Trocha te svatkove nostalgije

Jak sem byval maly gizd, foter dycki mrmlal, že sotva jeden stromek odstroji, už musy strojiť dalši. Ja sem to moc něchapal, bo přes leto sem doma žaden stromek něviděl, ale fčil už vim, jak to tenkrat myslel a měl recht – čas leti jak orel ze zavažim na obuch hnatach. Fčil přes adventni čas robim nosyča a taksykařa (chlopi vja, jak to myslim, no ni?) a jak se opiram o plny vuzek a hledim na přecpane regaly, spominam, jak sem kdysyk štvrťroku chodil očumovať do špajski konzervy mandarynek a ananasu, co foter doněs z oslavy Dňa haviřu a mama to hned zabavila, že pry to je na svatki. A potem sem se těšil na Mikulaša, bo zme chodili s ostatnima haviřskima děckama na promitani do Domu kultury. Každy rok syce bylo pasmo Jen počkej, zajicu!, ale aji tak zme byli nadšeni. A hlavně zme tam dostali odbořasku kolekcu a hned, jak to keresyk děcko položilo na sedačku a čučelo, jak ruski zajic zas odrbal ruskeho vlka, ja s kamošem Vlastikem zme se tam něnapadně přypližili a v tichosti mu ju zežrali. Naši fotřy mezytym prodavali ve foaje ostatnim štamprle za pět korun a užili se tež fajneho Mikulaša. Mama tu akcyju z celeho srca něnaviděla, bo buď sem přyšel ja uřvany, že němam kolekcu a foter svitil jak vanoční stromek, nebo sem přyšel ja s šesti kolekcami a mama lomila rukami, že rostu pro kryminal. A foter vlastně dycki dorazyl jak ten stromek.

No a potem už nastal ten slavnostni den! Jako maly gizd sem ty slavnostni panycke přypravy moc něvnimal. Mama ječela tajak dycki a foter hledal po celym bytě ajerkoňak a jak bylo huře, tak rum. Ale spominam se, jak zme dycki dojedli večeřu a babka s dědu mě zebrali do ložnice a hledali zme Ježiška – čuměli z okna do ťmy a jak bylo naružověle nebe, tak mi do oči tvrdili, že Ježišek peče cukrove. Už tenkrat sem byl ale inteligent, bo sem dumal, čemu peče cukrove až na Štedry večer. Ale potem sem se spomněl, jak mi ho babka ukazovala v kostele a pravil sem se, že s tymi rukami to asy něma lehke. A potem zme počitali rosvicene stromki v oknach a spivali koledy a jak už nevěděli, jak mě udržeť v klidu, bo sem furt lital ku dveřam a posluchal, esli už Ježišek přyletěl, děda hromskim hlasem volal „Tuž Ježišku, kaj sy?“

A potem už sem fičel ku stromku, kery byl až ku stropu obsypany baňkami a prskavkami a pod nim byla kupa darku, bo foter haviř měl dycki na svatki jakesyk ty premije navic. Skušeně zme ze segru ty měkě odkladali na bok a přetahovali se o ty tvrde, bo ona se tež rada hrala s Merkurem, ale myslim, že to robila temu, aby mě nasmolila.

Na jeden darek spominam eště neska s litosťu, bo sem se s nim pohral enem paru minut. Děda se ten rok rozhodnul, že jak mi mama s fotrem od narozeňa odpirali nuž, tuž mi ho prostě přyněse Ježišek. A tak sem v pěti rokach objevil v jedne zabalene krabce fajnu rybičku a rosvitil sem se jak foter na Mikulaša. Konečně sem pravy indyjan, bo mam nuž! A hned sem ho skušal přydělať kolem pasu. Furt sem se ho prohližal a obdivoval a potem mi ho děda pomoh otevřeť a ukazal mi, jak se palcem skuša ostřy. Fčil čekatě, jak napišu, že sem se ufiknul všecke prsty a temu mi ho zabavili, tuž ale uvažujtě – čim bych to fčil psal, no ni?

