Denik Ostravaka v kisni – 6. dil

Tuž sem celkem překvapeny, bo minule z ukazek to vypadalo na staru ryžu, ale ten chachar mě celkem zaujal, bo ten ostravštinu už minymalně raz slyšel. Akurat něchapu, na co tam měl tu robku. Asy na ozdobu.

No comments yet to Denik Ostravaka v kisni – 6. dil

 • Leszek

  A tož aji jaNebylo to až tak zlé, ale na mě pořád moc rychlé :-(

 • malina

  šemíkuvšak tahle povidka nepatřila mezi nejvtipnější

 • vevim

  Vynikající!!!Postler teda mile překvapil-byl nejlepší,nic mě tam nerušilo..

 • džejn

  Alexandr Postler – výbornýLíbilo se mi to. Paní Simona Postlerová je výborná herečka z Vinohradského divadla. Tady sice asi moc nerozuměla a víceméně jen koukala, ale četl Alexandr Postler a ten byl super. Ne?

 • LRose

  Docela sem překvapenyZatimco Posltlerovou z TV znam, tak o Postlerovi něvim a sem překvapeny. Čekal jsem to zase ve stylu Zedniček-Paulova, ale ono to bylo docela dobre. Asy sy už začinam tež zvykať.

 • Orlovak

  Tož dobreto bylo,asi nejlepši ze všech.A konečně se u teho ten Postler něvyblboval tajak všici doteďka.

 • Lidka

  Šemíčku, nuda je skoro dva měsíce i tady na kidech :(

 • babulka

  furt rozmyšlam, čemu se do teho žaden nemože strefič, dyč je to pomaly jak začarovane, pořad to neni to prave ořechove,pomaly to budže na Nobelovku, jak to kery vymakně, co tak dač zlepšovak ač da čt prostor jako v jakej sučaži, myslim, ale že by to něprošlo, co dyby vyhral naš fajny ostravsky pajtaš a strčil do kapsy tych hercuv ze šoubizu, škoda že němaju trochu pokory před čimsi co fakt je ostravske zlato naša mluva a fajni lude, keři to řešu zkratka anle zasej něni dluha buřka no ni?

 • jana

  zdravím všechny tak dneska to bylo asi nejlepší, mám takový dojem že Postlerová je taky puvodem ostravačka nebo tady studovala baňu, tam však vypadala , že temu vubec něrozumi

 • Lela

  Tož moji zlatí,dneskaj to belo népovedeněši, co sem v deniku slyšela. Opřimně praveno, čekala sem katastrofu, pač jak se to ož gdosik zmiňoval, Alexandra Postlera sem dovčilkaj neznala… Ale mosim řéct, že mě milo překvapil. Zřémě má s ostravštinó nejaky zkušenosti.Tož a včil mě napadá, že be tam mohl čist aj ten sporťak z čete Vojtin Bernatské, bo ten je puvodem tež z Ostravy. Pravda, gdyž se s nim jeden bavi, tož má za te roky béváni v Práglu mistni přizvuk, ale možna be ostravštinu osvěžil. Aj včil používa vérazy jako třas, že je vyšťaveny….;o))

 • Sojka bonzačka

  Sojka hlásíČerstvá várka

 • Lela

  A chlopi,neřikéte tu, že se vam to dneskaj nelibilo, pač se meslim, že se vam určito líbila ředitelova sekretářka…;oD

 • Dejf

  Ale jo :-)Zatimco Cech me zklamal, tak Postler fakt prijemne prekvapil. Zvlast po te ukazce pred zacatkem, To sem uvazoval, ze dneska vynecham. Nakonec sem u teho vydrzel a dobre sem udelal. Lepsi, jak Labus, kereho sem dovcil povazoval za nejlepsiho.A reditelova sekretarka byla fajna 😛

 • ostrafuck

  Paně Aleksandře,umitě posluchať uchem a ni břuchem. Matě tu našu hatmatilku z Opy i Edyšina zaposluchanu malem na jedničku. Jak ešče umělcy něchaju doma ty doprovodne baby, kere s sebu smykaju jak karavanu dromedaru, budě to aji k čemusyk vypadať. Možna.

 • Ája

  podle měSimona Postlerová a Alexandr Postler jsou sourozenci (doufám, že se nemýlím…). Jejich otec – Alexandr Postler (starší – co vím, tak už zemřel) hrál v (i režíroval) v divadle v Ostravě – teď marně vzpomínám v kterém… asi v divadle J. Myrona. Takže dnešní „čtenář“ tu ostravštinu už „minymalně raz musel slyšeť“. Simona Postlerová hraje v divadle na Vinohradech a Alexandr Postler … nevím, musela bych zapátrat. Ale k dnešku – celkem se mi to líbilo. Simona tam sice opravdu vypadala, že tu ostravštinu slyšela poprvé v životě, no ale třeba to byl režijní záměř. Už jsme to tady mockrát rozebírali, že knížce (nebo blogu) se to nemůže vyrovnat. Ale co mě nadchlo – opět to byli kolegové Ostravaka, v čele s šéfem. To se TV povedlo. Ti byli fajni.

 • džejn

  Bratr Alexandr hrál nebo ještě hraje v divadle v Pardubicích. Hrál v Opavě a v Českém Těšíně.

 • iřik

  Tuž dobreTuž sem to zhlednul včil na tym interfernetě a musym řecť,že se mi to aji libilo.Myslim,že to bylo zatim nejlepši čitani.

 • Ája

  dyby byla režizertak by něchala zavěrečny dil čitať Ostravaka. Prezentovala by ho jako řadoveho občana, odchytnuteho v ulicach Ostravy. Žadny by něvěděl, že je to un a Ostravak by se tak moh užiť svojich 15 minut veřejne slavy. Bo z tej ilegality už musi mět depku.

 • Edisko z Těšina

  Ostrafucku, ahoj! :)))Mam taky pocyt, ze ty dvojice budu ešče raz a to potem budě čitat ten druhi…Postler – dobře mu to šlo, dobře…A Symonka Postlerka – to byla ona? Sem ju viděl prvni raz. Celkem pjekna robka.Ta dyrechtorova cekretařka mě moc nědojmula, ale o to tu asy něšlo. Duležity byl asy ten tydlifon v předňadřu, ni?:)

 • jana

  ediskovity něznaš Symonku Edisko tak esli se divaš sem tam na bednu tak ona hrala v Hotelu Herbich milenku od Mirka Donutila-pana Herbicha

 • ostrafuck

  Teda Eda, běda!Esli maš pravdu a ty ozdoby začnu čitať, budu se museť kupiť vagon tenalejdys, bo se na zychr začnu v nocy poscavať.

 • džejn

  to 22 :-)))):-)) jen se nebojte, Symonka vám ještě ukáže, co umí.

 • geroc

  PostlerŘekl bych že mě Postler velmi příjemně překvapil, na rozdíl od předchozích dílů bych ho zatím hodnotil jako nejlepšího vypravěče.

 • Tekro

  PyškoDneska to bylo fajne,ale přyště Pyško budě asi tež dobry bo je tu stela,Tuž sem zvědavy jak sudruh na vyledky sjezdu

 • za

  dnes fajneMĚLA JSEM POCIT, ŽE PAN POSTLER byl jediny kdo si to parurazy přečital než s tím vlezl do bedny. Pokud ne , tak je jediny doposud, kery umi číst.Jinak v titulcích bylo : “ Postler četl Postlerové“ a příště bude opět “ někdo číst někomu“ takže ten druhý je tam jak se lidově říká “ do počtu“….

 • pesimista

  raděj čtustejně není nad to,když si to člověk sám přečte a vychutná jazykové hříčky přímo z papíru

 • Fantomas

  Za hovno!Oba dva sourozenci Postlerovi strávili své dětství se svými rodiči(kteří hráli v divadlech v Ostravě a okolí) v Porubě. Teď tam Postlerka sedí jak slepice na vejcích a po trapném úvodu,kdy se tváří,že většinu z toho neslyšeli si Saša jako zázrakem vybavuje přirovnání,či dokonce definici slov jako „štajger“. Následně celou dobu Simona čumí na svého bratra,který čte povídku,jak by byl na funusu!!!TYFUS!OSTRAVAKU!!!Nech to zastavit!!Znova opakuji,že se Ti raději na ten honorář poskládáme!Není nad to,jak si to přečíst sám!

 • Irénka

  Postlerovi jsou divadelní rodina. Maminka Simony paní Jana Postlerová je také výborná herečka. S manželem Alexandrem působili v Divadle Betra Bezruče v Ostravě. Alexander Postler starší byl režisér, občas si taky zahrál. Později režíroval v divadlech v Opavě a Českém Těšíně, jak už tady někdo poznamenal. Bohužel již nežije. Se Simonou jsem chodila na základku.Její bratr Alexander mladší, tam chodil taky, je ale o hodně starší a byl pěkné kvítko – postrach školy.Bydleli kousek ode mne v Porubě. Jednou jsme se dokonce potkali na dovolené až na Zemplínské Šíravě. Měli jsme stany vedle sebe. Byli to moc milí lidé. A Simona mě taky mile překvapila, vyklubala se z ní výborná herečka a úspěch jí moc přeju. Je příjemné, že mnoho dobrých herců a umělců pochází právě z Ostravy nebo tady začínali svou kariéru. I to je jeden z důvodů, proč jsem na své město hrdá.

 • Edisko z Těšina

  Chichi, ostravak ma dobre hlaški v anketě – pry "jak recyklovany wiskas v butě", muhehe :D))No abych pravdu řek – ja už ten denik v kisni něberu tak tragicki, bo mi začina byť fuk. A temu už ho tak něpřeživam…Možeme zrobit sutěž, kery pořad byl ten kery posledni tydeň nejlepši.U mě jednoznačně vyhrala včerajša Všeckopartyja.Ty karykulturysti byli senzačni – jednak že Honzu Vyčitala a jeho pytlaka Řyhu miluju od puberty (stejně jako jeho autopontret „zapalim se cygaretu, visy mi na spodnim retu a du dal a meno my je Honza Vyčital“).Teho polityckeho satyryka, Štěpana Mareša, sem viděl prvši raz a vyhliža mi, že je to oryginal aparat! Bo včera mě s tymi svojimi bajdačkami ganc odkrygloval a pan Urban s panem Pivrncem a s tymi včerajšimi dřystami o Mikelanželovi… muhehe… Ganc to tam ti syncy temu Šipovi rozklejili a vyhližalo to, jakoby se mu to ganc vymklo z ruki! Esli to teda něhral.Ale něchcu, aby to vyhližalo podobně, jako když tu jakysyk hejhula vylepi odkaz na svoje trapne stranki, když byzme tu měli kidať předevšeckym o Deniku ostravaka. Enemže všecko, co mělo byť o Deniku řečene a napisane, tu už řečene a napisane bylo.A včerajši Všeckopartyja byla lepša než všecky dovčil odvysylane Deniki dokupy a zeštyry Sylvestry za sebu…Zato dněska je na čete až do 21.55 totalni recyklovany wiskas v butě, tuž se mi jevi, že esli budu večer zhnily zajst za Bohušem, tuž nažhavim eletronki v dyvidy…:)

 • Edisko z Těšina

  rozklejili – rozkližili :)

 • Edisko z Těšina

  Irénko, hahaha – tyz je ale numero!Pry: „Její bratr Alexander mladší, tam chodil taky, je ale o hodně starší…“Tuž včil sem z teho lesni sedumnasterak, muhehe :)))

 • překladač

  32 EdysonoviJak zhodiš parohy,otevře se ti svět,bo Alexander junior /tata je senyjor/ je o hodně starši bratr Simony.Zahady jazyka českeho su nevyspytatelne.

 • Edisko z Těšina

  Překladaču, jadro zděleňa sem pochopil, ale dyž mi šlo o tu roztomilu Irenčinu větu rozvitu :)))Do kvitu! Gulg… :)

 • Neva

  Tak sem se včera, tajak Edisko posmala u Šipa, dycky si ho dam jako předehru, a pak sem musela uznat, že pan Postler to četl dobře. Ale furt se nemužu zbavit dojmu, že to čtení je take vynucene. Lidunko, Tebe už nudi i Edinek??? Šak s Tebu kdysi byla tež sranda, ale od iste doby si jak vyměněna. Škoda…

 • překladač

  Dyť sem věděl že sy to vědě:-))Teď sem se podival na to včerejši vysylani,a bylo to mile překvapeni.Možna to bylo teš tym,že sem chvilkama zahlednul Ostravu.

 • Gazebo

  Kurnik šopa, sice se mi v nocy zdalo že sem zas začal kuřit ale to bych televiznimu předčytani ostravaka nepřičital. Bo jak jeden z tych co sice puvodem z ostravska ale momentalně už delši pulku života uplně něgde inde nejsem asi z nejpovolanějšich hodnotit mluvu tamnějši , musim řycť že se mi to libilo asi nejvic,zatim. Troche mi to přypomina slova jedne pisničky teho sleskeho barda….bo to je jak ta vichřyca na kuřim rynku kera …. smetla už inči obry z papiru či hobry…a jak byl každy dobry šel do prdele. Prostě …něbudě to take ľahké moja drahá. :-) Krytycy sum ostři jak cyp. :-))

 • helena

  Bylo to docela dobré, záběry Ostravy byly super. Jen možná povídka nebyla zrovna nejvtipnější. Ale jinak dobrý!!

 • Lidka

  Nevo,je pár lidí, kteří mě dokážou rozesmát a Edinek k nim stále patří. Nemyslím si, že jsem se změnila, ale tady to řešit nebudeme, že?

 • Neva

  LidkoJasně, tady ne.

 • Renata

  A mně se to včera líbilo nejvíc ze všech dílů. Postler to četl dobře, srozumitelně a nedělal u toho pitomé opičky. A na rozdíl od některých předcházejících se na něj dalo i koukat :-))

 • Anonym

  ad 41I mně se to včera líbilo nejvíc ze všeho, co jsem zatím viděla. A to ze stejného důvodu jako Renatě – působilo to přirozeně.

 • Anonym

  Ad 42Ten anonym jsem já – Jája.

 • Ano.Nym.

  43Anonymové jsme tady všichni.Jestli je ta závorka vyplněna nebo prázdná.

 • Anonym

  Ad 44No to je fakt :-)

 • za co

  28 (Fantomasi i ostravaku)Myslím , že jsem to psala už někde víše ( vypadlo mi z nicku za co “ co“), ale v závěrečných titulcích bylo uvedeno, že Postler četl Postlerové, takže usuzuji, že poku tam měla být jako posluchač těžko se mohla prezentovat jinak než jen poslouchat a sedět….Pokud mě paměť nezlobí i další čtení bude , že “ někdo bude předčítat někomu“ alspoň to tak bylo uvedeno.Co se týká samotné povídky : Technika jde tak rychle ku předu , že to co bylo scifi před rokem je dnes běžný standart a tak mě napadá, že povídka právě kvůli tomu mohla působit “ nudně“ ….protože před rokem ( nevím kdy přesně tahle povídka vznikla) jsem mobil vnímala podovbně jako ostravak a některé pojmy a fce mobilu byli jen pro fandy a movitější majitele telefonů s fotákem a rádiem …dnes je to opravdu už standart, který si může dovolit a používá ho většina z nás….Tak snad kvůli tomu to včera nevyznělo tak vtipně

 • za co

  výše …oprava ( za víše)

 • Lukáš z Ostravy-Hrabůvky

  Nejlepší dílNež jsem zhlédl včerejší díl, tak byl pro mě nejlepší Oldřich Kaiser, ale po včerejšku je to Alexander Postler.Vzkaz pro ČT: Jen tak dál.

 • ostrafuck

  Tu Džejn z 23Řeknuť pravdu, aji by se mi libilo, dyby mi Symonka ukazala, bo je to tež švarna cerka. Ale čitať ostravaka, to ni! A esli se včil ozvu jakesyk emancypovinovane feminystki, začnu bojovať v ramcy džendrove rovnosti, aby Janu Ejrovou hral Přeučil. Dyž nočni mury a poscavani, tuž pro všecky. To je fer, ni?

 • Feminysta

  49 Ostrafukovi.Změň obsah trubkiNočni mury a poscavani.Fuj a škoda.Bo jak misto mury budeš měť pěkne sny,poscavani se změni v radostny pocyt a plenky nebudeš potřebovat.No a tych par fleku,vem to čert.

 • KisňaAbysem tež cosik něurčiteho nakidal,tož pravim,viděl sem,a hrozne.Bo němaju cit pro libozvučnu ostrawsku kulometnu palbu,jak i te koncovki,to je zle.Jedina zachrana,to čistota,to musi byt kerysi od tu,bo inak něvi,co to mele.

