Stodolni song

Davam to tu se svolenim nejvyšiho štajgra a tež pro ty, keřy eště něviděli ten fajny spektakel. A možna ich to nalaka.

541 kidu k Stodolni song

 • babča

  Tuž fajneja sice do Stodolni leda na vuzku, či s krykum, ale po dluhe době sem naposledky byla v divadle loutek v Ostravě a mušim řec, že ganc fajna partyja, bo teho veselšiho nam v tych ponurych dňach fakt zapotřeby, tak sem tam na nas Ostravaku nezapomeňče

 • krmič

  Díky za titulky!– ten zvuk se moc nepovedl (o obrazu nemluvě). Ale na webu Divadla loutek je ta písnička v ještě horší kvalitě. Co bychom taky chtěli zadarmo, že :-)

 • občan Rulík

  Jedno nechápu. Proč je tam výzvapřehrát znovu?Ty osoby co se tam motají přišly asi opravdu z bordelů kolem Stodolní ulice…

 • J.

  Stači zapnuť televizu a divadlo je tam furt.Vidno, žes vyslyšel nařky staršych a mladšych babek :-)))Bo chlapiska přecy něstynkajum…

 • J.

  Kliknitě "na to" dva razy……a matě oryginal na youtube.com (dlo tych co to nevja).

 • kajfoš

  [4] A jaký je rozdíl mezi tímhle a tím originálem? To je stejné, ne?

 • Edisko z Těšina

  Podezřyvam našeho Ostravaka, …… esy něni autorem libreta ku tej operetě, co pravitě? Bo to je dobre, pjekne a fajne!:-))).

 • J.

  Kajfošu…Tam na boku moš možnosť se vybrať z dalšy nabidky (v podobnym duchu) :-)

 • Šupčik

  Edisko, podezřivaš napul spravně. Stodolni song a Ostravaček napsal Ostravak.

 • kajfoš

  [7) Jo, jenže tam mi to nabízí aji toho cypa Rudu, co si zrobil karieru na Ostravakovi.

 • občan Rulík

  soudruh ostravaksi libuje v censůře…

 • Jana-ostravacka

  kafošoviale kaj teš, kajfoš, cyp Ruda je herec, ze všeckim všudy, esy ses dival aji ze začatku na superstar, tak ten střibrny pajtaš, co ho vyhodili, že se ma isť umyť a deprem potem přijisť zpivať, tuž to byl ten synek od Třynca alebo kaj ja něvim, Kovalčik či jak se menuje, ten němoh našiho Ostravaka ohrozyť!!! Ten se na ostravakovi karieru určitě nězrobil, Ostravak ho enem trošičku inspiroval, se myslim ja. Čautě všecy tudyk mam vas všeckich rááda.

 • kajfoš

  No Jano, jeho první vystoupení bylo na HBO s Mikrovlnkou, kterou prostě "našel" na netu a vystoupil s ní bez ptaníhttp://denik.ostravaka.cz…ni.php

 • Jana-ostravacka

  kajfošuNo to se potem musy snim vyřidiť ostravak sam, po strance autorskeho prava, či jak se to nazyva, bo my zme ho už tudyk daavno vypiskali. Ruda nění naš OSTRAVAK, Ruda je už v herec v P!!!

 • Edisko z Těšina

  … herec v P… iši, heh :-)))

 • občan Rulík

  Stodolní…vznikla z rusko-ukrajínské pakultury = chlast+souložení.

 • X

  Rulík, maš ty vubec co mezi fajkami…?…abo enem ďuru do ř..i ??? Enem podle teho jak tu komunikuješ…

 • krmič

  Pročz rusko-ukrajínské? My máme v Ostravě přece takovou tradici už z monarchie. Akorát to bylo na jiném místě a říkalo se tam Pod laubami. Pravda, ta Stodolní ulice je o něco delší, nějaký pokrok musí být :-)Ale zase, že by na vyspělém Západě neexistovalo nic podobného? Kde se ti Britové zpíjejí do němoty?

 • kajfoš

  Ty ruliku, nebo jak se jmenuješ, nechceš už jít plodit ty svoje hovadiny někam jinam?

 • Vidno, že je tu stara nuda :-)To ja mam teraz inu zabavu :-))) … (viz. modre www)

 • Zřejmě sem ťal do žyveho :-)))bo tam na tem filmu navštěvnosť pěkně poskočyla :-))) !!!

 • Edisko z Těšina

  Ostravaku, potlesk!… za ubrani tych paru něvkusnych kidu, co tu přylepil jeden němenovany. (Upřesněni pro meň informovane: nězačina na r.)

 • Edisko z Těšina

  Janě – ostravačceJak sy, děvucho spomněla to meno Ruda, spomjel sem se na vynikaicyho brněnskeho vypravěče vtipu a historek – pana Rudu Stolařa. To byl inši kaliber, než ten, o kerem pišeš! Kajsyk ve svoim burdelu mam zparu synglovek z někerymi jeho historkami, budu ich museť odtamtaď vyžgarat!:-)))

 • ctihodný kmet

  pefektněOstravaku děkuju, že si ty puvodni (prvni 18 19 poslal do koš ic

 • Jana - ostravačka

  Tuž žgarej žgartej Edisu a potem to tu přilep ať je jakasyk sranda. Bo mi osobně to meno nic něřika.

 • krmič

  Ruda StolařByl to ten, co se představoval: 80 kilo smíchu a písničkou – znělkou: Ane, ane, ane, anekdotyty má každý rád.Ane, ane, ane, anekdotydovedou rozesmát.Dofám, že si ho s někým nepletu?

 • Edisko z Těšina

  Krmiču – přesně tak, Ane-Ane-anekdoty……Ruda Stolař byl kapku řmotne vypadaicy chlop z věnečkem střybrnych vlasu kole hlavy. Mjal přyjemny, zvučny hlas s charakterystycku vyslovnosťu pismenka ř a chodil na binu v tmavym kvadru. Enem sy něsem isty, či nosyl cylinder, nebo buřynku, či se mi cosyk v hlavě planta.V roku 2000 vydal Česky rozhlas zaznam ze Sylvestruv z roku 1954-1970, kaj zařadili aj ten jeho skeč Ane-Ane-anekdoty (něsem taky chitry, enem mam chitry infernet… :-)Ale egzystuju aji televizni zaznamy paru jeho estrad.Spominam se, že aji muj stryc mjal na magnetofonovym pasku kupu jeho vystupeni a kajsy v polovině šedesatych sem se to přehraval na jeho magnetofonu z uchvacuicym zelenym magickym okem podelneho tvaru na kapotě, pod keru byly snimacy hlavy (myslim, že to byl be třy).No ja – kaj tež něska ty paski na hlinikovych kotučach asy možu byť…

 • občan Rulík

  v stejné době vystupolvali na jevišti dva…Stolař a Černík. Ten s fouskem!Moc se nelišili, jen Černík uměl do svých blábolů přinést pár dobových problémů. K velké nelibosti cenzorů z StB.Černík to řešil alkoholem /jako většina tehdejších kabaretistů…/

 • Lela

  Tož Ostravaku,dikes za tu ukazku. Skókla sem to v tidlivizi na silvestra a móc se ně to zamlóvalo. Enem škoda, že to mám včil do Ostravěnky tak daleko, bo bech našeho svišťa na ten spektákl sebrala sebó.

 • Lela – zdravim tě!!!Tvoje dřysty tu chybja! Ale jak něni o čem dřystať, bo Ostravak něpiše, tuž chapu…:-)))

 • Lela

  Zdravim, Edisko!Tož ja bech aj neco napismenkovala, ale posledni rok bel pro mě trochu hektické a né moc sčastné. Makali sme na baráku, keré sme kópili a moseli sme ho dat do kopy. Pak ně nevyšlo těhotenstvi, trable v hokně a zdravotni problemy. Tož ně moc do řehotu nebelo. Ale snáď to ož bode lepši. Náš malé svišť ož chodi do školke, já konečně našla pohodovó hoknu, barak je tež skorem v richtiku, tož dófam, že ož bode enem lip. A co Tvoji kocóři? Bo máš ož enem Bodika? Občas sem kókla na te Tvoje webovky, ale dlóho sem tam nebela.

 • docluk

  paradaTak ostravak nezapomněl… Jo je skvělé, bléží se doba nových dřistů….

 • Lelo, rada tě tu zasej vidim…a zasilam zparu hřejivych slov v tej mizerábl siberiji :-)

 • Naďa

  Ostraváci,snad Vám nezamrznul úsměv na tváři ? Co pořád děláte v těch mrazivých dnech ?

 • Mařa

  Ja robim od rana do večera,bo je začatek roku a to se na uřadach možu posss…, bo furt chcu jakesik statistiky za minuly rok, ku temu daňova přyznani, evidenčaky a podobne duperele, tuž je teho dost. Tak jak rano vypadnu z baraku, pak cely ďeň sedim na dupě v kanclu, večer zase domu, tuž tu zimu ani moc něvnimam.Ale už mě taky to taky sere, už aby bylo kapke teplejši !!!

 • Naďa

  Za pár dnů je února to je ten správný čas na výsev paprik, aby byly nachystané do skleníku.

 • občan Rulík

  30 + 33Každá babka stará, veselejší je z jara…

 • Ale kaj! Truhliku! Přetři si zrak esli ti juž vyexpedovali cviker do kremačky:-)))*NO !:)K te stare babce mam eště daleko- viz stači vkuřiť na muj web do sekce autor i zkuknuť fotečku z roku 2009. Bo by ses enem olizoval pazury jak grizly baj bys eště tak fajně vyglonfal. ! heh:-)))Ja němlžim jak chameleon…co sem zač…coš se o tobě plesnivy hřibě – řecť něda. Hm….A Naďa je napevno teš eště švarna robka, toš hermafroditu esli maš v te siberiji mega absťak na cosyk šmakovneho i ze slivovice tě otřepava bo ju juž nemožeš:-)… toš slintaj na inšim placu i ni u našich nicku :-))))Toš tak asyk.Na Slovakach maju fajny slogan:Marec- poberaj sa starec…Cosyk na tom budě,… toš nězažgaraj pohlupavě do čerta baj zubate :-))))To bylo konstatování – ne doporučení :)*Fajny deň tu šeckim přeju i tobě * Ostravaku.I dodatečně dik za Novoročenku cos mi i letos zaslal.Potěšila * * *

 • babča

  Tak čus, fšeckym,choč sem byla na ty dřisty, kere se pošklebovaly a osočovaly dobře nahněvana, přecaj enem mušim vyjevič svoju zvědavošč, že tu občas kuknu, bo každy člověk honem to zle zapomina a je mu teskno bo tym fajnym, tak samo ja něsem ina, no a to mi něda, abysem něcitila spolu s Mařum, kera boraska zaživa to co ja, ale s velkym roždilem, bo ja němušim, enem chcu luďam pomoc s daňovkama, přehledama a inyma dupelerama, ja trefně Mařa pravi, bo žasnu, jak se každy rok měni ty lejstra, zakony, vyhlašky, borasky děvuchy na tej socialce, finančakach, samy kelkorazy něvju a ešče jim lude nadavaju, a hef se znovu dostavam bohužel k tej hnusnej polityce, furt stvařaju jak na luzu a sami mlaskaju ež hruza, to vargani, že nikdi něsu chechtaky, ha, ač se garnu do svědomi, už se člověk malem boji zapnuč kisňu, aby něslyšel, že zitra něbudě ani na duchod, na němocensku, no holt na nic, a dla teho sem se uprimně zasmila BRAVO VEČERNICO, kerak si se nas robek zastala, Ruliku při fšeckej uctě mušiče kapitulovač před bystrozrakem a vtipem bab, jo dar slova je někdy k nězaplaceňu, kvuliva teho si či hromšti chlopiska hledaju ty hlupe, kere jim budu enem kyvač, hi, hi, pani tvorstva, davam tu na tapetu chlopy i roby, enem do nich, takova mala přestřelka slov, je ganc balzam na to, že je žima a taka politicka mizerija, inač fšecky zdravim, pokorně přiznam, že na haviřysko a jeho vymluvy mi dochaza dech, a to cely život hltam klasyky, držim vam kidařum palečky, ač hevaj chodiče pro potěchu, bo něni kostelička kaj ni kazanička, no ni?

 • Edisko z Těšina

  Lelo, kocuřy rodinka se mi už dvarazy pomnožila …Už němam enem Bodyska! Mam Bodyska, Miu aj bodysčatka! Bo včil tu po kvartyře loza už aj jejich štyry cery, to znači, že každy den mě doma vita šestihlavy chlupaty uvitacy komitet! :)Zaimave ti je u tych mladych take zaimave pomišani, či zaměna natur z podobami! Zonečka, kera ma pyšček nejvic podobny po Bodyskovi je po mamě akuratni, něda na sebě macnuť, a jak už se něcha pohladiť, tuž to přy tem mruka, tajak by mi pravěla: "Mňááááúúú, Edisko, kura, němacej na mě dluho, bo viš že to němam moc rrrrada, vrrrr,vrrr…".A Bellinka, ta z tych mladšich gizdu, co se narodily loni v červnu, a ma světlejši kožušek aj ščihlejši pusynu po mamě, tuž ta je zas dokonala psychologicka kopija srandysty Bodyska a aj po něm je to mazel něskutečny.Lelo, tuž esy sy zažila špatne časy, vinšuju ti, aby už bylo enem lepši! Bo to fajne a trefne uslovi, kere užil Rulik v dřystu [34], štymuje aj na babki mlade – dyť keho by krom obražlivych škarohlidu vyhlidka na přybližuicyse jaro něpotěšila a něrozveselila?Aj ta Nadina papryka vyseta ve folijniku se na to jaro už enem třese!Přyď Lelo častějši! Babčo, pozdravujtě vaše haviřysko, něch mu aj vam přy tych mrazach furt šmakuje, heh!:-)))Kurnik – Ostravaku, jak už zme u tych papryk – začinaš masyrovať a posylovať muzgle na latyfundyje tvojej mamy?:-D…

 • Večernica

  Edis klídekten cymprlich jizlivy předkremačny vzorek to lisknul adresně jasně. I jemu sem odpovidala.A ně tobě.Tak mi daj spokuj, i něvygrazaj do mně stylem " obražlivych škarohlidu ". Paňatno?Tym že pokrytecky lezeš do dupy ostatnim robkam ala Hujer a mně tu enem psuješ, toš to tu na Ostravakovi štabni kultury něpřida.Rulikovatiš Edis…a to je škoda… bo origoš Edis z Ostravaka tak vali do dupy.Tak si to přeber v pali .A zapiš za ušoplesky.

 • Večernica

  Babčo…dikes za zparu hřejivych slov * * *i zdravim jak vas tak i to vaše haviřisko – zlobivce :-)Vytřymať !On se zasej da do rychtyku, bo jak zabuři, toš zasej na jakys čas splasně.A furt dokola.Šak to znatě…Stary kocur juž na nove moresy nima. Toš tak asyk …

 • Edisko z Těšina

  Psal jsem Leli a ni jakesyk dumeganz, tuž sem v klidku…Jasně že Rulik to lisknul adresně a jasně – keremusy patřyla prvni čast veršiku o stare babě, inšimu zas ta druha o jaru, to pochopi aj susedčin hlupy čokel podle teho, co kery předtym psal, no…A tuž tak asy.:-)))

 • Večernica

  enem se ho zastavaj v tych jeho zlomyslnostechto ti tu na popularitě něpřida…. " mladežniku" …..enem nasereš dalši dumeganz- jak se pohrdlivo a obřidlivo vyjadřuješ tu o robkach v nejlepšich letech.Tu nima Zverimex ale Ostravak.I si tu choďa čytať chytři ľudě i ni hlupy čokli.Jaksyk to maš juž doplantane pantato v te pali.Esli si to do tej pory jaksi něpochopil.Hm…NO! Je to tvoje volba, ja tě smolim, co teš s tebu.Toš tak asyk.

 • Edisko z Těšina

  Ajgnlob štynkt……jak pravila moja videňska oba o poněkerych frauerlinkach, checht… :-DNo, egzystuju lidi, co ani v apatyce něnakupja. Co už tam s z nimi, no ni?A tuž tak asy.:-)))…

 • Večernica

  Hm…no je to škoda pro Ostravakaže si tu Edis se Rulikovski naklonoval i v typ přypadku klesl na dabl Rulika.Osobní zášť a její ubohoučká ventilace na Ostravaka nepatří.Maš recht, eksistuju ľudě co ani v apatyce někupja.To ja.S empatii + přirozenou sociální inteligenci vstřícnosti a laskavosti k lidem se musí člověk už NARODIT.A tohle je – stěžejní.Enem by sis juž měl přetřeť zrak, keři to su…Toš tak asyk…*Fajny deň tu šeckim přeju i zostaňte tu šetci juž enem v dobrem rozmaru * * *

 • babča

  jujajujdyč to pada jak z něba fajne slunečne paprsky – hoj JOJ!! kaj šče Ruliku, třa to komentovač, zasej sem chvilku na koňu bo se čuju jak stara muter, keru vnučata poslechly, muhehe, enem Edi, kocuři su fajni, přjelo nam mojeho mikeška jeden kostelovy, za dv+ě hodiny tu byl ryšavy djabelek, nahrada do jeho pelechu, dacan maly škrabnuč umi dobře a bez lutošči, i včil tu čita se mnum a lisa se, bo čas na obid, no jako či chlopiska, jak co chcu, ale to bysem se rozpisala o tym, že někaj chybi a někaj přebyva, škoda, že to co přebyva se na stare roky něvrači tam, kaj chbělo, naraz to zmizně a babo raď, mušim to dozkumač, už něnecham to male kocuřisko kastrovač a zkušim pozorovač aspoň v tej zviřecy řiši, u Amalky už mam jasno boraska cela vybrana a chuč ma furt, hu a už došč, možne maš pravdu že starej babě strčič do ruky tašku a z kopca ju kopnuč do ř…i, no chlopiska by se už něměli čemu smič, ani se před ničim kručič, co by to bylo za svět?? je to spravedlive starněm fšeci… ale na slunečko se faktycki aji ja češim, bo aji dřevo na otop zapadane a durch mokre, deň kratky a nic vert, dobre na netu, že možeme se kamaradsky postrkač….

 • krmič

  Právě jsem se dočetlv místním plátku Centrum o paní, která se dožila 8. ledna sta let. Říká tam:"Já jsem zdravá díky kouření. Každé ráno si uvařím kávu a k té si zapálím cigaretu. Denně vykouřím deset cigaret. Kouřit jsem však začala až ve svých padesáti letech."

 • Naďa

  Rulíkujá se vůbec nezlobím za tu babku, ani nevíš, jak ráda bych chtěla být tou babkou, ale zatím moji dospělí kluci mají jiné starosti a radosti a užívají života jiným způsobem. A za to slovíčko stará – tak to bylo přece jen do rýmu, aby se to pěkně neslo, to je mně úplně jasné. Mějte se pěkně

 • Edisko z Těšina

  Babčo, tvrdim, …… že ty chlupate potfurki, co maju zřytelnice do šparki, uška jak opera v Australyji a ocasek jak prapor na olimpijadě, su tacy mali vyslanci z inšiho světa. Bo viďa to, co nam je skryte a je enem na nas, či v jejich očiskach umime čitať. Esy stě u vas doma z haviřyskem ztratili Mikeška, tuž vam pravim, že se ten kocurek vbčil enem vzal ablez a ten ryšaty gizdek s ostrami pazurkami je jeho ablezer!Enem něbujtě, un ten vaš Mikešek vas stejnak včil pilnuje! Tajako mě hlida zas cela ta plejada moich kocuřych a kočičich šelmiku!Prozyt – zdviham kališek echtovniho Lašskeho rumu ze svatojakubske palenice na zdravi všeckych, ale fakt VŠECKYCH dobrych tu přyspivaicych ludi. Večernicu něvyimaja, apatyka – něapatyka, muhehe…Servus a gutenácht…:-))).

 • občan Rulík

  každá babka stará – veselejší je z jaratenhle neumělý verš je starý nejméně dvě století (nebo i víc). Chtěl jsem jen poznamenat jak se mění současné myšlení. Bez podtextu. Jenže – jak pravidlem, trefená hus gagně… S tím jsem nepočítal, protože v běžném žití se Večernice nemění na Jitřenku.

 • Večernica

  Rulik , už v předstihu zase jarně rašíš ala Danjela ???…že tě to tak -babsky bere :-)))))):)Ale jdi ty kecko ! O Večernici personě ( ale i pojmově ) nemáš ani páru.Hm…Všechno se dá napsat bez dehonestující ironie a dvojsmyslných zhovadilostí.Pokud už bez zahnojeného dvorku a zacákaných metafor nemůžeš být…uvítala bych, kdybys jako " gunár expert " proháněl " husy" v místním výběhu …a ne na placu Ostrava.Dnes je úplněk…to určité vzorky pravidelně hustě a výživně " blbnou"…tak snad tady bude na Ostravakovi – dnes klid.NO !Právě proto – neb teda právě proto VŠEM hodně soudnosti a * pohodový a fajn víkend přeju * * *:-)

 • občan Rulík

  Úplněk? Ani jsem si nevšímnul…To se půjdu podívat na stránky hororskopů jednoho praštěného ministra válečnictví. Třeba se dozvím, jak si mám stříhat nehty, či míchat těsto. Do prava, či do leva…

 • Neva

  Edis…mě tež možeš prosim přypiť na zdravi, i když sem tu ešče něpřyspěla, bo sem na nemocenske s bolesťu pateře. A dneska mě boli aj cely člověk, tuž ezy to je tym uplňkem? Tež sem "mlada" babka dvuch krasnych malych děvušek a enem doufam, že zjara už budu vesela, bo jak to boli, tak jak sviňa…muhehe…

 • Lela

  Edis,tož to máš teda velkó kocóří famíliju. A fšeci só british royal blue? Mně se tydle kočeny moc líbijó, ale doma jich mět nemožu, pač moja drahá polovica kocóry moc nemosi. A tež si nésu jistá, esli be to kočeny o nas přežile ve zdravi s tem našim malym svištěm.A pravdó tež je, že ja ze fšeckyho névíc miluju velky černy kocóry ale na te se možu chodit dívat enem do zviřecí zahrade. Tož Tě Edis přejo, abe Tě ta Tvoja kocóři rodinka robela enem samó radosť.Ja – a ešče todle vam fšeckem mosim řéct. Jak sem se našla novó hoknu, tož su občas v kontaktu s haviřama od Ostravěnky a z okoli. Robim včil véplaty u malé stavařske akciovky, kerá se specializuje na stavbe robeny haviřskym zpusobem. Včil naše chlape robijó na tonelo v Brnisku. Ož sem s nima zažela vánočni memeche, belo to náročny, ale přežela sem to ve zdravi.

 • Lela

  Večernico,děkojo za pozdrave. Mosim Tě řéct, že te Tvoje předpovědě zatim vycházijó, ale přijmny to neni. Prvni těhotenstvi po Kubovi skončelo ve třetim měsicu a to loňsky na začátku patyho kvuiva downovi. A to fšecko během jednyho roka. Moc dobře ně z teho nebelo, ale ož je to lepši. V každym připadě to ož zkóšet nechcu, bo je děsné nápor na psychiko a na to ož ve svym věku nemam.Dófam, že Tobě se daři dobře. Chodim na Tvoje stranky, ale ož tam nemaš navštěvni kniho, což na jedno strano chápo.S tem óplňkem máš pravdo. Su v raku, tož to docela pociťujo. Osno téměř kdykoliv a kajkoliv. Aj na školeni ně to bralo…

 • Lela

  Je fakt poznat,že je óplněk, bo se ně splašile písmenka. V [52] nemá bét memeche, ale mecheche…:o))

 • Kiryl

  "Bo by ses enem olizoval pazury jak grizly baj bys eště tak fajně vyglonfal. "Večernico, to bych musel byt ožraly a poloslepy 😀 😀 😀 😀

 • Večernica

  Lelo zas budě dobře :-)Ni vždy je šecko v rychtyku…jak se daři v jednom, toš se smoli v druhym a furt dokolečka.Ale vytřymať- budě i tu lepěj.Hm…Jak je robota, toš potym ani nima čas špekulovať nad tym v čym se nědaři.Mavni nad tym ruku, jak je rodinka v rychtyku…i ty teš…toš to je to hlavni.Sen si možbyť eště splniš…a čemu ni…ale včiľ fachej na tym co je reaľně.Ten hanacky hantec je fajny :-)Enem štěbetaj tu s nim častěj , bo fest – pohladi * * * … Zdarec co Práglu :-)

 • Večernica

  Ale kaj ! Ty kecko z 55 …heh.Rulik/ Danjela má hrubo přes 80. Bo vyštěbetal toho už tu na sebe tolik, že je snadné jej věkově zařadit :-)))Mne spíš udivuje, že mu vadí staré babky a nedrží moudře zobák- v rámci sebekritičnosti.:-)Až buděš měť 57 let a vyglondat jak ja v tym věku- …toš potym mudruj v ostre verzi.Šak mně na rande zvať němusiš ni ! ? Heh…" Mega borci" keřy domordovany pysk taji jak hrad v Karpatech…bo by realňě z pohledu na teho " mladežnika" vampyra enem každy zdrhal středem ..mně v žadny připadku nězaimaju a teš němožu uraziť. :-))))))))))))))))))))) To ni .A to ani omylem..NO !Cosyk veselejšiho by něbylo? Při pondělku na Ostravakovi ?Aji inteligentnějšiho ? Baj od MANEKYNA…heh :-)))).Baj je co čytať …NO!Toš tak asyk…:-))))

 • Lela

  Večernico,famílija je naščesti ož v poho. Kuba chodi do školke, předloně sme kópili barák s velkó zahradó a přestěhovale se za Prágl do Óval. Furt máme co robet, bo na baraku je to nikdá nekončici práca.Každopádně dófam, že letošek bode mnohem lepči než loňské rok.

 • segedyn

  Ty Večernice, nechceš jít kydat zas někde jinde? Svého času si to tu zasvinila zbytečnýma řečma až až a zas to vypadá, že se nemůžeš udržet. To tvoje řádkování a desítky smajliků se budou lépe vyjímat na nějakém chatu. Uvědom si, že tohle není diskuse o tobě!

 • babča

  Ale, aleSegedyne, jak přilehave, no kukaj?? bo ten jak zasmradně, tak katastrofa, rada bysem vřiskla cosik aji o tych jinych chlopskych mizeryjach, ale co jak tu chodžu malo odpovědni jedincy, tak se omezim na zastani fšeckych hevajšich robek, ale i chlopuv, co maju smysl pro srandu, inač pro Lelu, fajn opravdu, aji mi lahodi to fajne hanacke, enem jak ten svět maly, v Uvalach mame fajne kamarady jmenovitě ing. Křenka a jeho robku Helenku, moc fajn ludi, maju pěknu vilu na kopečku a kamaradi sme vic jak 30 roku, takže zdravime cele Uvaly z Moravy, ku prožitemu Lelo, šak co nězabije to pošili, jak ja furt mluvim prožitym zlym se člověk robi lepšim, to je stara pravda, aspoň nespuchněš na stare roky jako obřudlivcy co enem rypaju muhehe

 • Neva

  Le, segedyn…A ja se furt nevim rady, co bych uvařila ze zbytku zela. Tuž fajny tip. Babčo, poslala sem Vam na mejl odkaz na zaimavu Slovacku kuchařku, piše to jakasyk robka v nařeču, može to byť vesele. Lelo, něco podobneho jako Tvoje fajne kidy. Moja děvucha tež měla maličky problem, ale včil mame fajne děcko, někdy se to tak přyhodi, dobře se to mluvi a špatně snaši, ale všecko chce asy svuj čas.

 • Večernica

  Něvitě kerysyk cosyk o tom bližšiho?…Bo sem kajsyk zaslechla, že snad ma Ostravak připravovať komiks z nejslavnějšich dřystu z Deniku Ostravaka…kde by byl autorem i obrazku…no esli to je pravda ( a ni kachna)……tak se mame na co těšit…hm.To by byla bomba!Kresliť umi synek…šikovny je i tu…tak ta kombinacija by byla jasně semtexova na mega uspěch.Trefny komiks + hlašky z Ostravaka origoš k temu…juž to mam před očami…no fajne by to bylo.Ale esli to je pravda či ni- vi enem naš Ostravak.Toš , baj by to byla pravda….baj by se dalo zasej na co těšiť :-)To ja…

 • Lela

  Nevo,tež se sumirojo recepisnó kniho (teda sešit), ale ne v hanačtině, pač be temu ten naš malé svišť néspiš nerozoměl, až veroste. Aj dež se snažim, abe mluvel aspoň trocha po moravske, ale ve školce ho trocha kazijó. Na ja, školka dobrá, ale v Praglu.Zrovna na vánoce sem se rozhodla, že opečo kačeno, ale furt sem nevěděla, jak besem ju měla zrobet. Skókla sem všelejaky recepisy, ale nakonec sem se neco vemeslela sama. A podělim se aj s vama fšeckéma.To kópite den předem kačeno tak velkó, abe se vam skorem nevešla do pekáčo (nélepši je samosebó čerstvá). Přepravite se vodni kópel, v ni svařite tak ze čtvrtlitra červenyho vina, žičku sole, dvě žíce dobryho medu, předate k temo dva vavřinovy lupeně, po pěti količkach jalovca, pepřa a novyho kořeni a pol žičky sošenyho tymyjanu bo snitku čerstvyho. Kačeno oplachnite vodó, osošte obróskem, narvite do pekačo, přeléte vechladló marinádó (tu nalite aj dovnitřka kačeny), překlopte deklem a déte do lednice odpočinót přes noc (jen ať se kačena to lázeň ožije, ne?). Rano se převstaňte (přebležně v pol sedme), tróbu zapnite tak na 120°C, vrznite tam pekač s kačenó a dite si zase lehnót. V klidu vstaňte a pekač z tróby vetahněte tak za 5 – 6 hodin. Mezitem s kačenó nic neděléte, ani zběžnó ani hlóbkovó kontrolo. Debe se vam zdála malo vepečená, odkryte dekl, přidéte na teplotě (na 180 až 200°C) a dopékéte tak 10 – 15 minut. K temu si zrobte červene zelé s jabkama nebo červenym vinem a fajnovó erteplovó knedlu a kolem poledniho možete hodovat.Možo vam řéct, že tajak kačeno moc nemosim, v tedle ópravě je to "božská mana"…Tož vam přejo dobró choť a esli nekdo z vas moj recepis vyzkóši, déte vědět, jak se povedlo.

 • Edisko z Těšina

  Dobró choť nechcu, …… taku roby aby jeden pohledal, mě budě stačiť, že mi ta kačka budě šmakovať!No, Lelo, ten recepis vyhliža zaimavě, ale pro nejbližši kačku bysem musel s flintu ku Olze, tuž něvim, něvim…:-)))

 • Edisko z Těšina

  Tak. Bliži se desata, …… tuž idu syknuť jedneho vyproščovaka. Dam se ho na vaše zdravi, robki, Nevu něvyimaja!;)

 • Edisko z Těšina

  Inač, jak zme se nědavno bavili o Rudovi Stolařovi, …… tuž včil před jedenastu budu davať jeden jeho skeč na ČT1, je to jakasyk archivni vjec z dvaasedumdesateho… A jak tak čicu v programu, tuž režiroval do Iřy Prokel, to byl fajny chlopek, kereho sem znal, studoval tu na gimplu v Těšině.

 • Naďa

  Mazáníbudu potřebovat dneska jako sůl – nejen vnitřní nálev, ale i na potírání namože-ných zádiček, neb u nás padá sníh nejen horizontálně ale i vertikálně – bílá mlha – konec světa. Ráno jsem odhazovala asi 50 cm napadnutého sněhu a pořád valí, takže večer si dám repete a budu odhazovat a odhazovat…. Ne, že bych si stěžovala, ale všeho moc škodí, že ?

 • Edisko z Těšina

  Kura Naďo, zkuď sy je?Bo tu v Těšině ani vločka…

 • Edisko z Těšina

  Naďo, A zas kurva padá…Večer to odhážunamažu zádaa ráno se vzbudíma zas kurva padáVčil to došlo už aj do Těšina, krumcajzelement…:)

 • občan Rulík

  Pro leluJá dělám kačenu trochu jinak. Rozmrzlou kačenu (čerstvá je lepší!) pečlivě omyji a osuším! Pak ji posolím z venku i zevniř. Totéž opakuji s pepřem. Do kačeny nacpu trochu předvařené kaštany (ty mají v obchoďácích pro restaurace!). Mezi kaštany /asi tak půl kila/ zamíchám na kostičky rozkrajené jablko. Čím kyselejší, tím lepší!Pak kačenu zašiji nití. Dost babravá práce, kačena je tučná… Na vzhledu stehu nezáleží! Totéž udělám i u krku. Do pekáče položím pár dřevěných klacíků (větší a delší špejle) na na ty položím to zvíře. Ty klacky zabrání připečení kůže na pekáč. Pak podleji teplou vodou a strčím do trouby bez jakékoli pokličky. Trouba MUSÍ mít teplotu aspoň 220°C! Tím, že ji nepřikrývám – odstraňuji ten divný "šmák" z divočiny. Peči ji kolem dvou hodin. Občas přeleji, vyleji přebytečné sádlo – doplním vodou. Po hodině kačenu obrátím. Po dvou hodinách snížím teplotu ¨na 150… Pohlídám správnou barvu, jinak obratit na krovky… či na břicho. Po třech hodinách je dílo zdařené. Co se týká dávkování, jedna kačena je pro dva lidi. Když jë víc jedlíků, tak dochází ke sporům, kdo dostane stehno, kdo prsa. Na talíř dávám jen kačenu s kaštany, Červené zelí na vedlejší talíř. By se ty chutě nebily. Do červeného zelí dávat jen málo vína. Stejné barvy. Nezapomeňte na talíř pro kosti. Když jsem to psal, tak jsem dospěl k názoru, že ji musím udělat v sobotu. Jednu mám ještě (železná reserva!) v mražáku. A kaštany také. Jinak bych musel skočit ke kaštanářovi. Jenže ty se musí napřed oloupat…. Tak raději ty ze Supermarketu.

 • Edisko z Těšina

  Gaštany se daju kupit v Bille.A to s tym zelim a vinem sy mi, Ruliku, zebral z pysku, zrovna něska sem se zrobil ku jelitku zele, kere dusym na štvrť litru bileho vinka. Lepši je meň suché, s kapku vic zbytkovym cukrem. Tak samo robim s červenym zelim. To chistam, ale enem dyž čekam segru na obid, nebo tatika z jeho robku. Všecy to zele chvali a velebja tak, až mi stydno, heh…Dybysem im ešče zrobil kačku podle Lelinej nebo Rulikovej metody, tuž to už bysem ani nevěděl, kaj bysem se moch schovať přy tym chvaleňu! Tuž im robim kačicu na klasycky spusob.Ale raz ty vaše metody na keresy kačce vyskušam, mam ešče zedvě v mojim mrazycym ferary – tež stě sy všimli, že z ledničku se to ma přesně naopak, než z robu? Bo dycki je lepši, jak lednička přybira na vaze, ni?:-))

 • Naďa

  Edismým domovem je město přímo střediskové pod překrásnými ale zrádnými horami Jeseníky a tolik sněhu, co je letos, pamatuji jen v roce 1983, kdy jsem se nemohla s kočárkem protlačit vůbec nikam. Včerejší bílá tma – to byl opravdu zážitek.Kachničku jsem ještě nikdy nepekla, zato mám ráda kuře pečené na černém pivečku, které chutná jako kachna a k tomu dělám bramborový knedlík a zelíčko, které jen podusím s nakrájenými jablíčky a nadrobno nasekanou cibulkou ( je to spíš teplý zelný salát – takové dietní ale dobré).

 • občan Rulík

  Kuře (ať čestvé nebo zmrzlé…)mi nesmí překročit práh. Včera nám náš přítel vyprávěl o svých zážitcích z Latinské Ameriky. (Vrátil se v neděli, čili zážítky byly čerstvé.) Vprávěl o celnících a jejích metodách, o ouřadování v bananových republikách – řidičský průkaz stojí 1000 Dollarů, při měsíčním výdělku kolem 40… Takže všechny řidičáky jsou falešné. Ale bez řidičáku není žádné pracovní místo.Během pobytu ho vyloupili. Naštěstí byla policie za rohem, lupiče chytli. A na druhý den s ním udělali krátký soud. Byl osvobozen. Odůvodnění bylo tajné…Na moji otázku, co bylo nejhorší /myslel jsem na plazy a jinou žoužel/ mi řekl : strava. Každý den vařená rýže a opečený banán. K tomu kuře. Každý den. Bez vyjímky. To bylo i ke snídani. Tak do těhle krajin nepojedu!

 • Naďa

  Ruldovypadá to, jako by jsi v té Jižní Americe byl ty sám a těmi kuřaty se denně ládoval. Já se snažím masa střídat – ryby, vepřo, hovězí, krůtí … jak jsem již výše psala, všeho moc škodí a to platí rovněž o kuřecím, které je "vyráběno" tak, že to raději nechci vědět.Můj syn byl několikrát v Argentině a lecos tam zažil, takže si dovedu představit, jaké zážitky si může člověk odvézt. On byl ovšem u rodičů své dívky a tak poznal i to, jak jsou tam lidi velmi pohostinní, jak výborně dělají stejky a dokáží se bavit a fantasticky tančí tango a mají výborná vína a ještě úchvatnější přírodu – hory, jezera, řeky, prales – já bych se tam chtěla také někdy podívat, jen mně děsí ten let přes oceán. Jinak se tam ovšem dějí neuvěřitelné věci. např. letos o vánocích jim po příletu do Buenos Aires zkrachovala letecká společnost a oni se neměli jak dostat zpět do Evropy…

 • občan Rulík

  Krůtí maso?Jsou tvorové, kteří si brání svůj život tím, že vypadají na pohled odporně. Stačí pohlednout na jihoamerické žaby, na brouky v Asii. Nebo na africkou hyenu.Do této kategorie zařazuji krocany. Ten odporný kus červeně, co jím visí pod zobákem je varováním velmi důrazným. Že jsou nepoživatelní! Toto varování je také u rostlin. Takový baklažán = leskle fialový, je v principu nepoživatelný. Přesto se najde někdo, kdo ho pěstuje – ale sám nejí.

 • Naďa

  Ruldoto je otázka vkusu a estetického vnímání – krocan je tak uhudrovaný a laločnatý, až je krásný a totéž se dá říct o baklažánu – má dokonalý aerodynamický tvar například. Taková mrkev či okurka může býti někomu odporná, neboť připomíná jistý …

 • Edisko z Těšina

  Ruliku, heh, tuž ešče že něvime, jak vyhližaš ty, …… bo možna by se hafo robek tu styl, kere ti nadavaju, hneda pomyslelo, že sy prudce jedly, muhehe! A možna by aj začly pochtivať! Nejdřyv emajl, potem adresu a nakoněc buchvico…:-D)))

 • babča

  No je možneRuli, ža se tež řidiče tymi živočichy, keři něchcu vypadač, no tuž ale Vaša volba, ja ludi podle teho něsudim, ale načisto dumam nad tym, či by už ledakdo chčel s Vama spolunaživač, či robka, či kamrad, potažmo ani placena bedynerka, možne, že šče se vyhlednul jakusyk fajnu jidelnu, kaj přiveděče do stavu blizkeho mdlobam aji servirku či čišnika, bo ja zasej pravim, HLADU A POLSKYCH VŠI!! ja sem vojnove děcko a ene v sobotu sme mivali kuseček točeneho, o velikonocach od stryka kuzlatko, na kere nas bylo hafo, po vskřišeni byl pajšl, aby sme každy kusek využili, o kuřatach se nam ani nesnilo, aji krocani zmizli od sedlaku jak jim komanči fšecko sebrali, ach jak šmakovaly ty kobzolky z pařaku u kamaradky co se vařily pro kury, no a potem zas se otačaly korunky, tak sem vylizovala brutfaně, vysledek je včil očividny, bo mam jidla došč a možu se vybrač, ale baj jižni narody nědaju na lilek dopuščič, bo hu umju aji zrobič, znam jedneho chlopa, kereho jak vidim, vim ža deň budě stač za ho…o, bo je tak negatyvni, někeři zasej mušu seděč sami aji u stolu a tam už pisnička něnotuje pro jeden hlas, němysliče?? P.S. Haviřysku se ošklivi ryby, ale kvuli teho mi někaži ščedry deň a statečně popija u jedneho stola achtlik a hňape uzene, he, he

 • Edisko z Těšina

  BaklažanMjeli zme ve škole faceta, kery to svoje druhe ja v trenclach mjel jak baklažan! Enemže zme se teho moc něvšimali, bo vyborně hral fuzbal. Pozdějši, jak už se děcka začinaju všimať aj takych vjecy, zme se mysleli, že un je v normě a my zme podměrečni, heh…Nemluvja o tym, že zme v tej době vubec něvěděli, co to je baklažan!:D)))

 • občan Rulík

  Babče.V přiženěném příbuzenstvu se u nás vyskytuje jakýs doktor. Pracoval za první světové války, tedy v době kdy byla v bývalém Rakousku opravdu bída.Lidé byli stále víc nemocní a to tak, že nebyli schopní docházet do jeho ordinace.Nezbývalo, než je navštěvovat.Prý stačil letmý pohled na chorého – ležícího v posteli a bylo jasné co mu chybí.Pacienta pro jistotu proklepal a pak šáhnul do kapsy a vytáhnul už předem natištěný recept. Na výživnou polévku. Originál receptu už nemám, ale do polévky se musela dát libra mrkve, libra cerelu, půl libry cibule, pórek, petržel a petrželová nať a čtyři libry koňského masa – tehdy k mání za pakatel u každého řezníka. Koňské maso proto, protože v koních je síla, proto utáhnou daleko těžší vozy než kravky.Vše se muselo důkladně povařit, maso vyjmout a zeleninovou polévku dát chorému. A za týden byl čiperný a zdravý.Lid obecný zdravil onoho doktora na potkání. (Po jeho smrti po něm nazvali jednu ulici! Jako díkůvzdání).Můj skeptický dědeček, který moc nevěřil na sílu oné převařené vody a tak se jednou tohoto doktora pozeptal, v čem vězel ten zázrak.Doktor mu na řekl následující: Vsugeroval nemocnému, že ta síla /koňská síla/ je skrytá v té polévce. Jenže, ta hrouda krásně vonícího masa se přece nemohla vyhodit. A proto také snědla. Ačkoli pojídání koňského masa bylo v té době církevně zakázané. (Zakázal to jakýsi Řehoř šestém století, ale zákaz byl tady).Nemocní byli tehdy převážně velmi podvyživení, chyběli jim živočišné bílkoviny. A ty byly v onom koňském mase.O kterém nebyla během konsultace žádná řeč.

