sofistikovaný propletenec. A určitě není zpupný. Kousek vedle vstávají Albrechtice a Stonava z hrobu……… To stojí za úvahu !Poznámka – Karviná se kdysi psala KARVINNÁ A kontrolní otázka – a kdo si vzpomene na předchozí SPZ zdejšího kraje ?

 • Večernica

  Klešu- to s tym že spřed osmi rokuv sme přestaly pismenkovať 1999sme ještě ni tak fest s tym rakušakem na paľu že bysme zapoměly posvatnum SPZ: KI…KIA .. kere se dalši kolici v plechačach v celej republice vyhybaly na štrekach jak čert křyžu jak ju enym v dalce zmerčily…*DDD)))…bo se pravilo- že Autoškola v Karvinej u Polačka byla za totališ – tak totališ zkorumpovana, že řidičak dostaly od svych dědkuv jak ostry present i kojenci v Raju v dabl provedeni- ni enym na vuzek dla bejby deťakuv. No i temu asi jakys pajtaš zrobil ty řidičaky vtym fajnym ružovym kolorku..*D)))Nic ve zlym…Krlešu…ja čuje- že ty sam seš vyjimka a napevno cely Fitipaldi…ja tu nevyrabjham zlu krev- TO NI!… Krlešku… to enym temu, že i tym byla ta fajna Karvina s tu SPS tak slavna… checht…No…a i na važno rozmyšlam, esli nimam Mírovi do PrágLu na Hrad poslať tež akčně a proziravě jeden vytisk Křestu Sv. Vladimira od teho našeho fajneho synka- K.H: Borovskeho, bo jak čytalam- Vladimir z Kremľu zase prska i posila svojeho – Žána- k temu Perunu, by narychtoval ty sve Kaťuše…i potym nam ty Tamary budum juž naprd platne… jak Car Vladimir přijdě na to kafe i s tym- Pierunem…tuš tak… no i dobra noc tutaj všeckim,dosť juž se tu včiľ nadřystalam…i pora tak na fajne sny…a to enym o těch světlych zytřkach . -no ni?*D)))

 • Alena

  ..ještě naposled k tomu kinu.Nevuš…no, tak jsem o nic aspon nepřišla…zas mi do toho něco vlezlo. Chtěla jsem být „hezká“, tak jsem si nakydala na hlavu“ barvu která mi bude zaručeně slušet“…hlavu mám jak pomeranč .. chce se mi zařvat něco hodně sprostého..Ty reklamy mě spíš vždycky odradí, než naláakjí .. Večernico, to ne já, to Nevuš psala, že se jí to moc nepodobalo..já to ještě ani neviděla..ale asi si počkám na jiný film..bo mi asi ani není souzeno ho vidět.. Dobrou všem a hezké sny.

 • krmič

  KarvináTady se říkávalo, že mít SPZ Karviné je už samo o sobě dopravní přestupek (všichni Karviňoci prý jezdí zásadně opilí). :-)Ale nic ve zlém. Kdysi jsem byl na léčení v Karviné v tehdy novém rehabilitačním ústavu (v létě to bude už 30 let) a moc se mi tam líbilo, ústav i město, hlavně park. Zámek prý je teď opravený a přístupný. (?)

 • Večernica

  Tak to Alenko beru zpět…a přesměrovavam ne Nevu*D)–ale juž sum ši sňu o tym fajně podřystala-( vyšej)..No jak merčim – maš recht…teho filma ti asyk něbylo přano…ľub asi enym teho pomeranča.*D)..co k temu řecť….Ali- včiľ to robky nosja bo sum tum reklamu v kisni ganc splantane a tak se v tym davu akčně mrkvu postiženych robek statiš,,,- i na paľu si lepněš coš inšego za tydeň…no ni *D)))…i jecham juž včil ale napevno do lužečka * * *

 • Krleš 3 x

  UPŘESNĚNÍ NEDĚLNÍHO KVÍZANo, Večerníčku [183], to by bylo moc lehké, to bysem se nedovolil podceňovat znalostě přytomnych i nepřytomnych takimi lehkimi dotazami. Dyť ty znački su v provozu vlastně ešče furt. Muj tchan ma KI a já sem mival KIB a KID a KIJ atd. Já sem u te vychytane otazky měl na mysli označení aut, jaké byly před tym. Ja už cosy pamatuju a tak ty spravne otazky pro mně začinaju v tymtu oboru tak plus minus pul stoleti. Vím, že ty nové značky byly už v roce 1961, kdy sme kupili nove auto Oktavku na poukaz, ale soused měl wartburga před nami a ganz uplně inču značku z inčimi pismenkami. Je to vidět ve starych filmach. Kaj tam mlaďoch Polák, včil je v Havířově nad bývalým Aralem, nalevo od nemocnice, přes cestu. My sme robili řidičaky kajsi v 70 tych rokach jako obvykle na šachtě v kulturaku, bo nas bylo fest. Chodil tam taki mlady, v mojich rokach (tenkrat), TAKI, CO SE NEZAKECA, jak pravili Cimrmani a honil nas jak nadmute kozy. Ešče, že v okoli nejezdily lokalky. Inač nevim, nevim. Už křižovatka v Šenově mě rozpičuřila, netobože, kdybych tenkrat vkuřil do dnešního provoza. To bych teho asi nechal, pokud by nebyl rovnem děcky pohřeb z domu smutku.Tuž tak. Však on se kerysi spomene, nebo to pozdějši bonznu sam.

 • Krleš 3 x

  KRMIČOVIJa, ja, co se dalo, zrekonstruovali. Lázně nové, lázně staré a aji ten zámek a už sme tam měli aji akcu BKP. I to karvinské náměstí je mocně vylepšené. Myslím se, že se cosy robi aji v parku, nicmeně sem to ešče neviděl na vlastní oči. Ale beztak ja. Jezdim okolo teho opraveneho mosta u starych lazni, vypada dost dobře. Doporučuju cestou k Edisovi. To už neni daleko. Akorat mě osobně trochu smoli, že to mam z domu krapetko daleko. V letě jak v letě, ale včil !A ti karvinšti řidiči gizdi, no, nic moc, ale nejhorši su ti z ojčyzny. Oto se dva pozabijali v Petřvaldě, jak valili ze Šumbarka zvarchu tak ze 120 km/h. Karoseriu pry nešlo poznat, co to bylo za značku. Ale dyť aji v Michalkovicach mě ten tyden jakysi taxikař či Autoškola chtěli zlikvidovat nejmeně jak agenta 007. Valil proti mně vlevo v protisměru, tak sem rači zajel do závěje sněha, než bych se nechal dokaličiť. Ať ho cholera pokruti a kury pozdychaju, gizd hlupy. Ani nepozdravil.