 • džejn

  To 49Nějak mi došla slova.:-)))

 • Večernica

  OstravakuTak sem tež merčila na ten zazrak ve vtorek, i co řecť…Něbylo to nějhorši, ale jaksyk mi tam chybělo tzasejc u teho chlopka to tvrde“ řy“ a měke “ ňe“.. “ ňi“..prostě to nebylo po našemu tak jak ma byť.Je jasne, že jak by Slovakovi dali přečysť česky text- a naopak- že to něbudě to origoš..bo to ten Slovak- ľub Čech- napevno to pozna- že je to zepsute a budě mu to rvať ušiska- že to nima to prave.No a ten kolorit tej našej ostravštiny je tak zvlaštni( těžce napodobytelny)…že to musi lězť enym dobře samemu domorodcu tu z pysku, bo to jinak něbudě ončo.¨Temu si myslim, že kaj ktery stary haviř z rubanja, ľub chachar z ocelarny v emerituře- by to aji baj by mjěl 10 diopriji na nose- po pořadnym zvětšni a paru razu přečytani by se “ zabjehnul“..a potym to přečytal napevno lepšej- něž ty pokusny kralici v TV.No myšle že je juž definitivně – po srandě…Ale co s tym juž…Toš takZdař buch synku * Fajny deň- tutaj všem- a specielně pro Lidunku, Lelu a Šemika * * *

 • Večernica

  Možbyť ? – NOVA ANKETA….*Kdo nejvic zdupe ostravštinu v kisni.==========================Titul CYP – by se mu potym oficiaľně předal tutaj – na koci teho funusa Denika Ostravaka.*Pořadi :je včiľ 5 pajtašu, kery si dovčiľ na naše rodne řeči vylamovaly zemby i mordovaly gembu…*toš tak

 • Večernica

  no vlastně juž těch pajtašu je šesť…jak to leti…i slava žadna…marnosť sama.ja ja

 • za co

  Policie črhttp://www.youtube.com/watch?v=nOPzRUj4218Snad mě nikdo neodstřelí za ten odkaz, ale to si nesmíte nechat ujít. Smála jsem se tomu celou noc i ve spánku!!!!!!

 • Orlovak

  za co..Kurde,tak to nimo chybe….Mum kamoša na dopravce,už mu to posilum – dufam,že bydě kamošym i potym.Hehe

 • Olaf Lolaf

  A ty želvy frnk, frnk a byly pryčza co: Tomu říkám rychlost blesku. Tahle věc je měsíc stará, bylo to dokonce ve zprávách na Nově. Jako novinářka by ses neuživila.

 • Renata

  Olafe Lolafe,ale zase musíš uznat, že máme veselé a hravé policajty. A kdo si hraje, přece nezlobí?Večernice, prosím, přelož mi větu:Pouze dávejte pozor v pozdních večerních hodinách, kdy energie racionálně dobře uzemněného Kozorožce se přetransformuje v uvažování do abstrakce a lehkosti Luny ze vzdušných Vah.Prosíla bych překlad pro blondýnu, jelikož jsem teď totálně vedle a vůbec netuším, čeho že se to mám večer vyvarovat :-))))

 • tyvišco

  RenataVyvaruj se Večernici

 • Nazdar Renatko*Příště by snad bylo lepší, abys tady nedřáždila různé týpky, tím že se ptáš na záležitosti horoskopů.Při mé veškeré vstřícnosti a ohleduplnosti – a to se tu přes chlast, decibely a jiné kraviny řeší už cokoliv… skutečně nejsem zvědavá na další výkřiky -ve smyslu umravnění horoskopičky, ženské v “ poruše“ nebo večerku.Mám svůj web ( vlepila jsem ti ho mimořádně do záhlaví mé odpovědi teď- neníním si tím dělat reklamu..to jenom dodatkem aby bylo taky určitým týpkům jasné vo co go- na tych mjast)- tak tam přejsi do Astropovídání s Večernicí- dej si tam další dotazy podobného typu jako je teď ten tvůj. Ráda tě tam uvdím a taky ráda odpovím či zdrbnu si s tebou i jinak*DDD)))…k té větě:Pouze dávejte pozor v pozdních večerních hodinách, kdy energie racionálně dobře uzemněného Kozorožce se přetransformuje v uvažování do abstrakce a lehkosti Luny ze vzdušných Vah. ..Energie racionálně dobře uzemného Kozorožce je v prvé řadě zdravý selská rozum a sskvělý intelekt solidnosti a opatrnosti. Stojí obyčjně pevně nohami na zemi v důležitých záležitostech a nelítá zbytečně v oblacích.Pokud vstupemn Luny z Vah dostane přímý záýsah na tuto pochodišku do své Kozoroží Duše- znejsití- n eb je v napětí na jeho zemský živel a“ neví si pořádně co počít! s tou lehkostí bytí a fantazií, která se na něho díky vzdušnému živlu Váhovské Luny – nebezpečně hrně.Začne dělat mimořádně kraviny nejtěžšího kalibru, nad kterými po přechodu této fáze Luny do již stabilnějšího Štíra- poté pouze kroutí hlavou, kdeže to proboha až tak – mentálně “ klesl“…teď to píši v humoru …no…Je to teda upozornění, že by někomu mohl “ naletět“ na špek, nebo vyřknout to co by jindy neřekl, nebo slíbit to, co se příčí jeho nátuře…. aby mněl totiž pokoj, čili aby se zbavil nátlaku od lidí, nebo té emoční nejistoty či nervozity- kterou pociťuje u fáze Váhovské Luny.Tady je nejvíc zranitelný právě v sociální a společnské sféře, neb není schopen odolat racionálně a taky mohdře- vábení- krásy, žen, drahých věcí. přemrštěnému riziku ve financích atd…No tak tasi.Ale je to pouze velmi obecně…a vytrženo z kontextu.Shrnu to tedy humorně: Drž si Renátko na hlavičce pevně svůj oblíbený i když starší klobouček…a při této fázi Luny nepodlehni pokušení a nechoď kupovat nový….*D))).

 • No vidíš Renátko, a už tě zastrašují…jenom co tu někdo se mnou kloudně promluví…pak se nediv, že to nědky tady tak vypadá…jak to vypadá……to se to tu skvěle vyskakuje po Večernici- když jsem zalezlý do anonyního nicku a můžu tak kousat, zasrašovat, urážet, napadat a chovat se jak hyena…že…hrdinoz odpovědi č. 60. ?…

 • hrdina alias hyena

  62jaký je neanonymní nick?

 • Renata

  No tuž tááák!!Už v tym mam jasno.Nepodlehnuť pokušeni?! No ja nevim, nevim,když ono to tak laka…..Ale aspoň se budu snažiť (moudře a racionalně):-))) Tož ti děkuju Večernico a něboj se,že mě kdosyk zastraši. Zaprve-čemu by to robil (Tyvišco-nevimco,nechapu) zadruhe-nesem robka bojazliva. Jak pravil Zakopčanik(kde je mu koněc) Slunce v duši:-)

 • Anonymní nick- neboli anonymita nickuje běžný pojem na netu.Je to vše v pořádku, pokud se toho nezačně VÉDOMÉ zneužívat na CÍLENÉ poškozování veřejně známého nicku, který je možno lehce dohledat a seřadit pod jméno konkrétní osoby se vším všudy.Tohle je potom “ hrdinné vyřizování si účtů anonymní hyeny“ s konkrétní osobou, která se nemá jak možnost postavit čelem svinstvu a obhájit své práva.Je to jakoby člověk se zavázanými očima stál uprostře smečky hyen, která ho trhá na kusy.Skutečně- velmi férový přístup.Dokonalý. Pro slušného člověka ( a za nimi naštěstí fungujících pro většinu anonymních nicků) – spíš k zamyšlení…dále no coment

 • Večernica

  Děkuji Renátko za paru hřejivych slov…alespoň nědko, kdo se nenchal zmanipulovat hyenami, zpacifikovat a zastrašit… * * *

 • za co

  ad 58 OlafeNo vidíš měsíc stará zpráva a jak jsem se nasmála. No a co se týká Novy, tak jsem to tam neviděla jelokož se na ni skoro nekoukám:o(.A pobavil si mě i ty :o) , kdo říkal, že chci být novinářka ?! Odjakživa jsem chtěla být princeznou…tuž asi tak nějak…

 • Danijela

  Konečně je mi jasné proč se zakládá v Prostějove universita…Tam se bude přednášet o správném uzemňování kozorohů. A řešit probém zda kozoroh stojící na zadních nohách je lépe uzeměn než kozoroh stojící jen na předních nohách. A jak je to, když si lehne na záda (to opravdu občas dělá, když ho koušou blechy…), jak moc je uzeměn?

 • Dědek

  Artur Ransome (za co)Pokud jsou s tímhle pánem spojena jména Nancy, Pegy, Roger…., tak jsem mile překvapen, protože jsem věřil,že tyhle knížky snad nikdo nečetl. Jediné co mi na tom mrzí, je to, že jsem je četl pár let před tebou. Těch párů je trochu víc.

 • Anonym

  65Jsi cvaklá bába.Měli by tě postavit doprostřed smečky hyen.Asi by i ty hyeny utekly.

 • Večernica

  Danielko, dík za info, že se v Prostějově zakládá univerzita…nebýt tebe tak to nvím*D)O čem tam budou osnovy dají určitě dopředu befel.Územně ale Haná a kraj Moravy patří Panně a Střelci. To jenom abys měla o čem dál koumat.Jinak ta “ zemitost“ Kozorožců je dána jejich výjimečným postavením ve Zvěrokruhu, neb jsou vybaveni zdravým selským rozumem a navíc takovým zvlášním charismatem strarosvětské krásy Ducha v kombinaci fyzické solidnosti- pevnosti stavby těla. Je jenom pak tak něco“ nedostane na kolena“…a to ani omylem. Jsou taky nejvíce konzervativní bytůstky ze všech ostatních znamení.

 • Anonym

  Někdo o voze, jiný o koze, pojem nebo průjem, hodinky nebo holinky.

 • Danijela

  Ani o voze, ani o koze…Vše záleží na definici. Jenže jak mohu dítěti definovat co je sůl? Říct mu, že se jedná o sloučeninu sodíku a chlóru s chemickou formulí NaCl ? To nejde, ale musím mu vysvětlovat, že sůl, jako taková způsobuje zvýšní krevního tlaku, ale že je důležitá pro konservování potravin. Musím mu povyprávět o karavanách táhnoucí z Mali až k moři? Problém celého spočívá v tom, že děti (na rozdíl od nás dospělých) mají jinou methodu poznávání světa. Když se ten batolící malý zeptá co je pes, tak stačí, když mu ukáži prstem na jezevčíka před domem. Divné na tom je, že to stejné batole (tak často děti neměním) pozná v doze, vrčící před domem, že se jedná také o psa. Asi to způsobuje adice vjemů před usínáním, batole si připočítává k jezevčíkovi prvou ovečku o které začíná snít. Takovému ditěti je zbytečné vyprávět, že pes je savec, živorodý s placentou, masožravec, ze skupiny s párovými prsty a patří do skupiny psových. Problém je o to komplikovanější, protože dítě se neptá co je pes (nebo strom), ale klade otázku proč? Občas se zodpovězení takové otázky vyhýbáme – ku přikladu, jak se dostalo na tento svět. (Zopakujte si vše co víte o čápech….). Ale kdo řekl už dítěti přímo, že tatínek vsunul „semeno“ do maminky. Ale abych to nekomplikovala. Starší dítko se mne zeptalo, co je pravý úhel. Vysvětlete mu, že pravý úhel má 90 stupňů – a ztratíte rodičovskou autoritu. Ještě, že mám haldu starých knížek, tam se dá najít i definice Euklida (dávno zapomenutou), že kdž se na přímku postaví kolmice, tak je svislá k přímce, když oba uhly mezi kolmicí a přímkou jsou stejne, tedy sobe rovné, tedy pravé.A je to!

 • Dědek

  Máš zázračnou moc,přispůsobit si téma k obrazu svému. 72 najspíš poukazoval na to, že ty a Večernice mluvíte o něčem jiném!

 • Večernica

  Pro OstravakaPři nynější “ náladě“ , synku, jaká tady panuje teď na tvém blogu, budu tady psát na tévm blogu už většinou jenom- pro tebe…Mám hodně vzpomínek na starou Ostravu, jak stavěli Porubu, Nové Město, jak vypadal původně Starý Zábřeh, kde byl jenom hřbitov, zahradnictví. kostel klášter,hospoda(a vedle býv. sídlo TV) a taky hodně toho vím z vyprávění prarodičů a jejich vrstevníků o staré Ostravě…Pokud ti to udělá radost , a mé vzpomínky a vyprávění o té době tě něčím zaujme a obhoatí tě , budu ráda…*Tak jako i ty, i já sjem velice milovala svou babičku Otylku a mám na ni ty nejkrásnější vpomínky.Na ty lidi které jsme milovali- nám zůstanou v Duši alespoň ty vzpomínky, které kolkrát dají znovu sílu jít dál, najít smysl života a překonat bolest nebo beznaděj.Dědeček byl za 1 republiky u jízdní policie, byl důstojík, na fotce má parádní uniformu s prýmkami, šavli a měl i svého službního koně a sluhu( gegruta, který mu byl přidělen a se o něj i koně staral). V té době ještě měla policie svůj jízdní pluk a také své stáje pro koně.Bydleli s babičkou ve starých Vítkovicích ve vile nějakého žida Krause, na 1. poschodí( on na přízemí) celá léta.Jak svírali za protektorátu Němci Židy, tak přišli i pro pana domácího. V předvečer jim stihl donést ještě tři obrazy a nějaké listiny a cennosti- kde je dal k nim do súchovy. Kdyby se nevrátil- že zůstanou jim, kdyby jo, tak si po válce pro ně přijde.Nikdy se nevrátil. i jeho sestra s celou rodinou z vedlejší vilky byla odvlečena do lágru, kde všichni zahynuli.Po válce babička nějakou dobu pracovala v sanatoriu u Jablukova (plicní). kde náhodou narazila na příbuznou oné těžce zkoušené rodiny, která se léčila z lágru (TBC). Alespoň někomu mohly tyto zachráněné věci a nerozkradené Němci a kolaboranty ulechčit po válce život.Pro to píši.Dědeček za protektorátu musel jako státní zaměstnanec u policie předloži potvrzení až do 5 kolena zpětně, že se v naší rodině nevyskytovali žádní Židé, neboť by byl musel okamžitě skončit službu. Takže tyto doklady byly doloženy a on mohl zůstat u policie. Za té doby ovšem sloužili na služebně vždy napůl jeden Čech policajt a jeden Němec- policajt. Nevím, jestli byli obsazovány k německu se hlásícímu a mulvícímu obytelstvu, nebo z Prajzke, či samotnými Nemci tady nově přichozími, ale byl to příkaz.Nejhorší byly situace, jak lidské hyeny chodily udávat své sousedy , že kolaborují proti Nemecku a to jenom proto aby se zmocili jejich majetku, nebo si s nimi vyřídili osobní účty.Jako důvod bylo třeba že chovají zakázanou drůběž doma, králiky, nebo neodvádějí zásoby navíc- potrviny, mají doma prase, sádlo, poslouchají zakázané zahraniční stanice, vysmívají se vůdci atd…Těch udání bylo hrozně moc. Je to smutné ale skutečně tomu tak bylo. Řešili se s pečlivou německou důkladností i jakékoliv anonymi, které byli hozené do schárnky na dveřích služebny, k tomu pseciálně určené.Pokud se stalo že takovou schránku otevřel český pocajt, měl možnost tyto udání zničit a ochránit tak život mnoha nevinných lidí. Jiná bylo, když se k těmto dáním dostal německý poicajt, který je vše zaprotokoloval a začlalo vyslýchání a teror.Musím říct, že mezi českými policajy byl nepsaný zákony, že vichni tichým souhlasem věděli, že to dělají že ty udání můžou zlikvidovat a persekuce zastavit, což čilinil. Ve většině případů to tak bylo. V mhoha případech to prošlo, ale stalo se i to, že se jij na to přišlo a pak byli psotaveni ke zdi a jejich rodina zastřelena také nebo odvlečena do lágru.I mému dědečkovi se stalo jednou, že po zlikvidování takového udání tam přišel na služebnu člověk, který se doslova ptal ho, co se stalo s tím “ nahlášeníM“ té trestuhodné události.Dědečkovi dalo hodně práce aby se ho zbavil a nějak situaci zachráni. Měl štěstí, že tam nebyl německý kolega a byl tam sám.Z toho ovšem se zhrouti, neb nevěděl jak to vše dopadne přesto dál, a měl před očima pouze obraz hrůzy , jak Němci přijdou pro babičku, syna i prarodiče- a postaví je ke zdi.Dostal silný nervový a srdeční záchvat, výsledek byl start těžkého diabetesu.Byl skoro rok v nemocnici. Ale naštěsí dal zprávu kolegům českým policajtům, to se mu ještě podařilo, kteří onoho udavače sami “ zajistili“ aby nemohl dál “ mluvit“.I tohle byl- odboj. A neskutečné hrdinství obyčejných, bezejmenných obyvatel naši Ostravy.Co bylo dál…zase příště…

 • mami

  Danijele 73Je vidět že nemáš děti.

 • Jana1

  76- čteš mi myšlenky, totéž napadlo i mě, a je to dobře že je nemá, z těch řečí by byli totální magoři.

 • Panda

  Konec.Přátelé, na tuto stránku jsem dnes večer narazil jen proto, že jsem v PC projížděl Oblíbené. A to jsem na ni začínal po minulé dva roky svůj téměř každý den. Sejde z očí, sejde z mysli. Ostravak se na nás vykašlal, a my na něj zapomenem. Ostravaku, jaká škoda. To jsi nepochopil, žes mohl být literát? Se nemůžeme divit, že nás tady mají za idioty. Jak to říkal doktor ve Vesničce – Když je někdo, kdo může něco udělat, tak to prostě udělat musí. A když se objeví někdo, kdo pro nás tady uměl něco udělat, tak prostě tím spisovatelem být musí. A pokud jsi na to nepřišel, tak tě žádná škoda není. A my tu můžem dál být za blbce. Ještě že máme Nohavicu. Dík Jardo.