 • Jana-ostravacka

  LeloTak sem dneska vyskušala tvuj recept na kačenu na červenym vině, byla skvělá, všeckim nám chutnala. Červené zelí a chlupatý knedlík, zapít oroseným pivkem, no němelo to chibu!!! Enem sem se tě chtěla zeptať esli si v tym recepisu nězapoměla na kmin. Bo ja obyčejně vypotřebuju kminu tak pul sačka. Tož diky za radu. Inač vidím, že se tudyk dřista o žrádle celý tyděň o stošest. A Edis ten pořad na Čt 1, hned jak sem ho zapla se mi spomělo, že sem teho chlopa už kajsik kdysyk viděla (Rudu Stolařa), aji sem tam kratko zahledla Čvaňu-Zednička, eště take ucho mlade. Asy tam robil enem take křovi, něvim bo sem to něviděla od sameho začatku. Tak čautě partyjo ostravska, přeju pjěkny zbytek fikendu.

 • krmič

  krmičO zákazu koňského masa jsme tady už kdysi diskutovali. Jenže si nemohu vzpomenout, s jakým výsledkem :-)Za první světové války byla opravdu bída a hlad, to u nás v rodině tvrdili všichni, kdo to pamatovali. Ale kdyby se dostalo koupit za pakatel u každého řezníka koňské maso, tak to by přece bída nebyla! O nějakém zákazu koňského jsem nikdy neslyšel, to by naši určitě věděli. Já myslím, že tehdy nebylo ani koňské, on nebyl ani chleba.Na druhé straně, třeba moje manželka vždycky tvrdí, že by koňské nejedla (nikdo ji k tomu nenutí), ale není schopna specifikovat proč. Asi jako by většina lidí nechtěla jíst psí maso (a já určitě ne kočičí!!). Ale ta polévka mi připomněla, jakým způsobem u nás doma děláme boršč. Už jsme ho dlouho neměli, chyba.

 • občan Rulík

  koňské maso…Byl to papež Řehoř III. (+741) který zakázal pojídání koňského masa. Je prý to germánský zlozvyk.Koňské maso se "nepapalo" dlouho. Teprve po německo francouzské válce /1870/ si Pařížané začali zvykat na tohle neobvyklé maso. Odpor ke koňskému byl v bývalém Rakousku velký. Přes velikou bídu po roce 1916 ho lidé nekupovali. Denní stravou ve Vídni, či Brně byla vařená řepa. Považována /dle záznamů současníků/ za delikatesu. Pro poválečné Brno byl nejbližší koňský řezník v Třebíči. Až když se začaly projevovat důsledky akcí soudruhů vznikly v 300 tisícovém městě tři řeznictví. Jedno z nich bylo v nově vybudované tržnici. Mám na filmu krátký záběr na dlouhatánskou frontu na maso /všeho druhu!/. Ale jen krátký. Musel jsem utéct, vyhrůžky k mé osobě se začaly hromadit.Německo začalo dovážet koňské maso teprve v 80 tých letech z Polska. Rozporcované. Němečtí řezníci neuměli koně "bourat".

 • Lela

  Jani – Ostravačko,Su ráda, že Tvojej famíliji kačena chotnala. Na kmin sem nezapomněla, pač ho nepouživam. Z nejakyho duvodo mi nerobi dobře. Do jidel ho dávam enem výjimečně a enem špetičku. Tem ovšem nechcu řéct, že se ho tam nemožeš přidat. Dneska sem zkóšela nové recepis na polifku z turkyně s kuřecima jatrama (takže Ruliku – nic pro Tebe), včera bel tendle recepis v magazinu Hospodařek. Bela fakt dobrá. A potem sme měli špíze (kostečka krutich prs – kósek jabka – kósek kuřecich jatek – kolečko cibule – kolečko klobáse a zase znova). Tož šmakli sme si…

 • Jana-ostravacka

  Lelo přemiň ale fakt něvim co to je turkyně. Teda v kulinařině!

 • občan Rulík

  turkyně … z němčinyTürkenmais… Kukuřice. Tedy žrádlo pro prasata. Jazyková vzpomínka na vpády hord z východu. Trefněji to nemohli naší předkové vyjádřit.

 • občan Rulík

  turkyněitalsky – grano turco…

 • Večernica

  [83] krmič (krmič )*Já si vzpomínám, že mi babička vždy říkala, že za protektorátu jak nebylo ničeho a i maso bylo na lístky, tak tátu udržela na zdraví přes koňský salám kupovaný u rasa.Prý jej prodával v místech kde teď stojí v Ovině UAN. A byla na něj hrozná tlačenice. Říkala taky, že ten koňský salám byl lepší než dnešní turisťák, byl kvalitní živinami, libový a zauzený velmi chutný. Ono taky není divu, protože kůň jenom tak něco nesežere na rozdíl od prasete či kur na dvorku.Hm…Za první světové ale bylo dost koní, více než za druhé, protože v té době byli jízdní pluky…a tak si myslím, že toho masa od nich bylo asi nejvíc mezi hladovějícíma, …vždyť koně v té době padali hustě na bojištích tak jak lidé ( byli zabíjeni nebo zraněni a poté utraceni). A dány k rasovi. Na maso a zpracování.Toš tak asyk…

 • občan Rulík

  Ještě jednou koněKoní bylo počátkem 20. století víc než dnes. Proto se musí koňské maso pro "labužníky" na Západě dovážet z "zaostalých" oblastí na Východě.Jízdní pluky byly – tedy také koně. Jenže, doprava padlých Šemíků nebyla snadná, chladící vozy neexistovaly a pak – o tom byla řeč – do koniny nikdo nechtěl kousnout. Kapacita tehdejších drah nebyla zase tak velká. A pak, není jedno jakým způsobem je kůň utracen. (Proto existují jatka!)

 • Večernica

  Když je hlad a bídatak je každému jedno jaké maso má na talíři, hlavně že má něco na talíři… a že děcka neumírají hladem…atd…Jedli se pejsci, kočky, dokonce i hlodavci se chytali…hm.Konina se jedla, byl oblíbený i koňský guláš…dokonce jsem kdysi četla, že u velitelů marškumpaček to byla delikatesa . Asï už nevěděli co strčit do huby :-)Tady ani nešlo o tu přepravu těch koní, ale zraněná zvířata se utracovala na místě tam kde byla zrovna fronta…a maso šlo k rasovi. Místní obyvatelstvo ví své. Jistě víš kdo to byl ras. Normální řezník to nebyl. A ten to zpracovával tak aby se to dostalo co nejspíš k těm hladovějícím. Takový dobře zpracovaný a vyuzený koňský salám – tak to už byla už vskutku delikatesa…Babička věděla o tom své a často o tom vyprávěla.Toš tak asyk…NO !Fajny deň tu šeckim přeju…i zostaňtě tu enem v dobrem rozmaru.:-))))

 • krmič

  Připomenu:Pan Fajstvepřovou zblajz.Pak koupil koninupro celou rodinu.Víte z čeho to je?Já o koňském mase prakticky nic nevím, jenom bych podotkl, že za druhé světové války bylo zásobování obyvatelstva mnohem lepší než za první. Ty potravinové lístky za Němců docela fungovaly, rozhodně lépe než za starého R-U. Těžce pracující měli zvláštní přídavky. A Němci měli příděly jiné než Češi :-/ Mám dojem, že nikdo nemusel skutečně hladovět, i když k blahobytu to mělo daleko. Mám na mysli samozřejmě situaci v Protektorátu. V takovém Varšavském ghettu to asi bylo jiné.

 • Edisko z Těšina

  Ano, krmiču, muj milovany spisovatěl pan Karel!!!Jeho Chlopi v offsydu su moju nejoblibenějšu děcku knišku!!!Cytuju: "A smí to bejt, tolik příbuznejch pohromadě? Není to proti zákonu?"Panu Karlovi (přymeni něspominam, něch dřystalove tež kapku potrapja šede buňki) se vyrovna snad enem naš Ostravak, muhehe!!! No ni?!:-D)))

 • občan Rulík

  Ty jiné potravinové lístkydovolovaly po květnu 1945 rozlišovat obyvatele na Němce a Čechy. Jinak to nešlo, mnohý obecní úřad už neexistoval, podle řeči se to také nedalo poznat a tak to byli kupci, kteří docela spolehlivě věděli, že jejich zákazníci měli někdy nárok na pár deka masa víc. Vím ale o případu, kdy jedna německá rodina, která lámala češtinu dost hrůzně zaprotestovala proti zřízení Protektorátu tak, že si na ouřadě nebrala "německé lístky". (Její protest proti Hitlerovi byl dán přísahou císaři pánovi… A přísaha se nemění!)Po válce měli potíže, ale vždy se našel někdo, kdo dosvědčil, že lístky neměli. Konce roku 1947 šli dobrovolně na odsun do Německa. V jejích okolí nenašli nikoho, s kým se mohli bavit…

 • Načeradec

  Kdo to mohl napsat…Jen se ptám.

 • občan Rulík

  různá masa…V těchtö dnech je v Israeli pozdvižení na kuchařkou jednoho kardiologa. Popisuje v ní přípravu prasečího masa. Což se, dle biblickýchg zákonů dělat – nebo dokonce jíst nesmí. Uvedený autor, který přežil varšavské gheto a povstánání píše, že jen dík vepřovému zůstal na živu. Maso mu dával židovský řezník. Teď je k vůli tomu poprask. Já jsem se zde setkal před lety s jednou bývalou ostravačkou. Přežila Terezín, přežila Osvětčím. A žila kdesi vedle Tel Avivu. Mezi řečí mne ozvala na návštěvu její země. K tomu jsem neměl chuť a vymluvil jsem se mými trvalými zvyky. Které spočívají v tom , že musím mít v neděli na stole "nebožku svini".Ona ostravačka /jméno neuvádím/ se na mne koukla

 • občan Rulík

  nějak se mi to přeplo.čili pokračování.Tentokrát stručněji.Poznamenal jsm k tomu, že zákony statu Israel nedovolují pěstování vepřů na půdě onoho státu.Ta ostravačka na mne koukla a zeptala se mne, zda se dají chovat vepři také na dřevěných roštech. Moje odpověď byla v tom smyslu, že ale židovská kuchyně se nesmí znesvětit takovým jídlem, jak to pokračuje dál…Nu – vecla, pravověrní mohamedání také nesmí pojídat vepře, ale korán nic neříká o jejich zabíjení. Místní řezníci se an to specialisovali a nabízí vepřové pod novým názvem – německé nízké hovězí, jiné ovce, nebo prostě – bílé maso.Židé koupí kýžené a odjedou s nákupem do pouště. By griované zakoupené konsumovali s pivem. Což se smí, to není mlékové!

 • babča

  ja, ja Edkupa Polaček to byl fijon, jak uměl popsač unyvezalny recepis na ty synčiskove bykarny, ale spravne baby ho čitaly stejnak, jako Rychle šipy a pana Verna, dodněska lutuju, že mě P.B. něpodaroval synečkem nebo vnučkem, bo to by byla inša jizda životem, jednak by měl pro mě fajne zadne kolca, rozuměj citove, bo by byl po mě, chacha, jednak bysme spolem hlupli do dněskajška, bo na to mě užije odjakživa, ale vracam abyšče synci spomenuli přyzvisko pani Amalky, kera tež uměla se svojum Gabrum a Malinkum zatřepač dětskum dušičkum jako Kaja Mařik, tak co chlopi, věnujme chfilku spominky našim milovanym, co nas tak inspirovali, spomiče se ??

 • občan Rulík

  Kája Maříkskvost české literatůry. Lidem, co něco takového čtou by se měly vypíchat vočička…

 • občan Rulík

  O Kájovi Maříkovi víc nahttp://www.necyklopedia.wikia.com Kája Mařík

 • Jana 1

  Rulíku, Rulíku,každý si může číst co chce pokud s tím neobtěžuje okolí. To by se taky mohlo napsat, že za některé tvoje kecy co tady píšeš by se ti měly uříznout prstíky.

 • babča

  a co ešče Rulíku??čuju, že i Broučci, Erbenova Kytice, pohádky B.Němcove, v tym punktu budu stekla jak djabel, bo sem hakliva na ty narodni perly jak na maloco, co nam děckam po vojně bylo radoščum?? tak prrr..

 • Edisko z Těšina

  S pani Amalku Kutinovu……sem mjal možnost něpřymo se zeznamiť ve třyaosumdesatym. Bylo to v Imperyjalu a kamoška vtedy mjala kondovita v televizyji, tuž mi pravjela, něch idu s ňu na natačani jakehosyk pořadu. Byl to takovy zaimavy a moc pjekny dřystacy večer ze spisovatělami, režiroval to Zdenek Havliček a o pani Kutinove tam jako o svoji muterlince mluvila moc zaimavě pani Marie Kubátová, jeji cera. Byl tam aj pan Kostrhun z Brna a František Nepil, kereho dovčil obdivuju – mam zparu jeho cedeček, na kerych su nahrate jeho pořady a fejetony Dobre jitro.A tuž tak sem se poprve stal televiznim křovim, ale stalo to za to, bo sem ho robil moc zaimavym a fajnym lidem.Ten barovy salonek v Imperyjalu už davno něegzystuje a z tych učinkuicych žije už snad enem Jaroslav Wykrent, kery to vtedy moderoval…Aj s tu znamu sem po devadesatym, jak jsem přestal robiť na Alexanderu v Kunčičkach, ztratil kontakt.A tuž tak asy…

 • Edisko z Těšina

  Inač Kaju Mařyka ……sem v životě něčital a včil, v moich rokach bych už taku litěraturu bezteho ani něpochopil. Možna je to tym, že mě už jako šestilete pachole ztraumatyzovalo čitani Honzykove cesty, zvlašč vaičkova scena v družstevni kokotarně. Od tej doby sem rači čital Žylverna a pozdějši inšiho Karla.Možna aj kvuli Honzykove cestě a družstevní kokotarně sem se na ty loňske předvolebni vaičkove sceny dival s určitym pochopenim…:-D)P.S.: No – a tym druhym oblibenym Karlem sem myslel mistra Havlička Borovskeho…

 • občan Rulík

  Erbenovu kytici nemám rádKdysi – tedy už moc dávno nám nařídil profák na gymplu donést do příští hodiny Erbenovu Kytici. My měli doma dost knih, tedy jeden pokoj jim byl vyhrazen… Ale Kytice tam nebyla. Asi nepadla mým rodičům a pra a pra a pra-rodičům do oka.I odkráčel jsem do města a povinné čtení zakoupil. Dost draho, na každé stránce byla celostránková ilustrace. Od jakéhosi Svolínského.Knihu dones domů, moc do ni nekoukal – to jsem si nechal na druhý den.Profák hned po vstupu do třídy zahalekal, máte Kytici? Načež celá třída zdvíhla žádané nad hlavu. Já také. Jenže má kytice byla skoro formátu A3. Čili k nepřehlédnutí. Profák zamířil ke mně a otevřel knihu. Nevím u které básně to bylo, jen si pamatuji, že na pravé straně byla krásná nahá ženská – oděná jen do páru škrtů tužkou. Jinak bylo vidět vše!Což byla chyba!Profák se strašně rozčílil, knihu mi zabavil jeko předmět doličný a naví mi udělil dvojku z mravů. Na fleku. Z vyučování nebylo nic, nebyl k uklidnění…Kytice ovšem zmizela. Zpět jsem ji nedostal…

 • babča

  Ruliku, Vy rypaloVy šče isto bylo obrazem našeho pana K.J., jak pisal o vodnikovi, a inych hruach, kaj se člověk tak fajně bal ež huši skura šla, ale někere verše k nězapomenuči, Hoj ty štědrý večere, ty tajemný svátku cože ……..,- ale měč dněskaj malu škrtku mistra Svolinskeho, tak sem bohač, něsem žadny macher, ale ludi co uměli baj co, co druhe obohačilo, něžili nadarmo, někdy vas podezyram, že se Vas kdosyk uměle udržuje hevaj tu na tych kydach, abyšče trošku pěnil krev nam hlupakum, no zla robota to něni, ani těžka, bo aji kaprovi ve vance třa prudit vodu ku lepšemu dychaňu, vy kujóne na urovni Picasa a Šekspira….muhehe

 • občan Rulík

  Pro babču…Ta Kytice byla vydána – ne k vůli veršům od Karla Jaromíra, ale proto, že ji ilustroval Svolínský. Na každé prvé straně jedna malůvka. Čím víc dozadu, tím měly ony ženštiny míň na sobě. A čtyřiceticentrimetrové tělíčko dovoluje znázornit každý chloupek, bez ohledu na to, kde se nalézá.Dnes chápu toho blbouna, co na mne řval cosi o vyhození ze školy a cosik o polepšovně… Ten nahou ženckou asi nikdy neviděl.

 • Naďa

  Kyticenedávno zfilmovaná je rovněž úžasná, zejména Karel Roden ve Svatební košili na mne mocně zapůsobil – moc pěkný horor, ale to jsou Erbenovy balady všechny – tajemno, zlo ve vzduchu, sem tam nějaká mrtvola – to já mám ráda – bojím se …

 • občan Rulík

  3koda, že skončilo zkoumánívodníků. Nějaký pantáta na ministerstvu je považoval za pověru nebo za folklor. Proto bádání o vodnícich zarazil. Ni Marx, ni Engels o nich nic nepíší – tudíž neexistují!Pravda je ovšem jiná. Stačí pohlednout na některé vlastnosti vodníků. Protože neměli žábra, získávali k životu nutný kyslík přes kůži. Která musela být vždy vlhká. Schnoucí kůže ale bolí, proto se chycení vodnící trápili schnutím.Protože vodnící žili převážně pod vodou, měli jiné zrakové schopnosti – byli tak říkajíc barvoslepí. Proto se lákali na barevné pentličky, které vodníci s radostí sbírali. Ony hrnce na dnech potoků nesloužily k ukládání duší, ale byly reservou vzduchu. Vodnice – tedy ne dýmky, ale ženský typ vodníka neexistoval. Rozmožovali se za pomocí mlynářských dívek, po kterých šli. Jen tak mohli mít potomky. Dědičné vlastnosti vodníků /dýchání kůží, nalezenalá barva těla, jiné vnímání barev/ se dědila pouze na mužské potomky. Po zavedení parních válcových mlýnů – které mohly stát na libovolných místech – se zhatila existence dřívějších obyvatel tůní. A kdo by dnes koupl šatičky šité při sporém světle měsíce…

 • krmič

  Rulíku [105],přiznejte že trošičku přeháníte, že ano? Jenom tak malinko. To o té dvojce z mravů a nevrácení knihy. To by snad nebylo možné ani za monarchie :-)

 • občan Rulík

  NepřehánímTen blb se jmenoval Morávek. Byl pensionovaným vysokoškolským profákem. Do pense šel 1936. Po válce, pro nedostatek učitelů se vrátl na krátko na gympl. Hodiny nám vyprávěl o chybě, kterou zavedli Češi po roce 1848 tím, že přestali používat sprežky. Sprezki… Byl žákem W. W. Tomka. (Nekecám!) Jeho oblíbené – nikolikerověk – používám do dnes… Nezapomenu na scénu, při které vytáhnul z lavice mého souseda, že krade. Já jsem ho začal obhajovat s poukazem na to, že jsem strašný bordelář, a že mi nic nikdy neukrad – ačkoli se u mne dalo ledacos vzít. (Viz příklad s Kyticí od Svolinského – ta stála dost korun). Nic nepomohlo, před celou třídou mu nadával do zlodějů – a že ho to neudivuje, protože jeho matka se živí prostitucí. (Pro mne tehdy nový pojem…)Moji obhajobu si zapamatoval a při presentaci oné Kytice mi to dal cítit. Dvojkou z mravů.Divné časy.PS. Otcův spolužák byl vyhozen ze všech c.k. gymnasii jen proto, že na záchodě – při čurání do lingrustového žlábku /zná to někdo?/ prohlásil, že by ho zajímalo jakého KLABANA má páter Slovák. (Iniciator stavby mohyly miru u Slavkova a jinak agilní člověk ve věcech víry v Brně. Se zápasnickou postavou!)Ze zavřeného kamrlíku – tedy z hajzlu pro velkou se vyřítil Slovák a milého studenta zavlekl k řediteli Fr. Novotnému.Onen vyhozený "zločínec" se později stal ředitelem jakés továrny na léky v Opavě. Od toho to vyprávění znám. (1950)

 • babča

  ona fabrikana leky, keru dněskaj maju Izraelcy je v Komarově, a ja pamatuju tak od 55 roku fšecky jeji ředitelee, někere sem osobně znala, ale inač mače Ruldo faktycky dobre fulate střevo

 • občan Rulík

  Pro babču.On byl ředitelem v roce 1950. Jméno mi vypadlo z paměti. Jeho vyhazov z gymplu byl na začátku první světové války. To byla dost velká tragedie. Bez maturity žádné studium, s latinou do učení? To také nešlo. U bohatších se to řešilo přestěhováním do Pruska.-Výrazu fulaté střevo nerozumím. Už jsem psal, že jsem měl češtinu u Moráááávka. Pod pojmem babča se mi hned vybaví: žena, baba, babice, babizna, /stařena/ stařice, letitá žena, ženka, žínka (ne na mytí!) a nakonec – samička.Ten skřet vyslovoval všechna slova tak, že byla rozumět každá samohláska. Proto Moráááávek…Ale těch pojmů /nových/ bylo tolik, že jsem nezvládnul běžné sprosťárny z ulice…

 • Jana-ostravacka

  Rulikovi za tu turkyňuNěfulej!, mi dycky pravěla moja babka, když si myslela, že si něco vymýšlím. Takže dedukuji-li dobře fulat, fulaté atd znamená lháti, vymýšleti si , neříkati pravdu.

 • občan Rulík

  Vedlejší poznámka k páteru SlovákoviTen je už leta letoucí po smrti. Ale jeho duch ovládnul myšlení brněnských občanů na dlouho.Ne proto, že stavba Mohyly míru u Slavkova (správně u Sokolnic!) je viditelná z daleka. Jeho adorace Napoleona /občanský zákoník = Code civil/přispěla k demokratisaci bývalého Československa a byla protiváhou proti císařským choutkám Masaryka – kterého Slovák označoval za podvodníka. Asi relikt z doby, kdy Masaryk byl placeným agitátorem Volné Myšlenky – atheistické organisace…To bylo proti názorům jesuity Slováka.

 • krmič

  Tak to je zajímavé! [116]Věc, o které asi většina lidí nemá asi potuchy. Zeptal bych se na nějaké odkazy nebo dokonce knihy. Ale předem vím, že bych byl líný to číst, tak se ani neptám :-)

 • Naďa

  Krmičiha ha ha …Mohylu míru jsme hledali 2x a našli jsme ji až na potřetí. Jezdili jsme s děckama na dovolenou na Pálavu (jednak tam bylo vždy o 5 stupňů tepleji než u nás a jednak se tehdy nedalo moc navymýšlet – k moři nás nikdo nepustil leda ke studenému Baltu a pro windsurfing to bylo ideální místo) no a Slavkov byl po cestě. Ve snaze ukázat klukům toto historické místo, o kterém se měli brzo učit, jsem nutila manžela, aby zabočil do Slavkova. Tehdy jsme ještě jezdili do Brna po staré silnici a dálnice se právě budovala, tož jsme odbočili vlevo, jenže jsme vjeli přímo do probíhající stavby – kolem nás bagry babrovaly, náklaďáky nakládaly, dělníci postávali a v tom prachu a lámaných skala trčejících želez a rour si to šinula naše 120 s karavanem – to bylo pozdvižení…Mohylu míru jsme nakonec našli, ale až nedávno, to už jsme byli bez dětí.

 • občan Rulík

  117Vše, co se týkalo bohorovného jednáni Masaryka bylo zlikvidovováno už v jeho počátcích. Zákonem na ochranu presidenta /píší presidenta a ne dle nových českých pravidël…/ vliv Morááávka! Nebudu ho zde citovat, asi by mi nikdo nevěřil.Slovákův postoj vůči hlavě státu vedl k tomu, že brňáci – tedy starousedlíci – neměli tohoto pána v lásce. Snad to bylo dáno blízkými Židlochovice, (císařský majetek), které byly dány M. k disposici. A vědělo se, jak se nový zámecký pán chová – v protikladu k arcivévody Bedřicha (ten sídlil také v Těšíně!).Mne udivuje na Slovákovi to, že on jesuita měl v oblibě Napoleona – člověka dosti bezbožného. (Psáno stručně). Dík Slovákovi byla nedělní návštěva studentíků v kostele u s. Tomáše povinná. Ta se kontrolovala až do konce války.

 • krmič

  Ano, přesně,to s tím Napoleonem mě taky hned napadlo, divné, velmi divné. Aloise Slováka jsem si našel na Wikipedii – "zakladatel spolku Napoleonské vojenské historie". Naopak ten vztah k Masarykovi překvapivý není. Nemusí být každý komunista, kdo není Masarykem nadšen.

 • občan Rulík

  Pohled na Masaryka mi vytříbilprof. Liškutin.Ten jednou, probírala se staroslovanština a tím pádem také Rukopisy, poznamenal velmi suše, že on je v seznamu badatelů, zabývajících se Rukopisy uveden na 14. tém místě. A že na místě číslo sedum je uveden Masaryk. Který studoval Rukopisy velmi krátce, protože je neuměl číst. Následující debatu opakovat nebudu. Strašně by jste /byste/ mi spílali. Dnes chápu lidi, kteří nesnáší prostituta Čapka.

 • krmič

  Nečetl jsemHovory s TGM (jmenuje se to tak?), tak nemohu soudit. Ale slovo prostitut mi připadá přece jenom poněkud drsné :-/

 • občan Rulík

  Pojem prostitutka je dán činností ženy.U mužů se to posouvá do jiné oblasti. Karel Čapek, dle výpovědí jeho součastníků dělal vše pro peníze. Byl tím dost posedlý. Jeho iniciály pod články "KČ" se vysvětlovaly jako koruna československá. Jeho sňatek byl zapříčiněný Čapkovou snahou o zvýšení "glancu". Manželku to natolik znechutilo, že své soulože naprosto neskrývala – to vedlo u Čapka ke k otázkám, jak jsi dnes v noci zamr….To nebyly jen ony nerozhovory. Ve kterých většina textu pochází od dědičně cáklé Alice. Konec debaty.

 • Večernica

  chybja mi tu dřysty o naši fajne Ostravěnce…NO !…i jak tu vkuřim si jakysyk dřyst , baj enem cosyk zaimaveho počytať …tak se tu kulaju enem hnusne drby o tych bohatyrach našeho naroda kere si ja osobně važim…a ni enem ja…( že Babčo?)…a kysnu tu zapškle komentaře z kaj kereho zesmoleneho almanachu Ferenc Jožky RU …a inše duperele – ganc pavlačova slepičarna jak z Interny III ( kaj juž šetci enem plantaju …hm)Kaj su šetci kocuři, mistři vařečky baj srandisti ztuď , co maju i včiľ eště kapku teho našeho familiarneho Švejka – v NĚDOPERDOLENYCH žilach …baj Čapka baj Káji ( Poláčka i Borovského- na kere ja nědam dopustit. TO NI !!!)…. ???:-(Edis…toš se něněchaj přemluvať i liskni tu cosyk vyživneho z te tvoji kocuři familie.Bo juž mam absťak na cosyk normaľněho…heh…po našemu :-))NO !I němluv mi tu, že nimaš kvartyr zhuru nohama…jak to tve chlupaté cácorky lapně..i třá maju svuj exhibičny děň …heh :-)))Toš piš, povídej…přeháněj …:-)))Baj je jakasyk změna, bo mně z teho klotoveho invetařa juž jebně !Toš tak asyk…

 • babča

  ja, je tak rychtykmalo na tym něščeščim, hnusnym smogem, ustavičnum žimum, aji tym, že tym padem slunečko nězasviči a sme nuceni seděč na dupě doma, bo venku furt kliže, tak /ně/mušime hevaj čubněč na inši smog duševni, enem nuly se snažu všecko něgovač, bo inač by jich druzi mijaly na hony, ale oni vju, že su tacy hlupacy – aji ja – keři se dobře naseru a oponuju, tak tu smolu a smolu ty svoje zababony, u nas v domě meškala fajna robečka, stara panna, mluvili jsme ji teto, bo milovala děči a to byla kucharka pana Masaryka po dluhe roky aji jeho jakasyk komorna, dychčivě sem ju posluchala jak vykladala a ani slovečko hany, byla to zbožna osoba, tak isto něcyganila, ja majlibr dycky dumam kaj teho RUL zaškatulkovač, je fakt že by měl mluvič o sfojim vztahu např ku psovi a kocurovi a to bysme byli doma hnedaj, v kysni je h…o, mi zostava dožira s haviřiskem a jeho apetytem- kaj se bere!! kurnik šopa, a kdyby něbylo fajnych kuskuv kota s fenkum tak už tež pomalu bych kehosyk liskla až by to mlasklo!!

 • Večernica

  Krmiču, něviš o tym cosyk ?* Sem byla u svojeho felčara …lapla sem si do čekarny…jakasyk robka byla přede mnu , …i toš byl čas… toš sem vzala do pazuru časaky co tam byly – i enem sem si přetřela zrak. Čemu ? bo tam byl ï jakysyk časak co sem eště vživotě něviděla nikdě . Bo měl nazev Ostravak.Toš sem v něm listovala- bylo to asyk lednove čislo- bo sem tam štěbetalo o lednu 2010… měl asi 14-20 listů… i jako hlavna persona tam byla jakasyk robka co ju ja něznam ( medialně)…+ vysmaty pysk – Radka Johna – teho už medialně znam.Kery by ho teš něznal ni ?…No…i ten tam cosyk štěbetal o světlych zitřcich strany VV- či co to bylo…něstihla sem to dočitať , coš mně včil smoli….bo juž jak ta robka se vykulala od felčara…toš mně volali…toš enem že sem to zaregistrovala…hm..dole bylo jakesyk udernicke heslo jak z rubaňja… cosyk na styl Ostrava – Ostravakum- Ostravak…tak nějak… no včiľ si pravim, že sem to asyk měla stopiť ( baj se to něma).Bo mi to vrtalo paľu… šla sem od felčara potym k Elektře do Infa centra- co tam je u zastavky lokalek..i jak sem jim pravila, že ten časak Ostravak chcu- esli mi ho možu dať či zpředať…toš na mně vytřeštili oči…že o tym nic nevi…i kaj to beru.Robka jedna eště sjižděla net Radka Johna- esli tam cosyk něnajdě…ale guvno i tam bylo… i šlus.Toš mi to vrta paľu dovčil…bo sem to na vlastni oči viděla…i tak si pravim…esli o tom vi Ostravak- že jeho slogan je těpnuty do jakehosyk časaku- kdě se regrutuje jakasyk strana VV- i robi do ni nabor Radek John…Esli stě kerysyk viděli ten časak…baj se vam zadaři ho dostať do pazury…toš tu vevaľte bližši info..bylo by třá to zaimave.Esli v ponděli tam eště budě…toš ho přyberu..bo valim na kontrolu…i dam tu sama befel.Toš to su mi vjěci…hm.

 • Večernica

  Babčo matě recht:-)Eště že ty fajne zviřatka su…bo mně teš přeberu jak je třá…bo by sem teš možbyť kerehosyk vyliskala přes pysk…juž jak fest brutaľně hlupně :-)) heh…

 • Naďa

  Mně ty Rulíkovy hláškypřipadají jak bulvár nejhrubšího zrna, který je zaměřen do minulosti a tak se řada lidí jím zmiňovaných nemůže vůbec bránit, neboť již jsou v Pánu a nebo se jím popisované události nedají nikde ověřit. Je fakt, že jeho pojetí historie je šokující až urážlivé. Ale neříkám, že je to lež, spíš si myslím, že mu někdo kdysi šeredně ublížil a on má tak pokřivené zrcadlo vnímání a tímto způsobem kolem sebe kope . Je mě ho líto a přála bych mu "Slunce v duši", jak kdysi říkal jeden moderátor zpráv.

 • občan Rulík

  NaďiTo není MOJE jen pojetí dějin. Velká část českých dějin byla překroucená nebo prostě smazaná. Šaškárna kolem RUKOPISŮ se vyřešila už kolem roku 1856. Chemickým rozborem. Hanka a jeho pomocníci dávali do duběnkového inkoustu berlínskou modř. Dosahovali tak černého písma, typickým znakem pro stáří. "Objevitel" Hanka byl postaven před alternativu. Buď bude mlčet a dostane místo ředitele Královského musea v Praze. Nebo – když začne R. obhajovat….tak je konec!Pak bylo dvacet let klid. Zmínky o bájných obhájcích Hostýna se objevovala jen v kalendářích pro rolníky.Až kol roku 1875 se začaly objevovat v denním tisku články od anonyma (Vlastislav, Vlastimil…) které vyzdvihovaly slávu dávných Čechů. Těch článků bylo bezpočet. Rok na to se v témže tisku začaly objevovat kritické poznámky – týkající se pravosti Rukopisů. Opět od anonymního autora.Zdroj byl – jak se dá ještě dnes zjistit – stejný. Byl jim jeden Vídeňák. Jménem Maszarik. Na obhajobě – či zatracování starého českého písemnictví si postavil karieru. Tenhle trik¨mu prošel skoro vždy. Až na jednu maličkost.Čeština má pojem průšvih, prošvihnout … Dík Masarykovi, kterému se jeden podfuk nezdařil. Viz případ Šviha. Tam si to můžete přebrat.Masaryk se čestným slovem zaručil, že nebude při svém léčení mimo Rakousko podnikat nic co by škodilo zemi. Jako protihodnotä mu bylo slíbeno vyplácení platu jeho – v Praze žijící ženě.Jenže Masaryk vstoupil hned do služeb ruské špionáže. Ne moc chytře. Švýcarská rozvědka ho odhalila a předala informace o jeho činnosti do Vídně. Když na základě M. zpráv došlo k decimování jednoho dělostřeleckého pluku se spoustou mrtvých (jméno tohoto pluku nese jedna pražská ulice (sic!)). Pražská lůza, informovaná tehdejším tiskem o tom, kdo nese zodpovědnost za smrt Pražanů se vrhla na Masarykovu ženu. Ta se z nátlaku ulice zbláznila… A už nikdy se z toho nezotavila.

 • krmič

  Tak něco jinéhoUž jsme se toho tady kdysi dotkli, jaká existují kuriozní jména světců. Dneska se to v českém církevním kalendáři hezky sešlo. Kromě mnoha jiných: hned dva Saturninové, Saturnina, Prima, Matrona, Major, Faust, Dacián…To poslední mi připomnělo slovo dacan, které jsme běžně používali. Později jsem se dověděl v písničce, kterou měly v repertoáru Buřinky, že:"Prostějov má originál dacany."Z čeho to slovo dacan vzniklo? A jenom v Prostějově?Ta písnička se jmenuje, jak jistě víte, My jsme ti ostravští chachaři.Slova i hudbu složil Saša Razov Copyright by "Tonika" Mor. Ostrava, Poštovní 18Nejnovější šlágry sezony – Edice Tonika. Ale které sezony (letopočet), to se mi nepodařilo zjistit :-)

 • občan Rulík

  krmičovihanlivé nadávky – dacan – jsem si všímnul už dávno. Plošně omezené…Už kdysi jsem se ptal, zda to nevzniklo stejně jako grázl. Ze jména…

 • Večernica

  [130]Jeden akčni svaty je právě v kurzu. Svaty Valentyn – 14. unora Je sice do Čech exportován teprve až po pádu komančů…v tom megaplošném zamoření marketů a mediálně propagován jako " svátek zamilovaných"….což je u nás jasný import, tradice tu nebyla…Ale pamatuji si že tzv. Valentýnky ( pohlednice ) byly populární ještě za dob první republiky, protože jsem jednu našla i v albu po prarodičích.Babička si ji uschovala na památku- první co dostala od dědečka s vyznáním lásky.Tohle by jaksi u nás v tradicích prošlo…to jo… ty Valentýnky…:-) …ale ten mega kult co se z toho včiľ zrobil , to juž u nas tradici nima…to ni.Toš tak asyk.

 • Edisko z Těšina

  Kurňa, ……tuž včil něvim, či se z teho navalu něortodoxniho dějinopisu zotavim aj ja, buhehe…:-D)))Fakt je ten, že mě Masaryk, česke republikaněni ani jakesyk po převratove huravznikle cyrkve moc něimponuju. Auzgerechnet dyž do jejich kostelu vidim lozyt tak stare ancykrysty jako je Klauz a Parubek. Topol ma z Valašska aspoň tolik slušnosti, že se něpodřižňa…No – ale možna je to temu, že němam šmak na žadne novoty. Asy jako nimjali moji stařici, ani tatik z muterlinku.Bo stařik (v suladu z moju viner-oba) dycki pravjeli, že z novot je normalni enem lupani v křižu. A všecko ostatni je – jako každa licka cypovina – guvnovert…Tuž temu asy zme nikdy nělozyli z praporkami do pruvoduv. A tež sem ani za tu dvojku z mravu, co sem dostal v šedesatymšestym za něučast v novodobych radovankach, jak se mělo tančiť všude a ja sem tak moc chtěl kvuli Žofince z Tošanovic do pruvoda na moji modre, krepovanymi stužkami vyparaděne favorytce, tuž za tu dvojku z mravu sem něvyfasoval ani maminym patykem zparu po řbetě…Nězme my to, lidi, divna chatra?No ni?:)))

 • občan Rulík

  Pro EdiskaNově zřízená církev československá – husitská byla povinná pro všechny, kteří brali nějajým způsobem plat od státu. Za tři roky po jejím zřízení dosáhla v českých zemích jeden milion "členů". Na Slovensku – učitelé a četníci jen 1500!Po únoru 1948 se proslavila chválením a opěvováním Stalina. Její představitelé Hromádko-Lukl a jeho podržtaška Milič Lochmann lítali z jednoho mírového kongresu k druhému a pěli ódy nad lidumilností J. V. Stalina. Dnes má tato církev asi tisíc členů…Nikdy nebyla pronásledovaná režimem. ( V roce 1950 pozůstávala jedna třetina věznů v Leopoldovské věznici z katolických kněží…)

 • krmič

  Zase troška přehánění"povinná pro všechny, kteří brali nějajým způsobem plat od státu."To byli přece i učitelé na státních školách, ne? Žádná z učitelek v naší užší i širší rodině v československé církvi nikdy nebyla. Ani jsem o ničem takovém neslyšel.A na školách se vyučovalo i náboženství, samozřejmě z valné části katolické. Akorát nevím, jestli ti vyučující (katecheti) brali plat za vyučovací hodiny od školství nebo od církve. Mám samozřejmě na mysli stav za 1. republiky.

 • občan Rulík

  Ta povinost ke vstupu se týkalapřevážně učitelů. Kontrola se prováděla na příslušných "ouřadech". Když "ouřad" nebyl M. nařízení nakloněn, tak se švejkovalo. Měl jsem jakéhos příbuzného – řidícího obecné školy, dost věřícího – ten jezdil do kostela pár stanic vlakem. Po roce 1929 nátlak skončil. Asi v tom hrála roli také německá menšina – kterrá se nemohla idetintifikovat s pojmem československá /to by ještě prošlo/ ale název husitská byl pro onu třetinu "národa Čech a Moravy" přece jen cizí. Tahle církev zmizela tak rychle, jak přišla.Katecheti byli placení církví.Nátlak byl také prováděn na ajznpoňáky.

 • krmič

  Povinnosturčitě ne. O tom bych přece v naší rodině něco slyšel. Ale třeba to platilo jenom v Brně? :-)

 • občan Rulík

  Krmičovi…To je tak dávno, že se k tomu asi nikdo přiznat už nemůže. Písemné doklady o této akci nejsou – jen svědectví "postižených".

 • krmič

  Dnes ne,to už se zeptat nemohu, to je pravda. Ale před 20 – 30 lety ti lidé, kterých by se to tehdy týkalo, pokud by to byla pravda, žili. S církví československou – husitskou neměli nikdy nic společného, to vím bezpečně. Klidně ovšem věřím, že nějaký poblázněný ředitel školy mohl rozdávat přihlášky do té církve. A vlezdoprdelkové to houfně podepisovali. Ale žádný zákon na to nebyl, ani ministerská vyhláška.

 • občan Rulík

  Rozdělování přihlášeka kontrolu prováděly okresní "ouřady". Které rozhodovaly o učitelských místech…Zákon na to opravdu neby, ani ministerská vyhláška. Za to tu máme dopad oné akce. Česká republika patří k nejatheističtějším zemím vůbec.To nebyl boj mezi katolickou a evengelickými církvemi, které známe z jiných zemí. To byl následek M. nenávisti ke katolicismu. Zárodek spočíval v jeho odmítnutí na diplomatickou akademii /přihlásil se tam hned po maturitě. Akademie vychovávala diplomaty pro R.U. a byla – jako Theresianská akademie bezplatná. Podmínkou k přejetí byla například dokonalá znalost franštiny, kterou M. splnit nemohl. (Hovořit bez akcentu v jiné řeči se dá jen do puberty. )Jeho konkurenti měli od dětství francouzské chůvy. Těm konkurovat nemohl. Odtud pramení jeho zášť proti šlechtě. Z M. franštiny si dělal šprťouchlata Václav Černý – který spolu s Voskovcem = Wachsmannem studoval na fr. lyceu.

 • babča

  sos, už mi třa pomocibo už na mě šedla ta hriomska ponorkova němoc, dněskaj je to už pomaly k něvydrženi, furt už se s jarkem čilim že zase k… pada, je to pro mě ganc něunosne, bo se v tym kvatyře mijame s kotem, psem a dědkem, keremu stači to sfinske potforstvo, už mu maluju jeho slinifku a jatra v najčernějšich barvach, strašim, že něma krevni oběh, dla teho se mu podlamuju nohy, checht, škoda že němožu vam puščič video jak Mikeš na stěně objevil velke vietnamské hodiny, na kerych ide vteřynova ručička, no pohled jak mana nebeska, jak duma, či to možné o moji myšce ani němluvim, no ale k temu haviřysku, bo sebum chňapnul v leče na rovnej cešče, tak ho v žimě jima hruza, že by měl vležč do putyky, bo vi, že by spadnul a zmrznul, každodenni správy o tym čita v novinach a tak od rana depce a leze mi dobře na nervy, čemu ani ja něidu ven se ptače?? No bo meškamy v kopcu a nic odhrnute, opravdu něsnadne pro člověka s dobryma nohama, ni tak pro belhavu babu, tak mušim odvracač oči od prosebneho Amalčineho pohledu, maxymalně vylezem s bidum na plac. Auto zafujane, včera sem s nim vyjela na krchovo bo muj něbožčik by měl kulate vyroči , tak se sfičkum a kytkum sem se statečně bořila nad kolena, o tym jak protačam kola feldy ani němluvim, tak spinam oči k nebjua řikam, ač už je lepši, bo choč dědka udržim při čistej palicy a un prohřiva ložnicu, jak tam přyjdu, zapomim co sem chčela myslim že aji k jeho ulevě, tak radošči rychtyk pomálo, ešče že začala ta olympijada, bo radošč z radošči druhych mi pořad zostava

 • Jana-ostravacka

  No vidiš babčo cosyk mame společnehoiTak abysy věděla, moja maminečka tež včera měla vyroči, tuž sem měla v planu na krchovo, (jak babča pravi), ale bylo mi tak chujovo, jakasyk střevni chřipka, či co, že sem to vzdala, ta jak pravěl Ostravak-prutokový ohřivač kakaa. Zapalila sem svičečku doma. A dněskaj ten muj, co s nim byvam už hafo roku nědbal že je hladko, a vydal se za "kamaradama" o pul 11. No a vratil se ve čtyry hodiny ze zkrvavenu jizvu na bradě, a bolesťu na hrudi asyk ma polamané žebra či co. A tak my tudyk žijem.