 • šemik

  180co já mám s lysenkem???

 • Večernica

  ještě němože usnuť…čitalam že Karel Svoboda se zatřelil dněs v 16 zero zero na zahradě v Jevanechtoš to mam srdéčko celé v smutku.Byl to muj oblibeny člověk, i ganc intelgentni a fajny chlap v našej music…no i žal mi včiľ tej jeho robky i šikovenho synka,,,co po nim zostaly…ach jo…i to je život….Krlešku, ja tě nechtěla nasmoliť v tym 183 -oslověnju( Klešu)…esli si to mysliš( Večerničku…)byl to enym něšikovny překlep…jakych mastim tutaj jako babča mega…toš mi přebač…i přejum ti enym fajnu -Večorinku*D….No a ja napevno mjěla zato, že to SPZ mysliš KI.-KIA atd…je jasne že jich bylo vjencej potym v řadu to sum pismenko…za KI-ale juž něvidim dluho na štrekach to KI ..i jest moderne EU SPZ…toš ti pisla jak to -vidim…No …I temu, že sama nikdy něchtěla robiť řidičak…bo sum mjěla zato, že jak to zrobje tak kohosyk napevno zapleštim…toš němoge včiľ “ služiť“….ale jakaš dalša babča Ľub fajny pamjetny dědek ti tu coš juž pisně k temu fajně…esli si zpomeně…no i tuš ti třymam pazury na ten kviz…ja ja…

 • Krleš 3 x

  VEČERNIČKOVIKajteš nasmolit, ja sem splachovaci. Sem byl na vojni, no ni ? A teměř každy z familije ma ode mně jakusy přezdivku, co mi tak vlitně do oka. Kera se diva dluho a často na seryjaly, už z ni byla Esmeralda. S kerym sem se dival kjejši na Večerničky, už to byli Pišta a Hajasko, podle tych Večerničkuv. Tata z mamu byli podle robota Emila Kaja a Boženka a děcka jim už inač neřekli. Aji to synčisko Edisko se menovalo zkraju inač, až sem ho oslovil, ale to se už nepamatuju. A tak přeboč, ale Večernica se mi v pale a v rukach přemontovala na Večernička, to je take modernějši. Ale ja vim, že mě za to žalovať nebudeš. Kajteš nasmoleny Krleš. To by muselo byt cosi vyšši vahove kategoryje. Reiko je Korejko Reiko a tak to ide dali. Myslim se, že se žaden neurazi. Aspoň vidi, že se s nim pracuje vyloženě konstruktivně.Teho Svobody je velka škoda. Tolik lidskeho neštěsťa za paru rokuv na jednym mistě, rači bych se překludil.A značky SPZ ? To myslim ty SPZ před KI, OV apod. To se fakt už malo vi. Leda ve filmach a pamětnicy. Čekam, kdy se ozve Pierre nebo Krmič, o Edisko synčisko, ani nemluvim. Určitě aji ostatni.

 • Večernica

  Toš brala bych potym esli može si vybrať ten Večerniček v sukenkach- tom mi muv Večorinka – chicht…

 • KRLEŠ 3 x

  BABY STEJNĚ JAK CHLOPIJasně, nema problema. muhehehe ( : = D Zunk a Glok ! Zkušam zastupit Edisa, ale moc mi to neide. Mlask !

 • Pepek

  Krlešu, myslíš ty značky co začínaly na M. Třeba Karviná M-KI. Ty byly snad od r. 1949. A nebo chceš ještě starší?

 • vib

  Ja si pamatujutěšínský okres z cedulku ČT, ale Karvina byla kapku zadaleko

 • Alena

  spz kvízV domnění že můj chlop všecko zná a všecko ví, takový Danijelek:-)))promiň Dani!:-)..tak sem se ho na ty značky jen tak zeptala a on mi řekl..že – BPZ..sem mu na to skočila, až když se začali chlamat..došlo mi, že tak to asi nebude….prý BPZ – běž pro zákusky..mameluk…Já myslela že to je chyták, tajak ta válcovna kulí v tom vtipu….od Pierra myslím?..Tuž si tu lámejte hlavinky sami..:-) Já ani pomalu nevím svoji značku, natož……Karel Svoboda…..to mě tež včera dosatlo a zarazilo..chudák Vendulka a jejich malé…určitě se ale z toho dostane..Vendula mi přijde jako bojovník..

 • Edisko z Těšina

  Zdravim šecke kidaře :)To byl vikend! Divoky jak bufalobil…Ve starych espezetkach se moc něvyznam, enem se pamatuju, že tatik měl staru motorku, jezdili na ni spolem z našu muterlinku na vylety a egzystovala fotka, kaj se tatik tu našu krasnu maminečku na tej motorce vyfotil – ešče za svobodna.A na přednim blatniku byla espezetka M-CT (bo vtedy do roku 1960 ešče byl okres Česky Těšin).Dycki jak jedu autem nadul na jich, barckaj do vnitrozemja, tuž za Novym Jičinem, jak mijam starojičinsky hrad, se na nich dycki spomenu. Oni totiž tež dycki, jak sme už jako komplet familija jeli kajsyk v tym směru našim starym tudorem a pozdějši Spartakem, strašně radi spominali na ty svoje motorkařske rajzy, a že vylet na Stary Jičin byla jejich nejoblibenějša štaca. Potem zmlkli a pokukovali po sobě, vyhližali strašně tajemně, tajak ten hrad v Karpatach, akurat že byla řeč o hradu nad Jičinem, a naramně se oba culili, chichichi…Tuž dyž se včil o tym ze segru raz za čas bavime a spominame na nich, mame taky pocyt, že ten starojičinska zřycenina asy pro tu našu rodinu vtedy zehrala jakusyk bliže něspecyfikovanu, tajemnu rolu a za devět měsicu po tym vyletě se narodila segra, hihi… :))) Asy ta zřycenina měla na to jejich konani pozytyvni vliv, bo segra je furt štramanda, ta se jim ganc povedla. Aji když mě občas tež kapku nasyra, ale co by to bylo za segru, kdyby temu tak něbylo, no ni?:)))