 • Edisko z Těšina

  Pro [78] – Panda: Tak,tak, tem už tu chodim už tak zedvarazy do tydňa……a jaksyk mi něpřydě do beku. Mimo teho, dyž sem viděl kidy 57 až dovčil, tuž sem enem krutil hryzoněm (a v duchu aji očami, checht… :))) Viš, děvucho, jak sem se kajsyk v druhej polovině sedumdesatych roku lučil s partyju z vojny nejprvši ze zapaďakami na banhofě v Prešpurku a za třy hoďki pozdějši s vychodňarami v Žilině, zdalo se mi, že bez nich něbudu moct v cyvilu přežit.Přežil sem. Až dovčil. A přežiju aj bez ostravaka. Co už tam. Dyť sme v poslednich třech rokach s partyju v pivni čtvrti přežili aji vyměnu třech hospockych! Hlavně že porucha něni v celym baraku (ježikačo, dikes, hehehe;)…:))) A za blbcuv němusyme byť, stači se kuknut na Novinki…Pro vyrazuněznale: do beku – do pláče. Inač Jarek Nohavica něma rad, dyž ho kdosyk oslovuje Jardo. Jasně – dyť se menuje Jaromir, ni Jaroslav. Bo naš Jarek ma svuj humor, ale něni Štercl…Tuž tak asy…

 • Neva

  Danijelu…Jsem docela v šoku, že hovoříš o svých dětech, že máš vůbec děti, ale jestli je teda máš, tak Ty jim něco vysvětluješ??? Bych si myslela, že už by se měly přinejmenším narodit jako vědátoři, když tak všechno poečlivě a poctivě studuješ, že už by všechno měly mít minimálně v krvi, že?Ale jsi mi zas o něco sympatičtější, protože jestli máš děti, tak jsi fakt člověk…ne jen vyblyjoticka karykatura…tuž vitej do světa rodičů. Dědku, ahoj.

 • mami

  Neva 80 Jaká je pravda?Ber to jako její pokus o rozproudění polomrtvé kidárny.Už jí došlo,že kidalové/kidalky jsou většinou pohlaví ženského,tak hurá na to.Stačí malá reakce z naší strany a máme kidárnu plnou bizardních nápadů a faktů.Ještě 2 týdny a zbude na kidech jenom ta dáma,co stojí uprostřed hyen s chudákem dědečkem z 1 republiky a ta druhá dáma,taky s dědečkem z nějaké republiky.A obě budou psát jenom pro Ostravaka.Nebo je Ostravak jejich produkt?Tajuplný Danijel/Nočnica?Obráceně.Možná jsou ty dvě chiméry jeho klonky.

 • Edisko z Těšina

  Kurňa – co sem vlastně ešče vubec lozym?…:-(((Teho smajlika sem tudyk dal poprvni..A vlastně vubec naposledy

 • Neva

  mamiNo, mě by sice zajímala pravda, ale ne zas až tak moc. Ovšem na obhajobu obou dam, jak D tak i V, musím říct, že obě mě do jisté míry svým projevem zpočátku nelibě provokovaly, ale už jsem si na ně zvykla tak, že jsou již jaksi neodmyslitelné na kidarni. A od té doby, co Večernice nakousla Danijelin mužský rod, si nemůžu pomoct, ale prostě jako chlapa ho „myluju“. A taky je fakt, že nebýt těch dvou různých zvláštních veličin, tak by tu bylo docela prázdno, bo ony dycky rozviřa vzduch.Edisko, prosím, loz tu, loz, bo Ty si tu uplně nejvic nejzajimavějši kidař. A nelezu Ti do dupy, jak by se mohlo třeba zdať. Do doby, než to tu zhasne. A tím chci i říct, že tu mám ráda i mnohé jiné kidaře, kteří mě baví a drží jakousi lajnu.

 • Reiko

  Pando, vysvětlit!„To jsi nepochopil, žes mohl být literát? „78, Pando a vysvětlíš nám blbcům, jaký je rozdíl mezi literátem a člověkem, který napíše a vydá 6 knih?

 • krmič

  Malinké upřesnění k [75]„a vedle býv. sídlo TV“ to není tak docela přesné. Ze sálu U Havránků vysílala televize jen větší pořady, a to pomocí přenosové techniky (přenosového vozu). V sále byla namontována jen osvětlovací technika. O hodně později tam bylo vybudováno studio s vlastní technikou, dost brzo zase zrušeno, i když televize to měla ještě dlouho potom. Sídlo televize však bylo zprvu na vysílači v Hošťálkovicích, později v bývalé hudební škole na Šmeralce, která patří televizi spolu s jinými budovami dodnes. Za těch víc jak 50 let ostravské TV se toho samozřejmě změnilo hodně.

 • krmič

  TVTřeba taková kuriozita, kterou si už asi málokdo pamatuje. Svého času měla TV Ostrava některé provozy v pronajatých prostorách hotelu Merkur v Havířově. Hlavně Ekonomické Složky, tedy i mzdovou účtárnu. Pro zaměstnance tam jezdil několikrát denně podnikový autobus, tzv. pendl.

 • Saturnin

  Večernico……na kdojeostravak. bloguje. cz jsem si přečetl tvůj názor: „Ale vše kolem pátrání jinak mě tady moc zajímá…*DDD)))“Neprohlašovala si tady před časem, že by nebylo dobré vypátrat, kdo je Ostravak? Nejsi ty náhodou rozdvojená osobnost?

 • Večernica

  pro 81- mamiNikdo vás dámo nenutí abyste četla mé kidy, od vás tu teda toho co by mě zaujalo a často- teda nebylo. A taky to tady adresně nevytrubuji do světa.A tak netuším, proč se vám zajídá, když píši ze života staré Ostravy, ze vspomínek obyvatel, kterí v ní žili, a že jsou to mí příbuzní, tak co na tom? Odkuď bych asi to všechno věděla? Jde o život tisíců bezejmenných lidí, kteří tady žili svůj bezejmenný život- jako vy dámo teď.Je to blog Ostraváka- o Ostravě, proč by tu taky nemohla jeho kidařka PRO OSTRAVÁKA připsat pár kidů ze života provorepublikové, válečné a poválečné Ostravy, jejich vzpomínek, které zná z vyprávění lidí té doby?To se ti to dámo tak zajídá?…Kecy o ničem jsou tady asi vhodnější, že?A že jsem se rozhodla tu psát už jenom pro Ostraváka, co je na tom nepochopitelného?Po těch různých fajnových týpcích, kteří ti ale dámo- samozřejmě nevadí, že:..? jak jinak…. kteří mně tady pořád urážejí – ani není divu.Já jsem tady na jakoukoliv slušnou diskusi od vás – ke mně- tady rezignovala. Je tu páš výjimek, čest jejich slušnosti a solidnosti jako lidí….ale to neznamená, že se nechám tady zastrašit smečkou poštěkávajících hyen.Hyena- vždy svým charakterem zůstane hyenou-.nebo na víc nemá.Známý nick Večernica- ale svou kůži tady na trh nosí pořád- otevřeně a plně svou osobností.A byť se to líbí někomu- nebo ne…je to prostě originál Večernica. Vždy vyčuhuje a bude vyčuhovat nějak z davu. A tohle se davu- nikdy nelíbílo a nelíbí.Ale to je problém toho davu, a těch některých hyen…ne problém Večernice.Prober si to v sobě dámo,a nech Večernicu- žít…Nejsem tady- pro tebe.Děkuji

 • Večernica

  *Krmiču, ano, bylo tam studio u Havránka…nějakou dobu, ono ta TV byla v té době rozfrcané pov cíe místech v OV…takže ani nevím jestli měla nějaké oficiální sídlo. Utkvělo mi to její působění u Havránka, nebo tam byla i cedule o tom že ta TV tam je.Jinak máš pravdu, že to nějaké ofi sídlo mohlo být někde ganc jinde.Díky za upřesnění.Saturnine.Já bych jako přitozerně zvědavá ženská taky ráda věděla- když už na to přijde… kdo je konkrétně Ostravák…. někdy…ale jak tak nad tím rozmášlím ačím dál víc,- asi by měl zůstat anonymní. To jsem tam taky napsala na tom jiném blogu, že kdyby se mi to náhou podasžřilo zjisti, že si to nechám pro sebe.Tohle si tady ale neuvedl, to se ti do obrazu schizofreničky Večernice jaksi nehodií, že chlapče?….A že mně zajímá, jak se pátrá po Ostravákovi.No zajímá- a co má být?….Jestli tohle je známka schizofrenie – tak tou schizofreničkou ráda budu.Člověk musí být tak trochu blázen, aby mohl zůstat normální, neb by už jinak zešílel určitě….konkrétně tady s vámi…*

 • Danijela

  Mažu si mé nožičky opodeldokema jinými sajrajty. Byl mohla zvládnout na Valentýna ty zatrackané schody na Sachsenberku…

 • Danijela

  Napíši to správně, ale otiskne se mi něco úplně jinéhoByl= bych!!!Kdo mne tu mate?

 • Neva

  Danijelu…Prosím Tě, nevíš náhodou proč se Dejvice jmenují Dejvice?Díky.

 • za co

  ad Neva 92já se z Tebe pos…..Už se těším na toho 23.2. …v Ostravě to bude lítat.

 • Neva

  za co……no ale já to fakt chci vědět, nedělám si srandu a když jsem hezky D poprosila, tak se budu těšit na odpověď. Jo, 23.2. může bejt dobrej fičák…ale nebudem se těšit moc, bo to pak dycky stoji za staru belu.

 • Ady

  Se divímTo co tu teď je ,to nepřijde nikomu divné? Ostravák skončil, shodou okolností začli cosi dělat v TV a dohromady je tu teď Mauzoleum Vladimíra Iljiče Ostravského. Předčítá se tu jak z Iljičových příruček a klaníme se : Iljič Ostravak věčně živý!

 • Danijela

  Nevě…a zároveň varování ostatním. Určeno jenom jmenované.Po té co Pámbů zapříčinil zmatení řečí, které nerozvázala ani babylonská věž, která, jak známo po jejím zhroucení zanechala po sobě bezradně diskutující lidičky (kdo myslí na 11. září, nebo na pražský senát) , myslí dobře! Nu, a ten samý Pámbů se rozhodl napravit chybu babylonskou a rozdělil lidstvo do různých kmenů, národností, náboženství, barev a vůní. Aby poté se snažil je sjednotit. Kdo zde myslí na Řím či místa učenosti = universit, myslí špatně. K základům svého nového snažení si vybral několik nových míst. (Netřeba podotknout, že k těm místům patřila Ostra Va.) Což se mu vždy nedařilo. Viz Ostrava. Jako druhým místem byl soutok Vltavy a Malše. (Ostrá Va byla také na potoku). Jako vykonavatele svých snah si vybral Otakara II. Proto krále z Boží milosti. Ten založil 1265 tamtéž město – zatím bezejmenné. Nu, a tenhle král, koukajíc na zřízené z Černé věže na dole ležící rynek, prohlásil věštecky (Večernice tehdy nefungovala) “ Bude jo více“! A opravdu, během desetiletí se „zřídila – sama od sebe“ celá řada měst mezi uvedeným a Pobaltím. / Jako Královec – pro dějin méně znalé/. Také nedaleko místa skoku oře Šemíka se skupina uvědomělých občanů snažila o totéž. Bez úspěchu. Asi jim chyběla ta správná voda. /Na Stonávce také nic kloudného nevzniklo…/ Nebo správný kmen… Naštvaní z neúspěchu se zmohli jen na skandování : DEJ VÍCE. Ale Pámbů měl tehdy jiné starosti. A král Otakar trable. Na Moravském Poli. Jak to dopadlo – je známo…Ze snahy kopírovat užitečné zůstal jen název… Dejvice.

 • Neva

  Danijelo…Moc děkuji, jsi hodná.

 • za co

  NevoJá vím, že ses ptala Danyjela doopravdy….Mě jen pobavilo, že tě zajímá taková kravinka… ( ale uvědomuji si, že mě to připadá jako kravika bo teraz marně přemýšlím jak narvat ekonomická skripta do hlavy za tři dny- kdy by někdo měl nějaký tip – sem s ním ..budu vděčná :o))

 • Neva

  Za co – jo, přesně, co je pro někoho kravina, může být pro jiného zajímavé, já se ptala záměrně, páč jsem k tomu měla menší důvod. A přesně jsem věděla, na koho se obrátit. Danijela je v tomto ohledu naprosto zodpovědná a ochotná. A s ekonomikou Ti děvče moje teda nepomůžu, ale včil uvažuju docela ekonomicky, bo musim nakupit a nevim, ezy se mam vybrať jakesy chechtaky, nebo mi bude stačiť 3,50 co mam v peněžence…Krmiči – též díky, budu pilně studovat.

 • Alena

  ..tady se to rozjelo..koukám..a já ještě furt neviděla ten 6.díl:-( snad to dneska stihnu..Nevuš, tak sem si říkala, kdo má asi tu stovku:-)))Přeju všem hezký den!!! Tady krásné svítíííí slunko:-)))

 • Večernica

  Pro Ostravaka*Milý synku,dva roky jsi nás tady obětavě a poctivě bavil svými lidskými příběhy plné člověčiny v naší krásné jadrné ostravštině. Za to ti za sebe moc děkuji. Já tu krásnou řeč tak neumín, spíš to nářečí Šľonské, které se tvé krásné ryzí ostravštině, kterou taky rovněž mluvil můj dědeček- nevyrovná. Abych dál neprovokovala tím tady na tvém blogu některé “ umělce“ znající oněn krásný kolirit ostravštiny “ evidentně“ lépe než já…. přešla jsem raději ve pasní ti tady na neutrální češtinu.Byl si pohlazením pro mou Duši mnoho rán, kdy člověku nebylo lehce…Jelikož jsi se oficiálně odmlčel…ale každý týden tady anketou dáváš prostor k nové diskusi(životu na kidárně)… mohu ti alespoň za sebe malinko “ splatit“ to krásné pohlazení po Duši, které si tady 2 roky zaséval…a to prostinkým psaním ti o naší Ostravě, příběhu rovněž bezejmenných lidiček v ní…a tak pokračovat …tady v životě na tvém blogu zase – pouze přesměrováním psaného – k tobě.Před tím to bylo k nám…teď je to opačně.Neměj mi to prosím za zlé, ale kde jinde bych si mohla o naší krásné Ostravěnce tak povykládat…a tebe jak vidno, Ostrava leží taky hodně na srdéčku.Jeslti tu budu sólo- ty mé příběhy z Ostravy- nebo se tady někdo taky přidá…záleží pouze na – zdejším kolektivu kidařů.Já bych ale byla nerada, kdyby tvůj blog zanikl z důvodů hádek o pitomostech a zbytečnou nevraživostí aktérů diskusí vůči sobě.Alespoň tohle pro tebe v součanosti může udělat.Je to sice maličko- ale ráda dám tady tu i tu svou obyčejnou kapku – vstřícnosti – do vzácného poháru plného krás a bohatosti historie- naší Ostravěnky….*Přeji ti hezký den * * *

 • rajrajka

  Pro VečernicuO Ostravě píšeš moc hezky. Vždycky mě bavilo poslouchat vyprávění o minulosti – přesně to co jsi tady psala o 1. republice a protektorátu. Jenom u toho protektorátu jsem se chtěla zeptat, jak dědeček zjišťoval až do pátého kolene jestli není žid, nevíš s v kterém to bylo roce a kdo všechno to musel zjišťovat a taky jestli to muselo být do pátého kolene? Moc by mě to zajímalo. Děkuji za odpověď.

 • Danijela

  rajrajceZavedením Norimberských zákonů (už před vznikem Protektorátu!) byl každý státní zaměstnanec povinen předložit doklad o původu. Pro příslušníky PBuM to znamenalo že museli ukázat sedum křestních listů. (Svůj, obou rodičů a čtyř prarodičů. = 7)Jen u elity německého národa (tedy u zbraní SS) se požadovaly důkazy o „křesťanském původu“ přes pět generací. Ale jen tam! U Čechů – nebo jim rovným se nic takového nevyžadovalo. Protože by to byla nadlidská práce. Stačí si uvědomit, že sňatek důstojníka SS byl možný jen po předložení oněch dokumentů. /To vedlo k oddálení svatby až o tři roky! V tehdejší době. Kdy smrt na frontě byla všudypřítomná.