 • babča

  jaka nahoda Janona mu pravdu, loni sme byli štyryrazy na pohotovošči, haňba mě fackovala a dochtur se smil, bo moja cerka tam roky robila na chyře, ale pokažde měl ty žebřyska naražene aji možne polamane/podle rentgenu/ to stukani/ bo jako nachrchlany haviř němuh zakašlač/ něpřeju najvětšimu něpřatelovi, ale furt se znovu ptam, jakto že ta chuč je mocnějši potfora jedna, no fčil by žebra možne tak něhrožily ale to zamrznuči je přecejky muj dobry pomocnik, tuž tak asy, ja, ja

 • Večernica

  Babčo, toš se třymajtě při dobrem rozmarubo baj je dněs němasně-něslany Nov,…i o tej poře se pravi v prognostikach, že i energija je jaksi v dupě, hm… cosyk na tym budě …no…bo i mně se cely deň teš něchce vykulať ani z lužečka …V kisni včiľ pravili že u rakosniku začal Novy Rok i na velině je uřvany tygr…toš baj by to bylo k čemusyk dobremu,…heh…u nas by to byl asyk rok divočaka…ni ? :-)))Je třa teš spočnuť, něsmykať se kaj jeden němusi …i v tym přypadku něhrozi domordovany pysk baj dupa z jakehosyk amaterskeho trojiteho riperbgra:-)Střevni chřypajzna v Ostravě je …bo sem o tom teš juž cosyk čula…i toš je třa vydesinfikovať střeva jakymsyk kvalitnim domacim špiritusem. Zichr je zichr. :-)Ale asyk enem doma v tym fotelu, kaj něhrozi že si při špaciru dom potym jeden nězahraje – na olympionika …heh.Toš tak asyk …:-)

 • Večernica

  KrmičuMaš recht. Bo to take drasticke něbylo s tu agitku s tu novu cirkvu.Ta vnikla kajsyk v roku 1920-21., přesně to nevim ani ja a to pod nazvem Církev československá. Navazovala na husitske tradice. Ale v názvu žadne husity něměla – enem ten nazev cirkev československa. Zkukla sem svuj stary křesny list z prosince 1952 a tam byl přesně enem tenhle nazev. O žadnych husitach tam nic něbylo. Dala mně pokřtiť moja babča bo sem pry měla smrt na jazyku eště zparu tydňu jak sem se narodila, toš preventivně …hm.Nabča jak si vzala dědka, kery byl v tej cirkvi od jejiho založeni, toš z tuheho katolika přešla do jeho cirkve, bo se to tak slušelo, baj robka nasledovala sveho chlopa i tu.Teprem v roku 1955 se původni Československa cirkev přejmenovala na Československou církev husitskou- to byl dodatek novy – ale až za komanču.Včiľ na hlavnim husitskem kostele ve Vitkovicach je napis Pravda vítězí…a enem název Církev husitská.Toš včiľ si vyber :-)Baj sem byla pokřtěna v tej cirkvi…sem do ni chodiť jak děťak němusela..ani sem naše v kostele nikdy něviděla, enem mamu na pulnočni a jak davala služiť mši za stařiky. Potym jak sem byla robka sem se jaksi sama octla – u evangeliku…i začla chodiť tam. Do cirkve Českobratrske evangelicke, co ma hlavni kostel ( červeny)- na Husově naměsti u byvale Krajské odborove rady. I tam sem dovčiľ…Toš tak…k tej cirkvi z pera – českych ověřenych pamětniku :-)Fajny večer tu šeckim přeju * * *

 • babča

  a ja se zasejky myslimchoč sem vychovana v přisnej viře katolickej a se u mojeho P.B. dovčil, že žaden na svěče něvi, kera vira je ta prava a to mluvim s plnym vědomim, že se isto ruham, přeju fšeckym co ich jejich vira uči enem dobre, aby se každy věřil v to dobre, sucitne s bližnimi, možu se ja klidně modlič vedle musulmana každy ku svojemu, mi to něvadi, bo žaden nic dojista něvi!! ale vira je laskava a pomaha ve zlych chfilkach, se myslim dozaista temu tež věřim, abysem měla kuseček naděje jak mi je třeba, ale tež žiju dla jakesyk normy – ja třeba podle desatera, iny možne podle koranu, ostatně dogmata viry už něsu pro mě tak zavazne, temu tež něsem fanatyk a vyznavam svobodu fšeckych

 • občan Rulík

  145Večernice má pravdu. Přídavek – Husitská – byl připojen až v roce 1951. Kdo byl iniciátorem nevím. Asi zmíněný Hromádka – Lukl a jeho podržtaška, kteří objevili náramnou trafiku. Jenže – v těch letech už byla ona církev bezcenná. Kláštery katolické církve byly zlikvidovány, knihovny zničeny, duchovní převážně ve věznicích…Rodiče Večernice asi byli učitetelé, že nechali pokřtít jejich dítko v církvi, která prohlašovala : TÁBOR JE NÁŠ PROGRAM!Kdyby to splnila, tak mohu říct, že bych radějí žil v režimu Pol Pota v Kambodži než pod českým Táborem – tak jak kdysi byl.Zajímavé na celém vývoji je, že manželka Antonína Zápotockého byla učitelka a jezdila (už jako první dáma ve státě) ke zpovědím na Hostýn. K velké nevoli UV výboru. A Uhersko-Hradištského StB, které muselo celé hostýnské okolí hlídat.Zmatené časy…

 • Večernica

  Ale kaj ty kecko …na vizionařa se něhraj bo nato němaš …heh :-))A na googlu šecko nenajděš.NO !Moji rodiče kantoři něbyli, baj měli každy vysokoškolske vzdělani.Tatik baj historik a v te době navic ve sve aprobaci jasna špica měl od kadrovaku celkem klídek… němusel lezť komančum do dupy baj nikomu inšemu, toš tu něplantaj cypoviny…hm.Tak samo, jak ten ¨dodatek husitska byl až od roku 1955, bo mně to nědalo i sem se nato osobně zoptala moji zname- kera je farařku v tej cirkvi v Přivoze, a kera juž je inši kalibr na ty OK cyfry dat něž ty.Toš tak asyk.Fajny start do teho noveho tydňa partyjo co tu choditě dřystať… aji tym co tu chodi enem zahližať …:-)

 • občan Rulík

  Večernicina kterém gůglu najdu informace o nasranosti Hradištského StB nad návštěvami Zápotocké na Hostýně. Ten zmíněný vyhledávač je asi tak spolehlivý jako neyclopedie.wikia.com

 • Večernica

  Ruliku je třa vystčiť dupu z almanachu a na hovno vpomineka kapku si teho života eště třá užiť.Bo jak tě čicu, ty stary lišejniku…..jak vyrabjaš baj by si měl s tu frojlan Zapotocku jakesyk drobne….heh:-))…toš Tabor, baj Žiška zato němožu, že si měl v te době na guvno palcat :-)))) Hm…enem same duperele….keho to tu juž zaima…NO !Vypni komp i fachaj na plac mezi ľudi, kaj sundaš ze sebe pavuky i na jakys čas možbyť eště lidsky obživněš .I smoľ na jasne cypoviny ….NO !Toš tak asyk…

 • občan Rulík

  Paní Zápotocká měla jiný zvířetníkona byla Husa a já jsem ze znamení Vemblouda. Pro nás by byl plac jen na planetě Pluto – jenže tu už zrušili před nedávnem pro nezájem hvězdopravěčů.Jdi raději zatřepat s bývalým ministrem války…

 • Neva

  Edis…maš ešče tu mejlovu adresu tajak kdysi, nebo jakusyk novu? Poslala sem babče a Tobě obrazek. Tuž ezy to padlo na urodnu pudu. A co noveho s kisňu?

 • babča

  děkujuakurat na moju naladu Něvuš

 • Edisko z Těšina

  Fajny murek žebronilek!:-)

 • krmič

  Časopis Ostravak,který zmínila Večernice, nám právě dodali do domu. (Nechci říct do schránek, tam si reklamní tiskoviny nenecháme strkat.) Ano, je to reklamní – předvolební – plátek strany VV. Radka Johna tedy zrovna nemusím, ale témata, která tam ventilují, jim mohou přinést nějaké hlasy navíc. Zejména kauza byty RPG, kterou se zabývají. To jsou tisíce nasraných lidí. Otázka je, jestli jim strana může doopravdy pomoci. A třeba kaplička za 4,5 milionu. Dnes jsem šel okolo a nechtěl jsem věřit svým očím. Za ty peníze tam ani není věžička pokrytá mědí, ale vypadá to jako ten nejsprostší pozinkovaný plech.Akorát se mi nezdá, že by na Čapkárně byla zima, jak rovněž kritizují. V bazénu tedy zima není. I když tou rekonstrukcí nadšen nejsem, pro mne žádné zlepšení, já o tobogány nestojím a bludiště to opravdu je. A některé nové konstrukce už začínají rezavět. Má s tím náš Ostravak něco společného? Nebo jenom použili příhodný název? Na slovo "ostravak" asi nemůže mít nikdo copyright, i jdyž na své dílo samozřejmě ano.

 • Večernica

  Dík Krmiču za obšírny befel…jasně, na pojmenování ostravských obyvatel prostým slovem ostravak – to je logické, že tomu nelze co vytknout.Jenom mne to zaujalo…zprvnu mi blesklo hlavou, že snad něco nově vydal sám Ostravak o čem dosud nevím, třeba no :-) Teda ten časák…hm.Ale aspoň se o tom teď tady ví, o co běží, že se stejným názvem toho plátku z VV nemá zřejmě nic společného. Jenom to povšechné oslovení.Ještě takový detail pls.Co to bylo dole na hlavní straně za slogan… myslím tím dole tučně… končilo to taky myslím Ostravak ( jestli si to dobře pamatuji, neměla jsem moc času ten buletin VV zkoumat)Můžeš to tu vlepit ? Jenom že mne to zajímá :-)

 • Edisko z Těšina

  Zkratka pls znači please, ……co po česku znači prosym. A značka bls znači blease. Co po česku znači bluť.To je cosyk podobneho, jaklo ten ftipek, kery byl nejoblibenějši u mojeho karamada Honzy z Přybora. Sklada se ze třech vět:"Prosím vás, pane, mohl byste mi říct, kde tu najdu garage?""Ale paní, neříká se, garage, ale garáže!""Děkuji vám, ušetřil jste mě pěkné blamage…"Znali zme ten forek nazpaměť ale dycki zme cela partyja čekali, až ho povi Honza, bo un to poradil povědět nejlepši. A měl na to kopyrajt, bo byl prvni, kery s tym přišel a rozchlamal nas na dost dluho!Potem ešče dodal:"Nekuřte Kleje, po nich se bleje. Zakuřte Bridge, po nich ščesti pridge".Tuž něvim, něska by se temu asy moc lidi nězasmjalo, ale my zme se temu dycki rozchechtali.Asy je to tym, že malokery našeho Honzyka z Přybora zna, to ščesti mjela enem naša partyja třydy EzMe na OU NHKG.:-)

 • krmič

  Je tam napsáno:časopis s Ostravaky o Ostravě

 • Večernica

  :-)…sem dněs byla u Ludmilky na borš, recept ze Sibiřa , bo je ztuď i byl famozni – tak jak šecko od ni. Baj je tu juž 46 roku eště stale pyskuje s ruskym akcentem, cosyk se ale aji " juž i poostravštila" to ja :-)) Jak stepuje u plotny toš tam je to viděť nejvice. Bo šniceľ z bravka s kobzolami to juž vaři enem po našemu :-)Jak sem do sebe ladovala ten sibiřsky zazrak…toš mi začala vypravěť o navštěvě u jejiho felčara jak se němoh dorvať na jeji skleroticke žily v pazuře…i co to byla za estrada.Jak juž sem to němohla vytřymať nad tym taliřem….bo sem to při sve natuře viděla ganc " plasticky"…toš sem po ni zaryčela:Dost pls, bo budu bls.Ludmilka na mně vytřeštila oči…esli mi něhrablo…i toš sem ji to ze dva razy eště zopakla…i s tym komentařem od Edisa …heh… :-)))Potym to pochopila i se řechtala se potym jak variot až Vaša vylez z pelecha zpoza radiatora kdě se vyhřival…..To je kocur- 6 lety bohatyr – ruske modre kočky.Pravila že to budě teš použivať…bo ju to nadchlo jak ty hlody co vali na Frekvenci 1.. v Sexy živote Asterka …i u kerych se super bavi a vždy si z teho cosyk zapamatuje baj by mi to mohla potym převypravěť jak u ni semo-tamo přibrzdim.Toš vidiš Edis…jak se ty slogany ujimaju i včiľ.Enem třá z nich sundať pavučiny i vevaliť zasej do života :-)NO !Toš tak asyk…PS. Krmiču dík.

 • Jana-ostravacka

  Tuž to tebe musym Večernico, pozvať kurnik šopa na BORŠČ ostravski, bo buděm vařič s kamošku zitra. Enem aby si to porovnala. Co praviš ona je sice od tutaj ale myslim se že to zvladame němeně dobře. Ti co to doposavaď jedli,vubec něnadavali .

 • Večernica

  :-) Toš to bych si aji dala Jano řecť …enem včiľ němožu bo juž mam cosyk domluveneho jindě. Ale jak buděte vařiť zasej tu ostravsku specialitu…toš vevaľ tu befel…i cosyk s tym zobime. Bo šmak to musi měť napevno bombastyčny :-)) Toš robky dobru chuť přeju k te " laskomině" – jak pravila moja babča…jak ji cosyk fest šmakovalo :-)

 • babča

  popřejmenaší NEVĚ vše kasne a dobre k jejímu minuloštvrtkovemu jebileu!! ja už sem to zrobila tež s hruzum, bo sem to přepasla, Nevuš, věřim, že už si spamatana, tak hola hej včil to budě enem lepši

 • Lela

  Tož sem belav pátek na koncertě Kryštofa. Mosim řéct, že se ně to moc líbelo. Jak sa to pravi o vas – tuž fajni synci…

 • Večernica

  Ostrava zdraví Holomóc —> k Práglu :-)))Maš recht Lelo…su to fajni synci- bo su naši ni?..a to ni enem že su ztuď …Ja zasej sem rano vytahla cedla Jaryna i cosyk z teho pustila bo bylo třa obživnuť, i ten synek jak zajodluje…toš to je elixir po našemu kery nima chybu …to ni !toš tu z teho liskam jeden akčni vzorek…heh :-)http://www.youtube.com…1cBG5Oo1lEOSTRAVA !!!:-))

 • Neva

  babčo…Dikes moc za přani, psala jsem Vam osobně na mejl. To ešče ale potrva, niž se to dooslavi, ale zatim všecko gra, tuž spominky budu isto fajne.

 • Lela

  Večernico,co se téče Jaryna, tož sem si včul stahla jeho Virtualky I. a postupně stahojo aj dvojko. Só to ftipne pisničkove glose. Z dvojke ně potěšile Letěle bacile. Ale aj jednička je skvěla.http://www.nohavica.cz…ualky2.htmhttp://www.nohavica.cz…tualky.htm

 • Večernica

  Tak jsem četlaže zemřela Zdena Frýbová.Tak toho je mi moc líto. Byla to suprovní ženská.Její Robin ( a poté druhý díl Malinkatý kretén tuším že se tak nazýval)…a Falešní hráči- jsou dosud v mé knihovně mezi spolehlivými vyprošťováky v době když na mně sednou depky a samomluva …hm.Vzpomínám si, jak jsem zhltla za jedno odpoledne první román co jsem od ní četla – Falešné hráče…( z dob komančů a taxikářského podsvětí…no :-)))jak dosud i nyní živě autentické i po 20 letech od smatky..no …)a dlouho jsem používala její řčení..tuším že to bylo… jsi opotřebovaný jak moje vana v koupelně…či tak nějak…už si přesně nevpomínám…ale v té době to byl betální slogan s kterým se dal odpálkovat kde jaký přeslazený seladon…nebo pitomý vtěrka…no jo…jak ten čas letí…to jo.

 • babča

  jak jsouněkere naše souputnice nadčasové, dívala se bystře kolem sebe, mám paru oblíbenych bab z tej branže, Ivu Hercíkovu, Terezku Boučkovu, Simču Monyovu, , v posledni době mmě chytla kniška Jean Seassonove "Láska v zemi žalu"" docela čtivy přiběh z Kurdistanu, to enem vam tak robky potipuju, bo rčení že kniška je najlepši kamarad /kromě psa a kota/ je našisto pravdive, kaj se hrabu telenovely hihi, mi pomohly dycinky v každym splinu… tuž tak asy Večernico, na útěchu veršik PANA SEIFRTA a svět je veselši

 • krmič

  A co třeba tohlehttp://www.youtube.com…/georekookI když já bych z téhož koncertu u Chýlků, který mám (momentálně půjčený) na DVD, vybral jiné jeho písničky. Ale třeba se na YouTube ještě objeví. (Promiň Ostravaku, není moc férové lepit sem odkazy.)

 • krmič

  Teď jsem si teprve všiml,že tam je těch písniček mnohem víc! Tak si vyberte.

 • občan Rulík

  Vše opět po starémRuský president Medvěděv se strašně rozčílil nad malým počtem medajlí získaných na Olympiádě.Doslova prohlásil, že viníci budou krutě postižení, že to tak nejde! Jde přece o hry v Soči.Nějak mi to připomíná Nera a jeho palec směrem dolů…

 • Naďa

  Rusákůmto jen prospěje, kdo se bojí – nezlobí…co říkáte na tu prokurátorku a dokonce 3 amnestie, chudina, prošvihla, rok jsme ji živili z daní ve vězení, kde měla vše extra včetně lékařské péče, a teď si ještě požádá o náhradu újmy ve výši sta tisíc – je to u nás šílenější, než v tom Rusku…

 • Večernica

  stači poslechnuť si i něni třá juž slov……bo ten sestřih songu co sem tu nižej těpla mluvi jasně…hm…v jakym marasu včiľ se plancem i fachame…Aji vidle v pazurach na ten gnuj juž asyk něpomožubo teho gnoja je ganc juž v pysk…bars kdě se kery vrtne – juž jedno je.Bo se mi zda.. že šecko juž je enem tym nasmolenym navrch.Toš temu je třá trocha tej kuľtury z tej našej Ostravěnky od tych našich borcu ztuď ni ?…Bo to su synci naši …bo to su aji chlopy fajni.Bo ostravakum rozumi.. Z tych " kameňaku"…vali nostalgie..ale i radosť i optimizmus … no i teho je třá včiľ kyble…baj by to jeden předychal – bo ine šance juž asyk nima. Toš tak asyk.Ostravaku PLS omluvam se ti…že tu enem nědřystam v štabni kultuře – ale i spominam přes ty jurodive synky ..Haviřa Slivku možbyť ztuď juž malo ľudi zna, bo juž teho fajneho chlopa nima…ale byl to teš bohatyr Ostravsky – tak jak včiľ naš Jaryn… toš je třa cosyk o nim mladežnikum těpnuť ni? :-)http://www.youtube.com…IoOqSaZV9ohttp://www.youtube.com…opLjuZ-0pchttp://www.youtube.com…aqKRQBWU6shttp://www.youtube.com…iuKQRlyjz8http://www.youtube.com…DbeVGu65L4http://www.youtube.com…0XciX1cXIY Toš tak partyjo tu ……

 • Mařa

  Ni že bych se chtěla plantaťdo politicke diskuzije, ale přypada mi, že se zbytečně žďara do starych vjeci – viz třeba ta prokuratorka, kera tež to asi v tej době němjala lehke, bo kdovi jak to bylo, ale to zase němožu posudiť, bo sem v tej době byla ešče hooodně dluho na hubach. A přytem tolik vrahu a zloděju z teto novej doby čeka jak dluho, niž se s nima zrobi pořadek a k sudu přydu na řadu až za paru roku. A koho živime z dani? Ni že bych byla rasystka, ale vidim tu v Karvine, jak se to převažně ti "opaleni bez slunka" šmaruju ve značkovych hadrach a jezďa se taxykem po nakupach.

 • krmič

  V písničce Ostrava černase Nohavica zmiňuje, že si šel koupit kytaru ke Šnapkovi. Tak se tradičně říkalo známému obchodu na rohu Nádražní a Mlýnské (dnes už tam dávno hudební nástroje nejsou). Vedoucím tam býval dlouhá léta pan Lubomír Šnapka, z rodiny, která se snad už po generace zabývala obchodováním s hudebními nástroji.Pan Šnapka je bezesporu zajímavá osobnost, tak snad několik slov neuškodí. Ve 40. letech, nebo snad ještě dřív, vlastnil nahrávací studio, kde si každý mohl nahrát své výkony na desku. Nešlo samozřejmě o desku lisovanou v masových nákladech pro komerční použití, ale jediný originál. Jako šikovný technik si tam spoustu věcí udělal sám, přispíval do časopisu Radioamatér a spolupracoval s dirigentem Vladimírem Brázdou (známým z operetních pořadů televize). Asi málokdo z vás pamatuje velkou módu konce 40. a přelomu 50. let, stavbu tzv. lidových vozítek. Spousta amatérů tehdy stavěla někdy až neskutečné vehikly. Pan Šnapka, ačkoliv byl majitelem normálního automobilu, si taky postavil krásné miniautíčko. Když ho zaparkoval před obchodem, shlukovaly se tam davy. Hlavně ale byl skvělým hráčem na harmoniku a členem estrádního souboru "Čtyři poháry dobré nálady". Šnapka, Cyrus… Patřil tam i kouzelník Mydelko? Nevím. Vlastně jsem je nikdy neviděl, ale vím, že byli populární na estrádách v 50. letech.Doufám, že pan Šnapka ještě žije, když jsem ho před několika lety viděl, chlubil se pětinásobným bypasem. Ale vypadal moc dobře.

 • občan Rulík

  pro krmiče.V Radioamatéru byly krásné návody. Třeba jak vyrobit ze závěrů zubních past líbivé knoflíky k radiu Sonoreta. Na původním prospektu Sonorety je zobrazen Ivan Kraus – bratr televisního Krause.

 • krmič

  Rulíku,mám dojem, že tohle nebylo v Radioamatéru, ale v časopise Mladý technik. Mám doma Radioamatér (později pod názvem Elektronik) ročníky 1946 až 1951. Poté byl z moci úřední zakázán. Tedy ne že bych ho jako malé dítě kupoval, ale sehnal jsem to v antikvariátu, něco svázané, něco po jednotlivých číslech. To byl seriozní časopis velmi dobré úrovně. Měl jsem to potěšení se s ing. Pacákem, který ho dělal skoro sám, osobně setkat. Tedy na tom by nebylo nic divného, on později učil na ČVUT, takže ho znala spousta lidí, ale na jiné fakultě, já jsem v té době o něm nic nevěděl. Až mnohem později, když pracoval na stará kolena v Akademii věd. Vykládal, jak ho výměr o zastavení časopisu, který dostal na papírku formátu A5, úplně zdrtil. Ale zároveň mu to prý asi zachránilo život, protože měl z přepracování žaludeční vředy.

 • Edisko z Těšina

  Krmiču, to su vjecy, teda!Dobře, že sy to semka napisal. Aspoň je kapku jasne, čemu se mi z budovani zařnych zytřku robilo blujno a čemu dovčil mam na poněkere kurvy, co poradily ničiť jak lidske dilo, tak osudy aj zdravi, tak tenky čuch! A že včil smrďa daleko vjec, než za bolševika!!! Napřič polityckym spechtrem… Pjekny štvrtek vinšuju!

 • občan Rulík

  krmičoviIng. Pacák byl strašně pilný člověk. Já jsem jednou (koncem roku 1947!) od něj dostal dopis, ve kterém mi popisoval výhody a nevýhody usměrňování proudu galenitovým krystalem (Krystalka!) Na celou stránku papíru mi popsal funkci kapalinového!!! usměrňovače. /Ten ale potřeboval k provozu baterku!/Celé mi poslal tehdy do CH – jako školákovi…

 • občan Rulík

  krmičoviJedna odpověď. Mladý Technik to nebyl. Neznám…Jedna otázka. Co krmí krmič?

 • krmič

  Skoro jistěto bylo v časopise Mladý technik. Mám pocit, že jsem ten článek viděl. Ale možná to samé bylo i někde jinde. Proč ne? Jako plagiát nebo úplně nezávisle. Některé myšlenky se vynořují současně na různých místech. Doba na to byla zralá :-)To krmení se tady už kdysi dávno probíralo. Nebo to bylo někde jinde? Strejda Google to ví. Ale pozor na falešné stopy! 😀

 • občan Rulík

  krmičovi – falešné stopyTak jsem kouk do gůglu a našel… pomocný dělník – krmič – traktorista. (V četných obměnách). Jiná stopa vedla k toulavým tlapkam /tady opomenu krmiče kachen – to by bylo moc rafinované krmit kočky kachnami/. Jinak odkazy na ostravaka… Blééé.Mladého technika /nebo se psal s velkým T? / jsem nečetl, anžto mimo rodnou hroudu. Za to Krátké vlny. Což se mi později odplatilo stálým dozorem StB. Ta chtěla stále zjistit, zda nemám někde RV12P35 v šuplíku. (Za tu se kdysi zaviralo….)

 • krmič

  Název časopisuMladý technik byl v roce 1953 změněn na Věda a technika mládeži, neboli VTM. Pod tím starým názvem vyšlo první číslo v roce 1947. Jak jsem se právě dočetl ve Wikipedii. Já si to pamatuju jako dítě, že tam býval komiks Pan Vrtáček.

 • krmič

  Google(anglická verze) mě to hází jako 13. položku. Nebo se to v různých zemích chová odlišně? Ovšem bude to asi každý den jinak, musí se to asi měnit.

 • občan Rulík

  krmičoviten poukaz/to poukázání/ mi připomíná otázku slepého, který se ptá hluchého na cestu… Strejda google musí mít nějakou pivku /pifku/ na zadané heslo. Stále mi tam skákaly reklamy na něco co nechci a nepotřebuji. Včetně překladů z češtiny do litevštiny.Holt zůstanu u toho stájníka = traktoristy.

 • babča

  Hi, Rulíku,i choč němam moc času, zaujalo mě, jak hledače na guglu teho krmiča, zkušila sem to tak z hecu a mam 2 řešeni, – buď je to Edisko sam – nebo jeho jakysik kolega a naisto to něni falešna stopa, po je to jakysik krmič kocuruv, kery fakt je na guglu a zmiňuje se i o Ediskovi a Ostravakovi, dobra mystifikace synci, povedlo se vam napnuč dobře Rulika,kery vi dycky fšecko, hej ale april ešče došč daleko to su vjecy!?

 • občan Rulík

  krmičoviChybinka se stala. RL12P35

 • krmič

  GoogleMěl jsem na mysli http://www.google.com/I když já většinou používám http://www.google.cz/Tam je pak ovšem pořadí položek jiné. V jiných národních modifikacích jsem to nezkoušel.

 • občan Rulík

  Konečně jsem se dozvědělodkud čerpá krmič své poznatky z muziky. To staccato mu bylo vloženo do vínku = kočárku ve Vítkovicích. /Pro ty vzdálenější – byly to plynové motory…/

 • Neva

  MDŽRobky, přejme se enem všecko dobre ku temu našemu svatku žen. Ež vas žaden chlop ani nikdo iny něutiskuje a nědyskryminuje, tuž zdruv.

 • občan Rulík

  Nějak rychle se zapomenulo, žesvátek žen je komunisticko-socialistické nařízení, maskující opravdové vykořísťování žen hordou bachratých funcionářů.Vzpomeňte na ženské platy – a srovnejte je s platy mužů ve stejných podmínkách. Stud zakrývali kytkami… A dechovkou…

 • Neva

  Truhlikby měl komunistum ruce aj nohy libať, bo ho od same něnavisti udrželi při životě skorem cele stoleti, to je až obdivuhodne. Chudak muj fotřik, ten ich tež něměl rad a už tu davno něni.

 • Edisko z Těšina

  Fčera sem dal segře kfitko.Byl to pjekny tmavěčerveny karafijat. A ani mě něnapadlo spominať emdežet, bo sem to segře dal temu, bo ju mam rad a ni kvuli jakemusyk pojebanemu sfatku.Potem zme se stavili do knajpki. Una se dala velku čepovanu Kofolu z velkym Rumem, a než to vypila, zvladnul sem třy blonďaki. A šli zme dom a každy z nas dvuch měl fajny pocyt, že mame jeden druheho.Tuž tak asy.:-)

 • občan Rulík

  MDŽ ještě jednouVe včerejší Frankfurter Rundschau píše Alice Schwarzer – ikona evropského feminismu a vydavatelka časopisu Emma, že MDŽ je socialistický výmysl, jdoucí na stávku textilních dělnic. Připomíná ale, že vznik feministického hnutí v sedumdesátých letech bylo zapříčiněno chováním komunistických bařtipánů, kteří sice požadovali svobody pro bolívijské sedláky, ale způsob jak se nakládalo se ženami ve východním bloku jim byl lhostejný. Alice Schwarzer žádá zrušení tohoto nesvátku.

 • babča

  enem z hecuNevuš a muj nebohy tatinek je bratrem 2 řadovych sestřiček jena ešče žije je ji pomaly 94 let, fšeckyma važena ctěna, ale naš život podle teho s stb za zadkem vypadal, žadne studia, věčne přepadovky, hledani aji v ložach, naše celoživotne trauma, ale na MDŽ nědam dopuščič, ni každa robka može byč matkum a přecaj i ona na roždil od tych chlopisek je kelerazy užitečna a statečna, svoboda mi dala chfiličku fajnej naděje, ale to rozčarovani je tak mocne, že přehlušilo i ty najčernějši vize, vidim kole sebe tu hnusnu mizeryju, ludi boraky bez roboty, plne norhauzy/blazince/ moralnu devastacyju mladych atp… sladka byla doba her a malin nezralych ale aji fajne oslavy MDŽ, kdy nas naši spolupracovnici fajně vytancovali tuž tak zasej ja

 • Večernica

  trocha te kuľtury ni ? :-)))*ha ha ha!!!:-))) Tak to sem tu musela vlepiť partyjo ! heh… Bo v tym přypadku je rychtyk jasne, že jak je třá – toš jeden može napevno šmatlať šibčej bajs kerysyk rozhajcovany gepard :-)http://www.youtube.com…fEB_z8Bk4¨Fajny vidend šeckim tu přeju i zostaňtě tu juž enem v dobrem rozmaru, hm…bo teho je třá teš juž kyblě v te mizeriji co včiľ lice mezi ľudi.Toš tak asyk… :-)

 • Večernica

  sorry… jaksyk se blbě načet odkaz… toš to z oprobuju eště raz..no:-)*http://www.youtube.com…8fEB_z8Bk4

 • občan Rulík

  Ta astroložka je opravducáklá! Asi je chmurná ze škrtnutí Pluta se seznamu planet…

 • občan Rulík

  Biomasa bude levnější!Říká Paroubek. Tak se těšte na špekáčky. Ty nejsou z masa…

 • Večernica

  k 198NO !Raději budu pro některé vzorky MEGA " cáklá " astroložka…než MEGA zapšklý dožgaračný hnusný pablb – hermafrodit…jak ty… ŠTÍROVSKÝ magore. Jestli ti sestřelili astronomové mateřského Plutona z planetární soustavy…a juž neviš jak se z te křivky uhryznuť do dupy….tak šmatlaj na forum astronomie a něpyskuj chujoviny tu na Ostravakovi.Paňátno Tajtrliku?A veval si ke kompu:Jestli máš pokřivenou hubu, tak nenadávej na zrcadlo. Toš tak asyk…

 • Večernica

  Fajny folk z te naši Ostravěnky…* Toš to nima chybu:-) Fajne songy kere hraje starší ostravský kytarista Mendoš.Odchovana Jarynem sem zprvu je brala s rezervu, ale potym mě vzaly za srdce. Hm…Ostravská folková scéna má furt velké talenty.A že senioři su juž na odpis! … Guvno ! Bo ty chlopy fajně jodluju po našemu a furt fachaju v ostre verzi až se z nich kuři :-)Enem tak dalej synci !:-)))http://www.youtube.com…HDJnt8_pzYhttp://www.youtube.com…cvPoayK2Yohttp://www.youtube.com…b-oBEfwC_gPS:Ostrava se zapojila do suťaže o nejkulturnějši město EU…toš ji třa třymať pazury – partyjo ni ? :)

 • Večernica

  Krmiču…já si pamatuji, že na Zámecké naproti Artfora byl dlouhé roky Mladý technik ( prodejna)… ráj pro děti a .. a dětské kutily ( modelářství) atd… tam bylo k dostání skoro všechno hm…Přes stavebnice, různé jednoduché motorky a součástky ( k něčemu ), hlavolamy, speciální lepidla, tmely, velký výběr ruzných dřevěných latěk a umělohmotných součástek- spojovadel …atd..atd…Pamatuji si, že moje děti tam vždy zašly koupit špejle nebo dřevěné lišty do pracovní výchovy…jak ještě chodily do školy.Na ten časopis o kterém jsi tady psal- se taky pamatuji…jak jsem ještě chodila jako dítko po vyučování do družiny tak občas nějaký synek jej dotáhl a děcka se šli zbláznit, jaký to byl trhák… na tu dobu…hm.Byly tam třeba i vystřihovánky letadel- které se daly slepit – na jednoduchý model, co si matně pamatuji…No bejvávalo…:-)

 • krmič

  Ale no tak,na Mendoša jsem přece dával odkaz pod číslem [169]. Ještě jsem se omlouval, že sem lepím odkazy…Ta ulice, kde je Artforum, se jmenuje Puchmajerova, ne Zámecká. A ta prodejna pro modeláře naproti tam snad ještě je (?). Ale že by se jmenovala zrovna Mladý technik? Musím se podívat, až půjdu okolo.

 • Večernica

  :-)Promiň Krmiču…toš sem si něvšimla, baj sem zapoměla asyk no ! :-)Toš sme si tady zdablovali teho fajneho chlopa eště raz…šak se tu na Ostravakovi něttrati ni ?Bo je to to napevno inše kafe..něž jakasyk přihlupla politika a jedovate kometaře k ni od kerychsych žlučnikařu ..heh :-)) Jo… Puchmajerova..to je možné… já ji mám zafixovanou jako Zámeckou… co je poblíž…No, jestli tam je…toš juž asi ni…bo sem tam viděla kerysyk čas Lovecké potřeby…tak to je zas cosyk inšeho……a cosyk se mi eště planta…že kajsyk byl i Mlady modelař… či Modelař ( enem ??)… ale to juž su roky…děvuchy to tak něsleduju…spiš kaj su bebechy ä haderky co na sebe narvať atd…šak to znaš..su inša fajta něž synci :-)

 • Večernica

  cosyk k těm kramum tu ještě vevalim…Krmiču, z jedne diskutarny co tu vkladam je jasne, že u Tuzu byvaleho ten kramek byl…i asyk Technik….či Mlady technik..či cosyk na ten styl se i menoval…bo o tym teš v te diskusi pravja synci…možbyť se ti paměť osviti…i spomeneš si na přesny nazev…hm. Bo mně to juž něpali ale fest zaujalo … ( Ostravaku promiň…snad to přežiješ :-)jak tu štěbetame o te naši Ostravěnce…jak bylo a baj¨kdě cosyk bylo…Bo je to kapku čehosyk z Ostravské historie – exkurzia kaj je …baj kdě byl jaky kram:-) .10.06.2004 – von Gratz Modelářské prodejny v Ostravě Nezná někdo nějaké modelářské prodejny v OV? Před léty jsem tam studoval, ale teď, když jsem tam nedávno zavítal, tak jsem skoro nic už nenašel. Vím jen o shopu na městě u kostela blízko bývalého Tuzexu (tam byla i za totáče) a pak Modelář z Poruby se přestěhoval do Mariánek na 28.října. Zajímalo by mě, kam zmizel obchod z Lasa (p. Marenčák- Tally Ho?) nebo prodejna, která byla dřív u hlaváku, pak se stěhovala po Mariánkách? Jsou tam ještě nějaké, než ty dvě? 10.06.2004 – Lone Star RE: Modelářské prodejny v Ostravě kromě těch dvou cos jmenoval (ZTechnik vedle Tuzexu a Kostelňák v Mariánkách) je (pokud vím) ještě jedna v Hrabůvce/Dubině (ve Špalíčku) a údajně jedna někde za Bazalama v Michálkovicích .:-)

 • krmič

  Na Puchmajerově,ano, poblíž bývalého Tuzexu :-) mají dnes nápis:Ostravský modelářprodejní a výstavní síňOSTRAVANAle když už se tu vzpomínají ty obchody: opravdu dávno, těsně po válce, bývala prodejna pro modeláře na ulici 28. října, kousek naproti hotelu Imperial, tam co je dnes herna. A o něco později potom na Nádražní vedle Šnapky. Teď je tam KÁVA – ČAJ.To jsem byl kluk a moc mě to zajímalo. V pozdějších letech, to už nevím.

 • občan Rulík

  krmiči!Hořekuješ nad zmizením TUZEXU, nebo nad prodejnou pro modeláře?To druhé se rušilo po roce 1949 jen proto, že neexistoval dovoz balsy. A Styropor (objevený odsunutým brňákem Stastným) se objevili po prvé v roce 1962 v Düsseldorfu.

 • krmič

  ?To vypadá, jako bych nad něčím hořekoval? A rušení? Ano, ta první prodejna opravdu byla zrušená, protože to byl soukromý podnik, to nebylo dobře. Ale pak nevím kdy se něco rušilo. Později mě to už prostě nezajímalo, tak nevím. A balsa přece není jediné zboží v takových obchodech. Modely letadel tehdy dovedly létat i bez balsy. Ovšem vypadaly jinak než dnes.Pokud jde o Tuzex, tak tam jsem nenakupoval. Marně vzpomínám, jestli snad někdy něco, asi ne.

 • krmič

  Ještě mě napadlo,Rulíku, jako bývalému Brňákovi (myslím, že Brňáci jsou patrioti i v zahraničí :-)), říká vám něco jméno Husička?Ale radši ne, kdoví co by tady z toho bylo… :-)

 • občan Rulík

  krmičoviHusičku znám od mrňavého dětství. Protože jsme tehdy bydleli o dvě patra výš než zmíněný modelář. Ale to bylo v době, kdy své modëly dělal jen pro sebe.Jeho osud je mi znám… částečně. Jeho kšeft znárodnili. Socialismus potřeboval práci a ne hračky. Nejen balsa, ale i bambus chyběl. Už nevím kolik stála dvaceticentimetrová trubička bambusu, který dorazil do země snad už za Franz-Josepha… Móóóc.

 • Edisko z Těšina

  Každy chlop by měl mět bambus v trenclach! Robky na tym samym mistě zas maju leštičku. A jak se zadařy, tuž čas od času dojdě aj na leštěni bambusu…Aspoň taku teoryju zme dostavali od synčisek ze staršich ročniku na narodni škole.:-)

 • občan Rulík

  Národní škola?Já chodil jen do obecné. Takže to ke mně nedorazilo. Proto jsem bambus používal na něco jiného.

 • babča

  Ha,CHACHA, HI,HIaž na stare roky se mušim přesvěčič, o onej starej pravdě, že baj to něspadně niži a potem je smula na svěče bo taci su najchytřejši a je třa je posluchač o cypovinach, sodoma gomora

 • Edisko z Těšina

  Narodni – prvni až pata třyda, měščanka – šestka až devitka.

 • občan Rulík

  Tak já chodil do špatné školy!Kdo mi vrátí ty roky. (Ale tepláky které jsme dostali za vstup do Kuratoria mládeže už nemám…)

 • Anonym

  Rulik chodil do zvlaštni školy a kápl konečně božskou :o)

 • krmič

  Svého časubyla nějaká ta školská reforma skoro každý rok. Měnily se názvy škol i osnovy, škola obecná, národní, jedenáctiletka, SVVŠ, gymnázium… 9. třída ano, pak zase ne, pak zase ano…

 • občan Rulík

  216Zase mi tu jedna blběnka závidí,že jsem chodil do zvláštní pokusné školy T. G. Masaryka.Byla jednou z prvých v tomhle divném státě.Ne lavice, ale stolky a židle. Zelené tabule a podlaha z xylolitu a ne z prken – smrdících lysolem. Ke svačině mléko (dokud bylo…). Učil se krasopis…

 • občan Rulík

  Pro blběnku z 216Názvy českých škol se neustále měnily. Původní označení škol od počátku jejich vzniků byla německá. Ustálil se pojem Allgemeinschule = obcná škola, protože se na ni učilo skoro vše. Od psaní a čtení, přes zpěv až po hopsání v tělocvičně (když byla!). Pro ty co čtení a psaní nezvládali v předepsané llhůtě tu byla Hilfsschule = pomocná škola. Tenhle pojem se ale nelíbil Němcům, kteří vytvářeli nového člověka. /Základ narodně socialistické terminologie/. Proto se po jeich příchodu zavedl pojem Sonderschule = zvláštní škola. Jenže to byl trochu špatný překlad. Aussondern je přetříbit. Sonderbehandlung známe z koncetráků… Ale pojem zůstal, Berlín měl vždy pravdu. Bürgerschule byla měšťanka – tedy škola pro budoucí měšťany. (Viz rakouská hymna!)Po roce 1948 ponechali dědicové této ideologie pojem zvláštní škola v provozu. Po sovětském vzoru se zavedly více – letky. Se slzou v oku vzpomínám na pozvánku /ne pro mne určenou!/ na SJEZD ABSOVENTŮ OSMILETÉ ŠKOLY V xxx. Kolik jich ještě dnes žije, nemohu odhadnout. Odtud také pojem jedenáctiletka, jejíž absolventi dnes docela nehorázně tvrdí, že chodili na gympl.Ránu do vazu školství dali ale 68tnící. Všech států. A barvy pleti.Když dítko nezvádá vyuku na gymnasiu v Bavorsku tak se posílá na školy v socialistickém Hamburgu. A je o rok dříve ze školy než v Mnichově. U nás mohu vyjmenovat jen asi půl tuctu škol, které se dají nazývat gymnasii. S osmi lety latiny a řečtiny. Včetně povinné matematiky!