 • Edisko z Těšina

  Kid [195] od vib mě už s tu SPZ CT předběhnul, tuž ale aspoň vidět, že se něvymyšlam …(aspoň keresyk věcy ni :)))

 • Neva

  Edis……a Ty se tu cosyk vymyšlaš???Fajně si to vyjadřil o te svoji segře. Mam tež staršiho brachu a ten jednu nedavnu dobu když mi řek „sestřičko“, tak mě tym chtěl dycky nasrať. Ale ja vim, že mě rad. A tež se s nim moc neseru…

 • Neva

  Že by dvustuva???

 • Edisko z Těšina

  No a potem, co pomaly zmizly těšinske SPZetki ……a bolševik byvaly CT okres rozdělil mezy Karvinu a Frydek-Pistek měli těšinšti šofeřy na autach KA, KI, KIA – až KI-iks (fajny kiks). A vtedy kerysyk koumak přišel na to, že se pod karvinsku espezetku dal napis „Nejsem z Karviné“. Něvim, esli byl tak orgainalni, nebo to kajsyk od kohosyk odkukal, fakt byl ale ten, že karviňocy měli jako šofeřy děsnu pověst, tuž temu ten nadpis… Ale to je už samo o sobě dost velke tema a co se teho tyka, něni možně paušalizovať. Každy je jakysyk šofer, kdosi lepši, kdosy horši, a je jedno, esli je z Karviné, Haviřova, Těšina či ze Šenova, vim ja…

 • magdalena

  jdete pryc, vy cizaci !cteni ostravakova denika prazskymi herci je nesmysl, akorat si z nas, ostravaku, utahujou, at toho nechaji, bo me nastvou; At to cte kdokoliv z ulice od nas, ale ne tihle pajtasi

 • KRLEŠ 3 x

  HISTORIE SPZetekNo, je to kapečku komplikovanějši, než sem se myslel. Sused měl totiž značku okresu Karviná – PG a včil už aji vím čemu, viz níže :Státní poznávací značka byla tvořena dvoupísmenným kódem a dvěma páry čísel, vše odděleno pomlčkami. První písmeno označovalo typ vozidla (O, P, R měla osobní vozidla, B a N měly nákladní automobily a autobusy, D, F, K, L, M, S, Y měly motocykly a motorová kola, J a T měly traktory a H a V měly přívěsy) a druhé písmeno bylo přiděleno okresům.A nejdete to tukaj či hevaj ( : = Dhttp://www.feudal.cz/spz/index.htmA su to dost pěkně a vychytane stranky.

 • Večernica

  Šemikuzdravim tě ty fajny Hatatitlo*D))). toš co se robi- že tu něpismenkuješ…???mám juž po těch tvojich fajnych kidach tu juž juž mega absťak…napevno*D))).teš ti vypadava signal tak jak mně tu na kopcu jak na Větrne hurce?…bo to je fakt tu juž na budku…to větřisko smyka tym panelakem na kopcu jak urvane…i mam nad kompem taky fajny totem- dřevěny měsiček co se usmiva – no i je na polici enym volně na hřebičku tak se mi tak kyve…že až mně dupku strachem svira…jak si představim jak “ plachtim“ v tom kvartyře na tom 10 poschodi……checht…nokřidelka nimam- ale metlu Brumľu na balkonku ja…toš v nějhoršem ju porvem i odjecham z teho Titaniku…*DDD))..toš tak…*zdravim teš všeckych tutaj…

 • Večernica

  taky drobny dotaz- kdo budě zytra čytať Ostravak?… nima sum v obraze… Dikes.*D)

 • Neva

  Krlešu……ty feudal stranky su super a nejvic se mi asi pozdavaju značky do r. 2002, nemožu si pomoct. Byly take přehlednějši. Hnedka se vědělo, kery je kery.

 • Neva

  Heslo na ponděli…Kdo pije – umře. Kdo nepije, umře mnohem dřív, protože ho ten, kdo pije, přejede.

 • KRLEŠ 3 x

  NEVĚBa že ja. Dneska značku buď nepřečtu nebo přečtu blbě a nakonec se ju špatně zapamatuju. Možne je to tež mojim íkvé tykve. Ale ty stránky, to je bomba. Kolik stranek je o super duležitych věcach a jedna horši jak druha. Přitym „enem“ znački vozidel a take sofisikovane. A včil z inči bečki – ve Slezskoostravskich novinach vyšel dalši kusek slovnika od Karla Slivy, tak to tu pizdnu, abyzme byli ešče vice edukovani. Ty rozdily su obec od obce dost velke, bo např. take LUNTY sem nikdy nepoužival a misto NORKA zme měli TRUŠOKA, cumbajšpil. Ale kury sem macat chodit musel. To bylo stejnake.Jak se kdysi mluvilo ve Slezské OstravěOděv a obuv:oděv = lunty, žlutý = žulty, knoflík = knotek, kalhoty = galaty, šle = hozntregy, vázanka = šlajfka, naušnice = oryngle, vlásenka = odbodla, šátek = šatka, podvlíkačky = spodňaky, tkanička = šnurka, pevný = mocny, záplata = lata, nůžky = nožice, obuv = butky, podpatek = kramflek, švec = ševc.Drůbež:slepice = kura, ohledávat slepice = maca kury, kohout = kokot, kohut, kvočna = kvočka, kuře = kuřička, kuřecí maso = kuři maso, líhnout se = klu se, zkažené vejce = smradlave vajco, vejŹce bez skořápky = splavené vajco, hřad = bidlo, houser = huser, kachna = kačena, krocan = norek, krůta = norka.Karel Slíva

 • Neva

  Krlešu…Ve kerych Slezskoostravskich novinach?