 • Večernica

  RajrajkaDěkuji za pár hřejivých slov, milá Rajrajko * * *Podle vyprávění dědečka i babičky, hned jak Němci obsadili ČSR vyšel do plantosti nový policejný zákon a to “ čistota rasy“ ve státní službě- vojenské i policejní.Museli všichni zhánět doklady zpětně, čili na fary, obecný úřad – kroniky úmrtí…kde to šlo, prostě se to MUSELO najít. A prokázat. Protože u dědečka v přímé linii šlo s 200 let starý statek rodičů- sedláků, kde jeho rodina hospodařila celou dobu- u Frenštátu pod R. tak tam nebyl problém. Problém byl u babičky Otylky- čili jeho manželky…neb ta měla matku Polku a otce Rakušáka. Čili se musely dohledat rodové doklady z Polska i z Rakous. Naštěstí prababička tyhle doklady vlastnila hluboce několik staletí dozadu( coby polská šlěchtična), pradědeček Rudolf ale musel jet do Štýrského Hradce, kde jeho otec byl místním mlynářem a tak z matrik a farních zápisů- křtu..svadeb atd… dohledat potřebné doklady. Doteď je vlastním u sebe… všechny po smrti tatínka v roce 2003.Všem byla vystaven tzv. Protektorátní knížka( Pracovní)…místo známé občanky…a s tím se museli – hlásit, předkládat ji na požádání atd…Do pátého kolene to muselo být určitě, neb to byl jasný příkaz, který od Němců takhle zněl.*Večer bych tady připsala pak pokračování toho včerejšího děje- příběhu, co bylo dál…a co znám z vyprávění…Mněj se hezky Rajrajko *

 • Danijela

  Pro méně chápavéNorimberské zákony (přesněji ten o ochraně krve) říká: Každý, kdo má tři židovské prarodiče je ŽID!Z toho vyplývá, že ten kdo má dva židovské prarodiče je míšenec prvého stupně. /Mischlinge 1. Grades/Ten – jehož jeden z prarodičů je židovského původu je míšenec druhého strupně. /Mischlinge 2. Grades/

 • Večernica

  Dnjelko- teď máš špatné informace…protože u české policie tohle Nemci vyžadovali- a protože …naše rodina TO prožila, naprosto PŘESNÉ vím že to tak bylo.Co bylo u SS- to neví,,,v Německu.To se nás tady na protektorátu netýkalo.Ale u české PROTEKTORÁTNÍ policie NESMÉL pracovat- být zaměstnán POD PENZÍ – žádný Čech policajt- občan protektorátu, který by měl do 5 kolena zpět- židovské předky. Což bylo rasově- nepřípustné- i pro rasové“ béčko- jak píšeš- “ Čecha…

 • Danijela

  jeden ze současných obdivovaných německých režisérů, hrabě Henckel von Donnersmark by měl asi problémy. Neboť jeho babička, kterí si vzala maršála von Donnersmarka a tím zíkala titul hraběnky pocházela odněkud z Lvova… a jmenovala se za svobodna Lachmann. Čili blízká příbuzná k mnohé ostravské šlechtě. /Guttmann…/

 • Danijela

  Jak jsem pravilaNorimberský zákon o čistotě krve byl závazný pro německé důstojníky. Mnichovskému policajtovi stačily ony jmenované dokumenty. Jenže, v té době se z celého nařízení udělalo hoby. Výpisy z matrik byly bezplatné. A tak se mohli faráři upracovat. K vůli horlivosti, či důkazům, pochází přímo z darů sv. Václava.

 • Večernica

  Danjelko a teď jseš naprosto mimo mísu- umanutá jak ten Kozel*D)))Jak můžeš něco tvrdit, o čem nemáš ani páru!To bys ses divila JAkÉ kolky na těch listinách- jsou !A můžu ti říct, cože to byla za kalvárie pro mnohé lidi- ve státní službě u policie.Žádne – loby- ani hoby- z toho tady nikdo uměle nevytvářel.Každý by měl raději klid. Ale ty persekuce co se tady děli od Nemců- bohužel byli holou skutečností.A žádný z toho radost neměl, ani ti faráři , ani ty matrikáři, ani zřízenci na obecných úřadech , kronikáři atd…za svalšování údajů ze zemských knih a matrik byly hrdelní tresty! To si skutečně Danileko každý důsledně rozmyslel.A s tím nemeckým drilem ´, kterým tady hlásáš něco o čem prd víš( jenom to co si nalistuješ na netu atd)… nemáš tedy genově výraznější předky mezi Němci- než Čechy…něco by to tady – jaksi ….naznačovalo…Holka – milá…

 • Večernica

  A Svatého Václava- patrona Země České- nech na pokoji!4% -„slečno“- emigrantko.Alespoň z elementární slušnosti vůči jeho chráněncům- Čechům tady dál žijících…kteří svůj zbabělý zadek nezvedli a nezmizli z Protektorátu obsazeného Němci, či poté “ Rudou září“ po 48.A kousání do Čechů a moralizování nad nimi svým velkopansky zvednutým nosíkem…. nic nezměníš na prostém faktu, že kybys byla SKUTEČNÝM ČECHEM- mající blaho Českého národa na svém srdci, už dávno bys ten svůj zadeček v emigraci opět zvedla po pádu železné opony…a vrátila se tady- do své tolik “ milované“- a zdemoralizované!… vlasti…že?…tak o tom mi něco povídej… Duše pokrytecká.

 • Danijela

  večerniciSkoro na žádném opisu ve svazku křestních listů , který jsem předala následujícím není kolek. Kdesi jen pětikorunový…To za A. Za bé: pět generací před Tvým dědečkem znamená dobu Napoleonských válek. Kolik se zničilo farnosti nebud vypočítávat. Ještě v roce 1866 /pruská válka u Sadové – která postihla také okolí Prostějova (mimo jiné) nebyla poklidná.Zemské desky nemají s rodokmenem nic společného. /Kdypak skončily?/To vše nemá s drilem nic společného.Ten požadavek o „čistotě“ krve pochází od Hitlera. Píše o něm v „Muj boj“. Tam definuje, kdo je árijec.A.H. by sám těžko dokazoval svůj germánský rodokmen. Už proto, že jeho otec Schickelgruber ho měl s vlastní neteří… (Ale to sem nepatří). /To podnítilo – dle fámy Heydricha k pátrání…/Na údaje z netu moc nedám. Tam jsou autoři anonymní. Jako my!

 • Večernica

  Danjelkoa tak to se holka pleteš! nevíc co vlastníš za lejstra- ale já originály – a to bez jakéhokoliv komentáře.A že na nich jsou kolky 5 až 10 Kč.To pro tebe nejsou žádné poeníze?Víš ty vůbec, co se dalo za těch 5 až deset kaček pořídit pro běžnou rodinu?..Jaké pláty byly v té době?…Nevíš nic, víš prd!Za korunu pradědeček Rudof říkal že se koupilo 10 rohlíků, nebo celý chleba.Za 30 korun byly k pořázení drahší dámské botky.Činže stála 60 korun na měsíc- běžná.Běžná plat šičky, nebo ženy v prádelně byl 120 korun. Když měl někdo 300 korun- jako někteří havíři, to už byl pěkný peníz. A když měl dědeček kdysi 600 korun coby důstojík policaj- to byly už královské peníze- a střední třída!Já tady nediskutuji o tom KDO byl Árijec- ale CO musel obyčejný řadový policajt chtějící dál sloužit u policie za vzniku Protektorátu Čech a Moravy – předložit- a za jakých ! podmínek mu bylo teprve umožněno zůstat – českým policajtem!Ale to asi nikdy- tam od toho svého “ hradu“ nepochopíš…jak bys mohla…když neskutečně blízká intimita ryzí … krásy Ducha a Duší z Moravy i Čech— je ti tak – CIZÍ…*Já to všechno píši z hlavy tady- vždy… nemusím nic listovat ani dohledávat na netu či v kornikách …mám to v sobě, v paměti a ve svém srdci…předáno – S LÁSKOU ke své Zemi- mojimi předky…S láskou Danielko a s obdivem k České a Moravské kultuře a povědomí o češtsví a moravanství…a hrdosti- že JÁ JSEM MORAVAN.A ne očkování k nenávisti, ke vlasti- za úteku někam jinam…a neskonalé “ malosti“ v hořkosti- která nemá s láskou k vlasti¨a národu nic společného…pouze otravuje Duši a zatemňuje rozum a objektivitu…Tolik k přemýšlení…PS…ty zemské knihy jsem spomuenula proto, že i tady se vyvlastňovalo, hledaly se linie rodů, kvůli ovšem něčemu jinému- a ty rody zůstaly nakonec bez domova i jakékoliv občasnké spravedlnosti od Němců.Ale to jsi mohla jksi pochopit při tvé inteligenci, i bez mého naslédného komentáře, kdys chtěla, že?….

 • Anonym

  A vitě vy vubec, že Josef Carda přešel z Novy na Primu???A ja to něvim a sem z teho cely ganc mimo…

 • Danijela

  Už Švejk říkával, že je rád když je někdo přímo odněkud.Tak buď Moravanka. Zemské desky ztratily svoji funkci se zánikem Svaté Říše římské. Pak jen jako podklad pro nevšeobecné volbní právo.Pěti, či desitikorunový kolek neruinoval v dobách, kdy křestní listy požadovaly, nikoho. Prolistuj protektorátní noviny s reklamou. A div se! Nad cenami. Už jsem zde jednou psala o knize jednoho ostraváka, lkterý popisuje život v tomto městě mezi lety 1935 – 1955.Tam je také popsán osud jednoho policejního důstojníka. (Doufám, že to nebyl pradědeček Rudolf… Jeho snaha o ten správný původ.)Kniha zní:Fritz MachaDAS HAUS AM QUAIISBN 3-89811 – 329 – 9kolem 40 Euro

 • Edisko z Těšina

  A Dejvice mi su sympatycke…už enem temu, že ocamcaď pochaza muj kamarad z těžniho stroja na Alexandru Iřyk, kery měl stařyka, co mu bolševik znarodnil zedvěsta prašcu a zedvěsta metru koleji tagzvane Buščehracke drahi.Ale co semka vubec ešče lozym, dyť sem se zařeknul… Nevo, dik za sympatyje… Danyjelo, tu slibenu a někerymi furyjami obščekanu flašku sem ešče něobdržel. Ta prvša furt zdobi muj bar v sekretařu v obyvačce. Tuž na tu druhu ser, něgvaltuj, až mi moje střeva poruča, tuž se zeseru aji bez tvojeho kvitu, hihi…:-D)))

 • Danijela

  EdiskoviJedu az v pondeli. Tak vydrz s tou zizni.Jak se u nas rika, je skoda nicit krasnou zizen vodou…

 • Večernica

  DanjelkoJá jsem psala o cenách za první republiky a výdělcích a ne o cenách a výdělcích za protektorátu.Takže ty noviny ˇvyhoď- jsou coby solidní info k tématu o kterém píši-na prd!Protektorátní peníze byly za chvíly kusy bezcenného papíru, za které si člověk skoro nemohl nic koupit k jídlu. Ty nikdo nechtěl- zejména ke konci války.Pradědeček byl pekař, takže ví co stál rohlík a za co prodával chleba.Naproti řezník prodal matce od dětí maso ne za peníze, ale za pravou liščí šálu, nebo kus slaniny za nové vysoké zimní boty z pravé jelenice..atd. Tak se za války vesměs platilo … a žilo.Ty peníze neměly valnou cenu a platilo se jimy,nájem atd.. to ano, ale ne všude je braly- živnostníci. Taková byla doma. Ke konci války si s nimi mohly zatopit tak leda v kamnech, neb devalvace byla obrovská.Danjelko, já nemusím listovat v plátcích, atd…já to znám z několika desítek let podrobného vypravování mě blízkých lidí, kteří v té době- a tou dobou – žili. Naplno.Jejich info tudíž není zprostředkované- čili umělé. Ale pořád – živoucí. A proto jedinečné- neb bylo – SKUTEČNÉ. Prožité.K tomu mému pradědečkovi Rudolfovi Kiesewetterovi z Barzdofr, syn Alberta a Kiesewettera a Marianny Bahr,( 1856,1858),je to na originál listině z Matriky: Geburtsurkunde,pak jsou další prarodiče a pak praprarodiče …atd…výpis z fary…až do r. 1715….byl to rod mlynářů- měli starý velký rozsáhlý rodový mlýn, na horské řece nad statky dalších starousedlíků.U dědečka Jaroslava – policajta—je tento zápis z fary- originální výpis z roku 1859- Otec sedlák Eduard a matka Marie, roz.Larischova- a jejich 9 dětí.Pak další 3 výpisy z fary… až do roku 1789. Z jednoho statku – přímý předci…po meči + přivdání žen- + narozené děti.Nakonec Danjelko – k tomu mému dědečkovi policajtovi bych ještě uvedla další úřední zápis, který musel předložit zase po válce aby mohl poté zůstat ve službách policie, když byl za doby protektorátu policajtem, že nekolaboroval s Němci- a musel mít k tomu 8!! nezávïslých svědků jak z řad policie- kolegů- tak z řad sousedů z bydliště- kteří se za něho zaručili!- a potvrdili jeho bezůhonnost. a pak dostal:od ˇUstředního národního výboru hlav. města Olomouce( kde dostal po válce umístěnku):Osvědčení- o státní a národní spolehlivosti…… že je osobou státně a národně spolehlivou.31. července 1947…. kolek 12 Kč.Takže tak Danjelko…tak to ve skutečnosti bylo…. ne jenom -to co ty znáš- z doslechu…No a ten můj dědeček- policajt- Jaroslav

 • Edisko z Těšina

  Danyjelko, dyť0 dobre, dobre, zeber to navrch směrem na kralovske město Krakov a stav v se v sydelnim knižecim městě!!!Bohuš u Hrocha budě čumět, ja možna tež, cykněm se po blonďakovi a všecy budem veseli…To nam žadna deštyrycetsedmička něvezme, bo všecky cesty z Řyma na sever vedu ku Těšinu… Beztak ta jejich „klauzdalnica“ skonči kajsyk v bažinach za Bohuminem, bo enen chumaj nězna stezki a lozy po novych, něovjeřenych!Něch se dluhi Evžen a pani inžiněřy vstekaju, jak chcu, stejnak su mna to kratcy. A Polacy jich maju v řyti, bo se drža se staletych zkušenosti a sydelnich měst, hehehe…Tuž – zytra rano? Hmmm… Praviš viski, ja?Štymt!!!:D)))

 • Edisko z Těšina

  Muhehe – wiskas v butě (:-D)))

 • Večernica

  Pro Ostraváka- pokračování k 75Tatínek vyprávěl, že když nechtěl dědeček, aby jej coby hocha vzali do Německa na nucené práce- což mládež už od 16 ti let byla ke konci války verbována z protektorátu, vymyslel strategický plán, aby jediného syna odjezdu do tehdy už hodně bombardovaného Německa ke konci války -ušetřil.Tatínek byl říjnový ročník 1928 a v 1944 mu hrozilo, že bude muset na práce do Německa.V té době studoval strojní průmu v Ostravě- v Zábřehu…( ta velká žlutá budova co je po pravé straně za křižovatkou jak se odjíždí od ředitelství Vítkovic- – než lokálka 2- vyjede na kopec k Výškovicím…tam dodnes stojí- ale co v ní je teď to už nevím….a tak sbalil synka a odvezl jej k bratranci do Prostějova, který byl biskupem a zároveň měl patronát- se svého úřadu nad Chlapeckým katolickým lyceem. Ötec byl rovněž hodebně nadaný- tak jak všechny děti z linie po dědečkovy strany( dědeček za mlada ve třicátých letech měl svůj dixilend a dechové jazový kvintent- který provozoval se sourozenci…ale o to příště)…a tak i otec uměl hrát na violu, housle a klavír a tak přestoupil do onoho katolického lycea. Tam mu bylo vystaveno potvrzení, že je slabý na plíce a že je nucen nad ním neustálý zdravotní dohled, čímž bylo myšleno že byl na internátě kde se o něj starali řádové sestry a bratří…Ostrava- Vítkovice, hutě, že byla na jeho plíce nezdravá a vzuch ho mohl tady – dle onoho zdravotního svědectví -zabít. I když byl otec zdravý jako řípa.Do války tam přečkal. Úspěšně.Protože synek za protektorátu hodně rostl a byl hubený a nebylo dost masa, bylo všechno už na příděl a přednost měla v zásobování armáda a němci a tak i nebylo dost kvalitního jídla,místo másla margarín a samé lojové nahrážky, tak babička aby otec nebyl chudoktevný sháněla pro něj velmi výživné konské maso a taky koňský salám – který kupovala za těžký peníz u rasa.Na něm otce udržovala ve zdraví aby prospíval a rostl.Mezitím šel život dál v protektorátu až došlo na dva velké nálety na Ostravu Američany.U prvního to odneslo centurn- mimo jiných částí…a tehdy tuším ani nebyly zasaženy ocelárny a hutě..nějak si to ti Amíci špatně spočítaliu druhého nato, to odnesl i Zábřeh a Vítkovice, kde na vilovou čtvrt kde dědeček s babičkou bydleli dopadly taky bomby. Bylo to v noci( spíš k ránu)…a babička vyprávěla, že dědeček byl právě ve službě a ona najednou slyšela strašnou ránu až se s ní všechno půl metru zvedlo. Na barák dopadla bomba a doslova je uřezala vejpůl. Od shora dolů. Zůstalo stát půl baráku a nahoře vyděšena babička u zdi,. kde dál stála, zůstala tam jenom postel a taburetka- skříně a druhá půka zmizela.Museli ji sundávat žebříkem, protože i schody byly pryč. Nic nehořelo jenom doutnalo, bylo všude plno prachu a smrad ze síry a hašeného vápna.Otec pak vyprávěl, že dědeček prohledal pak trosky a našel střepinu velkou- úlomek slitiny bronzu- hlavice z bomby velikosti asi 20 cm- vysoustružené a krásné leské. Tu si nechal na památku a dal zasadit do mramoru a používal pak až do své smrti jako těžítko na stole.Dědečka a babičku pak vzali k sobě prarodiče a tam bydlili až do konce války.*Pokračování příště….