 • Večernica

  Smol už na teho cypaKrmiču, bo tu zatapetuje životopisem, kery je stejně enem na chuja.Bo jak ho čytam co tu juž plance, toš temu vyvalenemu emigroškemu hřybu hrabe rychtyk fest juž brutaľně.Hm…V 1959 jsem nastoupila do 1. třídy Střední všeobecně-vzdělávací školy… a tenhle název mám uveden i na vysvědčení z 1. třídy. Ta škola se právě nově otevřela a pamatuji se, že se do ní byl podívat v té době i vítězný rudý Fidel Kastro, jak navštívil naše město… nás prvnňáky strčili dopředu s kytkami pro tu vzácnou delegaci z exotické Kuby..a mi od něj dostali bronzový odznáček s jeho podobenkou, dosud jej mám schovaný…protože to byl takový zážitek že jsem pak našim tvrdila že jsem viděla na vlastní voko živého čerta :-))))— poprvé v životě jsem viděla tak zarostlého chlapa s brutálním plnovousem navíc snědého – jak z obrázků od Lady :-)))No, a už od nástupu v září nám chodili na vyučování budoucí pedagogové studující na výšce- na praxi…protože pajdák byl v té době hned vedle naší školy…než jej přestěhovali do jiného města. Byli jsme na škole non stop jakoby " cvičákem" pro ty studenty..tak nějak… hm.Pak jak jej přestěhovali jinam, tak naši školu přejmenovali na Základní devítiletou školu…a pokračovali jsme pak od druhé třídy až do ukončení 9 třídy v tomto názvoslovném balení.Nastupovala jsem v 1968 po příjimačkách ještě na Střední všeobecně vzdělávací školu- což bylo v té době klasika- tříleté studium s maturitou. A taky jsme maturovali po třech letech. Rok nato, jak jsem končila prvák, zřídili na škole Gymnazium- čtyřleté…a přijímačky pro nováčky se už dělali na čtyřleté studium. Měli jsem z toho prču, protože nám třídní vysvětlil, že stejně máme nahustěné učivo do třech roků…což gymnazisti mají dle osnov roztahané do čtyřech. Takže žádný nadstandard pro ně:-)Na středce v té době byla větev přírodovědní a humanitní. Na přírodovědní byla rozšířená matika, fyzika a chemie a taky speciální obor destkripktiva. Studium- ve třídách se tady se pouze lišilo tím, že měli buď k tomu anglinu, fráninu nebo němčinu. My na humanitním oboru měli dějepis, zeměpis, latinu, občanskou nauku, + cizí jazky a zvlášť k tomu navíc konverzaci.Třídy úak se lišily jenom tím, že buď měli anglinu, nebo fráninu, nebo němčinu. Jasně a všichni na SVŠ a poté i gymplu povinně ještě ruštinu.Jo jo…bejvávalo…Takže jestli mi tu nějaký cypuškin který je od odsunutí za kopečkami – " zaručeně" slintá takové mega cypoviny – jak ten exot " zlomocný rulik "výše… tak se musím jenom bohovsky bavit, jak " potřebuje vyrostnout ve vlastních očích"… protože už nevi co by tu slintal… no tym to asyk teš budě:-)))Toš tak asyk… Fajny večer partyjo tu…dněs je Nov…tak třá valiť do sebe preventivně bylinky, česnek, i křen..v ostre verzi…čistit zhuntovane játra i mondro něvaliť do břuška špiritus :-)…bo se tym možbyť cosyk zasej porychtuje …baj by zasej jeden jakysyk čas vytřymal…jak je třá se potym zrychtovať v keresyk knajpce …no i byl zasej přes ty vajcove svatky v pohodě ..heh :-)))…

 • Večernica

  eště upřesňuji co vypadlo..Jedenactileta středni všeobecně vzdělavaci škola…včiľ sem to opsala z origoš vysvědčeni, něž ten plantala tu zas cosyk vyživneho liskně …NO !

 • Večernica

  sakra, jsem si malem vylamala jazyk ( teda prsty)než jsem to napsala OK.Deskriptiva… ni ?…teš bohovsky nazev, to ja :-)))

 • občan Rulík

  Fidélem se pochlubit nemohu, alejeho bráchou Raulem. S tím jsem popíjel v jedné hospůdce blízko Kounicových kolejí. Panebože, to byl ale blboun… Ten snad i při kálení citoval Marxe… By se dostal také do nějaké funkce.

 • babča

  Večernico bravo!!ja sem chodila do školy hnedej po převratě po vojně, tvrda doba, ale isto sme se naučili vjec než dněskaj ta zpovykana omladina zbohlatliku, dyč je to viděč na tym blbym netu jak se honosny magister planta tvrde s měkym i, nebo s se z , jedenactiletka opravdu byla možno vjec na urovni než dněskajši gympl, byli tam kvalitni kantoři, ja sem si robila večerni, posleze dalkovu ekonomicku a že mi dala dobře zabrač, choč sem se na zakladce vubec učič němušela, ale Ty Ruliku fakt plantaš kokotiny, kaj by se vzala doba fajnych 60 let, kdy filmaři Forman, Menezl, hudebnici, a ini umělci ohromovali z male česke republiky svět, z blahobytu ešče nic něvzešlo, bo něbyl motiv, panjatno?? to su fakt informace hraběci, kere ale podhrabnu mozek, kdyby na ně člověk dal, muhehe, noni??

 • Naďa

  JAROje tu, včera sice ještě sněžilo a přes noc napalo 5 cm sněhu, ale dnes – to cítím v kostech – bude roztávat, roztávat a roztávat a nic tomu nezabrání … navíc jsem včera ještě donutila manžela, aby schoval běžky do sklepa a to je jasný počin (víc jsem už udělat nemohla) a tak oteplení musí již konečně přijít a bude krásně a kytičky pokvetnou a všude bude zeleno …

 • Neva

  Truhlíkua o jakou funkci sis řek Raulovi Ty? Bo popíjet s blbounem to musí mít důvod…

 • občan Rulík

  Všemoudrým babám a babčámDnešní škola honosně nazývaná gymplem je opravdu daleko horší než ona jedenáctiletka. To je dáno tím, že se vedením takové jakobyškoly zabývají lidé tam dosazení z politické protekce. Těm jde jen o čísla a ne o vyuku. Z dnešních "gymplů" zmizela deskriptivní geometrie, slušné základy chemie, základy filosofie. Dnes se dovoluje patnáctiletým blběnkám účast na všelikých soutěžím o missky. S absencí mnoha dnů. Dysgrafici a dyskalkulici ( tedy pro studium neschopní žáci!)mají velké úlevy. Proto se už na gramatiku tolik nedbá. Na co také – ostravský opilec Mamula také nikdy nevěděl jak se píše úter? Zda s Ý nebo s Í .Jako dítko jsem v sekundě prokousal skoro celou tužku nad řešením jedné úlohy. Šlo o výpočet těžiště tělesa. Kolemjdoucí otec sprásnul ruce a poznamenal něco o hloupých dětech. A jen podotknul, že to je přece strašně jednoduché a napsal mi diferencální rovnici k řešení. To mne naštvalo natolik, že jsem odkráčel do universitní knihovny a vypůjčil učebnice matiky z doby studování mého otce. Nic!Tak jsem kouknul do učebnic z dob mého dědečka. Tam to bylo!Od té doby sbírám staré učebnice tohoto "oboru" a srovnávám. Při občasných debatách o úpadku školství dávám některé příklady k dobru. A k údivu naslouchajících. Babčo! O kultůře 60 let mi tu nepiš! V té době byl její úpadek nejvyšší. Film je jen okrajovou částí kultůrního dění. Protože musí působit na masy – které film zaplatí. U obrazu či knihy je to jiné. A jiná kapitola.

 • občan Rulík

  Jeden příklad pro žáky měšťanek z roku 1866Těleso vržené kolno do výše rychlostí C. O několik sekund je další těleso vržené stejnou rychlostí také kolmo.Za kolik sekund se obě tělesa setkají?Ale to byla jen měšťanka!

 • Edisko z Těšina

  Ty kule se potkaju, až jedna z nich poleti nadul…To věděl už pan Horniček (bo v jeho podaňu se tu mudrosť pamatuju), dyž opakoval mudrosť předka: "Buď ku lidem slušny, jak iděš nahoru, možeš jich potkat, až poletiš nadul". Tuž z teho mi figura ukazuje, kdyže se ty kule potkaju. Aj dyž v moji žakajdě se potkavaly kule tak často, že něbylo poznať, kera z nich do tej žakajdy přyletěla prvši…:)

 • občan Rulík

  Za jedna! Žáku Edisko!Teď jde jen o mrňavoučkou rovničku. Pro žáky měšťanek. Čili pro 14ti leté…

 • babča

  Kula z kolně a kula kolmosu dvě ruzne a ani se němušu potkač, ha, ale to je enem malučka mylka Rulíku, tak to se něpočita, idě o tu srandu, že každy ma na cosyk ineho buňky a ja sem možno tenjednoduchy blb, kery ma rad lidovu zabavuk kdy ve velke věčině se lude raduju a směju, z rovnic semizda že nic moc, tak rači cosyk z praxe, isto sem tu pisala, že už př0000000000000000000000000000000000ed vanocama mame noveho kocura maleho, z kereho rošče velký djabel, no a stym kukajucym jarem ho učime, že ni na kočičadlo, ale aspoň přes děn VEN!! Bo sem dobře leniva poručila sem malem haviřysku aby mu to ukazal, tak haviř za štamprličku fajnej slivky malem čapnul k plotu, hi, enem kocur to něchce pochopič, bo to hromske stelivo je lehči no ni??tak sme dněska stravili opakovanym chytanim kocura za krygel a hazanim z okna, pokažde šel hrabač do krabice, isto se optače, čemu krabicu něvyhodime, no temu, že mu v noci chceme ulehčič, kór jak ešče něumi, tak letame resp.chlop jak v tělocviku, no ta radošč jak ho popadnul už na posledňu chviličku a mily Mikeš nam předvedl na tych zbytkach sněhu, jak se zahrabuje–řekněče se isto Bóže to su starošči!Ale tak tu žijem, těšime se z jeho jarnich tužeb, radi, že němame většiho trapeni, děkujeme osudu za drobnu potěchu předjaři, za chfilku vylezu kfitečka, zas buděm honič partyju ze zahonku, ony nule ve slovečku před je pravě kocurovo přelezeni přes klavesnicu, tak fajne jaru, už rychtyk je tu!!Ruliko idu zkušič jine kule, možu ešče??

 • Edisko z Těšina

  Jeva – babčo, …… tuž ty nule jako Mikešuv pozdrav su moc pjekne, bezva napad, že stě ich tam něchala, bo sem sy to kocurkove vzkazani krasně přečital!!! A že je tu jaro, tuž o tym svědči aj to, že Zonečka (to je ta, co mi zbyla z loňskeho unoroveho naděleni) se už paty den mruska a každy den koncertuje u dveřy do kvartyra. Musym povědět, že ty nejprocytěnějši aryje začně zpivať dycky tak kolem pul druhej v nocy.Všecky partaje v baraku ale maju festovni dveře do svojich kvartyru, tuž susedi z teho koncertovaňa teho moc němaju :-)))Uživějtě jara, aj inšich, něfyzykalnich kuli, heh!:-D

 • krmič

  Rulíku,ačkoliv s vámi často souhlasím, tak s tím hodnocením 60. let ne. Ty filmy byly opravdu světové, to uznáváte i vy, ale že by knihy a obrazy ne? Vždyť tehdy začal publikovat Hrabal! Můžete na něho kydat hnůj jak chcete, ale rozhodně je to velká postava literatury (a dovolte mi názor, v té české je sotva někdo větší). Skvělý Škvorecký, Páral… (Kunderu raději nebudu jmenovat, aby z toho nebyla další štvanice:-)) Suchý, Šlitr, Horníček…Na ty obrazy si teď zrovna nemůžu nějak vzpomenout (i když pár Švengsbírů doma mám), ale co třeba Mikuláš Medek? Ne že by se mi jeho věci nějak líbily, ale dnes patří mezi nekritizovatelné :-)

 • občan Rulík

  krmičoviMěl jsem možnost číst dvě verse Hrabala. Jednu takovou, jakou si asi pochvaloval – nebo nabídnul za hranice ČSSSR. Pak druhou, určenou pro české čtenáře. Obě byly autorisovány Hrabalem. Tak nevím, buď tvrdím, že se točí slunce kolem země, nebo naopak… Ale ne současně!Škvorecký zůstane stále v Česku neuznávaným spisovatelem. Protože viděl svět tak jaký byl. (Jeho popis lásky (či lásek) by se měl vytesat do kamene!) Zapomenul jsi na Dorůžku. O něm není dnes ani škyt.Považovat s. Párala za skvělého? Ani po třech slivovicích! Kunderu znám – ten šířil kolem sebe strach z jeho moci nadstraníka. Ale naštěstí tomu zabránili jeho bratří v triku. Z Horníčka jsem byl vždy rozpačitý. Chyběla mi tu jistá spontanita. Možná, že měl nůž na krku… A bál se. Na rozdíl od Černíka. Ti co uměli psát se objevovali v Plamenu. Vypočítávat je nebudu. Nebo se budou soudruzi mstít ještě dnes.Medkovo dílo neznám – v době jeho možného rozvinu byl pomocným dělníkem kdesi v Praze. Pamatuji se na jeho obraz v Jedovnickém kostele. Prý pokračoval v dalších kostelích v Mor. krasu. To už jsem nemohl shlédnout, anžto pryč a k zatčení daný…

 • občan Rulík

  jen pro krmičeČetl jsem nedávno dost zdrcující kritiku na Bohumila Hrabala. Tak lidumilný zase nebyl. (Tím je dána celá charakteristika jeho osobnosti. ) Mi vždy vadilo jeho využívání své partnerky, či ženy. Ona to byla, která věřila v jeho úspěch. Hrabalův konec byl asi dán podvědomě. Psovi psí smrt. Někdy "věřím" na vyšší spravedlnost. I když může být velmi krutá.

 • babča

  Ptákovi smrt ptačítak totiž skončil mistr Hrabal, budiž mu země lehká, ne každému se musel líbit Rulíku, no literární vkus je často u jedinců vyhraněný, ale proč nebýt tolerantní k lidským slabostem?? Zvláště pokud neubližují okolí, ale komu čest tomu čest, pokud někdo vynikne v oboru, který potěší oko, sluch či duši, zaslouží si úctu, osobně se domnívám, že potkat ráno člověka s negativním myšlením je zabitý den pro optimistu, proto pozor na ostrý jazyk, nebo kid, protože i ten může způsobit řetězovou reakci, nebo dominovou, jak chcete….

 • Večernica

  Matě recht babčo :-)…Jste mi připomenula jednoho z mých nejoblíbenějších básníků…tak si dovolím tady vsunout drobet z té přebohaté studny božské nesmrtelnosti….hmNaděje s bukovými křídly Novému ránu rožnem svícije neznámé a nemá tvářejak Anděl v dřevu lípy spícía čekající na řezbáře Někdy se anděl na nás hněváAnděla máme každý svéhoa naděje má z buku křídla a srdce z dřeva lipového*Zemřel kníže soudobé české poezie. Bohatý kníže luka vinohradů jižní Moravy i ulic, domů a dvorků zakouřeného Brna, provázený láskou svých čtenářů a záští mstivých mocných, bohatý kníže starých ctností, které se v jeho případě nazývalý zejména cudnost, čest a lítost, bohatý kníže, který měl v erbu studánku… Spisovatel Milan Kundera někdy na začátku osmdesátých let o Skácelově poezii napsal, že je mu důkazem toho, jak je čeština nenahraditelná. Když se zamyslím nad otázkou, co mě nejvíc k češtině připoutává, píše Milan Kundera, mám na tu otázku jednoduchou odpověď: Jsou to verše Jana Skácela.http://www.rozhlas.cz…zprava/7586No, kéž by trochu té něžné poezie Duše , laskavosti a přejícnosti v mysli – toho ryzího " člověčenství"… zůstalo v srdcích všem lidem dobré vůle tady si chodíc číst…a zejména pak těm, co Brno zvou svou rodnou hroudou…Toš tak asyk……

 • krmič

  Hrabalajsem zpočátku taky nemohl strávit. Až později. Myslím doopravdy, že byl geniální. A ty jeho kočky. I když mi vždycky přejde mráz po zádech, jak se v jedné povídce přiznal, že zabíjel koťata. Asi to je pravda, tehdy byly kastrace prakticky neznámý pojem. Každý máme něco, jsme lidé hříšní. Jedno interview v novinách nadepsal: Přes ty svoje kočky se stanu tak trochu nesmrtelným.Dorůžka? To byl hudební publicista, jestli se nepletu, a překladatel. Jako spisovatel, to snad néé?A asi málokdo ví, že ty obrazy na oltářních křídlech v naší katedrále maloval Ivan Medek. Nic nápadného, žádná abstrakce ani informel :-)Takže ten oltář z 50. let, dříve kritizovaný jako nesmyslný zásah do stylu stavby z 19. století, je dnes vysoce ceněn. Tedy možná ne vysoce, ale při nejmenším tolerován. Protože Medek.:-)

 • babča

  JoooooSkácel, Seifert a jiní velikáni, přijdou chviličky marnosti, kdy je nám ouvej, jak ty verše zahřejí, v bolesti i raDOSTI A TU TRVÁM NA TOM, ŽE I POKUS KAŽDÉHO POETY, MALÍŘE, HUDEBNÍKA, BA I UČITELE PŘEDAT RADOST ZASLOUŽÍ ÚCTU A DÍK, kvůli tomu laju Rulíkovi za jeho negativa, jak by bylo fajně, kdybysme se hevaj potkavali nad žertem, uměnu zasmit se sami sobě, nad tym co nas potkalo fajneho i zleho, ale z čeho sme mudřejši, šak ona kultivace nikdaj nězaškodi, bo v tej nekultivovanej hlině rostu enem drny, no ni??

 • Neva

  Dobrá pohoda…Někdy mě nastartují dobré citáty a glosy, vystihující ten správný moment nebo pocit. Např. "Lidé zapomenou, co jste řekli. Lidé zapomenou, co jste udělali, ale nikdy nezapomenou, jak se vedle vás cítili."Svatá pravda, když si vzpomenu na konkrétní osoby, až se otřepu skorem hnusem. Nebo naopak se mi hned vyklube spokojený úsměv na pyščisku. A pak taky uchovávám "Zásady Klubu přátel dobré pohody Petra Novotného", je mi jedno kdo si co o něm myslí, to není podstatné.3. Každý den na každého z nás čeká v průměru jeden blbec, připravený zkazit nám náladu. Na srážku s blbcem je třeba se připravit.19. Každý den na každého z nás čeká v průměru jeden pozitivně naladěný člověk. Nesmíme ho minout – nabije nás!K tomu přidávám skvělý Renčínův fór:"Připíjím všem lidem dobré vůle. Marie, zalez! Tebe se to netýká!"Přeji taky příjemný prosluněný den vám všem, hlavně těm, kteří se umíte radovat.

 • Lela

  Ó – pan Jan Skácel…spolo s Jaroslavem Seifertem moji oblíbeni básničkáře. Mám doma několikatero jejich sbérek. Od Seiferta je krásná próza Všecky krásy světa. Moc hezky se ty jeho vzpominky četly.A ešče co se téče Skácela – k mém néoblébeněšim patřijo třas tydle:Modlitba stará – staráA dej mi sílu unéstivšechno co změnit nemám silOdvahu abych to nač stačímna tomto světě pozměnilA také moudrost abych znala od sebe to rozeznalChvíleZa žádnou pravdu na světě,Ale jestli chceš,za malý pětník ticha.Je chvíle, která půlí krajinu.Pokorný okamžik,kdy někdo za nás dýchá.SídlištěNěkdo tu napsalsvoji touhu na plottérema metrovými slovyBEZ TEBE NEJSEM NICJEDINÁNĚŽNÁ LÁSKOOČIČKO MOJE SAMETOVÝTež se ně móc lébi, jak Jura Pavlica z Hradiťano nekery Skácelove básničke zhodebnil (zrovna třas Naději s bukovými křídly a Chvíli). Občas dávajó v tidlivizi Slunovrat, keré je složené z tědle pisniček.

 • Lela

  Nevuš,Renčinove ftipe só dobry, pač só intelegentně. Mám doma par sešitku, kde sem se zapesovala rozne ftipne postřehe, aforisme a tak. Zbožňojo Murphyho zákone – te só veležoně ze životo.Co se téče blbco, toť só nejake ty módrostě:Blbec je záporný inteligent.Láska sice hory přenáší, ale s blbostí nehne.Kozel je nebezpečný zepředu, kůň ze zadu, blbec ze všech stran. (to pravival pan Werich, pokaď se nepleto)Ze všech srážek na světě je nejhorší srážka s blbcem.Válka s blbostí se nedá vyhrát, ale z války s blbostí se nesmí utéct. To by pak blbost zaplavila svět.Nějakou dobu jsem si vyměnoval názory s jistým blbcem a zdá se, že jsem zhloupnul.Tož tak…

 • babča

  DĚKUJUděvčata, hanacke, české moravske i slezske, enem přitvrzujete, že tak jak basa tvrdi muziku, žena može zušlechtit pana tvorstva, choč oni změknu enem chfiličku, jak něco chtěju, ale sem tam se najdě jedinec – basnik-maliř-muzikant a j. kery ich zachrani a oni se potem zastyďu, poděkujme i za to, ten fajny počas je tak pro mě inspirujici, že aji mi leti palicum enem pěkne verše a šumne vjecy.. tuž tak asy

 • občan Rulík

  Jednu z nejkrásnější povídekuveřejnil Hrabal koncem padesátých let v Hostu do domu – vydávaného husovičákem Olegem. Protože jeho obsah byl značně nebudovatelský (viz povídka o monologu strýce Pepina na zahradě..) bylo jeho vydávání pražskými soudruhy = pitomci zakázáno.Nějak se zapomíná na tehdy existující strach před vystoupením na jevištích. Horníček se jednou prokecl o tom, že potí před vývstupem před publikem krev, aby náhodou neřekl něco, co by mu zatrhlo další karieru.

 • Lela

  Jak sem tu onehdápismenkovala, že sem bela před měsicem na koncertě fajnych ostravskych synků Kryštof, tož vam mosem řéct, že sem se pořiděla aj to jejich novó digiplacko. Névic se ně lébi CyRáno (…jsi štěstí, jako když Baník porazí Spartu… Jsi nemoc, jsi Cure, jsi Friday I’m In Love…) a Ostravska balada. Toť je refren:Je tu kura černá ďuraaž se moje srdce svirakdyž faram dolu tak sa stmivakdyž nahoru tak sa rozednivakdyž na oběd nima chlebana uhli dam kusek syrazapiju to vodou z Ostraviceco by ta moja roba eště chtěla vice….

 • Večernica

  Jarní ignesV sobotní podvečer 20.března 2010 a pak i v neděli by si každý měl dopřát pár chvil pobytu v probouzející se přírodě , v městech aspoň procházku parkem. Sluníčko astrologicky přechází do Berana a začíná jaro. Letos startuje v otisku zrození v domě zdraví, kde bude významně podtrhovat právě tyto záležitosti. Můžeme tak hodně udělat nejenom pro svou fyzickou kondici, ale taky srovnat konečně psychiku do přijatelných mezí, udělat tlustou čáru za depresemi a žabomyšnostmi, které nás hustě a výživně testují v mezilidských vztazích už od loňského zimního Slunovratu.Luna bude v čase zrodu jara v Býku symbolizovat Venuši, kde je tzv. duchovně povýšena. Luna je především o ženách, matkách a emocích. Usídlena v otisku Býka bude tak pro mnohé doslova požehnáním, protože dává ideální šanci nalézt harmonii i tam kde to bylo velmi těžké, ne- li někdy i nemožné. Moje babička kdysi říkávala, že v takové době je člověku umožněno opět nalézt úsvit ve svém srdci i když Andělé spí. Je to krásná metafora v které je uložena velká moudrost našich předků. Budiž nám i v letos s vítáním jara oněm * Světlonošem v duši…

 • Večernica

  Zdravim robky :-)Fajně stě se tu rozepsaly… to ja ….enem tak dalej…bo te jurodive poezie ducha je i na Ostravakovi třa jak čerstveho lufta …a ni že ni :-)))Toš baj se vam partyjo tu daři…i matě šetci tu dušinku enem v peřu :-)Toš tak asyk…

 • Edisko z Těšina

  Večernico, …… něpiš tu furt o Luně, ale napiš tež cosyk zaimavějšiho o svoim luně! Či je zdrave, nebo stuně!!! :-DPosluchej, robko, bo něčicu šecky dřysty, ale chcu podle navodu tvajej babki najsť harmonyju, nimjalo včera začnut jaro? Ja enemže je kole Olzy jaksy moc nařigane!!! :-)Inač dufam, že stě něska misto plytkeho radyja Čas posluchali na če-er-o dvojce Toulki česku minulosťu, bo už zme u fotra našeho naroda pana Palackeho! Byl to tak doimavy dil, že se se musel odevřet jeden SmichOFF!!!;

 • babča

  Ha, to ja se dopřejuněskaj fajne male čepovane u sudu u splavu, kaj se chystám s tum kulum navalanum Amalkum na kole, ptače se jak na kole,?? no to fuknu kolo do feldy, bo s kopca už se na kole nětrufnu a pěšky mi špary něšlapu, zajedu ku Moravici a fajně po cyklostezce fičime, mimo ine mam kolo 50 rokuf stare, odkaz mojeho tatinka, no to je Arab, dostala sem darem před paru rokama ganc nove podobne horskemu, ale něbrzdi dozadku, štangla je vysoko tak sem ho symbolicky darovala haviřysku a ocenila tatinkovo dědictvi, hi hi před desitkama rokuf bydleli moji rodiče na policajtach tatinek im tam v duchodě topil, skoro valečne kolo mu ukradli před hospodum, jak se stěžoval svojim kamošum četnikum, tak mu poradili, ač ukradně ine, no a rychtyk, tak na tym kradenym ze 60 let furt rajzuju, júúúú, fijooo, už se těšim na ten fajny jarny luft a hučeni řeky, tak ahoj, Večernico díky za typ, učekaj tež do přirody….

 • Edisko z Těšina

  Chceš-li poznat, co je dřyna, …… kup se kolo Ukraina!:-)

 • občan Rulík

  k 246Slunce jest silný zdroj zvěromlna a nemocným toho druhu velmi vítaný, neb působí, ja se vyjadřují, přelibý větříček, čili tak zvaný blahochlad, taktéž stálice v jasné, světlé noci, neboť jsou sama slunce. Severní pol nší zeměkoule oučinkuje podobně, naopak ale luna, která sálá zvěromlnu to jest teplo, při tom ale, což ku podivu jest, 8 – 10 krát silnější větříček čili vánek než slunce působí, ano vede li se působení luny na leštěnou měděnou plochu po drátu k přecitníku, nastane jisté mechanické lnutía přivěšování se i běžení prstů po drátu, což často slýchané úkazy u náměsíčníků a sdřebilců poněkud vysvětluje. Planety všecky, majíce zbočené a polarisované světlo, vydávají zvěromlno teplo) jako poněkud luna, pročeš Pruhana (Jupiter), Jitřena, Kruhana (Hladolet), Řežana (Smrtonoš) rozkřičené to od věků planety dílem pro své neštěstí nabo štěstí přinášejícíc účinky vskutku značné působení na člověka objevují, byť i toto právě nebylo tímzač je mnozí ziskuchtiví hvězdopravci čili astrologové vydávali. Vlasatice jen zvěromlunu sálají a jínými zkouškami se ví, že vlasatice Hallejská zcela tak na nebi se zjevila jako dokonalá magnetická jehla. Plechy měděné jeví o sobě zvěromlunu, pakli na ně působí skunce a stálice vůbec, tehdy uvádí po rozdělení protiv jako u mlunních uvodičů pouze účinky těch nebeských těles. Taktéž každá rostlina vysílá osobám přecitným zvláštní zvěromlnu, jedoavté jiné, léčivé jiné, potravní jiné, a již z toho da se souditi ¨, že snadno jim jest voliti neb určovati si léky.Zvlášť u ženštin, které slabších a citlivějších jsou nervů. U zvířet se zdá, že toto zvěromlno v jejích přirozeném pudu velký podíl má, tak že žába a pavouk snadno povětrnost, kůň a pes snadno zemětřesení, nastávající mor napřed poznávati mohou…Edisko promiň!

 • Večernica

  Tak jsem v dobré vířeže tady udělám pár NORNÁLNÍM jedincům radost zavěsila tady to povídání o prvním jarním dnu co začal v sobotu- po té nekonečné zimě….mimochodem Edis o Luně jsem tu za těch pět let co tu občas něčím přispěju napsala poprvé…hm…a to co se tu opět vyplodilo za inteligentní průjem – zejména viz 251…tak to je škoda slov.To teda jo…U nás se říkává: Neházej perly svini bo je zvyklá na pomyje – co ? Psychopate z 251 .Mimochodem tohle povídání zveřejnil v sobotu Moravskoslezký deník- žádajíc o pár postřehů k tématu prvního jarního dne a rovněž visí v pohodě i na dalších diskutárnách, ale nikdo tam nedostal hysterický záchvat s nesouvislým blábolením jenom zdejší poťapaný chuj z 251.I to o lecčems vypovídá, to jo.Takže opět klasika:NO !Co teš s jasnym mega cypem!Toš tak asyk…

 • Večernica

  Babčo , toš něch vam se na tom bicyklu rajzuje fajně :-)))dnes jsem nasbirala na procházce u řeky pár krásných křemenáčů na živou vodu…jenom musím opět sehnat dvě větší láhve od okurek ( nejlépe 3 až pětilitrové) , při vánočním úklidu jaksi někam vysublimovaly:-)Na hojivý a léčivý lektvar z jehličí je ještě čas…to asi až koncem dubna…do té doby výhonky nemají tolik živice a léčivé síly…hm…( no jo…ty staré- někdy i staleté – babské recepty- které prověřil čas…jsou levné, účinné a hlavně dostupné každému, starým mladým, dětem, alergikům atd..atd.. )..hm…Toš tak partyjo tu .

 • babča

  už sem spatky, fajněmy sme takove dvě kule s tum mojum fenkum , kolo mi haviř namazal, trošku od řeky fukalo, ale už se hrabe medvědi česnek, je ho v jednym kruhu jako maku, sušed ho umi nakladač do šklenek, to je sila!! pikantni! dokonca pivo došlo u sudu!! cha, tolik ludi a kolařu špacirovalo, mušela sem se spokojič s čajem, chybi enem deštik na opucovani a přirodu nic nězastavi, to je dobře!!

 • Edisko z Těšina

  Něda mi to!Jarek Nohavica:NA BEDŘIŠCEVyjeli poldové vyjeli do terénuPustili majáček pustili i sirénuSpěchali přes celou Ostravu na BedřiškuNějaký chachar tak z kanálu ukrad mřížkuLidi se seběhli okolo a křičeliŽe toho lumpa jak krade viděliŽe běžel doleva směrem na HulvákyA sprostě nadával na esenbákyBěželi poldové běželi zběsileZ kalhot jim plandala vesta i košileBěželi aby ho zloděje chytiliU vodárny jeho stopu však ztratiliZatímco poldové krokem se vracejíOpusťme tuhletu písničku radějiAbychom do bahna rasismu nespadliAž poldové zjistí že jim zatím nějací holomci jejich služební vůz vykradliOd Vltavy to se to dělají závěryVy ale neznáte ostravské poměryTady být policajt musíš být fikanýAby ti svačinu nešlohli cikániČímž nemyslím Romy

 • Edisko z Těšina

  Šak dyby našemu Ostravakovi vadil barcjaky podtekst, vymaže to.No ni?:-)))

 • Lela

  Edis,Jarynove Virtualky poctivo stahojo každé téden. Z letošnich se ně lébijó Letěly bacily a z loňskéch Kdybych byl ředitel a Malé české blues aneb Doprdelepráce.Koupil jsem kozu nemám kozuVčera mi pošla na virózuKdybych koupil kozla taky by mi chcip´Takovy jsem cypDo prdele práce !Třešeň v rohu zahrady roky mi neslaLetos úroda na polovinu kleslaŽe prý špačci já ti dám špačciSnědí spoluobčanéDo prdele práce !Dřu jak mezek ve ZbrojovceVe volném čase za barákem chovám ovceNeuwirth chová rybky v akvariuMá na kontě mega a já nicDo prdele práce !Moje stará škoda slovTakový malý SuvorovJak mi liskne tak to třiskneJak když o traverzu buchne těžky kovDo prdele práce !Starší dcera robi v LondonderryMladší čeká děcko ale nevi s kerymSynek sedi bo byl hlupyNechal se chytit Do prdele práce !Topolanek – jasne jak fackaJezdi v plavkach do ChorvatskaJa tak možu na horni splav do LidečkaTečkaDo prdele práce !Na posraného i hovno padáTady je těžká jaká smysluplná radaNejlepší bude odložit bendžo A zajít na jedno Do restaurace !Tak ja jdu…Přijdu kolem desítiOstravačku, omlóvam se, že to davam Jarynove texte, ale só tak ožasny… A ešče lepši se to poslócha.

 • Edisko z Těšina

  O babskej racyjonalitě – žeby v malym domku na Zarubku?Stařik leži na smrtělnem lužku, lehučko dycha a čeka na kmotřyčku smrtku. Vtem čuje z kuchině, že tam jeho robka smaži krepliki, tak sylně mu zavoňaly pod nosem. S poslednimi sylami zleze z lužka, přyplazy se ku kuchiňskemu stolu a už ich vidi před sebu, plny taleř zlatych, voňavučkych krepliku. Natahuje ruku, už, už, už je ta nadhera na dosah, enem šmatnut a zahryzt se!Vtym se ale jak furyja přyženě jeho baba, pleskně ho přez ruku a vrešči:"Něchaš jich? Ty su na pohřeb!!!"…A tuž kapku černeho humoru na zytřejši štvrtek, ni? :-)

 • občan Rulík

  jaká vymoženost, jaký luxus…ruská armáda zavede používání ponožek místo onucí už v příštím desetiletí.Zpráva TASSu

 • krmič

  OnucologieJá ještě onuce v naší armádě pamatuji, ale nikdy jsem je na noze neměl. Údajně je to dobrá věc, pokud je umíte správně omotat. Což je náročná věda onucologie. Jestli se nepletu, toto slovo vymyslel a ve svém díle použil Jan Neruda. (Nebo se pletu?)

 • občan Rulík

  Onucologie se považovala za vědu…Když jsem je po prvé vyfasoval tak jsem nevěděl k čemu ty hadry mají sloužit. Na můj dotaz co to je jsem se dozvěděl jen jedno, že to mám dát do gumovek a pak uvidím. A hybaj… klec nečeká! Poslední sjezd je pět minut po šesté.Z literatůry jsem si pamatoval, že ta neznámá věc slouží o obalování noh. (Od Nerudy to nemám, toho jsem neměl rád..)Omotal jsem nohy, pokus se dostat do gumáků nevyšel. Tak jsem ty hadry hodil do kouta a s velkou bídou jsem se vsunul do přiděleného obutí. Naštěsti jsem nemusel moc chodit. Vozíky jsem strkal jen od vrátku k vrátku. Dřív na to měli koně, ale takový kůň je drahý…

 • babča

  Rulíkupoďme vyhledač cosik pozytyvniho, my jako děti sme moc ponožky něznali, nošili sme strample, potem pančuchy se štrumpadlami, žima jak byla to dobře ožibalo, potem mi jedna četka poradila jake su dobre noviny jako once, och to čeplo na nožiska, čemu se temu nepousmič a něotočič na dobry pocyt T si rychtyk škahled čemu hef hnedaj smykněš Nerudu?? a hnedaj jaky že něbyl, v tej době si přecaj něžil, a jeho někere verše su furt šumne, aji povidky, ja rači problemy mijam, ale Ty ich rychtyk znova vyrabjaš, přecejky člověk muši měč i slunko pro život, čma budě v hrobě no ni?? Krmiču Ty mu přizvukuješ, znače to o tej sfičce jak nězasviči, tak ač něčmudi, to už su lepši ty Vaše odborne debaty, kerym něrozumim tak do nich němožu kecač, ale onucam ešče ja, vynalez pro ludi v istej době dobry, ni že ni!!

 • občan Rulík

  Nerudu nemám rád pro jeho postoj k lidemsám ho vyjádřil ve svém (jak se dnes říká – nicku). Mnohé z jeho básní se zakládá na překladech z jiného jazyka. Co se týká onucí. Ty mi byly tehdy, tak říkajíc, pro kočku. Asi jsi ten text nečetla pozorně. Šlo o onuce které mi byly dány. (Bez návodu jak s nimi naložit…)Jak se chodí v gumákách bez ochrany noh si nedovedeš představit. Co by na to řeklo Tvé haviřisko?

 • občan Rulík

  zakládají!

 • babča

  no z teho sudimže si iste časy neměl ružove, to je mi dočista luto, ale uznaj to sam, že jak dostanu hadru a mam hole nohy do gumaku, tak to napadně samo, ale z takych zažitku se rodi člověk enem lepši a citlivy, tak se myslim ja….

 • Jana-ostravacka

  Idě haviř cestum, lata se mu kyvě, lude se divaju, co za chachar idě. Haviřova roba, ta je velku paňu, košiček na rence a bufanek za ňu. Idě haviř domu na okenko klupe a tam jeho roba s oberštajgrem v kupě. Brenparťak něrobi a furt se ma dobře, špajzku ma pod haldum a kupelňu v Odře. – Zpráva o státu halda, knižka od Věnceslava Juřiny. Přečitejtě se ju ostravaci, fajna!!! Ps. Edis za boha se němožu vybaviť co to su "krepliki", že by placki nebo vdolki či kobliški?

 • Edisko z Těšina

  Krepliki su kobliški.Filovane marmuladu, povidlami nebo čekuladu. Tež ajerkoňakem. Ale to až včil, za starych času take fajnovosti něbyly.A vdolki su take, co se smaža bez filungu, z doličkem vprostředku. Až jak su studene, deprem se do teho dolečku posadi marmuladove hovinko…:-)))

 • Jana-ostravacka

  No tak diki za informaciju, ež mi je haňba, že z hotelovu školu něvim taku věc, ale člověk se celý život uči, no ni? KOBLIŠKI mam nejraděj plněné meruňkovou marmeládou, mňam. Eště su potem donaty, to su ty kolečka z ďuru uvnitřku posypane cukrem nebo barevnymi konfitami ale ty su odjinud a z daleka.

 • krmič

  To jsem čekal,že ani Neruda se nebude Rulíkovi líbit. Čapek né, Hrabal né, Páral né… celá česká literatura fuj :-)

 • občan Rulík

  Rozbor je těžký…Kdo už dnes zná díla Nerudy? Já marně pátrám v paměti jak se původně jmenoval… Ale jeho baráčnická filosofie patří k základům názorů ze kterých čerpal později narozený Adolf…Karel Čapek. Dobová kritika tvrdila, že Kč znamená v současné měně Karel Čapek. Pro jeho dychtivost po penězích. Já ho – jako čtenář od dětství neměl moc v lásce. Byl mi nějak upachtěný, vyumělkovaný. Něco jako autorka Káji Maříka. Čapek byl dobrý pozorovatel, ale jeho pohled se dal odklonit. A to je to, co mu vyčítám. Ne styl!O Hrabalovi jsme si tu písmenkovali. O jeho prvotinách. (Pábitelé se to tuším jmenovalo…). Co mne na Hrabalovi vadilo, byl jeho rozkolísaný postoj k vedení státu. /Když napíši, že to byla protituce, tak mi tu budou mnozí spílat../ Co mne dorazilo – byl jeho rozhovor s nějakým novinářem v předvečer příletu Clintona do Prahy. Snad se dá ještě někde najít. (… jak si jeho vydrbe kundičku rejžákem aby se pan president neekloval. /tak nějak – originál už nemám).Páral skočil na novou vlnu. Psal o věcech, o kterých se psát nesmělo – to je o souloži a kálení na hajzlu. To vedlo k polarisaci v čtenářské obci. Jsou jisté pojmy, kterré jsou tak říkajíc tabu. Každé porušení vede k dalším překročením jistých norem. Viz zdvižený prostředníček Topolánka. Česká literatůra strašně utrpěla pod vladařstvím Nejedlého. A jeho akce: kilo Jiráska do každé rodiny. Ne, že bych horoval pro díla jistého Těšíňáka, či Choda, ale tito lidé pošťouchli obecný lid k tomu, že začali číst. A to je funkce literatůry. Mrzuté je jen, že právě v Česku byla dost oktrojovaná.

 • babča

  ať to bylojak chčelo, fšeci, keři přitahli ludi fšude na svěče ku knižkam zaslužu uctu, nic mi v živoče při každym trudu tak něpomohlo jak pisane slovo, šak se mušim pochlubič že sem plyně čitala a ešče neměla 5 let, těšim se jak male děcko každy měšic, jak maju nove knišky v naši knihovně, ani dospač němožu, deptam tam před otfiracxi dobum jak kdysi na maso he, he, ale každy da za pravdu, že sed člověk muši překusač přes každy styl, aby našel svojeho Dostojevskeho, nebo Andersena, Londona a j. kvuli temu nědam na žadneho dopuščič, choč pravda Paral něni muj šalek kafeja,ani baj Hrabal aji Čapek, ale su taci co ho maju radi a ti vyvažuju moje nazory a vkus, dyč Bukowski je tež stary sfiňak ale kvuli temu němuši byč jeho milovnicy hulvati, ja budu co živa stač za tym, že uměni kultyvuje v jakekoliv formě a či co přiněsli enem malu trošičku do života ludi zaslužu uctu, tuž tak asy, bo ja to něumim, tak se ich važim a budu se bič za jejich snahukera vedla mimo zysky!! to zdurazňuju!!

 • občan Rulík

  babče!Máš pravdu. Ne každému se líbí totéž. Jenže UV měl jiné názory. A jak to dopadlo?Kultůra se postrkuje velmi pomalu dopředu Proto jsem uvedl ty dva. Porovnej Párala a Švoreckého. Oba psali o stejném "problému" … O lásce. Jak to vyřešil Páral? Popsáním soulože. Škvorecký ji srovnal /tu lásku a ne soulož/ s třepotavou duší, která jako motýlek přelétává od květinky ke květince. ¨Vše citováno na letním paloučku jedné dívence. /Kterou jsem asi znal/. (Originál nemám – nemohu citovat!)Nebo "Škvoreckého" muka, které prožíval při prvém setkání s jeho vytouženou láskou… a dík jedné svazačce byl ale postižený kapavkou. Čili – nic se nekonalo.Na to musí někdo přijít (pokud to nebyla spisovatelova vzpomínka na SČM).Česká literatůra se liší od jiných evropských tím, že byla psaná "zapadlými písmáky" . Bez nich by se čeština neobrodila. Oceňuji na hospodském povaleči z Kladna, že měl odvahu něco napsat. Že se z toho udělala povinná četba, nebyla jeho zásluha. Určitě se mu to povedlo lépe než vzdělanému Olbrachtovi. (Teď mi můžete nadávat).