 • KRLEŠ 3 x

  SLEZSKOOSTRAVSKE NOVINYNo, v kerych, v tych, co mam v tašce a z kerych se to tam opajcnul ( : = D Ale ne, fakt se to tak jmenuje, chodi mi to dodom do schranky a je to ganz relativně kostenlos, čili zadarmiko. Ročník XV/leden 2007/zdarma. Vydava Městsky obvod Slezska Ostrava a vychaza to raz za měsic. Už v minulym čisle byl kusek teho slovnička a chystal sem se to tu opublikovat, než mě obvod nařkne z porušovani autorskych prav. U tych poslednich prosincovych novin sem to už ale nestihnul a cajtung kajsy zapatnostil. Stejně by to nebylo špatne mět ten slovniček pokupě. V novinach je tež članek O nahliženi do matričnich knih, to mi tež pasuje, bo se sem tam musim podivat na tych svojich, na předky (předky neotačat !). Anebo sem se dověděl, že Novoročni vystup na haldu Emu se vydařil. Organizovali to v KČT čili turisti. Přišli na to, na co ja už před X rokama. Tahal sem tam svoje synky ešče v době, jak byli oto tacy mali gizdi. Škoda, že noviny tež nenapsaly, kdy bude v provozu ta hospoda ve vodarně naproti Bezruču, bo tam sem tež chodil už davno z babami na koka kolu, (ne)vinny střik a tak. Vprostředku byla aji sauna (určitě smišena) a brachanec tam natahoval větrani teho restauračniho zařyzeni. Robil ve VVUU a na hospodu ve vodarni museli přyjst asy enem jacysi specyalisti. Včil ani sauna, ani bistro, enem ty baby zustaly. Potencyalně. A na zavěr ku temu cajtungu – „Spisovatel Karel Vujtek říká, že má Ostravu doopravdy rád“. No co, ja tež a nestrupim se. A jako tečku snad uvedu informacu, že se našel 1 ks želvy čtyřprste. Doba uplynuti uschovy je stanovena na 4.2.2007. To je v nedělu. Tak se pospěště, bo ju beztak pizdnu do ZOO ku papagajovi a mate po ptakach, vastně po želvě čtyřprste. Stejně by mě zajimalo, jak se taka želva dostane až do Slezskoostravskich novin. To je dost daleko. Nota bene ešče ze štyřmi palcami.

 • just Lysenko

  180 DanyjeleTak to sem s toho Magor !!!!Nikdy netuše,že Poslušnica měla dvě vemena,žiju celý svůj život v představě vemena jednoho.Je to pro mně šok,pokud to,co píšeš,není prosyceno indolem a skatolem.Ale jak k tomu přijde majitelka dvou vemen Sofia?Záhada nad záhadu…Googl o tom …ani řádku…,že by ve Švajcu měli vlastní informanty??

 • Danijela

  LysenkoviNe že by ta Poslušnice měla dvě vemena, ale zmíněná hrdinka CCCP Sofia Maxima Josifova dojila dvě vemena naraz. Zařadila se tak mezi hrdiny a hrdinky jako byl Stachanov, Lydie Korabelníková (to je ta co pracovala jen s ušetřeného materiálu – což vedlo v socialistickém Československu k nebývalým přesunům zboží a výrobků…Táž země (CSSR) se ale nenechala zahanbit a trumfovala v těžbě uhlí. Kolik metrů chodby se dá vyrazit za měsíc? Edisko to bude určitě vědět, houpal se tehdy dost aktivně na židli za těžním strojem. Třeba si také vzpomene na hanlivé nápisy napsané křídou na huntech v těch dobách.Na gůgla moc nespolehej, raději se dotaž u mne. Já pak kouknu …, a začnu zoufale hledat.Mimochodem: těžba uhlí končí v Německu v roce 2018. Ale rozhodovat se o tom bude v roce 2012. Výroba těžních strojů /všeho druhu/ roste rok od roku a je dnes několikonásobná proti letům, kdy se v Německu těžilo o stošest.

 • Večernica

  kaj jaka želva s pazurami jak variot se pismenkuje v rajomu Moravske Ostravy jak akčni befeľ-Toš to je fajne!enem by mně fest zajimalo esli v tych gazetkach něbylo teš coš pisnute o tom, kdo budě zytra napevno čytať teho Ostravaka…no asyk to žaden něvi, bo sum všetci tutaj tichutko jak ta vykončona želva….*D)))…to teprem budě asyk mega překvápko…toš juž s tym nic neporobim, toš enym začekajme… co zasej vylěze z te kisni..ja, jano- servus…

 • Večernica

  Lysenko Danjelkutoš muv mi, boročisko…co majum dvě vemena stachanovky Korabelnikovej společnečne s dnešni buržoaznu Ostravu?či juž si napevno „olysana“ na pali z teho invetařa glupnuc v regaľach s cedulečkami -ČSSR a CCCP ?…bo ja sum juž z tych tvych akčnich nfo k tematu Ostravy – ganc orosena…*vaľ na blonďaka i kup si kalendařa s čerstvym datem 2007.Toš něch ti šmakuje jak ten blonďak tak ten -kalendař*D))))

 • Danijela

  NočniciJá jen odpovídala Lysenkovi. (To je ten co jarovisoval…). A upřesňovala fakta. Kupovat nový kalendář nebudu, každých 27 let se perioda obnovuje. 2 x 27 = rok 1953… To byl rok velkých pohrom …

 • Lysenko

  212 DanijeleHaloooo,Danijeloco z toho máš???..zoufale hledat…Sofia Nesofia,Stachanov či Korabelnikova,ti nám všem na celým světě / kromě nějaké divné švýcarské gubernie / jsou úplně vuřt,ať si dojí či nedojí,zavírají doly semo či tamo,pořád je nám to vuřt/buřt ,,jestli dostávají svoje zámky či známky zpátky…pořád buřt či vuřt.Hus či neHus,žádné emoce..Upálili,neupálili…co chtěl,to měl,s risikem musel počítat,když ne,jeho chyba…jsme hloupí /my Češi/,nejsme hloupí???,pořád je to každému buřt,Jedno vemeno,dvě vemena,who cares??Moje největší starost je…vzejde mi jařin zasazený na podzim nebo mi vzejde ozim,nezasaný na podzim,co ty na to ?