 • Večernica

  ….ono to byl vlastně společný nálet- spojenců , jenom Rusů se to tehdy moc netýkalo…proč to doteď nevím…i když nějaké dvě silně poškozené Raty prý dopadly pak při přeletu Těšína na polském území…ale jestli to bylo z těchto letek…to se zjisti domorodům nepodařilo….Dědeček říkal že britské Velingtony( bombardéry) dělali svými silnými motory strašný kravál, horší než ty sirény co houkaly nálet.

 • jana

  co vy na točautě všecy ostravacy, tak co řikatě na to jak ten valašski synek zdolal teho amika v palacu kultury a sportu, no neni to tež fajn že tu ta hala je aji vašek se na to dival,vam povim tenis neni moja partytura ale hřeje mě u srdička

 • jana

  pro večernicuv te budově je dnes náboženské gymnázium, a moc se mi líbí jak to vše to tady líčíš. zdravím

 • Večernica

  Taky tě zdravím Jano…a děkuji za pár hřejivých slov od Ostravačky a rovněž info…* * *

 • jana

  odkaz na ostravaci.czviš něvidět tych fotek tak ani něvim že tu jakesyk bombardovani bylo, bo mi to z mojich předku nigdo němluvil

 • Edisko z Těšina

  Večernico, kuayc, něni sy ty aji Danyjela?:…Bo take chitre spominki nam skoro něvykladal ani stařik Jurek, kery kdysyk velel u vermachtu! Akurat muj fotřyk, jak raz za čas jeděm kolem piskovni v Mistřovicach nad Těšiněm, dycki spomina, že ho tam malem za teho naletu malem přyzabilo.A stařyk Iřyk – to byl stary praktyk, bo až do svoji smrti měl v nosu ďuru, keru mu tam svojim samopalem vyvrtal z dalki asy pulkilometra jakysyk ruski Ivan. U kurevskeho Kurska. A Iřyk byl na tu ďuru až do smrti patřičně hrdy. Bo dycki mluvil, že Rusacy ujměli dobře miřyť, akurat že jim mašingvery zanašaly. Ale jeho roba – moja starka Zuzanka – nigdy. A dycki se temu chichotali, jak dva mali jardi, muhehe :) Babka Zuzanka umřela v jablunkovskym sanatoryju dva dni před měnovu reformu ušateho Tondy.A stařik Iřyk umřel ešče před osumašedesatym…Jak by ty rude prusery čuli.Němožu řect, esli naštěsti, či ni.

 • Anna

  Souhlasim s [1]uz me tesi jen oves. Mnam :-)))

 • Danijela

  Zajímalo by mne jaký hororskop má Nohavica.Jaká je jeho budoucnost? Když se o jeho minulosti ví příliš moc…

 • Nevím, nevímale mám pocit, že se v televizi víc a víc ukazuje, že celej ostravak je založenej jenom na tom kratkym zobaku, že nic víc za tím není. A je to škoda.

 • krmič

  árijský původmusela prokazovat i moje maminka, když vyučovala na gymnáziu. Ano, říkávalo se, že do pátého kolena. Ale zdá se mi, že by to bylo nemožné tak daleko, možná to bylo jinak. Ale po dědečky a babičky, to určitě ano. Já jsem ty dokumenty nikdy neviděl – ony se přece musely odevzdat, ne? Jestli snad měla maminka nějaké kopie, tak je jistě po válce znechuceně vyhodila.

 • Lexa PostlerOd árijských původů a totálního nasazení se vrátím k poslednímu dílu v TV a Lexovi Postlerovi. Byl zatím ze všech „čtečů“ nejlepší. A není divu. Na to, kolik let trávil nadměrnou konzumací alkoholu po opavských hospodách s lidmi, kteří denně dojížděli do Ostravy, byl ale i jeho výkon velice slaboučký. To „di ti ni“ na konci slov muselo trhat uši všem, kteří bydlí v okruhu 50 km od Ostravy.Tož tak.

 • Danijela

  árijský původ…Už jsem zde psala jak se prokazoval. Sedmi křestními listy. Také jsem zde psala o tom, že v Německu museli jedině napřed všichni příslišníci zbraní SS předkládat důkaz o neexistenci židů v pěti generacích. Potíže s opatřováním dokladů vedlo ke zmírnění požadavků. Jedině důstojníci zbraní SS/ od hodnosti Untersturmführer nahoru/ museli ke sňatku (před tím NE!) předkládat dokumenty. Jenže Češí chtěli být vždy papežštější než papež a tak se požadovalo víc, než v Rajchu. Bývalý policejní ředitel v Protektorátu Böhmen und Mähren se divil nad horlivosti a zaníceností pro „Nový pořádek“. Víc o tom v jeho pamětech, které byly vydány v v šedesátých letech v Mnichově, ale byly na žádost ČSSR TAJNÉ! Až do roku 1980.Nezapomeňme, že pátá generace – počítáno z let 1933- 1944 žila v době velmi kruté s náboženskými půtkami. Mnohý KŘESTAŇ stojící na falešné straně volil přestup k židovské víře jako menší zlo.Antisemitismus /rasový/ se rozlišoval od antisemitismu náboženského. (Zabili jste nám Spasitele, dostanete na kokos…/ Mimochodem, Norimberské zákony o ochraně čisté krve přijalo Československo v lednu 1939. Před rozpadem.

 • Večernica

  Ahoj KrmičiTo u tvé maminky bylo nutné po ty prarodiče proto, že byla “ pod penzí“ za protektorátu- kteří řídili Němci.¨Ale byla civil. U protektorátního vojska a policie, která byla pod velením wermachtu, i když sloužila pouze v protektorátě a českému obyvatelstvu- byly jiné stanovy. Tady šlo to skutečně až do onoho pátého kolena. Kvůli možné “ podjatosti( omlouvání) “ vůči Židům. Žádné slitování- v příbuzenské fázi- a ohledy, a to ani omylem. A protože jak správné říkáš se ty doklady musely odevzdat, lidé si při tak těžkém shánění těch potvrzení raději nechávali udělat dabl povrzení- čili dva originály. Ne kopie. Proto jsou tam ty kolky – jsou to originály. Jeden odevzdali, jeden si nechali do rezervy. Doba byla nejstá, kdo věděl, co bude…zítra… Staligrad byl daleko a Nemci bombardovali Londýn….Takže tak.

 • Večernica

  Danjelonaše rodina to musela prožít ty persekuce Němců na Češích na vlastní kůži. A tak se pouze vskutečně bavím nad tím tvým “ Jankovským“ mudrováním- za kopečky, jak tady velkohubě vytrubuješ jak to “ zaručeně“ a SKUTEČNÉ bylo- neb TY- to zřejmě MUSÍŠ vědět nejlíp…Ach bože Danjelu… škoda slov!Češi nikdy nevěděli s čím direktivně vylezou zase Nemci v protektorátě- co se zase spustí za persekuce…tak policejní rada nařídil( sapdal pod velení wermachtu- ministerstvo vnitra v té době nebylo, už že?)… že tyto doklady chce i od svých podřízených- činných profesně v policejní službě- čili až po řadové policajty – pochůzkáře. Předešlo se tak tahanícím- a dokladování “ o pravdě“.. neb tohle fér jednání a dokazování nikdy nebylo rovnoprávné na úrovni “ dvou hlav“- neb z pozice Čecha- policejního rady- byl vždy ten “ v nevýhodě“ před oficírem- na stejné služební lajně- ale árijcem Nemcem- okupantem. Tak měl vždy raději více lejster v záloze, než by mu při šílené pedantnosti Nemců – nedejbože jakési chybělo…a byl by z toho typický “ čechišen bordel“….jak s oblibou říkával německý kolega na služebně- mému dědečkovi… ja ja…kdo to prožil, necimrá pak nesmylsy…že??? – Danjelko…..

 • krmič

  Večernicoano, tak to bude. A Daijela má v posledním příspěvku zřejmě taky pravdu.

 • krmič

  dodatekVždyť si vlastně nijak neodporujete, aspoň jak mě se to jeví, tak proč se hádat.

 • Babočka

  Daniela Hammerová-TugendhartováTam zapínali tu teplou vodu jenom brzy ráno a pozdě večer?

 • Večernica

  Krmiču…vždyť ja tě mam synku rada…čemu by sem se s tebu hadal…no ni:..a vlastně mam rada i Danileku..enym se vyjasňujeme-

 • Večernica

  … ty lajny..*DDD ( to se mi juž něvecpalo do teho komentařa nahuře…toš tak*D)))

 • Lily

  Ostravsky "bard"Doma mi vzdy rikali, never zrzavym chlapum, jsou to hadi, krivaci a podrazaci:http://aktualne.centrum.cz/domaci/clanek.phtml?id=353107

 • Ježikača

  zdarvím všecny a abych to odlehčila:inzerát: hledá se tchýně. kdo ji najde, dostane přes držku. jako správní ostravaci víte, co je to mít tchyňu Jarunu. no a hádejte, co mám já. vzpomínáte na ty skvostné Krampolovy televizní skeče?

 • Edisko z Těšina

  Inzerat v rubryce zeznameňa:Jsem dobře zajiščeny muž, zaměstnany na veducy pozycy, 36 let, atletycke postavy, tmave vlasy, modre oči, majitěl vily v Praze a auta znački rolsrojs a motorku harlej-dejvicon. Něchcu se zeznamiť, enem se tak kapku chlubim…:)

 • Ježikača

  jo, ten jde. a co tohle?u dveří zazvoní malá smrtička s malou kosičkou a povídá: jdu si pro vašeho křečka. pán ve dveřích opáčí: neotravuj a vypadni. za půl hodiny zazní zvonek znovu a za dveřmi stojí malá smrtička s malou kosičkou a veliká smrt s kosou. smrtička povídá: mami, to je von!

 • Večernica

  Pro Ostravaka- pokračování ke 121*Dědeček byl ve 47 roce převelen na policejní posádku do Olomouci, kde dostal služební byt. Tatínek v té době dokončoval studium přerušené strojařiny a pak se upsal armádě. Sloužil v Prostějovské posádce, a tam se seznámil s mou maminkou, která lítala jako instruktorka na větroních. No love story jako trám. Výsledkem byla má maličkost v roce 52 a se pamatuji, jak rodičové říkali, že to byla jedna z posledních povolených cirkevních svateb v kostele, bez nutného civilního obřadu na Národním výboru, než to armáda „ svým lidem“ zatrhla.Měli jsem do Smetanových sadů blizoučko, neb byly za rohem a deděček – jako kapelník policejní služby hrával každou neděli promenádě na promenádě v těchto sadech se svou hudbou klasiku s děl France Lehára, Dvořáka a v té době velmi oblíbené Kmocha. Byla tam krásný vyřezávaný letohrádek- taková besídka, kde se dycky nasoukala celá kapela, dědeček s taktovkou stál na schúdku vepředu a já coby 3-4 zlobivec visela na zábradlí oné besídky vepředu a žárlivě odháněla cizí děcka, s pokřikem: Běžte pryč- to je můj dědeček!…Než mi to pohoršeni mí rodičové – definitivně zatrhli.Já si to samozřejmě nepamatuji, ale tohle x krát kolovalo jako vtípek kolem nedělního stolu při obědě, když jsem měla –„ moc řečí.“…A já stáhla bradu, zabodla nos do země a uraženě zmlkla- k ještě většímu pobavení dospělých- než je důrazně babička Otylka okřikla.. slovy: no no no, vy máte méně rozumu než to nebohé dítě, a Jaro nic mi nevykládej, já vím že vám mužským do dělá jenom dobře! Čímž výhružně loupla po všech Jaroslavech u stolu očima a zabodla naběračku do polévky. A byl klid.U toho bílého altánku jak dědeček hraje s hudbou ve Smetanových sadech a visím na tom zábradlí jsem tatínekem zdokumentována…jo jo, to je už doba…V Olomouci byl v té době i součástí areálu Smetanových sadů velký skleněný pavilon, kde byly vzácné tropické stromy, keře a liány a květiny i jezírko a na něm lekníny…. a tam mně tatínek drží za ručku a ukazuje zrovna nějaký vzácný kus rostliny v pozadí a říká mi co to je.Když přeložili poté tatínka vyučovat na vojenské letecké učiliště do Košic, tak jsem se z krásné Olomouci stěhovali na dlouhá léta pryč.Dědeček byl rovněž v té době přeložen opět z Olomouci pryč a to jako vrchní komisař na služebnu do Českého Těšína- v té době už byl Těšín rozdělen na Polský a Český a krásné historické jádro starých středověkých a secesních domů zůstalo na druhém břehu Wisly v Polsku. U nás pouze náměstí s radnicí a nádraží.Bydlela jsem po smrti maminky od 4 let u dědečka a babičky v Českém Těšíně, než se tatínek znovu oženil v Košicích a já za dva roky definitivně strávila v tomto starobylém krásném královském městě uherských královen 12 let svého života. Krásných let…na které s láskou vzpomínám.K tomu ěšínu. Kdo jej zná tak ví, že hned za vlakovým nádražím je nové autobusové nádraží.Kdysi ale tomu tak nebylo. Dědeček s babičkou bydlili na té ulici co jak vyjedete z pod viaduktu a jedete jakoby k tomu aut.nádr. tak vpravo bylo pár činžovních domů s obchody v přízemí. My jsem bydleli úplně na konci v posledním baráku, na vrchu v 2 posch. , pak byl plot, za plotem krásný dvorek s králiky a kočkami- a dům stál přesně naproti tomu volnému placu. Pár krát do roka se tam sjížděli komedianti- jak říkala babička Otylka- a rozložili své šiatry- kde bylo cirkusové šapitó…a měly tam po okny přímo maringotky., Já jsem byla z toho naprosto unešená, z těch klecí, zvířat, z těch houpaček a kolotočů nemohla jsem se na to z okna vykoukat…a pořád jsem tahala pradědečka Rudolfa za svetr, že aby šel se mnou dolů za těmi komedianty.On si vzal vždy mou malou židličku- hokerlík- vzal fajfku- a Tarase Bulbu tabáček, šiltovku na hlavu, vykroutil svůj knír mohutný a šel tedy před barák si sednou zakouřit, abych se vynadívala. Jednou mně nemohli dlouho najít, byl večer babička vzburcovala celou policejní stanici a dědeček lítal s manšaftem a hledali mně po Těšíně. Nikde nic. Jakoby se po mně zem slehla. Až jim najednou bylo divné, že je pozdě večer a před jednou maringotkou je tlupa těch komediantů a moc se smějí a je tam tuze veselo. Tak tam zašli a co viděli bylo na infart. Já stála uprostřed maringotky na stolku navelčena do cirkusových šatek , nalíčená kolem plno lidí- taky dvě tři panimámy od těch komediantů a recitovala jsem jim ohnivě jednu básničku ze školky za druhou a procítěně u toho šermovala rukami. Babičky Otylky by se krve nedořezal, popadla mě do náruče a hnala se se mnou ke dveřím z maringotky ven. Ale ouhna byl problém. Kolem ní ji obstavili ti komedianti a tahali za rukáv ji i dědečka… že a jim ten zázrak nechájí že mně budou dobře opatrovat ,živit i starat se o mně. A dušovali se u toho a byli v prsa. Když už byli tuze neodbytní tak nepříčetně rozzuřený dědeček( jakého jsem jej ještě neviděla do té doby) zařval „ rozejděte se“ a vytáhl služební zbraň a vystřelil z ní do vzduchu. Všichni se rozprchli a mně dotáhl domů. Tam mně strčili do vany tak jak sjem byla babička mně musela vygruntovat od hlavy k patě, včetně namazání vlasů petrolejem proti vším, na což přísně dohlížel dědeček – stepující sem tam před koupělnou do té doby, než jsem byla dle něj dostatečně vydezinfikována. Nařezáno jsem sice nedostala, to babička Otylka jak se hnal dědeček pro pásek od kalhot zatrhla předem tím, že se před něj psotavila a řekla obvyklé…no no no Jaro, alespoň TY by si mohl mít v této rodině rozum !…po kom to nebohéí dítě asi je?…čímž šokovaného dědečka nechal stát s pusou otevřenou a důstojně mně odráčela uložit doprostřed obrovské manželské postele, kde na mně navršila pro jistotu dvě peřiny. Odnesl to nakonec nebohý pradědeček Rudolf, který dostal zaracha na týden z baráku sedět na hokerlíku před dveřmi a musel potupně sedět na dvorku mezi králiky a kočkami a bylo mu odepřeno dívat se ven na ten „ Boží svět“….Babička aby to vylepšila, tak tajně podstrčila pradědečkovi pár pravých Havana doutníčků…aby si to tak nebral…a pradědeček Rudolf to přijal se slzou v oku s tím, že ví že dobře vychoval jedinou dceru. Tajně proto, protože kdykoliv pradědeček Rudolf si šel zakouřit tak to dědeček Jaroslav přísný nekuřák- komentoval slovy,…Tato, Tato, taky byste s tím svinstvem už mohl skončit…!“… a pradědeček pak v němčině promluvil: ja ja…a kdo by ti tady strašil ty moly …- ale byl to už takový zažitý foklór jako když se řekne při vstávání..Dobré ráno…. všichni to brali s láskou a pochopením k tomu druhému, že to k němu- prostě patří…Babička i dědeček svým rodičům do smrti vykali. Tatínek – jim už ne. I to bylo…tou krásnou dobou….* tuš tak… fajne sny všem… a krásné ranní probuzení * * *

 • Večernica

  – Olzy…. nejak mi to vypadlo z paměti…

 • Edisko z Těšina

  Večernico, tuž to stě v tym Olomucu vařyli jakusyk hustu polivku.Že do ni šlo zabodnuť žufan. Dufam, že aspoň malu chvilu stať vydržel…:)))Jinak Těšin aji cele Těšinsko od Hrčavy po Bohumin byly rozdělene 1920. Z vyjimku druhej valki, kdy Těšinsko patřylo do rajchu a z Těšina byl becyrkštat. Historycka čast na pravym břehu Olzy se menovala Ost Tešn a byvaly Česki Těšin se menoval West Tešn.Tuž tak asy…

 • Anna

  Vecernice,proc davas takove perly jen tak na internet? Mozna by stalo za to vydat ty tve pameti knizne.