 • krmič

  To je funkce literatůry?"…ale tito lidé pošťouchli obecný lid k tomu, že začali číst. A to je funkce literatůry."To si tedy nemyslím. Ale já nejsem literát ani uměnovědec ani sociolog, tak se můžu klidně mýlit :-)

 • Večernica

  Rulík ( zlomocný)…" podprůměrný písmák " :-))))Ani HUJER by ti tak nesedl k barvě ksichtu …a k vlastní zlobou pokřivené duši.Tolik negativizmu… 5 let non stop tady ventilované umanuté žlučovité zášti a vlezdoprdelovského mega snažení… neskutečných komplexů z vlastní ubohé malosti…. co tady kype z tebe na Ostravákovi … to se skutečně nikde nevyskytuje. A že těch diskutáren na netu je požehnaně a podobných zakomplexovaných PISÁLKÚ na nich jakbysmet.Ty jseš jasný idol a vůdce téhle smečky.Ten tvůj komplex mega malosti je ale fakt NESKUTEČNÝ.Ty tu ty své křečovité hnáty s onucema nebo bez nich… jsi schopný otřít o kohokoliv z velikánů z českých kořenů – našich kořenů!!! – tebe už do nich nepočítám- ty jsi své kořeny dávno Z R A D I L…a a Z A P R O D A L !!!- v režii zákeřného JIDÁŠE…jenom abys na sebe něčím debilním upozornil a tak vyrost – VE VLASTNÍCH OČÍCH… jenom v těch…ostatní totiž s tebou právě proto už dávno – P O H R D A J Í…ale tohle máš asi hodně hluboko zažité pod kůži jasnou " nasraností"…co ?…že tě to pořád motivuje tady lézt a kálet ty své UBOHÉ hovna dál a dál a dál na ty co představují ČESKOU KULTURU… české národní povědomí…české tradice… kterých si každý normální člověk této DUCHEM POŽEHNANÉ ZEMÉ ( kde ty dávno už nepatříš …vlastní vinou !!!) …hluboce váží…nese je v sobě jako cennou hřivnu – příslušnosti k národu…a úctě ke svým předkům v dobách dobrých i zlých…pro motivaci k přežití a zmobilizování naděje v srdci a dobrým a laskavým myšlenkám …což je pro tebe jasnou španielskou vesnicí…doslovaNikdo není bez chyb a¨ty – OSOBO – jakbysmet … Ty nejseš žádnou hvězdnou výjimkou. To ne !Každý z nás je a z těch co už mei námi nejsou byl JENOM ČLOVÉKEM.Jenom ty si tady hraješ přiblble na MISTRA SVĚTA…a soudíš každého z pozice neomylnosti.Jakým právem?NULO !!!======Po tobě tady NIC nezůstane… jenom stovky žlučovitých příspěvků..plných nenávisti k Čechám nebo Moravě…k Čechům a Moravákům… k naší vlasti…kde si se sám !!!- vlastní vinou octl jako cizinec.Duší.Co tu pak pořád lezeš? Asi jasná schíza co ?Sám si se vyobcoval a vlastní vinou jseš OSAMÉLÝ.Tobě nepomůže už ani ta kremace..protože tenhle naprosto debilní program co máš v té své zkostnatělé a nepřizpůsobivé palici půjde s tebou i do jiného " rozměru ".Shrunuto a podtrženo. Jseš ubohý…jseš směšný…jseš míň než poslední občan této země.Protože káliš na svou rodnou zem…a chováš se k ní hůř…než to obyčejné PRASE .I ten komanč nebo kriminálník je víc než ty, protože JE srdcem a svou duší ČECH nebo MORAVÁK. Protože nesere non stop hovna na svou vlast jak ty- …ubohá zapšklá NULO .Dlouho si si o to tady orodoval- aby ti to někdo tady po tvé neustávající nenávistně žlučovité exhibici …vmetl do ksichtu.Ty si ale učebnicově bezpáteřný MRZÁK ….jak je tady možno si o tobě jasně přečíst…takže je předem taky jasné… že opět na dva tři dny zalezeš jak kudlanka uraženě do kouta… ..a pak opět vyrazíš kálet na kde koho.Hlavně že si můžeš – exhibičně a ZVRÁCENÉ užít…hlavně si uslintnout co ?NO !A vo tom to s tebou je. K S I N D L E ! No chtěls to mít…tak si to těch pár kritických slov…kterými tady tak rád a schutí častuješ jiné… ( i ty co jsou už po smrti )…. UŽIJ v ostré verzi teď…a hlavně – megaplošně….Toš tak asyk.

 • občan Rulík

  Co je literatůra?Před třemisty lety existovali lidé, kteří o sobě mohli prohlašovat, že četli KAŽDOU knihu, která vyšla.Nu, jenže od té doby se mnohé změnilo. Církevní bojůvky vedly k tomu, že v 18. století se zabývala převážná většina tisků náboženskou thematikou. Stačí kouknout do starých knihoven (které nepadly za obět čistkám v padesátých letech = bezmilosrdná likvidace všeho tištěného!) kolik metrů se věnuje kázáním o milosrdenství a kolik centimetrů osvícenectví. Pak teprve začíná literatůra "zábavná" – i když pojednávaná themata moc "zábavná" nejsou. Ale čtivo bylo na světě. Ovšem bez české literatůry. Český Skočdopole chybí…K funkci literatůry – to je psaného. Luther mohl kázat jak chtěl, ale bez jeho thésí na kostelních vratech by nedošlo k reformaci.Proč se hází prospekty na "užitečnosti" ¨se slevou až 50% do schránek?

 • Večernica

  Pro Babču a fajne duše ztuď kere se uměju radovať * * ** Neruda psal " prostinké " básně v jednoduchých verších … o to kouzlelnější…protože byly v té době " čitelné " každému z lidu…proto je po právu považován za básníka – národovce- který hluboce rozumělˇ* DUŠI lidu…Někde jsem se dočetla, že snad trpěl madiodepresí… což může být… dle toho že jej fascinovalo vše v krajních mezích, ( Život a smrt)…- viz balady.. např. Hřbitovní kvítí…atd…a dával tady zřetel na prožitky hlubokého soucítění s bolestí a žalem druhých, …či nostalgie až smutku..je tady pak velmi je čitelný v řadě jeho básní…Právě touhle specifičností je v české literatuře – jedinečný…hm.. Ale psal i básně něžné o naději…a jakoby až " děstky radostné" … jedinečného prožitků z otisku OKAMŽIKU …něco málo od něj…pro ty kteří jej mají rádi…něco jako pohlazení po Duši :-)- dávám tady tu která se mi vždy líbila ……Letní Ty noci zářivá,jakž tebou srdce okřívá -ve dne tak sladkobolno,a teď tak volno, volno!Z oblohy bílý měsíček,starobný nebes tatíček,stříbrné světla pýřípo celém světě šíří.Dokola jeho dětičky,drobounké, smavé hvězdičky,dukátkovými hlasyzvoní na krásné časy.( z Písní kosmických – úryvek ) …Partyjo * fajny večer přeju :-)

 • občan Rulík

  Pán který se nazýval Nerudoubyl především alkoholik. Proto se neoženil…A vše co se mu nezdařilo sváděl na druhé…

 • babča

  že prý jsi národeBožím to na světě, jako to bodláčí v cestě jež zakvětejako to děťátko, které se z chudinyzrodilo do těžké neblahé hodinytakému dítěti, nouze jež kolíbákaždý se ve světě zdaleka vyhýbáa kdo se přiblíží, blíží se v pohaněkéž si se zalklo již neblahé cikáněsrdce to lidské ach bože přebože, za zlovu može snad za lásku nemože,tak to ze mně letí jěště po bezmála 60 letech o pulnci mě može zbudit, děkuju Večernico, co je pěknější jak zvonive slovo, laskave objeti, sluza soucitu?? kdo se k temu něpřihlaši, fakt neni hodny se nazvač homo sapiens, začina svaty tydeň, tak chmury ven a naděja dava šilu pro všechno těžke, tak je !!!

 • Večernica

  Tajtrliku val juž do dupy od kompu …a fest se juž ožer….baj je zparu dni spokuj od tych tvych žlučovitych slintů…

 • Večernica

  tak tak Babčo…matě recht…a je třá to Slunce v Duši pozichrovať v akčni verzi…bo je ho včiľ třá kyble…jak čytam ten maras co kype z kerychsyk vzorku….ja ja…ganc svaty tydeň …toš to budě asyk hukot…to ja !NO !Vytřymať :-)

 • Neva

  274Večernico, v mnohém jsem s Tebou občas nesouhlasila, ani tak agresivní nemusím být, ale dobře jsi vystihla pocity ve svém příspěvku. Tak nějak si to taky myslím a je mi už i líto podobných starých opuštěných lidí, kteří jsou sami nešťastní, cítí se nedoceněni, protože se o nich nepíše, nemluví, vlastně ani nikam nepatří, nemají pravý domov, tudíž posílají do světa aspoň svoji zlobu. Ale on bude dál a dál urputný ve svých citacích cizích článků, knih a urážek, proto pište děvuchy hlavně Vy cosyk přyjemneho a zabavneho. Dnes bude krásný den, tak se ho užijme, no ni? Muhehe…Edis…co Tvoja mrazyci kisňa? Furt funguje???

 • občan Rulík

  hvězdné šáleniciProč žil Neruda takovým životem? Proč se tak začal nazývat? Měl špatný hororskop?

 • Večernica

  Maš recht Nevo !….že ten hňup inši něbudě bo navic ani nima.A budě asyk aji huře…bo začina uplněk v akčnim Beranu a to vždy tyto speciš vzorky v tym čase hlupnu eště vice hustě vyživně – a megaplošně… toš ten tajtrlik dupu a pařaty ztuď včiľ beztak něodlepi a to ani omylem, bo by ho pokrutilo muselo klepnuť v ostre verzi a přymem přenosu na Ostravakovi heh :-)))Napevno z teho jeho hnusně obřindliveho HORORskopu se juž včiľ dymi jak z brány pekelné…bo pán podsvětí Pluton je juž fest nasrany jak ho ten pohlupavy hřyb bere furt do teho sveho pysku- toš mu asyk cosyk fajně vyživneho v tej poře vysmoli… juž aby to bylo ha ha ha :-)))NO !Tajtrliku…maš to marne.Bo sem ti jasně pisla v [200] k 198 (Večernica ) 13.03.2010, 17:28:04#že mně taky hňup v žadnym přypadku němože uraziť….to ni .Hm…No i o tym to je!Toš tak asyk….Cosyk z teho našeho fajneho Nerudy…kery baj měl take meno…. a jak chlop uměl teš okoštovať kaj co se šmakem gurmana :-))) – měl na rozdil od zapšklych obřydlivych abstinentů- plesnivcu …i fajny smysl pro humor, dobre srdce a co je hlavne- něplul na svuj narod…I takemu synkovi – našemu- temu ja se mu klanim. A hluboko!Věřte, že také hvězdičky Věřte, že také hvězdičky mnoho, ba mnoho bolí, každá si s námi naříká slzavé na oudolí. Mají svou drsnou lopotu, točí se, běží, svítí, sto tisíc mil vám přeběhnou pro kousek živobytí. Do únavy se lopotí, trýzní svá zlatá těla, kosmický prach si stírají ze vznešeného čela.Charakteristika sbírkywikipediaSbírku tvoří 38 básní, v nichž je opěvováno lidské poznání, které se stále rozšiřuje a objevuje dosud nepoznané skutečnosti přírody. V kontradikci malého elementu člověka a velkého, rozlehlého vesmíru se jedná o oslavu lidského ducha a jeho činů nového objevování. Sbírka ukazuje, že nelze klást racionální a pozitivisticky zaměřenou vědu do opozice vůči poezii, která jako v tomto případě staví na jejich závěrech. Ve sbírce jsou oslavována vesmírná tělesa. Z vědeckého hlediska se jedná o verše, které jsou víceméně v souladu s vědeckým poznáním, tak jak bylo známo v Nerudově době. Podle názoru Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR neobsahují Písně kosmické věcné chyby a jsou bezchybné dodnes.[1]Jan Neruda měl dobré znalosti o tehdejší astronomii. Jejím základům vyučoval i bratry Fričovy, pozdější zakladatele Hvězdárny v Ondřejově. Dnes stojí na pozemku hvězdárny busta Josefa Jana Friče s žábou a za ní v pracovně lze číst nápis "Jsou-li tam žáby taky", z básně sbírky.[1]Na palubě raketoplánuDíky astronautu Andrew Feustelovi, který se účastní mise STS-125, raketoplán Atlantis vynesl do vesmíru českou vlajku a český a anglický výtisk Písní kosmických. České vydání je téměř 90 let staré. Matka astronautovy manželky je Češka pocházející ze Znojma, její otec pak Ind.:-) Toš fajne !i k temu juž ani nima co dodať…Byl to taky BOREC…že jeho um a dilo vynesli až do kosmu…a to je co už řecť! To ja…I temu bajs jaky pohlupavy hřyb škarohlid to němože vydychať…no! už to je včiľ jasne :-)))* No, partyjo teš přeju pohodu a klídek…bo u nas vali oskar do šib jak ztekly…toš budě aji napevno fajny deň :-)))Ja dněs valim slaviť k Ludmilce jeji uroděniny…toš se těšim na tu fajnu děvuchu i na teho jejiho fajneho kocurka Vašu…bo ten vždy cosyk fajneho vymamlasi a je vždy mega sranda…to ja :-))Zdarec!…

 • Večernica

  a pro pohodu a radost cosyk aktuaľně od teho našeho Jarna ni ?http://www.youtube.com…Ict9dw65cY:-)

 • občan Rulík

  Asi si nechám vyložit horoskop naši Večerniceod samotného ministra války. Co on mi na to poví.

 • Edisko z Těšina

  Něska sem zystil meno našeho pana Rulika.Menuje se Iřy a je urozeny ve znameni Barana, bo z takych třycet rokuv temu robil na tym pražskym kopcu na Barranově šefa vypravy (to je taky, co ma přy natačaňu na starosti cele zakulisy od kostymu přez šminkovani a teple idlo až po hajzelbaby v toikach) ve štabě, kery natačal jakysyk přytrubly seryjal o prynsezně Parabele, jak jeji fotřyk přyšel o jakysyk kuzelnicky fiňgeryng a v jeji starej dobrej muter byla zakleta jakasyk divna figura a to šecko mjal na svjedomju jeden paskudny chlopek, co mluvi v Ju a Hele teho vyzablejšeho, ale v tym seryjalu se menoval Hamburgrak, či tajako podobně, byl notně uchilny, bo se změnil v krahujca dycki jak to čekali všecy divacy a ni v momentě, gdy by to bylo fakt překfapeni a vubec tam šeckym tym niby kladnym postavam robil furt jakesyk paskuctva a přetivenstvi, no traparna, že jeden se už ani nědivi, že vizyjonař Neruda v Pisňach kosmickich psal cosyk o hovnivalach a mistr Irasek se s tym už vubec něbabral a psal rovno o době temna. Pro mě je na tym seryjalu dovčil zaimave, že se mi na ňom dycki nejvic libily zavěrečně tytulki, bo se mi ulevilo, že už je celemu temu televiznimu hruznemu trapeňu šlus a aj dyž se na poněkere stare seryjaly rad divam ze zalibenim, jako třeba předvčirem večer na majora Zemana, jak s pomocu chlopka od peesvebe a jedneho udřystaneho holiča elegantně vyřešil ten zapeklity přypad ze studňu anebo ten seryjal o prodavačce Aničce, co prodavala lahudki, šunku, pařyžsky salat a chlebički a chodila s chlopem, s kerym – jak to raz okomentovala moja muterlinka – provozovali ruski seks, co spočival v tym, že seděli v jeho starym, ale ešče furt něotřyskanym embečku, stiskali se za ruki, venku padal dešč a ten chlopek ani něpustil šajbnvišer, bo by mu to v tym embaru mohlo vyšlusovat bateryju a tak jim ta voda stikala po předni šibě, uni se am tak dyskretně seděli a mlčeli, tuž to byla tak sylny, cytovy zažitek, že sem dojmutim přes zaslzene oči ani něviděl na tytulki, no – tuž aj dyž se na poněkere take seryjaly divam ze zalibenim, tuž ten, co sem spominal, že tam robil Rulik šefa vypravy, tuž ten němožu ani čut!!! Ani po tych iks rokach…Nevuš moje mrazycy ferary mrazy jak fstekle a ma vynikaicy učinek na slibovicu, bo una ti po takem kapku delšim zamražeňu dostaně šmak, tajak by byla zedvacet roku zakopana na zahradě a tak mam šuflady v tej spodni mrazycy almarce, až po vrch zafedrovanu samym palenym! A naopak – věčina fachu v tej vrchni almarce, co enem chladi, je rezervovana pro bateryje smichOFFskych lahvačku, bo sem v novoročni sutěžy vyhral dvatisicestokorun. Mjal sem dať dokupy samolepki tak, aby jejich nominalije davaly sučet 2100, tuž se mi to povedlo, až jak sem mezy vanocami a Sylvestrem nakupil kapku vjec kartonu, vyšlo to na třyadvacet baleň. Tuž včil ešče doižďam pifko z tych loňskych kartonu, no a dyž už mi ze Staropramenu poslali taku pjeknu sumičku, tak sem z vděčnosti nakupil za ty prašule dalši SmichOFF. Bo něsem sknyra a kupit se za ty chechtaki cosyk inšiho, by se mi eklovalo.Tuž tak asy…:-)

 • Mařa

  Majora Zemana tež možua na ten dil Studna se zpominam, ten se za moich mladych let považoval přymo za horor. Ešče teraz mi na řbetu skače husi skura, jak se zpomenu na teho kivaciho chlopa ze sekeru. Fredy Kruger ešče v te době něbyl.Enem se myslim, že mistra Iraska překonali prokleti basnici, bo ten jejich směr dekadenca tež byla sila – např. Bodler a jeho znama basňa Scyplina.Naša nova ledova almara tež fajně fachči.

 • Neva

  Edis…Tuž Ti aji chvilama zavidim, jak se s chuťu daš cosyk z te mrazycy almary. Zrovna včera večer sem přišla dom z naščevy od jedne moji děvuchi a ptam se moji druhe mlade, že by zme se mohly dať po pulce fajneho medoveho likera, bo mě jaksyk škrabe v krku, a ona že ni. Tak sem se tu flašku z ledničky přece enem vytahla, že ja se teda dam. Pak sem na ňu kivla, ezy mi naleje ešče jednu, ež se něnalivam sama jak alkač, a ona cela vyvalena, pry, ty chceš ještě??? Tuž jasne, kdo vypije všecky ty moje zasoby, co mi zbyly z vyročni oslavy narozek, jak nikdo nic něchce piť a mi samotne doma gořalka ani vino něchutna. Jedno už dluho odevřene vino použivam tak akurat při vařeňu. Tajak ten Ital v kuchni. Tuž tak asy…

 • Edisko z Těšina

  Ledovy svařak ni enem pro NevuVyhliža ten nazev fest paradoksně, ale je to moc fajne, echt tak v letě navečer, jak jedneho suši.A tuž se to robi tak: zavař v pullitru vody kořeni na svařak – tym myslim skořycu, řebiček a vanylkovu skurku. NĚCUKRUJ! Až se to povařy a chitně ty fajne vuně, vypni šporhelt a pod deklem (anebo v zymnej vodě) něchej trocha vychladnut, enem tak co by to do ruki hřalo.Včil do tej teplej vody dej rozpustit zeštyry, zepět aj zešest lyžek meda. Jak se med rozpusti, nalej do štyrdecoveho pohara dvě velke pulki teho sladkeho, voňaveho roztoku, dolej dvě decki vychlazeneho bileho vina, zasypej kostkami fest vymraženeho ledu a až po vrch zastřykni syfonem.Už jak to v tych kostkach ledu tym tepelnym šokem rupně a ony začnu praskať, začněš chapať, že to budě lahudka a jak to s tym syfonem přemišaš a napiješ se, budeš mět pocyt, že maš v pysku raj!Aj dyž to něni taky hlaďunko načepovany SmichOFF, je to tež suprove piti!PROZYT, gulg, gulg, gulg!!!:-D)

 • babča

  po pomaly 50 rokachsme se s haviřyskem kupili husisko, nic moc velke, ale přecej huš, při Velkym patku sme hu dali poect, aby sme už zitra nebo v nedělu neměli moc roboty, bo kaj je zele a černa halečka ha, cha,, ale ta vuňa při tym dneskajšim postu, no co mam pisač!! tak sem hned struhla dva kobzole na placek, včil mam žižu jak čert a tak po 3 měšicach aji pivo koplo, post něpost, fšeckym co dněs hladovju, piju enem vodu a idu do sebe myslim do duše, přeju pěkňučke svatky, plne pohody jarnich naději a dobru chuť až už na huši, nebo kuzlata, mňam, mlask, aji na troch ajerkoňačku, ganc fšeckym , zajic už vali s tym jarem, tak co zufač, budě zasej fajn!!

 • občan Rulík

  Pěkně propečená husa s přílohouzvýší váhu a objem konsumentky zhruba o trojnásobek než vážila husa sama! Gratuluji!

 • babča

  ať, ať,to už neva, žradlo je erotykum staři, chvala P.B. že to lude vymysleli, aspoň nam nic nechybi a mame POZITIVNI myšlení he,he,

 • Večernica

  Fajne vajcove svatky partyjo přeju…vesele chopy na šmigrusu ( baj fest navalene) … bo enem tak to je u nas je s kostolnym pořunkem ni ? :-)))….i k temu něch vam šmakuje i ke zdrovi facha aji ta fajnova husa po našemu…třá s kobzolovym knedlikem a moravskym baj českym zelim …mňamky ! … i ten šmakovny ledovy svařak :-) NO !Toš tak asyk……

 • Večernica

  včiľ trocha te kuľtury ni ?Ostravku přepač…bo to nima chybu i sem to tu musela lisknuť:-)Dostať se včiľ do pazuru o bile něděli ortodoxnim fanatikum, toš by mně napevno zlynčovali jak Kukluxlan sirotu To ja :-))) http://www.youtube.com…yzUP39OmoIToš něber to !!! :-)

 • Večernica

  překlep:-) …jasně! …bila sobota i května něděla…to enem aby kerehosyk z tych ortodoxnich vzorku tu něpokrutilo.Hm… tu v te naši Ostravěnce fajně vali oskar do šib …juž druhy deň…toš by to mohlo vytřymať i na ten vyživny šmigrust ni?…no , valim teš do tej Boži přirody…bo ta je fakt včiľ enem * BOŽI :-)Toš tak asyk…

 • krmič

  Květná nedělebyla ta minulá, 28. 3. 2010.Dnes je Slavnost Zmrtvýchvstání Páně, neboli lidově Boží hod velikonoční. Žádné barevné pojmenování to nemá. Ostatně i ty ostatní barevné dny ve většině světových jazyků nejsou a vznikly prý vlastně omylem. Možno vygooglit. Anebo Rulík to jistě ví. Ale snad není nutné o tom tady diskutovat, nechme to plavat.

 • Večernica

  Krmiču…šak ja se něhadam že k¨větna něděla něbyla 28.3.2010 :-))Enem sem opravila tu sobotu na bilu…bo sem o " bile sobotě" liskla svuj kid…i v kalendařu něbyla něděla. NO!Toš napiš tu synku cosyk zaimaveho…ni litanije o liturgii.Šak svatky jara su nemlich o " zmrtvychstani Vesny" ni ?… pro nas obyčejne plebejce , ke kerym patřym aji ja By se teš dalo řecť….:-)))Cosyk co mně zaujalo…Sem ve čvrrtek jechala lokalku… jak stala stara koksovna Karolina …i na placu bylo živo… nova jama jak sviňa…nasypane kolem ni same rypadla , buldozery i inše bestyje…toš to se asyk Ostrava napevno jarně probudila..to ja.Aby to v ten čtvrtek něbyl ale enem April ( a kulisy ala Potěmkin )… s tym tempem jak se ta vystavba dovčiľ plazi jak oskarem šokle slimačisko ……

 • občan Rulík

  Svátky nebývaly nikdy barevné…Jednak ne všichni lidé vidí barvy stejně, některým chybí vnímání části spektra.A pak – symbolika barev je ve světě různá. Ale náboženství jsou vázané na regiony, kde vznikly.A pak. Barvy – tedy základ kterými se barvily především textilie vznikaly dost pozdě. Protože těžko dostupné. Viz cochenila… Nebo purpur – barva římských císařů. Dnes si nedovedeme představit, že modrá barva pro malíře portretů stála víc než dnešní přelakování na modro celého auta. Na svinibrodskou zeleň (velmi krásná barva!) zemřelo víc lidí než na českých dálnicích dnes …To ale není podnět k diskusi.

 • Večernica

  Bo to je to furt aktuaľně..toš to tu vlepim…*Pašijový týdenPašijový týden je poslední týden před Velikonocemi. Každý den z tohoto týdne má své pojmenování, historický význam, s každým z těchto dnů jsou spjaty velikonoční tradice. Pojďme se na pašijový týden podívat blíže.Modré pondělí, Žluté úterýV tyto dny se ve všech chalupách uklízeloŠkaredá středaStředa před Božím hodem velikonočním. Tento den se nesměl nikdo škaredit a mračit, jinak by se totiž mračil po celý rok.Zelený čtvrtekNázev je pravděpodobně odvozen od zeleného mešního roucha, které se v ten den užívalo. Jedla se jen zelená strava – špenát, zelí, aby byl člověk zdravý po celý rok. V křesťanských kostelech v tento den zmlknou zvony a říká se, že odletěly do Říma.Hlas zvonů nahrazovaly různé řehtačky, malé i velké, chodilo se s velkým hlukem po vesnici, zpívalo se, texty popěvků byly namířeny proti Jidášovi a Židům, kteří ukřižovali Krista.Na Zelený čtvrtek vstávaly hospodyně časně, aby zametly dům ještě před východem slunce. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy.Kdo sní před východem slunce pečivo namazané medem, je chráněný před uštknutím hadů a před žihadly vos.Odpoledne se nepracovalo.Typickým obyčejem bylo ,,honění Jidáše. Chlapec, který byl Jidáš, byl většinou zrzavý. Pekly se jidáše, zvláštně tvarované obřadní pečivo z kynutého těsta. Pokud se jedly potřené medem, opět měly být pro zdraví.Velký pátekJe to den ukřižování Krista, den hlubokého smutku, nekonaly se bohoslužby, jen se zpívalo a četly se texty.Výzdoba kostela je chudá, žádné květiny, žádné svíce na oltáři, písně se zpívají bez doprovodu varhan a zvony mlčí.Velký pátek je také postním dnem – postem od masa a újmy v jídle.Na velký pátek bylo zakázáno hýbat se zemí (orat, kopat, sázet apod.). Projevovala se tím úcta k zemi – matce. Vstávalo se před východem slunce, lidé se chodili mýt do potoka, aby se chránili před nemocemi. Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy vytáhnout kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu, to je mělo ochránit před bolením zubů.V krajích s plátenickou výrobou se předly pašijové nitě, pak se udělalo na šatech několik stehů, to mělo ochránit před uhranutím a zlými duchy. Košile ušitá z plátna pašijových nití chránila před bleskem. Nepralo se prádlo, protože by se prádlo namáčelo místo do vody do Kristovy krve.Také se chodilo dům od domu, za zvuku řehtaček a různých říkaček se oznamovalo poledne a ranní i večerní klekání. Hospodyně připravovala obdarování v podobě sušeného ovoce, pečiva, vajec a někdy také drobných peněz.V tento den se nesmělo nic půjčovat, protože půjčená věc by se mohla očarovat. Věřilo se hodně na čarodějnice a uhranutí.Bílá sobotaOheň se světil před kostelem a v mnoha vsích se doma muselo uhasit ohniště. Potom hospodyně položila polínko před kostelem na hraničku, když kněz oheň posvětil, každá si vzala žhavé polínko a znova jím zažehla ve stavení oheň.Na Bílou sobotu se zvony vrací z Říma a opět se rozezní.Z ohořelých dřívek se vytvářely křížky a nosily se do pole, aby bylo úrodné. Někde se uhlíky dávaly za trám do domu, aby ho chránily před požárem.Velikonoční neděle (Boží Hod Velikonoční)Je to den zmrtvýchvstání Krista. Vrcholí velikonoční svátky, končí půst. Provádělo se svěcení velikonočních pokrmů – beránek, mazanec, vejce, chleba, víno. Každá návštěva dostala kousek z posvěceného jídla.Ve východních Čechách dal hospodář kus svěceného mazance, vejce a víno poli, zahradě a studni, aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.Pečou se velikonoční beránci.Velikonoční pondělíČeské Velikonoce charakterizuje živá tradice – ,,velikonoční pomlázka. Je to obyčej, kdy chlapci obcházejí domy s pomlázkou spletenou z vrbového proutí a zdobenou stuhami.Pomlázka je symbol předávání síly, zdraví a svěžesti. Šlehány jsou dívky a ženy, aby byly zdravé, veselé a pilné. Odměnou za pomlázku jsou malovaná vajíčka.O stáří velikonoční pomlázky svědčí vzpomínky pražského kazatele Konráda Waldhausera ze 14. stol.( zdroj HOME → maminka → )*Hm…u nas na Moravě i Slezku je to nemlich to same :-)PS:No, v Ostravěnce je fajně venku, baj svišti čerstvy větřik…a oskar je kostrbaty…ale to nic… hlavně že nělucha.Sem si donesla kočičky dom – ni žive :-)- ale zparu haluzek sem orvala z křaku… i kapku teho zeleneho co juž stačilo na větevkach narašit …i hněď kvartyr se cely rozzařil svatečně…aji dycha radostně tu Vesnu ganc cela matka Přiroda:-)Jak jednomu ke štěsti stači malo – no ni ? :-)))Toš tak asyk……

 • občan Rulík

  Pro Večernici…Víš proč se říká modré pondělí – spojené s představou, že se ten den nemusí moc dělat?V němčině se dnes používá pojem … der macht Heute blau = ten dnes nepříjde do práce… S tím je spojený pojem – auto z pondělní výroby. Tedy asi zmetek. (Viz interní statistiku OPELa ).Jenže – oba úkazy nejsou slučitelné.

 • občan Rulík

  PurpurKouk jsem do ceníku Kremera. (prodej přírodních barev – světoznámá firma!) Tam stojí jeden gram purpuru 2000€! Modré barvy se moc nedaříly. Až teprvé od konce 16. století se začalo dovážet "modré dřevo" z Mexika. ¨Dominatní barva středověku byla zelenomodrá!

 • občan Rulík

  Chybějící znaménkoServer ostravaka nezná symbol pro Euro. Tak za ony 2000 se musí poznamenat Euro. To je bratru 50´000 korun za gram purpuru!

 • krmič

  Ta modrá barvami připomněla provoz na výrobu berlínské modři v závodě, který se zrovna tehdy jmenoval myslím Ostravit (dříve MOCH). Jako student jsem tam koncem 50. let brigádničil v údržbě. Tam bylo zařízení snad ještě z 19. století – obrovské dřevěné kádě, vysoké asi 3 metry, ve kterých se cosi míchalo. A všechno modré. Stačilo tam povolit pár šroubů a člověk byl taky celý modrý :-)Musím přiznat, že v chemii se vůbec nevyznám a netuším, jak vypadají chmické továrny dnes. Ale tam všechny provozy opravdu stály za to.

 • krmič

  Teď jsem si našel,že berlínská modř byla objevena roku 1704.

 • občan Rulík

  berlínská – pařížská modř…Já to mám zafixováno v hlavě (jako ostatní věci…) že byla objevena až někdy kolem roku 1760-1770. Dost komplikovaná sloučenina. Proč si to pamatuji? Hanka za pomocí berlínské modři /modře?/ tmavěl duběnkový inkoust – ktrerý potom vypadal jako starý. Duběnkový inkous stárne teprve po staletích.1856 se pak chemickou analýsou dokázalo, (také jsem ji jako studentík dělal), že černost Rukopisů se zakládá na podfuku Hanky. 1856!(Šaškárna kolem pravosti – viz Masaryk a spol. byla uměle vyvolána!) Ale to sem nepatří.K tomu modrému pondělku:Indigo z Indie nemělo půl tisíciletí přístup na evropský "trh". Křížáci!Jediná rostlina dávající jakous modř byla po¨prvé použita v IX. století. Výdobytek byl nízký, proto od XVI. století (konec blokády!) nahrazena indigem.Barvení vlny potřebovalo čas. Tři dny. Čili – koncem týdne se vlna macerovala by potom nastalo v pondělí barvení na modro. /Chronologie týdne tehdejší doby/. Závidím krmičovi za jeho možnost pohledů do XIX. století.

 • Edisko z Těšina

  Paně Rulik, …… krmič ma vhled do devatnasteho stoleťa, ale tež se tajako my všecy, keřy zme mjali vhled na Ostravu za bolševika, beztak pamatuje, jak v Přyvozu z emchazetki vypuščali do lufta same zmetki.Za všecky se pamatuju ten žluty dym z takej tenkej, zpadesat metru vysokej trubki, obšancovanej konstrukcu a naštrajchovanu střybřenku. Kura, taku jedovatu žluť něbyla šanca nikde v přyrodě najst! A to ani něvime, jake trutizny ztamtuď vylitavaly, kere vidět něbyly!Dalšim takym šilenym ukazem byly tyžy vyřysyry (třyněcke železarně). Stačilo vylezt na žukovsky kopec anebo na Javorovy a jeden něstačil počitať množstfi tych barevnych pruhu, co tam litaly z kominu, uplna duha. A šecko většinu jednym šlakem dalej do Polska, tuž to deprem byl ten spravny internacyjonalizmus v praksy!!!Tuž to je enem muj maly přyspěvek ku dyskuzyji o velkovyrobě barevnych octinu.

 • krmič

  Edisko,ta trubka tam pořád je, vidím ji z okna. Možná z ní občas něco uniká, ale jenom někdy. Co to bylo, ta krásná barva, to mi kdysi říkali, ale dávno jsem to zapomněl, chemii opravdu neumím.Jestli byly ty kádě z 19. století to nevím, ale působily takovým dojmem :-) Naopak vím bezpečně, že v době mého brigádničení byly ve výrobě kyslíku tytéž stroje, jako když tam nastoupil jako mistr můj dědeček začátkem 20. století, dávno před první válkou. Z toho důvodu tehdy s celou rodinou bydleli v areálu závodu (koksovna Karolina). Jak už jsem se myslím kdysi zmínil. Maminku mrzelo, že si nemůže pozvat domů kamarádky ze školy, protože by je nepustili přes vrátnici. Ta kyslíkárna ovšem byla docela čistá, vykachlíkovaná, uklizená, oproti jiným provozům velký rozdíl. Ale tam jsem nikdy nic nedělal, jenom letmo nahlédl.

 • občan Rulík

  berlínská modř byla opravdu objevena 1704!Já si pařížskou a berlinskou modř dávám v hlavě do stejných závitů. Protože velmi podobné. Jenže francouzi byli trochu pomalejší než prušáci… Takže promiň.Těch modrých variant vznikla celá řada. Hamburgská, Napoleonova, a ještě jakási… Všechny na základu žluté krevní soli. Ale s rozdíly v přípravě.

 • Naďa

  No a já jsem ty modré tónyobdivovala v ALTE pinakotéce v Mnichově právě o letošních velikonocích – nejvelkolepější obrazy plné modré a růžové v nadýchaných a pokroucených tělech padajících z nebe do pekla od Rubense … velkolepý duchovní zážitek

 • babča

  a tak mi nejde do palicejak su ty roky domotane, v Bruntale je vystavka prave o barvach a mluvi se tam i několika tisicich rokach před našim lp, jak malovali ti středověcy, někdy z přemiry informacy začinam hlupnuč, ale hevaj je jedinym spravnym vodičem Ruliček s krmičem, tak mušim věřič, že naši předcy znaju modru a inu barvu tak kratko, dobře že aspoň ja mam tu češč, bo modru miluju, je to barva neba, u nas hledali mrtveho vojaka 400 specialistu, vojaku, hasiču, policajtu, 2 měšice a cele dny vrtulnikem, za 2 dni ho našli chataři, jak se ptali v telce tych mluvčich tak odpověděli, že hledali enem na jednym břehu řeky, tak to budě i s tymi barvami, ale odbornicy su odbornicy, tak se muši respektovač!! no ni??

 • krmič

  babčo,já nejsem odborník na barvy. Na pigmenty ani na světlo ani na to, jak vnímáme výtvarné umění… :-)

 • občan Rulík

  barvy…Kremer nabízí lapis lazuli – modř potřebná k vymalování nebe v kostelích – za pouhých 400´000 korun za kilo…Ta barva měla tu výhodu, že byla po celé dva tisíce roků na trhu.

 • Edisko z Těšina

  Až tam u babče teho vojaka tych 400 špecyjalistu našlo, …… tuž byl cely modry. Aj bez chemickych vynalezu.Přyroda umi…:-)))

 • Naďa

  Edis, v tomto případě modrá není dobrá

 • Edisko z Těšina

  Naďo, modra je modra, ta za nic němože…Faktem je, že až naš tělesny aparat tež zmodra, tajako zmodral u teho mrtveho vojaka, nam už to budě u řyti, to už buděm na tym druhym břehu, tajak spominala babča. Tam nas už žadny špecyjalista ani patrač něnajdě!No ni?:-)

 • Večernica

  Kapku modre …po našemu :-))*Přindě chlop k doktorovi, že mu fest zmodrala prava guľka. Doktor na to mrkně a pravi: " To je v dupě , bo chodi o guvno zanět, asyk infikovany hematom. Třá ju hněď šmiknuť. "Tak se staně. Enem co dovali chlopek ze špitala dom, juž za tyděň je zpatky, bo mu zmodrala i lěva guĺka a k temu fest cele přiroseni .Toš mu šmikli aji to… i pravili že to pazgurstvo, bestyja jedna, se brutaľně rozliza dalej . Za dalši tyděň něšťasny chlopek dovali k felčarum jak mesršmit bo mu komplet zmodrala juž cela dupa.Doktoři nad ňu dluho špekuluju …kruti paľu…aji nahližaju do bichni spolem…i potym se zoptaju: " Synku…i nebarvja ti džyny ? "…:-)))…

 • Naďa

  Ha ha ha …naštěstí mám doma dva chlapy, kteří nosí do práce "zeleňáky" – protože "modráky" asi kvůlivá tomu nejsou mezi mužskými populární …

 • Mařa

  Take barveni ja znam z vlastnipraxe, bo se mi jednu tež přyhodil taky maler – sem se v robotě pokipala halenku, tuž sem rychle skočila přes cestu ku větnamcum pro nahradni tryčko. A jak sem jela busem dom, bylo vedro jak sfiňa, tuž sem se zpotila a doma sem zystila, že sem od krku až do pasu zelena, bile enem v mistě podprdy. Sem vypadala, jak bych se šla opalovat do pralesa, hihi.

 • Neva

  Ormig…Děcka a pamatujete na rozmnožovacy foliju ormig? Za byvelho režimu se na ten modry papir psalo a potem se z teho zrobilo hafo kopiji. Jak moja mala děvucha byla ve školce nemocna, tuž sem se vzala robotu dom na paragraf a psala sem v kuchini aj při vařeňu, tuž to pak byla modra vařecha aji ja na dupě, jak sem šla barz na wecko. Chlop se pak divil, kaj sem přišla ku takemu modraku na stehně, když on něbyl doma. Smyt to pořadně něšlo…kaj su te časy, včil je to taka nuda na tym počitaču…muhehe…žadne dobrodružstvi.

 • Edisko z Těšina

  Ormig, ten stary dobry kolovrat, tuž to byl aparat!Na meščance sem na nim z kamaradem Frantu rozmnožoval školni časopis.Menoval se Červotoč a vychazal každy mjesyc od zařy až do března. Bylo to ale enem asy zešest čisel, dalši čisla nam sudruch řyditel zakazal, bo nam pravil, že nazev teho časopisu něpusobi moc konstruktyvně. Něska se mu ani nědivim, dyť to bylo ve školnim roku 1968/69.Spominam sy, že zme museli byť akuratni a pečlivi, bo ty blany byly přysně spočitane a my zme dostali přesně štyry na jedno čislo. Sudruzy asy měli strach, aby jim ten jejich režim žadny něcenzurovany školni časopis něpodvracal.Už to symo o sebě svědčilo, že temu svojemu totaču sami moc něvěřyli. Jako by im ho mohly porazyť na ormigu rozmnožene srandički paru předpuberťaku. Asi jim přypadal moc křechki, aj dyž byl podšprajcovany ruskymi laufami.Ale jedno vyrazne pozytyvum ten ormig mjal – nadhernu, brynovu vuňu! No ni? Jeden se ani nědivil, že ti sudruzy ze sekretaryjatuv byli furt najebani, heh…:-D

 • Mařa

  Na Ormig sem mlada,taki vynalez mě minul, jak sem ešče byla maly gizd. Ale s obyčejnyma kopirakama tež se dalo cosyk zažit, pamatuju, jak zme ve škole měli hodiny pisani na pisacich strojach (stare Zenity a Jadrany s vychechlanyma klavesama), tuž niž kerysik z nas přyšel na to, z kere strany ten kopirak strčiť do stroja, by se pismenka obtiskly tam, kaj bylo třa, tež zme byli z zeho zmazani, jak by nas obmacaval haviř, co zrovna vyfedroval!

 • Edisko z Těšina

  Mařa, …… tyz mě pobavila s tym obmacavanim, muhehe! :-D)))Pjekny weckend vinšuju!

 • babča

  pese všeckomam Polaky rada, za komanču sem často čubrněla na jejich televizu, kaj davali doopravdy pořady, kere odhalovaly jejich slovansku citlivošč, proto je mi moc luto, že se jim stalo to něščešči, kere jak se zda je zapřičiněno usporum času, kdy to letišče bylo blizko Katyně, ta uspora času svědči o tym, že se fšeci kajsyk furt uvijame, na nic se něvememe klid a pohodu, čuju s Polakami, oni svym spusobem načali i našu svobodu, pozustalym vyslovuju upřimnu soustrast, u nas na Opavsku se roztrhnul pytel s nožama, ohněm zapalnyma lahvama, co se tyče tych dvuch popalenych synka 14 roku a chlopa 50 roku, byla to moja cera, kera ich našla u cesty jak stopovali a prošili o zachranku, takže medyja zase dezinformuju, chlopi se zlekli ohňa a zafungoval pud sebezachovy, ale prapuvodem byla faktycky homosexualita, potažmo pedofilija u tak mladeho synčiska, zamyšlam se nad tum tolerancyjum společnosti, že neumime poukazač na to, že je to ni dobre, škoda životu, to už něse ten maly zaklad moralky, chbi tu tačikuv řemeň a paru facek, aji učitele maju strachu plno, Bože muj djabelska doba, tuž tak asy ….