To bylo tak. Přectavtě se, jak všecy rozbaluju darki, v kisni hraje pohadka, sem tam se da foter s dědu po štamprli, mama segře ukazuje, jak omotať plinku kolem panenki a ja se skovavam za křeslem a skušam to ostřy. Naraz se divam na dřevjene nohi od křesla a cosyk mě napadlo. Jemně po nich přejedu a nic. Tuž trochu přytlačim a v tmavě hnědym laku se objevila světla ryha. Kurnik šopa, to je super! Muj darek funguje! Diki ti, Ježišku! Nikdo se mě něvšimal, tuž sem zaryl vic. Popelka zrovna tancovala na plese, to byla fajna akustycka kulisa pro moje dlubani – rozhodnul sem se totiž na tu křeslonohu podepsať – enem prvni pismena. Tuž jasne, že ni OO, bo to sem eště něbyl ten hajzel. Ten podpis moch přy troše fantazyje přypominať polamany stolek, ale aji srp ze zlomenym kladivem, bo rybičkovy nuž něbyl zrovna nejostřejši. A mě něnapadlo nic chitřejšiho, jak to dilo předvesť publiku.

Enem ten svatečni den mě uchranil od teho, abych něskončil jak ten Ježišek. S mamu to malem bechlo mezy darki, jak viděla tu odrbanu nohu. Z dalky už to něvypadalo tak pěkně, jak zblizka. Foter to vzal jako duvod dať se po dalši štamprli a babka hned hledala hnědu pastelku, aby to začmarala. Děda pravil, ať se kupime čokla, ať mame aji ostatni nabytek taki fajně ozdobeny. To mě ze segru celkem nadchlo. Mamě šla viditelně para z uši. Neměla daleko k temu nas s dědu zavřeť na verandě a pustiť, až vyraša prvni sněženki. No a svuj skvěly darek sem už potem nikdy něviděl. Dědovi mama vysvětlila, co su vhodne a něvhodne darki a pohrozyla mu, že eště raz cosyk take a něcha ho zavřeť do Opavy, babce přypoměla, že dědu musy kontrolovať štyryadvacet hodin deně a fotrovi zebrala flašku. No a segřyna panenka se musela na svoju pitvu počkat eště paru roku, až sem se raz něnapadně pojčal kuchiňski nuž. Tuž to je ale inši a ni moc vanočni storka.

Tuž fajne svatki!

8 kidu k Trocha te svatkove nostalgije

 • Šárka

  Super, jsem moooc ráda, že se to hezky rozjíždí a intervaly mezi povídkama se zkracují!!! Zase jako za starých časů před pár lety….díky

 • Honza

  Super! Jsem taky rád, že to zase přibývá…

 • Pjotr z Kolonyje

  Tož mily Ostravaku děkuju Ti za pjekne ponaveni
  před vygyliju a přeju Ti přyjemne prožiti svatku
  a všecko nejlepši v novym roku.

 • rikki

  Zdař buch, Ostravaku, fajně se to zase rozjiždi. Neuvažujetě s partyjou z Repronysu o nějakej reedycy Tvych dřystu ? Zmizlo by to z pultuv jak snich letos před Vanocama. A moch by ti to ilustrovať tynto synek http://petrcerveny.blog.idnes.cz/.
  Objevili zme ho nědavno s kamošama ne netu a všichni se schodli že tajak nějak grafycky bysme si přectavovali atmosferu tvych članku :-)

 • Rypoň

  Zduř a stopoř.
  Je dobre, že si zas zebral odvahu a cosi napisal. Urobilo mi to dobře, bo to bylo u přyležytosti mojich urodin.
  Nima to tak dluho, jak se tu řešyly take ty žabo-myše spory, tož sem ti tu cosi nepjekneho napisal. Ezli sem tě tym urazil, tak se mi oluv a smažeme to. Aji ty … :-)
  Tož zduř

 • Večernica

  Ostravaku *
  Fajne vanočni svatky, ščedreho Ježiška, bohatyrskeho Silvestra :-)))
  a teš zdravi , ščesti, silu ( a včil si dosaď konstantu o jake šecki sily idě heh)
  ti přeju do teho Noveho roka co startuje juž za zparu dni *
  Bo to teš budě asi o pysk…hm.
  Třymaj se i vytřymaj, no!

  Tvoja věrna mažoretka * Večernica

  :-)

  http://youtu.be/gko14Wb-WW0

 • Edisko z Těšina

  Ostravaku, zuřyvy a kor moc velki DIKES za tvoje posledni dřysty! Su to moje nejpjeknějši letošni darki a mam z nich ešče věči radost, než sy měl možna kdysy ty z tej svoi rybički! Tuž PEEF tobě a šeckym tvoim přyznivcum, mezy kere mam čest započitat aj sebe!

Přydať kidy

  

  

  

Možetě použivať aji hento HTML esli vitě jak

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>