 • Večernica

  doplnění ke 147Edis,u nas byl zvyk, že jak všetci seděli u stolu tak babička Otylka zabořila naběračku do velké polevkové mísy, která stála uprostřed stola akouřilo se z ní samou libou vůni…brala tak talíř každému a nalívala tak naběračkou do něj – obřadně polívku. U nás se říkalo, že: polévka je grund a maso je špunt…*K tomu domu, v Těíně u nádraží ve kterém dědeček s babičkou bydlili mám vzpomínku, že dole byl obchod s lahůdkami, vedle chléb pečivo a mlékárna, pak papírnictví na rohu.No a jak mě vodil každé ráno pradědeček Rudolf do školky, tahla jsem ho vždy za rukáv jak jsme vylezli z baráku a šli kolem lahůdek, aby mi koupil chlebíček nebo ruské vajíčko, neb jsem byla tuze mlsná a už tehdy mi tyhle lahůdky strašeně v té době chutnaly.Zůstalo mi to dosud….Pradědeček byl strašlivý dobrák a tak když jsem se moc vzpouzela tak se nechal dovléct k pultu, vytáhl kožený pytlík z černé jelenice se sametovou šňůrkou, kde měl “ svůj žold“…jak humorně říkával dědeček-. čili peníze z důchodu co mu nechávala babička jako kapesné na tabáček a kostel a vždy mi něco koupil. Pak se divili babička s dědečkem, že nemůže se “ žoldem“ vyjít, neb mě nikdy neprozradil…a tak moudrá babička na to časem přišla, neb věděla neomylně že za tím něco je neboť byl velmi skromné nátury a tak mlčky mu vždy pak na “ ty nutné “ výdaje přilepšila aniž by dědeček Jaroslav něco věděl, neb ten by to okamžitě zatrhl…Legrační bylo, jak pradědeček si upravoval jednou týdne v sobotu ráno svůj mohutný knír pod nosem který nosil, a do koupelny mu v tu dobu nikdo nesměl… a vždy jej pečlivě sestříhaval a točil do vrchu…což byl skutečný obřad na který jsem se vždy dívala mlčky s pusou otevřenou… Bradu měl a tváře čistě vyholené a hlavu bez vlasů jako lesklé koleno, poměnkové krásné oči a uši které odstávali od hlavy. Byl malý vzrůstem ale vždy chodil s rovně vypjatým hrudníkem, svižně a důstojně. Na hlavě nosil oblíbenou tvídovou šiltovku, aby mu na ni netáhlo a široké kaťata na šlých, které měly na konci kožené dvou smyčky s dírky na knoflíky , čímž se ty katě pak upínaly. V kapsách kaťat měl úžasné poklady, mimo šnuptychl, tabáček v krásné krabičce a různé knoflíky a kapesní nožíky a ořezávátka…které jsem tuze obdivovala a ráda jsem žadonila ať mi je na chvíli půjčí…Ještě legračnějí bylo, když pradědeček jedl nudlovou polívku nebo zelí a jak mu šmakovalo tak mu ty nudle na tom mohutném kníru občas zůstaly jak s ním pomlaskával a kroutil a tak jsem jej poté poobědě obřadně “ obírala“ a pradědeček si to tuze užíval a tak mně houpal na klíně a spokojeně mručel když jsem mui ten knír pročesávala a tahala jej za něj.Chodil poté pak i pro mně občas do školky když to babička Otylka občas ze sanatoria z Jablunkova nestíhala( kde byla účetní)…neb zase ona mně vyzvedávala a vodila domů. To pak jsem šli s pradědečkem kolem Olzy a ten mně držel za ručku abych se mu nevysmekla neb jsem byla rtuťovitéí dítko a ukazoval mi a povídal o mnoha stromech kolem a ptácích, neb byl z hor a přírodu tuze miloval a moc o ní věděl. Samozřejmě v němčině, neb česky nemluvil až do smrti i když jí rozuměl. Jeho nejoblíbenější knížkou krom Bible ve švabachu a zpěvníku s obrázky svatých – byli tři velké knížky cestovatelů Zigmuda a Hazelky s bohatstvím krásných barevných obrázků z Afriky Indie Ameriky, kde si listoval a dokázala celé hodiny nad nimi o čemsi vykládat….Ty knížky dostal postupně k Vánocům od dědečka i babičky neb si toho všimli jak u vytržení stojí před knihkupectvím a celé hodiny zírá na ty publikace, aniž by kdy špitnul že by je chtěl neb se mu tuze líbí……pokračování večerhezkou neděli všem *- * *

 • Gorolkov

  AnněAničko,ty mi bereš slova z huby.Ale musy to byť s tyma štverečkama,da to temu celku zvlaštni dymenzu.Teď uš ju Danyjela nepřetrumfne.Enem kdyš přejdě s chemije anorganycke na organycku.Tam su delši vzorki.

 • šemik

  Večernico,málem by tě tu virtuálně upálili jako čarodějku a přitom nebýt tebe, tak by tu byly už jen samé žvásty…Máš-li podobných vzpomínek více, mohla by sis založit vlastní blog a dávat to tam, člověk by to měl hezky všechno pohromadě.

 • Večernica

  Aničko, Gorolkovku, Šemičku…Ja sem nahoře napsala tomu našemu synkovi Ostravakovi, že bych nerada byla kdyby ten jeho blog zahynul na cypovinach a hloupých zormíškách…a že nás tady dva roky obětavě bavil a tak teď ho budu bavit tady já… pokud mu to nevadí…a psát tady o svých vzpomínkách na strarou Ostravu, Těšín či jiné Města kde jsem mohla děství prožít a tak popsat i tehdejší život v nich, jejich dobu, atmosféru a jak ty místa kdysi vypadala, než teď…Co si s tím už pak udělá je jeho věc…je to jakoby můj DÁREK Ostravakovi.*Jinak se musím přiznamt že jsem dokonalý technický blb, a tak založení bogu je pro mně naprostý technický rébus, který bych určitě nezvládla. I můj web Večernice jsem dostala od mojich přáznivců jako darem…celý komlpet hodotvý, neb bych se na to vživotě nezmohla technicky ( bylo to od skvělého astrologa pana Karla Tichého z Ostravy, který má web Astrology Pacific…a ještě dalších pár…píše a miluje poezii, krásně kreslí, měl několi, výstav je to velmi hodnotný a krásný Duchem člověk, astrologie a vše tajemné je pro něj pouze velké hoby….)…no a tak je dosud taky webmástrem a stará se technicky tak o můj web. Já mu pouze mailem napíši a odešlu co a jak bych tam chtěla, vše ostatní zařídí.Prostě je všeuměl…já pouze- neuměl*D)))…No každý jsme holt nějký,…že?…..*Bude tady ještě ode mně odhadují to tak na 30 povídání postupně…vždyť je 40 dílů Ostraváka a tak by mělo být i 40 komentářů Ostraváka a tím o možnost nových ohlasů..( kidů)…čili místa a času dost…Je tu tak prostor pro popis jak vypadala stará Poruba kdysi, Ostrava centrum, jak se stavělo Nové město, kde co bylo- vzpomínky a příběhy s tím spojené…Možná že to tu tak bude obohacením- mezi ´běžnými komentáři kidařů k jednotlivým dílům a jejich poctům k nim…Možná se se svými vzpomínkami taky taky někdo z pamětníku přidá a děj obohatí..blog obohatí o nový pohled na kolorit naší Ostravěnky…Lepší než hádky a vyrývání kidařů mezi sebou a pocity marnosti…že už je …po všem….*Hezkou neděli tady všem * * *

 • Anna

  Ale Gorolkove,ja to myslela docela uprimne. Polinka pridavam jen do kamen zbych tu na tym severu neumrzla, upalovani kohokoliv uz prece davno neni v mode. Navic jsem chtela pozadat Danijelu jestli by sem nechtela napsat cosi poucneho o globalnim oteplovani at mozu drzet krok a ni enem hubu pri rodinnych diskusijach na toto tema.

 • Gorolkov

  Večerniciněposluchej koně bo mysli enem na tu svoju otypku sena a boja se každe změny.Skaču jak hlupi ,,jak chceš kolem nich přejisť a kobylince produkuju nejrači na hlavnim naměsti v Salcburku.Ale abysem neodbočil jak ta kobyla.Opačnym směrem.Zustaň v tu tym blogu.Bo tě opravdu čitam rad.No ….čitam,musym se přyznať že ty štverečki mě tak fascinovali že ani nevim o čim byl ten zbytek.Ale zustal mi fajny pocyt,že ideš svoju vlastni cestu.A ta cesta je lidska,bo reaguješ na všecki pozytyvni kidy takima u srce teplyma slovama a zaroveň lidova / ta cesta/ pro nepřytele.Na tych něnechaš nitku suchu a tak to ma byť.Vidim tě stat mezy hyenama a kura,hned bysem potřeboval tu Ostrafukovu plenu jak sem se bal.A ty hadi a jine zdechliny v kere měniš ty co maju hlupe poznamki,to se mi teš libi.Kaj se hrabe Danyjela ze svojima egotrypama.Co se ji hodi teho použije na novy egotryp,nepřatelu se nevšima a na mnošstvi nehledi.A Večernico,nesmol se s tym psanim enem pro Ostravaka.Dopřej nam všeckim tu sagu.Kaj se hrabe stary Forsyt.

 • ...

  čtěte pozorně!!A věnujte obzvláštní pozornost příspěvkům, které se zastávají Večernice (zvláště stylu psaní, použitým výrazům a nezaměnitelným překlepům). Více k tomu není třeba nic psát.

 • Panda.

  To 84:Přečti si příspěvek 95. Tam je odpověď. Ediskovi z Těšína – chtěl jsem napsat : „Dík, Jarku“, ne Jardo (nezkontroloval jsem si text před odesláním). Dík zas upozornění, Jarkovi se tímto omlouvám.

 • Večernica

  Gorolkove.. díky…ale Šemíčka mam tež rada, bo je to fajny synek i fajny Hatatitla*DD)))No i také výkřiky ze tmy těch hyen…jak to boročisko ze 157..ty mám u dupy…Bo sam viš, že si ganc někdo inši i stači mi, že OSTRAVAK – VI…že to tak je- bo si ipečka može sam u sebe zkontrolovať. I budě znať – kaj je pravda. I na tym jeho nazoru mně zaleži..ně na jakymsi cypuškonovi…kery tu enym zas do mně hlupo vyryva…bo sam nic vic neumi…toš tak…

 • Gorolkov

  VečernicyTeď sem se teprv všimnul že chceš psať ešče enem 30 pokračovani.Tuš to nam něrob,tak malo na take sverazne zažitki.A te hyeny ze 157čky se nebuj.Dyť je to enem uboha hyena.Štěka naprazdno.

 • no i k te 158napevno něznam, co tym odkazem to boročisko tu chtělo řecť…bo mu asyk už pali rostně zas festovně jedohlavka hlizovita*D))).ale ty ľudě co tu tym doplantal i tym zhlupnul- i nevi na čem su…tak sum vlepila včiľ u kidu moj origiš odkaz na můj web…I jak vidim, zas tu byl na chvilečke klidek aji pohoda u Ostravaka a tak to zas tym zakeřnym heyenam – něšmakuje v pysku, i slympaju tu zas. No coš s nimi- hyeny inše něbudu. ni?Toš- SERME na ně!

 • Surfař

  co bylo na tom webu?No celkem nic,akorát se jim tam do diskusí vecpala nějaká paní Libuše Pernová,odmítala odejít a kazila všem chuť k chatování.No to se tady naštěstí nemůže stát.Tady je tolerance od A až do Z.A kidalové bez výjimky vědí,kde jsou jejich hranice.;-))

 • Anonym

  157Co když jsou ty příspěvky myšleny ironicky?

 • šemik

  Večernicoa já si stejně myslím, že bys měla psát na vlastní blog.

 • Šemíčku…už se i na tom mem blogu pracuje*DDD)))…enym to chce kapku vytřymať něž to dam jaksyk dokupy cele…i tu žeby synek

 • něpřišel z kratka, ja sum mu to slibila…něvešlo se to cele- patři k 166..*D)))

 • Anna

  Docela by me zajimalojak ten 6. dil videl Krles…jeden nebo tri razy? Doufam, ze se zcela neoddal studiu Velke francouzske revoluce nebo prekladum hudebnich textu ;-)))

 • Jana1

  To 147Malá poznámka, Těšínem neprotéká Wisla.

 • šemik

  ad 169Však je to v [148] rektifikováno :-)

 • Jana1

  ad 170Aha, to jsem přehlédla.

 • Jana1

  Danielo, ted jsem se dočetla (jestli jsem to dobře pochopila ), že snad jedeš do Česka a já jedu zase do do tvých končin, tak to se nepotkáme :-)

 • Večernica

  Pro Ostravaka- pokračovani ke 151*Do školky jsem chodila k Olze , byla na pravé straně jak se k ní šlo k tomu druhému mostu co byl pro pěší.( Starý most).Byla to hezká , poschodová vilka s věžičkou, v té době se mi zdádla hrozně velilká, jako všechno v 5ti letech.Chodila jsem do ní v pěti a šesti letech, neb mi vacházejí špatně roky a jsem říjnová, tak mě nevzali do 1 třídy v září, byla jsem silný pováleční ročník a bylo strašně moc prvňáčku všude. I já jsem chodila pak do 1. E. na střídačku na odpolední co druhý týden, neb nás bylo tolik dítek.Pamatuji si v té školce na dlouhé lakované lavičky u zdi a žebřiny vedle a taky něco na styl koz na přeskakováníé, ale hodně nižší…a hlavně takové krásné dřevěné kostky v´barevné, z kterých se daly postavit domečky- pro děti. Byly velké asi pů metru na půl metru a duté a barevné. Když jsem před v 1991 byla po letech náhodou v Těšíně a měla jsem čas- byla jsem se do té školky podívat. Měla jsem štěstí, našla jsem tam správcovou a ta byla tak laskavá a vzala mě do kabinetu, kde měli uloženy všechny fota a alby ze všech ročníků co tam děti chodili a tak i mě našli podle jména a ročníku. Dívala jsem se na to a byl to takový zvlášní pocit po 35 letech, když se setkáte s dětmi , které jste tehdy dobře znala- byť už jenom na fotografii. Co bylo ale úúžasné a co mě teda dostalo bylo to, že jsem okamžitě poznala tu velkou místnost – hernu- kde byly- JEŠTĚ stále ty krásné dlouhé dřevěné lavice kolem zdi, žebřiňáky a ty krásné domečky z kostek…jakoby se tam zastavil čas…Doma mám z té doby fotku, jak byl ve školce maškarní ples, já sem tam za princeznu- měla jsem dlouhou noční košily od babičky s krajkami, v pase notně vykasanou ovázanou šnůrou ze závěsů se střapci, na hlavě paruku od nějaké velké panny( nějak ovšem celou nakřivo na té fotečce)..a v ruce třímám meč.. vedle mě stojí kluk, jakože rytíř s pláštěm (plachta z postele) sepjatá sváteční broží od jeho maminky a v ruce měl palcát( coiby žezlo). Tváří se na té fotce náramně statečně. Moc by mě zajímalo kdo to byl…pokud vím tak babička říkala, že to byl nějaký kluk ze sousedství od nás – a jmenoval se Leon nebo Leoš.Když šel dědeček Jaroslav kvůli nemocnému srdíčku dřív do penze, musel uvolnit služební byt v Těšíně a tak dostal státní v tehdy stavějící se Nové Porubě- na třetím obvodě- na Nezvalovém náměstí. Byl to dvoupokojový kvartýr v 1 poschodí v novostavbě.Poruba byla dostavěna komplet jenom od rondlu navrch – dál pak stály Vežičky s Obloukem vzadu jak byly první dvouletky. Od rondlu byla sice dál dostavena hl. třída i dole( k budoucímu 5 obv) ale dostavoval se pouze 3 a 4 obvod v té době.Poruba byla jedno velkés taveniště, i ty vznostné a krásné stromy co ji lemují byly malé stromky a tak bylo krásně vidět tu velikost celé porubské architektury.Když jsem se z Těšína stěhovali v létě v 1958, babičce bylo líto nechat naši kočku na starém bytě a tak si pamatuji jak jsme ji prskající smýčili v síťovce – jako vsteklého tygra chyceného do sítě… a celou cestu chudáka vlakem, aby neutekla a zároveň se neudusila ( neb z kabely pořád vyskakovala, kde jsme se jí snažili narvat) a tak ji dovlekli do nového bydliště. Tam se kočka motala asi tři dny po kvartýře, babička ji hlídala jako oko v hlavě ale stejně se někam zaběhla a pak jsme ji už nenašli. Až po delší době mi vyprávěla babička, že když se stavila u našich sousedů na těšínském bytě jednou na návštěvě, tak s úžasem zjistila že to co se jí otírá o nohy je naše stará kočka. Ona prostě zdrhla a vrátila se do svého původního domova. Sousedka se jí ujala a tak na dvorku opět lítala a pozorovala mlsně v klecích králiky….nevědíc celou dobu, jak by se jim dostala na hrb…zbytečně,… byly dobře zavřené.*Krásné sny všem * * *

 • Neva

  Danijelu…Bereš to aj přes Ostravu???