 • Večernica

  Babčo…je to pech…a fest..to ja…hmžal mi Polaku že se jim take brutalne paskurstvo zadařylo…to ja…ale možbyť to budě aji k čemusyk dobre…bo se tak pravi…Třa včil věřiť, že na šecky bolesti je kajsyk – lek…i na tu co morduje taky dluhy čas * polsku i rusku * Dušu….hm.Kajsyk jsem čytala hlašku:" Nenavist je stav mysli " Toš jak merčim do kisni na tryznu v Polsce kera facha non stop na ( PL 1 – 2)i co tam štěbetaju v ostre verzi od te něšťastne soboty …toš mi vali paľu…esli to něbudě aji tym…Toš tak asyk…

 • Večernica

  Boročisko kocuřysko Mikeš:-)Sem včil vkuřyla na FC… podpořyť teho našeho fajneho černeho kocurka…bo Mikeš zato němože…že su kerysyk aji pohlupavi ni ?:-))) toš počytajtě partyjo o co tu chodi…http://www.facebook.com…mp;v=info…

 • babča

  to ač mi něrobju, bo černe sem měla už dvavčil mam ryšaveho je jako habešan s královsku hlavu, jak už take cypiny či naši menšinovi motaju, tuž to je stav mysli genau, zlaty pan Lada, co nam jako děčam zrobil radošči, tuž enem to svěči o tym, jak muši měč člověk pustu dušu, kdy skončí žima ludkové??třa mi lečeč do Londyna za vnučkum, letenka zabukovana a špary něslužu úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúújjjj

 • Večernica

  tak kusek večerníčka, poledníčka baj raníčka:-) od teho našeho bajkaře Josífka Lady ……bo teho narodniho bohatyra za ty jeho maluvky i trefne komentaře potym k nim děcka v každe generaci enem milovali …Baj maloval * České Vánoce BÍLE.Toš mi včil chodi paľu esli se toho teš zasej kerysyk fikany gizd něchytně jak u Lady čert kopytka :-)))http://www.youtube.com…r_embeddedBaj je za šibu hnusně ganc jak o dušičkach a oskar zalezly toš fajny děň …i třá kapku humoru do teho umiraja ni ?:-)Toš tak asyk…

 • občan Rulík

  Copak Lada, ale zlosynem jeKarel Jaromír Erben.S jeho Polednicí! Vzpomeňte…U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo.Dál to psát nebudu, nebo se na mne vrhnou české soudy. Pro rasovou diskriminaci cikánů.

 • Lela

  Ešče, dež sem bedlelao našech ve Veškově, kamošela sem se s jednim cigošem (jak se označoval on sam). Bel to férové mlaďoch, keré ovšem na ostatni přislušniky stényho etnika docela nevebéravym zposobem nadaval. V klobo, kam sme chodile na rockoteky, dělali většinó děsné brajgl. To jich pak lapl za fligr a verazel s něma futra. Doplněl to slovama: "Ku*vy černy, dělajó akorát bordel a ostudu ostanim, je bych jich sem vůbec nepóštěl…!" Me z teho měle dycky děsnó prčo, ale docela sme to chňapale… Dodneška, dež ho ve Veškově negde potkam, tož ně srdečno zdravi. Tož jak pravim, slušné a férové a žel boho je to enem kapka v mořo…

 • občan Rulík

  Vyškov byl vždy jiný…ten odolal dokonce husitům! A to byla tehdy opravdu mordovací verbež!

 • Večernica

  Zdarec Lelo :-)jak štěbetaš po hanacku…toš to je fajne…bo NAŠINEC hněď pookřeje tu :-)Ja ja…je třá u kerysyk pohlupavych vzorku třymať mocno v pazuře enem ten PALCAT …a hněď kerymsyk tajtrlikum PŘETŘE ZRAK, baj by zmerčili na vlastni voko – co za duperele zasej vyrabjaju…heh :-))) …

 • Lela

  Ja, Ruliko,Veškov bel, je a bode decke svérázné. Co se téče hosito – Veškov možna odolaval proto, že patřel pod olomócky arcibiskupstve a bel loajalni. Aspoň co se tak slešela od človičku, keři se našó mestni historijó zabévajó. Ja osobně považojo hosite za kulturni barbare, bo vepalovale kostele a pálile knišky, kery se jim nelibily. To plati aj o jezuitech a jinéch podobnéch antikulturistech (včul nemeslim te svalovce…). Ve škole ně belo protiva srtsti to propagovani hosito, pač se meslim, že im nešlo ani tak o náboženskó svobodo, ale enem o majetke. A popravdě – od téch dob se teho moc nezměnilo. O chechtáke de předevšim.Posledni dobó su trocho smotna co se téče veškovskyho pivovárku. De to s nim z kopca. Sice sbírajó všelijaky oceněni, ale pivka vařijó miň, nedaři sa privatizaca (kvuliva nedořešenym vlastnickym pravum) a nikdo nevi, co bode dal… Sama mam sice rači Monte Negro, ale takové veškovské Havran, General či Jubilant – to je fakt dobrota…

 • občan Rulík

  Náboženská svoboda za husitůa jejich dědiců nikdy neexistovala. Skoro mám chuť srovnat husitský Tábor s Pol Potovou diktatůrou. O jesuitech se tu nebudu vyjadřovat, protože bych zase sklidil něco od Baudyšky.Jesuité se snažili rozvojem moderního pojetí světa o zahnání středověkých názorů žižkových sirotků. Kde byli jesuité, tam byly školy a divadla. A dobré. Před lety jsem srovnával učební osnovy z tehdejších horních tříd jesuitských škol a dost jsem se divil a děsil, co ti tehdejší žáčci museli znát. Není divu, že z nich vyšli mnozí vědci. To vzbuzovalo ale závist u ostatních…

 • Večernica

  ha ha ha !!! :-)))Klíííííídek Rulajs, ….špizovani ti teš idě na guvno. Bo Baudyš je nakvartyrovan k iše robce toš němože byť Baudyška. :-)Planceš enem cypoviny tu….hm.Hřybe vygryzaš pohlupavě – bo němaš vyšpizovano, že echt Baudyše – zrovna teš němusim…NO !Jezuity mam u dupy…bo sem asyk , jaksyk :-) " maskovana Panna Orelanska šmrncla Piem XII." :-)))) heh …Nědymi se ti včiľ u inkvizičneho almanachu z¨krucifixu – Rulajs ???Bo je třá u kompu v tym přypadku kyble svěcene vody ni?:-)))Toš tak asyk….

 • občan Rulík

  Neměl jsem na mysli zrovna konkrétní souložnicibývalého ministra války a válčení. Ale tohle seskupení se tak dá nazývat.Je vidět, že jsi prosákla učením značně soudružským. Jesuité z nějakého důvodu (asi má na tom vinu Jirásek a jeho zdětinštělý propagátor Nejedlý vůl) patří v novém českém povědomí za vyvrhele. Česká vzdělanost (sem patří například chuť číst knihy) by se nedostala tak daleko bez jesuitské podpory a školství. Ale to Ti vyprávět je zbytečné. Šíbuj své planety, třeba Ti na to někdo skočí.A vlez mi na záda. Blběnko!

 • Večernica

  Ale kaj tajtrliku….Ty si tu přeci nějchytřejši, nemudřejši, nejsečtělejší, nejvygooglovatějši, nejancikristovatějši, nejzbožnější, nejchameleonovatější…. nej ….nej….nej….do hálelůjááááááááá- jó Holt – HLAVA POMAZANÁ * BUH Rulik zlomocný. :-))))

 • Edisko z Těšina

  Jedno něchapu, …… čemu se ti Hromi kvuli Mikešovi vubec ozyvaju, dyž furt tvrďa, že něsu Cygani. Tuž v takym přypadě o nich přeca Lada vubec něpiše.To mi pala něbere. Asy to budě tym, že něznam ani jedneho slušneho Hroma, ale slušnych Cyganu znam HAFO!No ni?

 • občan Rulík

  Dík Večernici za pokyn na Googlekteré nepoužívám. Zadám si tam hesla: hvězdopravkyně, vykladačky karet, čtečky z rukou a jiné podvodnice – Ostrava.Uvidím co se mi tam objeví…

 • Ja maš rech, cigan je inša fajta…to jaBo takych hromskych typku kerym v tym času enem " zlomocně" hrabe v pali ..toš s tymi se asyk rozrh pytel :-)))Kajsyk sem dněs čytala, že za Lady byl pry Mikeš maskovany Mika a včiľ je to naopak…bo Mika je napevno maskovany Mikeš….Hm…. Žeby zasej – gazetky ciganili? :-)))No asyk to my dva něvyšpizujem.,…bo nato je třá inšeho kalibra- vizionařa. :-)Kery se narvě rulikem …a jak juž v tranzu sešteluje pysk a zagugluje…potym enem kukně do gulě…stahně gulě – i juž to ma – ty gulě !!!- :-)))Toš je třa vytřymať.Heh:-)))Toš tak asyk…

 • babča

  pozur na mračnaRuldo možeš mudrovač, esli to vubec možeš vysvětlič, my s Večernicum se možem radovač z jara a metly nam staču na onu čarodějnicku noc,bo my se umime radovač i z kocura Mikeša a čemu bysme něbranili naše spominky, enem ganc větši mračna z teho zapadu idu, lepši je nam s našima spominkama aji literaturum, haha Večernico, Lelo,Mařo, Nevo, dobru noc děvušky, mi propadně dozaista i letenka do London, ale ešče sranda něumřela, no ni??

 • občan Rulík

  soudružce Večernici překážíta katolická víra už desítky let. Protože neuznává moc planet a měsíce…

 • Večernica

  Tobě už jebe RulíkuPsychiatr by měl z tebe radost.Já a soudružka , protože mi prej překáží katolická víra…:-)))))tak to je už u tebe na jasné odebrání občanského průkazu.Jo holt pabl…a navíc zákeřný pabl…těžící tady ze své anonymity…tak to jseš ty.Tím si tady reputaci u místních nevyspravíš.Ty nejseš žádný občan.Ty jseš pouhé – fanatické HOVADO.Hm…Nenávist je stav mysli.Choré mysli.Tobě už ale nepomůže ani ta kremace klepající na dveře…Taková AGONIE UBOHOSTI…se fakt málokde vidí na netových diskutárnách.Hlavně ne – v přímém přenosu. …

 • Večernica

  Babčo…toš sem byla v te matičce přyrodě…a bylo fajně:-)Oskar tu u nas vali do šib jak vztekly…toš bylo by hřich…nechat taku fajnu sobotu ležet ladem ni ?…Cosyk zeleneho sem si i narvala do vaz něch teš kvartyr trocha obživně…i se fajně na to merči juž z fotela s čymsyk šmakovnym v pazuře – to ja.Baj by něděla teš vytřamala v tym baleni…bo by sem chtěla zajit k řece na zparu jarnich kviteček. Mam tam svoje mistečko…a to mně každym rokem nězklame:-)Tak si pravim, esli Ostravak zas juž brutalně něfacha na maminych zahradnich plantažach včiľ juž s Blanku ve dvujku…bo je jich třa zasej přetaviť do letniho provozu :-)Toš esli nam zasej liskně aspoň jakusyk malu hlašku…bylo by super .Přeju šeckim fajny vikend.Toš tak asyk….:-)

 • Anonym

  babčo…jak se na ten vulkan divam, s tym prachem žadna sranda. Zachraňte se život u haviřyska a kocurka, ja by sem tež nikam něletěla. Tež se mluvi o jarnim uklidu, tuž na zahradce Vam budě fajně, ja se pokusim, enem ezy už neni pozdě, zasadit jakusik bylinku, ale enem do květinačka, bo žadnu plantaž němam. Všeckym přeju krasne jaro, ež tych krasnych dnu je vic a vic.Večernico, něrozčiluj se, stareho psa novym kuskum něnaučiš, tuž ho nech tak, bo un se dycky vyživa na tych, co se s nim vaďu, sam radosti něma, tuž ju chce kaziť inym. Nědej se, něvšimej se, raduj se ze sebe a svojich blizkych.

 • babča

  moc děkuju fšeckymjarně naladěnym, čumim na našeho Jaryna, jak přebira Anděla , no moc mu to přaju,juuuuju, šumně děkuje, je to fakt fajny skromny synek, ja ho pamatam, jak tu prozpěvoval s kytarym jako mlaďoch, kdo by to do ňho řeknul, Moravica se nam vylela z břehu, Kružberk to puščil vodakum, aspo%n jim to frčelo, luďa jak na Vaclavaku, dobře mě škube kotnik, ale ta zeleňučka luka je jako pohlazeni o pivku u Sudu u splavu ani němluvim, Amalka ta kula kulata muši dač kila dolu, tak funi za mojim arabem, kocur/mlady Mikešek/ šplhá až do špičky břyzy, čumakuje na ty davy turystu a žasně nad tym jarem, kvuliva jednej muchy malem se zabil, dumam nad radoščum tej němej tvaře, tam je třa brač se muster, jak malo stači k životu, Amala ho furt špicluje, jak třeba tak dá vychovny, ale jak ji zdrhně, tak chodi jak zmokla kura, pomaly jak ja s haviřyskem, hehe, aji un už se zasej trufa do putyky, bo už něma na čim ukliznuč, tolik rokuv faral do ďury /32/ a fčil ma taky strach o život, ale o svoju jatru ni, potfora, potem to vyvažuje mlekem, buchtama a furum času stravenym na onym prkenku, až mu brňu prsty a kolena, vidiš Ruliku něumi ani čitač SMS, ale na rychlu volbu mě přes mobil zavola jak to přešfunkně, čerti mě beru, ale raduje se ze života možna vjec jak Ty a ja osel vemu feldu a přivezu ho dodom, bunčim, ale to po nim jak po hušim peřu, a tak furt dokola,něnudime se ani sekundu, bo třa zas rychtovAČ dřevo na žimu, ma takeho kamoša kvitkolegu, su jako Pat a Mat, raz se pokaži pila, raz prši, potem je zasej žižeň, do podžimka bude paru hraněk ve sklepě, ale idě to ztuha, kobzole už měly byč v zemi, ale to už budu v Kaufu za drobak, haha, tak tu žijem

 • Neva

  344…sem byla ja, něvim, čemu se mi nězobrazilo meno. Chtěla sem se divat na Anděla, Nohavicu sem sledovala enem tu prvni nominacyju, ale ta Pergnerka mi tak lezla na nervy, že sem to přepla kajsyk inam, bo mi zkazila cely dojem. Asy už starne nebo co, ale něchapu, jak na take předavani možu nastrčiť taku němožnu babu. A to mě na tych medyjach něbavi, jak tam keca každy, baj ani mluviť něumi, tuž tak je to na tym světě.

 • Večernica

  NO! A němyslela sem si to :-)))Enem mně mrzi, že sem Jaryna prošvihla…bo sem se na teho našeho fajneho synka těšila…no co juž zrobjě, možbyť budě jakasyk repriza, toš popatřym tam.

 • občan Rulík

  328Dalším zločincem který diskriminuje cikány je Kája Mařík. Ten kdesi píše o tom jak cikáni mrkali slepice…

 • občan Rulík

  opravacikáni mrkali na slepice!

 • Jana-ostravacka

  Planet OSTRAVATudyk žadne ohlasy na včerejší článek v MF Dnes, ale Skarletka tam psala aji o tobě Ostravaku, a to je mooc dobře!!!

 • Večernica

  Kaj to vali šecko v Česku – asyk enem do dupy…bo tak znechucena jak sem byla dněs po tym co sem shlidla ten greenhornsky klip teho zeleneho pajtaša, toš z teho mi je včil enem – blujno.Přesvěč bábu…typická česká úroveň některých ŽENSKÝCH a CHLAPÚ – které k ŽENÁM nebo MUŽUM ještě nedorostli … Ale cpou se do médií…a dovolí si direktivně " radit" seniorům v tomto státě…BABIČKÁM a DĚDEČKÚM koho mají u voleb volit.Tak něco ubohoučkého jsem neviděla už dlouho…no to to se nám to rozjíždí, to jo.To ODS NEMÁ na inteligentnější vizi- jak zviditelnit svůj program a přitáhnout voliče – než tuhle jasnou obscénost???/ detaily ženského přirození jako dekorace obrazu na zdi nad pohovkou těch dvou blbů co se v klipu presentují rádoby rozumama ..atd.atd…/ Neuvěřitelný hnus…buranství jak vrata – scénáristicky IQ ve výši : přijímání- vyprazdňování.To se jenom tak nevidí…a že je toho teď požehnaně v poslední době.To už ani jasný plagiát který presentují a který vykradli odjinud – nejsou schopni převyprávět do českých poměrů inteligentně, se šarmem- humorem a aspoň primární noblesou?Asi ne…protože by jinak tu jasnou Píčovinu ten zelený pičus s tou modrou píčou co k tomu přicmrndává na tom videu nemohl vzniknout. Motto co jsou zač si pověsili dekoračně nad pohovku. Takže se i já tady o nich vyjadřuji pouze v JEJICH – kulturní režii.Připomínají mi nácky z třicátých let..který takhle začali rozeštvávat v pohraničí lidi proti sobě.Teď se stejný vypatlanci objevují zas-jejich pohrobci- a snaží se rozešvat opět lidi proti sobě. Mladé proti starým, staré proti mladým…Zasévat nenávist a zlobu. Fakt hodně ubohé…hm.A ještě jim to v médiích prochází, média to zveřejňují a živí tyhle " kořeny zla"…Když jsem před rokem v jedné nedělní debatě v TV zaslechla Topolánkovy názory které ventiloval ohledně astronomické výši státního dluhu… tak jsem nejdřív myslela že jsem špatně slyšela…ale pak jsem si to pustila na netu ještě jednou a skutečně jsem zírala…Co řekl ten vůl:Debata byla o výši státního dluhu…a výše ročních úroků dluhu …aniž by se zatím vůbec splácel.A on řekl doslova,… že jenom úroky které musí stát hradit za dluh činí tolik co stát stojí provoz například 350 domovů důchodců….Bylo to neuvěřitelně oprské…jak jinak to nazvat…prostě hnusné. Vůči těm důchodcům, seniorům.Mohl si vybrat stovky jiných- OBJEKTIVNÉJŠÍCH argumentů..hlavně méně cíleně agresivně propagandisticky štváčských na skupinu obyvatel…A pak se divíme, že v mladých roste nenávist k seniorům a zloba. Když je " živena" takhle veřejně z úst nejvyšších vládních činitelů…Přitom se zapomíná…že ti důchodci celý život pracovali, platili státu daně a odváděli peníze státu na důchodové pojištění, na speciální účty, které měly být nedoknutelné, které stát měl pouze spravovat, zajišťovat jejich ochranu…a z toho potom vyplácet ty jejich důchody. Zatím tyto peníze stát ROZKRADL… na účtech nic nezbylo¨na které takto důchodci šetřili- a teď útočí na důchodce…že stát stojí jejich důchody peníze, na které nemá.Samotřejmě že nemá, když jej zpronevěřil a rozfofroval.Přitom kolik stát stojí vyplácení dávek a sociálních dotací těm co nikdy nepracovali, nepracují a pracovat ani nebudou? Jenom se množí bez jakékoliv odpovědnosti ke svým potomkům, zanedbávajíc beztrestně jejich vzdělávání a tak i jejich budoucnost. Jejich následnou schopnost pracovat, uživit se a platit státu daně a sociální pojištění. ? Těm kteří nic neodvádějí státu a jenom na něm parazitují?Jak vidno existují v Česku důchodci a kasta nedotknutelných. Na ty důchodce- se ale snadněji útočí protože jsou staří, nemocní, a – ve fázi potřebnosti . Nemají už sílu postarat se sami o sebe a ani se bránit. Oni totiž v době když sílu měli státu věřili, že když budou pro stát celý život postivě pracovat, platit daně a pojištění na důchodové účty, že se taky stát o ně ve jejich stáří postará.Jak vidno…jsou teď státu trnem v oku…a rozjíždí se proti nim – " hnědá" štvanice.Ükazuje se na ně, že stát stojí miliardy. Místo ukazování na ty, kteří jsou plni sil, nepracují a ždímají stát- o stejné miliardy. Neli ještě víc…Ale to naše alibisticky pokrytecká vláda patolízalů EU – nechce slyšet.Kam to vše povede to nevím.Staří, nemocní senioři jsou snadnou kořistí kde jakých lumpů a kriminálních živlů, kterých se ve své pochopitelné bezmocnosti – bojí. Nedivím se…Možná nebude daleko doba že se k tomu navíc budou – … bát ještě mladých.S takovou propagandou je k tomu semtexově našlápnuto.Dost smutná představa…To jo.

 • Večernica

  o co chodi- je info tu: http://www.blisty.cz/art/52201.html*Jano, zdruv děvucho:-)Pytečke, vevaľ tu teš odkaz, baj počytame cosyk o tym našim synku Ostravakovi bo pišeš že zas kajsyk o něm akčně štěbetali v kazetce :-) Bylo by třá…baj je zasej jakasyk změna ni?Cosyk si liskla na Ostravaci.cz – že aji o tych synkach tam cosyk bylo…toš to mně zaima teš.Toš sem valila lokalku kolem Karoliny, i tam nova betonova deska , dale jama jak sviňa osypana plechovyma bestyjama kere fachaju až se z nich kuřy..Toš možbyť juž to veme na tym placu fofr bo ty plany byly fajne…enem se zatim nědařilo bo něbyly chechtaky.Toš juž aby cosyk stalo ve finale – na ten špacir :-)))Partyjo i tobě Ostravaku – fajnu nědělu přeju *…

 • babča

  Děkuju, Večernicojak jsem byla i j á neskonale zděšena oním klipem, ulevilo se mi když čtu následně, že nejsou všichni takové morální zrůdy, ano, je to namířeno na generační válku mladých se staršími, nenaleznu však ani sílu se tomu bránit, holt těch sil značně s léty ubylo. Nicméně si myslím, že tito lidé se utopí ve vlastním bahně svých zrůdností, nijak jim to nezávidím, nezbývá nám mnoho času, ale ten chce a může má generace věnovat kráse a oslavě života, přírody a cenit si pokory a umění přizpůsobit se i zlému, tak, jak nás to naučili ti, kteří vychovali nás. Uměli jsme čelit zlu, nikdy jsme se nenudili, netrápili nás křiváci, věděli jsme, že odplata dopadne i na ně v podobě neuspokojení z lásky, rozmarného sexu a promiskuity, nesnášenlivosti a intrik, nepomohou jim žádné hmotné statky, protože v jejích myslích se uhnízdil mamon, nenávist a běs. Klopýtali jsme těžce svými životy, ale toho jsme se nenadáli. Kdo seje vítr sklidí bouři, ve své fantazii často myslívám na bílé teplo a rozkvetlou louku plnou těch, kteří byli lidmi, ať již podle víry, či skutků a nebudu želet odchodu ze světa msty a nenávisti.Nikd\y by mne nenapadlo, že ve snaze dočkat se opravdické srandy od mých spolurodáků na tomto blogu budu řešit ony špinavé výlevy, za kterými stojí mistři umění nenávisti a zla, ale napsat jsem to musela, možná mlčení našich přátel znamená souhlas, ale m ůj NE, i já přeju krásné příští dny lidem, kteří umí pohladit na duši

 • Edisko z Těšina

  Večernico, …… to Topolankove vyjadřeni sem tež slyšel. Aniž bysem se chtěl Topolanka zastavať, (bo un aj s tym druhim bradavicovym pyskem a obě jejich přeflakle partajni mafije něni su muj plechač melty), da se ten jeho dřyst o 350 domovach duchodcu pochopiť aj tak, že něbyť teho dluhu, tuž z tych uroku by mohl erar zaistiť penzystum ve 350 domovach duchodcu živobyti zadarmo. Potem to vyhliža inač. O něfkusu předvolebni agitacyje něma zmysel se tu rozepisovať. Naščesti umim vypnuť všecky svoje přyimacy ustroi, tuž sem přetivko tym oranžovomodrym cypovinam inertni, tajak škfara na naledi.

 • Jana-ostravacka

  Pro Večernicu a ostatní ostravské patriotyhttp://www.ostrava2015.cz…=cz_239

 • občan Rulík

  mne to vůbec neudivuje…V roce 1949 měli komunisté nové heslo: Dědeček a babička – ujídají nám chlebíčka!Kolik chleba si můj dědeček z jeho pense ve výši 180 kčs mohl koupit v tomhle roce – nevím. Tak se nedivte! Kontinuita je zde!

 • Edisko z Těšina

  Ruliku, …… v zavislosti na ceně za 1 kilo by se tvuj stařik moch kupiť od třech do 9,5 kilo chleba. To by bylo asy tak maksymalně zepět, zešest kraičku chleba na den. A šlus…

 • občan Rulík

  EdiskoviOpravdu nedostal víc! Trest za to, že byl "kapitalista a vykořisťovatel". Za těch 180 korun bylo 18 balíčků Partyzánek. Vlasty už nebyly…

 • Neva

  Blbej klipI moje mladá dcera se vyděsila nad oplzlostí klipu. Já se akorát divím, že ti dva herci udělali takové blbce z vesnických babek a dědků, když se na venkov stěhuje spousta lidí z měst, mnoho celebrit a vzdělanců. Jsem už taky babička a to by si mohlo zkusit přijít moje keresyk děcko, mě poučovat takym zpusobem. No jo, Pražáci, těm je hej…ty prd věděj…

 • Večernica

  Jani dikes:-)Babčo zdravim a matě- zasej recht…ja ja…svinska doba! To ja !Edis, v 1949 měla ještě koruna jakž takž kupní sílu. Nebyla devalvovaná. Takže když můj pradědeček Rudof kery byl pekař ¨říkal, že za korunu šlo koupit 10 rohlíku a dámské botky stály 30 Kč , Baťovky vysoké kožené zimní 60 Kč, tak to nebylo tak hrozné i u těch 180 Kč v 1949.Pak Zapotocky ze dne na den devalvoal korunu 1 k :50…takže lidi přišli o celoživotní úspory a spoustu se jich věšelo doma pak na futrech…hmTeda když měli v bance 50 000 – což byly celoživotní úspory, například na zakoupení staršího baráčku na penzi ….stát ukrad celou částku a nechal na účtě jenom 1000. Pak teprve revidoval znovu důchody a platy atd atd… ale to je už jiné kafe.Tuším nejnižší důchod byl za komančů v 70ti letech co si pamatuji- 300,- Kčs.Ale taky nájem jednopokojového bytu 2. kategorie byl 60 Kčs. Obědy si mohli důchodci obědnat za 2,90 ( stravenky dotované státem)- a ještě jim byl grátis dovezen domů rozvážkovou službou, lékař, léky grátis atd at…To jenom- že vše souvisí se vším a je třeba se na to dívat objektivně.Byla holt jiná doba.Neříkám že lepší, ale jiná.Jak si celkem rozumně – připomenul…Toš tak :-)

 • Večernica

  Nevuš… maš recht!A to sem se ještě rozčilila na FB jak sem narazila na stránky co su založene specialně proti důchodcům- na rozešvavani mladych proti nim. Speciaľně se tam obuvaju ty děcka do robek..chlopy je až tak něberu… Čemu ? – toš to zase mně paľa něbere!Jak by ty děcka byly v tym věku inači..ono je to teš eště čeka- esli teho vubec dožiju bo jejich hranti je asyk potym umlati lopatama juž v 50ti.. jak jim převedu ty neronovske praktiky… hm.A nejbrutaľnějši je numero zaregistrovanych přiznivcu te stranky. 300 000. Toš to je sila co?

 • Edisko z Těšina

  Večernico, …… dobře, že sy přypomjala jak za ušateho Tondy bolševik ojebal lidi o jejich uspory. No – a tych šedesat za najem jednopokojača ve dvojce za šedesat a objedy za třy kački, tuž to byly už potem enem vymakane metody cukru a uzdy na pysku (dyž už něchcu použiť vyraz bič, bo ta uzda hafo lidem štymovala).A to, že se něska toča barsjake něfkusnosti, to už idě ruku v ruce s tym, v jakych moralnich sračkach rostli ni enem rodiče tych něcka dvacetiročnych, ale aj jejich prarodiče (za šecko stači heslo kdo někradně, okrada rodinu). Drobni mali lidi by ve fabryce něvzali ani šrubek, ale sudruzy, hlasaicy rovnosť pracuicyho lidu s tu poctivosťu běžnych lidi moc dluho kalkulovať němohli, dyž sami kradli a ešče přytem nahlas mlaskali. Tu a tam chitli jakusyk učetňu, kera zdefraudovala jakusyk tu tisycofku a zrobili ekstra proces z egzemplarnim trestem, ale inač na to, že se tzv. plebs naučil krasť, zvysoka srali.Mjali na to svoju logiku, bo se řydili svoim světonazorem "po nas potopa" dyť je už vlastně enem přyznačne, že jeden z těšinskych uprchliku v jihoafrycke zlate klecy je synek z prostřeďa bolševicke věrchuški, co se budem vykladať…A něni se ani potem co diviť, že generacyja "pryvatyzačnich tygru" prominentniho studenta Klauza zašantročila majetki, jak to enem šlo, o tragicke figuře tzv. "fotra zakladatěla" něch rači mluvja historycy, ja se pro zycher rači vyjadřovať něbudu, bo něchcu našemu Ostravakovi zarabjat na problem (no – jak by bylo nejhuř, tuž něch tuten muj dřyst vygumuje, no ni? :-)…Srački, něch už finančni, materyjalni anebo moralni, v kerych se včil placatime, ty se tu něnachomytly zničehonic. A na ty srački bylo dluhe roki zarobjane.P.S.: – jinak to, že ve štyrycatych aj pozdějši by se Rulikuv stařik za 180 korun penze kupil 1.800 rožku, mi je jasne, ja sem enem odpovidal na Rulikovu otazku, "kolik chleba by si mohl koupit v tomhle roce"…Tuž šeckym pjekny nedělni večer a zytra z radostnym usměvem bez blbej nalady do dalšiho tydňa!:-)…

 • babča

  škoda, že tu tak hlupopolemizujem, može nas to zasej pořadně nas… jeden na druheho, ale něčuju se, že bysem ja zadlužila hevaj tu generaciju, Edis jak dluho to buděme svaďat na ty, co už pomřeli, je to lacne, 20 let tu vladně kapitalizmus, dyč už sem pisala, že sme o nich věděli, oni se ale nětajili, že su tupi jak hrom, ale včil se tvařu, že su ganc lilie, tamty voly sme měli přečitane, aspoň sme z nich měli srandu, norhauzy tak plne ale něbyly, ja sem se tam chvilu skryla před stranickym hněvem tuž vim, drželi sme vjec dokopy, inač fajny děň, konečně jaro

 • Večernica

  :-)*Babčo, tu nima KOHO volit….Nejraději bych volila tu slavnou Haškovou " Stranu mírného pokroku v mezích zákona"- kdyby ten bard obživl…. a vzal to tady do rukou :-)Ale to je enem jasne scifi…toš čemu se denervovať, šak jaksyk bylo aji jaksyk budě…šak sme juž brutaľně za ty roky trenovani ni ?Toš to smolim juž ….hm.Fajny večer teš šeckim přeju *…

 • Edisko z Těšina

  Babčo, …… nikdo na nikeho nic nesvaďa (a už vubec ni lacno, bo tych štyrycet roku devastacyje bylo hromsky drahych).Pomimo teho kery inši, než vy, by mjal vědět, že slušnosť a moralka vyhližaju ganc inač, než tudyk ten naš šfajneraj. No – a marne – věči časť z poslednich šedesati rokuv ten moralni nyhilyzmius (to něni sprosty vyraz, ale přectavuje cosyk daleko hnusnějšiho) dřyme v každej společnosti. A rudokožcy ho cylevědomě a uspěšně v luďach pěstovali, to je fakt, kery něokeca nikdo svojemi smiřlivymi povidačkami. A je ganc egal, že už tu davno něsu. Zlodějina zustaně zlodějinu, něch už je na ňu vidět, nebo ni a na vas ta zlodějina byla pachana po věči časť života. Enem stě na ňu možna něviděla. A slušnosť vam dava befel přeminut.Ale nědava vam pravo zloděja omluvat před inšimi, keřy to viďa inač, bo jejich tatove a mamy tu zlodějinu viděli a něbali se ju před svojimi děckami pomenovať. A museli v ni žiť. A něšlo enem o zlodějinu typu ušateho Tondy. Šlo o daleko horši zlodějinu – šlo o to, že jim ti zloději ukradli roki života.A už vubec něma zmysel dřystať cosyk o kapitalismu, ten vyhliža ganc inač, než tuten naš dnešni burdel. Enem zopakuju, že srački, něch už finančni, materyjalni anebo moralni, v kerych se včil placatime, ty se tu něnachomytly zničehonic.A na ty srački bylo dluhe roki zarobjane. Nic vic a nic meň. Něněchtě sy kazyť pondělni ranko!:)…

 • občan Rulík

  360+362V oné době, kdy dostával dědeček těch 180 korun, stála moje měsíční jízdenka na tramvaj 49 korun. Na měsíc. Za kdysi uvedenou Kytici jsem zaplatil víc než stokorun. A jízda vlakem z Brna do Zlína (ještě ne Gottwaldova, ta zvrácenost přišla o pár týdnů pozdějí..) stala 98, nebo 106 korun. Podle toho, zda se jelo přes Přerov nebo zkratkou přes Kroměříž a Hulín.

 • Cosyk na potěšeni!Tuž tudyk ten chlupaty bobek na fotce určitě něda svoje stare taty do starobiňca. Ja enemže se v minulem tydnu fest spominalo, že starobiněc je pomsta za jesle, tuž ten maly na stopro něbudě tak zparchantěly, heh…:-)))…

 • Aha – to www nahuře se kapku ztraca, …… tuž tudyk je aj plny odkaz: http://www.novinky.cz…-matka.html

 • Naďa

  Defenestrace 2010mě opravdu zaujala – najděte si na internetu – k volbám půjdu a budu kroužkovat ty poslední čtyři na kandidátce. Pokud by tak učinili všichni voliči – vyčistíil by se ten náš politický chlívek natotata a z toho mají lídři všech stran panickou hrůzu. Jednoduché a účinné.Jinak v neděli jsem byla na 50 km výletě na kolách – Jeseníky jsou sice kopcovaté, ale překrásné a počásko fantastické …

 • Lela

  Tož sem přeméšlela,a pravila se, že letos dodržim tradicu a k volbam nepudu… Ale nedavno se zkókla jeden pořad na veřejnopravni tidlivizi a rozmeslela sem se. Pudu volit piráte. Só mi sympaticke, só mlade a majó fajné náhled na realito…

 • Edisko z Těšina

  Naďo, …… kružkovať posledni štyry na kandydatce je stary gryf. Ale něněse moc efektu.Ty převařene tlamy, kere su navrchu na kandydatkach to maju tak pozychrovane, že jak by se navrch dostali ti spodni, tuž budu rezygnovať a budě to zas tak, jak se to nalajnovali partajni papalaše. Tajak třeba v komunalkach – tam se ty zkorumpovane kolery dali navrch na druhe, třetě mista same doktory, lidi hazali felčarum hlasy jak zhlupli, bo "un pan dochtor je taky fajny, šikovny a laskavy ze zlatymi rukami, dyť jak mi třycet roku temu tak fajně vyoperoval teho slepaka, hmmm"… No – a po ščitnuťu hlasu, až došlo na lamani chleba a pani dochtořy měli začnut chodit do rady a na zastupitělstva, idylka skončila, bo hned na prvnim zastupitělstvu se pani dochtořy vzdali mandatu. A ku lizu se zas dostaly ty stare zkorumpovane kurvy.Chce to zgruntu inši partaje, a ni furt ty rozežrane oranžovomodre pyščiska. A předevšeckym taku partaj, kera absolutně něpujdě do holportu z tymi, keřy to tam za tych dvacet roku tak hromsko zasfinili (něchcu ale napovidať, bo sem už skorem zapomněl, že polityka tu něma co robit :-)……

 • občan Rulík

  Vy tu diskujete o volbáchPoláci nemají na výběr. Z úsporných důvodů musí zvolit to zbývající jednovaječné dvojče těhle bezpeřových tučňáků.Prý se ušetří za obrazy v úřadech a školách…

 • Edisko z Těšina

  Heh, dneska robki odhalily svoje poprsy …… pry naschval jakemusyk jeblemu machomatenskemu farařovi, kery tvrdil, že jak roby choďa obnažene, tuž že je to přyrodni katastrofa.A hneda pry kajsyk na Filipinach došlo ku zemětřasu, tuž ten jebly machometan može byť uspokokojeny.Na rozdil ode mně, bo vzdor jarnimu sluničku sem žadnu robku z kozyčkami na pastvě něviděl a jedino, co se zatřaslo, byla moja šrajtofla, jak sem cfaknul svoju utratu ve svibickej knajpě pod tregrem.Což byla tež katastrofa, enem něbyla přyrodni…:-)…

 • občan Rulík

  Copak obnažování…ale smekání čepice je daleko horší.V Sokolnicích byl a je domov důchodců. Tam také pobýval starší mužíček, skoro pápěra a ten chodil jednou týdně do dědiny na jedno malé pivo. Na víc neměl.A tak, pomalu se k němu šourajíc, zdravil kolemjdoucí smeknutím placaté čepice doplněné halekáním – vašek poddaný ze Slavkova.A to v dobách, kdy si byli všichni rovní! Ostražité orgány zavětřily a milého Vaška si podaly.A zakázaly mu upozorňovat na to že je poddaný. (Paragraf týkající se pobuřování si nepamatuji… ale byl přísný, něco takového se trestalo vězením.)Když to varování neuspělo, tak bylo Vaškovi Poddanému, bývalému zaměstnanci státního statku ve Slavkově odebráno kapesné.Do hospody už nemohl.

 • babča

  Húúúhuúútak to už jsi Ruldo fakt přehnal, to je cypovina jak mraky, docela čumim, jak je ta Tvoja zlošč jak šip napuščeny jedem, ale od hevaj až tam, že by si byl rodem z takych barbaruf?? to ja by sem se rači ani něhlašila ku česku, bo to fakt su banda hlupcuf,ale keraksyk se muši nuda zahnač?? tak tu buděš honič tu polityku jak blechu v kožuchu, idu se hodič mašlu, že sem tak něgramotna, ale sem zbaběla, tak budu chfilu dumač, esli mi stojiš za takovy mrz, že si nězakročil, jak ten stařik smekal, to Tě haňba nechlusta??

 • občan Rulík

  vašek poddaný opravdu existovalpracoval kdysi, když ještě mohl jako pomocník ve stáji. Moc chytrý nebyl, ale byl opravdu neškodný. Asi ho, jako dítě naučili, že má zdravit kolemjdoucí. Což dělal až do konce své "štastného" života.Do domova důchodců se dostal proto, že se neuměl o sebe postarat. To za něj dělaly řádové setřičky, které v domově dosluhovaly.Soudrhům z MNV ale vadilo, že stále upozorňoval na to je že Vašek poddaný. Tak zakročili. Bez pardonu.Jednou jsem mu dal pomeranč. Strašně se na něj culil…O měsíc později jsem ho potkal, přiběhnul ke mně a říkal něco v tom smyslu, že pomeranče už nechce, že se z něho strašně posral. Za nedlouho na to zmizel…Milá cákla darebačko, podvodnice a zlodějko! Já vím, že Ti takové chmurné historky nejdou pod Tvůj začínající knír. Ale dokumentují tehdejší dobu.