 • Danijela

  LysenkoviZáleží na tom ve které zemi ho zaseješ. Ale protiotázka: jak je to s cibulí v tepých zemích? Poroste, či neporoste. By se mohl ten Tvůj buřt jíst s cibulí…

 • Lysenko

  Cibule…v mém věku je třeba se cibuli vyhýbat v zemích teplých i studených.Neb z nich pučí,ať se jí s buřtem či bez.Škoda , přeškoda,kde jsou ty časy,kdy se guláš dělal s větším množstvím cibulí než s masem.Ach jo,člověk nemůže mít všechno,co by si přál,život je pes…Ještě že máme ten ethyl..,ale pozor na methyl..

 • Danijela

  LysenkovoviGuláš větším podílem cibule než 50 % se nazývá orthodoxním gulášem. Jak vyplývá ze záznamů účastníků prvé světové války…Když už jsme u těch ethylů. Co tak ethyl-cyanamid?

 • Ježikača

  ještě SPZ,u nás zas byla postrachem BKD – blbec krouží dědinou, blanenští prominou. jinak vás všechny zdravím. jo, teorii o kloboučnících asi znáte… jen nevím, jestli se to vztahuje i na ženy v klobouku? ale podle mých zkušeností je nejšílenější řidič kolem dvaceti v starém BMW… ti synci vyvádí takové věci, že mám strach, až začnou vozit moji holčičku. jo, taky mi vyprávěl kamarád instruktor autoškoly, jak se dnes dělají řidičáky. Večernice, zlatá Karviná. od té doby se bojím ještě víc.

 • Ježikača

  Danielo,že by sbratření s velkým medvědem vedlo k vývozu rubacích strojů na východ? doufám, že na východ od Slovenska, minimálně. jo, a dobrý guláš se má dělat maso-cibule halb und halb a kližka je poklad, říkali mi doma. s dalším rodinným rčením: dobrý guláš není zlý… jednu dobu se u nás dokonce scházela společnost, převážně pánská, každý uvařil ten svůj a pak se ochutnávalo, chválilo a hádalo, který byl lepší. další závodní disciplínou byla svíčková. jo, krávu já můžu na všechny způsoby. syrovou zvlášť, zvlášť je-li to mladý býk. z toho je tatarák nejlepší

 • Večernica

  No vidiš ho ! – Krlešu jak je včiľ Danjel(a) oprskla jak nadražni vrabec…enym raz coš mně tu fajně v dřystu řeknul Večerničku..coš se mi i podobalo v sukence Ľub jak Večorinka… No a juž včiľ hlupně bo a planta si pojmy s dojmy i prudi s Nočnicu… ganc jak Něznalek…Toš Nočnica neznam sice co to je ve Śvajcu za hantyrka*D))) ale u nas za taky paskvil -robja třy čorme bodky na tabulke hańby… no… i tuš tak…- … Popletnico- *D)))Ježikačo-i i pravy maďaroš guláš si juž jedla?…to je faktyčně super dym a síra…feferony sum tam narvane i s mladyma hřibkama k te kližce…no i babča muvila, že se dava tolik cibule jak i masa. I na koněc cela gluvka česneku.Tak to juž nima chybe…to ti garantuje, že na těbje potym něvleze ani jeden bacil-.bo by musel na to tata exnuť enym co na něho dychněš… checht… mam vyzkušane…*Fajne sny tu šeckim * * *

 • Edisko z Těšina

  Chichi – krácu … zvlášť je-li to býk, muhehe (:-D)))

 • Edisko z Těšina

  Krácu, tuž to sem to včil doplantal, KRÁVU…:)

 • Neva

  Guláš…Já teď dojedla jogurt a vy mi tu děláte chutě s gulášem, kura, hned se večer zrobim.Lysenko, si normalni Lysenko, nebo jakysik byvaly převlečeny kidař? Fajne kidy 216 a 218.

 • Jotvor

  Nevo,včerb večer jsem si na Tebe vzpomněljak jsi byla otrávená z toho kina.Včera jsem měl přesně opačné pocity doma u kisně.Na četedvojce dávali parádní ruský kousek,jmenovalo se to kukačka.Fakt pěkné…Kdo by to do těch rusáků řekl?

 • Neva

  JotvorJééé, to je od Tebe hezké, že sis na mě vzpomněl. Jsem ráda, žes měl lepší zážitek než já.A k těm ruským filmům, myslím, že Rusové jsou dobří filmaři.

 • Neva

  Jo a k tym pismenkum, co se musa vepisovať ku potvrzeňu odeslaňa kida, mi nědavno vyšel M A K A K, tuž kdovi, jak se ten synek ma, co?

 • Lela

  Zdravim Večernico,kókni na moj kid [25], tam je písnuty, gdo dneskaj čte, ale aj pro ostatnich to tu připomenu – Poprava vánočniho stromka, čtó Vladimir „milionář“ Čech a Petr Pelzer. Přísti téden předčítajó Alexandr a Simona Postlerovi storku Ktery tydlifon si vybrat.

 • šemik

  KukačkaBodejť, že to byl dobrý film, scénář i režii měl Rogožkin, autor dnes již kultovní trilogie o svérázných lovcích.

 • Večernica

  Lelo fajna sy děvucha- dikes * * **Toš vydiš to , Danjel(a) je Popletnica i ja sum Slepušnica*DDDD))))…tak tym to asyk bendě…no ni?…Tak se juž dněs těšim jak maly děťak na cumelěk…i třymam temu našemu Ostravačkovi, žeby juž dněs mu srdéčko pookřalo i ta dvujka juž to čytalam – na pevno juž po našemu!*PS:Lelo, mjěla by jechať do Pragľu v puľce unora, toš dame randke…i podřystame no ni?…Tak potym dam befeľ na mailik, ja?…*no iFajny deň tutaj všem * * *

 • Večernica

  ŠemikuToš tě vitam z podpalubi*DDD)))..juž na čerstvym vzduchu tutaj…checht..No k temu fiľmu…tež sum ho merčila…i jak ta děvucha ťongla ( šamanskym ritualem) Dušu teho synka zpjěť…toš to bylo fantastyčne…sum vjeci mezi něbičkem i zemľanku- coš nima možne pochopiť rozumem…ty šamanske kulty sum v tych ľuďach co sumi včiľ fajně svoju pupečňu šňurku neostřyhnuty od přirody- ganc přirozene..i pevno v nich…to juž v našincach nima…jest to faktyčně Boži Dar…No i ti synci jak seděli s mamušu potym- jak jim to vypravěla- o tych jejich otcach…byly jak bohatyři ze starej dobrej slavnej Kijevskej Rusi…fajny synci..i fajna děvucha…no i ganc fajny fiľm….