 • Danijela

  Zdzená po návštěvě spojených astrologů, numerologů, vykládačů karet a jiných šejdířů… město zvané ostrá Va /což je obdobné jako odolená voda – kdo už ví co je odolená voda. kdo ví co je ostrá va!/ objedu.

 • Danijela

  Kruci, kdo mi tady míchá písmenka?Zmožená…!!!!

 • Večernica

  * Danjelko- a jaktože tě můj lorňon neobjevil jak si prolítla na metle kolem mé špěluňky u Hvězdné Duhy?…*D))))

 • Danijela

  Půn dionýrů – jak se ta bývalá instituce jmenovala dřív, hostila mnohé šejdíře.Ale co je moc, to je moc. To si Joseph II. nezasloužil, že mu z jeho parku udělali bordel…

 • Večernica

  Toš to mi povídej…na co tě to tam pozvali, že si na tebe vzpomenuli, mají tě taky v seznamech ????*D))))

 • Danijela

  Já tam mám skoro domovské právoneříká Ti nic jméno jistého baráku na kraji Lužánek?

 • Večernica

  Danielko, myslela jsem že blbě vidím jak pismenkuji jenom ja..ale ty se mi teda vylepšuješ, jen co je pravda*D)))…chce to už taky ten lorňon, nebo alespoň slušivý cviker…ni?…zařaď si to dle toho v jaké kuži se právě fajn -cítíš*D)))).No bývalý Dům pionýru je v Mariánkách ale to je teď Dům dětí a mládeže- kde je super Dividlo pro děcka( jezdí ten ansábl i do zahraničí a jsou moc fajn, moje nejmladší sqwau tam taky 2 roky chodila a šlo ji to k duhu i k duchu*D…zkrátila občas velmi rozvité ´dlouhé věty v nekonečných souvětích na snesitelné krátké věty – neb s tak udřystaným blížencem s AS ve Štíru a třemi mohutnými mozoly na jazkyu bylo těžké normálně 24 hodin vydržet, než by se bohatě “ tvůrčím způsobem verbálně neodmocnila“ někde jinde…)což ono Dividlo bylo mou spásou…*D))) coby matku s notně natečenými ušima…No a poté je v Mariánkách ještě asi 30l let Dům techniky- kde v sobotu bylo pravidelné setkání a ostravských astrolog…kde jsem ale chyběla neb jsem se zuby na marodce…ale nechyběla tam skvělá JaGa‘ Dr. Jarmila Gričová- která k nám přiletěla na metle přednášt z Prahy o zasávkách Lunárních uzlů…což tě asi notně zauzlilo v tom “ pionýrském Duchu nadšeného objevování“ průkopnických novinek v Ostravě…že?….Kdybych ovšem Danielko věděla, že nás poctíš svou milou a nečekanou návštěvou zpoza kopečků…tak se tam skutenčě nějakm doplazím se smrtí v očích i na jazyku..abych tě nepropáísla ….a mohla tě- UHRANOUT…*DDD)))) * * * HA !*Toš sklidni hormon a vášně a neprskej….a turuj metlu na další astro-setkání za měsíc- to už snad ty mé zuby dají pokoj a mužu je na tebe – vycenit*DDDDDDDD)))))****… checht.

 • Anonym

  UŽ JENOM28 pokračování,ta úleva

 • Večernica

  Chyba – už jenom 26! pokračování tvého – oblíbence.*D))))…to přežiješ- HADE …checht

 • krmič

  BývalýchDomů Pionýrů je zde několik, jeden mám pod okny. Ten ovšem nemá s Josefem II nic společného :-)O zvířatech, která urazila obrovské vzdálenosti, jsou všelijaké „urban legend“, jakož i filmy. Je to vůbec možné? Jeden z „našich“ kocourků nebyl schopen najít cestu domů ani necelý kilometr, když novému majiteli utekl. Jinak se ovšem ti kocouři toulají dost daleko, ale z města do města, to si nedovedu představit.

 • Truda z Prajzke

  Byla tu gdysi aji sranda,,,,,,,,,,,,,,,Ale fčil mam strach cosik napsat bo něvim esli mam dobry asendent, Venušu na spravnem mistě, něnazlobeneho Merkura a či něni horši jak se naštve muj stary. No tady by se zas mohl naštvat Ostravak že.Kruci to stě fšeci usnuli zimnim spankem hibernovanych medvědu že tu žaden něni schopny vymyslet jakusi akci či srandu v ramci začinajiciho jara a dluhych odpoledni?Mame pry v zoo novu žirafu – co tak že by ju parta skočila pozdravit? A strakate šalečky fšeci kolem krku ať si ta krkata děvucha mysli že ma hromadu kamaradu. Taky by to chtělo papagajovi zamavat jakože tě synku mame radi jak se ti daři.

 • Večernica

  KrmičiPokud těch domu pionýru bylo v OV několik – je to možné. Jako dítko ve věku pionýra jsem bydlela v Košicích a tam byl centrální KOKOS-KOLOS*D)))…noa kočka žijící na svém teritoriu celá léta převezena náhle jinam…může být nasměrována cvým neomylným instinktem zpět do svého rajonu. Ťěšín od Poruby zase vzdušnou čatou není tak daleko…Nezapomeň, že to byla kalsická pouliční směska, která “ babičku adoptovala“…*D)))…no a o křížencích se traduje( a to i u psů) že jsou nejchytřejší, nejživotaschopněšjí a doslova se “ vylížou“ z k de jaké prekérní situace…ono není na správného “ oříška“… a je jedno- jestli má chlupy psí nebo kočičí……no ni?takže tak

 • Večernica

  Toš se nebuj Trudko, asyk TO maš vše na spravnem místě- i ty " hromadky" hvězdne…bo bys tu všil juž akčně nis nepisla..no na esli tě moje hvězdičky seru…toš každy mame jakusyk uchylku…no ni?…netřeba z teho střylať….a s tu žirafu..to je fajn napad…zbantuj partyju…i zrobtě si fajny vylet k papagajum…ja ja…sranda muše byť…maš recht….noa čekam, že tu coš tež fajneho srandistickeho napismenkuješ juž po tej dluhej poře teš sama- bo by to tu něbylo na mně…že je to enym juž – CMINTOŘ….sama to tu “ živiť“ s Danjelu i s Edisem jak vidiš němožu…bo 100 ludi -100 chuti…toš esli ti coš nešmakuje…toš tu navař teš coš vyživněho z te svoje fajnej Prajzackej kuchně… no ni?…robko *D))) checht…fajně si tu coš tež kdysyk pismekovala…tioš co se robi?….servus

 • INFO….. pro Ostravaka i kidaře….*Abych ti synku odlechčila blog i mě tu nesežrali…tuš jak sem napismenkovala, že sum totališ technicky analfabet… tak se se stal zazrak a jeden kidař s tuď mi zrobil extra blog dľa Večernicu. No aš sum zamačkla slzičku v očku…jak mě to dojalo, že sum mezi ľuďami ni enym hyeny ale taky -Anděle….*No a tak juž robim korekciju těch paru dřystuv co sem ti tu pisla i buděm je těpať na ten blog Večernica.cz*No i enym tu vlepim vždy do kiduv nove info- že tam coš přibylo…by ty synku a aji partyja tu na kidach věděla…že maju možnosť si zas coš od Večernici počitať…kdo budě mjěť interes…no tuš tak.*No i dřystať o čemsyk fajnym tu s kidařami budu chodiť dalej..ale enym ně juž s tym povidanim extra DLA TEBE OSTRAVAKU…..*Tak se měj fajně…. i všeckim tutaj fajny deň- i Anděla do duše jen…. * * *

 • krmič

  Důmdětí a mládeže (dříve pionýrů) Ostrčilova je asi jeden z nejnovějších. Ale významný tím, že musí být blízko (fiktivního ?) Ostravakova bydliště.

 • Krmiču, žeby si na něcio kapl?*D)…esli na ten naš synek tam tež něchodil sveho času…toš z tebe by měl asi Šerlok ze Sojky bonzačky asyk radosť… ale včiľ si ja robim srande…tak mně něber važně…asyk to budě – richtyk inačej…

 • ~Je to jedno

  Ale.... je tady každému i propůjčovateli blogu úplně jedno,jak je tady osoba Večernice vulgární neboli sprostá ?Nikdo se jí nic neodváží říct ?

 • Hyeno…a kaj suzm byla vulgarni nebo sprosta na inše typky- něž na take fajne – jak ty?….nádobo tolerance a odvahy kojota ???

 • Neva

  VečernicoJá žasnu, Tvůj nový blog díky neznámému kidařovi je moc hezký, za což mu asi velký dík. Dokonce je hezčí než ten Tvůj vlastní, bo ta přehršel modré a žluté barvy se mi moc nelíbí, sorry. Tak Ti držím palce při jeho plnění. A zbytečně neodpovídej zlým lidem, těm to stejně nevysvětlíš.

 • Toš dikes Nevuš….je faktyčně super…moc se mi podoba*DD)))no i mam rada i ten žluto modry- bo sem jej dostala darem durch tak jak je – i toš sum vděčna za to- co dla mně zrobili taky fajni ľudě s Dušu Anděla* * *No tuš tak…*D)))…I maš recht- hyeny něrozumja * ČLOVĚČINĚ * …toš smoliť na ten jejich uslympany štěkot- jest enym jedinym řešenim a napevno mondre….ja ja…toš tak

 • Irénka

  Trudo, (185) nebuď trudomyslná…všecko bude – aji sranda, aji papagáji, aji vítání jara (U Jelena bude zelená)…a určitě přibereme aji malou žirafku!Přijď 3. března zavzpomínat na časy, kdy tu ještě byla sranda…OP jede dál… (bližší informace budou na http://www.partyja.cz)

 • jana

  asy sem hlupaale nevím jak ten blog najít, poradíš mi prosím Večernico, a piš už mě to dostalo

 • Irénka

  Omlouvám se a opravuji – ta adresa je http://www.partyja.wz.cz

 • šemik

  jano 196Ta adresa je u posledních příspěvků večernice pod modrýma písmenkama www :-)

 • Jano klikni teď na http://www..a otevře – se ti ten fajny novy blogklikni na to modre WWW u meho nicku Večernica… i otevře se ti: http://vecernica.bloguje.cz/

 • Ája

  178, 180 – Danijela, Ostrá va, Ostrá strava, Ostrá trávaPodle mě nejde o Ostravu. Danijela určitě myslí budovu v nestarším parku v České republice, a to v Brně-Lužánkách. Park založil Josef II již před 220 lety. Svůj název získaly Lužánky podle tehdejších lužních lesů. Císař Josef odebral zahradu řádu Jezuitům a věnoval ji brněnským občanům. Budova, o které se Danijela zřejmě zmiňuje, je právě v tomto parku a říká se jí „zámeček“. V nynější době je tam Centrum volného času (snad se to tak jmenuje). V tomto „Pomě dionýrů“ se pořádají ale hlavně akce pro děcka! Že by nám Danijela dětinštěla? To nééé!

 • Ája

  ještě k DanijeleDanijelu asi cestou od parku vystrašil vrak hokejové haly a o kus dál, za Lužánkami, rozpadající se fotbalový kolos…Jó, to chce přijet také jednou do Ostravy, Danijelo, za dobrýma lidma…

 • je to jedno

  Nikomu……ale opravdu nikomu..ani Danijele….se nezdá,že je osoba Večernice vulgární neboli sprostá????Pokud je to tak,ani nevíte,jak jste mi pomohli.Česko…zůstaň,kde jsi

 • Ája

  185 – TrudoTak, tak Trudo – jak tu pisla Irénka, OP jedě dál, i choť to tak včil něvypada. Teho 3.3. možem přybrať kromě žirafki i všeckich, kdo by měl zajem. Přyďtě, dame ten trendovy jarnězeleny „žabi stesk“ u Jelena. Kdo přyjdě mezy nas novy, temu poručim. Aji Ediskovi. Však su pujčki, no ni?

 • Neva

  je to jednoNo, myslím, že Česko zůstane docela dobře kde je, i bez podobných příspěvků. Kdyby byli mnozí lidé tak „vulgární a sprostí“ jako Večernice, bylo by tu mnohem slušněji.

 • je to jedno

  205 DíkTeď se mi ulevilo dvojnásobně

 • Danijela

  Áji… Ten zámeček v Lužánkách byl kdysi přebudován s velkou pompou na Dům Pionýrů. Když před tím zavřeli nájemce oné oblíbené „výletní“ restaurace brňanů.Onen zimní stadion znám, ten vytvářel v Lužánkách vždy mlhu. Která se dala skoro krájet. No a v tomhle domě „mládých“ se konala v sobotu a neděli výstava – či slez – esoteriků všeho ražení. Od vykládání horoRskopů, přes předpověď budoucnosti z jiných sedlin, až po numerologii. Neboť každy živý tvor je závislý na jeho číslech. Stačí zaměnit písmenka ve jménu za čísla, a hned je každému jasné, že nemá nosit ke kostýmu holínky. Byť jenom z gumy…

 • Anna

  [206] Neni to jedno,protoze lidi bez jmena/prezdivky nikdo nebere vazne. Vecernici preji hodne uspechu v psani vlastniho blogu a spoustu priznivcu, kteri se tam za ni odeberou. [207] Danijelo, tve postrehy z cest jsou zajimave.

 • DanjelkoA čemu lezeš do take jamy lvove, kaj tě možu enym zprasiť meno, sundať šumne cukoletky a narvať tě do gumakuv či jinšich škrpaluv..*D))).Toš čemu mi to po te masaži vyživně tu robiš…či se tu morduju s tebu ganc zbytečně…děvucho?…Ja sum nikda nepachla mezi takych variotuv i na žadny ufoňacky festival Vesmirnych ľudi by jinšich sifo-psycho-pyrotechnikuv by mně nědostal- ani omylem.To radši přijechaj tu k nam i ja ti zrobim na to toje mondre čelo šumne stro-koľcó samu Hvězdu ganc JAK BRNO- i buděš hněď zrichtovana- do te spravně štabni kuľtury…no!*Tuš tak…toš ty seš kořenami z Brna*D) no i temu ti Ostrava ti něvoňa….bo sum tu dľa tych prvorepublikovych navoňanych moresuv ala Brno- my ostravaci stado uchlastanych buranuv…co ?No temu ty jechaš šalinu a ni lokaľku… no to mi povídej….checht * * *

 • je to jedno

  208 AnnaJaký je rozdíl mezi lidmi bez přezdívky a lidmi s přezdívkou ?

 • Danijela

  HvězdopravkyniNésu z Brna. A ostra Va – (psáno s krátkým a) „voněla“ prý moc dlouho nevábně…Asi tady začnu psát /jak v kraji zvykem/ o mém prapradědečkovi, který padnul při obraně svého Plumlova…

 • jana

  dik večernico a šemíkuuž sem ze šichty doma tak se ten blog možu v klidu přečitať

 • Toš Danielko napiš, ono to sice zvykem néni tady, ale ráda si to story počtu.*DDD)))***nechej se konečně vybičovat i k nějakému tomu – klasičtějšímu přístupu- odkrývání tajů z banderovského Česka …teď z archivu rodové linie “ Danjelů“… z ostra-Va( psano kratkym zobakem)…a klidně to může být i fest zasmrádnuté třá koksovnou Karolinou…než to tu přes ty staletí a taky kopečky doletí virtuálně- tak to richtyk – vyvane…neboj…checht…

 • Ája

  DanijeleOstrava voněla po železe. Někdo říkal, že tak voní peklo. Ale to nemůžu posoudit, v pekle jsem ještě nebyla.Můj pradědeček nepadnul, ale umřel v Kladně – kde byl vyslán z Ostravy jako specialista, když tam budovali vysoké pece (nebo co). Nachladil se, a protože byl nepostradatelný, nezvládnul to a zemřel na zápal plic. Mladý. Takže vlastně nemám o čem psát…

 • Vi kdoš tu kaj je Plumlov- kdě zamordovali těho předka Danbjeli( ně předek( to ni- žadne vuľgarysmy a inše cypovinky!!!)