 • Večernica

  Babčo…smoltě na teho " mladežnika"jak rozumně pravila Neva… bo co teš – s takym jasnym cypem -n i ?NO !:-)))Toš tak asyk…

 • občan Rulík

  Přidám ještě jednu příhodu navrhKousek od zmíněného domova důchodců byl hřbitov. Malý, protože dědina neměla vlastní kostel.Nu, na tenhle hřbitov chodila začátkem 50tých let jedna stará učitelka ZOŠ. Nikoho tam neměla, hřbitov byl dost nový, ale stará paní slečna tam občas zanesla kytku, natrhanou v protější oboře.To vzbudilo zájem všemocných. Po celý měsíc hlídali hřbitov a po jedné z jejích návštěv učitelku zatkli. U výslechu se zjišťovalo, proč to dělá (v té době existivaly jen pavědy jako marxismus a občas hvězdopravectví…). Ta stará paní se snažila na Lenince vysvětlit, že vzpomíná na zemřelé duše. Na které nikdo jiný nevzpomene.Po mnohahodinovém výslechu u StB ji vyhodili. Už se z toho nezotavila.Kde je její hrob, nevím.Ale to ta podvodnice s hororskopy nepochopí…

 • Večernica

  Babčo…něněchajte se vyprovokovať …:-)já vam z te naši fajne Ostravěnky zasilam zparu hřejivych slov * * *…i sem rada že tu taka fajna duša jak Vy s nami je…bo stě dobra, laskava a přejicna, mudra a plna – člověčenství…kere¨nima pro vas enem mrtve slovo…hm…"… bytost hodna úcty, lásky a obdivu…a kdo to neví nebo zrovna nevidí…je to pouze jeho problém"…Toš tak asyk …

 • Edisko z Těšina

  Muhehe, …… pomrdanče a mrdalinki, mjal zesrane šecky plinki!:-)))Tuž to ten Vašek Poddany byl taky fajny pokračovatěl Josefa Vyskočila, co žil ešče za FrancJozefa v Putimi. Jak o ňom byla zminka v jednej slavnej českobudějovickej anabazy. Byl tež nězapomenutelně ztvarněny Jarkem Pižlu v jednej z nejlepšich scen ve filmu pana Stekleho z roku padesatsedum. Tam ho hral Jarek Pižla a eksceloval tu aj s panem Marvanem coby stražmajstrem Flanderku a s Fandu Mrazkem jako zavodčim!!! "Vy ste ale hlava, pane vachmajstr!!!""Taky proto jsem strážmistr a vy jste jen závodčí!"Jak vidať, ni enem nenavist je stav mysli, checht…:-D)))…

 • občan Rulík

  Edisko!Kam zmizely všechny ty "postavičky" bez kterých neexistovala žádná dědina?Ba ani větší dědina. Ty byly strčené do zařízení, kde nemohly kazit pohledy na zářné zítřky.Pacholek Václav Podaný měl to štěstí, že se tomu vyhnul. Svým chatrným zdravím a stářím.Pacholek není mrňavé dítko, ale "zemědělské" označení. Pro člověka bez škol. Použitelného jen pro stáj. Ten pomeranč byl asi první, který v životě dostal…

 • Edisko z Těšina

  Ruliku, ty figurki furt egzystuju …… na Těšině je hned zparu.Za všecky třeba taky Peťa Pašek. Je to syce synek z Třynca, ale strašně rad jezdi do Těšina. Napřetivko banofa Vyleze z autobusa, porozhliža se kolem, potem založi ruki dozadu a špacyruje ulicami jak jakysy honorovy tešinsky vašnosta.Skorem každemu, kery je mu povědomy, na potkani vinšuje "ščasne a vesele", vubec něni duležite, že je třeba maj a oskar vali po vyrobě tajak Sakmar na Zarubku. A bo ho znam přes třycet roku a tuž na mě dycki zdalki vola:"Ladiku, ščasně a vesele, Ladiku!"potem ztlumi hlas a naramně dyskretně mi pravi:"Viš, Ladiku, tu v Těšině je fajně a je tu pořadek, viš a děvuchi tu sou pobožne, bo chodi do kostela, viš to, viš? A to v Třyncu neni, bo tam se partyja schazy u banketki a robi strašny bordel a kraval, ja ani spat nemožu, a policajti jich nechaju kravalovat, tak se radši zajedu do Těšina, viš Ladiku, bo tu to je pěkně hlidane a nikdo tu nerobi burdel tak ja u banketki v Třyncu! Tak se měj, Ladiku, moc pěkně se měj a ščasne a vesele!"Storazy sem mu pravil, že něsem Ladik, že sem Edisko, ale un už to ma tak v tej hlavě naštelovane, že všichni, kere zna, se menuju Ladik, tuž už sem to vzdal a něchal sem to tak. Naco mu bořyt jeho přectavy o světě, kaj se všecy chlopi menuju Ladik, no ni?Jak se potem zetmi, tuž to prošmejdi všecky lokaly v Těšině, sedně se na chvilku do Piastu, nahlidně do Gurmana, idě na Saksmberk, projdě Partyku, zabrusy do slepice a ve všeckych knajpach se zdravi ze štamgastami, směje se na nich a jak jinak, na každeho vola:"Ladiku, ščasne a vesele!"Kdysyk bylo to hromsko davno, jaksem ho ešče tak dobře něznal, sem mu chtěl kupit pivo. Ale Peťa se zachmuřyl, nakrabatil čelo a rozhořčeně volal:"Ni, ni, Ladiku, pivo ni, pivo nesmim, to by mě mama zbila, pivo neni dobre, bo z piva dycky partyja robi v Třyncu u banketki kraval a strašny bordel a policajti s tym nic nedělaji, ale tu v Těšině je pěkně a je tu pořadek, viš Ladiku? Viš?" Jak sem rezygnovaně pokrčil ramenami, tuž aby něpřepasnul svoju šancu, začnul drmoliť:"Pivo se nedam, pivo nesmim, Ladiku, viš, ale kofolu si dam, kofolu mužu, to se se mnu ani mama ani tata nebudu vadit, viš Ladiku, esi chceš tak si dam kofolu, viš? Viš?"Dobre, byznys byl domluveny, tuž sem mavnul na Vaška Kavika (něska už těšinska čišnicka legenda), Peťa se usadil jak cysařpan ku stolu, zalibně pohladil flašku kofole a potem ju přymo z flaški brčkem, dustojně a obřadně, pěkně pomalu vycyckal.Potem zas přišel ku našemu stolu a pravil: "Ladiku, ja ti zazpivam pisničku, chceš, chceš?" "A tuž co by ni."A Peťa spustil – ani něbylo poznat, esy to je Abba, Suzy Kvadro anebo cosyk od Džimy Henryksa.Tež se stava, že je už z tych kofol a kokakol tak nacyckany, že už žadnu něchce. Tuž to potem se rovno povi o cosyk inšiho:"Viš Ladiku, ja už sem vypil kofolu, moc ji nesmim, bo mama pravila, že to je na srce, viš, viš? Ale nemaš deset korun, co Ladiku, co praviš?"Jak vyfasuje tu desetikorunu, tuž to potem pravi:"Diky, Ladiku, diky, viš, tu su v Těšině slušni lidi a je tu pořadek, to v Třincu neni, bo tam furt robi bordel u banketki, tak dík, Ladiku, tyz je fajny synek, viš, tak dik a ščasne a vesele, Ladiku, ščasne a vesele!"Tuž taky je naš Peťa Pašek z Třynca, co ma rad Těšin, bo je v nim pořadek a žadna partyja tu něrobi burdel až do nocy, bo tu su pořadni lidi aj policajti, keřy to tu hlidaju, muhehe…:-)))…

 • občan Rulík

  Já jsem znal jiného…Ten když uviděl někoho nového v městě, o kterém věděl, že je "tunajší", tak šel za ním a zeptal se ho, kdy se narodil. (Všem tykal – ale na jméno se neptal).Když mu jeden skřížil cestu, což bylo dost časté, tak na jednoho kouk ze spodu /moc veliký nebyl/ a řekl,Ty jsi narozený patnáctého března. (Rok obvykle neudával, jen když dotyčný měl nějaké jubileum.)Na jeho pohřbu se sešly hromady lidí, které znal!

 • Večernica

  ještě bych dodala jasné fakta, které jsou běžně k dohledání v každé solidné knihovně …k tomu bludu co tady truhlík vmastil:.." v té době existivaly jen pavědy jako marxismus a občas hvězdopravectví…" No!Marxismus ano.. "¨hvězdopravectví " ne.Astrologii zakázali – protože se jí báli.Tohle jsou FAKTA- a ne ty kraviny co tady meleš.Ale to ta tvoje " hlava pomazaná mladežniku "… nepochopí.Ty máš to v ní brutus nalajnované po tvojemu a zbytek skutečné PRAVDY – co jak bylo…pro samé OSOBNÍ křivdy…se ti holt do té tvé zabedněné ukřivděné palice nevejde. Jenže svět není JEN o TOBĚ Rulajz…a netočí a taky netočil se jenom kolem tvé ukřivděné zadnice. A tohle ti palice – nebere.Je už opět v " kojeneckém balení" :-)))NO !Edis, takových postaviček je i v Ostravě několik…O jedné z nich jsem tuším tady už psala…O Krakonošovi ( tak mu říkáme)…který v létě, v zimě stojí v dlouhém plstěném kabátě barvy všehochutě, plnovous, na hlavě něco jako myslivecký klobouk zešedlý stářím…a prodává luční a různé kvítí které se mu podaří posbírat různě… Stojí vždy před pořitelnou u Elektry- na rožku.Nechá ať si každý vybere a každý dá mu za těch pár kvítek nebo větviček pak pár drobných …prostě nechá cenu na kupujícím…Pak hezky poděkuje..popřeje hodně zdraví a na každého se hezky usměje…Je to něco jako dobrý dědeček- maskot centra Ostravy…a už se těším až jej znovu uvidím… pořád jej vyhlížím…kdy na něj narazím jak zrovna něco v city vyřizuji.Už mi i docela chybí..:-)Dobru noc * přeju .:-)…

 • občan Rulík

  Podvodnici VečerniciKomunisté nepronásledovali hvězdopravce proto, že by kázali bludy, ale proto, že prodejem hororskopů se mohl někdo obohatit. Což bylo proti postulátům strany+vlády.

 • občan Rulík

  Jaký smysl má hvězdopravectvíukazují Baudiši. Jeden hloupější než druhý…

 • krmič

  Cheopsova pyramida v Ostravě!Právě jsem si přečetl v plátku Centrum (PR obvodu moap :-)), který jsme dostali dnes do schránky: "V centru Ostravy se bude tyčit Cheopsova pyramida, a to v měřítku 1:1. Světelný model této monumentální stavby se rozzáří zřejmě v září. Autorem tohoto výjimečného projektu je architekt David Kotek z Projektstudia."… atd, atd – reflektory budou svítit celou noc.První myšlenka: na to jsou peníze (jakápak krize?)Ale co, to špatné dláždění stálo mnohem víc, nesmím být troškař :-)Druhá: co na to bojovníci proti světelnému smogu?!Jistě už sepisují petice a budou tomu bránit vlastními těly, připoutaní řetězy!Já ovšem proti světelnému smogu nic nemám. Já ho miluji!

 • občan Rulík

  Otázku, zda je krise už probíraliEgypťané. Došli k názoru, že není. Výsledkem jsou pyramidy. Zmateně položené do pouště. Obsahem pyramid jsou sušení faraóni a taktéž sušené kočky.Po dostavění těch geometrických těles skončila vláda nesmrtelných. Na moc tisíc let…

 • Večernica

  Brněnský kolaborant pracující pro gestapo …kery zdrhal za kopečky bo by jej inačej ľudě pověsili před Špilberk za gulě…..Je tu třá vevaliť trochu teho čisteho vinam v meritu : KDO JE KDO Sem POUZE – ostravsky astrolog.Ja se ale němusim schovavať jak ty před spravedlnosťu – …a temu ani cele dluhe roky za anonyma … bo nima čemu.A temu sem tu i občansky dohledatelna.NO ! I sem hrda …že sem astrolog…i že čemusyk rozumim- bo mně to bavi roky..i patři to ke mně…i baj by to enem zparu ľuďam zrobilo radost…i pomože- toš to ma vždy smysl.I choďa aji děkovať …že to nima marna praca.A co je hlavní- OBČAN astrolog – co má svou vlast rád… kterou nezradil, nepodvedl, nemusel z ní utéct před spravedlností – od obětí ..No i o tom ten rozdil mezi námi dva je..Až buděš ancikriste se spovidat z tych svych zločinu-… kolika lidem si zničil život… tyral a utyral……toš to si užiješ, to ja. A juž to nima – za tak dluho…*Edis…ten nacek- nima s Barandovem nic společneho.To je enem jeden z tych jeho maskovacích lživých " převleků" …jak za sebu zamesť stopy..Toš tak asyk…Fajny deň přeju…i zostaňtě tu všetci juž enem v dobrem rozmaru :-)…

 • občan Rulík

  Ta žencká je cáklaStačí pročíst 389.Já považuji výroky českých soudů (pl.!) za vyznamenání.Blběnko!

 • Večernica

  DOKAŽ to kolaborante… že nemám pravdu ! :-)))

 • Večernica

  Krmiču…ještě tu gazetku měť teš ve schrancetoš si teš počytam …hm.Ale napad to je fajny…a čemu ni?… Esli to budě keremusyk vadiť či ni budě zichr od teho mista kaj to budě " stať" ta pyramida… a to mi nima jasne zatim.Esli tam kdě to ľuděm něbudě svitiť do šib…toš by to bylo v poho.A něpišu jaky laser coloru to budě ( Modry?…)Chechtaky vždy byly i budu…baj na tu nějvětši cypovinu…¨v tym asyk něbudě problěm.Magistrat rozhodne…i fertyk.Enem aby to něbylo jak s tu Karolinu…zamrzle na dva roky…S tym dlažděnim na Masarykaču maš recht…bo to je ostuda… i ty stromky- boročiska…co se tam snaži kapku porost..i nědařy se im to…juž o tym cosyk štěbetali kajsyk…že to měly byť ganc inše stromky ( druh)…kere by tam prospivali…i ně take žebraky co tam su včiľ.Toš baj by s tym teš konšele cosyk zrobili, bo na to se fakt něda patřyť…to ni !

 • Edisko z Těšina

  Kura, ta Australija a šef jeji vlady se mi začinaju čim dale tim vice libiť!!!Nejdřyv bez zbytečně přyposranosti vskazal tym, keřy se přykludili a robja burdel, že buď budu respektovať pravidla hry, kere v Australiji plaťa, anebo něch se zeberu a idu tam, skuď přyšli nebo tam, kaj take pravidla, co se jim nězdaju, němaju a něch se žiju tam. Vloni zas nechal jako splnění volebniho slibu začnut ze stavbu internetovej sytě z rychlosťu, o kere se nam ani nězdalo – 100 MB/sec. A včil zařydil, že misto namalovanych log a reklam na cygaretlach budu na nich obrazki ucpanych cev, nebo krku či tež hrtanu, rozežranymi rakovinu a podobne fajnovosti.Zaimave – tam to idě. Čemu u nas ni? Něpochibně temu, bo korupcyja je fakt kurva z dluhymi pazuřyskami…

 • občan Rulík

  Korupce pochází z Balkánuodtud přešla do Řecka. Jsem zvědavý co udělají Australci, až je za pár měsíců zaplaví Řekové, kteří si zvykli na reálně existující socialismus.Máme se na co těšíit!

 • Večernica

  Nádhera… co? – Krmiču:-)* hvězdy z pásu Oriona – Alnitak, Alnilam a Mintaka.http://www.astrologie.cz…;idimg=1http://www.astrologie.cz…;idimg=2http://www.astrologie.cz…;idimg=3no, já se už na tu ostravskou pyramidu i už docela těším… hm…jestli vůbec bude…ale i to je " jenom v těch Hvězdách " :-))Toš tak asyk…

 • Večernica

  Edis něbudě tak daleko ten čas…že i tu v Česku se zrobi pořundek s tym burdelěm… Ĺudě juž maju teho dosť i ztratili ganc šecki iluze juž….Cosyk se aji tu semele.Bo srať na paľu si ty naši mladežnici- něněchaju dluho…Speciaľně ti, co ma včiľ od 15 do 28 roku- toš to budě akčni semtex….až to na nich spadně, v brutus verzi – a v hlavni lajně ….hm.Bo to je inša fajta něž sme byli my… bo se maju jak prase v žitě…i jak si budu museť " utahovať opasky"…i k temu eště robiť na kdě jakeho přiživnika, toš to se jim podobať napevno něbudě.. i zrobja s tym asyk kratky proces.Je to enem juž otazka času..to ja!

 • Večernica

  Robky :-)Jak tak merčim do diařa- toš jutro je fajny datum !:-))) Matě juž narychtovane a seštelovane košťatka ?Bo rok je za nami – i třa je zasej proluftovať …i pošpasovať fest k temu s kymsyk – ni ? :-)…

 • Neva

  RobkyJa rekonstruuju kuchyňu a s koštětem sem jedna ruka, bo furt je burdel jak na stavenišťu. Večer sem pozvana na čarodějnicku zabavu a něvim, ezy pudu, bo něstiham. Furt enem čekam na řemeslniky, otačaju se tu jeden po druhym a koněčně valime ku cylu. Ale roboty ešče jak na kostelu. Tuž všeckym vam robky, kere se budětě rejdit, přeju fajnu srandu.

 • Jana-ostravacka

  Tuž to mě mrzi, že zrovna tudy na tym blogu, nikdo něda ani,, tichu,, zpominku na synka co žil a psal v naši Ostravěnce. Tež je možne, že stě ho něznali, a něčitali, ale byl to moc dobry spisovatěl. (Jan Balabán)

 • babča

  399, Janoja sem si spomenula, jen sem to nestačila napisač, milovala sem ho tež, škoda ho, ale furt patram, co se mu vlastně stalo, srdečko?? měl ho na tak spravnym mistě, škoda ho

 • Edisko z Těšina

  Jano ostravačko! Sem Balabana něznal.Enem sem věděl, že se naraz stratil. Temu sem ho něznal a nic od něho něčital, sem ku němu nimjal žadne cyty. Zkusym se přečitat jakusy jeho knišku. Možna se do ni včicu. A možna pochopim, čemu třeba takeho brněnskeho Rudu Těsnohlidka čicu už enem vyloženi fajšmekřy…Bo u tych naročnych spisovatělu ze života byl pro mě nějděsyvějši zažitek Kamenny řad (nic přetivko pani Asmanovej, aj dyž se myslim, že hercy v tym televiznim seryjalu dost přehravali).Ten se mi libil asy jako posledni vykřyk o tym střylaňu v romaně Mani Majerofky o Anči proletařce.To taky Vlak dětství a naděje je inši plechač melty! Ten se panu Kachyňovi podařyl. Šak už se těšim na zytra, bo v 11 pojedě posledni dil. Tuž mějtě se tu fajne a ti, keřy daju na pověry, matě furt ešče něcelu pulhoďku na pusu pod barsjaku rozqitlu peckovicu, heh…:-*)…

 • babča

  trošku J.Balabánpodobný J.Pelcovi jeho kniha …..a bude hůř" je úchvatná také sice jel film ve film. klubech, vlastně hospodách, ale kniška je iné kafe!! právě ten burdel totality a revolty mladych synku i děvuch sice natural. a nadsaz. ale prima popsané tzv. máničky, no a náš Balabán byl trošku jako on, surové ale ze života, psal o luďach na periferii, uměl postřehnut všecke pohnute mysli tuš tak asy, v Americe Jack Kerouac, náš Balabán, u tej přiležitosti robky poradim utlu knižečku Simony Monyové "Hříšný kanec" strhete za necele dvě hoďky, ale stoji za to!!

 • Edisko z Těšina

  Dřysty-prdy, nejlepši spisovatěl je naš Ostravak ostravsky!Jak un umi popsať sytuacyje ze suroveho života, a z tragickych problemu zrobiť pohodovu srandu, to ešče něutrefil nikdo. Třeba take jeho nočni setkani ze studentku z prestyžni unyverzyty. Jedneho by z takeho zažitku trefil šlak, ale diky Ostravakovi se temu ešče včil lochčim…:-))).

 • Anonym

  Ruda Těsnohlídekdost jsem se vyděsil, že tohoto skřeta ještě někdo zná. Jeho, z prstu vycucaný jakoby brněnský dialekt byl víc než směšný. To vedlo nakonec k sebepoznání tvůrce. Který ukončil svůj život. Aby dál nepsal…

 • Edisko z Těšina

  Střelil se do hrudniho koša……jakusyk palnu zbraňu a chodil po Brně ešče třy dni z prostřelenym osrdim, přesnějši s kulku v srdcu.V Ustavě sudnuho lekařstfi v Brně maju ve sklince z fermaldehidem jeho srdce jako egzemplař něvidaneho přypada. Na sklince su nalepene inycyjaly R.T. a letopočty 1882/1928.Něsem taky chitry, ale za mojich studyi v Brně zme tam chodili na pitvy a mimo teho srdce tam mjali aj inši lahudki, z kerych byla nezaimavějša rozščipla hlava ešče aj s tu sekirku za dva zlaty mezy očami, tuž temu to vim. Topurko za tolar se jim do tej sklinki už něvlezlo, bo byla enem kapku větši, než pětilitrOFFka od ogurek…Ale na rozdil od obyvaěla Rulika se němyslim, že by RT byl skřet, bo un u nas založyl tradycyju vanočnich stromu ze sbirkami pro chude děcka (aspoň jak sem se dočital ve Wykipedyji) a liška Bistronožka se mu ganc podařyla.Ale čitať jeho veršokujnu litěraturu – tuž to je skorem stejna depka, jako něska čitať poněkere volebni programy…:-).

 • Edisko z Těšina

  Aha – sem to ale opeřeněc, ……ten předchozy přyspěvek byla napismenkovany tak, že sem se vsugeroval, že to napisal obyvatěl Rulik, ale přytem je nepodepsaty.Tuž, Ruliku, sorki, pokuď sy to něpsal ty!…

 • Jana-ostravacka

  Edisko, ty si chodil na pitvy? Tuž to musyš byť jakisik Mudr, ni. Tuž Mudrala si fajny, to je fakt nězvratny, ale že by po elektrotechnické střední (viz.Hilek ), šel na medynu do Brna, bo kaj indě se chodi do pitevny.

 • občan Rulík

  Nějaký čistič mi vymazal jméno. Asi ho považoval za hanebné…Já vím, Těsnohlídek založil tradici vánočních stromů, ale ta byla jen od roku 1928 až do roku 1949. Potom se musely chránit lesy. A chudé děti (prý) nebyly.Lišku, umocněnou Janáčkem opravdu nemusím. Spíš snesu … nahornom koncůůů, nadolnom koncůůů…To stačí k vypnutí radia!

 • Edisko z Těšina

  Jano, něsem ani mudr ani pudr.Bo cesty paně su něvyspitatelne. No – ale dozaista tež znaš to přyslovi o devatero řemeslach a o tym desatym, heh…Ruliku, přysť Janačkovi na šmak mi robilo daleko menši potiže než dyž sem se jako maly přežral třešni a vyslopal hrnek studeneho mlika. A včil něrušit, bo pozoruju v kisni na Barrandově Jestřaba kontra Hrdličku. Němožu se pomoct, ale mam taky pocyt, že ten film by se mjal povinně promitať na všeckych rozhazovačnych mityngach s pivem za dvě koruny jedne němenovane, bo oranžove partaje.Něch su vidět ty konce, do kerych to vede, dyž se utraca a flamuje, aj dyž na to něni a v řyti su enem vši…Tuž nic – pjekny zbytek prvni majově neděle.;-)

 • krmič

  O té lišce Bystroušcejsem se tu pokusil napsat hned v poledne, ale server to nevzal…Ano, to jsou ty paradoxy. Ať byl Těsnohlídek takový nebo onaký, tu Bystroušku už mu nikdo neodpárá – protože Janáček. A ať se komu Janáček líbí nebo nelíbí (Rulíkovi?), jednou je prostě světový. Na rozdíl od všelijakých jiných.

 • občan Rulík

  i slepé kuře najde zrno.Což je asi Těsnohlídkův připad.Vzpomínám na rozpaky nad zdejší premierou nákladné Jenůfy. Od té doby se nehrála…Jistě, Janáček byl světový. Ale kde v pořadí své světovosti? Zapíská si někdo nějakou melodaj z něho?Opět důvod k vrčení na Rulíka?

 • občan Rulík

  k 409Milé Edisko! Buď rád, že nemáš doktorský titul.Zmíněný Janáček dostal za svojí činnost Dr.h.c.Což bylo logické…Jenže, milý Janáček se po udělení doktorátu rozeřval na celou kavárnu, kam pravidelně chodíval, že je DOKTOR a že si přeje, aby ho všichni tak oslovovali.Celé se stalo po té, co ho jeho v té kavárně přítel pozdravil, jako vždy: buď zdráv Leošu!

 • Večernica

  No tak si tady zase ten brněnský kolaborant jedovatěpro změnu teď ten zloduch psuje dalšího velikána kultury našeho národa- Leoše Janáčka.S ním kultivovaná a slušná diskuse tady není naprosto možná. Je to prostě zlý žlučovitý dědek…který NIC v životě nedokázal… z toho je na vybulení…navíc za své jméno se STYDÍ…a já se mu po těch prasárnách co v životě už lidem udělal ani nedivím… a tak funguje tady jako jasný energetický vampýr… který má mega absťák si potřebuje si zase " cucnout" od lidí…No, – jasná spychická rakovina.Hnus!Leoš Janáček měl stejné chyby jako my všichni ostatní. Byl to JENOM člověk…Ne stvůra jako kolaborant Rulík. ( Ten není žádný občan , je vlastní vinou bezprizorní).Jagk hudební génius si mohl dovolit kde jaký úlet který mezi umělci v této branži a ne jenom v této – je běžný a pochopitelný. Byl to bohém. Pokud to vůbec je pravda- a ne zase zapšklá ubohá zlomyslnost toho závistivého – nedoceněného, přehlíženého – ŠAŠKA.O čem jsem přesvědčena zase já.Hudba Leoše Janáčka je interpunkčně odlišná od běžného melodického zažitého vnímání. Tím je jedinečný.Ne pro všechny to musí být ten " pravý šálek kávy"…ale i to je pouze věc osobního vkusu…a ten máme každý jiný.Ale ponižovat jej tady,útočně kálet na něj zlomyslně- cíleně…tak to dokáže skutečně jen naprostý UBOŽÁK.Toš tak asyk…… Co říkáte partyjo ztuď – na zápas Baník Sparta?Jak rázně zacvičili s chuligánama v Ostravě!To bylo mejdlo co ? :-))))…

 • Neva

  Večernico…tuž jako očity svědek to musi vědět, ni?

 • občan Rulík

  Co když jsem znal očitého svědka…Jmenoval se Květoslav Lejsek. Jinak také známý skladatel a sběratel lidových písní z počátku století. Jeho syn umřel v polovině března.

 • Večernica

  NevoJá bych mu nevěřila už ani nos mezi ušima…a o tom že tam byl už vůbec ne. Bůh ví odkud ten pavlačový drb k němu dorazil a jak jej sám navíc účelně a vhodně teď " vyšperkoval".Janáček z dochovaných pramenů historiků a jeho přátel – byl celkem prchlivý člověk…ale taky dodávají všichni že velmi dobrosrdečný…platil rád za své přátele v kavárně útratu ( když nato právě měl) ..a k¨vůli své štědrosti často musel si od své ženy vyslechnout potom doma kázání. Prý co měl na jazyku to měl i v hubě…zanadával si a za chvilku o tom nevěděl.Něco jako Marvan…když už jsme u té typologie.To co tu píši vím z pořad- az TV… které kdysi bývávaly..kde vyprávěli pamětníci o něm historky a ti co si jej za jeho života dobře pamatovali. A nic takového tam nepadlo a to ani omylem. Na Ostravském hradě byly skvělé reje toho 30.4….super grády… škoda že si tam nebyla…byl to teda pořádný odvaz:-)

 • Večernica

  k 415 – No a neříkala j¨sem to! :-)))) typický pavlačový drb!

 • Večernica

  Cosyk o te Filipojakubske noci z Ostravskeho hraduhttp://moravskoslezsky.denik.cz…lNO! Fajně bylo! To ja ! :-)))

 • občan Rulík

  Pro Večernici…Kterou ženu máš na mysli? Tu šestnáctiletou holčičku? Se kterou se oženil v předdůchodovém věku, protože dítko bylo na cestě? Nebo manželku pana Čermáka. Ale s tou jen souložil, ale nebyl ženatý!

 • Lela

  Tož Ruliko,esli je 27 roků předdůchodové věk, tož to ož su nejakó dobu čiperná důchodkyňa. V Encyklopédii města Brniska sem se dočetla toto:Leoš Janáček narozen 3.7.1854; partneři: Zdenka Janáčková (Schulzová), sňatek: 13.7. 1881.Přesto tem nechcu přilévat oleja do ohňa, pač se meslim, že to tutaj fajruje vic než je zdravo…

 • občan Rulík

  LeošNu, beru to v potaz. V době, kdy mi tohle a jiné bylo vyprávěno – nebyl internet a takové drobnosti se nedaly zjistit.Mám to od již zmíněného Květoslava Lejska, který se u Janáčka zaučoval. Nučil nás kdysi hudební výchově, do které spadalo nejen transponování stupnic, ale drobnůstky ze života skladatelů.Ale… s holčinou kolem 15ti by si neměl nic začínat, tehdy byly dívenky (dík mizerné stravě!) dost opožděné…Ale je lépe zemřít hladen, než na nedostatek sexu. Říkával můj prastrýc…

 • krmič

  k [411]Světovost skladatele se měří podle pískání? Melodie takového Arnolda Schoenberga si asi píská málokdo :-)Naproti tomu melodie z Lašských tanců si klidně může někdo pískat. Samozřejmě, dá se v tomto případě namítnout, že to jsou lidové melodie. Ale našly by se u Janáčka i jiné, původní. Každopádně je to irelevantní ohledně světovosti.

 • občan Rulík

  Pambů s námi a zlé pryč!Jen ne 12 tónovou hudbu! Tu nesnáší ani kočky. A to je co říct…

 • krmič

  Jerry Lee Lewisse oženil s třináctiletou dívkou v roce 1957. Měl z toho ale potíže. Kam se hrabe Janáček.Ve středověku se takové věci občas vyskytovaly. Třeba z dynastických důvodů, což by Rulík mohl sypat z rukávu. A co teprve v jiných kulturách.

 • Mařa

  Na Wikině je napisane,že se ju zebral, jak mjala 16 roku a že to byla jeho žakyňa. To se přeca hodně stava, že se mlada robka zamiluje do svoiho učitěla, no ni? Enem u nich to asik bylo obustranne a oba to dotahli do ščastneho koňca, bo se potem zebrali. Enem potem v životě něměli ščesti, bo jim obě děcka umřely – synek ve 2,5 a dcera ve 21 rokach.

 • občan Rulík

  Jiné kultůry povolují sňatky dětí.Ale i tam se na ně dívají dost křivě. Takový "štastný" manžel je obvykle isolován od ostatních.Existují i vyjímky. Ajatolah Khomejni se v době, kdy ještě nebyl hlavou uctívanou, se během svého nuceného pobytu v Paříži jako 29 student oženil s devítiletou holčičkou.Po svém návratu do Persie mu to bylo dost "vyčítáno". Khomejni – jako duchovní vůdce vše ale obrátil. Doporučoval provdávat dcery před dosažením jejích menstruací – by neznečistily dům rodičů!Jeho výzva se neujala. Holt, napodobování Mohameda nemusí být úspěšné.

 • babča

  Tak fšeckym ahoj,v tej nejistej době se puščam do teho města na Temži, dyby mě zastihnul mrak, nebo jake neščešti, djabel s tym, vnučce mušim odplačič, chce abysem choč chroma, tam ř dni pobyla, tak se tu mějče fajně, v připadku ščasneho navratu vam napišu jak bylo, esli tam něztvrdnu v Hyde parku, ale s češtinum tam moc něuspěju hihi

 • občan Rulík

  Z takového zlého mrakumůže spadnout hrom, který Tě může bacit…Po návratu z tohoto kulinárního ráje Ti bude chutnat i haviřiskovo jídlo…

 • Neva

  babčo…tuž mějtě se tam fajně a piště všecky zažitky, ščasnu cestu…

 • Edisko z Těšina

  Babčo, hlavně nělozyt do podzemki, bucha to tam!

 • občan Rulík

  Pro milovníky kočekZístra vysílá rakouská telka CARMEN. Viděl jsem ukázky ze zkoušek. Víc než nadchnutý. Carmén zpívá bulharka. Kerá vydá za dvě ohnivé španělky. Zítra 21.05

 • Edisko z Těšina

  Karmen něuvidim, ……bo šovynystycka oututyvi ma v nabidce enem česke kanaly, maksymalně dva slovenske (Pambuchzaplať za ty dary!) a dyž se vysylaju regiony, tak mě opruzuju s tym, že v Klatovach budě mitni zastupitělstvo, nebo že kajsyk v Uhřyněvsy něvyvezli pudlice z odpadkami, ale co se robi u nas se nědozvim až z ranniho opakovani…Ale co, svět je fajny aj bez oututyvi, stači jak vim, že v austryjacke kisni budě Karmen ohniva jak čylipapryčki, no ni?:-)))

 • občan Rulík

  ALEA ACTA EST= kostky jsou vrženy! To řekl Caesar před dvěma tisíci lety. Ale jen řekl – kostky nevrhal.Včera prohlásila jina hlava státu, že ONA nosila v květnu 1945 dlažební kostky na barikádu před pražským rozhlasem.Tak jsem zvědavý, zda to vejde také do analů dějn. Takový výkon od čtyřletého batolete… Ví někdo, kdo vypích Žiškovi vočičko? Nebyl to také Klaus?

 • Neva

  Truhlíku, truhlíku…Je vidět, že máš prd praktické zkušenosti s dětma, když nevíš, čeho je čtyřletý prcek schopen. Ale když nevíš, že čtyřleté děcko už není batole, tak to taky o něčem svědčí. Tuž se nediv, že se i takové věci stávají, jako dělalo naše malé prezidenťátko. A ve Švajcu se neděje nic zajímavého? Sem něco někde četla, že jsou tam nějací podvodníci…

 • občan Rulík

  Velkoimport podvodníků už přesáhlmeze zdejší trpělivosti. Vím co zvládne čtyřleté pachole, to je schopné jezdit s poloplným kolečkem. I když mu ty madla sahaji po rameno. Ale vzpěračským stylem se zvládne mnohé.Jenže, taková žulová kostka je něco jiného… Už dospělý má problémy s uchopením…

 • krmič

  Jsou různé kostkyNevím o jaké se v tomto případě jednalo, ten rozhovor jsem neslyšel. Ale v Praze je na mnohých chodnících dlažba z takových malinkých různobarevných kostiček. Asi by se moc nehodily na stavbu barikád, ale na hraní pro děti ano.Ty hrbolaté kostky, strašně drahé, co máme v Ostravě na pěší zóně, ty jsou taky docela malé. Blbě se po nich chodí, ačkoliv zase musím uznat, že v zimě při náledí to byla výhoda. Zřejmě to má evokovat historickou dlažbu, což je ale nesmysl. Taková zde nikdy nebyla, před sto lety se používala klasická dlažba z oněch velkých hladkých žulových kostek. V malých uličkách a dvorcích si dobře pamatuji dlažbu z oblázků. Nevíte, jestli je to krajová specialita? Nevzpomínám si, že bych to jinde viděl. A ve středověku Ostrava, provinční to díra, žádnou dlažbu neměla. Udupanou hlínu, bláto a dobytčí výkaly.

 • občan Rulík

  Část dlažebních "kostek"na pražském Koňském trhu (Václavák s koněm!) pochází z doby , kdy bylo založeno Nové město pražské. Ty se prý co sto let obracely.Při zavedení dláždění městských ulic došlo k jistému normováná. To se týkalo výběru materiálu a rozměrů.To se měnilo méně, než názvy ulic, kterými byly dlážděny. Zmíněná barikáda stála na ulici vedoucí ke královksým vinohradům, tedy na Vinohradské. Jako dík za přemístění Čechů po první světové válce do skupiny vítězů (Rakušané bojující bok po boku – prohráli!), byla Vinohradská přejmenována na Třídu maršála Focha.Po příchodu Němců v roce 1939 se musela přejmenovat na Třídu maršála Schwerina (dvojjazyčně!). Po skončení tisícileté říše – tedy 1945 dostala ulice opět nové jméno. Třída maršála Stalina.Takže se tiše ptám, zda to nebyla urážka Slunéčka nejzářivějšího /Kohout/. Sovětský Svaz měl tehdy asi 180 maršálů. Stalin byl ale generalisimus!

 • občan Rulík

  431Bylo na co koukat. Dík novým kamerám s vysokou rozlišovací schopností byl pohled na operu v televisi opravdu pastvou pro oči a také pro sluch.Děj jednoduchý. Jeden mrtvý bejk a jedna mrtvá námezdná síla z továrny na zpracování tabaku, cikánsko – balkánského původu.Smrt bývalého státního zaměstnace v nižší posici byla naznačená…

 • Večernica

  Fajna vystava o te naši Ostravěncei teš famozni kuľturny zažitek..to ja !Toš to tu partyjo němožu něvlepiť to akčni info…( Ostravaku sorry)……bo naš Boris umi :-)I juž včiľ se těšim až pomerčim ty nove fajne cpeciš pecky co mistrně zdokumentoval a třá zachranil …něž cosyk z teho asanačně povali zasej – do dupy…I o to tu chodi.*Výstava fotografií Boris Renner – Ostravaci.czZačíná: 15. květen 2010 v 16:30 Končí: 15. červen 2010 v 10:00 Lokalita: OC FUTURUM Ostrava – http://www.futurumostrava.cz/ http://www.facebook.com…658180859Fajny vikend šeckim přeju…i babče – fajny vylet do GB :-)…

 • krmič

  V roce 1945a ještě pár let potom byl Stalin opravdu maršál. Generalisimem se stal nevím kdy, ale až někdy později.A znáte Carmen Murdered od Spike Jonese? :-)

 • občan Rulík

  krmičoviTen název zní slibně.. Vyhledám…

 • občan Rulík

  krmičovije k tomu také hudba?Nebo se mám tvářit jako člen "Milovníků opery"?Stalin byl jmenován generalissimem 1945, Teď jde o to, kdy došlo k přejmenování ulic v Praze a kdy se stal Stalin … To je už tak dávno, že si na ty oslavy sotva někdo vzpomene. –

 • občan Rulík

  Ještě jednou StalinHned na počátku tak zvané Velké vlastenecké války 1941 (parafráze na boj proti Napoleonovi) se stal Stalin velitelem VŠECH armád. A byl jmenován generalisimem.Problém vyřešen.

 • krmič

  Wikipedie praví:"Na maršála Sovětského svazu se sám povýšil v roce 1943 (a nechal se oslovovat jako maršál Josif Vissarionovič Stalin, maršál Stalin), po válce vytvořil hodnost generalissima, nejvyšší vojenskou hodnost v SSSR, kterou zastával pouze on sám (generalissimus Josif Vissarionovič Stalin, generalissimus Stalin)."Kdy přesně, to jsem se zase nedověděl. Ale ten název ulice byl ve své době asi správný. Kdyby ne, tak by si to někdo jistě krutě odskákal.

 • krmič

  Tohle mi utkvělo :-)Před námi tvář jeho, generalissima, tak klidná, moudrá, lidská, přímá Kdo to napsal? Nezval?Anebo:Od úst k ústům běžíjméno co krásu střežíjméno co sluncem začínáJMÉNO SOUDRUHA STALINATo si musíte představit, jak každý řádek recituje na scéně jedna holčička nebo chlapeček, zatímco poslední řádek zahřmí celý recitační kolektiv :-)

 • Večernica

  Asyk teš juž- zahřmym…esli tu o tym cypatem Juzku budu eště zparu kydu čyta !NO !Toš cosyk veselejšiho z tej Rusi – třá od teho mojeho mega oblibence…hm.bo jak merčim na ten datum dněs …toš to je včiž aji aktuažne …heh :-)))* Vladimír car na svůj svátek,když seděl na trůnu,poslal drába s vyřízenímk bohovi Perunu.„Hřmi, Perune! na můj svátekmísto kanonády,škoda prachu, dost ho padnev bitvách u armády.Hřmi, Perune! na můj svátekmísto kanonády,pak si přijdi se mnou vypítšálek čokolády.“ —Pan dráb přišel k Perunovic,zatloukl na vrata,děvečky se hnedle zeptal:„Doma-li pantáta?“„Doma, doma, pane drábe,ve veliké chatě,sedí s jehlou na pekýlku,zašívá si katě.“„Vzkazuje vás, pantatínku,cár nᚠpozdravovat,máte prej mu k tomu svátkudrobet zabubnovat.“Jak to přeslech tatík Perun,hnedle čelo zvraštil,skočil s kamen na lavici,kami o zem praštil:„Raděj pásat husy ve vsi,po bahnách se ploužit,než u toho Vladimírazde za boha sloužit.Málo platu, služba těžká,nikdy konec práce,ještě bych mu měl vyvádětve svátek regrace?Tuhle při poslední bouřce,při té blýskavici,bez toho jsem si propálilcelou nohavici!Málo platu, málo športlí,málo deputátu!Nemohu si špendýrovatoleje k salátu!Pečínku jenom ve svátek,vodu musím píti,sotva jsem se na tu službumohl oženiti.Bez toho mne větším dílemživí jen kondice,študentům hodiny dávatmusím ve fysice.Kdyby od selek nekáplotrochu akcidence,ani v neděli bych nemohpřičuchnout k pálence!Pro nic za nic robotovat —nevěděl bych věru,na tu jeho čokoládu,že mu na ni seru!Cár necár, svátek nesvátek,že mi všechno rovno,ne a ne a nebudu hřmít,co z toho mám? Hovno!“ —Dráb stál celý zkoprnělýjako kapr v žitě:„Pamatujte se, pantáto,copak to mluvíte?Já jsem taky jen služebník,každý zná své meze,kdybych to vyřídil cáru,co se na vás sveze? —“Ale Perun, jak byl v ráži,sáhnul pod lavicia vytáh na pana drábatu svou hromovnici.Dráb se dlouho nezdržoval,hledal honem dírua hned běžel jak s keseremk cáru Vladimíru:„Jdu Vašemu Veličenstvuslušně vomeldovat,že se to, co mluvil Perun,stydím opakovat.Nechce hřmít a osopil sena mne jak na čubu,nectně s Vaším Veličenstvemvypláchnul si hubu.A si tu svou čokoláducár prej sám sežere,a že on na celou službu,s odpuštěním sere;že je cárův svátek a prds odpuštěním rovno,že mu je po celém cárus odpuštěním hovno! — —“Jak uslyšel Vladimír cártohle grobiánstvo,plivnul na zem, zasakroval,a s ním všechno panstvo.Poslal čtyry policajtyk bohovi Perunu:„Přiveďte ho, grobiána,ku cárskému trůnu!“NO !Fajně- tak jak mu narost zobak ten Kaja štěbeta :-) …toš to je skorem jak po našemu no ni ?? :-))))Toš tak asyk…:-)

 • Edisko z Těšina

  Žeby Chřest svateho Vladimira?Od mnu obdivovaneho a ctěneho KHB?Jak sem tu utlu brožurku objevil u nas na huře, tuž naši ju potem potichučku a něnapadně přede mnu zašili tak dobře, že sem ju už potem nikdy něnašel. Zrobili to z polityckych duvodu, tak chujova doba to byla.Ojlenšpigla mi ale doporučili něčitať okazalym spusobem a ze vši duraznosťu. Možna mjali strach, že bysem jim podle jeho recepisu začnul chitať kury na placu na šnurku a kusek špeka, heh…:-))).