 • Lidka

  Šemíčku-koníčku,ten film byl němý? Já jsem se na to dívala asi pět minut a nikdo tam ani nepípl ani nezakukal :))

 • středočech(ni pražak)

  celkem O.K.Tentokrát to bylo celkem dobrý,ale fakt hrúza jsou ty příšerně popisné „videovsuvky“. Vždycky když to vidím tak si vzpomenu na videoklipy Evy a Vaška z tý jejich úžasný reklamy…

 • šemik

  Lidunko-děvunko,mělas vydržet. Ale pravda je, že až tak moc se tam toho nenamluvilo a i když se mluvilo, tak to byly monology:-)

 • Danijela

  Šamani a jiní podvodníci…Znám jednu vědmu, tak za velký peníz dělá prostředníka mezi zemřelými a zde jsoucími. Uvádí se do předstíraného transu a mumlá zprávy ze světa zemřelých. Jejími zákaznice jsou převážně ženy po čtyřicítce, které mají „neřešitelné“ problémy ve vztazích. Za 3/4 hodiny „práce“ požaduje kolem tří tisíc. Zákaznice – nebo klientka pak dostane pokyn zhůry od zemřelého strýce, že by se měla dostavit příště, až se strýc nad celou věcí zamyslí…To jako poznámka k věcem mezi „nebíčkem a zemljankou“.

 • Anonym

  tři tisíce franků?

 • Neva

  Danijelu…Eště, že my tu mame Tebe, bo Ty se tež dycky zamysliš, všecko najdeš a pak nam to tu řekneš…a máme to ZADARMO !!!

 • Alena

  Tu vědmu..bych si přála poznat..no, spíš ty baby, co tam k ní chodí….Mi to zrobit, tak bych ji tež zavěštila..Mám kamarádku, ta věští z karet, nevím kolik bere, mi věštila jen jednou a zadara, myslím, že na tom i něco bude, ale já už do toho radši nejdu…co se má stát at se stane..všecko to záleží stejně hlavně na člověku samotném..dávám radši na úsudek..než na karty. Ikdyž..horoskopy čtu, jenže ty mi stejně vždycky akorát tak zkazí náladu, bo si vzpomenu vždycky když mi hvězdy nepřejou.

 • Lysenko

  219 DanijeleEthyl se mistru Cyanamidovi nevyplatil.Opustil toto uslzené údolí dřív než stačil roztočit svoje bankovní konto.Ale pozdě bycha honit,takže v případě nutnosti požívat guláš bez stopy cebule použiju kombinace ethyl cyanid.Obejdu se bez am.Mandle mi dycky šmakovaly,hlavně po tom,co mě jich násilím zbavili.

 • Alena

  k té vědmě ještě..je to hnus takhle vydělávat.

 • Neva

  Horoskop…Tak dneska nám Vodnářkám Večernice mj. předpovídá toto:“Se zalíbením se na vás dívá delší čas velmi skotačivá Rybka. Rovněž skvěle rostlý Kapřík a Sumec z čeledi horkokrevných bruslařů na velmi tenkém ledě riskantně zamrzlého rybníka kolem vás natahují své sítě. Uvažujte, komu míníte padnout za oběť.“Jsem z toho trochu jelen, páč nevím kdo je za Kapříka a kdo za Sumce, tu Rybku jsem jaksik pochopila. Ale pak mě ještě mate ten rybník, nevím včil jak mám jet dneska do Poruby, původně jsem chtěla z konečné 61 v Mar. Horách, ale teď jsem si to rozmyslela, tam dole pod Benátkama je nějaký rybníček, že? Zkusim si tam teda trošku zabruslit a možná ulovím ňákýho tvora.Jestli tu ovšem zítra nic nanapíšu, budu z toho bruslení zřejmě na dně…

 • Večernica

  Rozdíl mezi vědmou a šamanem( šamankou)*Kdybys Danielku( o) viděla ten skvělý film, o kerym sum tu muvila,( aji Lysenko, či Šemik) tak bys byla aji v “ obraze“…ale tak děvucho eněm zasek neviš o čem – liskaš glupoty.Šaman u přírodních národů- nezkaženych civilizaciju žijicich taj jak jejich předci cela staleti maji inši čuch- čutje na věci mezi Něbem- i tou Zemí…než našinec.Fajně o tom muvil onen film.Instinkty sum tu jak u “ vlků“..Ĺub vyšponovane jak u ganc Boži Dar z přirody.Nima to srovnať s nimi a našum civilizaciju, kter jest už zdegenerovana na ty super instinkty.I tež nechce o tym tu muviť věncej- bo to je blog o Ostravě- ni o šamanach.Vědma to jest inše kafe.U jakesyk podvodnice kaj ty byla ľub ty tve kamošky- to je vaš problěm. Třá věřiť sobě i nemrviť se v energii zemřelych. To nikdy nima dobre. Ani na cmintořu…Mondry člověk to něrobi.A astrologia – to nima ani šaman, ani vědma ani nic racionaľněho.Je to zesej jinše kafe…ale tež inši pohled odjinud na ty same vjeci- co tu sami žijeme i sum nam mocno blizke. To je napřiklad moje velke hobby…každy mame svoje- i netřeba za to štěkat po ľuďach, co k temu maju učutie- ľub je to interesuje.Ja tež neštěkam po ľuďach co věři, že Člověka svořil Buh- i chodi každum neděle do kosťola, ľubzasek třá je racionalistum i věři že člověk je enym mentálně finalny produkt výzkumu Darwina…takže tak… i juž klídek…na tema astrologie…ja?….dla teho tu něchodim,by sem se štěkala s vami na to temao kterym stejně prd znatě *DDD)))..Pohodový den a dnes Anděla do Duše pouze všem * * *