 • krmič

  VůněJeště docela nedávno se zde občas linuly strašné chemické smrady. Abych to nezakřikl, že by ještě dnes? V posledních týdnech jsem si nevšiml. V různých čtvrtích se to samozřejmě výrazně liší, v Porubě je velmi čistý vzduch, alespoň při převládajících směrech větru.Ale není každý zápach pro každého stejný. Třeba vůně koksovny Karolina (že by fenoly? – já se v chemii nevyznám) mi připadala velice příjemná. Kdysi jsem o tom mluvil s jedním biologem a on mi říkal asi toto: Když děláme pokusy s některými mikroorganizmy, tak ony se na ty fenoly přímo hrnou, jak jim to lahodí. Ale pak pochcípají.Pokud jsem to tady už někdy psal, tak promiňte.

 • No a u Edisa v baraku je napevno havarka i jak syčkovala Ježikača tam tam asyk došed ten rum.I možbyť je enym ganc unaveny z tych kyblu blonďakuv co musel tak smyčiť do Věži , baj je splachuty pod těšinsku lavku…bo nima možně, že by to tak dluho vytřymal bez pismenkovanja od teho gerojičneho Těšinskeho Piastu … i nebonzovl tak tu expres- co jest u Bohuša noveho ….checht…

 • Ája

  krmičijenom mám takovou nejasnou obavu… aby nebyly nejhorší exhaláty ty, co nejsou ani vidět, ani cítit…Poruba je záměrně postavená tak, aby tam byl co nejlepší vzduch. Proudí od Jeseníků.

 • Nie

  pro Vecernicimoc dekuji za vypraveni je krasne jsem asi i jedna z mala ktere nevadi ani predchozi dialekt(kdo chce porozumi vsemu co je podobne cestine) zprijemnujes mi vecery u pocitace jako driv velky on,ale jinym zpusobem u nej sem rycela smichem a u tebe hltam kazde slovo a predstavuju si jake to driv bylo.Z Ostravy pochazim a ted tu znova i bydlim mam to tu jako srdecni zalezitost.Jeste jednou dekuji za pekne vzpominky a pis dal minimalne 5 citatelu mas:-) Ja +dve kocky co sedi semnou u monitoru a dalej uz vis :-))

 • Danijela

  Áji a jiným…Tvor lidský si za leta své existence vytvořil varovné rozeznávání pro nebezpečí. Ať už se jednalo o závadné maso, čí jen nebezpečí možného požáru. (Nebudu to zde rozebírat…). Nové chemické sloučeniny /nepřírodní/ nemá ještě zakódovány. Čili, to co nás dnes nealarmuje, neznamená … žádné nebezpečí!

 • Ajo z 219*Maš recht, v Porubě vždy byl fajny vzduch…no ale muše řecť že to coš tu leži juž dva dni za smard- smog- i na tym kopcu na osmičce u Duhy…je jak v Třincu za starych času, jak ještě nejbyla elektrifikovana “ Trať družby“…i od Krompach připinaly na rychlik z Košic směr Praha ještě do zadku dalši velku parnu lokomotivu, vo něvyjechala s jenum v zimě do kopcuv přes Poprad v Tatrach. No v jak z Jablunkova se potym vjechalo do Třinca, tož to mě museli malem křysiť, bo sum se fest zakuckala z teho smradu jak dostala tu první velku mega davku do mlaďutkych plic děťaka ľub netrenovaneho někuřaka- “ vychodňara „…checht*D)))

 • Tak je dnes zase úterý – a další díl čtení Ostravaka v kisni…tak jsem zvědava, jestli to už nebude zase o kapku lepši….

 • Neva

  Danijelo…Prosím Tě, mám zas skromný dotaz, jak a z čeho se dělá „Fafnachtchuechli“, prý je to nějaká typická švýcarská pochutina. Viděla jsem to na obrázku a vypadá to zajímavě. Díky předem za recept.

 • Danijela

  NevěFasnachtskuechli… = masopustové pečivo…To se nedělá, ale kupuje v době Fasnachtu /Fasten= Postit/ Protože to množství tuku (a nádoba) je neúměrná ke spotřebě. Prodávají se od konce ledna až do konce února. Dělat je doma považuji za nesmysl. Zauvažuji jak je poslat poštou. Jenže budu muset asi vymyslet způsob balení… Další podrobnosti po odblokování Tvé majlové adresy. Používané dřív…

 • Neva

  Danijelo…Děkuji moc za vysvětlení. I když jsem teda někde četla, že to jistá paní doma sama vyrábí, jako skvělá kuchařka. Ale jsem srozumněna s Tvým podáním. Navíc, jestli je to nějak složité, tak to bych asi já lenoch nedělala. S tou adresou je to nějaké divné, budeš se divit, ale jsem Tě nezablokovala, tak zkus vyzkoušet některou z Tvých dvou mnou přijatých.

 • Pro Ostravaka i další kidaře…na blogu Večernica je zavěšeno další povídání o starých časech z našeho jurodivě krásného kraje

 • Danijela

  šemíkoviJe dost dobře možné, že se najdou takové ženy (které sešívají koberečky ze starých kousků látek – by ušetřily) ale, že by někdo si zaneřádil kuchyni výrobou Fasnachtskuechli si nedovedu představit. Co pak s tím olejem? (Min 2 litry). A mastnota všude.Proto se přenechává výroba velkým. Dokonce ani cukrář „za rohem“ je nedělá. Ale kupuje od velkovýrobce.Marzipán také neděláme doma…

 • šemik

  DanijeleKdo tu mluvil o ženách? :-))

 • Edisko z Těšina

  Marcypan je chlop, co se na Maryju naleje jak cyp a hraje se na velkeho pana… (:-)))Večernico, ofaferně, lanařuv a naborařuv něznašam od svojich telecych rokuv…

 • Edisko z Těšina

  Šemiku, myslim se, že se ten fasovacy pernik asy ve volnej chvili zrobim…Fajermani už dluho něměli cvičeni, checht… :)))

 • Edisko z Těšina

  Enem něvi, esli ve špajzu najdu pudrovacy cuker.Když, tak použiju gips, ten vyhliža, že se s nim tež fajně pudruje. Děcki puder v moji domacnosti asy žaden něnajdu.

 • Edis..tak všiľ ti něrozumjě bo sum asi hlupa…coš sem ti vyvedla?…bo včiľ mi to do pali njědě…kdě tě lanyruju inděj něž tu.v tym 218 sem tě enym lanyrovala bys juž tu přišel bo mu tu juž bylo za tymy tvymi dřystami smutno…coš to tě tak dožralo?…ale to toš mi mluv!taka cypovinka?toš to mi něprav…vyglondalo to tu z tvych kiduv že nejesteš až zasek tak utlocitny…toš přebač chlope…-:(((

 • Neva

  Edis…232Dej pak vědět, jak šmakovalo.

 • Reiko

  Jak u blbýchVečernica, Danijel, blablabla, Večernica, Danijel, blablabla a furt dokola. Běžte už obě dvě do prdele, založte si svoje blogy a tam čtenáře udivujte svými znalostmi, které tady opravdu skoro nikoho nezajímají.

 • Edisko z Těšina

  Nevo – tuž potem uvidim, esli po tym perniku budu mět mastnu hubu nebo kuchiň…Več. – tuž sem enem napisal, abys byla ofaferna. Myslim s tym naborovanim, ni s tym rumem…No – ta rumova porucha byla nakoněc fakt v celym baraku, naščesti Bohuš ma knajpu za štreku, tam ta porucha nědorazyla, bo sem ju od žizně předběhnul, checht… :-d)))Inač ten barak v Těšině s věžičku, kaj sy chodila do školki, je vila pana Kametza, to byl věhlasny a znamy těšinski architekt a stavitěl. A on sam ešče za Austryje zafundoval stavbu tej lavki přes Olzu vprostředku města mezy dvuma mostami.Bo se mu něchcelo do centra Těšina chodiť ani jednym ani druhim mostem, tuž kazal postaviť třeti mostek, kery navazoval prosto na ulicu, v kerej stoji, zprau metru od Olzy, ta jeho vila. Temu se tej lavce mluvilo Kametzšajbe anebo Kametzšteg. Něvim, kdy a jak oryginal lavka pana Kametza zanikla, ale svojeho času ten třeti most služil jako přechod na propustki až do 13. prosynca 1980, kdy byl v Polsku převrat a vtedy ho z hodinu na hodinu polske vojsko zadrutovalo. Byl to vtedy už ženijni visuty most a jak po něm člověk šel anebo jel v autě, tuž se tak fajne huštal.Včil už ale egzystuju planki na krasny novy most, namaloval ho jakysyk francuski inžyněr a snad se ho aji dožiju, bo už pry na něho su aji penize z Evropy.Tuž bylo by to moc fajne, bo aji dyž Saksenberk, na kerym meškam, ma na svojim koňcu most, kery na druhej straně konči pod zamkem, ten třeti mi tež chibi! Mam svoje sobotni okruhi za nakupami. A tajak stareho pana Kametza mě tež něbavi vracať se z centra stareho Těšina na jeden nebo druhi most.Byl to fakt čiman, ten herr Kametz!!!:)

 • Večernica

  Diky Edis za ten kometař k tej těšinskej vilce s tu věžičku

 • Neva

  ReikoJak mě ty dvě zpočátku taky štvaly, teď mě teda zajímají. Jsem pro, aby tu zůstaly. A Večernice svůj blog má a jak sama praví, každý si tu může něco napsat a jak už tu kdysi někdo o tym hryzoňovi, tuž kdo číst nechce, nemusí. Taky jsem kdysi točila kolečkem a nečetla, teď se tím klidně prokousávám, třeba i mezi řádky.Tuž tak, nech brouka žít…

 • Neva

  denik…Sem zvědava, co na dnešni čitani povi Ostravak, ja za sebe – chujove…

 • Edisko z Těšina

  A němluvil sem to? …… že ty dvojice budu ešče raz a že asy budě čitať ten druhi, kery se tam dovčil mračil tajak sudruh z trybuny, dyž se snaži posluchať referat na zasedani uvekaesče?Myslim, že už ani Ostravaka něbavi komentovať ty uvalene capiny v kisni. A ja? Že sem se rači nězdřymnul, bo dněska ešče musym počkať až do pul třeti na Ali Mekbilovu, tu vidět musym, barc aji v opakovaňu!!!

 • Ája

  240 Nevo,I choť sem něnapravitelny optymista – něskaj mam na to podobny nazor. Nic moc. Tema dobre, ale… Zdeněk Žák se syce narodil v Praze, ale pravě v Ostravě dostal prvni angažma a prošel tu snad všecki divadla. Pobyl tu přes deset roku – ale vidim, že to na nim nězaněchalo žadnu viditelnu stopu. Jako by něbyl v pohodě – takovy něrvozni, něuvolněny… nebo jak by to nazvala. Něidě o tych par přebreptu – něčiham na každu chibu, no ale ten celkovy dojem na mě nězrobil. To Symonka se mi včil jevila lepši.A Ostravak ztratil řeč i chuť k pisaňu… Asy ho včil omyvaju…

 • Pierre

  Nevo (240)Něvim čemu, ale přypomnělas mi jednu fusatu ostravsku modifikacyju odpovědny radyja Jerevan:OTAZKA: Da se chujem poraziť dub?ODPOVĚĎ: Da, ale ten chuj musy byť dubovy a dub chujovy.

 • Neva

  ÁjoNo právě, měla jsem při tom čtení až stažené břicho, a když mám u něčeho stažené břicho, tak to znamená, že se mi něco nelíbí a tak jsem se na to soustředila a měla jsem to stahování břicha, že ani nevím o čem četl. No, myslím, že už na to fakt příště nebudu čekat a dívat se na něco, co mě fakt nebere. Ovšem Všechnopárty před denikem je vážně bezva. Aspoň u toho jsem se nasmála. Přirozené by mělo být přirozené, jako je mi blízký humor Karla Šípa, který si na nic nehraje, dle mého soudu, tak je mi protivné vyumělkované čtení denika, když se předvádějí lidi nesrostlí s nářečím. Jak už tady o tom bylo ixkrát napsáno. No prostě – je to na chuja, ani iny rejža temu nědal ten fajny šmak.

 • jana

  na guvnoTež zastavam vaš názor, aji ja sem s teho jakasyk zdeptana, synek se snažil ale už tu ostravštinu hodně dluho něslyšel. A teho našeho- ostravaka fakt musa omyvať, un to čul. Však věděl čemu se rozlučiť

 • Neva

  PierreTuž vlastně to chujove čitani ku čemusyk bylo, spomněl ses na fajny forek…dobre…

 • Večernica

  Bo je mi ho synka líto…a tak to mohl být fajny seriál…ach jo…napevno se mu ani pismenkovať juž tu nechce…nima divuOstravačku naškochany synku naš * * *…sme tu šeci co tě kojum včiľ tu s těbu…a toš si to tak něber…zakladum sum tvoje deniky co si za ty dva roky pisnul…i ty budum jak ta “ nesmrtelna teta“ co byla v kisni v jakesyk poře serialem davněj…enym se to tu v tom přypadku …se tu virtuaľně vymjěni.. , no…*Něvěšaj hlavu.,..juž zostaněš ostravskym BARDEM napořad…i tvoje fajne deniky budum zupeľně evegriny za paru lat…kere budum napevno recitovať děťaky po šeckich školkach v našej Ostravěnce … – i něbendě to napevno povinne čteni…¨tuš taka připijam virtuaľně na tvoje zdrovje i enym juž ty světle zytřky…vytřymaj * * *

 • Večernica

  oprava: Zme tu všetci co tě kochajum včiľ tu s tebu….přebač( …. ty moje pazury něšťastne…)

 • jana

  Tež s tebu Večernico suhlasim, enem dodam že Nesmrtelna tata byla včil v patek, ale stary se dival na jakusy cypovinu na inym programu, tuž sem ju propasla(už asi infantilnim), a ještě mi prosim vysvětli ten pojem – ostravskim BARDEM, jaksyk mi to nic něřyka.

 • Neva

  JanoJestli můžu, bard znamená něco jako „básník, mluvčí lidu“.

 • Večernica

  Jani 249Toš to Jani maš tak: tak jak v Rusi je – bohatyrv Poľski zas – Bardv Pragľu – sv. Vaclavv Brně – Bolek Lolektak v Ostravě geroj enym * Ostravak a Jaryn. *..no ni? …tuž včiľ paňatno? *D)))…

 • Večernica

  Ja …maš recht Nevo…fajně si to Janě vysvětlila..no jest mluvčim lidu- Ostravskym Bardem tak jak Jaryn…

 • TY zblbla z teho Ostravaka

  Valentýnské přáničkoPřejemě ti všecy co tě máme rádi, krásného VALENTYNA, bo tyz je kdo je zamilovany,ať se ti všecko co se přeješ vyplni, a moooc díky za ty dva fajne roki, cos nas tu bavil, ni enem nas ostravaki co tu bydlime, ale aji včecki co už bydlu baj aj za tu velku kalužu, aji ty co šli za robotu indě.

 • KRLEŠ 3 x

  POSTLEROVUŽák nic moc, nemastne, neslane, ale už se těšim na Postlerovu, bo ta ma překvapivě fajny přyzvuk, skoro jak ja. Na předpoSLEDni slaBIce. A tak to ma byť. ( : = D.DĚDKOVI – Ransomeho sem parurazy čital a par knižek mam aji doma. Akorat Petr Kachna nepřežil překluděni. Ale to bylo tak v 60. tych rokach.

 • Snopel

  kratky zobakCo mi vadi na tym jak to čitaju v kisni. Je to enom kratke ale pomaluuuuuu. Ostravaci přece mluvja honem bo nemaju čas na cypoviny. A každy čižek to odzpiva za dvojnasobnu dobu než by to řek Ostravak.

 • hmm..mily ostravaku, tvoje „kidy“ jsou fain, ale “ v tej telke to je opruz „..: “ bohatě stačilo by mluvené slovo ( tzn. žádní střídající se s knížkou v ruce snažící se paňáčci )- a k tomu obrázky z ostravska a klidně by mohli být i černobílé .. – hlas a obraz .. jeden autentický hlas obyčejného ostravaka a k tomu obrázky-možná i hejbací, pod tím sem tam hlasy z šachty, knajpy, rynku nebo magazínu ..a bylo by „..Ostravak v telce tak jak běží a jak ho „kdosi“ takhle nedomyslel- je tragikomedie .

 • debile

  jojojojo,je to fakt machr,umi to,zasmějuse při čtení aji když to čtu po několikate,prostě je to borec na konec s velkym B.chtěl bych ho poznat a vidět na vlastni oči ale asi mi to nedovoli ale jestli si to čteš tak ,nemoh bys mi napsat na e-mail svoje ICQ číslo?Bysme kecali o všetkym co existuje,byla by sranda a jestli se bojiš mi to napsat že bych tvoje icq rozkecal,tak to ni,ale at se ti daři aji v normalnim životě.ZDAR

 • fiku

  ,,HUSTÝÝÝ“

 • Vyvaruj se Večernici

 • Anonym

  na pohřebě sa nepleska

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>