 • občan Rulík

  krmičoviVzhledem k tomu, že vše se nedá nosit v hlavě… musím vzít i Wikipedii v potaz. Kam to vede – ukazují oba příklady o generalisimovi. Já jsem také použil údajů z této studnice moudrosti. S jinými výsledky.Za nejspolehlivější zdroj informci považuji ale stále: http://www.necyklopedie.wikia.com

 • Pavla Bradáčová

  Heč! Už ho mám.Teď mi ukazuje skleněnou kouli…

 • Večernica

  Ha ha ha !!!:-))) PavloJa Edis, maš recht!Bo teho bohatyra Karla Havlička Borovskeho a jeho Křest Svateho Vladimira mam roky u lužečka baj Bibli , keru beru do pazuru i si čytam jak němožu usnuť… stači zparu veršu…i hněď mam dušu v pořundečku :-)A eště dva bescelery tam mam…a to Muži v ofsajdu od Karla Polačka …a od Zdeny Frybove – Robina.Dokonaly emočni vyprošťovak jak na mně lezu depky a samomluva…toš to rychtyk z teho cosyk zabere:-)NO!I takych českych besceleru je třa včiľ kyblě…to ja!U nas zas lucha.Včera rano oskar valil do šib jak ztekly ..potym buřa jak sviňa…asyk ten pjerun Perun byl dožrany z bars jakych pohlupavych hřybu keřy si česke bohatyty něuctivě beru tu do pysku …heh :-))) …Toš fajnu nědělu přeju :-)…

 • občan Rulík

  Já to vždy říkal, že hororskopyjsou nebezpečné. Jejích vrchní rozšiřovatel se z nich zbláznil. Napřed střílel v letadle, teď zase přestřelil a vzal si svoji občasnou souložnici…

 • Večernica

  Rulajs, ty si exaktně teď přímo – megablb.Když už tě astrologie nebere…a to se fakt divím…protože jako správný Štírovec bys měl mít hermetiku jako jasnou help " úchylku" " na normál psycho odmocnění v domácí Plutonské režii ( heh) …abys sám ze sebe nezblbnul…tak misto toho abys jaksi " zmoudřel" konečně v tom kmetském věku – buzeruješ ty…co vidí DÁL než ty…a jsou na tom teda – podstatně lépe, než teda ty. V tom – předstihu.Paňátno?…Hm… Vidím do tebe jak do hladové kozy, ale protože to tady nepíši…tak jseš z toho provokatére v té své samolibosti – na vybulení…a ryješ a ryješ a ryješ…:-))))Ten kdo skutečně " umí přirozeně číst" z horoskopu jako z otevřené knihy… není mešuge jenom proto, že tomu ty sám dosud PRD rozumíš :-)Ani si si nedal Štírovče tu práci—abys strčil ten svůj fanaticky pskající nos do infa obecně vo čem to aspoň je…a aspoň si prolistoval v základních tezích vo čem asi tak může být třeba ten datum 11.11.1941 – co ?Abys aspoň SLABIKOVAL…. když už öno zašifrované info neumíš číst…o vnímání poezia a krásna v transformaci zakodované v natálu už ani nemluvě:-))Ale té tvé černo- bílé skonstanatěné palici už asi nic nepomůže…protože si už zapoměl. – že SKUTEČNÁ POEZIE ŽIVOTA … je .. POUZE * POEZIE DUCHA.A tenhle Boží Dar…si už asi nadobro ztratil.Zbyl ti jen ten zapšklý – ukřivděný…nenávistní- Dar Danajský.Ten kolaborant- bylo konstatování merita věci…toho " co si jako Jidáš ZRADIL SÁM.Jestli ti to " nedošlo" …tak máš menší IQ než jsem sí původně myslela …hm.Ono vlastně – ty si zradil JASNÉ -sám sebe.A ještě ti to ani nedošlo. Tak tady prskáš po těch…co vidí jaksi dál než ty…prostě vidí – JINAK… a z toho máš málem mrtvici :-)))NO !Pavle Bradáčové- od 8.5.2010- už Baudyšové…přeju hodně pohody a životního optimizmu a bezbřehé trpělivosti s dalším " mužským vzorkem"…v podobě drahouška, kterého si – vyvolila srdcem.A jestli ty Rulajs máš z toho depky a červeno před očima…tak si najdi taky ženskou… aspoň na pár hřejivých slov – a už přestaň tady – blbnout.Bylo by už načase.Toš tak asyk…

 • Večernica

  a dodala bych :-)))že u takhle " vypreparovaných vzorků" jaké představuješ ty Rulajs…je naprosto obvyklé, že jsou buď za A/ skvělými astrology – průkopníky a – hermetiky…za B / náboženskými fanatiky a inkvizitory- jezuity nevyjímajeza C/ fanatiky skeptiky a zbloudilé duše obrozeneckého hnutí Sisyfos …tlačících ten svůj bludný balvan jak hovnivál svou kuličku …heh!!! :-)))Toš tak asyk…

 • Jana-ostravačka

  Bobby Mc FerrinOstravaci, byli stě kdo včera na tym koncertě, ať se možem společně poděliť o ty fajne zažitky? Zahledla sem tam před koncertem synka, co drži v rukach ten inštrument na huře, na tym you tube, co tu vlepil naš OSTRAVAK. Se řikam od keď tu tvař znam? No jaaa, dyť je to ten(Nikos) hudebnik a herec z divadla loutek, co zpiva o Stodolni , a vidiš ho docela často už tak ze štyry měsice na ostravakovym blogu. Ale včerejši zažitek super, jak už našu Ostravu navštivi taka osobnosť, to nězme enem taka prdel v republice. A diky pani colorove organizatorce, kera to fšecko zpichtlovala, aji černu Ostravěnku už dělá jakisik ten rok barevnu!!!

 • občan Rulík

  skvělý astrolog = kulatý čtverečeknebo moudrá soudružka…

 • občan Rulík

  Dodatek…Bez proklínaných jesuitů by se české země dostaly pod úroveň Rusů, či Balkánců.Je vidět, že jsi o kultůru moc nezavadila.

 • Večernica

  Janono ja sem něbyla bo sem stěhovala Ludmilku do jejiho noveho bytečku.To teš byl zažitek, to ja :-.)No, ale ten tvuj byl stopro fajnovějši…toš možbyť ten synek eště budě měj jakysyk koncert… i se tam teš – dorvu :-)

 • Večernica

  Toš Rulajz z teho kulateho čtverečka …heh…seš rychtyk enem to béčko a céčko z 453 :-)))I včiľ si dosaď KONSTANTY… do hálélůjáááááááá- …i možbyť to ti nabere aji ta tvoja skepticka paľa ….juž fest obrostla mechem kapradim aji lišejnikem.Jakasyk mudra roba juž za biblicke Evy pravila, že nima chlop jako chlop.A měla recht.¨Toš ganc tvuj přypad- " mladežniku".Bo su taci, kere bajs je Bůh stvořila,…heh…. toš v podstatě enem – žertovala :-)))NO!Servus! Ostravsky kulturni barbar a Anička proletařka !:-)))

 • občan Rulík

  Vývoj vysokých škol v "Čechách"První, jakoby vysoká škola UNIVERSITNÍHO typu východně od Rýna byla zřízená 1348 v Praze. Ale neměla dlouhé trvání. Už padesát let po té zmizela …. Dík jednomu náboženskému fanatikovi.Odešlí profesoři a studenti založili v okolních zemích nové školy. V Čechách se tehdy na vzdělání velký důraz moc neklanul. Tenhle stav trval až do zřízení Klementina, což byla taková průmyslovka pro kněze. Kdo Klementinum zřídil, nebudu psát.Kdy byla zřízena (po stovkách let po likvidaci prvé) si můžeš vyhledat sama. Pomohu Ti s hledáním. Jmenovala se Ferdinandova…

 • Večernica

  toš sem tu nakukla u šalku fajne ranní kafi, že tu budě kapku těch dřystu prdu po našemu – i zas guvno!Zas tu su enem same duperele od teho jezuitskeho hřyba Rulajsa.Toš to ja to tu dněs rychtyk smolim…bo jakysyk Ferda Mruvek co zřidil jednotřidky baj by ti černoprdelnici něsmilnili enem mezi sebu ale se i cosyk – pogramotnili … – teho mam v tej poře enem u dupy … bo napevno nima střed Vesmiru kery by mně včiľ zaimal heh :-))) Toš Ostravku a partyjo ztuď fajny deň:-) i zostaňte tu šetci enem v dobrem rozmaru!:-)))Zdarec !

 • občan Rulík

  WikipediaZase se nehorázně chechtám nad obsahem Wikipedie. Ta uvádí, že k absolventům Karlovy university patří také Jára Cimrman československé ekonomie – Ota Šik .Tenhle podvodník, kterého strana a vláda předávala z jednoho místa na druhé, jako horkou bramboru, seděl ve školní lavici v 16ti letech, kdy navštěvoval kurs psaní na stroji. By mohl nastoupit místo v kanceláři.Jeho jmenování profesorem bylo asi počátkem nekonečné ostudy v udělování titulů. Hradní pán má také titul… Jako Standa Gross, či jeho další souputníci.

 • babča

  vitajče fšeci dobre vuletak sem z teho ostrovniho kralovstva doma, dojmy se muši usadič, bo su velikanske, placama sem nevěděla, kaj vlastně sem, či v černej Africe, nebo v městě, kere istoistě funguje enem zazrakem, bo ty miliony ludi su jako lavina. až na ty hromske hnaty sem byla jako v Iřykovym viděni, ale ganc sem se vyplašila,jak se ten mrak zase točil proti fšeckym předpokladum, no ale brytske je brytske, hlavně to plači o leteckej dopravě, no hal all najs, ale ani za tisyce liber bysem tam žič něchčela, zlate moje slesko-moravsko-českoa moji rodacy, ale byla sem tam tež ve dňu voleb a žasla nad tym, jak švunkem přebirame fšecke světove cypoviny, jako bysme měli malo sebevědomi, ja, ja, je to isto tak, v London malo děti/kromě tmavych/ ale i malo psisek, davy ludi se jeden druheho něvšimnu, ale na jednym fleku telej kultur, od byzmysmena, přes musulmany, černochy mulaty, mam teho plnu palicu, Ruldo možeš rypnuč, že sem maly zaprděny Čech, ale mě to němrži ani nahodum!!Sbětove je bay, bay, blbec nebo džentlmen..

 • Muhehe, šecko pjekne…… ale taku předvolebňu řyť, jaku mame u nas, tam v na ostrovach němaju: http://www.bomba.cz…-z-vas-to-ma/

 • občan Rulík

  Pro babču…Konečně si někdo uvědomuje, co je to být "světový". Takový výlet by si měli udělat mnozí…Babčo, jistě jsi mnohokrát nadávala na osud, který Tě zavál do končin, kde teď žiješ. Můžeš mu zapálit svíčku na poděkování za to, že žiješ tam, kde žiješ…

 • občan Rulík

  To video z 463 by se mělo rozšířit o Klause.Pardón, já zapoměl napsat o profesora Klause. Aby nedocházelo k omylům.

 • občan Rulík

  Co říkáte na spor meziVítkovice Steel a Mittalem? Tedy konkrétně mezi Indy a Rusy…O místo příjde zase tisícovka lidí…

 • Edisko z Těšina

  Chčije a chčije…

 • Mařa

  Chčije furt a budě až do uterka.Pevně dufam, že to splachně ty plakaty s politickymi xychtami, bo mi je z nich blivno stejně tak jako z tych předvolebnich klipu, kere su stejnako něfkusne tajak ta reklama s tym gizdem, co chce isť srať ku Kajovi, bo ten ma na hajzlu Brys!

 • Neva

  Edis…Jak u Vas s vodu? Kolega jede zitra do Cieszyna, tuž ezy se ma pučit kajak, či projede autem?A chčije a chčije…

 • krmič

  Přerušení dodávky teplaTaxem si chtěl dopoledne zaplavat, ale na Čapkárně jsem narazil na zavřené dveře a ceduli, že z důvodu přerušení dodávky páry od Dalkie je areál uzavřen. Ještě nějakou půlhodinu před tím tam byli v bazénu lidi. Když jsem se znechuceně vrátil domů, už nám teplo taky nešlo. Že by Dalkii zaplavilo? Ale i kdyby ne, určitě to použijí jako dobrou výmluvu.Nějak si nemohu vzpomenout, jestli v roce 1997 taky havarovala dodávka tepla. Ale asi ano.

 • Edisko z Těšina

  Nevo, voda je kusek pod mostami……ale rano ešče něbyly zavřete. Ale co chvila se ta voda može začnut přelivať vrchem, tuž to budě něpruchozy nastopro !Ale velki most z Chotěbuza je zetřycet metru vysoko nad Olzu a tak vysoko to snad nědosahně…

 • Edisko z Těšina

  Muhehe, Mařo, tyz je moja krevňa grupa!S tym gizdem to cytim ganc stejně jak ty. :-)A něni to guvno!!!Enem se mi ekluju ty gzychty a ta jedna cypata reklama. Tuž snad aspoň ku čemusyk pozytyvnimu ty lijaki budu.Na druhej straně už vidim, jak se hef ženy davy polityku zeznamiť se za svitu replechtoru před okami tyvi kamer z pruběhem zachrannych pracy, rozsahem škod a vyjadřyť podporu postiženym liďam.Kurňa, něstalo by za to vyhlasyť do zatopenych oblasti zakaz přystupu všeckym nicpoňum, keřy kandyduju do polityki a němaju tu co robiť?

 • Kurnik – ja bysem moch věščiť!Už je to tu: http://www.novinky.cz…kampan.htmlTo sem zvědavy, co ti kandydati tak asy zachraňa, jak sem čital ten članek, tuž mi to přypadlo, jako boj o zrno, nebo o zelene zlato. Přez deň rekordy, večer chlast a rano hlava bolava z raušu.Možna by zrobili lepši, dyby se zachranařum a tym ostatnim, keřy maju ze zaplavu plne ruki roboty, něplantali do cesty.Podle uslovja "kaj se robi, nězaclaňam". To by ku nim pasovalo vjec……

 • občan Rulík

  473Opravdu oduševnělé držtky.

 • Edisko z Těšina

  Furt chčije…Olza ma 486 cm. Prutok něcelych 500 kubiku. Mosty ve městě su furt v provozu. Ale aj dyž sem se byl ku Olze podivať, ani na jeden z mostu bysem něvlez. Bo se furt pamatuju, jak na koňcu šedesatych, nebo počatku sedumdesatych podobna potopa zmetla vrchni most a z nim aj hrozen polskych fajermanu, keřy se na střednim piliřu střydali s českymi přy uvolňovaňu obrOFFskeho stroma, kery tam přyplaval zkuďsy z Beskid a na tym piliřu se zachitil. Akurat to tak vyšlo, že na tym mostě byli Polacy, dyž to ten most něvydržel a odporučal se.Do dněska se pamatuju hukot tej Olzy, ale jak ten most povolil, tak to něbylo ani slyšeť, enem pomaly v pulce prasknul, voda se přelela přes vozovku, most se obratil na bok do vyški a naraz tam něbyl. Byli bez šance!Poněkere utopene fajermany nachazali lidi ešče půl roku po tej tragedyji, poněkeřy se něnašli vubec…Maju na druhe straně pamětňu desku…Jak to vidim, tuž v tym Bohumině tu trafačku fakt zaleje. Nězbyva, než čekať, než přestaně luchať a až se to odleje dalej do Polska. A tam tež je hromsky maras. Zaleje to aj Krakov a ostatni města na Visle a Odře se tež užiju…Ja vim, referat na něvesely temat, ale momentalně něni komu co do juchaňa….

 • občan Rulík

  Co je to za kraj, co je to za lid?Právě si čtu, že v zatopeném Bohumíně došlo k rabování.

 • Edisko z Těšina

  Ruliku, …… to byli ti, co každeho dvacateho začerňa pošty v Česku, bo su socyjalně potřebni. Tuž se im něni co diviť, že beru, co něni pod dozorem, bo to maju po staleti hluboko v krvi.Včil sem viděl, jak fajermani zachraňuju trafačku v Bohumině, aby 23 tisic lidi nězustalo bez elektryki. Řek sem sy, že ČEZ musy byť fest něbohata firma, bo se svuj byznis něumi ochraniť. A to ešče jakysyk politycky nicpoň chce ČEZU zebrať ze zysku 5 miliard, aby se moch kupiť hlasy penzystu, kerym z tych peněz jednorazovo přylepši jakymysyk dvěma tisycOFFkami. A tu čezacy němaju ani na jednu hraz, postavenu z iloveho sajrajtu v hodnotě bajočko něcelych pěti slibovanych třynastych duchodu.Svět sa v piču obraca…Alespoň jedna dobra zprava – Olza v Těšině spadla o dobry meter nadul..

 • babča

  vyslovuju fšeckym postiženymupřimne polutovani, bo su to lidske tragedyje, podobne jako rabovani my přypada ale štvani a zneuživani pro žabomyši boje politycke, živeni svojeho nazoru je podobně parazytycke, hevaj by měla jit něnavist stranum, ale možna se mylim, tak se rači polityckym propagatorum omluvam dopředku, sama mušim strčit dupu do kuta, bo jako penzysta enem zavazam a mlady člověk mě živi, tak mušim držeč hubu a krok, bo včil je mladež nova, kera?? to fakt něvim

 • krmič

  k [476]Podle našich medií došlo prozatím jen k jednomu případu, a to v Ostravě a policie pachatele dopadla.Co je to proti činnosti lidu ve vyspělých krajích, jako je New Orleans? Nemluvě o těch méně vyspělých na celém světě…

 • Edisko z Těšina

  Tak, tak, babčo, …… taky mlady, něuvažlivy mlady člověk nas starych ni enemže živi, ale ešče se budě muset našporovať na svoju penzyj, bo až budě mět un duchodove roki, tuž v tej erarni duchodovej kase už něbudě ani tych pět milijard. Tuž kery inši by jim v tej jejich zbrklosti mjal ukazať, že rozhazovani a okamžity užitek němusy byť ta nejlepši ekonomicka fizolofija, než my starši?Dyž už ani taky fikany ČEZ něumi vidět dopředku a ani se něda rady s ochranu svojich podnikatělskych prostředku a musa mu s tym helfovať fajermani?A dyž už to tak dokonale ti modročerni a oranžovi za tych dvacet roku pjekně ručku v ručce vydefraudovali?No – vlastně sem se zmylil, bo sem napismenkoval cosyk o "živeňu nas starych", naščesti sem už před takymi osmi, desyti rokami, jak sem viděl, kaj ta republika idě, svoje pryjoryty nalinkoval kapku inač, než enem hneda šecko spapkať a skonzumovať. Naši mě jaksy nězapomněli naučiť, že "karpedyjem" něni to nejlepši heslo pro život.A čim dal tim častějši spominam na Karla Kryla, jaku obrOFFsku pravdu vtedy par roku po převratě un mjal…No – kapku lepši zprava: Olza spadla na 378 cm. Červene puntiki na mapě su včil už enem na Olze a na Odře v Bohumině, kaj pišu stavy přes šest metru. A na Moravě se červene puntiki pomalu stěhuju nadul.Tuž idu poslať jakysyk obolus Charytě a budu držeť palce….

 • občan Rulík

  479Jen jsem reagoval na zprávy v "tisku". A vzpomenul na plakáty z dob bombardování. Ty varovaly velmi důrazně před rabováním. Trestem smrti. Bez odvolání.Nevím kolik bomb spadlo na Protektorát celkem, ale počet přistižených byl údajně nižší než tucet. Za dva roky…

 • občan Rulík

  Ve starých brněnských tramvajích = šalináchtedy v těch dřevěných s podélnými lavicemi byla na polootevřených dveřích, které tvořily jakés zakoutí pro řidiče, smaltovaná cedule s nápisem: JE ZAKÁZÁNO HOVOŘIT BĚHEM JÍZDY S ŘIDIČEM.Nápis měl v průběhu časů mnoho obměn, protože se překládal s němčiny do češtiny a zpět. Ale zákaz rozhovoru s řidičem během jeho jízdy byl jednoznačný!Proč o tom zde píši.Zjistilo se – nebo jinak řečeno, pomalu vychází podrobnosti o koncovém letu polského letadla do Katyně. V kabině pilotů bylo ku podivu víc osob, než oni tři piloti. Ty nadpočetné osoby byly dost hlasité…Asi se dnes ty smaltované cedule už nevedou…

 • krmič

  Pozdní dodatek k [470]Tu poruchu na rozvodu tepla k mému příjemnému překvapení opravili ještě téhož dne večer. Ale na infolince, žádné překvapení, opravdu tvrdili, že závadu způsobila velká voda :-)

 • Neva

  TruhlikNeúčinnost smaltovaných cedulí zná z vlastní zkušenosti, na něho tež neplati ani svoje vlastní několikeré rozhodnutí, že už sem nepřijde, a mele furt a furt a furt a furt a furt…………tuž netřeba se divit, že i někdo jiný si chce pokecat.

 • Mařa

  Enem esli ty cedule platily težv opačnym přypadě, bo pamatuju sveho stryka (byl autobusakem) – ten naopak s luďmi dřystal a při jizdě pomrkaval po fešnych robkach…se divim, že se nikdy něnabural, tež dostal jakysik metal za ujechane kilometry bez něhody.

 • občan Rulík

  Volby ještě nezačalya censůra je zde!

 • občan Rulík

  482…Jeden z těch řvoucích hlasů v kabině patřil generálu letectva Andrzeji Blasikovi.Skončil po čtvrt hodině. Definitvně!

 • Naďa

  Sluníčko – konečně !!!Snad už bude konec těm deštivým hrůzám. Doufám, že jste to všichni přežili bez ztrát a hororů…

 • Neva

  Ni a ni skončiť…Jak pravil Edis, chčije a chčije, slunko zalezlo a někeřy stařy občani se definityvně zblaznili. Tuž to su prognozy…

 • občan Rulík

  V bordelbáru Waldemarale neprší. Heč…

 • Edisko z Těšina

  A tuž uvidime, jak se našim budě dařyť!Sedum vteřyn před fajrontem ešče utecť ze šfeckej opratki, tuž to bylo o nervy! Syce zasadně něskaču na povel a dyž slyšim, Kdo neskače, neni Čech", dekuju se. bo něsnašim rozradostněle davy. A tak sem myslim, že aj dyby z Rusakama něvyhrali (bo sem teho nazoru, že maju fakt nejsylnějši mančaft), tuž tym našim synkum patřy velky DIKES!

 • Edisko z Těšina

  Dobra zprava na koněc tydňa!!Česky kocur vyškubal carskemu krahujcovi perka z ocasu aj z křydel! Vinšuju tym našim zlatym synkum ku tytulu Mistru světa a velky dikes! Byl to kurňa horor…Hip, hip!!!:-)))P.S.: Ale skakať něbudu, bo něznašam davovu psichozu, enem se dal na ten tytul po velkej slivce.;)

 • Edisko z Těšina

  Kurňa, co tam na ledě robi ten hradni tajtrdlik?Ten plesnivy kokot ni enemže ryskuje, že ho kerysyk šfacně hokejku přez pysk, ale musy zešpetit každu krasnu chvilu.Ale jebat ho – titul vyhrali ti syncy, ni jakasyk figurka z minysmetakem pod rypakem, no ni?:)

 • občan Rulík

  Těch tajtrlíků je asi vícjeden je na pražském hradě, ten druhý se jím chce stát – ale jinde. Míním tím toho haj… káčera, který využívá přírodní katastrofy v Polsku k tomu, aby mohl podědit funci po svém bratru. Voda zaplavuje Varšavu a Vratiskav, ale on pořádá mítinky na kterých vykřikuje, že ON je přece s Poláky. Nějak zapomenul na to, že ho z jeho funkce vyhodili… Nějak mi to připomenulo léta dávno minulá…Nejkrásnější bylo, že líbal napřažené ruce žen. Kdybych tam byl tak bych mu nastävil jinou část těla k políbení.

 • Mařa

  Kery ten hradni tajtrlik tam byl?Bo sem to něviděla a kandidatu na ten tytul je par: esli to byl exprezident, prezident i buduci prezident (Havel, Klaus a Žvancemberk) – fšeci maju ten minismetak…sem z teho domaňtana jak lesni fčela! Ja tež něskaču, bo:1. boli mě koleno a za 2. něsem žaden rapitok

 • občan Rulík

  Hlavním tajtrlíkem může být v zemi jen jedënI když má dvě sidla. Protože s jídlem roste chuť. Na račanech má k disposici i presidentský domeček¨(postavený Benešem) a pár rejtáren. Nu, a v Lánech může užívat srub – postavený Čepičkou, stačí projít zadním východem … Te motorový člun tam už asi nebude. Ono veslování na stometrové louži unaví.

 • Edisko z Těšina

  Mařo, tuž kery nesjslavnějši ješitny stařyk se dycki ženě tam, …… kaj na něho sviťa selebryty, bo un sam ma dyplomatycku potencyju na nuli?A kery jediny přišel na taku chujovinu, že přy přerobce republiki na kapitalizmus je třeba zhasnuť?Tajak ti fajermani nad rozkradnutu tombolu v "Hořy, ma panenko"…:-)

 • Edisko z Těšina

  Ruda z Ostravy či Kawalczyk zdkuďsy od Těšina?No, je to fuk, ty zaběry noar su fajne, aj ta mlada za tym klimprem ma dobry hlas. Enem němusym byť žadny Šopin, abysem poznal, že něhraje, ale enem to na tej klavyjatuře margiruje. A tež kapku vadi, že se temu "Rudovi" do pysku furt cpe ta praština … A tuž dobre, co už tam.

 • občan Rulík

  Ten ješitný stařík se zase projevilPodporou Slovenska ve věcech státního občanství.Žitný ostrov = Schüttinsel (nasypaný ostrov!) byl od nepaměti jen maďarský. To nezměnily ani Benešovy dekrety.

 • Večernica

  Ostravak ze Stodolni LIVE …partyjo OSTRAVAK – toš to nima chybu!!!* Došlo mi včiľ do mailu…news info o tym našim jurodivym synku že bude on line štěbetať v Radio Stodolni zitra 27.5.2010…:-)Fajne ni ? :-)))I synek si nato vybral teš ganc fajnovy termin ….bo jutrom liskně uplněk ….toš by mu to mělo štěbetať ancvaj i fest v pali paliť až se budě temu synkovi baj děbuše- co to budě kerovať v ostre verzi v radiu – dymiť z ušoplesku i od mikrofona….:-)))Je třá nachystať partyjo co se ho chcetě kerysyk oprať…bo taku fajnu šancu juž němusitěteš dluho měť!NO!O včil o co chodi:27.5. – Ctvrtecnim hostem poradu \"BIC BOZI !\" od 20:00 hod bude OSTRAVAK !!! – Muz mnoha tvari. Budeme si povidat o veskerem deni kolem jeho osoby a nezapomeneme se zeptat taky na par otazek ohledne aktualniho videoklipu – \"OSTRAVA!!!\", ve kterem vystupuje i Martina Partlova. Martina nas mozna taky potesi svoji navstevou. Dozvite se zajimavosti z nataceni a zeptame se, jak se vlastne takovy napad rodi. Poslouchejte a dozvite se vic…attilaSve dotazy na nase hosty piste do komentaru. Behem vysilani vam budou odpovidat.http://www.radiostodolni.cz…ng=cs:-)Toš tak asyk…Fajny večer – šeckim přÿznivcum i skalnym fandum Ostrava přeju !I ty gizdě- třymaj se !:-)OSTRAVA vali !!!…

 • Edisko z Těšina

  Dovolim se enem přypomnět, …… že Kawalczyk alias Ruda z Ostravy něni naš oryginal Ostravak. Mimo teho se naš Ostravak od jeho trapnych synglu sam na tudyk tym svoim foru dyštancoval.No – a bo sem tež kapku obeznameny z tym ostravskym plagijatem, tuž němožu řect, že bysem se buchvijak třepal na to, až ho uslyšim.Esy to možu přyrovnať v oblasti, kera je mi nejbližša, tak dyž se němožu napiť fajne orygoš wyski ze Skocka (bo oryginal ostravak už nic něpiše), potem budu rači střyzlivy, než bysem měl slopat jakysy zpančovany chlast skuďsy z kwaczkovej garaže…:-)))Ale inač proti gustu žadny dyšputat, no….

 • Jana-ostravačka

  Edis moja řeč !!!Enem o cosyk spiš , tvoju ruku a slohem napisana.

 • babča

  Večernico,připojuju se ku svojim předkidačum, že to přecaj něni ten naš pravy, trošku mi jeho štyl něštymuje, ale gusto je gusto, tež mi něni moc po chuči, že se trošku blamuje jak se ho snaži kopirovač, takže radyjo Stodolni, žadny převrat se myslim inač fšecky pozdravuju, sem taka mrzka z teho počasy, luto mi ludi v tej žimě majove, cosi je divne , ale aji myšleni ludi je take nanicovate se myslim, bojim se už je to takove jako kdysik, každy u svoje ďury, takovy žadny elan, škoda, ešče že mame srandu z teho bydla, bo to je opravdicke, dobru noc

 • Večernica

  A sakra!!!Toš to mi nědocvaklo že to nima naš synek Ostravak ztuď – ale ten Ruda UFF!Bo sem přehlidla jak družstevni lany to jasne info – ten hit Ostrava co jodluje ten synek Ruda – že to je v tym přypadku o čymsyk inšim…hmSem si to něrozklikla ten odkaz, cela natěšena enem čytala co k temu liskla partyja ze Stodolni za obecne stručne info. I je to včiľ v dupě….Ostravak je beztak – enem jeden ni?… Toš to mi fest spadla čelist že to něbudě štěbetani s nim…bo sem měla zato…že on budě v tom live nasviceni…i ni ten plagiat Ruda.hm…

 • Večernica

  To je kříííívdáááá do háááálélůjáááa tak sem byla natěšena… že povalim na stodolni si zrobiť paradni svatek v Duši – i guvno! Bo tam budě pyskovať ten inši cyp.I temu je to včil jasne enem dupě!!Toš to je fest brutus křivdáááááááá !uuuuáááááááá…ja to..smolin – bo co juž s tym ..NO !Toš tak asyk.

 • Edisko z Těšina

  Ale dyť se nic něrobi, …… co tak skusyť take řešeni: vlevo nahuře je taky maly štvereček a na nim je namalovana trojka a napisane Denik ostravaka, čita Pavel Dobeš. To je myslim interpret, kery je mi nejvic sympatycky a jeho styl strči do kapsy u trencli všecky ostatni, co se kdy pokušali ostravakove dilo namluviť. A jak něni po ruce cedlo, tuž by mělo stačit šmatnuť do buchalmary, naisto tam kerysy ostravakuv denik v keremsy fachu budě, ni?:)…

 • Neva

  Temu Rudovi…se němože odparať jedna bodka za odvahu, bo z takym sebevědomim a snahu se zviditělniť za každu cenu a na ukor ineho, to nema každy. Neni lenivy, bo o extra třydě jako herca se tež neda mluviť, tuž se snaži zaujmuť aspoň čimsyk. Třeba se to někomu libi, ale nevim komu.Takže ve 20:00 se budu tež věnovať inemu medyju.

 • babča

  možna tippro to, co umi ten čarovny internet, od moji vnučky frajer, fešak synek, byl 3 roky v Irsku tak mi to ukazal rada se s Vama fšeckyma poděli, enem prošim o omluvu, že to něbudu uměč ganc dobře, tak začnu MAPY GOOGLE, objevi se kusek Ameriky a vlevo stoji taky žluty panaček na semaforu, napišetě, že třeba hledače ja něvim typnu Londyn ulica Victoria a baj i čislo, no holt adresu to najedě, chytněče teho panačka myškum a jak je to zamodřene jako ODS hihi, tak Vam vyjedě fotka tej ulice čisla, baraku vchodu, ale co vjec možetě tam chodit po tych šipkach, točit se prohližač no halt satelitni fotky aji kytička před barakem, ja sama se promenuju po celym světě, ale pozur Ostrava je zamodřena enem paru ulic, zato Praha už je skoro cela, ale baj navštěva u znamych protinožcu je fajna, vidim i jak jim kfitka kvitnu a kere auto maju zase susedi ine, tak zdar Vašemu hledani, sem rada, že sem ty zazraky mohla omakač na vlastni prsty, trošičku zavidim tym mladym, ale zas moc ni, bo jejich fantazyja može i zakrněč no ni??

 • Edisko z Těšina

  Pro [508] – Nevo, uhodněš, ……jakemy medyju sem se ve 20:00 věnoval ja? Pro tebe by to neměla byt těžka otazka, heh…:-))

 • Neva

  Edis…Svoji mrazycy kisni?

 • Edisko z Těšina

  Skoro se strefila, …… bo ve spodni šufladě mrazycyho ferary mam schovanu stražnicku slivovicu, kera vlivem arktyckeno prostřeďa do pulek teče skorem jak med! O co je vymrazlejša, o to lepši potem hřeje!:-)))

 • Neva

  Edis…Tuž tos pak byl v nejbližši knajpce, jak se to tam menovalo, U Rudy či jaksyk podobně? Ja sem včera pomahala doma domontovavať žaluzky, pomyla ze dvě okna a furt cosyk sklizam uklizam pomyvam po te rekonstrukcyjove kuchyni a měla sem taky šmak na kusek Radka, ale doma ani jeden neni. Ani štamprlu se sama doma něvypiju, to musim enem s kymsik v holportě. Tuž dneska večer možna na jedno zajdu. Možna až rano pak budu koněčně vědět, kerych pajtašu zvolim.

 • Edisko z Těšina

  Hahaha – Nevo, to aby se jeden fakt zkuřyl do něvidim,…aby se mu potem v pale rosfitilo, keho ma voliť!!!Checht!(:-))).

 • Edisko z Těšina

  Enem mě tak napadlo, ……esy něma na to jedno zajst s tebu, abysem ti usnadnil rozhodovani! Možu volit aj v Ostravě, bo mam voličsky prukaz, kery sem sy vyžadal, bo sem se chtěl zrobit vylet do Chomutova! Dať hlas pani prymatorce. Ale nakoněc sem zostal doma, bo je třeba dokončiť dvě zakazki, zynkasovať ich a zaplatiť z teho daně, něch ma erar na dalši rozhazovani.Tuž co – iděm na škopek? Něbuj se, agitovať něbudu, do knajpy chodim předevšeckym na pěnika …Co taka Bastyla?:-)

 • Neva

  Edis…Poslala sem ezemes.

 • Jasně, že Ruda z Ostravy neni zdejší blogger Ostravak, ale to snad nevadí ne? Snad tahnou za jeden provaz za propagaci Ostravy a zdejšího regionu každý trošku jinak. Ani moc nechápu fandy Ostravaka proč nemají Rudu rádi to jim vadí, že je z těšína a že si dělá z Ovy srabdu?

 • Lela

  Staré gruchuzdéši kidaři (včetně mě) nemajó Rudo z Ostrave rádi, pač svoju kariéru postavel zrovna na našem Ostravakovi. Jedneho dňa se objevil na jedné kabelove stanici s recitaci Ostravakovy přéhode s mikrovlnkó, takže se spósta človičku meslela, že on je Ostravak. A (nejen) to Ostravaka naprdlo, což chápo… A mě ešče naprdnul, dež se převlastnil pisničko od Hansarda s Irglovó. A herec neni moc dobré.

 • Večernica

  Tak je sečteno a podtrženo….hm…a máme středo-pravicovou vládu.Přetřete si zavčas zrak.Žádný zázrak se ale – nekoná.Čerstvé POVOLEBNÍ odkopání se prvních vzorků a nalitého " čistého vína" pro plebsVV se již předvedly: Moderátor: "Uvažujete o koalici? VV deklarovali, že nepůjdou do koalice s politickými dinosaury, platí to i nyní?" K. Klasnová: "Ano, tak to jsme samozřejmě svým voličům slíbili, s politickými dinosaury, jako je např. Jiří Paroubek do koalice nepůjdeme." Moderátor: "Ano, ale pan Kalousek k dinosaurům také patří, ne?" K. Klasnová: "To ano, ale s někým koalici uzavřít musíme, že ..Tak to by měl Renčín hodit do placu .. to by určitě zlidovělo:-)))Teracki by křepčil radostí…NO!Co jsme to zas na 4 roky " nafasovali"…škoda slov !:)

 • Večernica

  další čerstvé hláškyTOP 9 Kalousek: " čeká nás pěkný mejdan".Ano, akční slova vizionáře.Ono to bude 4 roky fakt – hustý MEJDLO……

 • Večernica

  JezuskoteTen Rath je teš s tym obřyndlivě koženym pyskem jak vypreparovany bizon, kereho tu jaksyk potratili Komanči.¨Valim si dať kapku červeneho, bo jak sem teho pajtaša zasej zmerčila v kisni – toš mně malem jeblo.FINÍTO !!!Lelo i tym, co vinečko teš šmakuje- toš * Prozit ! :-)))

 • občan Rulík

  Teď jsem zvědavý na vysvětllující komentářjednoho hradního pána. A jak vysvětlí Putinovi odklon od socialismu.

 • babča

  ku volbam kraťučkoje fakt jedno, kdo se dorval ku korytku, bo stejně fšecy brzo zapomenu, že je to služba pro ludi, tym padem pocta pro něho, čitam knišku o proroctvi palmovych indickych listu a myslim, že nas nic dobreho nečeka, aspoň to slunko dyby vysvitlo, bylo by veselši a ty hlašky polityku su fajne na pobaveni, su samolive až haňba, no ja trošku věřim v uslovi staletim prověřene, a že ich je o tych srtromach do neba, dobru noc, dajče se každy co ma rad, rano neděla poležče se a odpočnite, chlebík bude o dvuch kurkach

 • Edisko z Těšina

  Spoliham na hradni pakaž.Aj když hradniho chitrolina něberu moc vlidně, očekavam, že vitězovi da vylizať vitěstvi jeho prazdneho koryta aspoň do mista, kaj normalni lidi davaju špunt, dyž něchcu vytopiť susedy.Že se včil buděm španovat opaski o šest direk? To zme měli už dvaceti rokama. Ale rači španovať opasek včil, než se pozdejši na nim muset věšat. Aby sem to věděl něpotřebuju ani palmove listi…Tak co, vy novi v parlamentě, ukažetě nam kapku slušnu polityku, nebo to zase skluzně ku zhovadilosťam? Matě na to štyry roki a krast už skorem neni co…P.S.: Lelo, lepši než ty by to něnapisal ani stary kidař Irasek…:-))

 • občan Rulík

  Vyjímečně bych Večerniciposkytnul k pozdvižení její radosti láhvinku. Dobrého vínka. Z cizích krajů…

 • Lela

  Tož ešček tem volbam – bela sem o něch po spóstě roků. Nikdá sem se nevebrala, keho volet. Až včilkaj mě jedna malá partyja nakopla tolek, že sem šla s tó hlasovací obálkó a šópla to tam. Sic se partyja nedostala krz hranico, abe měla chechtake za hlase, ale aj tak jich volelo dost človičko 42323. Docela přízračne pro partyju, kera měla volebni numero 23.Moc se mě nelébi, jak to cely dopadlo, ale aspoň se tam nedostale černozádelnici. Z teho mam radosť, fakt. Vinko bech se na oslavo dala, aj mam doma nejaky dobry, ale poboléva mě škebla a nerada bech zase skončila ve špitálo na kapačkach.Edis, negdo to temu gruchovi mosel vesvětlit. Ešče má tolek drzostě, abe tam dal odkaz na Rudovo video. Až přeméšlim o tem, esli ten staré gruch nakonec néni Ruda. Teho chlopa nemožu ani vestat…

 • krmič

  23 (Lela)Dětství jsem strávil v domě s číslem 23. A naše volební místnost (okrsek) měla taky číslo 23 :-)Na druhé straně, 23 bylo prý v Americe v 19. století na drážních telegrafech kódové číslo pro železniční neštěstí.Ale tím bych se nevzrušoval :-)

 • občan Rulík

  Číslo 23…Tak si s hrůzou uvědomuji, že v naší ulici todlenc číslo neexistuje. Já mám 27, barák vedle má 25. Ale bydlení, které by mělo mít 23 má vstup z jiné strany. Což je směrodatné pro číslování. Očíslovány jsou vchody a ne budovy. Takže další pokračování má číslo 21.To by chtělo vysvětlení numeroložky… (Což je prý dnes také povolání).

 • Edisko z Těšina

  Coto? Jaka numerosouložka?!Ale Ruliku! Tsss…To je horši, než dybys napisal "Poďme se zasoulotěžit", u teho potem jeden něvi, esy tu idě o jakusyk soutěž, o soulož anebo o fedrung. Anebo o všecko dohromady, tajak to uměl dokupy splantat stary Sagmar na Zarubku – sutěžili ve fedrovaňu a při tym se navzajem seudružsky jebali z Žabčikama zkuďsy od Kurvinej…:-D)))21. června budu blizko Šfajcu, bo jedu s fajnu cajzlovsku partyju z Country radyjka do Mynchen na Willieho Nelsona, stareho, paradniho emeryckeho kantrybarda. Slavi 77 roku a tak bude mět v Zyrkus areně koncert!Stoajednopro to budě lepši, než jakysyk pofiderni Ruda, ešče ku temu enem Na stojaka…No – ale co, už vic něbudu kopať do tych co su na kolenach a ze zufalstva robja psy kusy.No ni?.

 • Anonym

  ha ha ha :-))))Ty seš teš NUMERO Edis…přímo * hvězdné… heh :-)))

 • občan Rulík

  21, června…To jsi vybral dobře! Tenhle den je nejdelší v roce. Čili za málo peněz hodně muziky.Pro mne je to trochu z ruky. Do Areny to mám 405 kilometrů. Přímo, bez oklik!

 • Večernica

  ten kid z 530 je pod moju velinu:-)až včiľ sem zmerčila, že Večernica z kolonky vysublimovala i se tam liskly jakesyk zavorky :-)…NO! Paryjo fajny deň ….baj je uchcany až to nima OK s kostolnym pořundkem. Mladežniky- keřy tak němožu litať po venku i vyrabjať paskurstva beztak z teho može enem klepnuť, bo maju svuj deň i stoji za guvno.Toš tak asyk…

 • Edisko z Těšina

  A tuž to vitě, paničko!Ešče dybysem se tak moch podivať do Našvilu, ni temu, že tam maju naši vilu, ale bo je to hlavně světovy kapitol kantry muzyky…Ale ve svoich rokach už ani něpočicu s tym, že mi Amicy daju vlezenku. Bo sem pry element destruktyvni.A uni včil potřebuju klid na konzolidacyju po tej kryzy, hm.V tym přypadě se mi jevi spravne, že Vili Nelzon moje uřednicke potiže dava bokem a řeši jich tak, že ve svoich rokach nam přyjel zahrať do Evropy. Abysem měl šancu poslechnuť se jeho koncert a předevšeckym vidět ho osobně!!!Gud mournyng améryka, hauárjú!:-))).

 • občan Rulík

  vlezenka od AmíkůTo mne vzalo! Geniální pojem.

 • Večernica

  A čemu ni pantato!Je třa si eště užiť kapku te jurodive radosti, kera bere za srdce enem ty robki i chlopy keřy se urodily v tych fajnych rokach …i jak maju to v pali srovnane….jak eště služi zdravi i revmaticke hnaty nevygryzaju – toš nima problem ni ?Bo potym jak se zepsuješ- toš to potym možeš spominať enem s dupu ve fotelu i jodlovať u gramca cosyk z teho třá s čymsyk šmakovnym v pazuře:-)))heh …Toš vaľ aji do tej Ameriky…bo ti to enem chvalim Edis!Vis vej plis:-)))Toš tak asyk…

 • Edisko z Těšina

  Ni emeryka – mi stači ten Mynchen, ……a hlavně Nelzonova lajf prodakšn, dyž už se synek trmacal tak daleko! Vyražame třy busy v ponděli v osum od Vilzoňaku, kolem poledňa zme v Mynchen, do šesti mame fraj (prubnu, jak fajny maju v Mnichově čep :))) a v osum začina koncik. Koněc kolem 23 hoďki, navrat do Praglu mezy 2. a 3. hoďku.Ja – vyhliža to jako štrapac, ale dyž se spomenu na našeho Ostravaka a latyfundyje jeho mamy, tuž furt mam pocyt, že sem na tym kapku lepši, no ni?Aspoň dovčil to tak vyhliža…Gúdnájtdrýms!:).

 • občan Rulík

  ten hradní šašekzase trucuje. Asi dostal příkazy od Putina. K sestavení vlády…

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>