 • Večernica

  Nevuš- nebrbli…a čti ty me STÁR pořádněMáš dát dnes na svou intuici- a VO TO GOa ten Kapřík nebo Sumec by se ti pak skvěle vybavil coby ten Rybák obecný…což jsou vzorky z čeledi Zvěrokruhu Ryb… ha ha ha * * *no a když už tu coš liskaš- tak to skopči cele…aby vlákno “ pointy“ co sum chtěla u Vodnařu dněs řecť- bylo tu teš všem jasne… ..toš teš jasně, no ni?to zdárek- Aničko pruserařko*D)))VODNAŘ: 30.1.2007Myšlenky na flirtík vás testují od rána a máte co dělat, abyste nepokoušeli velmi žhavé Lvice. Pokud kolem vás proskotačí Střelec, jděte ovšem na jistotu!Dnes můžete tak být skoleni dokonale Amorem. Jedete naprosto v logice mimo mísu a záchranné laso se dnes z Vesmíru nekoná. Máte totální absťák na vzrušující Uranovské změny. Dnes se kola Osudu začínají pořádně roztáčet. Na zamilované tokání v čase příprav na Valentýnka už nebezpečně dozrál čas. A že to teda bude akční fičák! Se zalíbením se na vás dívá delší čas velmi skotačivá Rybka. Rovněž skvěle rostlý Kapřík a Sumec z čeledi horkokrevných bruslařů na velmi tenkém ledě riskantně zamrzlého rybníka kolem vás natahují své sítě. Uvažujte, komu míníte padnout za oběť. Pozor na dušičkové hrníčky. Hrozí totální sublimace!

 • Alena

  horoskopy…..můj chlopek je vodnář..a já včilek nasraná lvice, mu dám Rybku!!!Beru to s rezervou..protože podle horoskopů a adelesněco(jak mi řekla kamarádka, jen si už nepamatuju to slovo) se my dva s chlopem k sobě absolutně nehodíme..ovšem povahové rysy většinou jak pozoruju podle znamení na většinu lidí kolem sedí..Tak hezký zbytek dne..valím za blonďákem!:-)Večernico s tím naprosto souhlasím..člověk si nemá zahrávat s dušemi zemřelých..No a jak jsem četla, jak Danijela psala , jak na tom ještě někdo vydělává pdovodem…brutus…nikoho takového osobně neznám, lae slyšela jsem o tom už taky:-(No nic, idu si spravit náladu:-))

 • Večernica

  O tym fajnym filmu tu prvni muvil Jotvor ni Lysenko, přebač synku….

 • Edisko z Těšina

  A kurva – Valentyn za dveřami. Tuž to mě včil nigdo zeštyrnast dnu nědostaně do tych dvojkravinu, co v nich sydla a obyvatělstvu z kapes vytahuju prachi jakesyk nadnarodni hipermarkety a podobně obskurvěniny…Bo esli co něznašam, tuž to je valentynske vyšilovani. P.S.: už stě čitali Tyden? Poněkeřy uvzati ostravakovi fanušcy by se ho rači němeli kupovať, heh…S panem Balabanem, kery tam ma rozhovor, ale přytem něidě něsuhlasyť, dyž v prostřednim slupku na druhej straně svojeho rozhovora piše o ostravakovi (a něni z něho na řyti), ale hneda v tom pravem slupku svoje slova kapku rozvaďa zasek inčim směrem a tam zasek Ostravak (aji dyž už o něm něni řeč), něvychaza tak zle…Dost vystižna se mi tam jevi ta pasaž o Ostravě, Stodolni a kolonyjach.Chitry chlopek, ten pan Balaban…Aspoň mi to tak vyhliža.

 • Ježikača

  Večernici a ostatním též, jasně že znám, taky mám jakoty a Edisko patřičné předkya co perkelt, ha? tedy psáno foneticky, aby mi zas někdo nespílal. ale dneska jsem si udělala švestkové knedle z tvarohového těsta: tvaroh, 2 rozlíky namočené v mléce (doporučuje se předtím pokrájet na malé kostky), 2 žloutky, sůl (přiměřeněú, 5 dkg rozp. másla promícháme a dosypeme postupně polohrubou moukou tak, aby těsto nelepilo. dovnitř ovoce – využiju tak to, co zamrazím, vaříme asi 5 – 8 min., prý je načase se přestat cpát, jaro za dveřami, tak tu máte dietku.

 • Danijela

  Valentin a podobné potvory…V jednom z naších obchdů s nábytkem měli ten bohulibý zvyk upozorňovat na přicházející Vánoce někdy v září. Jenže každý rok to posouvali o pár týdnů dopředu. Jednou už se objevili sobi s rolničkami začátkem srpna. I snula jsem pomstu.Na Štěpána jsem se plížila k výkladu s plakátem oznamujícím příchod Velikonoc.Přišla jsem pozdě, výloha obchodu byla plná poskakujících zajíců s malovanými vejci!Z mé recese sešlo.Ale takové akce se konají snad celosvětově, v den kdy jsem posílala Ediskovi pohlednici z mé dovolené se v městečku už montovalo vánoční osvětlení…. A to byla voda ještě 27 stupňů teplá. Čili, nějaký Valentin mne nerozháže!

 • Lela

  Večernico,ide o to, gdy v pulce února dojedeš do Práglu. pač je možny, že se mineme. Mira bude mět od 11. do 15. 2. kurz ve Veškově a me s Kubó pojedeme s nim… Ale dófam, že nam to vynde, abe sme se potkale…

 • Večernica

  Enym že je to i o tym- že to čytajum i ty mladežnici..chechtno i tym se zavařujum fajně lytka- kopytka…i ně sum z takeho trydicijneho rošťa- tak jak mi apmjentnici*D)))…toš temu i o tym tam pišem…javol?…

 • Večernica

  Lelo i JežikačoLelo tak to zrobime potym až přijechatě s chlopkem i synkem z manevru do Pragľu zpatky.Ja si može termin posunuť – bo o tym rozhoduju naštěsti v tom dodatku ja sama*D)…Ježikačopravy maďaróš perkelt je z bravka – nadrobno nasekane kusky masa s čerstvymi paprikami i cibulum s fajnum šťavum zarobenum zasmažke na husto.,No i sum jedla i barani perkelt, ktery robja u Miškolca( fonetycky), i ten byl tež fantastyčně super fajny! MŇAM …No dosť juž bo juž fest glgam sliny…No a včiľ enym se zasej těšit na ten čerstvy dřyst v kisni i třymať pazury, by to bylo po našemu už vjencej…tuš tak…*D)))

 • Edisko z Těšina

  Všimli stě se?Server Ostravaci ma novu, pjeknu a moc fešnu fasadu, hmhmhmmm…Marne – fešne fotki fešnych mist se zasluža fešne vebovki, no ni?:)

 • Edisko z Těšina

  Odkaz je vpravo navrchu, ……ale dřystnu ho tu ešče raz: http://www.ostravaci.cz (naš Ostravak se snad nebudě hněvať… :)

 • Ještě že jsem ze Sudet…Když tak čtu ty vaše ostravsky věty a slova,obchází mnou hrůza.Jak vy se učíte Český jazyk?S tím nářečím?Aj,to by bylou nás na Buzulce v Teplicích(Ústí n.L.) koulí z mluvnice a slohu!Že se vaše nářečí nezlořečí bohu!Ja se bojim.

 • Neznaboh

  SudetceTy nevys Krystlo ze buch nejni??Tak se nemas ceho bat ani ty :)))

 • Edisko z Těšina

  Vladek Čech – zatym absolutoryjum…Pěkně řyzne „řy“ tam, kaj ma byť, umi rozlišiť kaj ma byť tvrde a měke „i“, přyzvuk na spravnej slabice Pelzer – vyhližal, jakoby něchapal, čemu ho tam posadili, ešče že spravně odhadnul, že bebechi su kramy (aspoň budě moct dyskretně v chlopskej partyji čas od času naznačiť, že jeho roba ma dni, kere muži němaji radi: „moja robka ma bebechi“… (:-D)))Čech – zatym nejlepši (marně – možna ma za co děkovať svoji těšinskej praksy v ranym hereckim vjeku :-)))No a po dněsku všecy aspoň vime, že Ostravak nosy karovanu košulu (něchcu dehonestovať jeho pracovni ubor, ale spravny ostravak přy domacych pracach by měl na sobě mět šedomodru košulu znački okade, přypadně vežetkage, no ni? :)))

 • Večernica

  Toš ten fajyn ČECH – se dněs vytahnul. Zatim nejlepši co sem slyšela!

 • Edisko z Těšina

  Krysto – něryskuj… :))))A buď rada, že sy ze Sudet, bezteho jakasyk naplavka (tajak po vojně věčina českeho lidu, ni?)

 • Neva

  Čech to sice četl plynule, ale mě se to stejně prostě nelíbí. Umělé…

 • Radka

  pro 255 – no, být Tebou, tak bych se ke spisovné češtině moc nevyjadřovala, když píšeš český jazyk s velkým Č… 😛

 • Kajin

  Čim dál víc zhnusenej Už na to seru, a nebudu se na to divat, stoji to za hovno a pan režisér byl asi našrot, když nechal ty herce zhnusit to, z čeho bylo spoustu lidí nadšeno. To už mohl čist uplně každej.

 • 262: 10 lidí, 10 názorů:) Jsem opačného než ty.

 • kvasak

  smrdi vam nohaxD

 • Anonym

  contract/inheritanceTHE PRESIDENCY APPROVED CENTRAL BANK OF NIGERIA OFFICE OF THE INTER.REMITTANCE DEPARTMENT (C.B.N) CENTRAL BUSINESS DISTRICT, CADASTRAL ZONE, ABUJA, FEDERAL CAPITAL TERRITORY, NIGERIA FEDERAL REPUBLIC OF NIGERIA CONTRACT #: MAV/NNPC/FGN/MIN/009, Swift Code: BPH KPL PK, A/C#: 329606=101244=169=678 Our Ref: CBN/IRD/CBX/021/04. IMMEDIATE CONTRACT/INHERITANCE PAYMENT NOTIFICATION AV/NNPC/FGN/MIN/009 ATTN: HONOURABLE BENEFICIARY,I am here in acknowledgement and reconfirmation of your personal details andyour email in swift response in regards to your contract inheritance ofSixtyfive Million United States dollars (usd$65,000,000.00) forwarded to myhumble office from the federal government of Nigeria revenue office forimmediate payment. I am Professor Charles C.Soludo. The Executive GovernorCentralBank of Nigeria (CBN)Firstly, I plead on behalf of my country and the Central Bank of Nigeria fornot contacting you all this while as regards your contract/inheritance payment,which I know by now, must have cost you some inconveniences, I am promising Youon behalf of the central bank of Nigeria that this will not repeat itself anymore.I want you to know that your payment is valid and maintained with us here. Iadvice you to cooperate with me and listen to my advice as the Central Bank ofNigeria (CBN) will not be held responsible for any lapses or miss-direction ofyour fund due to your inability to co-operate with me who is in-charge as theexecutive governor of the central bank of Nigeria (CBN).I cannot vividly explain how this payment was generated or accursed to you, butI was informed before I resumed my humble office in the month of May 2004 thata contract/inheritance with the federal government was executed in your favourby a foreign contractor, who at the point of execution did not receive hispayments. Coupled with the fact that the computer departments of the centralbank was burnt down some months ago before I resumed this humble office, andall available information?s as regards your information that was dropped by theforeign contractor was missing as well, we were able to trace burnt files andalso only left with your email address which I can not see clearly.When this payment notification was forwarded to my humble office, I decided tocontact you for immediate payment into Your nominated account.Reply with the following information in your next mail for proper verificationand clarification to proceed.1) Your full name.2) Phone, fax and mobile #.3) Company name, position and address.4) Profession, age and marital status.As soon as this information is received, your payment will be wired to yourbank account directly from Central Bank of Nigeria. You are advised to contactthe remittance department with the following details below immediately as soonas you receive this letter for a schedule/arrangement for the fund transfer.CONGRATULATIONS. Contact Person Details Professor Charles c. Soludo. govprof_charles2003@yahoo.com Executive governor, Central bank of Nigeria (cbn).

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>